Określenie warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne - świadczenia wysokospecjalistyczne.

Dzienniki resortowe

NFZ.2016.58

Akt utracił moc
Wersja od: 24 lutego 2018 r.

ZARZĄDZENIE Nr 58/2016/DSOZ
PREZESA NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA
z dnia 29 czerwca 2016 r.
w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne - świadczenia wysokospecjalistyczne

Na podstawie art. 102 ust. 5 pkt 21 i 25 oraz art. 146 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 581, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Postanowienia ogólne

§  1. 
Zarządzenie określa:
1)
przedmiot postępowania w sprawie zawarcia i realizacji umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej;
2)
szczegółowe warunki umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej

- w rodzaju świadczeń: leczenie szpitalne - świadczenia wysokospecjalistyczne.

§  2. 
1. 
Użyte w zarządzeniu określenia oznaczają:
1)
Fundusz - Narodowy Fundusz Zdrowia;
2)
Oddział Funduszu - oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia;
3)
ogólne warunki umów - ogólne warunki umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej określone w załączniku do rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej wydanego na podstawie art. 137 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zwanej dalej "ustawą";
4)
rodzaj świadczeń - rodzaj, o którym mowa w ogólnych warunkach umów;
5)
rozporządzenie - rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego, wydane na podstawie art. 31d ustawy;
6)
rozporządzenie kryterialne - rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, wydane na podstawie art. 148 ust. 3 ustawy;
7)
rozporządzenie wysokospecjalistyczne - rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczeń wysokospecjalistycznych oraz warunków ich realizacji, wydane na podstawie art. 31d ustawy;
8)
zakres świadczeń - zakres, o którym mowa w ogólnych warunkach umów;
9)
świadczenia dodatkowe - świadczenia określone poprzez produkty rozliczeniowe w katalogu świadczeń dodatkowych, stanowiącym załącznik nr 1z do zarządzenia, finansowane ze środków Funduszu;
10) 1
 świadczenia wysokospecjalistyczne - świadczenia o których mowa w art. 15 ust. 2 pkt 12 ustawy.
2. 
Określenia inne niż wymienione w ust. 1, użyte w zarządzeniu, mają znaczenie nadane im w przepisach odrębnych, w tym w szczególności w rozporządzeniu, w rozporządzeniu wysokospecjalistycznym oraz w ogólnych warunkach umów.

Rozdział  2

Przedmiot postępowania

§  3. 
1. 
Przedmiotem postępowania, o którym mowa w § 1 pkt 1, jest wyłonienie świadczeniodawców do udzielania świadczeń w rodzaju świadczeń: leczenie szpitalne - świadczenia wysokospecjalistyczne, na podstawie kryteriów określonych w rozporządzeniu kryterialnym.
2. 
Zgodnie ze Wspólnym Słownikiem Zamówień, określonym w rozporządzeniu (WE) Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2195/2002 z dnia 5 listopada 2002 r. w sprawie Wspólnego Słownika Zamówień (CPV) - (Dz. Urz. UE L 340 z dnia 16.12. 2002, str. 1 i n., z późn. zm.) oraz zgodnie z art. 141 ust. 4 ustawy, przedmiotem umów objęte są następujące nazwy i kody:
1)
85110000-3 Usługi szpitalne i podobne;
2)
85121200-5 Specjalistyczne usługi medyczne.

Rozdział  3

Szczegółowe warunki umowy

§  4. 
Postępowanie, o którym mowa § 1 pkt 1, ma na celu wyłonienie świadczeniodawców do realizacji świadczeń odpowiednio na obszarze terytorialnym:
1)
województwa;
2)
dwóch lub więcej powiatów;
3)
powiatu;
4)
dwóch lub więcej gmin;
5)
gminy.
§  5. 
1.  2
 Przedmiotem umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju świadczeń: leczenie szpitalne - świadczenia wysokospecjalistyczne, o której mowa w § 1 pkt 2, zwanej dalej "umową", jest w szczególności:
1)
realizacja świadczeń wysokospecjalistycznych udzielanych świadczeniobiorcom przez świadczeniodawcę w zakresach świadczeń określonych poprzez produkty rozliczeniowe w katalogu świadczeń wysokospecjalistycznych, stanowiącym część a załącznika nr 1w do zarządzenia, finansowanych z dotacji z budżetu państwa, zgodnie z przepisami ustawy;
2)
realizacja hospitalizacji do świadczeń wysokospecjalistycznych udzielanych świadczeniobiorcom przez świadczeniodawcę w zakresach świadczeń określonych poprzez produkty rozliczeniowe w katalogu hospitalizacji do świadczeń wysokospecjalistycznych, stanowiącym część b załącznika nr 1w do zarządzenia;
3)
realizacja świadczeń dodatkowych udzielanych świadczeniobiorcom w ramach hospitalizacji do świadczenia wysokospecjalistycznego określonych poprzez produkty rozliczeniowe w katalogu świadczeń dodatkowych, stanowiącym załącznik nr 1z do zarządzenia.
2. 
Wzór umowy określony jest w załączniku nr 2 do zarządzenia.
3. 
Odstępstwa od wzoru umowy wymagają pisemnej zgody Prezesa Funduszu.
§  6. 
1. 
Świadczeniodawca realizujący umowę obowiązany jest spełniać wymagania określone w niniejszym zarządzeniu oraz w przepisach odrębnych, w szczególności w rozporządzeniu wysokospecjalistycznym.
2. 
Wymagania, o których mowa w ust. 1, dotyczą wszystkich miejsc udzielania świadczeń, w których realizowana jest umowa.
§  7. 
1. 
Świadczenia w poszczególnych zakresach mogą być udzielane przez świadczeniodawcę z udziałem podwykonawców udzielających świadczeń na zlecenie świadczeniodawcy, wymienionych w "Wykazie podwykonawców", którego wzór określony jest w załączniku nr 3 do umowy.
2. 
Dopuszcza się zlecenie podwykonawcy udzielania jedynie części zakresu świadczeń będących przedmiotem umowy.
3. 
Świadczenia mogą być udzielane wyłącznie przez podwykonawcę spełniającego warunki określone w rozporządzeniu wysokospecjalistycznym i w przepisach odrębnych.
4. 
Umowa zawarta między świadczeniodawcą a podwykonawcą zawiera zastrzeżenie o prawie Funduszu do przeprowadzenia kontroli podwykonawcy w zakresie wynikającym z umowy, na zasadach określonych w ustawie.
5. 
Fundusz obowiązany jest do poinformowania świadczeniodawcy o rozpoczęciu i zakończeniu kontroli podwykonawcy oraz o jej wynikach.
6. 
Zmiana warunków udzielania świadczeń przez podwykonawców, mająca wpływ na dostępność do świadczeń, zgłaszana jest przez świadczeniodawcę do Oddziału Funduszu w terminie umożliwiającym zmianę umowy, nie później jednak niż 14 dni przed wystąpieniem tej zmiany.
§  8. 
1. 
Przy udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej, świadczeniodawca obowiązany jest do stosowania zasad postępowania medycznego zgodnego z aktualnym stanem wiedzy, zawartych w standardach określonych w odrębnych przepisach prawa oraz w wytycznych, zaleceniach i rekomendacjach, wydawanych przez towarzystwa naukowe zrzeszające specjalistów z właściwych dziedzin medycyny.
2. 
Świadczenia opieki zdrowotnej dotyczące laboratoryjnej diagnostyki medycznej i mikrobiologicznych badań laboratoryjnych mogą być realizowane wyłącznie w medycznych laboratoriach diagnostycznych i mikrobiologicznych, spełniających wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 3 marca 2004 r. w sprawie wymagań, jakim powinno odpowiadać medyczne laboratorium diagnostyczne (Dz. U. Nr 43, poz. 408, z 2006 r. Nr 59, poz. 422, z 2008 r. Nr 53, poz. 324 oraz z 2009 r. Nr 223, poz. 1794), wpisanych do rejestru.
§  9. 
1. 
Fundusz nie finansuje świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w związku z prowadzeniem eksperymentu medycznego, w tym badania klinicznego, których finansowanie określają odrębne przepisy.
2. 
Świadczeniodawca udzielający świadczeń opieki zdrowotnej obowiązany jest do zapewnienia produktów leczniczych, wyrobów medycznych oraz innych materiałów niezbędnych do udzielania świadczeń zdrowotnych, a także świadczeń towarzyszących, o których mowa w art. 5 pkt 38 ustawy.
3. 
Koszty wykonania niezbędnych badań laboratoryjnych, diagnostyki obrazowej, produktów leczniczych oraz wyrobów medycznych zastosowanych w trakcie udzielania świadczeń we wszystkich zakresach świadczeń, ponosi świadczeniodawca.
4. 
Świadczeniodawca obowiązany jest do prowadzenia i udostępniania na żądanie Funduszu rejestru zakażeń zakładowych.
5. 
Świadczeniodawca odpowiada wobec świadczeniobiorcy za jakość udzielonego świadczenia.
6. 
Świadczeniodawca jest obowiązany do systematycznego i ciągłego realizowania umowy przez cały okres jej obowiązywania.
7. 
Przy udzielaniu świadczeń, świadczeniodawca obowiązany jest do weryfikacji, z uwzględnieniem przepisów art. 50 ustawy, prawa świadczeniobiorcy do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
8. 
W celu realizacji obowiązku, o którym mowa w ust. 7, świadczeniodawca obowiązany jest do uzyskania we właściwym Oddziale Funduszu upoważnienia do korzystania z usługi Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców umożliwiającej występowanie o sporządzenie dokumentu potwierdzającego prawo do świadczeń, zgodnie z art. 50 ust. 3 ustawy.
9. 
W celu uzyskania upoważnienia, o którym mowa w ust. 8, świadczeniodawca składa w Oddziale Funduszu wniosek, w terminie 3 dni roboczych od dnia podpisania umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
10. 
W przypadku niedopełnienia przez świadczeniodawcę obowiązku określonego w ust. 8, z przyczyn leżących po stronie świadczeniodawcy, Fundusz może nałożyć na świadczeniodawcę karę umowną, o której mowa w § 4 ust. 4 załącznika nr 2 do zarządzenia.
11. 
W przypadku nieprzerwanej kontynuacji przez świadczeniodawcę udzielania świadczeń na podstawie kolejnej umowy zawartej z Funduszem, upoważnienie, o którym mowa w ust. 8, uzyskane w związku z zawarciem poprzedniej umowy, zachowuje ważność.
§  10. 
1. 
Świadczenia objęte przedmiotem umowy, udzielane są osobiście przez osoby posiadające określone kwalifikacje, zgodnie z "Harmonogramem - zasoby", którego wzór określony jest w załączniku nr 2 do umowy.
2. 
Świadczeniodawca zapewnia dostępność do świadczeń zgodnie z "Harmonogramem - zasoby", stanowiącym załącznik nr 2 do umowy.
§  11. 
1. 
Warunki rozliczania świadczeń, o których mowa w § 5 ust. 1 pkt 1, określone są w ogólnych warunkach umów oraz w umowie.
2. 
Liczba i cena jednostek rozliczeniowych oraz kwota zobowiązania Funduszu są określone w planie rzeczowo - finansowym, którego wzór określony jest w załączniku nr 1 do umowy.
3. 
Świadczeniodawca obowiązany jest do sprawozdawania w raporcie statystycznym w szczególności następujących danych:
1)
rozpoznanie zasadnicze i nie więcej niż trzy rozpoznania współistniejące - według ICD-10;
2)
istotne procedury medyczne łącznie z datą ich wykonania - według wskazanej przez Fundusz na dany okres sprawozdawczy wersji ICD-9.
4. 
Dane, o których mowa w ust. 3, winny być zgodne z danymi:
1)
zawartymi w indywidualnej dokumentacji medycznej, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania, wydanym na podstawie art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (Dz. U. z 2016 r. poz. 186);
2)
przekazywanymi w Karcie statystycznej szpitalnej ogólnej - MZ/Szp-11, zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 31 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. z 2012 r. poz. 591, z późn. zm.);
3)
określonymi w przepisach wydanych na podstawie art. 27 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2013 r. poz. 947, z późn. zm.).
5. 
Spełnienie wymagań, o których mowa w ust. 4 pkt 1 i 3, stanowi warunek rozliczenia świadczeń.
6. 
Świadczeniodawca obowiązany jest do wskazania w raporcie statystycznym:
1)
zakresu świadczeń adekwatnego do łącznej sumy osobodni pobytu pacjenta związanego z procedurą wysokospecjalistyczną niezależnie od oddziału hospitalizującego, w tym innego niż miejsce udzielania świadczeń wysokospecjalistycznych wynikającego z umowy;
2) 3
 produktu rozliczeniowego określonego w części a załącznika nr 1w do zarządzenia.
7. 
Podstawą rozliczenia świadczeń za dany okres sprawozdawczy są jednostki rozliczeniowe odpowiadające produktom rozliczeniowym określonym w załącznikach nr 1w i 1z do zarządzenia, zatwierdzone w wyniku weryfikacji danych raportu statystycznego w systemie informatycznym Funduszu.
§  12. 
Jednostką rozliczeniową służącą do rozliczania produktów rozliczeniowych, o których mowa w § 5 ust. 1, jest punkt.
§  13.  4
 Kwoty zobowiązania określone w umowie dla poszczególnych zakresów świadczeń, obejmują także kwoty zobowiązania wyodrębnione na realizację następujących produktów rozliczeniowych, określonych w części b załącznika nr 1w do zarządzenia, a także odpowiednich produktów rozliczeniowych określonych w załączniku nr 1z do zarządzenia, we właściwych ze względu na realizację świadczeń zakresach:
1)
ablacja wideotorakoskopowa - 5.54.01.0000030 hospitalizacja do świadczenia wysokospecjalistycznego;
2)
operacje wad wrodzonych serca i naczyń < 1 roku - 5.54.01.0000041 hospitalizacja do świadczenia wysokospecjalistycznego;
3)
operacje wad serca i aorty piersiowej ≥ 18 lat:
a)
5.54.01.0000051 hospitalizacja do świadczenia wysokospecjalistycznego ≥ 18 lat,
b)
5.54.01.0000052 hospitalizacja do świadczenia wysokospecjalistycznego z IZW ≥ 18 lat,;
4)
operacje wad serca i aorty piersiowej < 18 lat:
a)
5.54.01.0000055 hospitalizacja do świadczenia wysokospecjalistycznego < 18 lat,
b)
5.54.01.0000056 hospitalizacja do świadczenia wysokospecjalistycznego z IZW < 18 lat;
5)
wszczepianie zastawek serca:
a)
5.54.01.0000060 hospitalizacja do świadczenia wysokospecjalistycznego,
b)
5.54.01.0000061 hospitalizacja do świadczenia wysokospecjalistycznego z powikłaniami i chorobami współistniejącymi;
6)
kardiologiczne zabiegi interwencyjne < 18 lat:
a)
5.54.01.0000064 hospitalizacja do świadczenia wysokospecjalistycznego,
b)
5.54.01.0000065 hospitalizacja do świadczenia wysokospecjalistycznego z powikłaniami lub < 1 roku;
7)
przezcewnikowa nieoperacyjna naprawa zastawki mitralnej:
a)
5.54.01.0000060 hospitalizacja do świadczenia wysokospecjalistycznego,
b)
5.54.01.0000061 hospitalizacja do świadczenia wysokospecjalistycznego z powikłaniami i chorobami współistniejącymi.
§  14. 
1. 
Finansowanie świadczeń intensywnej terapii, realizowanych w oddziale anestezjologii i intensywnej terapii albo anestezjologii i intensywnej terapii dla dzieci, spełniających warunki realizacji świadczeń gwarantowanych, określonych w przepisach odrębnych, odbywa się w oparciu o skalę punktacji stanu pacjenta TISS - 28 albo TISS - 28 dla dzieci, określoną w załączniku nr 3a do zarządzenia.
2. 
Świadczenia, o których mowa w ust. 1, dotyczą wyłącznie hospitalizacji do świadczenia wysokospecjalistycznego, finansowanej ze środków Funduszu.
3. 
W prowadzonej w Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii, zwanym dalej "OAiIT" dokumentacji medycznej, wymagane jest prowadzenie karty punktacji stanu pacjenta w skali TISS - 28 albo TISS - 28 dla dzieci. Wzór karty, o której mowa w zdaniu pierwszym określony jest w załączniku nr 3b do zarządzenia. Wypełnione karty, dla każdej doby pobytu pacjenta w oddziale, archiwizuje się w dokumentacji medycznej pacjenta.
4. 
Ocena stanu zdrowia pacjenta, dla potrzeb określenia punktacji w skali TISS - 28 albo TISS - 28 dla dzieci, przeprowadzana jest codziennie.
5. 
Do odrębnego rozliczenia kwalifikują się wyłącznie świadczenia udzielone pacjentom, którzy przynajmniej w jednym dniu pobytu w OAiIT osiągnęli co najmniej 19 punktów w skali TISS - 28 albo co najmniej 16 punktów w skali TISS - 28 dla dzieci.
6. 
Dzień przyjęcia do leczenia w OAiIT oraz dzień jego zakończenia wykazywane są do rozliczenia jako jeden osobodzień z możliwością rozliczenia osobodnia, w którym pacjent osiągnął wyższą punktację w skali TISS - 28 albo TISS - 28 dla dzieci.
§  15. 
W sytuacji udzielania i rozliczania świadczeń: żywienie dojelitowe, żywienie pozajelitowe, określonych w załączniku nr 1z do zarządzenia, świadczeniodawca obowiązany jest do prowadzenia dokumentacji dodatkowej, zgodnie ze wzorami określonymi odpowiednio w załącznikach nr 4a-4g do zarządzenia. Dokumentację związaną z leczeniem żywieniowym należy dołączyć do dokumentacji medycznej pacjenta.
§  16. 
1. 
W sytuacji udzielenia przez świadczeniodawcę:
1)
świadczenia wysokospecjalistycznego, którego koszt przekracza dwukrotność standardowego rozliczenia; lub
2)
jednoczasowo więcej niż jednego wariantu świadczenia w ramach tego samego zakresu świadczeń; lub
3)
jednoczasowo więcej niż jednego świadczenia w ramach różnych zakresów świadczeń, wraz z zastosowanymi podwariantami; lub
4)
świadczeń w ramach hospitalizacji do świadczenia wysokospecjalistycznego oraz wystąpienia konieczności wykonania dodatkowej procedury medycznej, według ICD-9, której koszt przekracza kwotę 10 000 zł; lub
5)
świadczenia wysokospecjalistycznego, które nie zostało ujęte w załączniku nr 1w do zarządzenia, a które jest świadczeniem gwarantowanym zgodnie z przepisami rozporządzenia wysokospecjalistycznego

