Określenie warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w ramach programu rządowego - Świadczenia medyczne Narodowego Funduszu Zdrowia dla osób niepełnosprawnych.

Dzienniki resortowe

NFZ.2020.154

Akt obowiązujący
Wersja od: 29 stycznia 2021 r.

ZARZĄDZENIE Nr 154/2020/DSOZ
PREZESA NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA
z dnia 2 października 2020 r.
w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w ramach programu rządowego - Świadczenia medyczne Narodowego Funduszu Zdrowia dla osób niepełnosprawnych

Na podstawie art. 97 ust. 3 pkt 13 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1398, z późn. zm.), w związku art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o Funduszu Solidarnościowym (Dz. U. poz. 2192, z 2019 r. poz. 1622, 1696 i 2473 oraz z 2020 r. poz. 321) z zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Postanowienia ogólne

§  1. 
Zarządzenie określa:
1) 1
 tryb zawierania umów o realizację programu rządowego "Świadczenia medyczne Narodowego Funduszu Zdrowia dla osób niepełnosprawnych na lata 2020- 2021", stanowiącego załącznik do uchwały nr 67/2020 Rady Ministrów z dnia 3 czerwca 2020 r. w sprawie programu rządowego pn. "Świadczenia medyczne Narodowego Funduszu Zdrowia dla osób niepełnosprawnych na lata 2020-2021" (M. P. poz. 856 oraz z 2021 r. poz. 30), zwanego dalej "programem";
2)
wzór umowy o realizację programu;
3)
warunki realizacji umów, o których mowa w pkt 1.
§  2. 
1. 
Użyte w zarządzeniu określenia oznaczają:
1)
Fundusz - Narodowy Fundusz Zdrowia;
2)
oddział Funduszu - oddział wojewódzki Funduszu;
3)
ogólne warunki umów - warunki umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej określone rozporządzeniem ministra właściwego do spraw zdrowia wydanego na podstawie art. 137 ust. 2 ustawy, o której mowa w pkt 5;
4)
podmiot realizujący - podmiot leczniczy/świadczeniodawca, który zawarł umowę z Funduszem w trybie naboru wniosków lub konkursu ofert na realizację programu rządowego, zgodnie z ustawą o Funduszu Solidarnościowym, o której mowa w pkt 6;
5)
ustawa o świadczeniach - ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1398);
6)
ustawa o Funduszu Solidarnościowym - ustawa z dnia 23 października 2018 r. o Funduszu Solidarnościowym (Dz. U. poz. 2192, z 2019 r. poz. 1622, 1696 i 2473 oraz z 2020 r. poz. 321);
2. 
Określenia inne niż wymienione w ust. 1, użyte w zarządzeniu, mają znaczenie nadane im w przepisach odrębnych.
§  3. 
1.  2
 Świadczenia opieki zdrowotnej w ramach programu mogą być udzielane od dnia zawarcia przez Fundusz umowy z podmiotem realizującym do dnia 31 grudnia 2021 r. lub do wyczerpania alokacji środków.
2. 
Program dedykowany jest osobom wskazanym w części IV programu.

Rozdział  2

Przedmiot umowy

§  4. 
1. 
Przedmiotem umowy o realizację programu, zwanej dalej "umową", jest udzielanie przez świadczeniodawców świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju rehabilitacja lecznicza w warunkach ambulatoryjnych, o których mowa w programie.
2. 
Zgodnie ze Wspólnym Słownikiem Zamówień, określonym w rozporządzeniu (WE) nr 2195/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 5 listopada 2002 r. w sprawie Wspólnego Słownika Zamówień (CPV) (Dz. Urz. WE L 340 z 16.12.2002, str. 1 i n., z późn. zm.) oraz z art. 141 ust. 4 ustawy o świadczeniach, przedmiotem umów objęte są następujące nazwy i kody:
1)
85121200-5 Specjalistyczne usługi medyczne;
2)
85142100-7 Usługi fizjoterapii;
3)
85143000-3 Usługi ambulatoryjne;
4)
85312500-4 Usługi rehabilitacyjne.
3. 
Wzór umowy określony jest w załączniku nr 2 do zarządzenia.
4. 
Odstępstwa od wzoru umowy wymagają pisemnej zgody Prezesa Funduszu.

