Ograniczanie zagrożeń ze strony szkodliwych owadów, grzybów patogenicznych i innych zjawisk szkodotwórczych w lasach w 2003 roku.

Dzienniki resortowe

B.I.LP.2003.4.44

Akt utracił moc
Wersja od: 14 kwietnia 2003 r.

ZARZĄDZENIE Nr 42
DYREKTORA GENERALNEGO LASÓW PAŃSTWOWYCH
z dnia 14 kwietnia 2003 r.
w sprawie ograniczania zagrożeń ze strony szkodliwych owadów, grzybów patogenicznych i innych zjawisk szkodotwórczych w lasach w 2003 roku.

ZO-7200-1/1/03

Na podstawie art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 roku o lasach (Dz. U. Nr 101 poz. 444, z późn. zm.) w związku z § 6 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, stanowiącego załącznik do Zarządzenia Nr 50 Ministra Ochrony Środowiska Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 18 maja 1994 roku oraz § 10 Regulaminu organizacyjnego Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych stanowiącego załącznik do zarządzenia nr 95 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z 28 grudnia 2001 r. zarządzam, co następuje:

§  1.
Zobowiązuję kierowników jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych do szczegółowego zapoznania się i wykorzystywania w bieżącej działalności materiałów prognostycznych opracowanych przez Instytut Badawczy Leśnictwa, określających występowanie czynników szkodotwórczych w lasach (w szczególności owadów i grzybów patogenicznych) w 2003 roku, którego streszczenie zawiera załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia.
§  2.
1.
Powołuję Zespoły Zadaniowe, zwane dalej Terenowymi Stacjami Ochrony Lasu (TSOL).
2.
Skład osobowy i lokalizację TSOL zawiera załącznik nr 2 do zarządzenia.
3.
TSOL są zobowiązane do bieżącego dokonywania oceny rozwoju populacji szkodliwych owadów i innych czynników szkodotwórczych z uwzględnieniem zapisów Instrukcji Ochrony Lasu (cz. I), Instrukcji działania Zespołów Ochrony Lasu oraz przekazywania tych ocen właściwemu nadleśniczemu, który podejmuje decyzje o zabiegach ratowniczych.
4.
Termin rozpoczęcia i zakończenia pracy TSOL uzależniony jest od biologii monitorowanych szkodników owadzich.
5.
Do kompetencji i obowiązków kierowników TSOL należy organizowanie i koordynowanie pracy TSOL, opracowywanie ocen i przekazywanie ich właściwemu nadleśniczemu oraz sporządzenie sprawozdania końcowego z działalności TSOL w terminie 1 miesiąca od zakończenia jego pracy.
6.
Koszty funkcjonowania TSOL (oprócz uposażenia i delegacji) pokrywane są zgodnie z zapisem § 6 pkt 5.
§  3.
Zobowiązuję:
1)
dyrektorów rdLP do zapewnienia bieżącego monitorowania zagrożeń ze strony czynników biotycznych, ustalania ich sprawców i podejmowania skutecznych działań profilaktycznych oraz ratowniczych w celu niedopuszczenia do istotnych szkód w lasach,
2)
kierowników ZOL do zapewnienia szczególnego zaangażowania swoich pracowników do świadczenia stałej pomocy dyrektorom RDLP i nadleśniczym w rozpoznawaniu i ograniczaniu zagrożeń oraz do bieżącego informowania Wydziału Ochrony Lasu w DGLP o sytuacji i przedkładania w tej sprawie w miarę potrzeby wniosków merytorycznych i organizacyjnych.
3)
nadleśniczych do zorganizowania spośród podległych pracowników niezbędnej służby ochrony lasu zdolnej do opanowania zagrożeń, wspieranej w miarę potrzeby odpowiednią pomocą ze strony RDLP i ZOL, a w szczególnych przypadkach także DGLP i IBL.
§  4.
1.
Zobowiązuję Wydział Ochrony Lasu w DGLP do realizacji zadań w przedmiocie centralnego zakupu i dystrybucji środków ochrony roślin dla potrzeb poszczególnych RDLP.
2.
Zakup pozostałych środków ochrony roślin (pyretroidów i innych insektycydów dopuszczonych do stosowania w lasach) oraz fungicydów zapewnią właściwe nadleśnictwa w uzgodnieniu z RDLP.
3.
Przy zakupach o których mowa w ust. 2 należy kierować się listą pestycydów dopuszczonych do stosowania w 2003 roku, opracowaną przez IBL, zamieszczoną w broszurze o której mowa w § 5, ust. 3 pkt 10.
4.
Usługodawców lotniczych i warunki korzystania z usług lotniczych w 2003 roku określają odpowiednie umowy zawarte przez DGLP i rdLP.
5.
W roku 2003 obowiązuje zasada pokrywania z funduszu leśnego kosztów akcji ograniczania populacji szkodników liściożernych techniką samolotową - w ramach kwot, określonych w planie finansowo-gospodarczym PGL Lasy Państwowe. Rozliczenie finansowe należy przekazać do DGLP po całkowitym zakończeniu w/w akcji zwalczania.
§  5.
1.
Wszelkie działania związane z ograniczaniem liczebności szkodliwych owadów i skutków aktywności grzybów powodujących szkody w lasach - powinny być prowadzone w sposób nie zakłócający funkcjonowania ekosystemów na obszarach objętych zabiegami, bezpieczny dla ludzi, zwierząt gospodarczych, pszczół, ryb, a zwłaszcza nie powodujący szkodliwego zanieczyszczenia gleby lub wód oraz niszczenia innych organizmów wchodzących w skład biocenoz leśnych, nie będących przedmiotem wymienionych na wstępie działań.
2.
Zaleca się upowszechnianie w miarę możliwości, biologicznych, mechanicznych i agrotechnicznych (hylotechnicznych) metod ograniczania liczebności szkodliwych owadów i innych biotycznych czynników szkodotwórczych (np. grzyby). W przypadkach największego zagrożenia lasu dopuszczalne jest łączenie w/w metod z metodą chemiczną, polegającą na wykorzystaniu selektywnych, najmniej szkodliwych dla środowiska leśnego chemicznych środków ochrony roślin i technik aplikacyjnych.
3.
Wszystkie czynności związane z ochroną lasu w 2003 roku powinny być wykonane zgodnie z:
1)
Instrukcją ochrony lasu - część I (DGLP 1999 rok),
2)
znowelizowaną Instrukcją technologiczną zwalczania szkodliwych owadów liściożernych w lasach (IBL 1995 rok),
3)
wytycznymi ograniczania liczebności pędraków chrabąszczowatych, ze szczególnym uwzględnieniem gruntów porolnych (IBL, wytyczne, 2000 rok),
4)
ustawą z dnia 12 lipca 1995 roku o ochronie roślin uprawnych - Dz. U. Nr 90, poz. 446 z dnia 8 sierpnia 1995 roku (z późniejszymi zmianami) i aktami wykonawczymi do ustawy:

