Określenie minimalnych wymagań programowych dla studiów magisterskich na kierunku "inżynieria środowiska".

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MEN.1999.4.43

Akt utracił moc
Wersja od: 30 grudnia 1999 r.

UCHWAŁA
Nr 590/99 Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego
z dnia 25 listopada 1999 r.
w sprawie określenia minimalnych wymagań programowych dla studiów magisterskich na kierunku: "inżynieria środowiska".

Działając na podstawie art. 42, ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 65, poz. 385, z późn. zm.), Rada Główna uchwala, co następuje:
§  1.
1.
Określa się minimalne wymagania programowe na studiach magisterskich dla kierunku:

- "inżynieria środowiska".

2.
Wymagania, o których mowa w ust. 1, stanowią załącznik do niniejszej uchwały.
§  2.
Przekazuje się niniejszą uchwałę Ministrowi Edukacji Narodowej.
§  3.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

Minimalne wymagania programowe dla studiów magisterskich

Kierunek: INŻYNIERIA ŚRODOWISKA

I.

WYMAGANIA OGÓLNE

Studia magisterskie na kierunku inżynieria środowiska trwają 5 lat (10 semestrów). Przyjmuje się, że ogólna liczba godzin na tym kierunku powinna wynosić około 3600, w tym minimalne wymagania programowe stanowią 1440 godzin i obejmują bloki przedmiotów kształcenia ogólnego, podstawowego i kierunkowego.

II.

SYLWETKA ABSOLWENTA

Absolwent kierunku inżynieria środowiskowa powinien posiadać wiedzę dającą podstawy do rozwiązywania problemów technicznych, technologicznych i organizacyjnych związanych z ochroną, wykorzystaniem i przekształcaniem zasobów środowiskowych - zarówno w środowisku przestrzeni wiejskiej jak i w środowisku przestrzeni zurbanizowanej oraz w środowisku wewnętrznym (mikroklimat, instalacje w budynkach). Absolwent jest przygotowany do realizacji prac projektowych, wykonawczych, eksploatacyjnych, remontowo-budowlanych i produkcyjno-handlowych z zakresu inżynierii środowiska we wszystkich dziedzinach gospodarki i administracji.

III.

GRUPY PRZEDMIOTÓW I MINIMALNE OBCIĄŻENIA GODZINOWE

A. PRZEDMIOTY KSZTAŁCENIA OGÓLNEGO375
B. PRZEDMIOTY PODSTAWOWE840
C. PRZEDMIOTY KIERUNKOWE225
Razem:1440

IV.

PRAKTYKI

Praktyka zawodowa i przeddyplomowa - minimum 8 tygodni.

V.

PRZEDMIOTY W GRUPACH I MINIMALNE OBCIĄŻENIA GODZINOWE

A.

PRZEDMIOTY KSZTAŁCENIA OGÓLNEGO375

1. Języki obce135
2. Przedmioty humanistyczne, ekonomiczne i prawnicze150
3. Wychowanie fizyczne90

B.

PRZEDMIOTY PODSTAWOWE840

1. Matematyka180
2. Fizyka75
3. Chemia60
4. Biologia i ekologia60
5. Geometria wykreślna i grafika inżynierska60
6. Podstawy informatyki90
7. Geodezja i fotogrametria60
8. Mechanika płynów90
9. Mechanika budowli75
10. Technika cieplna60
11. Techniki ochrony środowiska30

C.

PRZEDMIOTY KIERUNKOWE225

1. Materiałoznawstwo45
2. Hydrologia, meteorologia i klimatologia60
3. Budownictwo i konstrukcje inżynierskie90
4. Inżynieria elektryczna30

VI.

TREŚCI PROGRAMOWE PRZEDMIOTÓW

A.

PRZEDMIOTY KSZTAŁCENIA OGÓLNEGO

1.
Język obcy.

Czynne opanowanie jednego języka obcego w mowie i piśmie.

