Obowiązki sprawozdawcze w zakresie finansowej działalności przedsiębiorstw obejmujących dane statystyczne za I kwartał 1996 r.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.GUS.1995.22.121

Akt utracił moc
Wersja od: 26 stycznia 1996 r.

ZARZĄDZENIE Nr 45
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU STATYSTYCZNEGO
z dnia 30 października 1995 r.
w sprawie obowiązków sprawozdawczych w zakresie finansowej działalności przedsiębiorstw obejmujących dane statystyczne za I kwartał 1996 r.

(znak: DP-6-154/95)

Na podstawie art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o statystyce państwowej (Dz. U. z 1989 r. Nr 40, poz. 221) zarządza się, co następuje:

§  1.
Ustala się obowiązek przekazania danych statystycznych na formularzu F-01 - sprawozdanie o przychodach, kosztach i wyniku finansowym podmiotów prowadzących księgi rachunkowe, według wzoru stanowiącego załącznik do zarządzenia.
§  2.
1.
Obowiązek sprawozdawczy, o którym mowa w § 1, mają prowadzące działalność gospodarczą: spółki, przedsiębiorstwa państwowe i komunalne, państwowe jednostki organizacyjne, spółdzielnie, osoby fizyczne (z wyłączeniem indywidualnych gospodarstw rolnych) - prowadzące księgi rachunkowe:
1)
u których liczba pracujących przekracza 50 osób i podstawowym rodzajem prowadzonej działalności jest działalność zaklasyfikowana według Europejskiej Klasyfikacji Działalności do sekcji C "Górnictwo i kopalnictwo" i sekcji D "Działalność produkcyjna",
2) 1
u których liczba pracujących przekracza 20 osób i podstawowym rodzajem prowadzonej działalności jest działalność zaklasyfikowana według Europejskiej Klasyfikacji Działalności do sekcji innych niż sekcja A, B, C i D.
2.
Sprawozdań na formularzu F-01 nie sporządzają podmioty zobowiązane do sporządzania i przekazywania sprawozdań na formularzach F-01/b, F-01/u, F-01/m, F-01/s oraz prowadzące działalność zaklasyfikowaną według Europejskiej Klasyfikacji Działalności do działalności w zakresie sekcji L "Administracja publiczna i obrona narodowa; gwarantowana prawnie opieka socjalne" oraz sekcji P "Gospodarstwa domowe zatrudniające pracowników".
§  3.
1.
Podmioty zobowiązane sporządzają sprawozdania po każdym miesiącu, z wyłączeniem danych zawartych w dziale V wiersze od 03 do 22, które są podawane w miesiącu kończącym kwartał (narastająco).
2.
Sprawozdanie wprowadzone zarządzeniem przekazuje się do urzędu statystycznego właściwego dla województwa, na terenie którego ma siedzibę podmiot zobowiązany, w terminie do 18 każdego miesiąca z danymi za okres od 1 stycznia 1996 r. do końca poprzedniego miesiąca.
§  4.
Sprawozdanie wprowadzone zarządzeniem za przedsiębiorstwo państwowe "Polskie Koleje Państwowe" sporządza i przekazuje Dyrekcja Generalna PKP, w zakresie objętym przedmiotem działania Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa sporządza i przekazuje Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa, za Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe sporządza i przekazuje Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych.
§  5.
Liczbę pracujących dla określenia obowiązku sporządzania wprowadzonego zarządzeniem sprawozdania ustala się na postawie stanu w dniu 30 listopada 1995 r. Zmiana tej liczby w ciągu roku, w którym sporządza się sprawozdania nie powoduje zmiany ustalonych obowiązków na ten rok; obowiązki sprawozdawcze tworzonych w ciągu roku nowych podmiotów powstają z datą rozpoczęcia działalności.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

F - 01

Sprawozdanie o przychodach, kosztach i wyniku finansowym za okres od początku roku do końca m-ca ....... 199... r.

grafika

OBJAŚNIENIA DO FORMULARZA F-01

Dział 1. Rachunek zysków i strat

Obejmuje zestawienie elementów, których suma algebraiczna pozwala na obliczenie wyniku finansowego netto jednostki. Poszczególne pozycje działów należy wypełniać zgodnie z zamianowaniem wierszy. Należy zwrócić uwagę, że wartości dodatnie pośrednich wyników cząstkowych są zyskami, a ujemne - stratami.

