Określenie warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Dzienniki resortowe

NFZ.2022.51

Akt obowiązujący
Wersja od: 1 stycznia 2024 r.

ZARZĄDZENIE Nr 51/2022/DSM
PREZESA NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA
z dnia 14 kwietnia 2022 r.
w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej

Na podstawie art. 102 ust. 5 pkt 21 i 25 oraz art. 146 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1285, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1.

Postanowienia ogólne

§  1. 
1. 
Zarządzenie określa:
1)
przedmiot postępowania w sprawie zawarcia i realizacji umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej,
2)
szczegółowe warunki umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej

- w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

§  2. 
1. 
Użyte w zarządzeniu określenia oznaczają:
1)
dodatkowe miejsce przyjmowania pacjentów - pomieszczenie lub zespół pomieszczeń w jednej lokalizacji, powiązanych funkcjonalnie i organizacyjnie w celu wykonywania świadczeń określonego zakresu poza miejscem udzielania świadczeń;
2)
Fundusz - Narodowy Fundusz Zdrowia;
3)
gotowość do udzielania świadczeń - warunki organizacyjno-techniczne pozwalające na wykorzystanie zasobów kadrowych oraz niezbędnego sprzętu i wyposażenia do udzielania świadczeń od poniedziałku do piątku w godzinach od 18:00 do 8:00 dnia następnego oraz w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy od godz. 8:00 danego dnia do godz. 8:00 dnia następnego. Warunki nie są spełnione w przypadku, w którym zasoby kadrowe oraz niezbędny sprzęt i wyposażenie pozostają w gotowości poza miejscem udzielania świadczeń, o którym mowa w pkt 5, poza dodatkowym miejscem przyjmowania pacjentów lub poza miejscem wyczekiwania zespołu wyjazdowego, o którym mowa w pkt 4, z wyłączeniem personelu wskazanego do realizacji świadczeń w zakresie podstawowym;
4)
miejsce wyczekiwania zespołu wyjazdowego - miejsce, w którym osoby wskazane do realizacji świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej udzielanych w miejscu zamieszkania lub pobytu świadczeniobiorcy oczekują na zlecenie wyjazdu;
5)
miejsce udzielania świadczeń - pomieszczenie lub zespół pomieszczeń w tej samej lokalizacji, powiązanych funkcjonalnie i organizacyjnie w celu wykonywania świadczeń określonego zakresu;
6)
Oddział Funduszu - oddział wojewódzki Funduszu;
7)
Ogólne warunki umów - ogólne warunki umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej określone w rozporządzeniu ministra właściwego do spraw zdrowia wydanym na podstawie art. 137 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zwanej dalej "ustawą";
8)
obszar zabezpieczenia - spójny terytorialnie obszar (powiat/powiaty, gmina/gminy, dzielnica/dzielnice, osiedle/osiedla lub inny obszar jednoznacznie określony) wyodrębniony ze względu na konieczność właściwego zabezpieczenia świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej;
9)
PSZ - system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej;
10)
rodzaj świadczeń - rodzaj, o którym mowa w przepisach rozporządzenia ministra właściwego do spraw zdrowia wydanego na podstawie art. 137 ust. 2 ustawy;
11)
rozporządzenie - rozporządzenie ministra właściwego do spraw zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, wydane na podstawie art. 31d ustawy;
12)
rozporządzenie kryterialne - rozporządzenie ministra właściwego do spraw zdrowia w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, wydane na podstawie art. 148 ust. 3 ustawy;
13)
ryczałt - kwota przeznaczona na sfinansowanie świadczeń w ramach gotowości do udzielania świadczeń na obszarze zabezpieczenia wszystkim zgłaszającym się świadczeniobiorcom - bez względu na ich adres zamieszkania/pobytu.
2. 
Określenia inne niż wymienione w ust. 1, użyte w zarządzeniu, mają znaczenie nadane im w przepisach odrębnych, w szczególności w ustawie, w rozporządzeniu oraz w Ogólnych warunkach umów.