- rozporządzeniem MRiRW z dnia 18 września 2001 r. w sprawie zwalczania organizmów szkodliwych, Dz. U. Nr 114, poz. 1221

- rozporządzeniem MOŚZNiL z dnia 2 września 1998 roku w sprawie sposobu, zakresu i warunków stosowania środków ochrony roślin w leśnym użytkowaniu gruntów, Dz. U. Nr 120, poz. 777,

5)
etykietą - instrukcją stosowania określonego (nazwa handlowa) środka ochrony roślin,
6)
opracowaniami pt. "Krótkoterminowa prognoza występowania ważniejszych szkodników i chorób infekcyjnych drzew leśnych w Polsce w 2003 roku" oraz "Stan zagrożenia drzewostanów górskich i podgórskich Karpat i Sudetów w roku 2002 i prognoza na rok 2003" (IBL, 2003 rok),
7)
rozporządzeniem MOŚZNiL z dnia 29 listopada 1995 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu prac z zakresu gospodarki leśnej (Dz. U. Nr 147 poz. 716),
8)
Instrukcją bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu podstawowych prac z zakresu gospodarki leśnej (DGLP Warszawa, 1997 rok),
9)
rozporządzeniem MRiGŻ z dnia 11.02.1999 roku w sprawie szczegółowych zasad przeprowadzania badań sprzętu do stosowania środków ochrony roślin (Dz. U. Nr 20, poz. 175, 1999 rok),
10)
broszurą pt. "Środki ochrony roślin zalecane do stosowania w leśnictwie w 2003 roku" (IBL, 2003 rok) - z powodu dotychczasowego braku wydania Rozporządzenia MRiRW w sprawie stosowania środków ochrony roślin w 2003 roku - opracowanie IBL zostanie wykonane i rozesłane do jednostek organizacyjnych LP w końcu kwietnia.
§  6.
Nadleśniczowie nadleśnictw, na terenie których prowadzone będą zabiegi ratownicze odpowiadają za techniczne i organizacyjne warunki prawidłowego przeprowadzenia zabiegów ograniczających zagrożenia lasów ze strony czynników szkodotwórczych. Działania te powinny uwzględniać w szczególności:
1)
wyegzekwowanie od wykonawców usług lotniczych spełnienia warunków technicznych zawartych w umowach oraz zapewnienie realizacji obowiązków wynikających z tych umów dla jednostek Lasów Państwowych,
2)
przekazanie do DGLP (za pośrednictwem RDLP) danych dotyczących obszarów leśnych przewidywanych do zabiegów lotniczych w 2003 roku - współrzędne geograficzne lotnisk i pól zabiegowych w celu uzyskania zgody na loty agrolotnicze,
3)
zorganizowanie przeszkolenia pracowników jednostek LP, kierowanych do udziału w akcjach ratowniczych, w zakresie stosowanych metod i środków ochrony lasu oraz wymogów, wynikających z przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (w tym Ustawa z dnia 12 lipca 1995 roku o ochronie roślin uprawnych, Dz. U. Nr 90, poz. 446 (z późniejszymi zmianami) oraz rozporządzenie MRiRW z dnia 20 września 2001 roku w sprawie szczegółowych wymagań dla jednostki organizacyjnej prowadzącej szkolenia w zakresie wykonywania zabiegów środkami ochrony roślin (Dz. U. Nr 114 poz. 1222),
4)
zabezpieczenie odbioru ilościowego i jakościowego środków ochrony roślin, dostarczanych na potrzeby ograniczania liczebności szkodliwych owadów oraz dopilnowanie prawidłowej ich dystrybucji,
