Obowiązki sprawozdawcze z leśnictwa.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.GUS.1992.17.78

Akt utracił moc
Wersja od: 7 września 1992 r.

ZARZĄDZENIE Nr 33
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU STATYSTYCZNEGO
z dnia 31 sierpnia 1992 r.
w sprawie obowiązków sprawozdawczych z leśnictwa

(znak: RL-6-02-04)

Na podstawie art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o statystyce państwowej (Dz. U. z 1989 r. Nr 40, poz. 221) w związku z tematami: 05.2.01, 05.2.02, 05.2.03, 06.2.02 Programu badań statystycznych na lata 1991-1995, stanowiącego załącznik do uchwały nr 207/90 Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 1990 r. zarządza się, co następuje:

§  1.
W zakresie statystyki leśnictwa ustala się obowiązek:
1)
przekazywania danych statystycznych poprzez składanie sprawozdań na formularzach oznaczonych symbolami:

a) L-01 - sprawozdanie o lasach Skarbu Państwa, według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do zarządzenia,

b) L-02 - sprawozdanie o zadrzewieniach, według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do zarządzenia,

c) L-03 - sprawozdanie o lasach stanowiących własność osób fizycznych i prawnych (poza Skarbem Państwa), według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do zarządzenia;

2)
przekazywania przez Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych, w oparciu o wewnętrzny system informacyjny, zestawu danych dotyczących pozyskania i obrotu drewnem (według asortymentów, nadleśnictw i zespołów składnic - jednostek odpowiadających) oraz podstawowych informacji o stanie lasów, zagospodarowaniu i ochronie, zatrudnieniu (wynagrodzeniu) według rodzajów prac gospodarczych, relacjach i wskaźników ekonomicznych. Sposób i terminy przekazywania tych danych zostaną wzajemnie uzgodnione w terminie późniejszym.
§  2.
Obowiązek przekazywania sprawozdań, o których mowa w § 1 pkt 1, mają:
1)
sprawozdania na formularzu oznaczonym symbolem L-01 - osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej mające w bezpośrednim zarządzie grunty leśne stanowiące własność Skarbu Państwa; obowiązek nie dotyczy urzędów gmin, które sporządzają odrębne sprawozdanie w zakresie określonym na formularzu SG-01,
2)
sprawozdania na formularzu oznaczonym symbolem L-02 - nadleśnictwa Lasów Państwowych, parki narodowe, państwowe gospodarstwa rolne, dyrekcje okręgowe Kolei Państwowych, rejony dróg publicznych, elektrociepłownie, zespoły elektrowni, elektrownie, zakłady energetyczne, kopalnie, huty i inne zakłady przemysłowe prowadzące zadrzewienia,
3)
sprawozdania na formularzu oznaczonym symbolem L-03 - rejonowe urzędy rządowej administracji ogólnej.
§  3.
1.
Sprawozdania statystyczne wprowadzone zarządzeniem przekazuje się do wojewódzkiego urzędu statystycznego właściwego terytorialnie dla siedziby podmiotu zobowiązanego w terminie do dnia 31 stycznia każdego roku z danymi za rok poprzedni.
2.
Podmioty zobowiązane do sporządzania sprawozdań na formularzu oznaczonym symbolem L-01 posiadające lasy (prowadzące prace) na terenie kilku województw sporządzają jedno sprawozdanie - wykazując powierzchnię leśną i wykonane prace w granicach administracyjnych właściwych województw (rubr. 2-6 poszczególnych działów formularza) - i przekazują sprawozdanie do wojewódzkiego urzędu statystycznego, na terenie którego mają siedzibę.
§  4.
Tracą moc:
1)
zarządzenie nr 55 Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 28 sierpnia 1989 r. w sprawie obowiązków sprawozdawczych w zakresie leśnictwa (Dz. Urz. GUS Nr 20, poz. 51),
2)
zarządzenie nr 25 Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 6 czerwca 1990 r. w sprawie ograniczenia obowiązków sprawozdawczych w zakresie leśnictwa (Dz. Urz. GUS Nr 10, poz. 40).

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i obowiązuje począwszy od danych statystycznych za rok 1992.

ZAŁĄCZNIKI
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

L-01

Sprawozdanie o lasach Skarbu Państwa

za rok 199...

grafika

OBJAŚNIENIA DO FORMULARZA

1.
W dziale 1 w wierszu 1 należy wykazać grunty leśne zalesione (aktualnie pokryte drzewostanem wraz z plantacjami topoli i drzew szybko rosnących) oraz grunty leśne nie zalesione (przeznaczone do zalesienia - zręby, halizny, płazowiny, bez użytków rolnych do zalesienia oraz szkółki, plantacje: nasienne, choinek i krzewów) i poletka łowieckie, a także grunty ochronne (mszary, hale, połoniny itp.) i grunty leśne przeznaczone do wyłączenia z produkcji (IV-VI srefy uszkodzeń przemysłowych, zapadliska, zalewiska kopalniane itp.). Nie należy tu wykazywać gruntów związanych z gospodarką leśną, tj. zajętych pod budynki i budowle, urządzenia melioracji wodnych, drogi leśne, tereny pod liniami energetycznymi, parkingi leśne i inne urządzenia turystyczne.