Rozdział  2.

Przedmiot postępowania

§  3. 
1. 
Przedmiotem postępowania, o którym mowa w § 1 pkt 1, jest wyłonienie świadczeniodawcy do udzielania świadczeń w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
2. 
Zgodnie ze Wspólnym Słownikiem Zamówień, określonym w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 2195/2002 z dnia 5 listopada 2002 r. w sprawie Wspólnego Słownika Zamówień (CPV) - (Dz. Urz. WE L 340 z 16.12.2002, str. 1 i n., z późn. zm.) oraz zgodnie z art. 141 ust. 4 ustawy, przedmiotem postępowania w celu zawarcia umowy objęte są:
1)
85121100-4 Ogólne usługi lekarskie;
2)
85141200-1 Usługi świadczone przez pielęgniarki.
3. 
Fundusz zawiera umowy wyłącznie ze świadczeniodawcami posiadającymi komórki organizacyjne, których kody charakteryzujące komórki organizacyjne zakładu leczniczego są określone w rejestrze, o którym mowa w art. 100 ust. 1 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2022 r. poz. 633 i 655), w części VIII systemu resortowych kodów identyfikacyjnych odpowiadających lub zawierających się w zakresach, określonych w załączniku nr 1 do zarządzenia.
§  4. 
1. 
Postępowanie, o którym mowa § 1 pkt 1, ma na celu wyłonienie świadczeniodawcy do realizacji świadczeń na obszarze terytorialnym:
1)
gminy;
2)
więcej niż jednej gminy;
3)
powiatu;
4)
więcej niż jednego powiatu;
5)
dzielnicy/osiedla;
6)
więcej niż jednej dzielnicy/osiedla;
7)
innego obszaru jednoznacznie określonego.
2. 
Porównanie ofert w toku postępowania następuje zgodnie z art. 148 ustawy, w tym z przepisami rozporządzenia ministra właściwego do spraw zdrowia wydanego na podstawie art. 148 ust. 3 tej ustawy.

Rozdział  3.