5)
zapewnienie odpowiednich warunków lokalowych, niezbędnego wyposażenia i udzielanie wszechstronnej pomocy w organizacji i funkcjonowaniu TSOL.
6)
nadzór nad przebiegiem przygotowań do zabiegów ratowniczych oraz bieżąca kontrola realizacji zadań ochronnych.
7)
składanie do DGLP meldunków o zaawansowaniu realizacji zabiegów ratowniczych w lasach przez rdLP (w przypadku zwalczania foliofagów - w każdy czwartek, telefonicznie, faxem lub e-mailem).
8)
opracowanie sprawozdania końcowego z przebiegu akcji ratowniczych w 2003 roku na terenie RDLP ma dotyczyć zabiegów wykonywanych techniką lotniczą oraz zwalczania szkodników liściożernych sprzętem naziemnym. RDLP przekazują to sprawozdanie do DGLP po zakończeniu całej akcji zwalczania szkodników liściożernych technikami lotniczymi i naziemnymi.
§  7.
Zobowiązuję Głównego Inspektora Lasów Państwowych - do uwzględnienia problematyki realizacji niniejszego zarządzenia oraz szczegółowych zadań z zakresu ograniczania liczebności szkodliwych owadów, grzybów patogenicznych i innych zjawisk szkodotwórczych w lasach, określonych w Instrukcji ochrony lasu (część I) w bieżącej działalności kontrolnej Inspekcji Lasów Państwowych.
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  1

I. Na podstawie materiałów prognostycznych opracowanych przez IBL, dotyczących występowania szkodliwych owadów i grzybów patogenicznych w 2003 roku oraz biorąc pod uwagę materiały prognostyczne zebrane w 2002 roku, można stwierdzić, że zagrożenie drzewostanów w bieżącym roku przez szkodliwe owady w stosunku do roku poprzedniego ulegnie zwiększeniu i będzie przedstawiało się następująco:

1) W 2003 roku przewiduje się zagrożenie drzewostanów przez ważniejsze szkodliwe owady liściożerne na powierzchni 241.000 ha (w 2000 roku - 250.154 ha, w 2001 roku na 329.000 ha, w 2002 roku - 135.000 ha), w tym przez foliofagi sosny na około 217.481 ha, świerka na około 952 ha, a przez pozostałe szkodniki na około 23.000 ha.

2) Zagrożenie drzewostanów przez brudnicę mniszkę przewiduje się na powierzchni około 177.496 ha na terenie 15 rdLP. Zagrożenie w stopniu słabym wykazano na powierzchni 81119 ha, w stopniu średnim na 44435 ha i silnym - 51942 ha. Najwięcej drzewostanów zagrożonych znajduje się na terenie RDLP Szczecin (56.085 ha), Piła (47.594 ha) i Zielona Góra (42.200 ha). Występowanie w stopniu ostrzegawczym odnotowano w 178 nadleśnictwach (12 rdLP) na łącznej powierzchni 138.388 ha.

4) Prognoza występowania barczatki sosnówki wskazuje, że będzie ona stanowiła zagrożenie w 5 rdLP na łącznej powierzchni 10.974 ha. Drzewostany zagrożone w stopniu słabym zajmują powierzchnię 7486 ha, w stopniu średnim - 2338 ha i silnym - 1150 ha. Obszar drzewostanów zagrożonych w stopniu ostrzegawczym wynosi 6578 ha. Dotyczy on 23 nadleśnictw znajdujących się na terenie 6 rdLP. Największe powierzchnie zagrożonych drzewostanów stwierdzono w RDLP Toruń (2125 ha), RDLP Lublin (4194 ha) i RDLP Zielona Góra (4075 ha).

