Ogłoszenie Regulaminu pracy Komisji do spraw Likwidacji Zakładów Górniczych i Gospodarki Odpadami.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.WUG.2006.12.63

Akt obowiązujący
Wersja od: 7 lipca 2006 r.

OBWIESZCZENIE
PREZESA WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO
z dnia 20 czerwca 2006 r.
w sprawie ogłoszenia Regulaminu pracy Komisji do spraw Likwidacji Zakładów Górniczych i Gospodarki Odpadami

Na podstawie § 15 ust. 2 zarządzenia nr 14 Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego z dnia 22 grudnia 2005 r. w sprawie powołania Komisji do spraw Likwidacji Zakładów Górniczych i Gospodarki Odpadami (Dz. Urz. WUG z 2006 r. Nr 1, poz. 4) ogłasza się w załączniku do niniejszego obwieszczenia Regulamin pracy Komisji do spraw Likwidacji Zakładów Górniczych i Gospodarki Odpadami, uchwalony przez tę Komisję i zatwierdzony przez Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego.

ZAŁĄCZNIK 

REGULAMIN PRACY

Komisji do spraw Likwidacji Zakładów Górniczych i Gospodarki Odpadami

I.

POSTANOWIENIA OGÓLNE

1.
Komisja do spraw Likwidacji Zakładów Górniczych i Gospodarki Odpadami, zwana dalej "Komisją", jest organem opiniodawczo-doradczym Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego.
2.
Siedzibą Komisji jest Główny Instytut Górnictwa w Katowicach. Sekretariat Komisji znajduje się w Kopalni Doświadczalnej "Barbara" w Mikołowie.
3.
Obsługę prac Komisji zapewnia Główny Instytut Górnictwa.
4.
Zgodnie z zarządzeniem nr 14 Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego z dnia 22 grudnia 2005 r. w sprawie powołania Komisji do spraw Likwidacji Zakładów Górniczych i Gospodarki Odpadami (Dz. Urz. WUG z 2006 r. Nr 1, poz. 4) do zadań Komisji należy:
1)
opiniowanie projektów likwidacji zakładów górniczych w aspekcie bezpieczeństwa pracy i bezpieczeństwa powszechnego oraz w zakresie zabezpieczenia pozostawionych zasobów złoża kopaliny i rekultywacji terenów zdegradowanych działalnością górniczą;
2)
ocena prawidłowości stosowania rozwiązań technicznych w zakresie likwidacji wyrobisk górniczych i obiektów powierzchniowych;
3)
opiniowanie projektów przemysłowego i nieprzemysłowego wykorzystania odpadów;
4)
opiniowanie wniosków dotyczących bezzbiornikowego magazynowania substancji oraz składowania odpadów w górotworze, w tym w podziemnych wyrobiskach górniczych;
5)
wskazywanie kierunków i inicjowanie prac naukowo-badawczych oraz projektowych dla potrzeb związanych z likwidacją i łączeniem zakładów górniczych;
6)
opiniowanie projektów przepisów prawnych, regulujących postępowanie oraz zasady i sposoby likwidacji zakładów górniczych lub ich części.
5.
Zadania Komisji, o których mowa w pkt 4, dotyczą wszystkich zakładów górniczych.
6.
W zakresie, o którym mowa w pkt 4, Komisja wydaje opinie.

II.

ORGANIZACJA I ZASADY DZIAŁANIA KOMISJI

A.

Składanie wniosków:

1.
Z wnioskiem o wydanie opinii przez Komisję może wystąpić każdy, czyjego interesu prawnego dotyczy działalność Komisji.
2.
Sprawy i opracowania wnoszone pod obrady Komisji powinny być przygotowane w formie pisemnej.
3.
Sprawy wnoszone pod obrady Komisji przez przedsiębiorców lub upoważnionych przez nich kierowników ruchu zakładów górniczych wymagają uprzedniego rozpatrzenia przez działające w zakładach odpowiednie zespoły opiniodawcze w sprawach objętych zakresem działania Komisji, a w zakresie zagrożeń naturalnych również przez właściwe Komisje powołane przez Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego.
4.
Strony występujące z wnioskiem o uzyskanie opinii Komisji zobowiązane są przedstawić stosowne materiały, zgodnie ze wskazaniami Przewodniczącego, co najmniej na 21 dni przed terminem posiedzenia. Wnioski wraz z materiałami składane są w sekretariacie Komisji.
5.
Przewodniczący Komisji zobowiązany jest do pisemnego uzasadnienia odmowy zakwalifikowania przesłanej sprawy do rozpatrzenia przez Komisję.

B.

Recenzje:

1.
Do opracowań przedkładanych Komisji powinien być opracowany koreferat (recenzja) - jeden lub więcej.
2.
Koreferaty (recenzje) opracowują wyznaczeni przez Przewodniczącego członkowie Komisji lub, w przypadkach uzasadnionych, specjaliści spoza jej składu.
3.
Zlecenie opracowania koreferatu (recenzji) może być dokonane w formie ustnej.
4.
Koreferaty (recenzje) wraz z propozycją treści uchwał, opracowane w formie pisemnej wraz z kopią na nośniku elektronicznym muszą być złożone przez recenzentów najpóźniej przed posiedzeniem, na którym mają zostać przedstawione.

C.

