Ogłoszenie Regulaminu pracy Komisji do spraw Obudów Wyrobisk Górniczych i Kierowania Stropem.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.WUG.2006.12.66

Akt obowiązujący
Wersja od: 7 lipca 2006 r.

OBWIESZCZENIE
PREZESA WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO
z dnia 20 czerwca 2006 r.
w sprawie ogłoszenia Regulaminu pracy Komisji do spraw Obudów Wyrobisk Górniczych i Kierowania Stropem

Na podstawie § 15 ust. 2 zarządzenia nr 17 Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego z dnia 22 grudnia 2005 r. w sprawie powołania Komisji do spraw Obudów Wyrobisk Górniczych i Kierowania Stropem (Dz. Urz. WUG z 2006 r. Nr 1, poz. 7), ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia Regulamin pracy Komisji do spraw Obudów Wyrobisk Górniczych i Kierowania Stropem, uchwalony przez tę Komisję i zatwierdzony przez Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego.

ZAŁĄCZNIK 

REGULAMIN PRACY

Komisji do spraw Obudów Wyrobisk Górniczych i Kierowania Stropem

I.

POSTANOWIENIA OGÓLNE

1.
Komisja do spraw Obudów Wyrobisk Górniczych i Kierowania Stropem, zwana dalej "Komisją", jest organem opiniodawczo-doradczym Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego. Komisja działa w składzie osobowym ustalonym decyzją nr 35 Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego z dnia 22 grudnia 2005 r. w sprawie ustalenia składu Komisji do spraw Obudów Wyrobisk Górniczych i Kierowania Stropem (Dz. Urz. WUG Nr 1, poz. 18).
2.
Do zadań Komisji należy:
1)
ocena i opiniowanie nowych technologii eksploatacji złóż w zakresie kierowania stropem, systemów obudowy oraz współpracy z górotworem;
2)
ocena oraz określenie zakresu stosowania nowych konstrukcji zmechanizowanych obudów wyrobisk wybierkowych i korytarzowych w podziemnych zakładach górniczych;
3)
opiniowanie istotnych zmian konstrukcyjnych w produkowanych lub eksploatowanych obudowach górniczych, które mogą wpływać na funkcjonalność lub poziom bezpieczeństwa pracy;
4)
opiniowanie projektów aktów normatywnych i Polskich Norm regulujących problematykę stosowania obudowy w zakładach górniczych;
5)
analizowanie przyczyn zawałów oraz formułowanie propozycji wniosków i zaleceń;
6)
inicjowanie prac badawczych, normalizacyjnych i legislacyjnych w zakresie systemów kierowania stropem i obudowy wyrobisk oraz dokonywanie okresowych analiz tych prac.

Zadania Komisji dotyczą podziemnych zakładów górniczych, z wyjątkiem wydobywających rudy miedzi.

3.
Komisja działa przy Wyższym Urzędzie Górniczym w Katowicach.
4.
Siedzibą Komisji jest Centrum Mechanizacji Górnictwa "KOMAG" w Gliwicach.
5.
Obsługę działalności Komisji oraz organizację sekretariatu zapewnia Centrum Mechanizacji Górnictwa "KOMAG".

II.

ORGANIZACJA I ZASADY DZIAŁANIA KOMISJI

1.
Z wnioskiem o wydanie opinii przez Komisję może wystąpić każdy, czyjego interesu prawnego dotyczy działalność Komisji.
2.
Komisja realizuje zadania ujęte w § 4 zarządzenia nr 17 Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego z dnia 22 grudnia 2005 r. w sprawie powołania Komisji do spraw Obudów Wyrobisk Górniczych i Kierowania Stropem (Dz. Urz. WUG z 2006 r. Nr 1, poz. 7).
3.
W pracach Komisji bierze udział stały przedstawiciel Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego.
4.
Sprawy wchodzące w zakres działania Komisji rozpatrywane są na posiedzeniach zwołanych przez jej Przewodniczącego, a w razie jego nieobecności przez Zastępcę.
5.
Obecność członków na posiedzeniach Komisji jest obowiązkowa. Brak możliwości wzięcia udziału w posiedzeniu należy wyprzedzająco zgłosić Przewodniczącemu lub Sekretarzowi Komisji.
6.
Opracowania mające być przedmiotem obrad Komisji są przedkładane w formie pisemnej, zgodnej z załącznikiem do regulaminu.
7.
Przewodniczący Komisji lub Zastępca zobowiązani są do pisemnego przedstawienia stanowiska w przypadku niezakwalifikowania przesłanej sprawy do rozpatrzenia przez Komisję.
8.
Przewodniczący Komisji może zapraszać do udziału w pracach inne osoby spoza składu Komisji. Osobom tym przysługuje głos doradczy.
9.
Dla opracowania poszczególnych zagadnień należących do zakresu działania Komisji, jej Przewodniczący może powołać spośród członków Komisji lub spoza jej składu grupy robocze oraz zlecić im specjalistyczne opracowania, ustalając przy tym tematykę, zakres i termin ich wykonania.
10.
Termin posiedzenia Komisji oraz porządek obrad ustala Przewodniczący. Członkowie Komisji, przedstawiciel Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego oraz osoby zaproszone powinny być powiadomione o terminie posiedzenia oraz otrzymać materiały będące jego przedmiotem co najmniej 7 dni przed posiedzeniem.
11.
W wyniku obrad Komisja wydaje opinię w formie uchwały. Uchwały podejmowane są w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów, przy obecności na posiedzeniu co najmniej połowy stanu osobowego Komisji. W razie równej liczby głosów rozstrzyga głos Przewodniczącego Komisji.
12.
W uzasadnionych przypadkach Przewodniczący może zwołać Komisję, w niepełnym składzie, która po rozpatrzeniu sprawy określa swoje stanowisko lub wyraża opinię.

