Ogłoszenie uchwał Naczelnej Rady Nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.ZUS.1988.7.11

Akt nienormatywny
Wersja od: 10 lipca 1988 r.

OBWIESZCZENIE
PREZESA ZAKŁADU UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH
z dnia 10 czerwca 1988 r.
w sprawie ogłoszenia uchwał Naczelnej Rady Nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

Na wniosek Przewodniczącego Naczelnej Rady Nadzorczej ogłaszam następujące uchwały:
1)
uchwała nr 13-VI/88 z dnia 11 maja 1988 r. w sprawie przyjęcia sprawozdania z działalności Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za rok 1987,
2)
uchwała nr 14-VI/88 z dnia 11 maja 1988 r. w sprawie opinii do sprawozdania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z wykonania budżetu i planów finansowych gospodarki pozabudżetowej za 1987 r.

UCHWAŁA NR 13-VI/88

Naczelnej Rady Nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

z dnia 11 maja 1988 r.

w sprawie przyjęcia sprawozdania z działalności Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za rok 1987.

Na podstawie art. 14 pkt 3 ustawy z dnia 25 listopada 1986 r. o organizacji i finansowaniu ubezpieczeń społecznych (Dz. U. nr 42, poz. 202) Naczelna Rada Nadzorcza, zebrana na VI posiedzeniu plenarnym, uchwala co następuje:

1. Przyjmuje się sprawozdanie z działalności Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w 1987 r., stwierdzając, że zadania wynikające z generalnych założeń polityki społecznej Państwa oraz ze statutowych obowiązków Zakładu zostały w pełni wykonane.

2. Stwierdza się, że nałożone na Zakład Ubezpieczeń Społecznych dodatkowe zadania w 1987 r. zostały wykonane sprawnie, terminowo oraz bez zakłócenia bieżącej obsługi ubezpieczonych i świadczeniobiorców; Rada wyraża za to uznanie Kierownictwu i całej załodze Zakładu.

3. Stwierdza się, że realizacja programu kompleksowej modernizacji ZUS przebiega prawidłowo, a na wielu odcinkach nawet z wyprzedzeniem. Rada widzi jednak konieczność:

1) konsekwentnej realizacji programu rozwoju sieci inspektoratów ZUS oraz rozszerzenia ich kompetencji, a także przeanalizowania możliwości ewentualnej modyfikacji przedsięwzięć finansowych i inwestycyjnych oraz kadrowych w kierunku przyspieszenia tego procesu w ramach posiadanych środków,

2) przyspieszenia procesu przechodzenia na doskonalsze systemy elektronicznej techniki obliczeniowej,

3) utrzymania preferencji w zakresie działalności inwestycyjnej, wynikających z rządowego programu modernizacji ZUS, ze szczególnym uwzględnieniem zaspokojenia potrzeb w zakresie łączności, transportu i poligrafii.

4. Zobowiązuje się Przewodniczącego Rady Nadzorczej do wspierania działań, o których mowa w ust. 3.

5. Zobowiązuje się Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do konsekwentnych działań w sprawach, o których mowa w ust. 3 oraz do:

1) kontynuacji działań kontrolnych na wszelkich odcinkach oraz usuwania stwierdzonych nieprawidłowości i uchybień,

2) konsekwentnego upraszczania procedur postępowania w ubezpieczeniach społecznych oraz przyspieszenia działań zmierzających do usprawnienia działalności komisji lekarskich do spraw inwalidztwa i zatrudnienia,

3) uwzględnienia w następnych sprawozdaniach z działalności Zakładu Ubezpieczeń Społecznych informacji o stanie realizacji zadań nakreślonych harmonogramem modernizacji ZUS, zwłaszcza w zakresie wdrażania nowych systemów komputerowych.

6. Zaleca się przewodniczącym rad nadzorczych oddziałów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych udzielania tym oddziałom skutecznej pomocy i szerokiego wsparcia w działaniach zmierzających do dalszej poprawy funkcjonowania oddziałów oraz rozwoju sieci inspektoratów i umacniania ich roli.

UCHWAŁA NR 14-VI/88

Naczelnej Rady Nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

z dnia 11 maja 1988 r.

w sprawie opinii do sprawozdania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z wykonania budżetu i planów finansowych gospodarki pozabudżetowej za 1987 r.

Na podstawie art. 14 pkt 2 ustawy z dnia 25 listopada 1986 r. o organizacji i finansowaniu ubezpieczeń społecznych (Dz. U. nr 42, poz. 202) Naczelna Rada Nadzorcza zebrana na VI posiedzeniu plenarnym uchwala, co następuje:

1. Przyjmuje się sprawozdanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z wykonania budżetu i planów finansowych gospodarki pozabudżetowej za 1987 r., uznając, że ustalone w nich zadania wykonane zostały w sposób prawidłowy, mimo że w trakcie ich realizacji podjęto szereg nowych decyzji, nakładających na Zakład liczne i pracochłonne zadania dodatkowe.

2. Przyjmuje się przedłożoną przez Komisję Ekonomiczną Naczelnej Rady Nadzorczej opinię do sprawozdania ZUS, z uwzględnieniem uwag i wniosków przyjętych na VI posiedzeniu plenarnym Rady.

3. Rada, podtrzymując stanowisko zajęte w uchwale nr 7-III/87 z dnia 28 września 1987 r., podkreśla konieczność:

1) przyspieszania prac nad projektem nowelizacji ustawy o organizacji i finansowaniu ubezpieczeń społecznych w celu stworzenia możliwości racjonalnego gospodarowania środkami Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz podstaw do rozwijania przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych działalności zmierzającej do zapobiegania zachorowaniom, inwalidztwu i wypadkom,

2) uzyskania korzystniejszych warunków oprocentowania nadwyżki środków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych dla ochrony ich przed skutkami inflacji,

4. Zobowiązuje się Przewodniczącego Naczelnej Rady Nadzorczej do podjęcia działań w sprawach, o których mowa w ust. 3.

5. Zobowiązuje się Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do:

1) intensyfikacji działań zmierzających do dalszej poprawy stopnia ściągalności należności ze składek, zwłaszcza od płatników gospodarki nieuspołecznionej,

2) dokonania pogłębionej analizy przyczyn występujących w niektórych oddziałach trudności w zapewnieniu pełnej obsady etatowej oraz nadmiernej fluktuacji kadr,

3) rozważenia możliwości urealnienia stanu finansowego funduszu alimentacyjnego, a zwłaszcza nie ewidencjonowania na aktywach funduszu należności od zobowiązanych, uznanych za nieściągalne.

6.
Zobowiązuje się Komisję Ekonomiczną Naczelnej Rady Nadzorczej do bieżącej analizy stanu fizycznego Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i przedstawienia Naczelnej Radzie Nadzorczej wyników tej analizy wraz z wnioskami w trakcie prac nad projektem budżetu oraz planów finansowych funduszów celowych na 1989 r.

7. Zaleca się przewodniczącym rad nadzorczych oddziałów ZUS:

1) systematyczne analizowanie przebiegu realizacji inwestycji budowlanych i podejmowanie działań wspomagających kierownictwa oddziałów, zwłaszcza na odcinku zaopatrzenia w materiały i urządzenia oraz wykonawstwa,

2) współdziałanie z kierownictwami oddziałów w pokonywaniu trudności związanych z zapewnieniem pełnej obsady etatowej oraz w przeprowadzeniu pogłębionej analizy przyczyn braków kadrowych i nadmiernej fluktuacji kadr.