Posiedzenia Komisji:

1.
Sprawy wchodzące w zakres działania Komisji rozpatrywane są na posiedzeniach, zwoływanych przez Przewodniczącego Komisji.
2.
W pracach Komisji bierze udział stały przedstawiciel Wyższego Urzędu Górniczego wyznaczony przez Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego.
3.
Obecność członków Komisji na posiedzeniach jest obowiązkowa. W przypadku niemożliwości wzięcia udziału w posiedzeniu - nieobecność należy zgłosić u Przewodniczącego lub w sekretariacie Komisji.
4.
Przewodniczący może zapraszać do udziału w pracach Komisji osoby spoza jej składu. Osobom tym przysługuje głos doradczy.
5.
Dla opracowania poszczególnych zagadnień należących do zakresu działania Komisji, jej Przewodniczący może powoływać spośród członków Komisji lub spoza jej składu grupy robocze oraz zlecić specjalistyczne opracowania, ustalając zakres, tematykę i termin ich wykonania.
6.
Termin posiedzenia Komisji oraz porządek obrad ustala Przewodniczący. Członkowie Komisji, przedstawiciel Wyższego Urzędu Górniczego i osoby zaproszone powinny być powiadomione oraz powinny otrzymać niezbędne materiały będące przedmiotem posiedzenia co najmniej na 7 dni przed terminem posiedzenia. Dopuszcza się również powiadamianie członków Komisji oraz przesyłanie niezbędnych materiałów za pośrednictwem sieci teleinformatycznych.
7.
W uzasadnionych przypadkach Przewodniczący Komisji może zwoływać jej posiedzenia bez zachowania postanowień określonych w pkt 6.
8.
W uzasadnionych przypadkach Przewodniczący Komisji może zwołać Prezydium (Komisję w niepełnym składzie), które po rozpatrzeniu sprawy określa swoje stanowisko lub wydaje opinię. Na najbliższym posiedzeniu plenarnym Komisji Przewodniczący przedkłada informację o celu zwołania Prezydium oraz o podjętym stanowisku lub opinii.
9.
W wyniku obrad Komisja wydaje opinię w formie uchwały. Uchwały podejmowane są zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy składu osobowego Komisji. W przypadku równej ilości głosów rozstrzyga głos Przewodniczącego Komisji.
10.
Członek Komisji niezgadzający się z podjętą uchwałą może złożyć do protokołu umotywowane pisemnie zdanie odrębne.
11.
Z przebiegu posiedzenia Komisji sporządzany jest protokół. Protokół powinien uwzględniać:
1)
przebieg obrad Komisji;
2)
treść opiniowanych wniosków przedstawioną na posiedzeniu przez wnioskodawców;
3)
treść recenzji przedstawionych na posiedzeniu przez recenzentów;
4)
przebieg dyskusji;
5)
treść podjętych uchwał.
12.
Protokół z przebiegu posiedzenia Komisji przesyłany jest w terminie 7 dni od daty posiedzenia wszystkim członkom Komisji i osobom (podmiotom) biorącym udział w posiedzeniu oraz Prezesowi Wyższego Urzędu Górniczego.
13.
Treść podjętych uchwał Komisji w przedmiotowych sprawach przesyłana jest wnioskodawcom w terminie 7 dni od daty posiedzenia.
14.
Osoby wymienione w pkt 12 mogą zgłaszać pisemne uwagi i zastrzeżenia do treści protokołu w terminie 7 dni od daty jego otrzymania. Zastrzeżenia te rozstrzygane są na najbliższym posiedzeniu Komisji w drodze głosowania. Postanowienia pkt 9 stosuje się odpowiednio.

D.

Archiwizowanie dokumentacji:

1.
Archiwum Komisji przechowywane jest w sekretariacie Komisji.
2.
Archiwizowaniu podlegają następujące dokumenty:
1)
wnioski;
2)
projekty i dokumentacje skierowane do rozpatrzenia przez Komisję;
3)
recenzje i koreferaty;
4)
protokoły z przebiegu posiedzeń;
5)
roczne sprawozdania z działalności Komisji;
6)
korespondencja.

III.

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

1.
Wydatki związane z działalnością Komisji pokrywa Główny Instytut Górnictwa według zasad działania komisji ustalonych przez Naczelnego Dyrektora Głównego Instytutu Górnictwa.
2.
Przewodniczący Komisji przedkłada Prezesowi Wyższego Urzędu Górniczego coroczne sprawozdanie z działalności Komisji w terminie do dnia 31 stycznia następnego roku.
3.
Wszelkie sprawy związane z pracami Komisji, nieujęte w zarządzeniu nr 14 Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego z dnia 22 grudnia 2005 r. w sprawie powołania Komisji do spraw Likwidacji Zakładów Górniczych i Gospodarki Odpadami, decyzji nr 32 Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego z dnia 22 grudnia 2005 r. w sprawie ustalenia składu Komisji do spraw Likwidacji Zakładów Górniczych i Gospodarki Odpadami (Dz. Urz. WUG z 2006 r. Nr 1, poz. 15) oraz niniejszym Regulaminie, określa Przewodniczący Komisji wspólnie z Naczelnym Dyrektorem Głównego Instytutu Górnictwa.
4.
Uprawnienia Przewodniczącego Komisji przysługują odpowiednio Zastępcy Przewodniczącego Komisji w razie niemożności wykonywania tych uprawnień przez Przewodniczącego Komisji.