Rozdział  3

Postępowanie w sprawie zawarcia umowy

§  5. 
1. 
Przedmiotem postępowania, o którym mowa w § 1 pkt 1, jest wyłonienie świadczeniodawców do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w ramach programu, odpowiednio na obszarze terytorialnym:
1)
województwa;
2)
więcej niż jednego powiatu;
3)
powiatu;
4)
więcej niż jednej gminy;
5)
gminy.
2. 
Porównanie ofert w toku postępowania, o którym mowa w ust. 1, następuje zgodnie z art. 148 ust. 1 pkt 1, 3 i 5 ustawy o świadczeniach oraz wymaganiami określonymi w załączniku do programu.
3. 
Do przeprowadzenia postępowania konkursowego stosuje się obowiązujące przepisy dotyczące prowadzenia konkursu ofert.
4. 
W przypadku wyłonionego w drodze konkursu podmiotu realizującego, dyrektor oddziału Funduszu ustala z nim kwotę zobowiązania i cenę za punkt. Ustalenie kwoty zobowiązania, o którym mowa w zdaniu pierwszym, stanowi warunek zawarcia umowy.
5. 
Dyrektor oddziału Funduszu publikuje listę wybranych podmiotów realizujących na stronie internetowej oddziału Funduszu,
6. 
Dyrektor oddziału Funduszu przesyła podmiotowi realizującemu umowę, której wzór określony jest w załączniku nr 2 do zarządzenia lub zaprasza do siedziby oddziału Funduszu w celu podpisania umowy.

Rozdział  3

Sposób udzielania świadczeń

§  6. 
1. 
Udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w programie realizowane zgodnie z załącznikiem do uchwały nie wymaga skierowania od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego.
2. 
Świadczenia w programie mogą być częściowo udzielane przez podmiot realizujący z udziałem podwykonawców udzielających świadczeń na zlecenie podmiotu realizującego wymienionych w "Wykazie podwykonawców", którego wzór określony jest w załączniku nr 3 do umowy.
3. 
Świadczenia mogą być udzielane wyłącznie przez podwykonawcę spełniającego warunki określone w niniejszym zarządzeniu, załączniku do programu oraz przepisach odrębnych.
4. 
Umowa zawarta pomiędzy podmiotem realizującym a podwykonawcą, zawiera zastrzeżenie o prawie Funduszu do przeprowadzenia kontroli podwykonawcy w zakresie wynikającym z umowy, na zasadach określonych w ustawie.
5. 
Fundusz obowiązany jest do poinformowania podmiotu realizującego o rozpoczęciu i zakończeniu kontroli wszystkich podmiotów realizujących (w tym podwykonawców) oraz o jej wynikach.
6. 
Zmiana warunków udzielania świadczeń przez podwykonawców, mająca wpływ na dostępność do świadczeń, zgłaszana jest przez podmiot realizujący do oddziału Funduszu w terminie umożliwiającym zmianę umowy, nie później jednak niż 14 dni przed wystąpieniem tej zmiany.
§  7. 
Fundusz nie finansuje świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w związku z prowadzeniem eksperymentu medycznego, w tym badania klinicznego, których finansowanie określają odrębne przepisy.
§  8. 
1. 
Świadczenia objęte przedmiotem umowy, udzielane są osobiście przez osoby posiadające określone kwalifikacje, zgodnie z "Harmonogramem - zasoby", stanowiącym załącznik nr 2 do umowy.
2. 
Podmiot realizujący zapewnia dostępność do świadczeń zgodnie z harmonogramem, o którym mowa w ust. 1.
§  9. 
1. 
Liczba i cena jednostek rozliczeniowych oraz kwota zobowiązania Funduszu są określone w planie rzeczowo - finansowym, którego wzór określony jest w załączniku nr 1 do umowy.
2. 
Podstawą rozliczenia świadczeń za dany okres sprawozdawczy są jednostki rozliczeniowe odpowiadające produktom rozliczeniowym z katalogów stanowiących załączniki nr 1 do zarządzenia, zatwierdzone w wyniku weryfikacji danych raportu statystycznego w systemie informatycznym Funduszu.
§  10. 
1.  3
 Kryteria włączenia świadczeniobiorcy do programu obejmują:
1)
wiek świadczeniobiorcy powyżej 16 r. ż.;
2)
orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim albo umiarkowanym bądź orzeczenie równoważne do orzeczeń z tych dwóch stopni;
3)
stan funkcjonalny świadczeniobiorcy, z uwzględnieniem Międzynarodowej Klasyfikacji Funkcjonowania, Niepełnosprawności i Zdrowia, rokujący do poprawy samodzielności funkcjonowania w środowisku oraz aktywizacji społecznej.
2.  4
 Kryteria wyłączenia świadczeniobiorcy do programu obejmują:
1)
brak medycznych wskazań do otrzymania świadczeń z zakresu programu, stwierdzonych na podstawie oceny funkcjonalnej świadczeniobiorcy, z uwzględnieniem w szczególności Międzynarodowej Klasyfikacji Funkcjonowania, Niepełnosprawności i Zdrowia;
2)
korzystanie przez świadczeniobiorcę ze świadczeń w programie w innym podmiocie oraz z fizjoterapii ambulatoryjnej, w terminie realizacji świadczeń w programie, w tym samym i innych podmiotach leczniczych;
3)
korzystanie przez świadczeniobiorcę ze świadczeń w ramach innych zakresów świadczeń, tj. opieka długoterminowa, opieka koordynowana, w ramach której realizowana jest rehabilitacja, opieka hospicyjna;
4)
ostra faza choroby psychicznej lub uzależnienia zaobserwowane przez fizjoterapeutę podczas kwalifikacji świadczeniobiorcy lub udzielania świadczeń;
5)
niespełnienie warunków udziału w programie;
6)
osiągnięcie celu terapeutycznego.
3. 
Pierwsza wizyta fizjoterapeutyczna przeprowadzona przez fizjoterapeutę, spełniającego wymogi art. 4 ust. 4 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 25 września 2015 r. o zawodzie fizjoterapeuty (Dz. U. z 2019 r. poz. 952 oraz z 2020 r. poz. 567) obejmuje:
1)
ocenę zasadności kwalifikacji do udzielania świadczeń w programie;
2)
ocenę stanu funkcjonalnego świadczeniobiorcy;
3)
określenie celu fizjoterapii;
4)
ustalenie programu postępowania fizjoterapeutycznego;
5)
edukację świadczeniobiorcy, udzielenie instruktażu (w tym również udostępnienie materiałów edukacyjnych) do nauki samodzielnej i prawidłowej aktywności ukierunkowanej na stwierdzony problem.
4. 
Świadczenia w programie obejmują realizację od 1 do 3 cykli terapeutycznych, które określa fizjoterapeuta podczas wizyty fizjoterapeutycznej.
5. 
Druga wizyta fizjoterapeutyczna realizowana do końca cyklu zabiegowego, która obejmuje:
1)
ocenę efektów terapii;
2)
zlecenie dalszego postępowania rehabilitacyjnego;
3)
inne zalecenia.
6. 
Ocena odbywa się przed rozpoczęciem oraz zakończeniem terapii, za pomocą klasyfikacji ICF - w zakresie aktywności i uczestnictwa na podstawie dostępnych wytycznych.
7. 
W przypadku uzasadnionym względami medycznymi i koniecznością osiągnięcia celu leczniczego, rozliczenie czasu trwania rehabilitacji prowadzonej w ramach programu, poza czas określony w tym programie może nastąpić za pisemną zgodą dyrektora oddziału Funduszu, na wniosek fizjoterapeuty prowadzącego rehabilitację. Wniosek przekazuje się do oddziału Funduszu, nie później niż w ostatnim dniu czasu trwania trzeciego cyklu rehabilitacji, który został określony w programie. Wzór wniosku o zgodę na indywidualne rozliczenie świadczeń w programie określa załącznik nr 6 do zarządzenia.
8.  5
 Do rozliczania świadczeń w przypadkach, o których mowa w ust. 7, stosuje się odpowiednio przepisy zarządzenia Prezesa Funduszu w sprawie wniosków o indywidualne sprawozdanie lub rozliczanie świadczeń.

