Ogłaszanie w elektronicznym dzienniku urzędowym Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego aktów prawnych Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego o charakterze wewnętrznym.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.ABW.2014.34

Akt utracił moc
Wersja od: 17 listopada 2014 r.

ZARZĄDZENIE Nr 40
SZEFA AGENCJI BEZPIECZEŃSTWA WEWNĘTRZNEGO
z dnia 7 listopada 2014 r.
w sprawie ogłaszania w elektronicznym dzienniku urzędowym Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego aktów prawnych Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego o charakterze wewnętrznym

Na podstawie art. 19 ust. 3 ustawy z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu (Dz. U. z 2010 r. Nr 29, poz. 154, z późn. zm.) w związku z art. 8 oraz art. 12 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 197, poz. 1172, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie określa sposób i tryb przygotowywania aktów prawnych Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego o charakterze wewnętrznym do ogłoszenia w dzienniku urzędowym Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zwanej dalej "ABW".
§  2.
1.
Dziennik Urzędowy ABW jest dziennikiem urzędowym urzędu centralnego zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych, zwanej dalej "ustawą".
2.
W ABW wydaje się Dziennik Urzędowy ABW w postaci elektronicznej, zwany dalej "e-dziennikiem".
3.
E-dziennik wydaje Wydział IV Biura Prawnego.
§  3.
1.
W e-dzienniku, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 ustawy:
1)
ogłasza się jawne zarządzenia i decyzje Szefa ABW,
2)
mogą być ogłaszane jawne wytyczne, pisma okólne, informacje, komunikaty, obwieszczenia i ogłoszenia Szefa ABW

- zwane dalej "aktami prawnymi o charakterze wewnętrznym".

2.
W e-dzienniku nie ogłasza się:
1)
niejawnych aktów prawnych o charakterze wewnętrznym;
2)
decyzji administracyjnych, postanowień, zaświadczeń i zezwoleń oraz innych rozstrzygnięć wydawanych w indywidualnych sprawach w trybie Kodeksu postępowania administracyjnego i innych ustaw.
3.
Akty prawne o charakterze wewnętrznym zawierające dane osobowe:
1)
funkcjonariuszy ABW, z wyłączeniem danych osobowych Szefa ABW, Zastępców Szefa ABW oraz kierowników jednostek organizacyjnych ABW i ich zastępców,
2)
osób nie będących funkcjonariuszami ABW

- oznacza się klauzulą tajności co najmniej "ZASTRZEŻONE".