Część A działu 1 zawiera wersję rachunku zysków i strat kalkulacyjną i porównawczą (dot. kosztów działalności operacyjnej, jak i przychodów ze sprzedaży i zrównanych z nimi).

Uwaga. Należy wybrać jedną z wersji i wypełnić odpowiednie wiersze według oznaczeń na formularzu.

Podmioty dla potrzeb sporządzania sprawozdania finansowego w części obejmującej rachunek zysków i strat (zgodnie z ustawą) wyodrębniają trzy grupy przychodów i kosztów wpływających na wynik finansowy, tj.:

1)
grupy przychodów
a)
przychody ze sprzedaży i zrównane z nimi (w. 24 dz. 1),
b)
pozostałe przychody operacyjne (w. 30, dz. 1),
c)
przychody finansowe (w. 35 dz. 1).

ad. a) przychody te obejmują: przychody ze sprzedaży produktów (tj. kwoty uzyskane lub należne z tytułu sprzedaży wyrobów gotowych w podmiotach wytwarzających, robót i usług w podmiotach prowadzących działalność usługową), towarów i materiałów. Przychody ze sprzedaży wpływające na wynik finansowy ustala się w wartości wyrażonej w rzeczywistych cenach sprzedaży - z uwzględnieniem opustów, rabatów i bonifikat - bez podatku od towarów i usług.

W wersji kalkulacyjnej obejmują: przychody ze sprzedaży produktów i przychody ze sprzedaży towarów i materiałów.

W wersji porównawczej obejmują: przychody ze sprzedaży produktów, przychody ze sprzedaży towarów i materiałów, zmianę stanu produktów oraz koszt wytworzenia świadczeń na własne potrzeby.

W wierszu 25 należy wykazać przychody ze sprzedaży (na zewnątrz przedsiębiorstwa) produktów (wyrobów i usług).

W wierszu 26 należy wykazać przychody ze sprzedaży towarów (łącznie ze sprzedażą wyrobów, tzw. towarów własnych, w sieci własnych punktów sprzedaży detalicznej), tj. obrót (bez podatku VAT).

W wierszu 27 należy wykazywać zmianę stanu zapasów produktów gotowych, produkcji nie zakończonej i rozliczeń międzyokresowych kosztów (bez rozliczanych w czasie kosztów finansowych); zmiana stanu produktów (zwiększenie - wartość dodatnia, zmniejszenie - wartość ujemna) należy wypełniać zgodnie z zamianowaniem.

W wierszu 28 wykazuje się koszt wytworzenia wyrobów własnej produkcji wydanych do sieci własnych sklepów detalicznych, świadczeń na rzecz własnych inwestycji i na rzecz własnego zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, zakończonych wynikiem pozytywnym prac rozwojowych zaliczonych do wartości niematerialnych i prawnych, zawinionych niedoborów, zaniechanej produkcji, nieuzasadnionych kosztów pośrednich, odpisanych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Nie uważa się natomiast za sprzedaż wszelkiego rodzaju przesunięć składników majątku pomiędzy zakładami (na pełnym wewnętrznym rozrachunku gospodarczym) przedsiębiorstwa oraz świadczenie usług na potrzeby własne, a także na potrzeby własnych inwestycji rozpoczętych czy działalności socjalnej (traktuje się je jako zrównane z przychodami w wersji porównawczej).