Rozdział  4

Zadania i sprawozdawczość

§  11. 
1. 
Dyrektorzy oddziałów Funduszu realizują zadania wskazane w programie, w szczególności:
1)
wystąpienie do Prezesa Funduszu o przekazanie środków pieniężnych na realizację programów;
2)
ogłoszenie i przeprowadzenie konkursu ofert, w celu zawarcia umów na realizację programu;
3)
przekazanie Prezesowi Funduszu sprawozdania końcowego z realizacji programu.
2. 
Sprawozdanie końcowe, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, dyrektor oddziału Funduszu przekazuje do Prezesa Funduszu w terminie do dnia 20 lutego 2021 r., zgodnie z załącznikiem nr 5 do zarządzenie.
3. 
Podmiot realizujący przekazuje do dyrektora oddziału Funduszu sprawozdanie, o którym mowa w części XI pkt 1 załącznika do uchwały, z realizacji programu, w terminie do 30 dni od dnia zakończenia realizacji programu.
4. 
Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, obejmuje zakres danych wskazany w części XII załącznika do uchwały. Wzór sprawozdania został określony w załączniku nr 4a i 4b do zarządzenia.

Rozdział  5

Postanowienia końcowe

§  12. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu podpisania.

Uzasadnienie

Niniejsze zarządzenie w sprawie umów o realizację programu rządowego "Świadczenia medyczne Narodowego Funduszu Zdrowia dla osób niepełnosprawnych" stanowi wykonanie upoważnienia określonego w art. 146 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. 2020 r. poz. 1398, z późn. zm.) zwanej dalej "ustawą o świadczeniach".