- rozliczenia można dokonać z zastosowaniem produktu rozliczeniowego. Rozliczenie za zgodą płatnika, po uzyskaniu zgody dyrektora Oddziału Funduszu na ten sposób jego rozliczenia, z uwzględnieniem podziału na produkty rozliczeniowe:

-
5.54.01.0000005 rozliczenie za zgodą płatnika - środki budżetowe, lub
-
5.54.01.0000066 rozliczenie za zgodą płatnika - środki Funduszu, lub
-
5.54.01.0000067 rozliczenie za zgodą płatnika - przeszczepienie serca - środki budżetowe, lub
-
5.54.01.0000068 rozliczenie za zgodą płatnika - wspomaganie serca - środki budżetowe.
2. 
Świadczenia, o których mowa w ust. 1, są finansowane zgodnie z poniższymi zasadami:
1)
dyrektor Oddziału Funduszu wydaje zgodę na rozliczenie świadczenia, o których mowa w ust. 1, po przeprowadzeniu weryfikacji złożonych dokumentów, na zasadach określonych w zarządzeniu Prezesa Funduszu w sprawie wniosków o indywidualne rozliczenie świadczeń i Bazy Rozliczeń Indywidualnych;
1a) 5
 dokumenty, o których mowa w pkt 1, składa się w oddziale Funduszu, trakcie hospitalizacji lub w terminie 7 dni roboczych od dnia jej zakończenia;
2)
finansowanie świadczeń odbywa się w ramach kwoty zobowiązania wobec świadczeniodawcy określonej w umowie, w podziale na środki finansowe pochodzące z dotacji z budżetu państwa oraz środki pozostające w dyspozycji Funduszu;
3)
rozliczenie świadczeń, o których mowa w ust. 1 pkt 1, 4 i 5, odbywa się na podstawie specyfikacji kosztowej;
4)
w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, kolejny wariant w ramach tego samego zakresu świadczeń, lub kolejne świadczenie, finansowane jest na poziomie 60% wartości wariantu, wraz z zastosowanymi podwariantami;
5)
stanowisko dyrektora Oddziału Funduszu w sprawie wyrażenia zgody na realizację wniosku, w tym wysokości kwoty finansowania, w zakresie merytoryczno - finansowym jest ostateczne;
6)
Prezes Funduszu, w uzasadnionych sytuacjach, może zweryfikować stanowisko dyrektora Oddziału Funduszu, o którym mowa w pkt 5 pod względem formalno - prawnym;
7)
świadczenie stanowiące przedmiot wniosku, po uzyskaniu zgody dyrektora Oddziału Funduszu na indywidualne rozliczenie wykazuje się do rozliczenia w bieżącym okresie sprawozdawczym;
8)
w sprawozdawczości z realizacji świadczenia obowiązuje zakres informacji tożsamy z zakresem informacji dla świadczeń w rodzaju leczenie szpitalne - świadczenia wysokospecjalistyczne;
9)
świadczeniodawca obowiązany jest do przechowywania przez okres trzech lat dokumentów dotyczących wydawanych zgód, w tym dokumentów, na podstawie których dokonano wyceny kosztowej świadczenia;
10)
Oddział Funduszu monitoruje wydawanie zgód oraz prowadzi dokumentację związaną z ich wydawaniem, uwzględniającą zakres danych wskazany we wnioskach oraz dokumenty, na podstawie których dokonano weryfikacji wniosków.
3. 
Metoda rozliczania udzielonych świadczeń, o której mowa w ust. 1, może znajdować zastosowanie wyłącznie do świadczeń gwarantowanych.
§  17. 
Wykazywanie przez świadczeniodawcę świadczeń do rozliczenia, odbywa się zgodnie z następującymi zasadami:
1) 6
 (uchylony);
2)
dopuszcza się łączne rozliczanie świadczeń określonych w załączniku nr 1z do zarządzenia, wyłącznie ze świadczeniami, o których mowa w § 13, z zastrzeżeniem pkt 3;
3)
w przypadku rozliczenia, o którym mowa w pkt 2, świadczenia określone w lp. 1-4 katalogu świadczeń dodatkowych załącznika nr 1z do zarządzenia, rozliczane są alternatywnie do świadczeń określonych w lp. 18-138 załącznika 1z do zarządzenia;
4)
dopuszcza się łączne rozliczanie świadczeń określonych w załączniku nr 1w do zarządzenia, z innymi świadczeniami - wyłącznie w sposób określony w niniejszym zarządzeniu;
5)
dopuszcza się odrębne rozliczenie świadczenia wysokospecjalistycznego w bieżącym okresie sprawozdawczym;
6)
o ile w czasie udzielania świadczenia wysokospecjalistycznego, związanego z przeszczepieniem narządu, wystąpiły powikłania związane z przeszczepieniem, wymagające leczenia w ramach hospitalizacji, dopuszcza się po upływie 30 dni od dnia przeszczepienia, rozliczenie leczenia powikłań w ramach umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie szpitalne, w oparciu o przepisy zarządzenia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne;
7)
w sytuacji jednoczasowego udzielenia świadczenia wysokospecjalistycznego, związanego z przeszczepieniem narządu oraz świadczenia związanego z przeszczepieniem nerki lub trzustki, finansowanego w ramach umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju świadczeń leczenie szpitalne, dopuszcza się rozliczenie dodatkowego świadczenia w ramach umowy leczenie szpitalne na poziomie 60% właściwej JGP;
8)
dzień przyjęcia do leczenia oraz dzień jego zakończenia wykazywany jest do rozliczenia jako jeden osobodzień;
9)
za krotność osobodni do rozliczenia przyjmuje się liczbę dni pobytu pomniejszoną o czas trwania świadczenia wysokospecjalistycznego oraz o liczbę dni rozliczanych na podstawie skali TISS - 28 lub TISS - 28 dla dzieci, z uwzględnieniem ruchu międzyoddziałowego;
10)
w przypadku wykonania przez świadczeniodawcę podczas jednej hospitalizacji świadczeń wysokospecjalistycznych z więcej niż jednego zakresu świadczeń stanowiących przedmiot umowy, dopuszcza się łączne rozliczenie świadczeń wysokospecjalistycznych z różnych zakresów świadczeń na zasadach określonych w zarządzeniu. W sytuacji, o której mowa w zdaniu pierwszym, rozliczeniu podlega wyłącznie jedna hospitalizacja do świadczenia wysokospecjalistycznego;
11)
hospitalizacja do świadczenia wysokospecjalistycznego wykazywana jest do rozliczenia wraz z wariantem oraz ewentualnymi podwariantami;
12)
nie dopuszcza się wyrażania zgody przez dyrektora Oddziału Funduszu na rozliczanie świadczeń, w tym łącznego wykazywania do rozliczenia, w sposób inny niż określony w niniejszym zarządzeniu.
§  17a.  7
 Dla świadczeń w zakresach: Operacje wad serca i aorty piersiowej ≥ 18 lat i Operacje wad serca i aorty piersiowej < 18 r.ż, rozliczanych produktami o kodach:
1)
5.54.01.0000042 - wariant 1 - zabieg na sercu lub aorcie bez użycia leczniczego środka technicznego lub z użyciem leczniczego środka technicznego o wartości mniejszej od wartości zastawki mechanicznej;
2)
5.54.01.0000043 - wariant 2 - zabieg na sercu lub aorcie z zastosowaniem jednej zastawki mechanicznej lub innych wszczepialnych środków technicznych o łącznej wartości porównywalnej z ceną zastawki mechanicznej;
3)
5.54.01.0000044 - wariant 3 - zabieg na sercu lub aorcie z zastosowaniem jednej zastawki biologicznej lub innych wszczepialnych środków porównywalnej z ceną zastawki biologicznej;
4)
5.54.01.0000045 - wariant 4 - zabieg na sercu i aorcie z zastosowaniem wszczepialnych środków technicznych lub biologicznych o łącznej wartości porównywalnej do wartości dwóch zastawek mechanicznych lub reoperacja serca i dużych naczyń (oprócz ASDII);
5)
5.54.01.0000046 - wariant 5 - zabieg na sercu i aorcie z zastosowaniem dwóch zastawek biologicznych lub innych wszczepialnych środków technicznych o łącznej wartości porównywalnej do uśrednionej wartości dwóch zastawek biologicznych;
6)
5.54.01.0000047 - wariant 6 - zabieg na sercu lub aorcie - tętniaki aorty z zastosowaniem protez naczyniowych, syntetycznych lub biologicznych (homograftów, ksenograftów);
7)
5.54.01.0000051 - hospitalizacja do świadczenia wysokospecjalistycznego 9 ≥ 18 lat;
8)
5.54.01.0000052 - hospitalizacja do świadczenia wysokospecjalistycznego 9 ≥ 18 lat z IZW lub ≥ 80 lat;
9)
5.54.01.0000055 - hospitalizacja do świadczenia wysokospecjalistycznego 9 < 18 lat;
10)
5.54.01.0000056 - hospitalizacja do świadczenia wysokospecjalistycznego 9 < 18 lat z IZW;
11)
5.54.01.0000070 - wariant 1 - zabieg na sercu lub aorcie bez użycia leczniczego środka technicznego lub z użyciem leczniczego środka technicznego o wartości mniejszej od wartości zastawki mechanicznej <18 lat;
12)
5.54.01.0000071 - wariant 2 - zabieg na sercu lub aorcie z zastosowaniem jednej zastawki mechanicznej lub innych wszczepialnych środków technicznych o łącznej wartości porównywalnej z ceną zastawki mechanicznej <18 lat;
13)
5.54.01.0000072 - wariant 3 - zabieg na sercu lub aorcie z zastosowaniem jednej zastawki biologicznej lub innych wszczepialnych środków porównywalnej z ceną zastawki biologicznej <18 lat;
14)
5.54.01.0000073 - wariant 4 - zabieg na sercu i aorcie z zastosowaniem wszczepialnych środków technicznych lub biologicznych o łącznej wartości porównywalnej do wartości dwóch zastawek mechanicznych lub reoperacja serca i dużych naczyń (oprócz ASDII) <18 lat;
15)
5.54.01.0000074 - wariant 5 - zabieg na sercu i aorcie z zastosowaniem dwóch zastawek biologicznych lub innych wszczepialnych środków technicznych o łącznej wartości porównywalnej do uśrednionej wartości dwóch zastawek biologicznych <18 lat;
16)
5.54.01.0000075 - wariant 6 - zabieg na sercu lub aorcie - tętniaki aorty z zastosowaniem protez naczyniowych, syntetycznych lub biologicznych (homograftów, ksenograftów) <18 lat

- ustala się współczynnik korygujący o wartości 1,2.