5) W 2003 roku przewiduje się wystąpienie osnui gwiaździstej i czerwonogłowej na obszarze 5897 ha. Osnuja gwiaździsta wystąpi na powierzchni 5196 ha w 36 nadleśnictwach (9 rdLP). Największe powierzchnie drzewostanów zagrożonych wykazano w RDLP Łódź (1100 ha) i RDLP Katowice (1805 ha). Powierzchnia drzewostanów zagrożonych w stopniu słabym obejmuje obszar 2145 ha, w stopniu średnim - 1248 ha i silnym - 1803 ha. Występowanie na poziomie liczb ostrzegawczych odnotowano w 42 nadleśnictwach (10 rdLP) na powierzchni 2584 ha. Osnuja czerwonogłowa będzie zagrażać drzewostanom sosnowym na 450 ha w 5 nadleśnictwach (2 rdLP) oraz na 156 ha w stopniu ostrzegawczym. Razem z osnuja gwiaździstą zagrażać będzie drzewostanom na obszarze 253 ha. W stopniu ostrzegawczym zespół osnui wystąpi na 109 ha.

6) W 2003 r. przewiduje się pojaw boreczników sosnowych (bez borecznika rudego) na łącznej powierzchni 19.105 ha w 7 rdLP. Rośliniarki te zagrażają drzewostanom na terenie RDLP Toruń (11.105 ha), Radom (2711 ha) i Szczecinek (2339 ha). Występowanie w stopniu słabym przewidywane jest na powierzchni 10639 ha, w stopniu średnim na 5063 ha i silnym - na 3403 ha. Obszar drzewostanów zagrożony w stopniu ostrzegawczym przewidywane jest w 53 nadleśnictwach położonych na terenie 9 rdLP na łącznej powierzchni 19413 ha.

7) W 2003 roku poproch cetyniak wystąpi na powierzchni 1867 ha na terenie 6 rdLP w 16 nadleśnictwach. Zagrożenie w stopniu słabym wykazano z powierzchni 1790 ha, w stopniu średnim z 77 ha i w stopniu ostrzegawczym na terenie 58 nadleśnictw na łącznej powierzchni 13.819 ha.

8) W roku 2003 przewidywane jest zagrożenie ze strony zawisaka borowca na powierzchni 1683 ha w drzewostanach Nadleśnictwa Sarbia (RDLP Piła). Zagrożenie w stopniu słabym stwierdzono na powierzchni 1445 ha oraz w stopniu zagrożenia średnim na 238 ha. Natomiast wystąpienie tego szkodnika w stopniu ostrzegawczym przewiduje się na łącznej powierzchni 12.062 ha na terenie 4 RDLP w 25 nadleśnictwach.

9) Zagrożenie ze strony strzygoni choinówki w 2003 roku przewiduje się tylko w stopniu słabym w 10 nadleśnictwach (2 rdLP) na powierzchni 459 ha oraz w stopniu ostrzegawczym w 41 nadleśnictwach na powierzchni 4044 ha.

10) Spośród szkodników liściożernych drzewostanów świerkowych, modrzewiowych i jodłowych przewiduje się wystąpienie w 2003 roku: zawodnicy świerkowej na powierzchni około 3000 ha, zasnuj na powierzchni 5000 ha oraz krobika modrzewiowca na powierzchni około 2500 ha.

11) Prognozowanie foliofagów drzewostanów liściastych opiera się m.in. na analizie rozmiaru ich występowania i zwalczania w latach poprzednich. W 2003 roku przewiduje się, że powierzchnia drzewostanów liściastych zagrożonych wzmożonym występowaniem zwójek i miernikowców żerujących na dębach wyniesie około 35.000 ha oraz chrabąszczy (postacie doskonałe owadów) na powierzchni ponad 20.000 ha.

12) Szkodniki korzeni drzew i krzewów, głównie pędraki chrabąszczy i guniaka czerwczyka będą zagrażały w 2003 roku szkółkom i uprawom leśnym na terenie 360 nadleśnictw na łącznej powierzchni około 1122 ha.

13) Zagrożenie upraw i młodników przez owady określone na podstawie występowania i zwalczania poszczególnych gatunków w roku poprzednim nie powinno przekroczyć 20.000 ha. W omawianej grupie szkodników wyraźnie dominuje szeliniak. Powierzchnia upraw zagrożonych przez tego szkodnika nie powinna przekroczyć w 2003 roku 15.000 ha. Drugą pozycję wśród szkodników upraw i młodników sosnowych zwalczanych w ubiegłym roku zajmuje smolik znaczony, a trzecią i czwartą w kolejności zwójka sosnóweczka i smolik drągowinowiec.

14) Po 30.09.2002 r. pozostało do usunięcia 1.482.919 m3 drewna zasiedlonego przez szkodniki wtórne w drzewostanach iglastych, w tym 826.124 m3 wywrotów i złomów, natomiast w drzewostanach liściastych 334.189 m3 drewna, w tym 193.042 m3 złomów i wywrotów. W następstwie huraganowych wiatrów jakie miały miejsce w różnych okresach od końca 2001 roku i cały 2002 roku - miąższość drewna iglastego i liściastego przelegującego w lesie znacznie wzrosła, co może spowodować w różnych rejonach kraju wzrost zagrożenia drzewostanów ze strony kambio i ksylofagów.