Zarządzenie ma na celu wykonanie zaleceń wynikających z Uchwały Nr 67/2020 Rady Ministrów z dnia 3 czerwca 2020 r. w sprawie programu rządowego "Świadczenia medyczne Narodowego Funduszu Zdrowia dla osób niepełnosprawnych na rok 2020" (M.P. poz. 856), zwany dalej programem. Określone zostały zasady zawierania umów na realizację świadczeń w programie oraz ich finansowanie. Ponadto określono formę i zasady sprawozdań z realizacji programu.

Program finansowany jest ze środków Funduszu Solidarnościowego zgodnie z załącznikiem do ww. uchwały. Projektowane zmiany wpisują się w kluczowe dla Narodowego Funduszu Zdrowia cele określone w Strategii na lata 2019-2023 jak: (cel 2) poprawa jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej.

Projekt zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, zgodnie z art. 146 ust. 4 ustawy o świadczeniach oraz zgodnie z § 2 ust. 3 załącznika do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2020 r. poz. 320, z późn. zm.), został przedstawiony do konsultacji zewnętrznych na okres 14 dni. W ramach konsultacji projekt został przedstawiony do zaopiniowania właściwym w sprawie podmiotom: konsultantom krajowym we właściwej dziedzinie medycyny, samorządom zawodowym (Naczelna Rada Lekarska, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, Krajowa Rada Fizjoterapeutów) oraz reprezentatywnym organizacjom świadczeniodawców, w rozumieniu art. 31sb ust. 1 ustawy o świadczeniach.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

lp.kod zakresu świadczeńnazwa zakresu świadczeńwarunki realizacji zakresu świadczeńnazwa produktu rozliczeniowegokod produktu rozliczeniowegojednostka rozliczeniowa zakresu świadczeńwaga punktowa produktu rozliczeniowegouwagi
12356789
105.1310.408.02Świadczenie medyczne Narodowego Funduszu Zdrowia dla osób niepełnosprawnychzałącznik do progamuwizyta fizjoterapeutyczna5.11.00.0000003punkt15
osobodzień - świadczenie fizjoterapeutyczne I5.11.00.0000016punkt75Sprawozdanie procedur zgodnie z załącznikiem nr 3 do zarządzenia. Mniej niż 5 zabiegów fizjoterapeutycznych dziennie, w tym zabiegi z zakresu kinezyterapii. Udział zabiegów z zakresu kinezyterapii nie może być mniejszy niż 60% wykonywanych zabiegów.
osobodzień - świadczenie fizjoterapeutyczne II5.11.00.0000017punkt89Sprawozdanie procedur zgodnie z załącznikiem nr 3 do zarządzenia. Nie wiecej niż 5 zabiegów fizjoterapeutycznych dziennie, w tym co najmniej 3 zabiegi z zakresu kinezyterapii.

ZAŁĄCZNIK Nr  2  6  

WZÓR

UMOWA Nr.........../..........

O UDZIELANIE ŚWIADCZEŃ OPIEKI ZDROWOTNEJ

w ramach programu rządowego - Świadczenia medyczne Narodowego Funduszu Zdrowia dla osób niepełnosprawnych zawarta w ......................., dnia ......................... roku, pomiędzy:

Narodowym Funduszem Zdrowia - reprezentowanym przez Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, w imieniu którego działa: ......................................................... (wskazanie imienia i nazwiska osoby umocowanej) - .............................................. (wskazanie stanowiska) .................................. (nazwa oddziału) Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia z siedzibą w .............................................................................. (adres), na podstawie pełnomocnictwa/pełnomocnictw 7  nr ................ z dnia ............... / i nr ............. z dnia............./, zwanym dalej "Funduszem".

a

...........................................................................................................................................................,

(oznaczenie Podmiotu realizującego: imię i nazwisko albo nazwa podmiotu realizującego w rozumieniu art. 5 pkt 41 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - (Dz. U. z 2020 r. poz. 1398, z późn. zm.),

zwanym dalej "Podmiotem realizującym", reprezentowanym przez

............................................................................................................................................................