Uwaga. Przedsiębiorstwa przemysłu energetycznego i ciepłowniczego wytwarzające energię elektryczną i cieplną wykazują przychody ze sprzedaży energii elektrycznej lub cieplnej w wierszu 25 jako przychody ze sprzedaży produktów oraz odpowiednio koszty uzyskania tych przychodów, natomiast przesyłające energię elektryczną lub cieplną (jednostki sieci i zbytu) wykazują wartość zakupionej energii elektrycznej lub cieplnej w cenach zakupu (nabycia) w wierszu 26 i 02, a jako wartość swojej usługi w wierszu 25 różnicę między wartością energii elektrycznej lub cieplnej w cenach zakupu (nabycia) i odpowiednie do tej usługi koszty.

ad. b) pozostałe przychody operacyjne są to przychody nie związane bezpośrednio z podstawową działalnością podmiotu, co których zalicza się: przychody ze sprzedaży lub wpływy z likwidacji środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz inwestycji (z wyłączeniem spowodowanych zdarzeniami losowymi), uzyskanie z zaniechanej produkcji złomu i innych odpadków, rozwiązane rezerwy (z wyjątkiem dotyczących operacji finansowych), nadwyżki inwentaryzacyjne, odpisane przedawnione zobowiązania, otrzymane odszkodowania, wyegzekwowane kary i grzywny, darowizny, dotacje, subwencje i dopłaty, odpisy rat dotacji, subwencji i dopłat dokonywane równolegle do amortyzacji sfinansowanych z tych źródeł środków trwałych oraz prac rozwojowych, odpis ujemnej wartości firmy (występujący w przychodach przyszłych okresów), przychody uzyskiwane z czynszów i dzierżawy własnych obiektów socjalnych, dofinansowanie utrzymania obiektów socjalnych z ZFŚS, otrzymane przez jednostkę nieodpłatnie składniki majątku.

Pozostałe przychody operacyjne obejmują zwroty nadpłaconych podatków.

ad. c) przychody finansowe są to wpływy lub kwoty należne z tytułu dokonanych przez podmiot operacji finansowych, tj. dywidendy i inne efekty z tytułu udziałów w zyskach innych osób prawnych, dywidendy z obcych akcji, przychody ze sprzedaży akcji, udziałów i innych papierów wartościowych (długoterminowych i krótkoterminowych), odsetki i prowizje od środków pieniężnych stanowiących lokaty na rachunkach bankowych (z wyjątkiem środków ZFŚS), odsetki od obligacji obcych, odsetki od udzielonych przez jednostkę pożyczek i kredytów (w tym także odsetki za zwłokę w spłacie rat), dyskonto potrącone przez jednostkę przy zakupie weksli i czeków obcych, dodatnie różnice kursowe ustalone przy spłacie należności i zobowiązań oraz różnice przy wycenie środków pieniężnych, udziałów i papierów wartościowych, rozwiązanie rezerw utworzonych w ciężar kosztów operacji finansowych.

2)
grupy kosztów
a)
koszty działalności operacyjnej (w. 01 dz. 1),
b)
pozostałe koszty operacyjne (w. 08 dz. 1),
c)
koszty finansowe (w. 12 dz. 1).

ad. a) koszty działalności operacyjnej w podmiotach gospodarczych obejmują wszystkie koszty proste związane z prowadzeniem działalności produkcyjnej, usługowej i handlowej poniesione w celu uzyskania określonych przychodów.

W wersji kalkulacyjnej obejmują: wartość sprzedanych towarów i materiałów, koszt wytworzenia sprzedanych produktów, koszty sprzedaży, koszty ogólnego zarządu.

W wersji porównawczej obejmują: wartość sprzedanych towarów i materiałów oraz koszty ogółem (wg rodzaju).