Szczegółowe warunki umowy

§  5. 
1. 
Przedmiotem umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej - w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, o której mowa w § 1 pkt 2, zwanej dalej "umową", jest realizacja świadczeń udzielanych świadczeniobiorcom przez świadczeniodawcę w zakresach określonych w załączniku nr 1 do zarządzenia, przy uwzględnieniu wielkości obszarów zabezpieczenia mierzonych liczbą osób je zamieszkujących (wielkość populacji) w ramach gotowości do udzielania świadczeń poza godzinami dostępności określonymi w umowach o udzielanie świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej, w przypadku nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia świadczeniobiorcy, które nie jest stanem nagłym, finansowanych przez Fundusz.
2. 
Obszary zabezpieczenia określane są przez dyrektora Oddziału Funduszu, z uwzględnieniem wykazu podmiotów zakwalifikowanych do PSZ.
3. 
Podstawę do określenia obszaru zabezpieczenia stanowią aktualne lub prognozowane, w dniu tworzenia planu zabezpieczenia świadczeń, dane na temat liczby ludności określone w roczniku statystycznym ogłoszonym przez Główny Urząd Statystyczny. W przypadku obszarów mniejszych terytorialnie niż gmina dopuszcza się pozyskanie danych z właściwych jednostek statystycznych dla określonego obszaru (jednostki samorządu terytorialnego).
4. 
Wzór umowy określony jest w załączniku nr 2 do zarządzenia.
5. 
Odstępstwa od wzoru umowy wymagają pisemnej zgody Prezesa Funduszu.
§  6. 
1. 
Świadczeniodawca realizujący umowę obowiązany jest spełniać wymagania określone w niniejszym zarządzeniu oraz w przepisach odrębnych, w szczególności w rozporządzeniu.
2. 
Wymagania, o których mowa w ust. 1, dotyczą wszystkich miejsc udzielania świadczeń, w których realizowana jest umowa oraz dodatkowych miejsc przyjmowania pacjentów.
§  7. 
1. 
Świadczenia mogą być udzielane przez świadczeniodawcę z udziałem podwykonawców wymienionych w "Wykazie podwykonawców", stanowiącym załącznik nr 3 do umowy, z uwzględnieniem gotowości do udzielania świadczeń, o której mowa w § 2 w ust. 1 pkt 3.
2. 
Świadczenia, o których mowa w ust. 1, mogą być udzielane po uzyskaniu zgody dyrektora Oddziału Funduszu oceniającego zachowanie odpowiedniej dostępności do świadczeń na danym obszarze zabezpieczenia.
3. 
Świadczenia mogą być udzielane wyłącznie przez podwykonawcę spełniającego warunki określone w niniejszym zarządzeniu, w rozporządzeniu oraz w przepisach odrębnych.
4. 
Umowa zawarta między świadczeniodawcą a podwykonawcą zawiera zastrzeżenie o prawie Funduszu do przeprowadzenia kontroli wszystkich podmiotów biorących udział w udzielaniu świadczeń (w szczególności podwykonawcy) w zakresie wynikającym z umowy, na zasadach określonych w ustawie.
5. 
Fundusz obowiązany jest poinformować świadczeniodawcę o rozpoczęciu i zakończeniu kontroli wszystkich podmiotów biorących udział w udzielaniu świadczeń (w szczególności podwykonawcy) oraz o jej wynikach.
6. 
Każda zmiana warunków udzielania świadczeń przez świadczeniodawcę lub podwykonawcę, mająca wpływ na dostępność do świadczeń, zgłaszana jest przez świadczeniodawcę do Oddziału Funduszu najpóźniej w dniu poprzedzającym jej powstanie albo - w przypadkach losowych - niezwłocznie po zaistnieniu zdarzenia.
§  8. 
1. 
Odpowiednio do zakresu świadczeń stanowiących przedmiot umowy, świadczeniodawca zapewnia jedno miejsce udzielania świadczeń z liczbą gabinetów lekarskich odpowiadającą liczbie lekarzy udzielających świadczeń, z zastrzeżeniem ust. 4.
2. 
Świadczeniodawca zapewnia dostępność do miejsca udzielania świadczeń w czasie określonym w § 2 ust. 1 pkt 3.
3. 
Dopuszczona jest możliwość wskazania miejsca wyczekiwania zespołu wyjazdowego w innej lokalizacji niż miejsce udzielania świadczeń.
4. 
W celu zwiększenia dostępności do świadczeń, w zakresach określonych w załączniku nr 1 do zarządzenia, strony umowy mogą ustalić konieczność zorganizowania dodatkowego miejsca przyjmowania pacjentów. Ustalenie, o którym mowa w zdaniu pierwszym, stanowi podstawę do zmiany umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
5. 
W dodatkowych miejscach przyjmowania pacjentów:
1)
winny być spełnione warunki realizacji świadczeń, określone w rozporządzeniu, z zastrzeżeniem pkt 3;
2)
udzielanie świadczeń odbywa się na zasadach określonych w § 2 ust. 1 pkt 3;
3)
dopuszczalne jest udzielanie świadczeń w uzgodnionych z dyrektorem Oddziału Funduszu dniach i godzinach pracy, innych niż wskazane w § 2 ust. 1 pkt 3.
6. 
Miejsce udzielania świadczeń zorganizowane dla udzielania świadczeń będących przedmiotem umowy świadczeniodawca wykazuje w składanej ofercie, zgodnie z wymogami określonymi w ogłoszeniu postępowania.
7. 
Miejsce udzielania świadczeń, dodatkowe miejsca przyjmowania pacjentów oraz miejsce wyczekiwania zespołu wyjazdowego, winny być zlokalizowane na obszarze terytorialnym, którego dotyczy postępowanie lub obszarze terytorialnym wskazanym dla podmiotów PSZ.
§  9. 
1. 