Rozdział  4

Postanowienia końcowe

§  18. 
Umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju: leczenie szpitalne - świadczenia wysokospecjalistyczne, zawarte przed dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia, zachowują ważność przez okres, na jaki zostały zawarte.
§  19. 
Zarządzenie stosuje się do:
1)
postępowań w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, przeprowadzanych zgodnie z art. 146 ustawy;
2)
ustalenia kwoty zobowiązania i warunków finansowania oraz określenia szczegółowych warunków w umowach, zawartych przed dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia, zgodnie z art. 146 ustawy.
§  20. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2016 r. 8

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1w  9  

Katalog świadczeń wysokospecjalistycznych
Lp.kod zakresu świadczeńnazwa zakresu świadczeńkod produktu rozliczeniowegonazwa produktu rozliczeniowegoTaryfa ustalona przez AOTMiTWartość punktowa produktu rozliczeniowegouwagi
12345678
103.4654.033.02Przeszczepienie wątroby 15.54.01.0000001wariant 1 - przeszczepienie wątroby < 18 lat ze zwłok239196obejmuje leczenie pacjenta (w tym dializę wątrobową) w okresie pooperacyjnym do 30 dni od daty wykonania przeszczepienia
25.54.01.0000002wariant 2 - przeszczepienie wątroby < 18 lat od żywego dawcy273645obejmuje leczenie pacjenta (w tym dializę wątrobową) w okresie pooperacyjnym do 30 dni od daty wykonania przeszczepienia
35.54.01.0000003wariant 3 - przeszczepienie wątroby ≥ 18 lat ze zwłok204476obejmuje leczenie pacjenta (w tym dializę wątrobową) w okresie pooperacyjnym do 30 dni od daty wykonania przeszczepienia
45.54.01.0000004wariant 4 - przeszczepienie wątroby ≥ 18 lat od żywego dawcy227785obejmuje leczenie pacjenta (w tym dializę wątrobową) w okresie pooperacyjnym do 30 dni od daty wykonania przeszczepienia
55.54.01.0000005rozliczenie za zgodą płatnika - środki budżetowe1
603.4656.033.02Przeszczepienie 2 / wspomaganie serca 125.54.01.0000006wariant 1 - przeszczepienie serca145259obejmuje leczenie pacjenta w okresie pooperacyjnym do 30 dni od daty wykonania przeszczepienia
75.54.01.0000007wariant 2 - zabieg wszczepienia jednej sztucznej komory i wspomaganie lewej lub prawej komory serca przez okres 30 dni126601obejmuje także wyszczepienie za każde rozpoczęte 30 dni
85.54.01.0000008wariant 3 - zabieg wszczepienia dwóch sztucznych komór i wspomaganie obu komór serca przez okres 30 dni134551obejmuje także wyszczepienie za każde rozpoczęte 30 dni
95.54.01.0000009wariant 4 - mechaniczne wspomaganie krążenia przez okres 30 dni72954za każde rozpoczęte 30 dni
105.54.01.0000010wariant 5 - mechaniczne wspomaganie krążenia przez okres 30 dni połączone z wymianą 1 sztucznej komory103996za każde rozpoczęte 30 dni
115.54.01.0000011wariant 6 - mechaniczne wspomaganie krążenia przez okres 30 dni połączone z wymianą 2 sztucznych komór123356za każde rozpoczęte 30 dni
125.54.01.0000012wariant 7 - zabieg wszczepienia jednej sztucznej komory i wspomaganie lewej lub prawej komory serca u chorych o wadze do 40 kilogramów przez okres 30 dni237303obejmuje także wyszczepienie za każde rozpoczęte 30 dni
135.54.01.0000013wariant 8 - zabieg wszczepienia dwóch sztucznych komór i wspomaganie obu komór serca u chorych o wadze do 40 kilogramów przez okres 30 dni375207obejmuje także wyszczepienie za każde rozpoczęte 30 dni
145.54.01.0000014wariant 9 - mechaniczne wspomaganie krążenia u chorych o wadze do 40 kilogramów przez okres 30 dni połączone z wymianą 1 sztucznej komory225135za każde rozpoczęte 30 dni
155.54.01.0000015wariant 10 - mechaniczne wspomaganie krążenia u chorych o wadze do 40 kilogramów przez okres 30 dni połączone z wymianą 2 sztucznych komór341515za każde rozpoczęte 30 dni
165.54.01.0000016wariant 11 - mechaniczne wspomaganie krążenia u chorych o wadze do 40 kilogramów przez okres 30 dni75604za każde rozpoczęte 30 dni
175.54.01.0000076wariant 12 - Opieka nad pacjentem po wszczepieniu implantowalnej pompy wspomagającej pracę serca2,76*149rozliczana ryczałtem za osobodzień
185.54.01.0000067rozliczenie za zgodą płatnika - przeszczepienie serca - środki budżetowe1
195.54.01.0000068rozliczenie za zgodą płatnika -wspomaganie serca - środki budżetowe1
2003.4662.033.02Przeszczepienie płuca 35.54.01.0000017wariant 1 - przeszczepienie jednego płuca3783,98*204638obejmuje leczenie pacjenta w okresie pooperacyjnym do 30 dni od daty wykonania przeszczepienia
215.54.01.0000018wariant 2 - przeszczepienie obu płuc4035,38*218233obejmuje leczenie pacjenta w okresie pooperacyjnym do 30 dni od daty wykonania przeszczepienia
225.54.01.0000019wariant 3 - przeszczepienie obu płuc u pacjenta z mukowiscydozą6026,86*325933obejmuje leczenie pacjenta w okresie pooperacyjnym do 30 dni od daty wykonania przeszczepienia
235.54.01.0000020wariant 4 - przeszczepienie jednego płuca u chorych z pierwotnym nadciśnieniem płucnym5558,98*300630obejmuje leczenie pacjenta w okresie pooperacyjnym do 30 dni od daty wykonania przeszczepienia
245.54.01.0000021wariant 5 - przeszczepienie obu płuc u chorych z pierwotnym nadciśnieniem płucnym5900,88*319120obejmuje leczenie pacjenta w okresie pooperacyjnym do 30 dni od daty wykonania przeszczepienia
255.54.01.0000022podwariant A - zastosowanie technik videoskopowych125,83*6805do sumowania z wariantami z niniejszego zakresu
265.54.01.0000077podwariant B - zabieg z zastosowaniem ECMO przeszczepienie płuca352,09*19041do sumowania z wariantami z niniejszego zakresu
275.54.01.0000005rozliczenie za zgodą płatnika - środki budżetowe1
2803.4663.033.02Przeszczepienie serca i płuca 45.54.01.0000023wariant 1 - przeszczepienie serca i jednego płuca183818obejmuje leczenie pacjenta w okresie pooperacyjnym do 30 dni od daty wykonania przeszczepienia
295.54.01.0000024wariant 2 - przeszczepienie serca i obu płuc213183obejmuje leczenie pacjenta w okresie pooperacyjnym do 30 dni od daty wykonania przeszczepienia
305.54.01.0000022podwariant A - zastosowanie technik videoskopowych6219do sumowania z wariantami z niniejszego zakresu
315.54.01.0000026podwariant B - zabieg u chorego z mukowiscydozą53377do sumowania z wariantami z niniejszego zakresu
325.54.01.0000005rozliczenie za zgodą płatnika - środki budżetowe1
3303.4660.033.02Przeszczepienie komórek wysp trzustkowych 55.54.01.0000027wariant 1 - przeszczepienie komórek wysp trzustkowych145800obejmuje leczenie pacjenta w okresie pooperacyjnym do 30 dni od daty wykonania przeszczepienia
345.54.01.0000005rozliczenie za zgodą płatnika - środki budżetowe1
3503.4661.033.02Przeszczepienie komórek przytarczyc 65.54.01.0000028wariant 1 - przeszczepienie komórek przytarczyc538*29095obejmuje również leczenie pacjenta w okresie pooperacyjnym do 30 dni od daty wykonania przeszczepienia
365.54.01.0000005rozliczenie za zgodą płatnika - środki budżetowe1
3703.4659.033.02Ablacja wideotorakoskopowa 75.54.01.0000029wariant 1 - Wideotorakoskopowa ablacja w ciężkim, niepoddającym się leczeniu farmakologicznemu migotaniu przedsionków22389obejmuje intensywną opiekę pooperacyjną w warunkach odpowiadających oddziałowi intensywnej terapii do ukończenia 36 godzin po zabiegu
385.54.01.0000005rozliczenie za zgodą płatnika - środki budżetowe1
3903.4657.033.02Operacje wad wrodzonych serca i naczyń < 1 roku 85.54.01.0000031wariant 1 - zabieg bez użycia krążenia pozaustrojowego11519obejmuje intensywną opiekę pooperacyjną w warunkach odpowiadających oddziałowi intensywnej terapii do ukończenia 60 godzin po zabiegu
405.54.01.0000032wariant 2 - zabieg w krążeniu pozaustrojowym bez użycia leczniczego środka technicznego lub z użyciem zastawki mechanicznej lub z użyciem leczniczego środka technicznego o wartości mniejszej od wartości zastawki mechanicznej17252obejmuje intensywną opiekę pooperacyjną w warunkach odpowiadających oddziałowi intensywnej terapii do ukończenia 60 godzin po zabiegu
415.54.01.0000033wariant 3 - zabieg w krążeniu pozaustrojowym z użyciem leczniczego środka technicznego o wartości większej od wartości zastawki mechanicznej lub użyciem wszczepu biologicznego (homograft, konduit naczyniowy, ksenograft) lub syntetycznego29311obejmuje intensywną opiekę pooperacyjną w warunkach odpowiadających oddziałowi intensywnej terapii do ukończenia 60 godzin po zabiegu
425.54.01.0000034wariant 4 - operacje typu "Norwood"57866obejmuje także modyfikacje; obejmuje intensywną opiekę pooperacyjną w warunkach odpowiadających oddziałowi intensywnej terapii do ukończenia 60 godzin po zabiegu
435.54.01.0000035podwariant A - zabieg z zastosowaniem biopompy5841do sumowania z wariantami z niniejszego zakresu
445.54.01.0000036podwariant B - zabieg z zastosowaniem ECMO28662do sumowania z wariantami z niniejszego zakresu
455.54.01.0000037podwariant C -zabieg z zastosowaniem leczenia nerkozastępczego1622do sumowania z wariantami z niniejszego zakresu
465.54.01.0000038podwariant D -zabieg z zastosowaniem ablacji3948do sumowania z wariantami z niniejszego zakresu
475.54.01.0000039podwariant E -zabieg z wszczepieniem stałego stymulatora serca wraz z wszczepieniem elektrody2596do sumowania z wariantami z niniejszego zakresu
485.54.01.0000040podwariant F - zabieg z równoczesnym zastosowaniem technik kardiologii inwazyjnej21686do sumowania z wariantami z niniejszego zakresu
495.54.01.0000005rozliczenie za zgodą płatnika - środki budżetowe1
5003.4601.033.02Operacje wad serca i aorty piersiowej ≥ 18 lat 95.54.01.0000042wariant 1 - zabieg na sercu lub aorcie bez użycia leczniczego środka technicznego lub z użyciem leczniczego środka technicznego o wartości mniejszej od wartości zastawki mechanicznej11681obejmuje intensywną opiekę pooperacyjną w warunkach odpowiadających oddziałowi intensywnej terapii do ukończenia 36 godzin po zabiegu
515.54.01.0000043wariant 2 -zabieg na sercu lub aorcie z zastosowaniem jednej zastawki mechanicznej lub innych wszczepialnych środków technicznych o łącznej wartości porównywalnej z ceną zastawki mechanicznej14764obejmuje intensywną opiekę pooperacyjną w warunkach odpowiadających oddziałowi intensywnej terapii do ukończenia 36 godzin po zabiegu
525.54.01.0000044wariant 3 - zabieg na sercu lub aorcie z zastosowaniem jednej zastawki biologicznej lub innych wszczepialnych środków porównywalnej z ceną zastawki biologicznej16008obejmuje intensywną opiekę pooperacyjną w warunkach odpowiadających oddziałowi intensywnej terapii do ukończenia 36 godzin po zabiegu
535.54.01.0000045wariant 4 - zabieg na sercu i aorcie z zastosowaniem wszczepialnych środków technicznych lub biologicznych o łącznej wartości porównywalnej do wartości dwóch zastawek mechanicznych lub reoperacja serca i dużych naczyń (oprócz ASDII)18549obejmuje intensywną opiekę pooperacyjną w warunkach odpowiadających oddziałowi intensywnej terapii do ukończenia 36 godzin po zabiegu
545.54.01.0000046wariant 5 - zabieg na sercu i aorcie z zastosowaniem dwóch zastawek biologicznych lub innych wszczepialnych środków technicznych o łącznej wartości porównywalnej do uśrednionej wartości dwóch zastawek biologicznych21145obejmuje intensywną opiekę pooperacyjną w warunkach odpowiadających oddziałowi intensywnej terapii do ukończenia 36 godzin po zabiegu
555.54.01.0000047wariant 6 - zabieg na sercu lub aorcie - tętniaki aorty z zastosowaniem protez naczyniowych, syntetycznych lub biologicznych (homograftów, ksenograftów)22119obejmuje intensywną opiekę pooperacyjną w warunkach odpowiadających oddziałowi intensywnej terapii do ukończenia 36 godzin po zabiegu
565.54.01.0000035podwariant A - zabieg z zastosowaniem biopompy5841do sumowania z wariantami z niniejszego zakresu
575.54.01.0000036podwariant B - zabieg z zastosowaniem ECMO28662do sumowania z wariantami z niniejszego zakresu
585.54.01.0000037podwariant C -zabieg z zastosowaniem leczenia nerkozastępczego1622do sumowania z wariantami z niniejszego zakresu
595.54.01.0000038podwariant D - zabieg z zastosowaniem ablacji3948do sumowania z wariantami z niniejszego zakresu
605.54.01.0000039podwariant E - zabieg zakończony wszczepieniem stałego stymulatora serca wraz z wszczepieniem elektrody2596do sumowania z wariantami z niniejszego zakresu
615.54.01.0000040podwariant F - zabieg z równoczesnym zastosowaniem technik kardiologii inwazyjnej21686do sumowania z wariantami z niniejszego zakresu
625.54.01.0000048podwariant G - zabieg z zastosowaniem balonu do kontrpulsacji wewnątrzaortalnej3461do sumowania z wariantami z niniejszego zakresu
635.54.01.0000049podwariant H - zabieg u chorych operowanych z tętniakiem aorty wymagającym zastosowania leczenia hybrydowego (stentgraft aortalny)27310do sumowania z wariantami z niniejszego zakresu
645.54.01.0000050podwariant I - zabieg z równoczesnym wykonaniem pomostowania tętnic wieńcowych6814do sumowania z wariantami z niniejszego zakresu
655.54.01.0000005rozliczenie za zgodą płatnika - środki budżetowe1
6603.4602.033.02Operacje wad serca i aorty piersiowej < 18 r.ż 95.54.01.0000070wariant 1 - zabieg na sercu lub aorcie bez użycia leczniczego środka technicznego lub z użyciem leczniczego środka technicznego o wartości mniejszej od wartości zastawki mechanicznej <18 lat14872obejmuje intensywną opiekę pooperacyjną w warunkach odpowiadających oddziałowi intensywnej terapii do ukończenia 36 godzin po zabiegu
675.54.01.0000071wariant 2 - zabieg na sercu lub aorcie z zastosowaniem jednej zastawki mechanicznej lub innych wszczepialnych środków technicznych o łącznej wartości porównywalnej z ceną zastawki mechanicznej <18 lat18225obejmuje intensywną opiekę pooperacyjną w warunkach odpowiadających oddziałowi intensywnej terapii do ukończenia 36 godzin po zabiegu
685.54.01.0000072wariant 3 - zabieg na sercu lub aorcie z zastosowaniem jednej zastawki biologicznej lub innych wszczepialnych środków porównywalnej z ceną zastawki biologicznej <18 lat21199obejmuje intensywną opiekę pooperacyjną w warunkach odpowiadających oddziałowi intensywnej terapii do ukończenia 36 godzin po zabiegu
695.54.01.0000073wariant 4 - zabieg na sercu i aorcie z zastosowaniem wszczepialnych środków technicznych lub biologicznych o łącznej wartości porównywalnej do wartości dwóch zastawek mechanicznych lub reoperacja serca i dużych naczyń (oprócz ASDII) <18 lat20659obejmuje intensywną opiekę pooperacyjną w warunkach odpowiadających oddziałowi intensywnej terapii do ukończenia 36 godzin po zabiegu
705.54.01.0000074wariant 5 - zabieg na sercu i aorcie z zastosowaniem dwóch zastawek biologicznych lub innych wszczepialnych środków technicznych o łącznej wartości porównywalnej do uśrednionej wartości dwóch zastawek biologicznych <18 lat27527obejmuje intensywną opiekę pooperacyjną w warunkach odpowiadających oddziałowi intensywnej terapii do ukończenia 36 godzin po zabiegu
715.54.01.0000075wariant 6 - zabieg na sercu lub aorcie - tętniaki aorty z zastosowaniem protez naczyniowych, syntetycznych lub biologicznych (homograftów, ksenograftów) <18 lat24282obejmuje intensywną opiekę pooperacyjną w warunkach odpowiadających oddziałowi intensywnej terapii do ukończenia 36 godzin po zabiegu
725.54.01.0000035podwariant A - zabieg z zastosowaniem biopompy5841do sumowania z wariantami z niniejszego zakresu
735.54.01.0000036podwariant B - zabieg z zastosowaniem ECMO28662do sumowania z wariantami z niniejszego zakresu
745.54.01.0000037podwariant C - zabieg z zastosowaniem leczenia nerkozastępczego1622do sumowania z wariantami z niniejszego zakresu
755.54.01.0000038podwariant D - zabieg z zastosowaniem ablacji3948do sumowania z wariantami z niniejszego zakresu
765.54.01.0000039podwariant E - zabieg zakończony wszczepieniem stałego stymulatora serca wraz z wszczepieniem elektrody2596do sumowania z wariantami z niniejszego zakresu
775.54.01.0000040podwariant F - zabieg z równoczesnym zastosowaniem technik kardiologii inwazyjnej21686do sumowania z wariantami z niniejszego zakresu
785.54.01.0000048podwariant G - zabieg z zastosowaniem balonu do kontrpulsacji wewnątrzaortalnej3461do sumowania z wariantami z niniejszego zakresu
795.54.01.0000049podwariant H - zabieg u chorych operowanych z tętniakiem aorty wymagającym zastosowania leczenia hybrydowego (stentgraft aortalny)27310do sumowania z wariantami z niniejszego zakresu
805.54.01.0000050podwariant I - zabieg z równoczesnym wykonaniem pomostowania tętnic wieńcowych6814do sumowania z wariantami z niniejszego zakresu
815.54.01.0000005rozliczenie za zgodą płatnika - środki budżetowe1
8203.4603.033.02Wszczepianie zastawek serca 105.54.01.0000057wariant 1 -przeznaczyniowe (TF,TS) wszczepienie zastawki aortalnej86095obejmuje intensywną opiekę pooperacyjną w warunkach odpowiadających oddziałowi intensywnej terapii do ukończenia 36 godzin po zabiegu
835.54.01.0000058wariant 2 - przezkoniuszkowe (TA,TAA) wszczepienie zastawki aortalnej86095obejmuje intensywną opiekę pooperacyjną w warunkach odpowiadających oddziałowi intensywnej terapii do ukończenia 36 godzin po zabiegu
845.54.01.0000059wariant 3 - przeznaczyniowe wszczepienie zastawki t. płucnej86798obejmuje intensywną opiekę pooperacyjną w warunkach odpowiadających oddziałowi intensywnej terapii do ukończenia 36 godzin po zabiegu
855.54.01.0000005rozliczenie za zgodą płatnika - środki budżetowe1
8603.4604.033.02Kardiologiczne zabiegi interwencyjne < 18 lat 115.54.01.0000062wariant 1 - przezskórny zabieg naprawczy bez użycia zestawów zamykających oraz ocena bezpośrednia efektu hemodynamicznego i anatomicznego7247
875.54.01.0000063wariant 2 - zabieg zamknięcia wrodzonych ubytków przegrody międzyprzedsionkowej, wybranych ubytków międzykomorowych, dużych pozasercowych połączeń naczyniowych u pacjentów z wadami wrodzonymi serca przy użyciu zestawów zamykających24552
885.54.01.0000005rozliczenie za zgodą płatnika - środki budżetowe1
8903.4605.033.02Przezcewnikowa nieoperacyjna naprawa zastawki mitralnej 135.54.01.0000069Wariant 1 - przezcewnikowa nieoperacyjna naprawa zastawki mitralnej1na podstawie rozliczenia za zgodą płatnika - środki budżetowe; obejmuje intensywną opiekę pooperacyjną w warunkach odpowiadających oddziałowi intensywnej terapii do ukończenia 36 godzin po zabiegu
905.54.01.0000005rozliczenie za zgodą płatnika - środki budżetowe1