II. Nadal mają miejsce nadmierne szkody w uprawach i młodnikach powodowane przez zwierzynę. W 2002 roku zabezpieczono obszar 79.939 ha upraw i młodników, w tym na powierzchni 10.547 ha upraw wykonano nowe grodzenia. Koszty ochrony lasu przed zwierzyną wyniosły 88.106,5 tys. zł w 2000 roku, 74.254,0 tys. zł w 2001 roku i 42.422 tys. zł w 2002 roku

III. Anomalie pogodowe i zwiększająca się penetracja lasów przez ludność, nieustający proceder wypalania traw oraz pozostałości roślinnych są przyczynami wysokiego zagrożenia lasów przez pożary.

ZAŁĄCZNIK  2

Lokalizacja siedzib Terenowych Stacji Ochrony Lasu (TSOL) ds. ograniczania czynników szkodotwórczych w lasach oraz lokalizacja punktów obserwacyjnych (PO) w 2002 roku.

1. Zespół Ochrony Lasu w Czerwonaku

- TSOL dla RDLP Zielona Góra

Siedziba TSOL - Nadleśnictwo Krzystkowice

Skład osobowy:

- mgr inż. Zbigniew Wierzbowski - ZOL w Czerwonaku - kierownik TSOL

- mgr inż. Robert Zander - ZOL w Czerwonaku

- mgr inż. Piotr Nietopiel - RDLP Zielona Góra

- pracownicy zainteresowanych nadleśnictw RDLP Zielona Góra.

Barczatka sosnówka - PO w Nadleśnictwach: Krzystkowice Lubsko, Sława

Brudnica mniszka - PO w Nadleśnictwach: Krzystkowice, Lipinki, Lubsko, Sulechów, Wolsztyn

2. Zespół Ochrony Lasu w Czerwonaku

- TSOL dla RDLP Poznań

Siedziba TSOL - biuro ZOL w Czerwonaku w Nadleśnictwie Czerwonak

Skład osobowy:

- mgr inż. Zbigniew Wierzbowski - ZOL w Czerwonaku - kierownik TSOL

- mgr inż. Marian Załóg - ZOL w Czerwonaku

- inż. Małgorzata Stachowiak - RDLP Poznań

- pracownicy zainteresowanych nadleśnictw RDLP Poznań

Osnuja gwiaździsta - PO w Nadleśnictwach: Przedborów, Taczanów, Włoszakowice

Poproch cetyniak - PO w Nadleśnictwach: Grodziec, Przedborów

Zwójka zieloneczka - PO w Nadleśnictwie Krotoszyn

Borecznik Sosnowiec - PO w Nadleśnictwie Grodziec

3. Zespół Ochrony Lasu w Gdańsku

- TSOL dla RDLP Toruń

Siedziba TSOL - biuro Nadleśnictwa Cierpiszewo (wiosna) i biuro Nadleśnictwa Osie (jesień)

Skład osobowy:

- mgr inż. Piotr Fleischer (ZOL w Gdańsku) - kierownik TSOL

- mgr Izabela Waszak - ZOL Gdańsk

- Jadwiga Gostyńska - ZOL w Gdańsku

Brudnica mniszka - PO w Nadleśnictwach: Szubin, Żołędowo i Solec Kujawski

Barczatka sosnówka - PO w Nadleśnictwach: Szubin, Cierpiszewo i Dobrzejewice

Boreczniki - PO w Nadleśnictwach: Rytel, Woziwoda, Osie

4. Zespół Ochrony Lasu w Gdańsku

- TSOL dla RDLP w Gdańsku

Siedziba TSOL - biuro ZOL w Gdańsku

Skład osobowy:

- mgr inż. Piotr Gawęda - ZOL w Gdańsku - kierownik TSOL

- mgr Izabela Waszak - ZOL w Gdańsku

- Jadwiga Gostyńska - ZOL w Gdańsku

Zespół szkodników wtórnych świerka - PO w Nadleśnictwach: Kartuzy, Lębork, Strzebielino

Boreczniki - PO w Nadleśnictwie Lubichowo

Osnuja gwiaździsta - PO w Nadleśnictwie Lubichowo

5. Zespół Ochrony Lasu w Krakowie

- TSOL dla RDLP Kraków

Siedziba TSOL - biuro ZOL w Krakowie w gmachu RDLP Kraków

Skład osobowy:

- dr inż. Krzysztof Srokosz - ZOL w Krakowie - kierownik TSOL

- dr inż. Marek Kozioł - ZOL w Krakowie

- mgr inż. Jarosław Plata - ZOL w Krakowie

Osnuja gwiaździsta - PO w Nadl: Dąbrowa Tarnowska, Dębica, Niepołomice

6. Zespół Ochrony Lasu w Krakowie

- TSOL dla RDLP Krosno

Siedziba TSOL - biuro ZOL w Krakowie w gmachu RDLP Kraków

Skład osobowy:

- dr inż. Krzysztof Srokosz - ZOL w Krakowie - kierownik TSOL

- dr inż. Marek Kozioł - ZOL w Krakowie

- mgr inż. Jarosław Plata - ZOL w Krakowie

Osnuja gwiaździsta - PO w Nadleśnictwach: Głogów Małopolski

Brudnica mniszka - PO w Nadleśnictwach: Sieniawa, Kolbuszowa, Tuszyma

7. Zespół Ochrony Lasu w Łodzi

- TSOL dla RDLP Łódź

Siedziba TSOL - biuro ZOL Łódź w gmachu RDLP Łódź

Skład osobowy:

- mgr inż. Andrzej Rodziewicz - ZOL w Łodzi - kierownik TSOL

- mgr inż. Małgorzata Olczyk - ZOL w Łodzi

- mgr inż. Andrzej Kulesza - ZOL w Łodzi

- mgr inż. Cezary Kieszek - ZOL w Łodzi

Osnuja gwiaździsta - PO w Nadleśnictwie Kolumna (Małgorzata Olczyk)

Brudnica mniszka - PO w Nadleśnictwach: Sieradz i Spała (Andrzej Kulesza)

Boreczniki sosnowe - PO w Nadleśnictwie Spała (Andrzej Kulesza)

Chrabąszcz majowy i kasztanowiec - PO w Nadleśnictwie Spała (Małgorzata Olczyk)

8. Zespół Ochrony Lasu w Łodzi

- TSOL dla RDLP Warszawa

Siedziba TSOL - biuro Nadleśnictwa Łochów

Skład osobowy:

- mgr inż. Andrzej Kulesza - ZOL w Łodzi - kierownik TSOL

- mgr inż. Andrzej Rodziewicz - ZOL w Łodzi

- mgr inż. Cezary Kieszek - ZOL w Łodzi

- mgr inż. Małgorzata Olczyk - ZOL w Łodzi

- mgr inż. Andrzej Kulesza - ZOL w Łodzi

Brudnica mniszka - PO w Nadleśnictwie Ostrów Maz. (Cezary Kieszek)

Mszyce sosnowe - PO w Nadleśnictwie Łochów (Cezary Kieszek)

Barczatka sosnówka - PO w Nadleśnictwie Ostrów Maz. (Andrzej Rodziewicz)

Boreczniki sosnowe - PO w Nadleśnictwie Ostrów Maz. (Andrzej Rodziewicz)

Chrabąszcz majowy i kasztanowiec - PO w Nadleśnictwie Jabłonna (Małgorzata Olczyk)

9. Zespół Ochrony Lasu w Olsztynie

- TSOL dla RDLP Olsztyn i Białystok

Siedziba TSOL - biuro ZOL w Olsztynie w ZPUH-LP w Olsztynie.

Skład osobowy:

- inż. Janusz Szwałkiewicz - ZOL w Olsztynie - kierownik TSOL

- mgr Aleksander Sawczuk - ZOL w Olsztynie

- mgr inż. Maria Drożyńska - ZOL w Olsztynie

- mgr inż. Grażyna Jędryczko - ZOL w Olsztynie

Brudnica mniszka - PO w Nadleśnictwie Parciaki - dla RDLP w Olsztynie

Boreczniki sosnowe - PO w Nadleśnictwie Nurzec - dla RDLP W Białymstoku

Zasnuja świerkowa - PO w Nadleśnictwie Żednia - dla RDLP w Białymstoku

10. Zespół Ochrony Lasu w Opolu

- TSOL dla RDLP Katowice

Siedziba TSOL - biuro ZOL w Opolu

Skład osobowy:

- mgr inż. Grzegorz Guzik - ZOL w Opolu - kierownik TSOL

- mgr inż. Andrzej Radzik - ZOL w Opolu

- mgr inż. Dariusz Hutka - ZOL w Opolu

Osnuja gwiaździsta - PO w Nadleśnictwach: Kluczbork, Lubliniec, Rudy Raciborskie

Osnuja czerwonogłowa - PO w Nadleśnictwie Rybnik

Zawodnica świerkowa - PO w Nadleśnictwie Namysłów

Poproch cetyniak - PO w Nadleśnictwie Olesno

11. Zespól Ochrony Lasu w Radomiu

- TSOL dla RDLP Radom

Siedziba TSOL - biuro ZOL w Radomiu w gmachu RDLP Radom

Skład osobowy:

- mgr inż. Krzysztof Mazur - ZOL w Radomiu - kierownik TSOL

- mgr inż. Stefan Śledziński ZOL w Radomiu

- mgr Hanna Michalewska - ZOL w Radomiu

- mgr inż. Jerzy Zawadzki - RDLP w Radomiu

Osnuja gwiaździsta - PO w Nadleśnictwach Przysucha, Barycz i Łagów

Borecznik sosnowiec - PO w Nadleśnictwach: Chmielnik i Włoszczowa

Borecznik podobny - PO w Nadleśnictwach: Dobieszyn, Kozienice, Zwoleń

Chrabąszcze (imagines) - PO w Nadleśnictwie Ostrowiec

Foliofagi dębów - PO w Nadleśnictwie Ostrowiec

12. Zespół Ochrony Lasu w Radomiu

- TSOL dla RDLP Lublin

Siedziba TSOL - Nadleśnictwo Janów Lubelski

Skład osobowy:

- mgr inż. Krzysztof Mazur - ZOL w Radomiu - kierownik TSOL

- Sławomir Michalewski - ZOL w Radomiu

- mgr inż. Andrzej Marzęda - RDLP Lublin

Osnuja gwiaździsta - PO w Nadleśnictwach: Buda Stalowska i Rudnik

Brudnica mniszka - PO w Nadleśnictwie Józefów, Chotyłów, Sobibór

Barczatka sosnówka - PO w Nadleśnictwach: Rozwadów, Rudnik, Zwierzyniec

Borecznikowiec rudy - PO w Nadleśnictwie Janów Lubelski i Gościeradów

Borecznik sosnowiec - PO w Nadleśnictwach: Biłgoraj, Gościeradów, Puławy

Borecznik podobny - PO w Nadleśnictwach: Janów Lubelski i Tomaszów

Dla Roztoczańskiego Parku Narodowego

- TSOL w biurze Roztoczańskiego PN

Skład osobowy:

- mgr inż. Krzysztof Mazur - kierownik ZOL w Radomiu, kierownik TSOL

- mgr inż. Lidia Sadowska - Roztoczański Park Narodowy

13. Zespół Ochrony Lasu w Szczecinku

- TSOL dla RDLP Piła

Siedziba TSOL - biuro Nadleśnictwa Zdrojowa Góra

Skład osobowy:

- mgr inż. Stanisław Ciesielski - ZOL w Szczecinku - kierownik TSOL

- mgr inż. Jadwiga Partyka - ZOL w Szczecinku

- mgr inż. Stefan Perz - ZOL w Szczecinku

- mgr inż. Jan Podmaski - ZOL w Szczecinku

- mgr inż. Barbara Gromaczkiewicz - RDLP w Pile

- mgr inż. Sławomir Majewski - RDLP w Pile

Strzygonia choinówka - PO w Nadleśnictwie Człopa

Brudnica mniszka - PO w Nadl: Krucz, Potrzebowice, Sarbia, Biała, Człopa, Jastrowie, Kaczory, Krzyż, Trzcianka, Tuczno i Zdrojowa Góra

Barczatka sosnówka - PO w Nadleśnictwie Sarbia (lepowanie drzew)

Boreczniki sosnowe - PO w Nadleśnictwie Wronki

Poproch cetyniak - PO w Nadleśnictwie Tuczno

Zawisak borowiec - PO w Nadleśnictwie Sarbia

14. Zespół Ochrony Lasu w Szczecinku

- TSOL dla RDLP Szczecin

Siedziba TSOL - osada Zwierzyniec w Nadleśnictwie Międzychód i osada Borowiec w Nadleśnictwie Drawno.

Skład osobowy:

- mgr inż. Mirosław Gracjasz - ZOL w Szczecinku - kierownik TSOL

- mgr inż. Stefan Perz - ZOL w Szczecinku

- mgr inż. Józef Nizio - RDLP Szczecin

- mgr inż. Mieczysław Zachaś - RDLP Szczecin

Chrabąszcz kasztanowiec (imagines) - PO w Nadleśnictwach: Międzychód i Międzyrzecz, Sulęcin i Trzciel

Brudnica mniszka - PO w Nadleśnictwach: Bierzwnik, Bogdaniec, Bolewice, Dębno, Drawno, Głusko, Goleniów, Karwin, Kliniska, Lubniewice, Mieszkowice, Międzychód, Międzyrzecz, Ośno Lubuskie, Rzepin, Skwierzyna, Smolarz, Sulęcin

Barczatka sosnówka - PO w Nadleśnictwie Międzychód (lepowanie drzew)

15. Zespół Ochrony Lasu w Szczecinku

- TSOL dla RDLP Szczecinek

Siedziba TSOL - Biuro ZOL w gmachu Nadleśnictwa Szczecinek

Skład osobowy:

- mgr inż. Mirosław Matusiak - ZOL w Szczecinku - kierownik TSOL

- mgr inż. Jolanta Kaźmierżacka - ZOL w Szczecinku

- mgr inż. Stefan Perz - ZOL w Szczecinku

- mgr inż. Gerard Bartknecht - RDLP w Szczecinku

- mgr inż. Tadeusz Partyka - RDLP w Szczecinku

Chrabąszcz majowy (imagines) - PO w Nadl: Białogard, Czarne, Człuchów, Leśny Dwór, Połczyn Zdrój, Szczecinek i Złocieniec

Boreczniki sosnowe - PO w Nadleśnictwach Niedźwiady i Osusznica

Brudnica mniszka - PO w Nadleśnictwach: Borne Sulinowo, Czarne, Kalisz i Niedźwiady

Poproch cetryniak - PO w Nadleśnictwach: Drawsko i Kalisz Pomorski.

