Ochrona przeciwpożarowa w jednostkach organizacyjnych Policji.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.KGP.2015.24

Akt obowiązujący
Wersja od: 1 kwietnia 2022 r.

ZARZĄDZENIE Nr 6
KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI
z dnia 20 marca 2015 r.
w sprawie ochrony przeciwpożarowej w jednostkach organizacyjnych Policji

Na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2011 r. Nr 287, poz. 1687, z późn. zm.) w związku z art. 1 pkt 1 oraz art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2009 r. Nr 178, poz. 1380, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Odpowiednie warunki ochrony przeciwpożarowej w Policji zapewniają:
1) 1
 kierownik komórki organizacyjnej właściwej w sprawach logistyki Komendy Głównej Policji - w budynkach, obiektach i na terenach będących w trwałym zarządzie Komendy Głównej Policji, użytkowanych przez komórki organizacyjne Komendy Głównej Policji;
2) 2
 komendanci wojewódzcy (Stołeczny) Policji, Komendant-Rektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, komendanci szkół policyjnych - w budynkach, obiektach i na terenach będących w trwałym zarządzie, użytkowanych przez podległe im jednostki i komórki organizacyjne;
3)
komendanci powiatowi (miejscy, rejonowi) Policji - w budynkach, obiektach i na terenach użytkowanych przez podległe im jednostki i komórki organizacyjne.
2.  3
 W przypadku budynków, obiektów i terenów udostępnionych komórkom organizacyjnym Centralnego Biura Śledczego Policji, Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, Biura Spraw Wewnętrznych Policji, Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji "BOA", Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji lub innym podmiotom, odpowiednie warunki ochrony przeciwpożarowej zapewniają osoby wyznaczone przez trwałego zarządcę tych nieruchomości.
2a.  4
 W przypadku budynków, obiektów i terenów pozostających w trwałym zarządzie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, udostępnionych do użytkowania komórkom organizacyjnym Centralnego Biura Śledczego Policji, odpowiednie warunki ochrony przeciwpożarowej jest obowiązany zapewnić kierownik komórki organizacyjnej właściwej w sprawach logistyki Komendy Głównej Policji.
3.  5
 Kierownik jednostki organizacyjnej Policji posiadający w trwałym zarządzie budynki, obiekty i tereny, zawiera z kierownikiem jednostki organizacyjnej Policji lub innym podmiotem, któremu zostają użyczone lub przekazane do użytkowania budynki, obiekty i tereny, porozumienie określające sposób finansowania kosztów poniesionych na zapewnienie odpowiednich warunków ochrony przeciwpożarowej w tych budynkach, obiektach i terenach.
§  2. 
1. 
Kierownicy komórek lub jednostek organizacyjnych Policji, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1 i 2, realizują zadania w zakresie ochrony przeciwpożarowej przy pomocy etatowych zespołów albo stanowisk do spraw ochrony przeciwpożarowej.
2. 
Kierownicy jednostek organizacyjnych Policji, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 3, do realizacji zadań w zakresie ochrony przeciwpożarowej mogą tworzyć etatowe stanowiska do spraw ochrony przeciwpożarowej lub powierzać realizację tych zadań podległym policjantom lub pracownikom zajmującym inne stanowiska służbowe albo specjalistom spoza jednostki.
3. 
Osoby wykonujące zadania w zakresie ochrony przeciwpożarowej powinny posiadać kwalifikacje określone w odrębnych przepisach.
§  3. 
1. 
Podstawową formą realizacji zadań w zakresie ochrony przeciwpożarowej w Policji jest przegląd stanu bezpieczeństwa pożarowego.
2. 
Przegląd stanu bezpieczeństwa pożarowego ma na celu sprawdzenie stanu bezpieczeństwa pożarowego, w szczególności w zakresie:
1)
stanu dróg ewakuacyjnych (drożność, oświetlenie, materiały, wyposażenie w wymagane urządzenia przeciwpożarowe);
2)
odpowiedniej ilości podręcznego sprzętu gaśniczego oraz dostępności do niego;
3)
terminowości wykonywania przeglądów urządzeń przeciwpożarowych oraz instalacji i urządzeń technicznych;
4)
ujawnienia nieprawidłowości techniczno-budowalnych mających wpływ na warunki ewakuacji i bezpieczeństwo pożarowe;
5)
realizacji wniosków i zaleceń z poprzednich przeglądów.
3. 
Przegląd stanu bezpieczeństwa pożarowego w budynkach, obiektach i na terenach użytkowanych przez komórki lub jednostki organizacyjne Policji przeprowadzają osoby, o których mowa w § 2 ust. 3, na podstawie stałego upoważnienia wydawanego przez właściwego kierownika komórki lub jednostki organizacyjnej Policji, o którym mowa w § 1.
4. 
Wzór upoważnienia, o którym mowa w ust. 3, określa załącznik do zarządzenia.
5. 
Przegląd stanu bezpieczeństwa pożarowego dokumentuje się w formie protokołu zawierającego, w szczególności:
1)
stwierdzone nieprawidłowości;
2)
podmiot odpowiedzialny za usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości;
3)
termin usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości.
6. 
Protokół z przeprowadzonego przeglądu stanu bezpieczeństwa pożarowego przedkłada się właściwemu kierownikowi komórki lub jednostki organizacyjnej Policji, o którym mowa w § 1 ust. 1, w celu zapoznania.
§  4. 
1. 
Szczegółowe zadania i wymogi w zakresie ochrony przeciwpożarowej określają regulaminy ochrony przeciwpożarowej jednostek organizacyjnych Policji oraz instrukcje bezpieczeństwa pożarowego budynków.
2. 
Kierownicy komórek lub jednostek organizacyjnych Policji, o których mowa w § 1, obowiązani są aktualizować dokumenty określone w ust. 1.
§  5. 
Policjanci i pracownicy jednostek organizacyjnych Policji ponoszą odpowiedzialność za naruszenie przepisów przeciwpożarowych w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
§  6. 
1. 
Kierownik komórki organizacyjnej właściwej w sprawach logistyki Komendy Głównej Policji koordynuje działania w zakresie ochrony przeciwpożarowej, podejmowane w jednostkach organizacyjnych Policji.
2. 
Kierownik komórki organizacyjnej, o którym mowa w ust. 1, w ramach koordynacji działań w zakresie ochrony przeciwpożarowej:
1)
wytycza główne kierunki działań;
2)
standaryzuje podejmowane działania;
3)
monitoruje zdarzenia pożarowe.
§  7. 
1. 
Kierownik komórki organizacyjnej właściwej w sprawach kontroli Komendy Głównej Policji kontroluje działania w zakresie ochrony przeciwpożarowej, podejmowane w budynkach, obiektach i na terenach użytkowanych przez komórki i jednostki organizacyjne Policji, a także monitoruje realizację wniosków i zaleceń pokontrolnych.
2. 
Kierownicy komórek organizacyjnych właściwych w sprawach kontroli komend wojewódzkich (Stołecznej) Policji, Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie i szkół policyjnych kontrolują działania w zakresie ochrony przeciwpożarowej, podejmowane w budynkach, obiektach i na terenach użytkowanych przez komórki i jednostki organizacyjne Policji, podległe odpowiednim komendantom wojewódzkim (Stołecznemu) Policji, Komendantowi-rektorowi Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie i komendantom szkół policyjnych lub przez nich nadzorowane, a także monitorują realizację wniosków i zaleceń pokontrolnych.
§  8. 
Traci moc zarządzenie nr 648 Komendanta Głównego Policji z dnia 30 czerwca 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej w jednostkach organizacyjnych Policji (Dz. Urz. KGP Nr 11, poz. 68 oraz z 2014 r. poz. 81).
§  9. 
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

