Obowiązki sprawozdawcze w zakresie liczby zaewidencjonowanych podmiotów gospodarczych i przedmiot ich działania.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.GUS.1989.2.5

Akt utracił moc
Wersja od: 10 lutego 1989 r.

ZARZĄDZENIE Nr 7
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU STATYSTYCZNEGO
z dnia 8 lutego 1989 r.
w sprawie obowiązków sprawozdawczych w zakresie liczby zaewidencjonowanych podmiotów gospodarczych i przedmiocie ich działalności

(znak: RW-07-22)

Na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o statystyce państwowej (Dz. U. Nr 7, poz. 58) zarządza się, co następuje:

§  1.
Wprowadza się obowiązek sporządzania i przekazywania sprawozdania statystycznego na formularzu oznaczonym symbolem NP-3 - kwartalne sprawozdanie o liczbie podmiotów gospodarczych i przedmiocie ich działalności, według wzoru stanowiącego załącznik do zarządzenia.
§  2.
Obowiązek, o którym mowa w § 1, ciąży na terenowych organach administracji państwowej o właściwości szczególnej w sprawach ewidencji działalności gospodarczej stopnia podstawowego, o których mowa w art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 23 grudnia 1988 r. o działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 41, poz. 324).
§  3.
Przy sporządzaniu sprawozdań statystycznych na formularzu oznaczonym symbolem NP-3 podaje się liczbę podmiotów gospodarczych ogółem i w podziale według przedmiotu działalności gospodarczej.
§  4.
Organy, o których mowa w § 2, przekazują sprawozdania wprowadzone zarządzeniem w terminie do 5 dnia każdego miesiąca po kwartale - właściwemu według siedziby organu - wojewódzkiemu urzędowi statystycznemu.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, a pierwsze sprawozdanie sporządza się za I kwartał 1989 r.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK 

NP-03 - KWARTALNE

sprawozdanie o liczbie podmiotów gospodarczych i przedmiocie ich działalności

Za okres od początku roku

do końca kwartału 198...... r.

grafika

Objaśnienia do wypełniania sprawozdania na formularzu NP-3

1.
W sprawozdaniu NP-3 należy podać dane za okres od początku roku do końca okresu sprawozdawczego (narastająco I, II, III, IV kw.).
2.
W rubryce 1 należy podać ogólną liczbę wpisanych do ewidencji podmiotów gospodarczych, którym wydano zaświadczenie o wpisie do ewidencji, tj. nowo organizowanych, którzy rozpoczną działalność po raz pierwszy, jak również prowadzących działalność w latach poprzednich.
3.
W rubr. 2 w tym, należy wydzielić jednostki, które podlegają wpisowi do ewidencji z urzędu (vide art. 47 ustawy).
4.
W rubr. 3 należy podać liczbę podmiotów wykreślonych z ewidencji na podstawie decyzji ostatecznej o wykreśleniu z ewidencji działalności gospodarczej.
5.
Rubryki 1, 2 i 3 należy wypełnić dla wiersza ogółem (w. 01) i według rodzajów działalności podanych w wierszach 02 do 11.
6.
Podany w zgłoszeniu do ewidencji rodzaj działalności należy zakwalifikować tylko do jednego wiersza podanego w boczku formularza. Jeżeli podmiot gospodarczy w zgłoszeniu do ewidencji podaje kilka przedmiotów działalności, zakwalifikowania dokonuje się przyjmując tę działalność, która jest wymieniona jako pierwsza w zgłoszeniu.
7.
Do wiersza 03 należy zaliczyć podmioty gospodarcze zajmujące się wyłącznie produkcją wyrobów gotowych (części elementów i detali) dla potrzeb odbiorców zewnętrznych.

W wierszu 04 należy podać liczbę podmiotów prowadzących wyłącznie działalność usługową, tj. naprawę i konserwację wyrobów przemysłowych.

8.
Do wiersza 06 "Budownictwo" zalicza się podmioty, których przedmiotem działania jest działalność budowlano-montażowa, geologiczna, geodezyjno-kartograficzna, projektowania budowlanego, technologicznego i regionalnego.
9.
Przez podanie w wierszu 10 "pozostałe usługi materialne" należy rozumieć usługi wydawnicze i filmowe, usługi w zakresie informatyki, usługi wodociągowo-kanalizacyjne, oczyszczanie ulic i placów, usługi pralnicze, chemicznego czyszczenia i farbiarskie, usługi maglownicze, kominiarskie itp.
10.
Przez podane w wierszu 11 "Usługi niematerialne" należy rozumieć usługi w zakresie nauki i rozwoju techniki, oświaty i wychowania, kultury i sztuki, ochrony zdrowia i opieki społecznej, kultury fizycznej, turystyki i wypoczynku, loteryjne, ubezpieczeniowe, fryzjerskie, kosmetyczne, fotograficzne, wypoż. sprzętu i garderoby, prowadzenie parkingów, rzeczoznawstwo, sprzątanie mieszkań i pomieszczeń itp.