Uwaga. W wierszu 02 należy wykazać wartość sprzedanych towarów według cen zakupu (nabycia).

ad. b) pozostałe koszty operacyjne obejmują: koszty związane ze sprzedażą, likwidacją środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych (w wartości netto), odpisane koszty inwestycji rozpoczętych, które nie dały zamierzonego efektu gospodarczego, nie planowane odpisy amortyzacyjne, odpisane należności przedawnione, umorzone i nieściągalne, równowartość rezerw tworzonych na należności oraz pewne i prawdopodobne straty (z wyjątkiem tych, które dotyczą operacji finansowych), skutki aktualizacji wartości zasobów rzeczowych składników majątku obrotowego, zapłacone odszkodowania, kary i grzywny, koszty postępowania spornego, darowizny na rzecz osób prawnych i fizycznych, koszty utrzymania własnych obiektów socjalnych (bez kosztów bezpośrednich usług świadczonych w tych obiektach).

ad. c) koszty finansowe obejmują: wartość (w cenach nabycia) sprzedanych udziałów, akcji i papierów wartościowych oraz koszty związane z tą sprzedażą, odsetki od zaciągniętych kredytów, pożyczek i zobowiązań (w tym także odsetki za zwłokę w zapłacie), odsetki od emitowanych przez jednostkę obligacji i innych papierów wartościowych, prowizje od otrzymanych kredytów i pożyczek, odpisy aktualizujące wartość finansowego majątku trwałego oraz krótkoterminowych papierów wartościowych przeznaczonych do obrotu, odsetki i opłaty dodatkowe od środków trwałych przyjętych w leasing finansowy, dyskonto płacone przy sprzedaży weksli, czeków obcych i papierów wartościowych, ujemne różnice kursowe, rezerwy na pewne lub prawdopodobne straty dotyczące operacji finansowych.

W wierszu 14 "odsetki do zapłacenia" ujmuje się tylko wartość odsetek, jakie jednostka zobowiązana jest zapłacić od zaciągniętych kredytów i pożyczek (z wyjątkiem odsetek dotyczących inwestycji w okresie realizacji) od emitowanych przez jednostkę obligacji, od środków trwałych przejętych w leasing finansowy oraz z tytułu zwłoki.

Uwaga. Odsetki zapłacone należy wykazywać w w. 16 "pozostałe" koszty finansowe.

Wynik finansowy netto (w. 23 lub w. 43) obejmuje następujące elementy:

1.
Wynik na działalności gospodarczej (w. 17 lub w. 40):

a) wynik na działalności operacyjnej (w. 11 lub w. 34):

- wynik na sprzedaży produktów oraz towarów i materiałów (w. 24 minus w. 01) większy od zera należy wykazać w wierszu 07, a mniejszy od zera - w wierszu 29,

- wynik na pozostałej działalności operacyjnej (w. 30 minus w. 08).

Wynik na działalności operacyjnej stanowi różnicę między sumą należnych przychodów ze sprzedaży produktów, towarów i innych składników majątku wyrażonych w rzeczywistych cenach sprzedaży, z uwzględnieniem dotacji, opustów, rabatów i innych zwiększeń lub zmniejszeń, bez podatku od towarów i usług oraz zrealizowanych pozostałych przychodów operacyjnych a wartością sprzedanych produktów, towarów i innych składników majątku wycenionych w kosztach wytworzenia lub cenach nabycia (zakupu), powiększoną o przypadające od sprzedaży podatki obciążające sprzedawcę oraz o całość poniesionych od początku roku obrotowego kosztów ogólnego zarządu, sprzedaży produktów, towarów i innych składników majątku oraz pozostałych kosztów operacyjnych;

b) wynik na operacjach finansowych (w. 35 minus w. 12).

Wynik na operacjach finansowych stanowi różnicę między należnymi przychodami z operacji finansowych, a w szczególności z posiadania udziałów w innych jednostkach, papierów wartościowych, odsetek od pożyczek i należności, w tym także odsetek za zwłokę w zapłacie, z rozwiązania rezerwy, otrzymania dyskonta, zysków ze sprzedaży papierów wartościowych, uzyskania dodatnich różnic kursowych, oprocentowania lokat i rachunków bankowych a kosztami operacji finansowych, na które składają się w szczególności odsetki, w tym także za zwłokę w zapłacie, prowizje od pożyczek i zobowiązań, płacone dyskonto, straty na sprzedaży papierów wartościowych, ujemne różnice kursowe, z wyjątkiem odsetek, prowizji, dodatnich i ujemnych różnic kursowych, o których mowa w art. 28 ust. 3 pkt 2 ustawy o rachunkowości.