PRZEDMIOT UMOWY

§  1. 
1. 
Przedmiotem umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w ramach programu rządowego "Świadczenia medyczne Narodowego Funduszu Zdrowia dla osób niepełnosprawnych na lata 2020-2021", stanowiącego załącznik do uchwały nr 67/2020 Rady Ministrów z dnia 3 czerwca 2020 r. w sprawie programu rządowego pn. "Świadczenia medyczne Narodowego Funduszu Zdrowia dla osób niepełnosprawnych na lata 2020-2021" (M.P. poz. 856 oraz z 2021 r. poz. 30), zwanego dalej "Programem", jest udzielanie przez Podmiot realizujący świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju rehabilitacja lecznicza, określonych w załączniku do Programu i wymienionych w załączniku nr 1 do zarządzenia, o którym mowa w ust. 3 pkt 2.
2. 
Świadczenia objęte Programem, o których mowa w ust. 1, określone są w planie rzeczowo-finansowym stanowiącym załącznik nr 1 do umowy.
3. 
Podmiot realizujący obowiązany jest wykonywać umowę zgodnie z warunkami:
1)
udzielania świadczeń określonymi w:
a)
ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zwanej dalej "ustawą o świadczeniach",
b)
ogólnych warunkach umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej stanowiących załącznik do rozporządzenia ministra właściwego do spraw zdrowia, wydanego na podstawie art. 137 ust. 2 ustawy o świadczeniach, zwanymi dalej "Ogólnymi warunkami umów",
c)
uchwale nr 67/2020 Rady Ministrów z dnia 3 czerwca 2020 r. w sprawie programu rządowego pn. "Świadczenia medyczne Narodowego Funduszu Zdrowia dla osób niepełnosprawnych na lata 2020-2021";
2)
określonymi w zarządzeniu Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w ramach programu rządowego - Świadczenia medyczne Narodowego Funduszu Zdrowia dla osób niepełnosprawnych, zwanym dalej "zarządzeniem".

ORGANIZACJA UDZIELANIA ŚWIADCZEŃ

§  2. 
1. 
Świadczenia w zakresie objętym umową udzielane są przez Podmiot realizujący spełniający wymagania określone w Programie oraz zarządzeniu.
2. 
Świadczenia mogą być udzielane przez Podmiot realizujący z udziałem podwykonawców udzielających świadczeń w Programie na zlecenie Podmiotu realizującego:
1)
zgodnie z przepisami określonymi w programie, w zarządzeniu oraz przepisach odrębnych;
2)
wymienionych w "Wykazie podwykonawców", stanowiącym załącznik nr 3 do umowy.
3. 
Dane o potencjale wykonawczym Podmiotu realizującego lub podwykonawców przeznaczonym do realizacji umowy, określone są w załączniku nr 2 do umowy.
4. 
Fundusz jest uprawniony do przeprowadzenia kontroli Podmiotu realizującego (wraz z podwykonawcami), na zasadach określonych w ustawie o świadczeniach, w zakresie wynikającym z umowy.
5. 
Zaprzestanie udzielania świadczeń przez podwykonawcę Podmiotu realizującego wymienionego w załączniku nr 3 do umowy lub zlecenie przez Podmiot realizujący udzielania świadczeń innemu podwykonawcy, wymaga zgłoszenia Dyrektorowi Oddziału Funduszu, najpóźniej w dniu poprzedzającym to zdarzenie.
6. 
Podmiot realizujący obowiązany jest do bieżącego aktualizowania danych o potencjale wykonawczym przeznaczonym do realizacji umowy, przez który rozumie się zasoby będące w jego dyspozycji i dyspozycji jego podwykonawców biorących udział w realizacji umowy i służące wykonaniu świadczeń opieki zdrowotnej, w szczególności osoby udzielające tych świadczeń oraz wymagany sprzęt.
7. 
Aktualizacji danych, o których mowa w ust. 6, Podmiot realizujący dokonuje za pomocą udostępnianych przez Fundusz aplikacji informatycznych, w szczególności Portalu Funduszu, na zasadach i warunkach określonych w zarządzeniu Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie korzystania z Portalu Narodowego Funduszu Zdrowia.
8. 
Podmiot realizujący jest obowiązany do systematycznego i ciągłego wykonywania umowy przez cały okres jej obowiązywania.
§  3. 
Podmiot realizujący, w okresie realizacji umowy, jest obowiązany do posiadania umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone z związku z udzielaniem świadczeń, zawartej zgodnie z warunkami określonymi w art. 136b ustawy o świadczeniach.

