Ogłoszenie Statutu Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MON.2002.23.210

Akt obowiązujący
Wersja od: 30 listopada 2002 r.

OBWIESZCZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 13 listopada 2002 r.
w sprawie ogłoszenia Statutu Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego.

Departament Prawny MON

Na podstawie art. 31 ust. 3 ustawy z dnia 13 maja 1994 r. o stosunku Państwa do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Rzeczpospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 73, poz. 323 z późn. zm.) ogłasza się Statut Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego, zatwierdzony uchwałą Konsystorza Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 25 października 2002 r.

Traci moc obowiązującą Statut Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego, ogłoszony przez Ministra Obrony Narodowej obwieszczeniem z dnia 14 kwietnia 1997 r. (Dz. Rozk. MON poz. 32).

STATUT EWANGELICKIEGO DUSZPASTERSTWA WOJSKOWEGO

§  1.
1.
Ewangelickie Duszpasterstwo Wojskowe utworzone zostało w celu zapewnienia opieki duszpasterskiej osobom wyznania ewangelicko-augsburskiego, związanym z Wojskiem Polskim.
2.
Zapewnia ono udział w nabożeństwach, czynnościach religijnych, indywidualną opiekę duszpasterską i moralne wsparcie osobom wyznania ewangelicko-augsburskiego:
a)
żołnierzom zawodowym, ich współmałżonkom, rodzicom, dzieciom, innym osobom zamieszkującym razem z nimi,
b)
innym żołnierzom niewymienionym pod lit. a), pozostającym w czynnej służbie wojskowej,
c)
pracownikom zatrudnionym w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanych oraz w komórkach organizacyjnych Ministerstwa Obrony Narodowej,
d)
uczniom szkół wojskowych,
e)
osobom przebywającym w szpitalach wojskowych, domach emeryta wojskowego i innych podobnych placówkach.
3.
Inne osoby, związane z wojskiem na zasadach określonych pod lit. a)-e) ust. 2, mogą korzystać z opieki duszpasterskiej Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego zgodnie z prawem do wolności sumienia i wyznania, określonym w ustawie z dnia 17 maja 1989 r. o gwarancjach wolności sumienia i wyznania (Dz. U. z 2000 r. Nr 26, poz. 319).
§  2.
Ewangelickie Duszpasterstwo Wojskowe działa na podstawie zasad określonych w:
a)
księgach kanonicznych Pisma Świętego, a także we wszystkich luterańskich Księgach Symbolicznych,
b)
Zasadniczym Prawie Wewnętrznym Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP,
c)
ustawie z dnia 13 maja 1994 r. o stosunku Państwa do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 73, poz. 323 z późn. zm.),
d)
niniejszym Statucie, uchwalonym przez Konsystorz Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej.
§  3.
1.
Ewangelickie Duszpasterstwo Wojskowe obejmuje swym działaniem wszystkie rodzaje Sił Zbrojnych, instytucje wojskowe i jednostki organizacyjne, o których mowa w § 1 ust. 2 pod lit. c).
2.
W ramach Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego funkcjonują ewangelickie dziekanaty:
a)
Dziekanat Wojsk Lądowych,
b)
Dziekanat Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej,
c)
Dziekanat Marynarki Wojennej,
d)
Dziekanat Pomorskiego Okręgu Wojskowego,
e)
Dziekanat Śląskiego Okręgu Wojskowego.
3.
Siedzibą Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego jest miasto stołeczne Warszawa. Siedziby Ewangelickich Dziekanatów Wojskowych określa Naczelny Kapelan Wojskowy - Ewangelicki Biskup Wojskowy.
§  4.
1.
