Określenie zasad przyznawania i wysokości pomocy finansowej na budownictwo mieszkaniowe funkcjonariuszy Służby Więziennej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MS.1994.4.24

Akt utracił moc
Wersja od: 16 września 1994 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 16 września 1994 r.
w sprawie określenia zasad przyznawania i wysokości pomocy finansowej na budownictwo mieszkaniowe funkcjonariuszy Służby Więziennej

Na podstawie art. 32 oraz art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 10 grudnia 1959 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. z 1984 r. Nr 29, poz. 149; z 1989 r. Nr 35, poz. 192; z 1991 r. Nr 94, poz. 422 i Nr 105, poz. 453; z 1992 r. Nr 54, poz. 254; z 1994 r. Nr 53, poz. 214), w związku z art. 30 ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Urzędu Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. Nr 53, poz. 214), zarządza się, co następuje:
§  1.
Pomoc finansowa ze środków budżetowych Ministerstwa Sprawiedliwości na budownictwo mieszkaniowe, zwane dalej "pomocą finansową", jest przyznawana na:
1)
uzupełnienie wkładu mieszkaniowego lub budowlanego w spółdzielni budownictwa mieszkaniowego albo spłatę kredytu (pożyczki) zaciągniętego na ten cel,
2)
budowę domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkanego stanowiącego odrębną nieruchomość albo kapitalny remont, przebudowę, rozbudowę lub wykończenie domu (lokalu) uzyskanego w stanie surowym, a także na spłatę kredytu (pożyczki) zaciągniętego na ten cel,
3)
kupno domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, a także kupno własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej oraz spłatę kredytu (pożyczki) zaciągniętego na ten cel,
4)
pokrycie zobowiązań z tytułu podatku od spadków i darowizn w przypadku nabycia domu jednorodzinnego, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, jeżeli osoba uprawniona zasiedli go, a ponadto:
a)
zwolni dotychczas zajmowany lokal mieszkalny na warunkach określonych w § 11,
b)
nie jest właścicielem (ani jej małżonek) domu jednorodzinnego, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, nie posiada własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej.
§  2.
Osobami uprawnionymi do korzystania z pomocy finansowej są:
1)
funkcjonariusze Służby Więziennej w służbie stałej,
2)
emeryci Służby Więziennej,
3)
renciści Służby Więziennej

- osoby te zwane dalej "osobami uprawnionymi".

§  3.
1.
Pomoc finansowa jest przyznawana w wysokości do 40% wartości lokalu mieszkalnego przysługującego osobie uprawnionej, zgodnie z odpowiednimi przepisami o przydziale lokali mieszkalnych przeznaczonych dla funkcjonariuszy Służby Więziennej.
2.
Pomoc finansowa jest przyznawana pod warunkiem zgromadzenia przez osobę uprawnioną własnych środków w wysokości co najmniej 20% zobowiązań, stanowiących podstawę naliczenia pomocy finansowej.
3.
Pomoc finansowa jest przyznawana osobie uprawnionej również w razie posiadania lub ubiegania się o uzyskanie lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego przez jej małżonka, jeżeli lokal ten lub dom wchodzi w skład małżeńskiej wspólności majątkowej.
§  4.
1.
Wartość lokalu mieszkalnego ustala się mnożąc liczbę metrów kwadratowych powierzchni użytkowej tego lokalu przez koszt jednego metra kwadratowego powierzchni użytkowej.
2.
Powierzchnię użytkową lokalu ustala się mnożąc górną granicę powierzchni mieszkalnej przysługującej osobie uprawnionej przez wskaźnik 1.66.
§  5.
Do obliczenia wysokości pomocy finansowej przyjmuje się, z zastrzeżeniem § 6, koszt 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego w dniu:
1)
przydziału spółdzielczego lokalu mieszkalnego,
2)
wydania decyzji o przyznaniu pomocy - w pozostałych przypadkach.
§  6.
Koszt 1 m2 powierzchni użytkowej, przyjmowany do obliczenia wysokości pomocy finansowej, nie może przekraczać ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego ustalonej przez Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa w celu obliczania wskaźnika przeliczeniowego 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego jako podstawy naliczania premii gwarancyjnej dla posiadaczy oszczędnościowych książeczek mieszkaniowych.
§  7.
1.
Osobie uprawnionej, która już po skorzystaniu z pomocy finansowej zamienia na większy spółdzielczy lokal mieszkalny z powodu powiększenia się rodziny lub nabycia uprawnień do dodatkowej powierzchni mieszkalnej albo buduje lub nabywa w tych przypadkach dom jednorodzinny lub lokal mieszkalny, stanowiący odrębną nieruchomość, przysługuje uzupełniająca pomoc finansowa.
2.
Kwotę uzupełniającej pomocy finansowej, z zastrzeżeniem § 6, ustala się przyjmując za podstawę:

- koszt 1 m2 powierzchni użytkowej, obowiązujący w dniu uzyskania większego lokalu mieszkalnego lub w dniu wydania decyzji o przyznaniu uzupełniającej pomocy finansowej - w pozostałych przypadkach,

- normy wynikające z różnicy uprawnień.

§  8.
1.
Do wydania decyzji w sprawach uregulowanych niniejszym zarządzeniem właściwe są organy uprawnione do przydzielania i opróżniania lokali mieszkalnych przeznaczonych dla funkcjonariuszy Służby Więziennej.
2.
Pomoc finansową przyznaje się na wniosek osoby uprawnionej.
3.
Pomoc finansowa może być przyznawana w ratach.
§  9.
Z dniem wydania decyzji o przyznaniu pomocy finansowej, osobę uprawnioną uznaje się za osobę, która skorzystała z pomocy finansowej w rozumieniu ustawy o Służbie Więziennej.
§  10.
1.
Pomoc finansowa podlega zabezpieczeniu wekslem gwarancyjnym, który osoba uzyskująca pomoc składa w organie finansowym właściwej jednostki organizacyjnej więziennictwa.
2.
Weksel podlega zwrotowi w razie zwrócenia pomocy finansowej lub jej umorzenia w przypadkach określonych niniejszym zarządzeniem.
§  11.
1.
Osoba, która skorzystała z pomocy finansowej, jest obowiązana opróżnić, wraz ze wszystkimi zamieszkałymi wspólnie osobami, zajmowany dotychczas lokal mieszkalny, uzyskany na podstawie decyzji o przydziale, wydanej przez organ, o którym mowa w § 8 ust. 1:
1)
w terminie 2 miesięcy od dnia uzyskania spółdzielczego lokalu mieszkalnego, domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość,
2)
w terminie 5 lat od dnia uzyskania pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego,
3)
w terminie 2 lat od dnia uzyskania pozwolenia na przebudowę, rozbudowę, wykończenie domu lub uzyskanie domu do wykończenia (adaptacji).
2.
W razie nieopróżnienia lokalu mieszkalnego w terminie określonym w ust. 1, wszczyna się postępowanie o opróżnieniu lokalu mieszkalnego w trybie przewidzianym w przepisach odrębnych.
3.
Osoba, która skorzystała z pomocy finansowej, zajmująca dotychczas lokal mieszkalny inny niż wymieniony w ust. 1 jest obowiązana rozliczyć się z niego zgodnie z przepisami prawa spółdzielczego lub lokalowego.
§  12.
1.
Pomoc finansowa udzielona funkcjonariuszom, których okres służby wynosi co najmniej 15 lat, a także emerytom i rencistom Służby Więziennej, których inwalidztwo pozostaje w związku ze służbą - nie podlega zwrotowi, chyba że:
1)
nie dopełnią oni obowiązku określonego w § 11 ust. 1,
2)
nie wykorzystają przyznanej pomocy finansowej na cel wskazany we wniosku o pomoc finansową.
2.
W razie zwolnienia funkcjonariusza ze służby przed upływem okresu, o którym mowa w ust. 1, udzielona pomoc finansowa podlega zwrotowi z zastosowaniem umorzenia w wysokości 1/15 kwoty tej pomocy za każdy rok służby.
3.
W przypadkach określonych w ust. 1 i 2 decyzję o zwrocie pomocy finansowej wydaje właściwy organ określony w § 8 ust. 1.
§  13.
1.
Zwrot pomocy, o której mowa w § 1 pkt 1, następuje z uwzględnieniem waloryzacji, dokonanej przez spółdzielnię mieszkaniową w części dotyczącej wkładu mieszkaniowego lub budowlanego; na spłatę innych należności - w wysokości przyznanej.
2.
Zwrot pomocy, o której mowa w § 1 pkt 2, 3 i 4, następuje w wysokości pobranej z zastosowaniem oprocentowania, ustalonego przez PKO Bank Państwowy dla kredytów na budownictwo mieszkaniowe. Zasada ta ma zastosowanie również wtedy, gdy spółdzielnia mieszkaniowa nie dokonuje waloryzacji wkładu mieszkaniowego lub budowlanego.
3.