2.
Wynik na operacjach nadzwyczajnych (w. 41 minus w. 18).

Wynik na operacjach nadzwyczajnych stanowi różnicę między zrealizowanymi zyskami nadzwyczajnymi a poniesionymi stratami nadzwyczajnymi. Przez straty i zyski nadzwyczajne rozumie się skutki finansowe zdarzeń powstających niepowtarzalnie, poza zwykłą działalnością jednostki, a w szczególności spowodowane zdarzeniami losowymi, zaniechaniem lub zawieszeniem pewnego rodzaju działalności (w tym również istotną zmianą metod produkcji lub sprzedażą zorganizowanej części jednostki) oraz postępowaniem ugodowym lub naprawczym.

Do zysków nadzwyczajnych zalicza się: odszkodowania otrzymane za straty będące skutkiem zdarzeń losowych, przychody ze sprzedaży zorganizowanych części jednostki, równowartość odzyskanych składników majątkowych (lub ich części) utraconych w wyniku zdarzeń losowych lub w związku z zaniechaniem (zawieszeniem) określonego rodzaju działalności jednostki, skutki obniżenia zobowiązań wobec kontrahentów wynikające z postępowania układowego, ugodowego lub naprawczego - po uprawomocnieniu się tych postępowań.

Do strat nadzwyczajnych zalicza się: wartość netto składników majątkowych utraconych z powodu zdarzeń losowych oraz koszty ponoszone w związku z usuwaniem skutków tych zdarzeń, wartość netto składników majątkowych wchodzących w skład zorganizowanej części jednostki, która podlega sprzedaży, wartość netto rzeczowych składników majątku unieruchomionych trwale z powodu zaniechania określonego rodzaju działalności jednostki oraz koszty likwidacji lub sprzedaży tych składników, wartość sprzedanych lub złomowanych materiałów i półfabrykatów (wg cen sprzedaży ewidencyjnych) zbędnych z powodu zaniechania określonej działalności i nie nadających się do wykorzystania w ramach innej działalności, koszty postępowania układowego, ugodowego lub naprawczego oraz wartość utraconych w ich wyniku należności.

3.
Obowiązkowe obciążenia wyniku finansowego brutto (w. 20) obejmują: podatek dochodowy od osób prawnych i fizycznych i inne obowiązkowe obciążenia wyniku finansowego (np. podatek dochodowy od osób fizycznych obejmuje kwotę podatku od dochodu uzyskanego przez osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, a inne obowiązkowe obciążenia wyniku finansowego dywidendę kapitałową w jednoosobowej spółce Skarbu Państwa).

Dział II. Majątek obrotowy - obejmuje zapasy (rzeczowe składniki majątku obrotowego), należności i roszczenia, papiery wartościowe przeznaczone do obrotu, środki pieniężne oraz czynne rozliczenia międzyokresowe.

W ciągu roku zapasy rzeczowych składników majątku obrotowego ujmuje się według cen nabycia lub kosztów wytworzenia, natomiast na dzień bilansowy - wycenia się według cen nabycia lub kosztów wytworzenia nie wyższych od ich cen sprzedaży netto na dzień bilansowy.

Cena nabycia - jest to rzeczywista cena zakupu składników majątku, obejmująca kwotę należną sprzedającemu (bez naliczonego podatku od towarów i usług), a w przypadku importu powiększona o obciążenia o charakterze publicznoprawnym o raz powiększona o koszty bezpośrednio związane z zakupem a pomniejszona o zmniejszenie ceny (rabaty, opusty) i odzyski.

W grupie rozrachunków (należności) zmianą jest wyłączenie ze składników majątku obrotowego długoterminowych należności, które klasyfikuje się jako odrębne aktywa majątku trwałego.