Wykaz świadczeń gwarantowanych oraz sposób udzielania świadczeń w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej są określone w rozporządzeniu.
2. 
Warunki realizacji świadczeń, w tym: wymagane kwalifikacje personelu, warunki lokalowe oraz wyposażenie w sprzęt i aparaturę medyczną są określone w rozporządzeniu, natomiast wymagania dodatkowo oceniane (rankingujące) określone są w rozporządzeniu kryterialnym.
3. 
Świadczenia będące przedmiotem umowy są realizowane przez osoby wymienione w "Harmonogramie - zasoby", stanowiącym załącznik nr 2 do umowy.
4.  1
 W przypadku, gdy w lokalizacji udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej zapewniony jest dostęp do badań laboratoryjnych, lekarz może zlecić pacjentowi wykonanie badań laboratoryjnych określonych w rozporządzeniu.
5.  2
 Badania, o których mowa w ust. 4, mogą zostać zlecone pacjentowi w przypadku, gdy wymaga tego stan jego zdrowia, a ocena wyników tych badań zostanie dokonana podczas udzielania świadczeń w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (podczas jednej wizyty).
§  10. 
1. 
Świadczeniodawca udzielający świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej obowiązany jest do dokumentowania świadczeń udzielanych w każdym z miejsc udzielania świadczeń oraz dodatkowych miejsc przyjmowania pacjentów oraz świadczeń udzielanych w miejscu zamieszkania/pobytu świadczeniobiorcy.
2. 
Prowadzona dokumentacja zbiorcza zawiera w szczególności:
1)
dane osobowe świadczeniobiorcy, tj.: imię, nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL, a w przypadku jego braku - serię i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość;
2)
datę zgłoszenia pacjenta oraz tryb udzielania świadczenia (ambulatoryjnie, w formie porady telefonicznej, w formie porady udzielonej w miejscu zamieszkania lub pobytu świadczeniobiorcy), a w przypadku świadczeń udzielanych w miejscu zamieszkania lub pobytu świadczeniobiorcy, także godzinę przyjęcia zgłoszenia;
3)
przyczynę zgłoszenia;
4)
informację o odmowie realizacji zgłoszenia wraz z podaniem uzasadnienia dokonanej odmowy;
5)
datę wykonania świadczenia, a w przypadku wizyty w miejscu zamieszkania lub pobytu świadczeniobiorcy, także godzinę wyjazdu oraz godzinę powrotu osoby udzielającej świadczenia;
6)
informacje dotyczące udzielonego świadczenia:
a)
rozpoznanie choroby, problemu zdrowotnego lub urazu, tj. rozpoznania zasadniczego,
b)
istotnych procedur medycznych łącznie z datą ich wykonania wg wskazanej przez Fundusz na dany okres sprawozdawczy wersji ICD-9,
c)
wydane pacjentowi zalecenia, skierowania, recepty na leki, zaświadczenia lub inne dokumenty związane z udzielonym świadczeniem;
7)
oznaczenie osoby udzielającej świadczeń (imię i nazwisko, tytuł zawodowy, numer prawa wykonywania zawodu).
3. 
Dokumentacja zbiorcza jest prowadzona i dostępna, odpowiednio do zakresu świadczeń objętego umową, w miejscu udzielania świadczeń.
4. 
Świadczeniodawca jest obowiązany do:
1)
przyjmowania zgłoszeń i rejestrowania rozmów telefonicznych prowadzonych przez personel w związku z udzielaniem świadczeń będących przedmiotem umowy w miejscu udzielania świadczeń. Nośniki zawierające zarejestrowane rozmowy podlegają obowiązkowi archiwizacji przez okres nie krótszy niż rok;
2)
bieżącego przekazywania informacji o przyjętym zgłoszeniu personelowi pozostającemu w gotowości w miejscu wyczekiwania zespołu wyjazdowego.
§  11. 
1. 
Świadczeniodawca gromadzi i przekazuje Funduszowi dane o świadczeniach udzielonych poszczególnym osobom, w zakresie i na zasadach określonych w przepisach ustawy, w zarządzeniach Prezesa Funduszu wydanych na podstawie tej ustawy oraz w umowie.
2. 
Dane o świadczeniach opieki zdrowotnej udzielonych poszczególnym osobom świadczeniodawca obowiązany jest przekazywać zgodnie z zakresami świadczeń i kodami świadczeń, określonymi w planie rzeczowo-finansowym, stanowiącym załącznik nr 1 do umowy.
3. 
Informacje, o których mowa w ust. 1, świadczeniodawca przekazuje do Oddziału Funduszu w formie elektronicznej, w formacie wymiany danych wymaganym przez Fundusz (odpowiednio: komunikat XML typu: "SWIAD" "Komunikat szczegółowy NFZ świadczeń ambulatoryjnych i szpitalnych" lub typu "ZBPOZ" - "Komunikat szczegółowy NFZ danych zbiorczych o świadczeniach udzielonych w ramach POZ"), w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po upływie każdego okresu sprawozdawczego.
4.  3
 Wykazy świadczeń podlegających sprawozdawaniu przez świadczeniodawcę oraz typ komunikatu XML, z zastosowaniem którego informacja o zrealizowanych świadczeniach jest przekazywana do Oddziału Funduszu, są określone w załączniku nr 4 do zarządzenia.
5. 
Zakresem przekazywanych danych o świadczeniach, udzielanych w okresie sprawozdawczym, odpowiednio do typu komunikatu XML, objęte są dane określone w przepisach rozporządzenia ministra właściwego do spraw zdrowia wydanego na podstawie art. 190 ust. 1 ustawy oraz kod świadczenia.
5a.  4
 Świadczeniodawca obowiązany jest do sprawozdawania w raporcie statystycznym