4.
Jednostka merytoryczna opracowująca projekt aktu prawnego o charakterze wewnętrznym nadaje temu projektowi klauzulę tajności biorąc pod uwagę treść merytoryczną tego projektu oraz przepis ust. 2 pkt 1.
5.
Niejawne akty prawne o charakterze wewnętrznym oznacza się zgodnie z przepisami rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 2011 r. w sprawie sposobu oznaczania materiałów i umieszczania na nich klauzul tajności (Dz. U. Nr 288, poz. 1692).
6.
Akty prawne o charakterze wewnętrznym podlegają ogłoszeniu w e-dzienniku w formie dokumentu elektronicznego.
7.
Akty prawne o charakterze wewnętrznym ogłasza się w e-dzienniku niezwłocznie.
§  4.
1.
Budowa aktów prawnych o charakterze wewnętrznym ogłaszanych w e-dzienniku, w tym układ przepisów, musi być zgodna z budową publikowanych w Dzienniku Ustaw i Monitorze Polskim aktów prawnych prawa powszechnie obowiązującego.
2.
Budowę zarządzenia oraz decyzji Szefa ABW, w tym układ przepisów, określa załącznik do zarządzenia.
§  5.
1.
Projekt aktu prawnego o charakterze wewnętrznym opracowuje właściwa merytorycznie jednostka organizacyjna ABW, uwzględniając przepisy § 3 ust. 1-5 i § 4.
2.
Jednostka merytoryczna opracowująca projekt aktu prawnego o charakterze wewnętrznym, po zakończeniu prac nad tym projektem, jest obowiązana przesłać e-mailem siecią ABWAN do Wydziału IV Biura Prawnego wersję elektroniczną tego projektu w programie MS WORD (oprócz wersji w systemie ESOD2), umożliwiającą dalszą pracę legislacyjną nad tym projektem.
3.
Po uzgodnieniu treści projektu aktu prawnego o charakterze wewnętrznym pod względem merytorycznym, formalno-prawnym oraz legislacyjnym, jego ostateczna wersja elektroniczna jest formatowana w Wydziale IV Biura Prawnego, w szablonie projektu aktu prawnego zaleconym przez Stały Komitet Rady Ministrów.
4.
Po dokonaniu formatowania, o którym mowa w ust. 3, projekt aktu prawnego o charakterze wewnętrznym jest drukowany. Wydrukowana wersja papierowa jest parafowana za zgodność pod względem prawnym i redakcyjnym przez dyrektora albo zastępcę dyrektora Biura Prawnego oraz naczelnika Wydziału IV Biura Prawnego albo funkcjonariusza go zastępującego.
5.
Zaparafowany projekt aktu prawnego o charakterze wewnętrznym w wersji papierowej dyrektor Biura Prawnego lub, po uzgodnieniu z nim, dyrektor jednostki merytorycznej wymienionej w ust. 1, przedkłada do podpisu Szefowi ABW.
6.
Akt prawny o charakterze wewnętrznym, o którym mowa w ust. 5, podpisany przez Szefa ABW jest niezwłocznie przesyłany za pismem przewodnim do Wydziału IV Biura Prawnego celem jego rejestracji w Rejestrze Przepisów, w przypadku gdy był przedłożony Szefowi ABW do podpisu przez dyrektora jednostki merytorycznej, o której mowa w ust. 1. Akt prawny o charakterze wewnętrznym przed rejestracją w Rejestrze Przepisów nie podlega odwzorowaniu.
7.
Na jawnym akcie prawnym o charakterze wewnętrznym, podpisanym przez Szefa ABW, przesyłanym za pismem przewodnim do Wydziału IV Biura Prawnego jest niedopuszczalne nanoszenie jakichkolwiek oznaczeń, w szczególności numerów DKKO z systemu ESOD2 w postaci elektronicznej lub odręcznej.
8.
Akt prawny o charakterze wewnętrznym podpisany przez Szefa ABW i zarejestrowany w Rejestrze Przepisów jest oryginałem aktu prawnego o charakterze wewnętrznym.
9.
Zamieszczone na oryginale aktu prawnego o charakterze wewnętrznym dane z Rejestru Przepisów (kolejny numer aktu prawnego o charakterze wewnętrznym oraz data jego podpisania przez Szefa ABW), są nanoszone na wersję elektroniczną tego aktu prawnego.
10.
Wersja elektroniczna aktu prawnego o charakterze wewnętrznym, o której mowa w ust. 9, jest przekazywana Szefowi ABW lub upoważnionemu przez niego Zastępcy Szefa ABW w celu opatrzenia go bezpiecznym podpisem elektronicznym. Podpisany w ten sposób akt prawny o charakterze wewnętrznym stanowi podstawę do jego ogłoszenia w e-dzienniku zamieszczonym w zakładce "Elektroniczny Dziennik Urzędowy ABW" na stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej ABW.
11.
Akt prawny o charakterze wewnętrznym, o którym mowa w ust. 10, jest przygotowywany do ogłoszenia w e-dzienniku zgodnie z § 7 ust. 1 i 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 grudnia 2011 r. w sprawie wymagań technicznych dla dokumentów elektronicznych zawierających akty normatywne i inne akty prawne, dzienników urzędowych wydawanych w postaci elektronicznej oraz środków komunikacji elektronicznej i informatycznych nośników danych (Dz. U. Nr 289, poz. 1699).
