Ogłoszenie Regulaminu pracy Komisji do spraw Tąpań w Zakładach Górniczych Wydobywających Węgiel Kamienny.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.WUG.2006.12.62

Akt obowiązujący
Wersja od: 7 lipca 2006 r.

OBWIESZCZENIE
PREZESA WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO
z dnia 20 czerwca 2006 r.
w sprawie ogłoszenia Regulaminu pracy Komisji do spraw Tąpań w Zakładach Górniczych Wydobywających Węgiel Kamienny

Na podstawie § 15 ust. 2 zarządzenia nr 13 Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego z dnia 22 grudnia 2005 r. w sprawie powołania Komisji do spraw Tąpań w Zakładach Górniczych Wydobywających Węgiel Kamienny (Dz. Urz. WUG z 2006 r. Nr 1, poz. 3) ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia Regulamin pracy Komisji do spraw Tąpań w Zakładach Górniczych Wydobywających Węgiel Kamienny, uchwalony przez tę Komisję i zatwierdzony przez Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego.

ZAŁĄCZNIK 

REGULAMIN PRACY

Komisji do spraw Tąpań w Zakładach Górniczych Wydobywających Węgiel Kamienny

I.

POSTANOWIENIA OGÓLNE

1.
Komisja do Spraw Tąpań w Zakładach Górniczych Wydobywających Węgiel Kamienny, zwana dalej "Komisją", jest organem opiniodawczo-doradczym Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego, działającym na podstawie zarządzenia nr 13 Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego z dnia 22 grudnia 2005 r. w sprawie powołania Komisji do spraw Tąpań w Zakładach Górniczych Wydobywających Węgiel Kamienny (Dz. Urz. WUG z 2006 r. Nr 1, poz. 3).
2.
Komisja działa przy Wyższym Urzędzie Górniczym w Katowicach.
3.
Siedzibą Komisji jest Główny Instytut Górnictwa w Katowicach.
4.
Obsługę działalności Komisji oraz organizację sekretariatu zapewnia Główny Instytut Górnictwa w Katowicach.

II.

ORGANIZACJA I ZASADY DZIAŁANIA KOMISJI

1.
Do zakresu działania Komisji należy:
1)
kompleksowa analiza stanu zagrożenia tąpaniami i wskazywanie kierunków działania w zakresie jego zwalczania;
2)
inspirowanie kierunków prac naukowo-badawczych w zakresie zwalczania tąpań oraz analiza i ocena możliwości praktycznego zastosowania wyników tych prac;
3)
opiniowanie kompleksowych projektów eksploatacji pokładów zagrożonych tąpaniami;
4)
opiniowanie projektów prowadzenia robót górniczych w rejonach szczególnie zagrożonych tąpaniami;
5)
opiniowanie projektów aktów normatywnych dotyczących prowadzenia eksploatacji w pokładach zagrożonych tąpaniami;
6)
analiza wybranych tąpnięć i opracowywanie na tej podstawie wniosków oraz zaleceń dla dalszego bezpiecznego prowadzenia robót górniczych w rejonach, w których zaistniały te tąpnięcia;
7)
inicjowanie współpracy z zagranicą w zakresie problematyki zwalczania zagrożenia tąpaniami;
8)
inicjowanie stosowania nowych metod i środków w zakresie zwalczania zagrożenia tąpaniami na podstawie doświadczeń górnictwa krajowego i zagranicznego;
9)
analiza i opracowywanie innych zagadnień z zakresu zagrożenia tąpaniami.
2.
Sprawy wchodzące w zakres działania Komisji rozpatrywane są na posiedzeniach zwoływanych przez Przewodniczącego Komisji, a w razie jego nieobecności, przez upoważnionego Zastępcę.
3.
W pracach Komisji biorą udział przedstawiciele Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego.
4.
Obecność członków Komisji na posiedzeniach jest obowiązkowa. W przypadku niemożliwości uczestnictwa w posiedzeniu - o nieobecności należy powiadomić Przewodniczącego lub zgłosić w sekretariacie Komisji.
5.
Dla opracowywania poszczególnych zagadnień należących do zakresu działania Komisji, Przewodniczący może powoływać spośród członków Komisji lub spoza jej składu zespoły robocze oraz zlecać im specjalistyczne opracowania, ustalając zakres, tematykę i termin ich wykonania.
6.
Termin posiedzenia Komisji oraz porządek obrad ustala Przewodniczący.