Na czele Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego stoi Naczelny Kapelan Wojskowy. Jego urząd jest w Kościele równorzędny z urzędem Biskupa Diecezjalnego. Biskup piastujący urząd Naczelnego Kapelana Wojskowego nosi tytuł: Ewangelicki Biskup Wojskowy. Ewangelickimi Dziekanatami Wojskowymi kierują dziekani.
2.
Tryb wyłaniania kandydata na Naczelnego Kapelana Wojskowego i konsekracja mianowanego - na podstawie ustawy z dnia 13 maja 1994 r. o stosunku Państwa do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Rzeczypospolitej Polskiej - Naczelnego Kapelana Wojskowego na Ewangelickiego Biskupa Wojskowego jest suwerenną decyzją Kościoła.
3.
Minister Obrony Narodowej, w uzgodnieniu z Konsystorzem Kościoła, mianuje na Naczelnego Kapelana Wojskowego kandydata, o którym mowa w ust. 2.
4.
Naczelny Kapelan Wojskowy - Ewangelicki Biskup Wojskowy może być odwołany przez Ministra Obrony Narodowej:
a)
w uzgodnieniu z Konsystorzem Kościoła - z przyczyny stanowiącej podstawę do zwolnienia z zawodowej służby wojskowej,
b)
na wniosek Konsystorza Kościoła - z przyczyny dotyczącej wewnętrznych spraw Kościoła.
5.
Na wniosek Naczelnego Kapelana Wojskowego - Ewangelickiego Biskupa Wojskowego, w porozumieniu z właściwymi organami wojskowymi, Konsystorz Kościoła powołuje lub odwołuje zastępcę Ewangelickiego Biskupa Wojskowego, kanclerza, dziekanów i kapelanów ewangelickich.
6.
O powołaniu lub odwołaniu zastępcy Ewangelickiego Biskupa Wojskowego, kanclerza, dziekanów oraz kapelanów, Naczelny Kapelan Wojskowy - Ewangelicki Biskup Wojskowy informuje właściwe organy wojskowe, które powołują mianowanych do pełnienia zawodowej służby wojskowej lub zwalniają odwołanych z zawodowej służby wojskowej na podstawie przepisów wojskowych.
7.
Właściwe organy wojskowe odwołują kapelanów ewangelickich:
a)
w uzgodnieniu z Naczelnym Kapelanem Wojskowym - Ewangelickim Biskupem Wojskowym - z przyczyn stanowiących podstawę do zwolnienia z zawodowej służby wojskowej,
b)
na wniosek Naczelnego Kapelana Wojskowego - Ewangelickiego Biskupa Wojskowego - z przyczyn dotyczących wewnętrznych spraw Kościoła.
8.
Na wniosek Naczelnego Kapelana Wojskowego - Ewangelickiego Biskupa Wojskowego, w porozumieniu z właściwymi organami wojskowymi, Konsystorz Kościoła powołuje kapelanów pomocniczych. Kapelani pomocniczy jako oficerowie rezerwy pozostają pracownikami cywilnymi wojska do czasu powołania do czynnej służby wojskowej lub odwołania ze służby w Ewangelickim Duszpasterstwie Wojskowym.
§  5.
1.
Obsługę organizacyjno-administracyjną Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego zapewnia Naczelny Kapelan Wojskowy - Ewangelicki Biskup Wojskowy, który posiada bezpośrednio mu podległą kancelarię. Pracą kancelarii kieruje kanclerz. Naczelny Kapelan Wojskowy - Ewangelicki Biskup Wojskowy określa sposób realizacji zadań administracyjnych dziekanów.
2.
Naczelny Kapelan Wojskowy - Ewangelicki Biskup Wojskowy, zastępca Ewangelickiego Biskupa Wojskowego, kanclerz, dziekani i kapelani ewangeliccy mogą przyjmować stopnie wojskowe, odznaczenia, uposażenia, emerytury i renty z tytułu pełnionej służby wojskowej. Kapelani pomocniczy jako oficerowie rezerwy mogą przyjmować stopnie wojskowe, a także odznaczenia, uposażenia, emerytury i renty z tytułu zatrudnienia w charakterze pracowników cywilnych wojska.
§  6.
1.
Niniejszy Statut Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego uchwalony został w dniu 25 października 2002 r. przez Konsystorz Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Rzeczypospolitej Polskiej.
2.
Statut wchodzi w życie z dniem ogłoszenia go przez Ministra Obrony Narodowej.