Spłata pomocy finansowej podlegającej zwrotowi może być, na wniosek zainteresowanego, rozłożona na raty, z terminem spłaty nie przekraczającym pięciu lat wraz z oprocentowaniem wynoszącym 2% w stosunku rocznym od należnej pozostałej kwoty.
§  14.
1.
Pomoc finansowa przeznaczona na cele określone w § 1 pkt 1, po uprawomocnieniu się decyzji o jej przyznaniu, zostaje przekazana na konto wskazanej przez wnioskującego spółdzielni mieszkaniowej lub banku udzielającego kredytu.
2.
Pomoc finansowa przeznaczona na cele określone w § 1 pkt 2, 3 i 4, po uprawomocnieniu się decyzji o jej przyznaniu, może być wypłacana w ratach i przekazywana do rąk osoby uprawnionej lub na wskazane konto. Organ, o którym mowa w § 8 ust. 1, może dokonywać kontroli prawidłowości wykorzystania pomocy finansowej.
§  15.
W razie śmierci osoby uprawnionej, która skorzystała z pomocy finansowej, właściwy organ może podjąć decyzję o umorzeniu tej pomocy.
§  16.
Funkcjonariusz Służby Więziennej, przeniesiony z urzędu do pełnienia służby w innej miejscowości, zachowuje prawo do ponownego ubiegania się o przyznanie pomocy finansowej pod warunkiem zwrotu poprzednio przyznanej; przepisy § 11 i 13 stosuje się odpowiednio.
§  17.
1.
Pomoc finansowa, przyznawana zaliczkowo, staje się pomocą finansową w rozumieniu niniejszego zarządzenia, jeżeli wysokość zaliczki przyznanej osobie uprawnionej na podstawie dotychczasowych przepisów odpowiada 40% wartości należnego tej osobie lokalu mieszkalnego zgodnie z przysługującymi normami zaludnienia i według stawek obowiązujących w dniu uzyskania przez nią lokalu mieszkalnego (domu jednorodzinnego).
2.
Osoby, które pomimo zasiedlenia lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych mają w dniu wejścia w życie zarządzenia udokumentowane zobowiązania z tytułu uzyskania (nabycia) zajmowanych lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych - mogą ubiegać się o pomoc finansową w wysokości i na zasadach określonych w zarządzeniu. W ostatecznym rozliczeniu należy uwzględnić w takim wypadku zaliczkę pobraną wcześniej.
§  18.
Pomoc finansowa przyznana w formie bezzwrotnej na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów nie podlega zwrotowi, z wyjątkiem wypadków określonych w tych przepisach.
§  19.
Osoby uprawnione, które nie korzystały z pomocy finansowej, a uzyskały spółdzielcze lokale mieszkalne, lokale stanowiące odrębną nieruchomość lub domy jednorodzinne przed wejściem w życie niniejszego zarządzenia i mają faktyczne zobowiązania z tego tytułu w dniu wejścia w życie zarządzenia, mają prawo do pomocy finansowej według zasad określonych w zarządzeniu i stawek obowiązujących w dniu uzyskania przez nie lokali mieszkalnych i domów jednorodzinnych.
§  20.
Tracą moc:
1)
zarządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 10 lutego 1978 r. w sprawie zasad przyznawania pomocy z funduszu mieszkaniowego Ministerstwa Sprawiedliwości (Dz. Urz. Min. Sprawiedl, Nr 1, poz. 5; z 1980 r, Nr 1, poz. 3 i Nr 4, poz. 20; z 1989 r. Nr 5 poz. 41 i z 1990 r. Nr 6, poz. 55),
2)
zarządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 9 listopada 1988 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wysokości pomocy finansowej na budownictwo mieszkaniowe osobom uprawnionym do korzystania z funduszu mieszkaniowego Ministerstwa Sprawiedliwości (Dz. Urz. Min. Sprawiedl. Nr 8, poz. 34).
§  21.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.