Osnuja gwiaździsta - PO w Nadlśnictwie Borne Sulinowo

16. Zespół Ochrony Lasu we Wrocławiu

- TSOL dla RDLP Wrocław

Siedziba TSOL - biuro ZOL we Wrocławiu w gmachu RDLP Wrocław

Skład osobowy:

- dr inż. Bernard Konca - ZOL we Wrocławiu - kierownik TSOL

- mgr inż. Jarosław Góral - ZOL we Wrocławiu

- mgr inż. Katarzyna Nowik - ZOL we Wrocławiu

- mgr Katarzyna Skałecka - ZOL we Wrocławiu

- mgr inż. Bogdan Malinowski - RDLP Wrocław

- mgr inż. Jan Rutkowski - RDLP Wrocław

Brudnica mniszka - PO w Nadleśnictwach Bolesławiec, Chocianów, Świętoszów, Ruszów, Pieńsk i Węgliniec.

ZAŁĄCZNIK  3

Postępowanie w odniesieniu do gradacji brudnicy mniszki, boreczników oraz innych gatunków szkodników liściożernych

Podstawą decyzji o zabiegu zwalczania foliofagów występujących w formie gradacji, jest zagrożenie trwałości drzewostanu. Jednak każda gradacja poszczególnych gatunków szkodników liściożernych jest zjawiskiem niepowtarzalnym w czasie i przestrzeni, dlatego musi być traktowana indywidualnie z uwzględnieniem gatunku szkodnika oraz lokalnych okoliczności.

Przy podejmowaniu decyzji o zabiegu ograniczania populacji szkodliwych owadów liściożernych w lasach w roku 2003 należy uwzględnić również następujące zalecenia: 1. Gradacje brudnicy mniszki i boreczników mają charakter wielkoobszarowy, osnui gwiaździstej i barczatki sosnówki - lokalny, a poprocha cetyniaka regionalny. W związku z tym konieczne jest stosowanie wobec tych owadów różnego rodzaju postępowania. 2. W odniesieniu do brudnicy mniszki i boreczników zabiegi ograniczające populację tych szkodników należy podejmować przy zagrożeniu szczególnie silnym (+++) i średnim (++). Tam, gdzie barczatka sosnówka występuje wspólnie z brudnicą mniszką - wskazane jest zastosowanie następujących środków ochrony roślin: DIMILIN 480 SC, NOMOLT 150 SC, MIMIC 240 EC lub RIMON 100 SC w okresie wczesnej wiosny. Wyższe z zalecanych dawek acylomocznikowych środków owadobójczych należy stosować jedynie w przypadku zagrożenia silnego (+++).

W drzewostanach zagrożonych w stopniu średnim (++) wskazane jest stosowanie niższych zalecanych dawek. 4. W drzewostanach z widocznymi gołożerami na niewielkiej powierzchni, gdzie występują zaawansowane w rozwoju stadia gąsienic, lub larw boreczników, należy rozważyć zastosowanie preparatów kontaktowych: DECIS 2,5 EC, FASTAC 100 EC, Karate 025 EC, Trebon 10 EC, lub zrezygnować z zabiegu, jeżeli użycie samolotu będzie nieuzasadnione. Przy zagrożeniu średnim (++) w drzewostanach na małych, odizolowanych powierzchniach zagrożonych ze strony żerowania gąsienic samej brudnicy mniszki, lub gąsienic innych gatunków motyli - celowe jest zastosowanie biopreparatów opartych na bazie B. thuringiensis, np. FORAY 02.2 UL, Thuricide 02 UL. W bieżącym roku nie jest wskazane włączanie do zabiegów ograniczania populacji brudnicy mniszki i boreczników małych, odizolowanych od pól zabiegowych powierzchni zagrożonych w stopniu słabym (+) i ostrzegawczym (0/+).5. W stosunku do gatunków, których gradacje mają charakter lokalny (osnuja gwiaździsta, barczatka sosnówka i innych) decyzję o rozmiarze ich zwalczania w fazie masowych pojawów należy podejmować indywidualnie z uwzględnieniem aktualnych i lokalnych okoliczności (czas trwania gradacji i jej faza, dotychczasowy ubytek masy igliwia w koronach, dynamika populacji, inne).