12.
Autentyczność aktu prawnego o charakterze wewnętrznym przesyłanego do ogłoszenia w e-dzienniku jest gwarantowana bezpiecznym podpisem elektronicznym naczelnika Wydziału IV Biura Prawnego lub funkcjonariusza go zastępującego.
§  6.
1.
Oryginał aktu prawnego o charakterze wewnętrznym, o którym mowa w § 5 ust. 8, i wersja elektroniczna tego aktu prawnego, o której mowa w § 5 ust. 10, muszą być tożsame.
2.
Dokonywanie zmian na wersji papierowej:
1)
projektu aktu prawnego o charakterze wewnętrznym, zaparafowanego zgodnie z § 5 ust. 4,
2)
aktu prawnego o charakterze wewnętrznym podpisanego przez Szefa ABW -jest niedopuszczalne.
3.
W przypadku dostrzeżenia omyłki pisarskiej albo błędu merytorycznego w aktach prawnych o charakterze wewnętrznym, o których mowa w ust. 2, akty te podlegają zwrotowi do Wydziału IV Biura Prawnego.
4.
Wydział IV Biura Prawnego dokonuje korekty omyłki pisarskiej w wersji papierowej i elektronicznej aktu prawnego o charakterze wewnętrznym.
5.
Wydział IV Biura Prawnego dokonuje korekty błędu merytorycznego w wersji papierowej i elektronicznej aktu prawnego o charakterze wewnętrznym, po uzyskaniu stanowiska jednostki merytorycznej, o której mowa § 5 ust. 1.
6.
Do postępowania z aktem prawnym o charakterze wewnętrznym, w którym dokonano korekty omyłki pisarskiej lub błędu merytorycznego, przepisy § 5 ust. 4-12 stosuje się odpowiednio.
7.
W przypadku dostrzeżenia omyłki pisarskiej lub błędu merytorycznego w opublikowanym w e-dzienniku akcie prawnym o charakterze wewnętrznym, fakt ten należy zgłosić do Wydziału IV Biura Prawnego.
8.
W przypadku dostrzeżenia w opublikowanym w e-dzienniku akcie prawnym o charakterze wewnętrznym:
1)
omyłki pisarskiej - Wydział IV Biura Prawnego przygotowuje obwieszczenie Szefa ABW o sprostowaniu błędu;
2)
błędu merytorycznego - Wydział IV Biura Prawnego przygotowuje projekt nowelizacji tego aktu prawnego.
§  7.
Przepisowi o wejściu w życie jawnego aktu prawnego o charakterze wewnętrznym można nadać brzmienie:
1)
"Zarządzenie (decyzja, wytyczne, pismo okólne, informacje, komunikaty, obwieszczenia i ogłoszenia) wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.";
2)
"Zarządzenie (decyzja, wytyczne, pismo okólne, informacje, komunikaty, obwieszczenia i ogłoszenia) wchodzi w życie po upływie (dni) od dnia ogłoszenia.";
3)
"Zarządzenie (decyzja, wytyczne, pismo okólne, informacje, komunikaty, obwieszczenia i ogłoszenia) wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.";
4)
"Zarządzenie (decyzja, wytyczne, pismo okólne, informacje, komunikaty, obwieszczenia i ogłoszenia) wchodzi w życie z dniem podpisania.";
5)
"Zarządzenie (decyzja, wytyczne, pismo okólne, informacje, komunikaty, obwieszczenia i ogłoszenia) wchodzi w życie po upływie (dni) od dnia podpisania.";
6)
"Zarządzenie (decyzja, wytyczne, pismo okólne, informacje, komunikaty, obwieszczenia i ogłoszenia) wchodzi w życie z dniem (wskazanie konkretnej daty).".
§  8.
Przepisowi o wejściu w życie niejawnego aktu prawnego o charakterze wewnętrznym można nadać brzmienie:
1)
"Zarządzenie (decyzja, wytyczne, pismo okólne, informacje, komunikaty, obwieszczenia i ogłoszenia) wchodzi w życie z dniem podpisania.";
2)
"Zarządzenie (decyzja, wytyczne, pismo okólne, informacje, komunikaty, obwieszczenia i ogłoszenia) wchodzi w życie po upływie (dni) od dnia podpisania.";
3)
"Zarządzenie (decyzja, wytyczne, pismo okólne, informacje, komunikaty, obwieszczenia i ogłoszenia) wchodzi w życie z dniem (wskazanie konkretnej daty).".
§  9.
W przypadku jawnych aktów prawnych o charakterze wewnętrznym wymienionych w § 3 ust. 1 pkt 2, które nie będą podlegać ogłoszeniu, przepisowi o ich wejściu w życie nadaje się brzmienie:
1)
"Wytyczne (pismo okólne, informacja, komunikat, obwieszczenie, ogłoszenie) wchodzi w życie z dniem podpisania.";
2)
"Wytyczne (pismo okólne, informacja, komunikat, obwieszczenie, ogłoszenie) wchodzi w życie po upływie (dni) od dnia podpisania.";
3)
"Wytyczne (pismo okólne, informacja, komunikat, obwieszczenie, ogłoszenie) wchodzi w życie z dniem (wskazanie konkretnej daty).".
§  10.
Akt prawny o charakterze wewnętrznym, który nie będzie spełniać formalnych wymagań określonych w niniejszym zarządzeniu, nie będzie podlegać ogłoszeniu w e-dzienniku.
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2015 r.