w szczególności następujących danych:

1)
rozpoznania zasadniczego, według ICD-10;
2)
istotnych procedur medycznych łącznie z datą ich wykonania według wskazanej przez Fundusz na dany okres sprawozdawczy wersji ICD-9;
3)
wykonanych badań laboratoryjnych wraz z odpowiadającymi im kodami produktów, zgodnie z wykazem świadczeń medycznej diagnostyki laboratoryjnej określonym w załączniku nr 3 do zarządzenia;
4)
zrealizowanych świadczeń określonych w załączniku nr 4 do zarządzenia.
6. 
Zmiana definicji komunikatów sprawozdawczych XML, o których mowa w ust. 3, dokonywana jest z zachowaniem okresu przejściowego pomiędzy datą ogłoszenia definicji komunikatu XML, a datą jego obowiązywania, uwzględniającego co najmniej jeden pełny okres sprawozdawczy.
§  12. 
1. 
Warunki rozliczania świadczeń są określone w Ogólnych warunkach umów oraz w umowie.
2. 
Liczba i cena jednostek rozliczeniowych oraz kwota zobowiązania Funduszu określone są w planie rzeczowo - finansowym, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do umowy.
3. 
Świadczenia opieki zdrowotnej objęte przedmiotem umowy są finansowane w formie ryczałtu, określonego odrębnie dla każdego zakresu świadczeń określonego w załączniku nr 1 do zarządzenia, stanowiącego kwotę przeznaczoną na sfinansowanie świadczeń udzielanych w okresie sprawozdawczym (miesiąc).
4. 
W przypadku obszarów zabezpieczenia, na których świadczenia są realizowane w zakresie określonym w załączniku nr 1 do zarządzenia przez jeden podmiot wybrany w wyniku przeprowadzonego postępowania lub też podmiot zakwalifikowany do PSZ, wysokość ryczałtu dla takich podmiotów określana jest przez dyrektora Oddziału Funduszu.
5. 
Ryczałt, o którym mowa w ust. 4, określany jest w oparciu o minimalne wymagania w zakresie wyposażenia, organizacji oraz minimalnych zasobów kadrowych, określone w rozporządzeniu z uwzględnieniem wielkości obszaru zabezpieczenia.
6. 
Finansowanie świadczeń udzielanych w zakresach określonych w załączniku nr 1 do zarządzenia, w obszarach zabezpieczenia, w których świadczenia są realizowane przez kilka (więcej niż jeden) podmiotów zakwalifikowanych do PSZ, odbywa się w oparciu o stawkę ryczałtu (R), którego wysokość stanowi suma dwóch składowych zgodnie ze wzorem:

R = S+ W

gdzie:

S - stawka bazowa, określona odpowiednio dla zakresu świadczeń będącego przedmiotem umowy,

W - składowa ryczałtu za liczbę udzielonych porad lekarskich i wizyt pielęgniarskich.

7. 
Stawka bazowa, dla poszczególnych zakresów wymienionych w załączniku nr 1 do zarządzenia, określana jest przez dyrektora Oddziału Funduszu w oparciu o minimalne wymagania w zakresie wyposażenia, organizacji oraz minimalnych zasobów kadrowych, określone w rozporządzeniu.
8.  5
 Składowa ryczałtu za liczbę udzielonych porad (W), o której mowa w ust. 6, określana jest odrębnie dla świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej udzielanych w warunkach ambulatoryjnych oraz odrębnie dla świadczeń udzielanych w miejscu zamieszkania lub pobytu świadczeniobiorcy, na podstawie poniższego wzoru:

gdzie:

pl - liczba porad lekarskich w okresie przyjętym do kalkulacji (nie uwzględnia się porad udzielonych telefonicznie),

al - przyjęta do kalkulacji cena porady lekarskiej - 79,80 zł (cena porady lekarskiej udzielanej w miejscu zamieszkania lub pobytu świadczeniobiorcy korygowana jest o współczynnik 1,3 w stosunku do ceny porady lekarskiej udzielanej w warunkach ambulatoryjnych),

pp - liczba wizyt pielęgniarskich w okresie przyjętym do kalkulacji,

ap - przyjęta do kalkulacji cena wizyty pielęgniarskiej - 23,38 zł (cena wizyty pielęgniarskiej realizowanej w miejscu zamieszkania lub pobytu świadczeniobiorcy korygowana jest o współczynnik 1,3 w stosunku do ceny wizyty pielęgniarskiej realizowanej w warunkach ambulatoryjnych),

1m - liczba miesięcy w okresie przyjętym do kalkulacji (wskazanym jest przyjęcie do kalkulacji danych sprawozdawczych z roku poprzedzającego rok, na który obliczana jest składowa ryczałtu, a w przypadku ich braku, do obliczeń przyjmuje się dane sprawozdawcze z minimum trzech kolejnych miesięcy)."-.

9. 
W przypadku utworzenia dodatkowego miejsca przyjmowania pacjentów lub zwiększenia liczby zespołów lekarsko-pielęgniarskich wyznaczonych do realizacji świadczeń w przypadku zakresu określonego w lp. 4 załącznika nr 1 do zarządzenia, odpowiednio stawka bazowa, o której mowa w ust. 7 lub wysokość ryczałtu, określona dla podmiotów w przypadku, o którym mowa w ust. 4, może ulec zwiększeniu.
10.  6
 Dla świadczeniodawców rozpoczynających udzielanie świadczeń w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w obszarach, w których świadczenia są lub będą realizowane przez kilka (więcej niż jeden) podmiotów zakwalifikowanych do PSZ, początkowa wysokość ryczałtu (R) określana jest przez dyrektora Oddziału Funduszu, w oparciu o minimalne wymagania w zakresie wyposażenia, organizacji oraz minimalnych zasobów kadrowych, określone w rozporządzeniu.
11.  7
 Po upływie minimum trzech kolejnych miesięcy realizacji umowy w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, licząc od pierwszego dnia jej realizacji przez świadczeniodawcę, o którym mowa w ust. 10, dyrektor Oddziału Funduszu dokonuje weryfikacji stawek ryczałtu (R), na podstawie danych sprawozdawczych, wobec wszystkich świadczeniodawców realizujących świadczenia w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w tym obszarze.
12.  8
 Ustaloną zgodnie z ust. 11 wysokość ryczałtu miesięcznego stosuje się od miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano przeliczenia.