Uwaga: liczby 1-13 w indeksie górnym w kolumnie "nazwa zakresu świadczeń" odpowiadają numerom świadczeń wysokospecjalistycznych wymienionym w rozporządzeniu wysokospecjalistycznym

(*) taryfa ustalona w obwieszczeniu Prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji

Katalog hospitalizacji do świadczeń wysokospecjalistycznych

Lp.kod zakresu świadczeńnazwa zakresu świadczeńkod produktu rozliczeniowegonazwa produktu rozliczeniowegoWartość punktowa produktu rozliczeniowegouwagi
1234567
103.4659.033.02Ablacja wideotorakoskopowa 75.54.01.0000030hospitalizacja do świadczenia wysokospecjalistycznego 7379za osobodzień do sumowania z wariantami z odpowiedniego zakresu albo ze świadczeniem 5.54.01.0000005, 5.54.01.0000066 lub ze świadczeniami z katalogu świadczeń dodatkowych stanowiącego Załacznik Nr 1z
25.54.01.0000066rozliczenie za zgodą płatnika - środki NFZ1
303.4657.033.02Operacje wad wrodzonych serca i naczyń < 1 roku 85.54.01.0000041 hospitalizacja do świadczenia wysokospecjalistycznego 8703za osobodzień do sumowania z wariantami z odpowiedniego zakresu albo ze świadczeniem 5.54.01.0000005, 5.54.01.0000066 lub ze świadczeniami z katalogu świadczeń dodatkowych stanowiącego Załacznik Nr 1z
45.54.01.0000066rozliczenie za zgodą płatnika - środki NFZ1
503.4601.033.02Operacje wad serca i aorty piersiowej ≥ 18 lat95.54.01.0000051hospitalizacja do świadczenia wysokospecjalistycznego 9 ≥ 18 lat703za osobodzień do sumowania z wariantami z odpowiedniego zakresu albo ze świadczeniem 5.54.01.0000005, 5.54.01.0000066 lub ze świadczeniami z katalogu świadczeń dodatkowych stanowiącego Załacznik Nr 1z
65.54.01.0000052hospitalizacja do świadczenia wysokospecjalistycznego 9 ≥ 18 lat z IZW lub ≥ 80 lat811za osobodzień do sumowania z wariantami z odpowiedniego zakresu albo ze świadczeniem 5.54.01.0000005, 5.54.01.0000066 lub ze świadczeniami z katalogu świadczeń dodatkowych stanowiącego Załacznik Nr 1z
75.54.01.0000066rozliczenie za zgodą płatnika - środki NFZ1
803.4602.033.03Operacje wad serca i aorty piersiowej < 18 lat95.54.01.0000055hospitalizacja do świadczenia wysokospecjalistycznego 9 < 18 lat703za osobodzień do sumowania z wariantami z odpowiedniego zakresu albo ze świadczeniem 5.54.01.0000005, 5.54.01.0000066 lub ze świadczeniami z katalogu świadczeń dodatkowych stanowiącego Załacznik Nr 1z
95.54.01.0000056hospitalizacja do świadczenia wysokospecjalistycznego 9 < 18 lat z IZW811za osobodzień do sumowania z wariantami z odpowiedniego zakresu albo ze świadczeniem 5.54.01.0000005, 5.54.01.0000066 lub ze świadczeniami z katalogu świadczeń dodatkowych stanowiącego Załacznik Nr 1z
105.54.01.0000066rozliczenie za zgodą płatnika - środki NFZ1
1103.4603.033.02Wszczepianie zastawek serca 105.54.01.0000060hospitalizacja do świadczenia wysokospecjalistycznego 10649za osobodzień do sumowania z wariantami z odpowiedniego zakresu albo ze świadczeniem 5.54.01.0000005, 5.54.01.0000066 lub ze świadczeniami z katalogu świadczeń dodatkowych stanowiącego Załacznik Nr 1z
125.54.01.0000061hospitalizacja do świadczenia wysokospecjalistycznego 10 z powikłaniami i chorobami współistniejącymi lub ≥ 80 lat865za osobodzień do sumowania z wariantami z odpowiedniego zakresu albo ze świadczeniem 5.54.01.0000005, 5.54.01.0000066 lub ze świadczeniami z katalogu świadczeń dodatkowych stanowiącego Załacznik Nr 1z
135.54.01.0000066rozliczenie za zgodą płatnika - środki NFZ1
1403.4604.033.02Kardiologiczne zabiegi interwencyjne < 18 lat 115.54.01.0000064hospitalizacja do świadczenia wysokospecjalistycznego 111 082za osobodzień do sumowania z wariantami z odpowiedniego zakresu albo ze świadczeniem 5.54.01.0000005, 5.54.01.0000066 lub ze świadczeniami z katalogu świadczeń dodatkowych stanowiącego Załacznik Nr 1z
155.54.01.0000065hospitalizacja do świadczenia wysokospecjalistycznego 11 z powikłaniami * lub < 1 lat1 785za osobodzień do sumowania z wariantami z odpowiedniego zakresu albo ze świadczeniem 5.54.01.0000005, 5.54.01.0000066 lub ze świadczeniami z katalogu świadczeń dodatkowych stanowiącego Załacznik Nr 1z
165.54.01.0000066rozliczenie za zgodą płatnika - środki NFZ1
1703.4605.033.02Przezcewnikowa nieoperacyjna naprawa zastawki mitralnej 135.54.01.0000060hospitalizacja do świadczenia wysokospecjalistycznego 10649za osobodzień do sumowania z wariantami z odpowiedniego zakresu albo ze świadczeniem 5.54.01.0000005, 5.54.01.0000066 lub ze świadczeniami z katalogu świadczeń dodatkowych stanowiącego Załacznik Nr 1z
185.54.01.0000061hospitalizacja do świadczenia wysokospecjalistycznego 10 z powikłaniami i chorobami współistniejącymi lub ≥ 80 lat865za osobodzień do sumowania z wariantami z odpowiedniego zakresu albo ze świadczeniem 5.54.01.0000005, 5.54.01.0000066 lub ze świadczeniami z katalogu świadczeń dodatkowych stanowiącego Załacznik Nr 1z
195.54.01.0000066rozliczenie za zgodą płatnika - środki NFZ1

Uwaga: liczby 1-13 w indeksie górnym w kolumnie "nazwa zakresu świadczeń" odpowiadają numerom świadczeń wysokospecjalistycznych wymienionym w rozporządzeniu wysokospecjalistycznym

* wymagane wskazanie rozpoznania rozpoznania współistniejącego z listy niżej wymienionych rozpoznań ICD-10:

A40.0 Posocznica wywołana przez paciorkowce grupy A

A40.1 Posocznica wywołana przez paciorkowce grupy B

A40.2 Posocznica wywołana przez paciorkowce grupy D

A40.3 Posocznica wywołana przez Streptococcus pneumoniae

A40.8 Inne posocznice paciorkowcowe

A40.9 Posocznica paciorkowcowa, nieokreślona

A41.0 Posocznica wywołana przez Staphylococcus aureus

A41.1 Posocznica wywołana przez inne określone gronkowce

A41.2 Posocznica wywołana przez nieokreślone gronkowce

A41.3 Posocznica wywołana przez Haemophilus influenzea

A41.4 Posocznica wywołana przez beztlenowce

A41.5 Posocznica wywołana przez inne bakterie Gram-ujemne

A41.8 Inna posocznica, nieokreślona

A41.9 Posocznica, nieokreślona

I26.0 Zator płucny ze wzmianką o ostrym sercu płucnym

I26.9 Zator płucny bez wzmianki o ostrym sercu płucnym

I27.0 Pierwotne nadciśnienie płucne

I27.9 Zespół sercowo-płucny, nieokreślony

I46.0 Zatrzymanie krążenia ze skuteczną resuscytacją

I46.9 Zatrzymanie krążenia, nieokreślone

I50.0 Niewydolność serca zastoinowa

I50.1 Niewydolność serca lewokomorowa

I50.9 Niewydolność serca, nieokreślona

I63.1 Zawał mózgu wywołany przez zator tętnic przedmózgowych

I63.4 Zawał mózgu wywołany przez zator tętnic mózgowych

I74.0 Zator i zakrzep brzusznej części tętnicy głównej

I74.1 Zator i zakrzep innych i nieokreślonych odcinków tętnicy głównej

I74.2 Zator i zakrzep tętnic kończyn górnych

I74.3 Zator i zakrzep tętnic kończyn dolnych

I74.4 Zator i zakrzep tętnic kończyn, nieokreślony

I74.5 Zator i zakrzep tętnicy biodrowej (wspólnej) (zewnętrznej) (wewnętrznej)

I74.8 Zator i zakrzep innych tętnic

I74.9 Zator i zakrzep tętnicy, nieokreślonej

I82.0 Zespół Budda-Chiariego

I82.1 Zapalenie zakrzepowe żył, wędrujące

I82.2 Zator i zakrzep żyły głównej

I82.3 Zator i zakrzep żyły nerkowej

I82.8 Zator i zakrzep innych określonych żył

I82.9 Zator i zakrzep żyły, nieokreślony

J12.0 Zapalenie płuc wywołane adenowirusem

J12.1 Zapalenie płuc wywołane wirusem RS

J12.2 Zapalenie płuc wywołane wirusem paragrypowym

J12.8 Zapalenie płuc wywołane innym wirusem

J12.9 Nieokreślone wirusowe zapalenie płuc

J13 Zapalenie płuc wywołane paciorkowcami (Streptococcus pneumoniae)