WARUNKI FINANSOWANIA ŚWIADCZEŃ

§  4. 
1. 
Kwota zobowiązania Funduszu wobec Podmiotu realizującego z tytułu realizacji umowy, w okresie od dnia ...................... r. do dnia ...................... r. wynosi maksymalnie .................................... zł (słownie: ..................................................................... zł).
2. 
Kwota zobowiązania, o której mowa w ust. 1 obejmuje koszty obsługi Programu. Podmiot realizujący może pokryć koszty obsługi Programu w wysokości faktycznie poniesionych w kwocie nieprzekraczającej 0,5% środków przekazanych na jego realizację.
3. 
Liczbę i cenę jednostek rozliczeniowych oraz kwotę zobowiązania w zakresie świadczeń objętych umową określa "Plan rzeczowo-finansowy", stanowiący załącznik nr 1 do umowy.
4. 
Podstawą rozliczeń i płatności za świadczenia udzielone w okresie sprawozdawczym jest rachunek, wystawiony na podstawie szablonu rachunku, wraz z raportem statystycznym, zwane dalej "dokumentami rozliczeniowymi".
5. 
W rachunku za dany okres sprawozdawczy uwzględniane są świadczenia zatwierdzone w wyniku weryfikacji danych raportu statystycznego, w systemie informatycznym Funduszu.
6. 
Podmiot realizujący obowiązany jest do sprawozdania wykonanych świadczeń w raporcie statystycznym dotyczącym miesiąca, w którym świadczenia te zostały zrealizowane.
7. 
Należności z tytułu realizacji świadczeń objętych umową za okres sprawozdawczy Fundusz wypłaca, za miesiąc poprzedni, w terminie 5 dni roboczych po dniu dostarczenia przez Podmiot realizujący rachunku i raportu statystycznego. Płatności dokonuje się przelewem na rachunek bankowy określony w umowie.
8. 
Należności z tytułu realizacji świadczeń za miesiąc grudzień danego roku Fundusz wypłaca w tym samym miesiącu wyłącznie na podstawie dostarczonego przez Podmiot realizujący rachunku. Pozostałe dokumenty rozliczeniowe powinny zostać dostarczone przez Podmiot realizujący w terminie do 5 stycznia następnego roku.
9. 
Należności z tytułu kosztów obsługi Programu za poszczególne okresy sprawozdawcze Fundusz wypłaca na podstawie dostarczonych przez Podmiot realizujący rachunków. Przepisy ust. 7 i 8 stosuje się odpowiednio.
10. 
Całkowita należność za udzielone świadczenia oraz za koszty obsługi Programu w danym roku kalendarzowym nie może przekraczać wartości środków finansowych przeznaczonych na realizację Umowy w danym roku kalendarzowym.
11. 
W przypadku niewykorzystania środków przeznaczonych na realizację umowy w danym roku kalendarzowym Podmiot realizujący zobowiązany jest zwrócić te środki na rachunek wskazany przez Fundusz odpowiednio w terminie do dnia 15 stycznia następnego roku. W przypadku niedotrzymania ww. terminu, Podmiot realizujący zobowiązany jest do zwrotu niewykorzystanych środków wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych za okres od dnia 16 stycznia roku następującego po roku, którego dotyczy zwrot środków do dnia zapłaty. Za dzień zapłaty uważa się dzień zaksięgowania środków na rachunku Funduszu.
12. 
Należność z tytułu zawartej umowy za realizację świadczeń oraz z tytułu kosztów obsługi programu, Fundusz wypłaca na rachunek bankowy:

dane posiadacza rachunku bankowego: ...................................................................................... nr ........................................................................................................................................................

13. 
Zmiana numeru rachunku bankowego, o którym mowa w ust. 12, wymaga uprzedniego złożenia przez Podmiot realizujący, w formie elektronicznej poprzez Portal Funduszu oraz w formie pisemnej, wniosku w sprawie zmiany rachunku bankowego, którego wzór określony jest w załączniku nr 4 do umowy.
14. 
Rachunki z tytułu realizacji umowy Podmiot realizujący może przesyłać w formie papierowej lub w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu informatycznego udostępnianego przez Fundusz, zgodnie z formatem ustalonym przez Prezesa Funduszu, pod warunkiem zapewnienia autentyczności pochodzenia, integralności treści i czytelności rachunku.

INFORMACJE PRZEKAZYWANE PRZEZ PODMIOTY REALIZUJĄCE

§  5. 
1. 
Podmiot realizujący jest zobowiązany do sprawozdawania w raporcie statystycznym, zgodnie z Katalogiem świadczeń określonym w załączniku nr 1 do zarządzenia, w szczególności następujących danych:
1)
oznaczenie przyczyny prowadzenia rehabilitacji na podstawie diagnostyki funkcjonalnej pacjenta, a także rozpoznanie według Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych - Rewizja Dziesiąta (ICD-10), (jeśli kod został wcześniej ustalony);
2)
procedur medycznych według Międzynarodowej Klasyfikacji Procedur Medycznych (ICD-9), określone w załączniku nr 3 do zarządzenia

- w wersjach wskazanych przez Fundusz na dany okres sprawozdawczy.

2. 
Podmiot realizujący zobowiązany jest do przekazania sprawozdania końcowego, o którym mowa w § 11 ust. 3 zarządzenia, w terminie 30 dni od dnia zakończenia realizacji Programu w danym roku oraz sprawozdanie końcowe z realizacji całego Programu w terminie 45 dni od dnia zakończenia realizacji Programu.
3. 
Informację, o której mowa w ust. 1, Podmiot realizujący przekazuje do Oddziału Funduszu comiesięcznie w formie elektronicznej, w formacie wymiany danych wymaganym przez Oddział Funduszu.