Rozdział  4.

Postanowienia końcowe

§  13. 
Umowy o udzielanie świadczeń w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej zawarte przed dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia zachowują ważność na czas na jaki zostały zawarte.
§  14. 
Do postępowań w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie zarządzenia, stosuje się przepisy, o których mowa w § 16.
§  15. 
Stawka bazowa określona zgodnie z § 12 ust. 7 zarządzenia, o którym mowa w § 16 oraz ryczałt miesięczny, o którym mowa w § 12 ust. 4 zarządzenia, o którym mowa w § 16, obowiązujące w dniu wejścia w życie niniejszego zarządzenia zostają powiększone o 4,5%.
§  16. 
Traci moc zarządzenie Nr 71/2017/DSM Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
§  17. 
Przepisy zarządzenia stosuje się do świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych od dnia 1 kwietnia 2022 r.
§  18. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu podpisania.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

Katalog zakresów świadczeń

ZAŁĄCZNIK Nr  2  9  

01/0112/POZ/.................... UMOWA Nr................ / ............. O UDZIELANIE ŚWIADCZEŃ OPIEKI ZDROWOTNEJ W RODZAJU PODSTAWOWA OPIEKA ZDROWOTNA W ZAKRESIE NOCNEJ I ŚWIĄTECZNEJ OPIEKI ZDROWOTNEJ

grafika

Załącznik Nr  1

PLAN RZECZOWO - FINANSOWY

Załącznik Nr  2

HARMONOGRAM - ZASOBY

Załącznik Nr  3

WYKAZ PODWYKONAWCÓW

Załącznik Nr  4

Wniosek w sprawie zmiany rachunku bankowego

ZAŁĄCZNIK Nr  3  10  

Wykaz świadczeń medycznej diagnostyki laboratoryjnej związanych z realizacją świadczeń lekarza nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (Komunikat XML typu SWIAD)

Lp.Kod produktuKod

badania

Nazwa badania
1.5.01.00.0000248C53MORFOLOGIA KRWI 8-PARAMETROWA (NIŚOZ)
2.5.01.00.0000249L43GLUKOZA Z KRWI ŻYLNEJ (NIŚOZ)
3.5.01.00.0000250M37KREATYNINA (NIŚOZ)
4.5.01.00.0000251N45POTAS (K) (NIŚOZ)
5.5.01.00.0000252O35SÓD (NA) (NIŚOZ)
6.5.01.00.0000253I81BIAŁKO C-REAKTYWNE (CRP) (NIŚOZ)
7.5.01.00.0000254A01BADANIE OGÓLNE MOCZU (PROFIL) (NIŚOZ)
8.5.01.00.0000255I19AMINOTRANSFERAZA ASPARAGINIANOWA (AST) (NIŚOZ)
9.5.01.00.0000256I17AMINOTRANSFERAZA ALANINOWA (ALT) (NIŚOZ)
10.5.01.00.0000257N13MOCZNIK (NIŚOZ)
11.5.01.00.0000258I89BILIRUBINA CAŁKOWITA (NIŚOZ)
12.5.01.00.0000259TEST ANTYGENOWY W KIERUNKU: SARS COV-2 / GRYPY A+B / RSV (NIŚOZ)
13.5.01.00.0000260C59ODCZYN OPADANIA KRWINEK CZERWONYCH (OB) (NIŚOZ)
14.5.01.00.0000261WSKAŹNIK PROTROMBINOWY (INR) (NIŚOZ)
15.5.01.00.0000262M19KINAZA FOSFOKREATYNOWA IZOENZYM CK-MB (CKMB) (NIŚOZ)
16.5.01.00.0000263M45KWAS MOCZOWY (NIŚOZ)
17.5.01.00.0000264G11CZAS CZĘŚCIOWEJ TROMBOPLASTYNY PO AKTYWACJI (APTT) - CZAS KAOLINOWO-KEFALINOWY (NIŚOZ)
18.5.01.00.0000265O75WAPŃ ZJONIZOWANY (NIŚOZ)
19.5.01.00.0000266I25AMYLAZA (NIŚOZ)
20.5.01.00.0000267G53FIBRYNOGEN (NIŚOZ)
21.5.01.00.0000268L31GAMMA GLUTAMYLOTRANSPEPTYDAZA (GGTP) (NIŚOZ)