J14 Zapalenie płuc wywołane pałeczką grypy (Haemophilus influenzae)

J15.0 Zapalenie płuc wywołane pałeczką zapalenia płuc (Klebsiella pneumonia)

J15.1 Zapalenie płuc wywołane przez Pseudomonas

J15.2 Zapalenie płuc wywołane przez gronkowce

J15.3 Zapalenie płuc wywołane przez paciorkowce grupy B

J15.4 Zapalenie płuc wywołane przez inne paciorkowce

J15.5 Zapalenie płuc wywołane przez pałeczkę okrężnicy (Eschericha coli)

J15.6 Zapalenie płuc wywołane przez inne tlenowe bakterie Gram-ujemne

J15.7 Zapalenie płuc wywołane przez Mycoplasma pneumoniae

J15.8 Zapalenie płuc wywołane innymi bakteriami

J15.9 Nieokreślone bakteryjne zapalenie płuc

J16.0 Zapalenie płuc wywołane przez chlamydie

J16.8 Zapalenie płuc wywołane przez inne określone drobnoustroje

J17.0 Zapalenie płuc w przebiegu chorób (zakaźnych) bakteryjnych sklasyfikowanych gdzie indziej

J17.1 Zapalenie płuc w przebiegu chorób zakaźnych wirusowych sklasyfikowanych gdzie indziej

J17.2 Zapalenie płuc w przebiegu grzybicy

J17.3 Zapalenie płuc w przebiegu chorób pasożytniczych

J17.8 Zapalenie płuc w przebiegu innych chorób sklasyfikowanych gdzie indziej

J18.1 Nieokreślone płatowe zapalenie płuc

J18.8 Zapalenie płuc wywołane innymi nieokreślonymi drobnoustrojami

J18.9 Nieokreślone zapalenie płuc

J98.6 Choroby przepony

K56.0 Niedrożność porażenna

R23.0 Sinica

R57.0 Wstrząs kardiogenny

Z43.0 Opieka nad pacjentami z tracheostomią

Z43.1 Opieka nad pacjentami z gastrostomią

ZAŁĄCZNIK Nr  1z  10  

Katalog świadczeń dodatkowych

grafika
Nazwa projektu:

Zarządzenie Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia zmieniające zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne - świadczenia wysokospecjalistyczne

Komórka odpowiedzialna za projekt:

Departament Świadczeń Opieki Zdrowotnej

Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia

Data sporządzenia

21 lutego 2018 r.

OCENA SKUTKÓW REGULACJI
1. Jaki problem jest rozwiązywany?
Niniejsze zarządzenie zmieniające zarządzenie Nr 58/2016/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 29 czerwca 2016 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne - świadczenia wysokospecjalistyczne, jest wykonaniem upoważnienia zawartego w art. 146 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1938, z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą o świadczeniach".

W związku z wprowadzonymi zmianami w zarządzeniu w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne, powstała konieczność ujednolicenia rozliczania krwi i jej składników, wymagająca symetryzacji produktów rozliczeniowych dedykowanych rozliczeniu krwi i jej składników z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 31 lipca 2017 r. w sprawie określenia wysokości opłat za krew i jej składniki w 2018 r. (Dz. U. poz. 1516).

2. Rekomendowane rozwiązanie, w tym planowane narzędzia interwencji, i oczekiwany efekt
W ślad za zmianami w zarządzeniu w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne zamieniono w katalogu 1z do zarządzenia Nr 58/2016/DSOZ produkty rozliczeniowe dedykowane rozliczeniu krwi i jej składników. Wprowadzone modyfikacje sposobu rozliczenia krwi i jej składników polegają na symetryzacji produktów rozliczeniowych dedykowanych rozliczeniu krwi i jej składników z rozporządzeniem w sprawie określenia opłat za krew i jej składników w 2018 r. Oczekiwanym efektem wprowadzonych zmian będzie możliwość rozliczania krwi i jej składników zgodnie z obowiązującymi przepisami.
3. Podmioty, na które oddziałuje projekt
GrupaWielkośćŹródło danychOddziaływanie
1. Podmioty lecznicze realizujące obecnie umowy

o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie szpitalne

37System informatyczny Narodowego Funduszu Zdrowia - dane o umowach realizowanych w 2017r.
2. Centrala NFZ i OW NFZImplementacja postanowień zarządzenia do aplikacji informatycznych obsługujących proces zawierania/aneksowania

umów oraz proces rozliczeń.

Organizacja i przeprowadzenie procesu zmiany umów

4. Informacje na temat zakresu, czasu trwania i podsumowanie wyników konsultacji
Wprowadzone niniejszym zarządzeniem zmiany, zgodnie z art. 146 ust. 4 ustawy o świadczeniach oraz zgodnie z § 2 ust. 3 załącznika do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. 2016 r. poz. 1146, z późn. zm.), zostały przedstawione do konsultacji zewnętrznych na okres na okres 14 dni w ramach procedowania zarządzenia zmieniającego zarządzenie Nr 119/2017/DSOZ Prezesa NFZ z dnia 30 listopada 2017 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne. Uwzględniono uwagę o konieczności wprowadzenia tożsamych zmian dotyczących rozliczeniu krwi i jej składników zarówno w zarządzeniu w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne, jak i w niniejszym zarządzeniu.
5. Skutki finansowe
Skutek finansowy wynikający z wprowadzenia projektowanych zmian na dzień sporządzenia dokumentu nie jest możliwy do oszacowania, z uwagi na obowiązujący system rozliczania świadczeń (ryczałt systemu zabezpieczenia wyliczany zgodnie ze wzorem na podstawie rozporządzenia o ryczałcie PSZ.
6. Planowane wykonanie przepisów aktu prawnego
W związku z wejściem w życie przepisów rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 31 lipca 2017 r. w sprawie określenia wysokości opłat za krew i jej składniki w 2018 r. (Dz. U. poz. 1516)

z dniem 1 stycznia 2018 r. Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia wniósł do Ministra Zdrowia w trybie art. 146 ust. 5 ustawy o świadczeniach o wyrażenie zgody na skrócenie wynikającego z przywołanego przepisu terminu wejścia w życie zarządzenia. Minister Zdrowia pismem z dnia 15 lutego 2018 r. wyraził zgodę na skrócenie terminu.

Przepisy zarządzenia mają zastosowanie do świadczeń opieki zdrowotnej sprawozdanych po dniu wejścia w życie zarządzenia, a udzielonych nie wcześniej niż w dniu 1 stycznia 2018 r.

7. W jaki sposób i kiedy nastąpi ewaluacja efektów projektu oraz jakie mierniki zostaną zastosowane?
Nie dotyczy

ZAŁĄCZNIK Nr  2

UMOWA Nr ....../......

O UDZIELANIE ŚWIADCZEŃ OPIEKI ZDROWOTNEJ

- LECZENIE SZPITALNE - świadczenia wysokospecjalistyczne

zawarta w ....................................................................., dnia ....................................................... roku,

pomiędzy:

Narodowym Funduszem Zdrowia - ................................................... Oddziałem Wojewódzkim

w ................................... z siedzibą: .................................................................................. (adres),

reprezentowanym przez

................................................................................................................................,

zwanym dalej

"Oddziałem Funduszu"

a

.......................................................................................................................................................

.........

oznaczenie świadczeniodawcy: imię i nazwisko albo nazwa świadczeniodawcy w rozumieniu art. 5 pkt 41 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 581, z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą",

zwanym dalej "Świadczeniodawcą", reprezentowanym przez

.......................................................................................................................................................

......

PRZEDMIOT UMOWY

§  1. 
1. 
Przedmiotem umowy jest realizacja przez Świadczeniodawcę świadczeń opieki zdrowotnej, w rodzaju świadczeń leczenie szpitalne - świadczenia wysokospecjalistyczne, zwanych dalej "świadczeniami", w zakresach określonych w planie rzeczowo-finansowym stanowiącym załącznik nr 1 do umowy.
2. 
Świadczeniodawca obowiązany jest wykonywać umowę zgodnie z warunkami udzielania świadczeń określonymi w ustawie, rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczeń wysokospecjalistycznych oraz warunków ich realizacji, wydanym na podstawie art. 31d ustawy, przepisami wydanymi na podstawie art. 137 ust. 2 ustawy, zwanymi dalej "Ogólnymi warunkami umów", oraz zgodnie ze szczegółowymi warunkami umów określonymi przez Prezesa Funduszu na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy.

ORGANIZACJA UDZIELANIA ŚWIADCZEŃ

§  2. 
1. 
Świadczenia w poszczególnych zakresach świadczeń udzielane są:
1)
przez osoby wymienione w załączniku nr 2 do umowy - "Harmonogram - zasoby";
2)
zgodnie z harmonogramem pracy, określonym w załączniku nr 2 do umowy - "Harmonogram - zasoby".
2. 
Dane o potencjale wykonawczym Świadczeniodawcy przeznaczonym do realizacji umowy, będące w jego dyspozycji, są określone w załączniku nr 2 do umowy - "Harmonogram - zasoby".
3. 
Świadczenia w poszczególnych zakresach mogą być udzielane przez Świadczeniodawcę z udziałem podwykonawców udzielających świadczeń na zlecenie Świadczeniodawcy, wymienionych w "Wykazie podwykonawców", stanowiącym załącznik nr 3 do umowy.
4. 
Świadczenia mogą być udzielane wyłącznie przez podwykonawcę spełniającego warunki określone w przepisach odrębnych i warunkach zawierania umów.
5. 
Dopuszczalne jest zlecenie podwykonawcy udzielania jedynie niepełnego zakresu świadczeń będących przedmiotem umowy.
6. 
Umowa zawarta pomiędzy Świadczeniodawcą a podwykonawcą winna zawierać zastrzeżenie o prawie Oddziału Funduszu do przeprowadzenia kontroli podwykonawcy, na zasadach określonych w ustawie, w zakresie wynikającym z umowy.
7. 
Fundusz informuje Świadczeniodawcę o rozpoczęciu i zakończeniu kontroli podwykonawcy oraz jej wynikach.
8. 
Zaprzestanie współpracy z podwykonawcą wymienionym w załączniku nr 3 do umowy lub nawiązanie współpracy z innym podwykonawcą, wymaga zgłoszenia dyrektorowi Oddziału Funduszu najpóźniej w dniu poprzedzającym wejście w życie zmiany.
9. 
Świadczeniodawca obowiązany jest do bieżącego aktualizowania danych o swoim potencjale wykonawczym przeznaczonym do realizacji umowy, przez który rozumie się zasoby będące w dyspozycji Świadczeniodawcy służące wykonywaniu świadczeń opieki zdrowotnej, w szczególności osoby udzielające tych świadczeń i sprzęt.
10. 
Aktualizacji danych, o których mowa w ust. 9, należy dokonywać za pomocą udostępnionych przez Narodowy Fundusz Zdrowia aplikacji informatycznych, w szczególności Portalu Narodowego Funduszu Zdrowia, na zasadach i warunkach określonych w załączniku Nr 1 do zarządzenia Nr 45/2009/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 5 października 2009 r. (z późn. zm.) w sprawie korzystania z Portalu Narodowego Funduszu Zdrowia oraz w umowie upoważniającej do korzystania z tego Portalu.
11. 
Świadczeniodawca obowiązany jest do zapoznania z przepisami § 12 Ogólnych warunków umów, wszystkie osoby, które udzielają świadczeń opieki zdrowotnej lub udzielają informacji Świadczeniobiorcom o sposobie, trybie oraz zasadach udzielania świadczeń w jego placówce.

WARUNKI FINANSOWANIA ŚWIADCZEŃ

§  3. 
1. 
Kwota zobowiązania Oddziału Funduszu wobec Świadczeniodawcy z tytułu realizacji umowy w okresie od dnia .......... r. do dnia ........... r. wynosi maksymalnie ........................... zł (słownie: ................................................. zł).
2. 
Kwota zobowiązania, o której mowa w ust. 1, zawiera kwotę stanowiącą realizację postanowień § 4 ust. 4 pkt 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 14 października 2015 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. poz. 1628), zwanym dalej "rozporządzeniem zmieniającym OWU" w okresie od dnia ................... do dnia ........................ r., w wysokości ....................... zł (słownie: .........................) 1 .
3. 
Środki, o których mowa w ust. 2 przekazuje się na zasadach określonych w zarządzeniu Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia realizującym postanowienia § 4 ust. 7 rozporządzenia zmieniającego OWU.
4. 
Liczbę i cenę jednostek rozliczeniowych oraz kwotę zobowiązania w poszczególnych zakresach świadczeń objętych umową, w okresie rozliczeniowym, o których mowa w ust. 1 określa "Plan rzeczowo-finansowy", stanowiący załącznik nr 1 do umowy.
5. 
Należność z tytułu zawartej umowy za realizację świadczeń Oddział Funduszu wypłaca na rachunek bankowy:

Dane posiadacza rachunku bankowego: ......................................................... nr .....................................................................................................................

6. 
Zmiana numeru rachunku bankowego, o którym mowa w ust. 3, wymaga uprzednio złożenia przez świadczeniodawcę, w formie elektronicznej poprzez Portal Narodowego Funduszu Zdrowia oraz w formie pisemnej, wniosku w sprawie zmiany rachunku bankowego, którego wzór stanowi załącznik nr 4 do umowy.
7. 
Kwoty zobowiązania, określone w planie rzeczowo - finansowym, obejmują także kwoty zobowiązania wyodrębnione na realizację świadczeń, określonych w katalogu świadczeń wysokospecjalistycznych, o których mowa w § 12 zarządzenia, we właściwych ze względu na realizację świadczeń zakresach.
8. 
Dla każdego ze świadczeń, o których mowa w ust. 7, w ramach odpowiednich zakresów świadczeń w planie rzeczowo-finansowym, określa się odrębną liczbę punktów oraz kwotę zobowiązania, przeznaczoną wyłącznie na realizację tych świadczeń.
9. 
Rozliczanie świadczeń, o których mowa w ust. 7 odbywa się łącznie z innymi świadczeniami przypisanymi do danego zakresu świadczeń, w ramach kwoty zobowiązania określonej dla danego zakresu świadczeń.
10. 
Należność za bieżący okres sprawozdawczy, określona w rachunku, ustalana jest zgodnie z zasadami określonymi w Ogólnych warunkach umów.
11. 
Kwota zobowiązania, o której mowa w ust. 1, wypełnia zobowiązania Narodowego Funduszu Zdrowia wynikające z postanowień art. 10f ustawy z dnia 22 lipca 2006 r. o przekazaniu środków finansowych świadczeniodawcom na wzrost wynagrodzeń (Dz. U. Nr 149, poz. 1076, z późn. zm.).
12. 
Rachunki z tytułu realizacji umowy Świadczeniodawca może przesłać w formie papierowej lub w formie elektronicznej poprzez Portal Narodowego Funduszu Zdrowia, zgodnie z formatem ustalonym przez Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, pod warunkiem zapewnienia autentyczności pochodzenia, integralności treści i czytelności rachunku.

