Określenie szczegółowych zasad pokrywania kosztów pogrzebu funkcjonariuszy Służby Więziennej oraz osób, z tytułu śmierci których przysługuje zasiłek na pokrycie kosztów pogrzebu.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MS.1986.5.32

Akt utracił moc
Wersja od: 3 sierpnia 1990 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 9 października 1986 r.
w sprawie określenia szczegółowych zasad pokrywania kosztów pogrzebu funkcjonariuszy Służby Więziennej oraz osób, z tytułu śmierci których przysługuje zasiłek na pokrycie kosztów pogrzebu

Na podstawie art. 85 ust. 5 ustawy z dnia 10 grudnia 1959 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. z 1984 r. Nr 29, poz. 149) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Koszty pogrzebu funkcjonariusza Służby Więziennej, zwanego dalej "funkcjonariuszem", zmarłego na skutek wypadku pozostającego w związku ze służbą, pokrywa oraz podejmuje czynności zmierzające do przygotowania uroczystości pogrzebowych jednostka organizacyjna, w której funkcjonariusz pełnił służbą w chwili śmierci.
§  2.  1
1. 
Koszty pogrzebu, o którym mowa w § 1, łącznie z wybudowaniem nagrobka, przewozem zwłok do miejscowości, w której zmarły zgodnie z życzeniem rodziny ma być pochowany, ogłoszeniem nekrologu w prasie (jeżeli za ogłoszenie nekrologu przemawiają szczególne zasługi zmarłego) oraz zakupem kwiatów (wieńca), pokrywa się do wysokości rzeczywiście poniesionych wydatków udokumentowanych rachunkami.
2. 
Rodzinie zmarłego funkcjonariusza, wykonującej nagrobek na własny koszt przysługuje - po przedstawieniu rachunku - zwrot poniesionych kosztów, których wysokość nie może przekroczyć średniej ceny standardowego nagrobka obowiązującej na danym terenie.
3. 
Decyzje co do rodzaju i wysokości wydatków, o których mowa w ust. 1 i 2, podejmuje kierownik jednostki organizującej pogrzeb.
§  3. 
1. 
Członkami rodziny funkcjonariusza, z tytułu śmierci których przysługuje zasiłek na pokrycie kosztów pogrzebu, są:
1)
małżonek,
2)
pozostające na jego utrzymaniu:
a)
dzieci własne, przysposobione i pasierbowie,
b)
dzieci obce przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed ukończeniem przez nie 18 roku życia,
c)
wnukowie i rodzeństwo funkcjonariusza oraz jego małżonka, których rodzica nie żyją lub funkcjonariusz był ustanowiony przez sąd ich opiekunem,
3)
rodzice (ojczym, macocha) osoby przysposabiającej funkcjonariusza oraz jego małżonka, jeżeli w chwil śmierci pozostawali na utrzymaniu funkcjonariusza.
2. 
Za pozostających na utrzymaniu funkcjonariusz, uważa się:
1)
osoby wymienione w ust. 11 pkt 2, jeżeli osiągany przez nie stały dochód nie przekracza miesięcznie półtorakrotnego najniższego wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w uspołecznionym zakładzie pracy, za pełny miesięczny wymiar czasu pracy,
2)
osoby wymienione w ust. 1 pkt 3, jeżeli osiągany przez nie stały dochód nie przekracza miesięcznie na jedną osobę półtorakrotnego najniższego wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w uspołecznionym zakładzie pracy, za pełny miesięczny wymiar czasu pracy.

Wysokość dochodu przypadającego na osobę oblicza się uwzględniając również pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym i nie osiągające stałych dochodów dzieci własne, przysposobione, pasierbów, wnuk i dzieci obce przyjęte na wychowanie i utrzymanie jeżeli są staniu wolnego oraz nie przekroczyły 18 rok życia, a w razie uczęszczania do szkoły - 25 lat, albo stały się inwalidami I lub II grupy przed ukończeniem 18 lat życia.

3. 
Przy ustalaniu wysokości dochodu, o którym mowa w ust. 2, nie uwzględnia się kwoty dodatku pielęgnacyjnego.

W przypadku osiągania dochodów z gospodarstwa rolnego za podstawę obliczania miesięcznego dochodu przyjmuje się przeciętny roczny dochód z pracy w rolnictwie nie uspołecznionym z 1 ha przeliczeniowego przyjmowany dla celów ustalania uprawnień do świadczeń socjalnych rolników i członków ich rodzin.

4. 
Zasiłek na pokrycie kosztów pogrzebu nie przysługuje w razie śmierci osób wymienionych w ust. 1 pkt 2, które zawarły związek małżeński, chyba że d chwili ich śmierci funkcjonariuszowi przysługiwał na nie dodatek rodzinny.
§  4. 
1. 
Dokumentami wymaganymi do wypłaty zasiłki na pokrycie kosztów pogrzebu członka rodziny funkcjonariusza są:
1)
wypis z aktu zgonu,
2)
oświadczenie o pozostawaniu zmarłego na utrzymaniu funkcjonariusza,
3)
dowód potwierdzający wysokość osiąganych przez członków rodziny stałych dochodów,
4)
rachunki poniesionych kosztów pogrzebu,
5)
oświadczenie o poniesieniu kosztów pogrzebu oraz o tym, że zasiłek pogrzebowy nie został i nie zostanie pobrany na podstawie przepisów odrębnych.
2. 
Jeżeli zmarły był uprawniony do emerytury lub renty z ubezpieczenia społecznego, należy załączyć również zaświadczenie organu rentowego, że zasiłek pogrzebowy z tytułu pobierania emerytury (renty) nie został wypłacony.
3. 
W przypadku poniesienia kosztów pogrzebu dziecka urodzonego martwego albo niezdolnego do życiu zamiast wyciągu z aktu zgonu wymagane jest zaświadczenie lekarza lub położnej stwierdzające, że dziecko urodziło się martwe lub niezdolne do życia.
4. 
Jako dowód poniesionych przez funkcjonariusza kosztów pogrzebu członka rodziny uznaje się również oryginały rachunków, o których mowa w ust. 1 pkt 4 wymienione na inną osobę, jeżeli osoba ta oświadczy na piśmie, że kwoty wymienione na rachunkach zostały jej zwrócone przez funkcjonariusza.
§  5. 
Traci moc zarządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 5 marca 1976 r. w sprawie zasad pokrywania przez Ministerstwo Sprawiedliwości kosztów pogrzebu funkcjonariuszy Służby Więziennej oraz w sprawie określenia osób, z tytułu śmierci których przysługuje zasiłek na pokrycie kosztów pogrzebu (Dz. Urz. Min. Sprawiedl. Nr 3, poz. 12).
§  6. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
1 § 2 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 3 sierpnia 1990 r. (Dz.Urz.MS.1990.5.48) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 3 sierpnia 1990 r.