2.
Nauki humanistyczne, ekonomiczne i prawnicze.

W zależności od zainteresowania studenta możliwość uzyskania szerszego zakresu wiedzy z historii, filozofii, języka polskiego, wiedzy o polityce, socjologii, psychologii, etyce, nauce o kulturze, podstawach ochrony własności intelektualnej i przemysłowej itp.

3.
Wychowanie fizyczne.

Do wyboru przez studenta lub zgodnie z zaleceniami lekarskimi uczestnictwo w zajęciach ruchowych, ogólnorozwojowych, korekcyjnych, rehabilitacyjnych, turystycznych i sportowych.

B.

PRZEDMIOTY PODSTAWOWE

1.
Matematyka.

Funkcje elementarne. Szeregi liczbowe. Ciągłość i granica funkcji. Rachunek różniczkowy jednej zmiennej. Całka oznaczona z funkcji ciągłej. Równania różniczkowe. Wyznaczniki, macierze, algebraiczne układy równań liniowych. Rachunek różniczkowy wielu zmiennych, całki wielowymiarowe, wybrane zagadnienia z geometrii analitycznej. Całki na liniach i powierzchniach. Liczby zespolone. Metody statystyki matematycznej, rachunek prawdopodobieństwa. Poglądowy opis eksperymentu losowego.

2.
Fizyka.

Mechanika, termodynamika, elektryczność. Optyka falowa i kwantowa, fizyka ciała stałego, fizyka jądrowa i astrofizyka. Mechanika kwantowa i teoria względności.

3.
Chemia.

Podstawowe zagadnienia z chemii ogólnej. Budowa atomu a właściwości chemiczne pierwiastków. Wiązania chemiczne. Polarność cząsteczek. Promieniotwórczość. Teoria elektrolitów. Hydroliza soli. Twardość wody. Korozja. Podstawowe wiadomości z chemii fizycznej: termodynamika, kinetyka, spektroskopia, elektromechanika. Elementy chemii organicznej; cukry, aminokwasy, białka.

4.
Biologia i ekologia.

Ogólna charakterystyka i znaczenie w biosferze wybranych jednostek systematycznych, z którymi funkcjonalnie związana jest inżynieria środowiskowa. Podstawowe wiadomości z zakresu botaniki i zoologii. Rozpoznanie wybranych gatunków roślin i zwierząt oraz metody ich badań. Charakterystyka układów i czynników ekologicznych. Ekologia organizmu, populacji, biocenozy, ekosystemu i krajobrazu. Metody badań i waloryzacji środowiska przyrodniczego.

5.
Geometria wykreślna i grafika inżynierska.

Rzut cechowany jako forma zapisu na płaszczyźnie rysunku wartości trzech współrzędnych punktu. Rzuty Monge’a. Rzut aksonometryczny. Ogólne zasady rzutów prostokątnych stosowanych w naukach technicznych. Zastosowanie graficznych programów komputerowych CorelDrawa AutoCad i Surfer do analiz inżynierskich.

6.
Podstawy informatyki.

Podstawowe pojęcia informatyki. Systemy operacyjne. Operacje na zbiorach. Edytory tekstów. Tworzenie i obsługa baz danych.

7.
Geodezja i fotogrametria.

Geodezyjne pomiary sytuacyjne, wysokościowe oraz realizacyjne. Posługiwanie się instrumentami geodezyjnymi. Metody fotogramatyczne w pozyskiwaniu i przetwarzaniu informacji o terenie. Zdjęcia lotnicze, satelitarne dla celów pomiarowych i fotointerpretacyjnych. Fotomapy, mapy kreskowe oraz tematyczne.

8.
Mechanika płynów.

Mechanika ciał stałych i płynów w ujęciu klasycznym. Parcie i ciśnienie hydrostatyczne. Teoria pola. Teoretyczne modele zjawisk przepływowych. Równania zachowania masy, energii, pędu i momentu pędu płynu. Równanie Bernoulli’ego dla płynów doskonałych i rzeczywistych. Filtracja.