KARY UMOWNE

§  4. 
1. 
W przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania umowy, z przyczyn leżących po stronie Świadczeniodawcy, Fundusz może nałożyć na Świadczeniodawcę karę umowną.
2. 
W przypadku wystawienia recept osobom nieuprawnionym lub w przypadkach nieuzasadnionych, Fundusz może nałożyć na Świadczeniodawcę karę umowną stanowiącą równowartość nienależnej refundacji cen leków dokonanych na podstawie recept wraz z odsetkami ustawowymi od dnia dokonania refundacji.
3. 
W przypadku wystawienia zleceń na wyroby medyczne wydawane na zlecenie, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 38 ust. 4 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 345, z późn. zm.), finansowanych w całości lub w części przez Narodowy Fundusz Zdrowia, osobom nieuprawnionym lub w przypadkach nieuzasadnionych, Fundusz może nałożyć na Świadczeniodawcę karę umowną stanowiącą równowartość kwoty nienależnego finansowania wraz z odsetkami ustawowymi od dnia dokonania refundacji.
4. 
W przypadku niedopełnienia obowiązku dotyczącego uzyskania we właściwym Oddziale Funduszu upoważnienia do korzystania z usługi e-WUŚ w celu zapewnienia możliwości realizacji uprawnień świadczeniobiorców wynikających z art. 50 ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, Fundusz może nałożyć na Świadczeniodawcę karę umowną w wysokości do 1% kwoty zobowiązania określonej w umowie.
5. 
W przypadku nieprzekazania przez świadczeniodawcę informacji, o której mowa w § 4 ust. 1 rozporządzenia zmieniającego Ogólne warunki umów, Fundusz nakłada karę umowną w wysokości do 2% kwoty zobowiązania określonej w umowie.
6. 
W przypadku nieprzeznaczenia przez Świadczeniodawcę środków, o których mowa w § 4 ust. 4 pkt 1 rozporządzenia zmieniającego OWU umów zgodnie z porozumieniem albo pozytywnie zaopiniowanym sposobem podziału, o których mowa w § 2 ust. 4 rozporządzenia zmieniającego OWU, albo sposobem podziału, o którym mowa w § 2 ust. 6 rozporządzenia zmieniającego OWU, Oddział Funduszu może nałożyć na Świadczeniodawcę karę umowną w wysokości do 5% tych środków.
7. 
Kary umowne, o których mowa w ust. 1-6, nakładane są w trybie i na zasadach określonych w Ogólnych warunkach umów.

OKRES OBOWIĄZYWANIA UMOWY

§  5. 
1. 
Umowa zostaje zawarta na okres od dnia .................................. do dnia ............... r.
2. 
Każda ze stron może rozwiązać umowę za 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia.

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

§  6. 
Sądami właściwymi dla rozpoznawania spraw spornych między stronami umowy są sądy powszechne właściwe dla Oddziału Funduszu.
§  7. 
W zakresie nieuregulowanym umową stosuje się przepisy Ogólnych warunków umów oraz rozporządzeń Ministra Zdrowia wydanych na podstawie art. 31d. ustawy.
§  8. 
Załączniki do umowy stanowią jej integralną część.
§  9. 
Umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.
Wykaz załączników do umowy:

1) załącznik nr 1 do umowy - Plan rzeczowo-finansowy;

2) załącznik nr 2 do umowy - Harmonogram -zasoby;

3) załącznik nr 3 do umowy - Wykaz podwykonawców;

4) załącznik nr 4 do umowy - Wzór wniosku w sprawie zmiany rachunku bankowego.

PODPISY STRON

............................................................. ...........................................................

............................................................. ...........................................................

Świadczeniodawca Oddział Funduszu

Załącznik Nr  1

PLAN RZECZOWO - FINANSOWY zał nr ... do umowy nr ............................. Nr dokumentu (aneksu)
wprowadzającego:...........
rodzaj świadczeń: wersja ......OW NFZ
Nr identyfikacyjny nadany przez NFZ
Nazwa świadczeniodawcy w rozumieniu ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych
Okres rozliczeniowy od............ do......................
PozycjaPodstawa *Kod zakresu świadczeńZakres świadczeńKod miejsca udzielania świadczeńJednostka rozliczeniowaLiczba jednostek rozliczeniowychCena jedn. rozlicz. (zł)Wartość (zł)
razem zakresy (kwota umowy w okresie rozliczeniowym)
Okres rozliczeniowy od............ do......................**
PozycjaPodstawa *Kod zakresu świadczeńZakres świadczeńKod miejsca udzielania świadczeńJednostka rozliczeniowaLiczba jednostek rozliczeniowychCena jedn. rozlicz. (zł)Wartość (zł)
razem zakresy (kwota umowy w okresie rozliczeniowym)
w tym w poszczególnych okresach sprawozdawczych - razem pozycje
Razem pozycjeOkres sprawozd.Wartość (zł)Okres sprawozd.Wartość (zł)Okres sprawozd.Wartość (zł)Okres sprawozd.Wartość (zł)
StyczeńLutyMarzecKwiecień
MajCzerwiecLipiecSierpień
WrzesieńPaździernikListopadGrudzień
w tym w poszczególnych okresach sprawozdawczych - poszczególne pozycje
PozycjaKod zakresuNazwa zakresu
Kod miejscaNazwa miejsca
Adres miejscaTERYT
StyczeńLutyMarzec
liczba * cena
wartość
KwiecieńMajCzerwiec
liczba * cena
wartość
LipiecSierpieńWrzesień
liczba * cena
wartość
PaździernikListopadGrudzień
liczba * cena
wartość
data sporządzenia

podpis i pieczęć Dyrektora OW podpis i pieczęć świadczeniodawcy

* Określenie czynności formalno - prawnej, na podstawie której została utworzona pozycja umowy

** - Kolejne sekcje drukowane dla każdego okresu rozliczeniowego oznaczonego w umowie (o ile w umowie oznaczono więcej niż jeden okres rozliczeniowy)

Załącznik Nr  2

HARMONOGRAM - ZASOBY

Załącznik nr ...... do umowy nr .......................................

rodzaj świadczeń:..........................................................

Nr pozycji umowy (a)Kod zakresu świadczeń (b)Zakres świadczeń (c)Kod miejsca udzielania świadczeń (d)Nazwa miejsca udzielania świadczeń (e)Adres miejsca udzielania świadczeń (f)Część VII kodu resortowego ****(g)Część VIII kodu resortowego **** (h)
I. Dostępność miejsca udzielania świadczeń
Harmonogram
pn (a)wt (b)śr (c)czw (d)pt (e)sob (f)nd (g)Obowiązuje od (h)Obowiązuje do (i)Status

D, M, U*

II. Personel
Unikalny wyróżnik osoby (a)Nazwisko (b)Imiona (c)Pesel (d)Status

D, M, U*

Dostępność osoby personelu
Dostępność godzinowa tygodniowo (e)Rodzaj harmonogramu ** (f)pn (g)wt (h)śr (i)czw (j)pt (k)sob (l)nd (m)Obowiązuje od (n)Obowiązuje do (o)
P ***
D ***
Uprawnienia zawodowe
Grupa zawodowa (p)Nr Prawa Wyk. Zawodu (q)
Zawód-specjalność
Nazwa (r)Stopień specjalizacji (s)Data uzyskania (t)Data otwarcia (u)
Kompetencje
Nazwa (w)Data uzyskania (y)
Doświadczenie zawodowe (z)
III. Sprzęt
Unikalny wyróżnik sprzętu (a)Nazwa sprzętu (b)Ilość (c)Nr seryjny sprzętu (d)Rodzaj dostępności sprzętu (e)Rok produkcji (f)Dostępny od (g)Dostępny do (h)Status

D, M, U*

podpis i pieczęć Dyrektora OW podpis i pieczęć świadczeniodawcy

* D - dodano, M - zmodyfikowano, U - usunięto

** Rodzaj harmonogramu:

P - harmonogram podstawowy

D - harmonogram dodatkowy (wizyty domowe)

*** drukowany jeśli wypełniony

**** Kody resortowe - kody nadane zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia wydanym na podstawie art. 105 ust. 5 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. Nr 112, poz. 654, z późn. zm.)

Załącznik Nr  3

WYKAZ PODWYKONAWCÓW

Załącznik nr ..... do umowy nr ..............................

rodzaj świadczeń:..........................................................

UNIKALNY WYRÓŻNIK PODWYKONAWCY
Dane identyfikacyjne i adresowe podwykonawcy
Nazwa
Adres siedziby
Kod terytorialny i nazwa
REGONNIP
Forma organizacyjno-prawna (cześć IV KR)
Osoba/y uprawniona do reprezentowaniaTelefon
Dane rejestrowe podwykonawcy
Rodzaj rejestruNr wpisu do rejestru
Organ rejestrującyData wpisu
Data ostatniej aktualizacji
Dane dotyczące formy i przedmiotu umowy podwykonawstwa
Umowa/promesa
Data, od kiedy obowiązuje lub będzie obowiązywać umowaPozycja/e umowy
Data, do kiedy obowiązuje lub będzie obowiązywać umowaPrzedmiot świadczeń podwykonywanych
Opis przedmiotu podwykonawstwa
data sporządzenia
podpis i pieczęć Dyrektora OWpodpis i pieczęć Świadczeniodawcy

Załącznik Nr  4

Wniosek w sprawie zmiany rachunku bankowego

Kod Oddziału Wojewódzkiego

Dane Świadczeniodawcy

(źródło - Portal Świadczeniodawcy)

Wnoszę o podpisanie aneksu do istniejącej umowy, zmieniającego nr rachunku bankowego wskazany w zawartej umowie:
numer
w rodzaju
w zakresie
na okres
Nowy pełny numer rachunku bankowego związanego z realizacją umowy
Dane posiadacza rachunku bankowego:
Zmiana dotychczasowego nr rachunku bankowego na nowy nastąpi po podpisaniu aneksu do umowy w terminie określonym w aneksie.
Podpis/y i pieczęć Świadczeniodawcy..................................................................................

ZAŁĄCZNIK Nr  3a  11  

Skala TISS-28
1. Czynności podstawowe
a) Monitorowanie - 5 pkt.

Pomiar i rejestracja podstawowych parametrów życiowych co 1 h oraz obliczanie bilansu płynowego co najmniej 2 x dziennie.

b) Laboratorium - 1 pkt.

Pobieranie próbek krwi do badań laboratoryjnych biochemicznych lub mikrobiologicznych.

c) Jeden lek - 1 pkt.

Podanie 1 leku każdą drogą (wlew elektrolitu bez dodatku leków lub immunoglobulin nie wlicza się do punktacji).

(punktacja 1c wyklucza 1d i 1e)

d) Dwa leki - 2 pkt.

Podanie 2 leków każdą drogą (wlew elektrolitu bez dodatku leków lub immunoglobulin nie wlicza się do punktacji).

(punktacja 1 d wyklucza 1c i 1e)

e) Wiele leków - 4 pkt.

Podanie więcej niż 2 leków - nie dotyczy immunoglobulin (punktacja 1e wyklucza 1c i 1d).

Zaliczenie tego punktu nie wyklucza uzyskania dalszych punktów: leki wazoaktywne, wymuszona diureza.

f) Opatrunki - standard - 1 pkt.

Codzienna zmiana opatrunków (cewniki naczyniowe) oraz profilaktyka i leczenie odleżyn.

g) Częsta zmiana opatrunków - 1 pkt.

Konieczna zmiana opatrunków co najmniej 3 x na zmianę pielęgniarską.

Nie liczy się leczenia i profilaktyki odleżyn oraz zmiany opatrunków przy cewnikach naczyniowych i drenażach.

h) Pielęgnacja drenaży - 3 pkt.

Dotyczy pielęgnacji drenów, które wprowadzone zostały przez nienaturalne otwory w ludzkim ciele: drenaże ran operacyjnych, jamy opłucnowej, przezskórna stomia (PEG), cewnik nadłonowy itp.

Do punktacji nie wlicza się sondy żołądkowej i cewnika moczowego.

i) Leczenie noworodka w inkubatorze - 5 pkt. (tylko wersja TISS-28 dla dzieci)
j) Fototerapia noworodka - 3 pkt. (tylko wersja TISS-28 dla dzieci)
2. Oddychanie
a) Wentylacja mechaniczna - 5 pkt.

Wszystkie formy wentylacji mechanicznej (w tym także CPAP).

b) Podtrzymywanie oddychania - 2 pkt.

Oddychanie przez sztuczne drogi oddechowe, leczenie tlenem, ale bez wspomagania mechanicznego.

(punktacja 2b wyklucza punktację 2a).

c) Sztuczne drogi oddechowe - 1 pkt.

Zabiegi pielęgnacyjne przy sztucznych drogach oddechowych (rurka dotchawicza, tracheostomia).

d) Fizjoterapia oddechowa - 1 pkt.

Fizykoterapia, inhalacje, odsysanie wydzieliny z dróg oddechowych.

e) Leczenie surfaktantem - 5 pkt. (tylko wersja TISS-28 dla dzieci)
f) Leczenie tlenkiem azotu - 8 pkt. (tylko wersja TISS-28 dla dzieci)
3. Krążenie
a) Pojedynczy lek wazoaktywny - 3 pkt.

Zalicza się: wazopresory (adrenalina, noradrenalina, dopamina, wazopresyna, terlipresyna), inodilatatory (amrinon, dobutamina, lewosimendan, milrinon, enoksymon), wazodilatatory (nitrogliceryna, urapidyl, nitroprusydek sodu).

Do grupy tej nie zalicza się leków podawanych doustnie, przez sondę oraz podskórnie.

b) Wiele leków wazoaktywnych - 4 pkt.

(punktacja 3b wyklucza punktację 3a)

c) Masywna utrata płynów - 4 pkt.

Podaż płynów większa od 3l/m2 pow. ciała/dobę (tj. ok. 5-6 litrów na dobę u dorosłego pacjenta ważącego ok. 70kg) niezależnie od rodzaju.

Do punktacji nie wlicza się podaży płynów przy hemofiltracji i hemodializie.

d) Cewnik tętniczy - 5 pkt.

Obwodowy cewnik tętniczy wprowadzony w celu inwazyjnego pomiaru ciśnienia tętniczego oraz pobierania próbek krwi do babadań laboratoryjnych.

Nie dotyczy inwazyjnego monitorowania i oceny układu krążenia.

Punktację liczy się od dnia założenia do dnia usunięcia cewnika.

e) Cewnik w tętnicy płucnej - 8 pkt.

Inwazyjne monitorowanie i ocena układu krążenia z użyciem cewnika Swana-Ganza z pomiarem rzutu serca.

Założenie cewnika Swana-Ganza liczy się także jako interwencja terapeutyczna (punktacja 6a lub 6b).

f) Cewnik w żyle centralnej - 2 pkt.

