Określenie szczegółowych zasad i sposobu przeprowadzenia spisu w obiektach i na terenach zamkniętych podległych Ministrowi Sprawiedliwości, spisu osób pełniących służbę lub zatrudnionych w tych jednostkach organizacyjnych, mieszkających poza obiektami zamkniętymi, oraz udzielanie informacji przez te osoby, z zachowaniem tajemnicy państwowej i służbowej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MS.1995.1.8

Akt utracił moc
Wersja od: 5 kwietnia 1995 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 5 kwietnia 1995 r.
w sprawie określenia szczegółowych zasad i sposobu przeprowadzenia spisu w obiektach i na terenach zamkniętych podległych Ministrowi Sprawiedliwości, spisu osób pełniących służbę lub zatrudnionych w tych jednostkach organizacyjnych, mieszkających poza obiektami zamkniętymi, oraz udzielania informacji przez te osoby, z zachowaniem tajemnicy państwowej i służbowej

Na podstawie art. 19 ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o spisie ludności i mieszkań w 1995 r. (Dz. U. z 1995 r. Nr 2, poz. 5) zarządza się, co następuje:
§  1.
Dla celów spisu ludności i mieszkań, przeprowadzanego w 1995 r. metodą reprezentacyjną, zwanego dalej "spisem", do obiektów zamkniętych, podległych Ministrowi Sprawiedliwości, zalicza się areszty śledcze i zakłady karne wraz z ich oddziałami zewnętrznymi oraz zakłady poprawcze i schroniska dla nieletnich.
§  2.
Spisowi podlegają zamieszkane mieszkania i inne zamieszkane pomieszczenia oraz przebywające w nich osoby, z wyjątkiem pomieszczeń przeznaczonych dla tymczasowo aresztowanych, skazanych, ukaranych, wychowanków zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich.
§  3.
1.
Za prawidłowe wykonanie prac przygotowawczych do spisu oraz przeprowadzenie spisu na terenie obiektów zamkniętych odpowiada kierownik obiektu.
2.
Czynności spisowe w obiektach zamkniętych przeprowadzą rachmistrze spisowi, na zasadach określonych w niniejszym zarządzeniu oraz w instrukcji dla rachmistrza spisowego.
§  4.
1.
W ramach prac przygotowawczych do spisu, dla każdego wylosowanego obwodu, zostaną sporządzone wykazy mieszkań i zamieszkanych pomieszczeń, podlegających spisowi. Mieszkania i zamieszkane pomieszczenia, które występują na terenie obiektów zamkniętych, będą oznaczone zapisem "podlega spisaniu przez rachmistrza specjalnego".
2.
Wójt (burmistrz, prezydent miasta) nawiąże kontakt z kierownikami jednostek organizacyjnych resortu sprawiedliwości w celu aktualizacji informacji o mieszkaniach i zamieszkanych pomieszczeniach, znajdujących się na terenie obiektów zamkniętych, oraz w celu ustalenia trybu powołania rachmistrzów spisowych, którzy przeprowadzą spis na terenie obiektów zamkniętych.
§  5.
Kierownicy obiektów zamkniętych są obowiązani zwolnić ze służby (z pracy) - z zachowaniem prawa do uposażenia (wynagrodzenia) - na okres nie przekraczający 7 dni roboczych funkcjonariuszy i pracowników powołanych na rachmistrzów.
§  6.
1.
Funkcjonariusze służby więziennej podadzą:

- w pyt. 19 lub 24 "Nazwa zakładu pracy i główna lub przeważająca działalność tego zakładu" - "służba państwowa",

- w pyt. 21 lub 25 "Czyją własnością jest ten zakład" - symbol "1" (państwową lub komunalną),

- w pyt. 22 lub 26 "Status (charakter) zatrudnienia" - symbol "1" (pracownik najemny)),

- w pyt. 23 "Stanowisko (rodzaj wykonywanych czynności)" - "służba państwowa",

- na pozostałe pytania zawarte w formularzu spisowym udzielą odpowiedzi według ogólnych zasad określonych w instrukcji metodologicznej.

2.
Pozostali pracownicy w jednostkach resortu sprawiedliwości zostaną spisani na ogólnych zasadach określonych w instrukcji metodologicznej.
3.
Osoby tymczasowo aresztowane, skazane, ukarane lub umieszczone w zakładach dla nieletnich zostaną spisane w domach rodzinnych (w miejscu stałego zameldowania przed aresztowaniem lub osadzeniem) następująco:

- w pyt. 3 "Mieszka tu stale i był 17 maja o godz. 2400 obecny lub nieobecny, czy przebywa czasowo?" - zakreśli się symbol "2" (mieszka stale - nieobecny),

- w pyt. 4 "Przyczyna nieobecności lub przebywania" - wpisze się odpowiednio: "w areszcie", "w zakładzie karnym", "w zakładzie poprawczym",

- w pyt. 5 "Czas trwania nieobecności lub przebywania" - zakreśli się odpowiednio do sytuacji: symbol "a" (do 2 miesięcy) lub symbol "b" (powyżej 2 miesięcy),

- źródła utrzymania odnotowuje się takie, jakie osoby te miały przed aresztowaniem, osadzeniem,

- pozostałe informacje przewidziane do zebrania w spisie ustali się według ogólnych zasad określonych w instrukcji metodologicznej.

§  7.
Przy spisywaniu mieszkań i innych zamieszkanych pomieszczeń, znajdujących się na terenie obiektów zamkniętych, należy stosować następujące zasady:
1)
na pytanie dotyczące właściciela (zarządcy) budynku należy odpowiedzieć "budynek państwowy",
2)
pozostałe informacje o cechach budynku i mieszkania (zamieszkanego pomieszczenia) należy podać na ogólnych zasadach podanych w instrukcji dla rachmistrza spisowego.
§  8.
Prezesi sądów wojewódzkich oraz naczelnicy rejonowych zakładów karnych i rejonowych aresztów śledczych dopilnują sprawnego wykonania zadań związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem spisu w obiektach zamkniętych resortu sprawiedliwości.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.