.................................

(miejscowość i data)

.....................................................

(jednostka organizacyjna Policji)

UPOWAŻNIENIE STAŁE NR ............../ 20.......

Na podstawie § 3 ust. 3 zarządzenia nr ............ Komendanta Głównego Policji

z dnia .................... 2015 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej w jednostkach organizacyjnych Policji

upoważniam

....................................................................................................................................................

(stopień, imię i nazwisko, stanowisko służbowe lub pełniona funkcja)

do przeprowadzenia przeglądów w zakresie ochrony przeciwpożarowej w budynkach, obiektach i na terenach ..............................................................................................................*.

Upoważnienie ważne jest za okazaniem legitymacji służbowej/dowodu osobistego.

........................................................................................................

(podpis kierownika komórki lub jednostki organizacyjnej Policji)

* wpisać właściwą jednostkę organizacyjną Policji

1 § 1 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 14 z dnia 27 stycznia 2018 r. (Dz.Urz.KGP.2018.16) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 stycznia 2018 r.
2 § 1 ust. 1 pkt 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 14 z dnia 27 stycznia 2018 r. (Dz.Urz.KGP.2018.16) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 27 stycznia 2018 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 52 z dnia 30 marca 2022 r. (Dz.Urz.KGP.2022.161) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 kwietnia 2022 r.

3 § 1 ust. 2:

- zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 11 z dnia 27 marca 2019 r. (Dz.Urz.KGP.2019.32) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 5 kwietnia 2019 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 52 z dnia 30 marca 2022 r. (Dz.Urz.KGP.2022.161) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 kwietnia 2022 r.

4 § 1 ust. 2a dodany przez § 1 zarządzenia nr 59 z dnia 6 listopada 2018 r. (Dz.Urz.KGP.2018.112) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 listopada 2018 r.
5 § 1 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 52 z dnia 30 marca 2022 r. (Dz.Urz.KGP.2022.161) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 kwietnia 2022 r.