Niezależnie od miejsca założenia. Kontrola RTG położenia cewnika (nie dotyczy cewnika założonego do żyły udowej). Punktację liczy się od dnia założenia do dnia usunięcia cewnika.

Nie dotyczy inwazyjnego monitorowania i oceny układu krążenia.

g) Resuscytacja krążeniowo - oddechowa - 3 pkt.

Czynności resuscytacyjne po NZK w ciągu ostatnich 24h, ale już po przyjęciu do oddziału.

Do punktacji wlicza się także pojedynczą defibrylację.

Do punktacji nie wlicza się uderzenia w klatkę piersiową.

h) Monitorowanie hemodynamicznie za pomocą metod małoinwazyjnych - 8 pkt.

Monitorowanie i ocena układu krążenia z użyciem metod kalibrowanych (termodylucja przezpłucna, dylucja litu) oraz dopplerowskie monitorowanie przepływu krwi w aorcie (ODM).

i) Monitorowanie hemodynamiczne za pomocą metod małoinwazyjnych - 2 pkt.

Do punktacji wlicza się monitorowanie rzutu serca za pomocą kardiografii impedancyjnej, bioreaktancji, kardiometrii elektrycznej lub metodami opartymi na zastosowaniu mankietu owiniętego wokół palca.

j) Monitorowanie hemodynamiczne za pomocą metod niekalibrowanych - 6 pkt.
4. Nerki
a) Hemofiltracja, dializa - 3 pkt.

Także zabiegi terapeutyczne frakcjonowania składników krwi, dializy otrzewnowe, techniki ciągłe.

b) Pomiar diurezy - 2 pkt.

Ilościowy pomiar oddanego moczu z wykorzystaniem cewnika lub bez (pomiar min. co 8h).

c) Diureza wymuszana - 3 pkt.

Wymuszanie farmakologiczne (furosemid>0,5mg/kg/d, spironolakton, torasemid, mannitol) w postaci pojedynczych dawek (podaż drogą i.v.) lub w ciągłym wlewie (podaż drogą i.v.).

5. Metabolizm
a) Kwasica/ zasadowica - 4 pkt.

Konieczność leczenia znacznej tkankowej kwasicy lub zasadowicy poprzez alkalizację (podaż roztworu wodorowęglanu sodu, TRIS lub zakwaszanie).

Musi istnieć udokumentowane potwierdzenie patologii, np. pH krwi<7,33 lub >7,49 i odpowiednie odchylenia wartości BE.

Do punktacji nie wlicza się kompensacji oddechowej oraz leczenia choroby podstawowej.

b) Żywienie pozajelitowe - 3 pkt.

Podaż drogą cewnika założonego do żyły centralnej substancji energetycznych oraz aminokwasów.

Do punktacji nie wlicza się podaży samej glukozy lub roztworów o niskiej osmolarności drogą żył obwodowych.

c) Żywienie enteralne (sonda) - 2 pkt.

Żywienie przez sondę, niezależnie od drogi jej wprowadzenia: przez usta, nos, PEG, stomia; w objętości co najmniej 500ml/d. (ilość nie dotyczy skali TISS-28 dla dzieci).

6. Inne interwencje
a) Pojedyncza interwencja w OAiIT - 3 pkt.

Wykonana wyłącznie w OAiIT: intubacja dotchawicza, tracheotomia, kardiowersja elektryczna, stymulacja elektryczna serca, endoskopia, płukanie żołądka, założenie sondy Sengstakena, cewnika Swana-Ganza, balonu wewnątrzaortalnego, bronchoskopia, punkcja lędźwiowa, punkcja i drenaż jamy opłucnowej, otrzewnej, osierdzia, znieczulenie zewnątrzoponowe ciągłe, hipotermia wewnątrznaczyniowa (procedura ICD-9: 99.810), kalorymetria pośrednia, echokardiografia, pomiar ciśnienia śródbrzusznego.

Nie wlicza się rutynowych pomiarów parametrów i zabiegów diagnostycznych: RTG, EKG, USG, zmiany opatrunków, cewnikowanie żył, cewnikowanie tętnic.

b) Interwencje w OAiIT - 5 pkt.

Co najmniej dwie z wymienionych w pkt 6a interwencji wykonanych w OAiIT.

(punktacja 6b wyklucza punktację 6a)

c) Czynności poza OAiIT - 5 pkt.

Każdy zabieg diagnostyczny lub terapeutyczny wymagający transportu z OAiIT i z powrotem, np. zabieg operacyjny, tomografia komputerowa.

Nie wlicza się interwencji wykonanych przed przyjęciem do OAiIT lub podczas przekazania chorego do innego oddziału.

d) Hipotermia zewnętrzna ogólnoustrojowa - pod kontrolą urządzeń sterujących (procedura ICD-9: 99.811) - 1 pkt.

Konieczność prowadzenia dodatkowej dokumentacji - Karta monitorowania pacjenta podczas hipotermii leczniczej.

e) Hipotermia zewnętrzna miejscowa - pod kontrolą urządzeń sterujących (procedura ICD-9: 99.813) - 1 pkt.

Konieczność prowadzenia dodatkowej dokumentacji - Karta monitorowania pacjenta podczas hipotermii leczniczej.

7. OUN
a) Pomiar ICP - 4 pkt.

Monitorowanie i rejestracja w sposób ciągły ciśnienia śródczaszkowego (podtwardówkowo, śródmiąższowo lub śródkomorowo).

Koszt jednorazowego zestawu do pomiaru ICP rozliczany produktem o kodzie: 5.53.01.0001435 Wyrób medyczny nie zawarty w kosztach świadczenia.

ZAŁĄCZNIK Nr  3b  12  

Karta punktacji pacjenta w skali TISS 28

ZAŁĄCZNIK Nr  4a

Karta kwalifikacji dorosłych do leczenia żywieniowego

Nazwisko i imię pacjenta:

PESEL:

Wiek:

Data badania: dzień: ...... miesiąc: ......... rok: ......

Rozpoznanie (wg ICD - 10):
1.Przesiewowa ocena stanu odżywieniaNRS lub SGABMI
2.Szczegółowa ocena stanu odżywienia
Utrata masy ciała w ciągu ostatnich 3 miesięcy powyżej 10% masy ciała wyjściowej poniżej 10% masy wyjściowej
Białko całkowite poniżej normy norma
Albumina poniżej normy norma
Cholesterol całkowity poniżej normy norma
Możliwe skuteczne odżywianie doustne nieLeczenie żywieniowe dojelitowe wypełnić pkt. 3, 4, 7 - 9
Możliwe skuteczne żywienie drogą przewodu pokarmowego nieLeczenie żywieniowe pozajelitowe wypełnić pkt. 5 - 9
3.Wskazania do leczenia żywieniowego dojelitowego dysfagia

 niedrożność górnej części przewodu pokarmowego

 śpiączka niemetaboliczna

 inne

4.Dostęp dojelitowyzgłębnik:  nosowo - żołądkowy,  nosowo - dwunastniczy,  nosowo - jelitowy

 gastrostomia ............................................................

 jejunostomia ............................................................

5.Wskazania do leczenia żywieniowego pozajelitowego niedożywienie

 okres okołooperacyjny u dorosłych

 wyniszczenie (BMI <17)

 niedożywienie (BMI 17-19) bez możliwości wykorzystania przewodu pok. > 5 dni

 BMI ≥ 19 bez możliwości wykorzystania przewodu pok. > 7 dni

 powikłania pooperacyjne bez możliwości skutecznego odżywiania doustnego

 reoperacja w okresie 30 dni po poprzedniej operacji

 niewydolność przewodu pokarmowego ostra lub przewlekła

 inne

6.Dostęp pozajelitowy żyły obwodowe,  PICC,  żyła centralna

 cewnik nietunelizowany,  port

 cewnik permanentny, typ cewnika ......................................................................................................

7.Cel leczenia żywieniowego: utrzymanie stanu odżywienia,  poprawa stanu odżywienia,

 leczenie choroby podstawowej lub jej powikłań

8.Ocena ryzyka powikłań metabolicznych lub zespół ponownego odżywienia: małe  duże
9.Dni leczenia żywieniowego:żywienie dojelitowe dni ..............................................................................................................................

kompletne żywienie pozajelitowe dorosłych dni ..................................................................................

częściowe (niekompletne) żywienie pozajelitowe dni ..........................................................................

leczenie żywieniowe immunomodulujące dni .......................................................................................

................................................ ............................................................

Pieczątka i podpis Pieczątka i podpis członka

lekarza leczącego Zespołu Leczenia Żywieniowego

ZAŁĄCZNIK Nr  4b

Karta leczenia żywieniowego dorosłych

Nazwisko i imię pacjenta:

PESEL:

Wiek:

I.Data
Dieta przemysłowa* (nazwa) lub Mieszanina żywieniowa gotowa (nazwa)

lub Worek indywidualny**

**Aminokwasy (g)
**Glukoza (g)
**Tłuszcze (g)
Objętość (ml)
Droga podawania pozajelitowego

Żyła centralna/żyła obwodowa

Dostęp do przewodu pokarmowego

(zgłębnik/gastrostomia/jejunostomia)

Sposób podawania diety przemysłowej

(bolus/wlew ciągły-szybkość)

II. Dodatki - nazwa preparatuDawka
Witaminy
Pierwiastki śladowe
Sód
Fosforany
Magnez
Wapń
Potas
Witamina B1
Inne
Insulina jedn.
Pieczątka i podpis lekarza
* brak konieczności wypełniania II części tabeli w przypadku braku dodatków do diety przemysłowej

** w przypadku dołączenia recepty na worek indywidualny - brak konieczności wypełniania II części tabeli

III.Nazwa badaniaData
Podstawowe badania kontrolne ***

zaznaczyć wykonanie (+/-)

Białko całkowite/Albumina
Cholesterol całk/Trójglicerydy
WBC/RBC/Hb
Na mmol/ K mmol
Ca mmol/Mg/Pi
Bilirubina/AspAt/AlAt
Kreatynina/mocznik
Glikemia
Inne
Bilans Ng/ 24h

*** wyniki badań laboratoryjnych należy dołączyć do historii choroby

ZAŁĄCZNIK Nr  4c

PieczątkaData badania: (dzień/mies./rok): ………/ ……./ ….....
Nr hist. chor.: ……………………….
PESEL: ....................................................................
KARTA KWALIFIKACJI DZIECI DO LECZENIA ŻYWIENIOWEGO / KARTA MODYFIKACJI ŻYWIENIA DZIECI

DOTYCZY ŻYWIENIA:

POZAJELITOWEGO 

DOJELITOWEGO 

LUB ŁĄCZNIE POZA I DOJELITOWEGO 

Imię, nazwisko dziecka ................................................................................................................

Data urodzenia: (dzień/mies./rok ....../.... /........ wiek: (lata, mies.): ..............................................

Masa ciała............ kg centyle............* ............

Wysokość ciała ........... cm centyle ............* .............

Masa-do-długości (wysokości) dla dzieci 2-5 lat (WHO Child Growth Standards):

centyle: ........................* ..............

BMI ............... centyle: ........... * ..............

Obwód głowy: ............................. cm; centyle: ................ * (dotyczy niemowląt) .....................

*UWAGA: należy podać źródło:

1. The WHO Child Growth Standards: http://www.who.int/childgrowth/standards/en/

2. Kułaga Z. i wsp. Standardy Medyczne 2010;4(7):690-700 (BMI dla dzieci 7-18 lat)

3. Growth reference data for 5-19 years (BMI i wysokość-do-wieku i masa ciała-do-wieku): http://www.who.int/growthref/en/

4. Inne: .......................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

................................................................................................ (proszę wpisać źródło, np. polskie

siatki wzrastania)

ROZPOZNANIE (ICD 10):

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

UZASADNIENIE dla ROZPOCZĘCIA*, MODYFIKACJI* leczenia żywieniowego (należy szczegółowo uzasadnić rozpoczęcie / modyfikację leczenia żywieniowego):

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

Planowanie żywienia:

 pozajelitowego:  całkowitego;  częściowego;  immunomodulacyjnego

 dojelitowego:  całkowitego;  częściowego;

OKREŚLENIE 100% DZIENNEGO ZAPOTRZEBOWANIA ENERGETYCZNEGO U LECZONEGO PACJENTA: ...................... KCAL (kJ) w dniu kwalifikacji

UWAGA: Orientacyjne potrzeby energetyczne u dzieci, uwzględniające podaż białka (CAŁKOWITE):

- wiek 0 - 1 lat: 90 - 100 kcal/kg/doba

- wiek 1 - 7 lat: 75 - 90 kcal/kg/doba

- wiek 7 - 12 lat: 60 - 75 kcal/kg/doba

- wiek 12 - 18 lat: 30 - 60 kcal/kg/doba

ZALECONA podaż drogą przewodu pokarmowego - % Dziennego Zapotrzebowania Energetycznego:

0%  ; < 50%  ; > 50% 

ZALECONA podaż drogą pozajelitową - % Dziennego Zapotrzebowania Energetycznego:

0%  ; < 50%  ; > 50% 

W planach włączenie do programu domowego żywienia:

pozajelitowego  TAK  NIE

dojelitowego  TAK  NIE

Uwagi: ..........................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

..........................................

podpis i pieczątka lekarza

* PROSZĘ PODKREŚLIĆ (WYBRAĆ) WŁAŚCIWE

ZAŁĄCZNIK Nr  4d

PieczątkaData badania: (dzień/mies./rok): ………/ ……./ ….....
Nr hist. chor.: ……………………….
PESEL: ....................................................................
KARTA MONITOROWANIA LECZENIA ŻYWIENIOWEGO DZIECI

DOTYCZY ŻYWIENIA*:

POZAJELITOWEGO ; DOJELITOWEGO 

LUB ŁĄCZNIE POZA I DOJELITOWEGO 

Imię, nazwisko ..............................................................................................................................

Data urodzenia: (dzień/mies./rok ....../... /........ wiek: (lata, mies.): ............................................

ROZPOZNANIE (ICD 10):

.......................................................................................................................................................

............................................... .......................................................................................................

OKREŚLENIE DOCELOWEGO 100% DZIENNEGO ZAPOTRZEBOWANIA ENERGETYCZNEGO U LECZONEGO PACJENTA: ................................ KCAL (kJ).

UWAGA: Orientacyjne potrzeby energetyczne u dzieci, uwzględniające podaż białka (CAŁKOWITE):

- wiek 0 - 1 lat: 90 - 100 kcal/kg/doba

- wiek 1 - 7 lat: 75 - 90 kcal/kg/doba

- wiek 7 - 12 lat: 60 - 75 kcal/kg/doba

- wiek 12 - 18 lat: 30 - 60 kcal/kg/doba

ZALECONA DOCELOWA podaż drogą przewodu pokarmowego - % Dziennego

Zapotrzebowania Energetycznego: 0%  ; < 50%  ; > 50% , PO

ZALECONA DOCELOWA podaż drogą pozajelitową - % Dziennego Zapotrzebowania Energetycznego:

0%  ; < 50%  ; > 50% 

Uwagi: ..........................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

OCENA DYNAMICZNA LECZENIA ŻYWIENIOWEGO I ODŻYWIENIA:

ParametrPoczątek

Data:

..........