KARY UMOWNE

§  6. 
1. 
W przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania umowy, z przyczyn leżących po stronie Podmiotu realizującego lub innych podmiotów biorących udział w realizacji umowy, Fundusz może nałożyć na Podmiot realizujący karę umowną.
2. 
W przypadku wystawienia zleceń na wyroby medyczne wydawane na zlecenie, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 38 ust. 4 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 357, z późn. zm.), finansowanych w całości lub w części przez Fundusz, osobom nieuprawnionym lub w przypadkach nieuzasadnionych, Fundusz może nałożyć na Podmiot realizujący karę umowną stanowiącą równowartość kwoty nienależnego finansowania wraz z odsetkami ustawowymi od dnia dokonania refundacji.
3. 
Kary umowne, o których mowa w ust. 1-2, nakładane są w trybie i na zasadach określonych w ogólnych warunkach umów.
4. 
Fundusz jest uprawniony do dochodzenia odszkodowania przewyższającego wysokość kary umownej.

OKRES OBOWIĄZYWANIA UMOWY

§  7. 
1. 
Umowa zostaje zawarta na okres od dnia ............... r. do dnia ................ r.
2. 
Każda ze stron może rozwiązać umowę z trzy - miesięcznym okresem wypowiedzenia.

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

§  8. 
Sądami właściwymi dla rozpoznawania spraw spornych między stronami umowy są sądy powszechne właściwe dla Oddziału Funduszu.
§  9. 
W zakresie nieuregulowanym umową stosuje się w szczególności przepisy Ogólnych warunków umów oraz pozostałych przepisów, o których mowa w § 1 ust. 3.
§  10. 
Załączniki do umowy stanowią jej integralną część.
§  11. 
Umowę sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.

Wykaz załączników do umowy:

1) załącznik nr 1 do umowy - Plan rzeczowo-finansowy;

2) załącznik nr 2 do umowy - Harmonogram - zasoby;

3) załącznik nr 3 do umowy - Wykaz podwykonawców;

4) załącznik nr 4 do umowy - Wzór wniosku w sprawie zmiany rachunku bankowego;

PODPISY STRON

........................................................................................................

........................................................................................................

Podmiot realizującyFundusz

Załącznik Nr  1

Plan rzeczowo-finansowy

Załącznik Nr  2

Harmonogram - zasoby

Załącznik Nr  3

Wykaz podwykonawców

Załącznik Nr  4

Wniosek w sprawie zmiany rachunku bankowego

ZAŁĄCZNIK Nr  3

Katalog zabiegów fizjoterapeutycznych
Procedury ICD - 9
93.1121 Ćwiczenia bierne wykonywane manualnie
93.1131 Ćwiczenia czynno - bierne
93.1132 Ćwiczenia wspomagane
93.1202 Ćwiczenia czynne wolne
93.1205 Ćwiczenia czynne w odciążeniu
93.1301 Ćwiczenia izometryczne
93.1303 Ćwiczenia czynne w odciążeniu z oporem
93.1501 Mobilizacja odcinka szyjnego kręgosłupa
93.1502 Mobilizacja odcinka piersiowego kręgosłupa
93.1503 Mobilizacja odcinka lędźwiowego kręgosłupa
93.1601 Mobilizacja małych stawów
93.1602 Mobilizacja dużych stawów
93.1909 Ćwiczenia ogólnousprawniające indywidualne
93.2201 Pionizacja bierna
93.2202 Pionizacja czynna
93.2204 Nauka czynności lokomocyjnych
93.3301 Kąpiel wirowa kończyn górnych
93.3302 Kąpiel wirowa kończyn dolnych
93.3802 Metody reedukacji nerwowo-mięśniowej - metoda SI
93.3806 Metody neurofizjologiczne - Metoda Vojty
93.3808 Metody neurofizjologiczne - Metoda PNF
93.3827 Metody terapii manualnej - inne
93.3912 Masaż klasyczny - częściowy
93.3917 Masaż mechaniczny
93.3919 Galwanizacja
93.3920 Jonoforeza
93.3927 Tonoliza
93.3928 Prądy diadynamiczne
93.3929 Prądy interferencyjne
93.3930 Prądy TENS
93.3931 Prądy KOTZA
93.3932 Prądy TRABERTA
93.3937 Naświetlanie promieniami IR - miejscowe
93.3939 Laseroterapia
93.3940 Laseroterapia punktowa
93.3943 Ultradźwięki
93.3944 Fonoforeza
93.3951 Krioterapia miejscowa ciekłym azotem
93.3982 Pole elektromagnetyczne wysokiej częstotliwości
93.3983 Pole magnetyczne stałe i niskiej częstotliwości
93.3986 Drenaż limfatyczny miejscowy
93.3988 Elektrostymulacja mięśni
93.2101 Wyciąg ręczny
93.2102 Wyciąg mechaniczny
93.1910 Ćwiczenia ogólnousprawniające grupowe
93.3502 Parafinoterapia
93.3999 Zabiegi fizjoterapeutyczne - inne