9.
Mechanika budowli.

Stan naprężenia. Kryteria i badania wytrzymałościowe. Zginanie belki. Rozciąganie, wyboczenie i skręcanie prętów. Ścinanie techniczne. Wymiarowanie przekrojów metodami naprężeń dopuszczalnych i stanów granicznych. Statycznie niewyznaczalne układy prętowe i powierzchniowe. Dynamika i reologia konstrukcji. Metody dyskretyzacji w mechanice.

10.
Technika cieplna.

Termodynamika fenomenologiczna, zastosowania termodynamiki. System termodynamiczny, systemy zamknięte i otwarte. Formy energii. Przemiany termodynamiczne. Ciśnienie absolutne, nadciśnienie i podciśnienie. Temperatura i zerowa zasada termodynamiki. Równania stanu gazu doskonałego i gazów rzeczywistych. Mieszaniny gazowe. Ciepło i praca. I zasada termodynamiki. Energia wewnętrzna i entalpia gazów, cieczy i ciał stałych. Równanie bilansu masy. II zasada termodynamiki. Chłodziarki i pompy ciepła.

11.
Ochrona środowiska.

Środowisko przyrodnicze i jego elementy. Zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego i metody obniżki uciążliwości skażeń powietrza. Zasoby wodne. Źródła i rodzaje zanieczyszczeń antropogenicznych wód powierzchniowych, gruntowych i wgłębnych, jakość wód. Skażenia oraz chemizacja środowiska glebowego. Erozja wodna i wietrzna gleb. Zagrożenia radiologiczne i skażenie promieniotwórcze środowiska. Formy ochrony przyrody. Obiekty chronione. Integracja działań ochronnych z zagospodarowaniem przestrzennym w skali lokalnej i regionalnej.

C.

PRZEDMIOTY KIERUNKOWE

1.
Materiałoznawstwo.

Ogólne wiadomości o materiałach. Obróbka cieplna, cieplno-chemiczna i plastyczna. Wyroby ze stali i żeliwa. Własności fizyczno-chemiczne tworzyw sztucznych. Wyroby i przetwórstwo tworzyw. Podstawy technologii produkcji i stosowania w budownictwie i instalacjach. Metody połączeń. Materiały termoizolacyjne i wibroizolacyjne.

2.
Hydrologia, meteorologia i klimatologia.

Procesy przebiegu wody w przyrodzie. Metody pomiaru elementów hydrologii rzecznej (stany wody, prędkości i natężenia przepływu, transportu rumowiska) i opadowej oraz przetwarzanie danych. Cykl hydrologiczny. Obliczanie wartości liczbowych charakterystyk hydrologicznych i ich prognoza i zjawiska fizyczne zachodzące w atmosferze ziemskiej - parowanie, kondensacja, mechanizmy ruchów powietrza. Warunki klimatyczne Polski i jej regionów.

3.
Budownictwo i konstrukcje inżynierskie.

Materiały budowlane. Elementy i układy konstrukcyjne budynków. Technologia wykonania. Izolacje przeciwwilgociowe i przeciwwodne. Roboty wykończeniowe. Konstruowanie podstawowych elementów żelbetowych. Rurociągi betonowe i żelbetowe. Tunele wieloprzewodowe. Charakterystyka wybranych elementów konstrukcji stalowych.

4.
Inżynieria elektryczna.

Podstawowe pojęcia i określenia: źródło napięcia i prądu, elementy obwodu - gałąź, oczko, obwód, węzeł; elementy aktywne i pasywne, źródłowe i bezźródłowe; prąd stały i zmienny. Maszyny prądu stałego: wiadomości ogólne, właściwości ruchowe. Maszyny prądu przemiennego: zasada budowy i działania. Podstawowe układy sterowania stycznikowego.

VII.

ZALECENIA

W pełnym planie studiów zajęcia praktyczne-ćwiczenia, laboratoria, projektowanie - powinny stanowić nie mniej niż 40% ogólnej liczby godzin.