ZAŁĄCZNIK Nr  4  11  

WYKAZ ŚWIADCZEŃ OBOWIĄZUJĄCY DLA SPRAWOZDAŃ Z REALIZACJI UMÓW O UDZIELANIE ŚWIADCZEŃ NOCNEJ i ŚWIĄTECZNEJ OPIEKI ZDROWOTNEJ SPRAWOZDAWANYCH KOMUNIKATAMI XML

L.p.Kod świadczenia wg NFZ*Nazwa jednostki sprawozdawanejSprawozdawczość elektroniczna - obowiązujący typ komunikatu XML
1.5.01.00.0000108porada lekarska ambulatoryjnaSWIAD
2.5.01.00.0000109porada lekarska udzielona w miejscu zamieszkania lub pobytu świadczeniobiorcySWIAD
3.101404liczba porad lekarskich udzielonych telefonicznieZBPOZ
4.5.01.00.0000140wizyta pielęgniarska ambulatoryjnaSWIAD
5.5.01.00.0000141wizyta pielęgniarska udzielona w miejscu zamieszkania lub pobytu świadczeniobiorcySWIAD
* kod wskazany przez świadczeniodawcę przy sporządzaniu sprawozdania
1 § 9 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 192/2023/DSM z dnia 29 grudnia 2023 r. (NFZ.2023.192) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 2024 r.
2 § 9 ust. 5 dodany przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 192/2023/DSM z dnia 29 grudnia 2023 r. (NFZ.2023.192) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 2024 r.
3 § 11 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a zarządzenia nr 192/2023/DSM z dnia 29 grudnia 2023 r. (NFZ.2023.192) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 2024 r.
4 § 11 ust. 5a dodany przez § 1 pkt 2 lit. b zarządzenia nr 192/2023/DSM z dnia 29 grudnia 2023 r. (NFZ.2023.192) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 2024 r.
5 § 12 ust. 8:

- zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 88/2022/DSM z dnia 19 lipca 2022 r. (NFZ.22.88) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 lipca 2022 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 126/2022/DSM z dnia 30 września 2022 r. (NFZ.22.126) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 października 2022 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 97/2023/DSM z dnia 26 czerwca 2023 r. (NFZ.2023.97) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 2023 r.

6 § 12 ust. 10 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 83/2023/DSM z dnia 30 maja 2023 r. (NFZ.2023.83) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 30 czerwca 2023 r.
7 § 12 ust. 11 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 83/2023/DSM z dnia 30 maja 2023 r. (NFZ.2023.83) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 30 czerwca 2023 r.
8 § 12 ust. 12 dodany przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 83/2023/DSM z dnia 30 maja 2023 r. (NFZ.2023.83) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 30 czerwca 2023 r.
9 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 192/2023/DSM z dnia 29 grudnia 2023 r. (NFZ.2023.192) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 2024 r.
10 Załącznik nr 3 dodany przez § 1 pkt 4 zarządzenia nr 192/2023/DSM z dnia 29 grudnia 2023 r. (NFZ.2023.192) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 2024 r.
11 Załącznik nr 4 dodany przez § 1 pkt 5 zarządzenia nr 192/2023/DSM z dnia 29 grudnia 2023 r. (NFZ.2023.192) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 2024 r.