ZAŁĄCZNIK Nr  4a  8  

Oddział Wojewódzki NFZ
SPRAWOZDANIE PODMIOTU DOTYCZĄCE REALIZACJI PROGRAMU"Świadczenia medyczne Narodowego Funduszu Zdrowia dla osób niepełnosprawnych"
Okres rozliczeniowyData złożenia sprawozdania
I. DANE IDENTYFIKACYJNE ŚWIADCZENIODAWCY
Nazwa
Adres siedzibyTelefon kontaktowy
Kod terytorialnynazwa kodu teryt.
REGONNIP
Umowa nr
Osoba/y uprawniona do reprezentowania
Liczba osóboznaczenie przyczyny prowadzenia rehabilitacji na podstawie diagnostyki funkcjonalnej pacjenta, a także podanie klasyfikacji ICD-10 (jeśli kod został wcześniej ustalony)Rodzaj świadczenia (kod produktu rozliczeniowego)Liczba świadczeń/osobodniWartość zrealizowanych świadczeń
liczba osóbICD-9nazwa proceduryliczba zrealizowanych procedur

ZAŁĄCZNIK Nr  4b  9  

SPRAWOZDANIE PODMIOTU DOTYCZĄCE REALIZACJI PROGRAMU "Świadczenia medyczne Narodowego Funduszu Zdrowia dla osób niepełnosprawnych"

ZAŁĄCZNIK Nr  5  10  

Sprawozdanie Narodowego Funduszu Zdrowia z realizacji Programu "Specjalne świadczenia medyczne Narodowego Funduszu Zdrowia dla osób niepełnosprawnych"

Oddział Wojewódzki NFZ
Sprawozdanie Narodowego Funduszu Zdrowia z realizacji Programu "świadczenia medyczne Narodowego Funduszu Zdrowia dla osób niepełnosprawnych"
* - wszystkie dane podać na podstawie unikalnych numerów PESEL
1. Liczba osób, którym udzielono wsparcia w Programie w roku 2020Ogółem0
2. Liczba świadczeniodawców realizujących programOgółem0
3. Liczba zgód udzielonych przez Dyrektora OWOgółem0
Liczba osóbRodzaj świadczenia (kod produktu rozliczeniowego)Liczba świadczeń/osobodniWartość zrealizowanych świadczeń
Liczba osóbICD-9nazwa proceduryliczba zrealizowanych procedur

ZAŁĄCZNIK Nr  6

1 § 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 21/2021/DSOZ z dnia 28. stycznia 2021 r. (NFZ.2021.21) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 stycznia 2021 r.
2 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 21/2021/DSOZ z dnia 28. stycznia 2021 r. (NFZ.2021.21) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 stycznia 2021 r.
3 § 10 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a zarządzenia nr 21/2021/DSOZ z dnia 28. stycznia 2021 r. (NFZ.2021.21) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 stycznia 2021 r.
4 § 10 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a zarządzenia nr 21/2021/DSOZ z dnia 28. stycznia 2021 r. (NFZ.2021.21) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 stycznia 2021 r.
5 § 10 ust. 8 dodany przez § 1 pkt 3 lit. b zarządzenia nr 21/2021/DSOZ z dnia 28. stycznia 2021 r. (NFZ.2021.21) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 stycznia 2021 r.
6 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia nr 21/2021/DSOZ z dnia 28. stycznia 2021 r. (NFZ.2021.21) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 stycznia 2021 r.
7 niepotrzebne skreślić
8 Załącznik nr 4a zmieniony przez § 1 pkt 5 zarządzenia nr 21/2021/DSOZ z dnia 28. stycznia 2021 r. (NFZ.2021.21) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 stycznia 2021 r.
9 Załącznik nr 4b zmieniony przez § 1 pkt 5 zarządzenia nr 21/2021/DSOZ z dnia 28. stycznia 2021 r. (NFZ.2021.21) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 stycznia 2021 r. Zmiany nie zostały naniesione na tekst.
10 Załącznik nr 5 zmieniony przez § 1 pkt 6 zarządzenia nr 21/2021/DSOZ z dnia 28. stycznia 2021 r. (NFZ.2021.21) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 stycznia 2021 r.