W dziale 1 w wierszu 2 należy wykazać tylko grunty leśne zalesione, tj. zajęte pod uprawy, młodniki i starsze drzewostany oraz plantacje topoli i drzew szybko rosnących.

2.
Dział 2 wypełniają wszystkie jednostki sprawozdawcze, w tym nadleśnictwa Lasów Państwowych i parki narodowe wykazują prace wykonane w zarządzanych przez nie lasach stanowiących własność Skarbu Państwa (bez lasów nadzorowanych).
3.
Dział 3 wypełniają wszystkie jednostki sprawozdawcze z wyjątkiem nadleśnictw Lasów Państwowych; parki narodowe wykazują wyłącznie dane dotyczące zarządzanych lasów Skarbu Państwa (bez lasów nadzorowanych).
4.
Jeżeli jednostka sprawozdawcza posiada lasy (zarządza lasami) położone na terenie kilku województw, powierzchnię lasu i wykonane prace (zabiegi) winna wykazać w granicach administracyjnych poszczególnych województw (rubryki 2-6 działów 1-3 sprawozdania), sprawozdanie zaś wysłać do wojewódzkiego urzędu statystycznego właściwego terytorialnie dla siedziby jednostki.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

L-02

Sprawozdanie o zadrzewieniach

za rok 199...

grafika

OBJAŚNIENIA DO FORMULARZA

1.
Przedmiotem sprawozdania są prace wykonane w ramach zadrzewień, poza lasami i miejskimi terenami zieleni.
2.
W wierszach 1 i 2 dział 1 sprawozdania należy wykazać dane dotyczące sadzenia drzew i krzewów w zadrzewieniach, bez nasadzeń materiału szkółkarskiego w szkółkach.
3.
Dane w dziale 2 należy określić szacunkowo. Metody szacunku są określone w "Zasadach metodycznych statystyki leśnictwa" (Dz. Urz. GUS z 1990 r. Nr 5, poz. 15).
4.
Po wypełnieniu działu 2 sprawozdania należy sprawdzić, czy masa wyrąbanego drewna tartacznego iglastego otrzymana przez odjęcie od danych z wiersza 3 danych z wiersza 4, nie jest większa od masy grubizny iglastej (wiersz 1 minus wiersz 2).

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

L-03

Sprawozdanie o lasach stanowiących własność osób fizycznych i prawnych (poza Skarbem Państwa)a

za rok 199...

grafika

OBJAŚNIENIA DO FORMULARZA

1.
W dziale 1 w wierszu 1 należy wykazać grunty leśne zalesione (aktualnie pokryte drzewostanem) wraz z plantacjami topoli i drzew szybko rosnących oraz grunty leśne nie zalesione (przeznaczone do zalesienia - zręby, halizny, płazowiny; bez użytków rolnych do zalesienia oraz szkółki, plantacje: nasienne, choinek i krzewów) i poletka łowieckie, a także grunty ochronne (mszary, hale, połoniny itp.) i grunty leśne przeznaczone do wyłączenia z produkcji (IV-VI strefy uszkodzeń przemysłowych, zapadliska, zalewiska kopalniane itp.). Nie należy tu wykazywać gruntów związanych z gospodarką leśną, tj. zajętych pod budynki i budowle, urządzenia melioracji wodnych, drogi leśne, tereny pod liniami energetycznymi, parkingi leśne i inne urządzenia turystyczne. W wierszu 2 tego działu należy wykazać tylko grunty leśne zalesione, tj. zajęte pod uprawy, młodniki i starsze drzewostany oraz plantacje topoli i in. drzew szybko rosnących.
2.
W dziale 1 w wierszu 09 należy wykazać wyłącznie powierzchnię lasów byłego Państwowego Funduszu Ziemi nie przekazanych jeszcze formalnie (protokolarnie) nadleśnictwom Lasów Państwowych.
3.
W dziele 2 w rubryce 1 należy wykazać prace wykonane w lasach nadzorowanych, tj. osób fizycznych, lasach wspólnot gruntowych, rolniczych spółdzielni produkcyjnych, kółek rolniczych oraz stanowiących własność osób prawnych (kościołów, związków wyznaniowych, organizacji społecznych itp.) - bez prac wykonanych w lasach stanowiących własność gmin.
4.
W dziele 2 w wierszu 1 podając dane o odnowieniach należy uwzględnić zarówno prace wykonane na powierzchni otwartej, jak i pod osłoną drzewostanu. W wierszu 3 należy wykazać rzeczywiste powierzchnie (określone szacunkowo), na których dokonano wszystkich czynności związanych z pielęgnowaniem upraw i młodników, wprowadzaniem podszytów, formowaniem strzał, koron itp. Nie należy wykazywać powierzchni wykonanych trzebieży, tj. cięć pielęgnacyjnych w drzewostanach w wieku powyżej 20 lat.
5.
Dane o pozyskaniu drewna (grubizny) należy określić szacunkowo w ścisłym kontakcie z nadleśnictwem w przypadku sprawowania przez nie nadzoru nad tymi lasami, a także wykorzystując uproszczone plany urządzenia lasu i uproszczone inwentaryzacje stanu lasu.