Dział III. Wybrane źródła finansowania majątku obejmują zobowiązania krótkoterminowe i zobowiązania długoterminowe. Zobowiązania krótkoterminowe obejmują zobowiązania, których okres spłaty na dzień bilansowy jest nie dłuższy nie rok. Zobowiązania długoterminowe obejmują zobowiązania, których okres spłaty na dzień bilansowy jest dłuższy nie rok.

Dział IV. Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy - wypełniają podmioty zobowiązane do składania deklaracji podatkowej podatku od towarów i usług (VAT-7) oraz deklaracji podatku akcyzowego (w wartościach wykazanych w deklaracji, tj. w kwocie w danym miesiącu sprawozdawczym). Podmioty zobowiązane do przekazywania danych w okresach półrocznych dz. IV wypełniają w kwotach narastających.

Dział V. Dane uzupełniające.

W wierszu 01 wykazuje się wartość poniesionych od początku roku obrotowego do końca miesiąca sprawozdawczego nakładów na działalność inwestycyjną polegającą na budowie lub na zakupach gotowych dóbr trwałego użytku zaliczonych według obowiązujących przepisów do środków trwałych. Wartości te należy podać bez zakupionych (przejętych) używanych środków trwałych.

W wierszu 02 wykazuje się wydzielone z wartości podanych w wierszu 01 nakłady poniesione na zakupy dóbr trwałego użytku, łącznie z kosztami związanymi z zakupem, tj. kosztami transportu, montażu, ubezpieczenia, ceł itp., które zwiększają wartość środka trwałego przekazanego do użytku.

Uwaga. Nie traktuje się jako używanych środków trwałych zakupionych (przejętych) środków trwałych pochodzących z importu (nie używanych jeszcze przez krajowych właścicieli).

W wierszu 03 wykazuje się wszystkie koszty proste wg rodzaju.

W wierszu 04 wykazuje się zużycie materiałów i energii, w tym także opakowań, odpadów, paliw, zużycie gazów technicznych.

W wierszu 06 wykazuje się usługi obce, jak np. remontowe, transportowe, budowlano-montażowe (również wykonane przez podwykonawców), sprzętowe, handlowe (prowizje), najmu i dzierżawy.

W wierszu 07 wykazuje się podatek od nieruchomości, podatek akcyzowy i podatek od środków transportowych oraz różnego rodzaju opłaty o charakterze podatkowym, a także podatek VAT naliczony nie podlegający zwrotowi lub odliczeniu od podatku VAT należnego, jeżeli zgodnie z zakładowym planem kont nie obciąża on zapasów rzeczowych środków obrotowych.

W wierszu 10 wynagrodzenia (pieniężne i w naturze) za pracę, bez względu na charakter stosunku pracy.

W wierszu 11 wykazuje się świadczenia na rzecz pracowników, jak np. odpisy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, składki z tytułu ubezpieczeń społecznych, dopłat do biletów, szkolenie pracowników.

W wierszu 13 wykazuje się odpisy amortyzacyjne środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych - według zasad ustalonych w planie amortyzacji.

W wierszu 14 wykazuje się inne koszty proste nie wymienione powyżej, np. koszty podróży służbowych, reprezentacji i reklamy, składki z tytułu ubezpieczeń rzeczowych.

Wiersz 15 winien być zgodny z wierszem 28 dla podmiotów wypełniających wariant porównawczy w rachunku zysków i start.

Wiersz 17 należy wypełnić zgodnie z zamianowaniem (patrz w.27 dz.I). Zapis w tym wierszu dotyczy informacji o wartości produkcji.

W wierszu 23 wykazuje się liczbę osób (bez uczniów), będących w stanie ewidencyjnym w ostatnim dniu miesiąca, dla których jednostka sprawozdawcza jest głównym miejscem pracy, łącznie z pracującymi poza granicami kraju. Dane podaje się bez przeliczenia zatrudnionych na pełne etaty.

1 § 2 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez komunikat Gabinetu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 22 stycznia 1996 r. w sprawie sprostowania błędu (Dz.Urz.GUS.96.1.11).