Po 7

dniach

Data:

..........

Po 14 dniach Data:

..........

Po 21 dniach Data:

..........

Po 28 dniach Data:

..........

Po 35 dniach Data:

.........

Masa ciała (kg)
Podaż energii drogą pozajelitową kcal/kg/d
Podaż energii drogą dojelitową kcal/kg/d
Całkowita podaż energii kcal/kg/d
Straty z przewodu pokarmowego ml/kg/d

Uwaga: Wyniki badań laboratoryjnych są zawarte w historii choroby.

.........................................

podpis i pieczątka lekarza

* PROSZĘ PODKREŚLIĆ (WYBRAĆ) WŁAŚCIWE

ZAŁĄCZNIK Nr  4e

PieczątkaData badania: (dzień/mies./rok): ………/ ……./ ….....
Nr hist. chor.: ……………………….
PESEL matki: ....................................................................
KARTA KWALIFIKACJI DO ŻYWIENIA POZAJELITOWEGO I/LUB DOJELITOWEGO NOWORODKÓW

Imię i nazwisko pacjenta: .............................................................................................................

Data urodzenia: ..................................................Wiek (dni): .......................................................

Tydzień ciąży:................................................................................................................................

Rozpoznanie (ICD 10): ................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

UZASADNIENIE do ROZPOCZĘCIA* leczenia żywieniowego:

 noworodek z masą < 1500 g

 noworodek z masą ≥ 1500 g, u którego nie jest spodziewane osiągnięcie tolerancji pełnych porcji pokarmu drogą doustną w ciągu 3 dni

Ocena wieku płodowego noworodka:

 donoszony (≥ 37 t.c.)

 niedonoszony (≤ 36 + 6 t. c.)

 z małą urodzeniową masą ciała (< 2500 g)

 z bardzo małą urodzeniową masą ciała (< 1500 g)

 z ekstremalnie mała masą ciała (< 1000 g)

Masa ciała: .............. kg, Obwód głowy: .............. cm, Długość: .............. cm.

Ocena stanu odżywienia:

 Hipertroficzny (> 97 centyla)  Hipotroficzny (< 10 centyla)

 Hipertroficzny (> 90 centyla)  Hipotroficzny (< 3 centyla)

 Eutroficzny (pomiędzy 10-90 centylem)

Wymaga żywienia:

 pozajelitowego:  całkowitego;  częściowego;

 dojelitowego:  całkowitego;  częściowego.

W ŻYWIENIU DOJELITOWYM NOWORODKÓW STOSOWANE SĄ: POKARM NATURALNY (KOBIECY), MIESZANKI MODYFIKOWANE DLA NOWORODKÓW URODZONYCH PRZEDWCZEŚNIE I URODZONYCH O CZASIE.

ŻYWIENIE TROFICZNE NIE JEST ŻYWIENIEM DOJELITOWYM.

.........................................

podpis i pieczątka lekarza

ZAŁĄCZNIK Nr  4f

PieczątkaData badania: (dzień/mies./rok): ………/ ……./ ….....
Nr hist. chor.: ……………………….
PESEL: ....................................................................
KARTA MONITOROWANIA LECZENIA ŻYWIENIOWEGO NOWORODKÓW

Imię i nazwisko .............................................................................................................................

Data urodzenia .............................................................................................................................

Sposób żywienia:

 Żywienie pozajelitowe:  całkowite;  częściowe

Data rozpoczęcia żywienia: ....................................................

Data zakończenia żywienia: ...................................................

Powód: ...................................................................................

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 Żywienie dojelitowe:  całkowite;  częściowe

Data rozpoczęcia żywienia: ....................................................

Data zakończenia żywienia: ...................................................

Powód: ...................................................................................

___________________________________________________________________________

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dostęp do przewodu pokarmowego:

 zgłębnik żołądkowy  zgłębnik dojelitowy  gastrostomia  jejunostomia

Rodzaj pokarmu:

 pokarm kobiecy  mieszanka mleczna  mieszane  mieszanka specjalistyczna

Monitorowanie badań lab.: wykonane badania (wyniki w historii choroby).

..........................., dn. .............. r. podpis i pieczątka lekarza

ZAŁĄCZNIK Nr  4g

Karta obserwacji centralnego cewnika naczyniowego
Nazwisko i imię pacjenta: PESEL: Data ur.:
Nr Ks. Gł.:............................................................
Data#Wskazania#Metoda wprowadzania#
Lekarz wprowadzający cewnik (pieczątka i podpis)#Pielęgniarka asystująca (pieczątka i podpis)#
Żyła#Cewnik#Miejsce wprowadzenia cewnika#Położenie cewnika w rtg#
 Blok operacyjny  Inne: ........................... Tak  Nie
Data usunięcia cewnikaPrzyczyna usunięcia cewnikaWynik posiewu krwi i koniec wewnętrzny cewnika

# wypełnia lekarz zakładający cewnik naczyniowy; pozostałe pola w karcie wypełnia pielęgniarka

Ocena drożności cewnika / zmiana opatrunku
Data
Obserwacje drożności*)D**)PMDPMDPMDPMDPMDPMDPMDPMDPMDPM
D - drożny
U - upośledzona drożność
N - niedrożny
Podpis pielęgniarki1)

Zmiana opatrunku [+/-]

Obserwacja miejsca wyprowadzenia cewnika (uwagi)
Podpis pielęgniarki1)

*) D - możliwość podania płynu i pobrania krwi; U- możliwość podania płynu bez możliwości odciągnięcia krwi; N- niemożność podania płynu i odciągnięcia krwi;

**) Kanały cewnika: D-dystal, P- proxymal, M- middle

Wymiana kranika / przedłużacza
Data
+/- *)
Podpis pielęgniarki1)

*) (+) zmiana kranika (-) brak kranika

Karta obserwacji centralnego cewnika naczyniowego

Nazwisko i imię pacjenta: PESEL: Data ur.:
Nr Ks. Gł.:............................................................
Ocena drożności cewnika / zmiana opatrunku
Data
Obserwacje drożności*)D**)PMDPMDPMDPMDPMDPMDPMDPMDPMDPM
D - drożny
U - upośledzona drożność
N - niedrożny
Podpis pielęgniarki1)

Zmiana opatrunku [+/-]

Obserwacja miejsca wyprowadzenia cewnika (uwagi)
Podpis pielęgniarki1)

*) D - możliwość podania płynu i pobrania krwi; U- możliwość podania płynu bez możliwości odciągnięcia krwi; N- niemożność podania płynu i odciągnięcia krwi;

**) Kanały cewnika: D-dystal, P- proxymal, M- middle

Wymiana kranika / przedłużacza
Data
+/- *)
Podpis pielęgniarki1)

*) (+) zmiana kranika (-) brak kranika

1) Pełne oznaczenie (pieczątka i podpis) pielęgniarki dokonującej czynności związanych z obserwacją centralnego cewnika naczyniowego:

Uzasadnienie

Zarządzenie Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne - świadczenia wysokospecjalistyczne stanowi realizację wchodzącej w życie z dniem 1 lipca 2016 r. nowelizacji ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2015 r., poz. 581, z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą".

Przywołana powyżej nowelizacja ustawy zmienia podstawę prawną zarządzeń wydawanych przez Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

W oparciu o znowelizowane brzmienie art. 146 ustawy, podstawę prawną wydania zarządzeń przez Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia stanowi art. 102 ust. 5 pkt 21 i 25 oraz art. 146 ust. 1.

Ponadto zgodnie z art. 146 ust 2 w brzmieniu obowiązującym od 1 lipca 2016 r. "Szczegółowe warunki umów, o których mowa w ust. 1 pkt 2, nie mogą dotyczyć warunków realizacji danego świadczenia gwarantowanego, określonych w rozporządzeniach wydanych na podstawie art. 31d.", co zostało uwzględnione w niniejszym zarządzeniu.

Projekt zarządzenia podlegał opiniowaniu w okresie od 13.06.2016 r. do 27.06.2016 r. W trakcie opiniowania projektu zarządzenia uwagi zgłosiło 20 uprawnionych podmiotów, w tym 3 poinformowały o braku uwag. Nie uwzględniono uwag o charakterze finansowym ani dotyczących poszerzenia zakresu rozliczanych świadczeń, ponieważ celem wydania zarządzenia jest dostosowanie do znowelizowanego brzmienia art. 146 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej.

Nazwa projektu:

Zarządzenie Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie określenia przedmiotu postępowania i szczegółowych warunków umów w rodzaju

świadczeń leczenie szpitalne - świadczenia wysokospecjalistyczne.

Komórka odpowiedzialna za projekt:

Departament Świadczeń Opieki Zdrowotnej

Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia

Data sporządzenia: 29 czerwca 2016 r.
OCENA SKUTKÓW REGULACJI
1. Jaki problem jest rozwiązywany?
Niniejsze zarządzenie ma na celu dostosowanie zarządzenia do znowelizowanych przepisów art. 146 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2015 r., poz. 581, z późn. zm.), zwana dalej: "ustawą o świadczeniach"
2. Rekomendowane rozwiązanie, w tym planowane narzędzia interwencji, i oczekiwany efekt
Wydanie nowego zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne - świadczenia wysokospecjalistyczne, w celu wyłonienia świadczeniodawców do udzielania świadczeń w rodzaju leczenie szpitalne - świadczenia wysokospecjalistyczne, na podstawie kryteriów określonych przez Ministra Zdrowia w rozporządzeniu kryterialnym.
3. Podmioty, na które oddziałuje projekt
GrupaWielkośćŹródło danychOddziaływanie
Podmioty wykonujące działalność leczniczą ubiegające się o zawarcie umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju świadczeń: leczenie szpitalne - świadczenia wysokospecjalistyczne.Liczba podmiotów leczniczych na dzień sporządzenia OSR niemożliwa do określenia. Potencjalnie wszystkie podmioty lecznicze spełniające warunki określone w rozporządzeniach Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych wydanych na podstawie art. 31 d ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.Umożliwienie przeprowadzenia postępowań poprzedzających zawarcie umów o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju świadczeń: leczenie szpitalne - świadczenia wysokospecjalistyczne.
4. Informacje na temat zakresu, czasu trwania i podsumowanie wyników konsultacji
Projekt zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne - świadczenia wysokospecjalistyczne, zgodnie z art. 146 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. 2015 r., poz. 581, z późn. zm.) oraz zgodnie z § 2 ust. 3 załącznika do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. 2015 r., poz. 1400, z późn. zm.) został podlegał opiniowaniu w okresie od 13.06.2016 r. do 27.06.2016 r. W trakcie opiniowania projektu zarządzenia uwagi zgłosiło 20 uprawnionych podmiotów, w tym 3 poinformowały o braku uwag. Nie uwzględniono uwag o charakterze finansowym ani dotyczących poszerzenia zakresu rozliczanych świadczeń, ponieważ celem wydania zarządzenia jest dostosowanie do znowelizowanego brzmienia art. 146 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej.
5. Skutki finansowe
Zarządzenie Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne - świadczenia wysokospecjalistyczne, nie wpłynie na zmianę planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia.
6. Planowane wykonanie przepisów aktu prawnego
Przepisy zarządzenia wchodzą w życie z dniem 1 lipca 2016 r.
7. W jaki sposób i kiedy nastąpi ewaluacja efektów projektu oraz jakie mierniki zostaną zastosowane?
Ewaluacja efektów zarządzenia nastąpi po wprowadzeniu przepisów niniejszego zarządzenia, które wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2016 r.
1 § 2 ust. 1 pkt 10 dodany przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 61/2017/DSOZ z dnia 26 lipca 2017 r. (NFZ.17.61) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 października 2017 r.
2 § 5 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 61/2017/DSOZ z dnia 26 lipca 2017 r. (NFZ.17.61) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 października 2017 r.
3 § 11 ust. 6 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 61/2017/DSOZ z dnia 26 lipca 2017 r. (NFZ.17.61) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 października 2017 r.
4 § 13 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia nr 61/2017/DSOZ z dnia 26 lipca 2017 r. (NFZ.17.61) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 października 2017 r.
5 § 16 ust. 2 pkt 1a dodany przez § 1 pkt 5 zarządzenia nr 61/2017/DSOZ z dnia 26 lipca 2017 r. (NFZ.17.61) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 lipca 2017 r.
6 § 17 pkt 1 uchylony przez § 1 pkt 6 zarządzenia nr 61/2017/DSOZ z dnia 26 lipca 2017 r. (NFZ.17.61) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 października 2017 r.
7 § 17a dodany przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 99/2017/DSOZ z dnia 29 września 2017 r. (NFZ.2017.99) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 listopada 2017 r.
8 Niniejsze zarządzenie było poprzedzone zarządzeniem Nr 72/2014/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 18 listopada 2014 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju: leczenie szpitalne - świadczenia wysokospecjalistyczne które utraciło moc obowiązującą z dniem wejścia w życie art. 1 pkt 53 ustawy z dnia z dnia 22 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1138 i 1491 oraz z 2015 r. poz. 2198).
9 Załącznik nr 1w:

- zmieniony przez § 1 pkt 7 lit. a zarządzenia nr 61/2017/DSOZ z dnia 26 lipca 2017 r. (NFZ.17.61) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 lipca 2017 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 7 lit. b zarządzenia nr 61/2017/DSOZ z dnia 26 lipca 2017 r. (NFZ.17.61) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 października 2017 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 99/2017/DSOZ z dnia 29 września 2017 r. (NFZ.2017.99) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 listopada 2017 r.

10 Załącznik nr 1z:

- zmieniony przez § 1 pkt 8 lit. a zarządzenia nr 61/2017/DSOZ z dnia 26 lipca 2017 r. (NFZ.17.61) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 lipca 2017 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 8 lit. b zarządzenia nr 61/2017/DSOZ z dnia 26 lipca 2017 r. (NFZ.17.61) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 października 2017 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 99/2017/DSOZ z dnia 29 września 2017 r. (NFZ.2017.99) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 listopada 2017 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 15/2018/DSOZ z dnia 23 lutego 2018 r. (NFZ.18.15) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 24 lutego 2018 r.

1) stosuje się odpowiednio w odniesieniu do umów, o których mowa w § 4 ust.7 rozporządzenia zmieniającego OWU.
11 Załącznik nr 3a:

- zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia nr 99/2017/DSOZ z dnia 29 września 2017 r. (NFZ.2017.99) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 listopada 2017 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 120/2017/DSOZ z dnia 5 grudnia 2017 r. (NFZ.17.120) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 stycznia 2018 r.

12 Załącznik nr 3b:

- zmieniony przez § 1 pkt 5 zarządzenia nr 99/2017/DSOZ z dnia 29 września 2017 r. (NFZ.2017.99) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 listopada 2017 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 120/2017/DSOZ z dnia 5 grudnia 2017 r. (NFZ.17.120) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 stycznia 2018 r.