Członkowie Komisji, przedstawiciele (przedstawiciel) Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego oraz osoby zaproszone powinny być powiadomione o terminie posiedzenia oraz otrzymać materiały będące jego przedmiotem co najmniej na 7 dni przed posiedzeniem.

7.
W uzasadnionych przypadkach, w których czas stanowi o bezpieczeństwie lub ciągłości ruchu zakładu górniczego. Przewodniczący może zwołać Komisję w niepełnym składzie zwanym "Prezydium Komisji", bez zachowania postanowień zawartych w pkt II.6, II.12 i II.14.

Prezydium Komisji powinno składać się minimum z pięciu członków Komisji, w tym: Przewodniczącego i co najmniej dwóch przedstawicieli ośrodków naukowo-badawczych, będących członkami Komisji.

8.
Na posiedzenia plenarne i Prezydia Komisji Przewodniczący powinien zapraszać przedstawicieli Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego, właściwych urzędów górniczych i przedsiębiorcy.

Przewodniczący Komisji może również zapraszać do udziału w pracach Komisji inne osoby spoza składu Komisji, którym przysługuje głos doradczy.

9.
W przypadku zwołania Prezydium Komisji Przewodniczący na najbliższym plenarnym posiedzeniu Komisji przedkłada informację o celu zwołania wymienionego posiedzenia Prezydium, podjętej uchwale lub opinii.
10.
Sprawy przedkładane Komisji wymagają formy pisemnej.
11.
Wnioski przedkładane Komisji przez zakłady górnicze wymagają ich uprzedniego zaopiniowania przez kopalniane zespoły do spraw tąpań i zaakceptowania przez przedsiębiorcę.
12.
Strony występujące z wnioskiem o uzyskanie opinii Komisji zobowiązane są przedstawić stosowne materiały do sekretariatu Komisji 14 dni przed terminem posiedzenia.
13.
Przewodniczący Komisji lub upoważniony przez niego Zastępca zobowiązani są do pisemnego przedstawienia stronie występującej z wnioskiem uzasadnienia przypadku niezakwalifikowania przesłanej sprawy do rozpatrzenia przez Komisję.
14.
Do opracowań przedkładanych Komisji, projektów lub wniosków powinny być opracowane recenzje. Recenzje opracowują członkowie Komisji lub inni specjaliści (spoza Komisji) wyznaczeni przez Przewodniczącego.

Recenzje należy przedłożyć przedstawicielowi Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego, co najmniej trzy dni przed terminem posiedzenia Komisji.

15.
Recenzja może być opracowana indywidualnie przez każdego z recenzentów lub wspólnie i powinna zawierać projekt uchwały.
16.
W wyniku obrad Komisja wydaje opinię w formie uchwały.

Uchwały podejmowane są zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy składu osobowego Komisji. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos Przewodniczącego Komisji.

Uchwała Komisji jest obowiązująca z dniem jej podjęcia.

17.
Członek Komisji niezgadzający się z podjętą uchwałą może złożyć, umotywowane pisemnie, odrębne stanowisko. Zastrzeżenia do treści protokołu rozstrzygane są na najbliższym posiedzeniu Komisji w drodze głosowania.
18.
Z przebiegu posiedzenia Komisji sporządzany jest protokół. Protokół ten przesyłany jest wszystkim członkom Komisji i osobom zaproszonym do udziału w posiedzeniu oraz Prezesowi Wyższego Urzędu Górniczego - w terminie do 14 dni od daty posiedzenia.
19.
W szczególnych przypadkach rozpatrywania projektów eksploatacji przy współwystępujących górniczych zagrożeniach naturalnych Przewodniczący Komisji, w porozumieniu z Przewodniczącymi zainteresowanych Komisji, może zwołać wspólne posiedzenie dla opracowania jednolitej opinii i podjęcia uchwały uwzględniającej w rozpatrywanym projekcie występujące zagrożenia.

III.

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

1.
Koszty obsługi techniczno-administracyjnej związane z działalnością Komisji pokrywa Główny Instytut Górnictwa - według odrębnych "Zasad finansowania", ustalonych przez Naczelnego Dyrektora Głównego Instytutu Górnictwa i Przewodniczącego Komisji.
2.
Przewodniczący Komisji przedkłada Prezesowi Wyższego Urzędu Górniczego coroczne sprawozdanie z działalności Komisji do dnia 31 stycznia następnego roku.