Na najbliższym posiedzeniu plenarnym Komisji Przewodniczący przedkłada informacje, o celu zwołania obytego posiedzenia, o podjętym stanowisku lub opinii, a następnie Komisja podejmuje stosowną uchwałę.

13.
Strony występujące z wnioskiem o uzyskanie opinii Komisji zobowiązane są przedstawić stosowne materiały do sekretariatu Komisji minimum 14 dni przed terminem posiedzenia.
14.
Do spraw przedkładanych Komisji powinny być opracowane koreferaty, które muszą zawierać przygotowany projekt uchwały. Koreferaty opracowują członkowie Komisji lub inni specjaliści wyznaczeni przez Przewodniczącego. Koreferaty należy dostarczyć przedstawicielowi Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego jeden dzień przed terminem posiedzenia Komisji.
15.
Członek Komisji niezgadzający się z podjętą uchwałą może złożyć do protokołu odrębne, umotywowane pisemne stanowisko.
16.
Z przebiegu posiedzenia sporządzany jest protokół. Protokół ten podpisywany jest przez Przewodniczącego oraz Sekretarza Komisji. Integralną część protokołu stanowią podjęte na posiedzeniu uchwały. Protokół jest przesyłany członkom Komisji oraz Prezesowi Wyższego Urzędu Górniczego w terminie do 14 dni od daty posiedzenia.
17.
Członkowie Komisji mogą składać do Sekretarza Komisji uzupełnienia do protokołu w terminie do 7 dni od jego otrzymania. Protokół, uwzględniający zgłoszone uwagi i uzupełnienia, przedstawiany jest do zatwierdzenia na kolejnym posiedzeniu Komisji. Zatwierdzenie protokołu następuje przez głosowanie jawne; stosuje się w tym przypadku postanowienia pkt 11.

III.

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

1.
Komisja ze swej działalności składa roczne sprawozdanie Prezesowi Wyższego Urzędu Górniczego w terminie do dnia 31 stycznia następnego roku.
2.
Wszystkie materiały Komisji, a w szczególności koreferaty, opinie i protokoły przechowywane są w sekretariacie Komisji.
3.
Wydatki związane z działalnością Komisji pokrywa Centrum Mechanizacji Górnictwa "KOMAG" według odrębnych zasad ustalonych przez Dyrektora Centrum Mechanizacji Górnictwa "KOMAG".
4.
Wszelkie inne sprawy, związane z pracami Komisji, nieobjęte zarządzeniem nr 17 Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego z dnia 22 grudnia 2005 r. w sprawie powołania Komisji do spraw Obudów Wyrobisk Górniczych i Kierowania Stropem oraz niniejszym Regulaminem, ustala Przewodniczący Komisji.

ZAŁĄCZNIK 

DOKUMENTACJA WNIOSKU KIEROWANEGO DO KOMISJI CELEM ZAOPINIOWANIA

Wniosek kierowany do Komisji powinien zawierać:
1)
pismo przewodnie określające przedmiot wniosku;
2)
streszczenie w 16 egzemplarzach z opisem przedmiotu wniosku, istotnymi parametrami rozwiązania oraz rysunkami;
3)
kompletną dokumentację przedmiotu wniosku w 3 egzemplarzach.

Dokumentacja w zależności od przedmiotu wniosku powinna zawierać:

1)
w przypadku nowej technologii eksploatacji pokładów:
a)
plany pokładów z naniesionym projektem robót górniczych, szczegółowe warunki górniczo-geologiczne stosowania, przekroje geologiczne, warunki stropowe, charakterystykę zagrożeń naturalnych, stany eksploatacji w pokładach wyżej i niżej leżących,
b)
opis technologii, z uwzględnieniem zalet w odniesieniu do aktualnie stosowanych technologii,
c)
rysunki dotyczące sposobu rozcięcia pokładu, układu przodków eksploatacyjnych, obudowy ścian, skrzyżowań, chodników przyścianowych,
d)
wykaz maszyn i urządzeń niezbędnych dla realizacji procesu technologicznego, typy i parametry techniczne,
e)
organizację robót,
f)
wyszczególnienie przedsięwzięć i środków w zakresie prowadzenia bezpiecznej eksploatacji;
2)
w przypadku projektu obudowy - opis warunków górniczo-geologicznych, metodykę i wyniki badań skał, metodę projektowania, rozwiązania projektowe, wytyczne wykonania, harmonogram nadzoru, monitoring górotworu;
3)
w przypadku interpretacji przepisów - brzmienie aktualnie obowiązujących przepisów, okoliczności i przyczynę wątpliwości, interpretację przepisu według wnioskodawcy;
4)
w przypadku zezwolenia na odstępstwo od przepisów - przyczynę i okoliczności związane z wnioskiem, zakres i czasokres odstępstwa, o jakie ubiega się wnioskodawca.