Obowiązki sprawozdawcze w zakresie działalności przedsiębiorstw w roku 1995 oraz bilansu i rachunku zysków i start za 1995 r.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.GUS.1995.23.130

Akt utracił moc
Wersja od: 31 października 1995 r.

ZARZĄDZENIE Nr 51
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU STATYSTYCZNEGO
z dnia 31 października 1995 r.
w sprawie obowiązków sprawozdawczych w zakresie działalności przedsiębiorstw w roku 1995 oraz bilansu i rachunku zysków i strat za 1995 r.

(znak: DP-2-020-50/95)

Na podstawie art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o statystyce państwowej (Dz. U. z 1989 r. Nr 40, poz. 221) w związku z tematami 04.03.01 oraz 05.03.03 Programu badań statystycznych na lata 1991-1995, stanowiącego załącznik do uchwały nr 207/90 Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 1990 r. zarządza się, co następuje:

§  1.
Ustala się obowiązek przekazania danych statystycznych, za rok 1995 na formularzach SP-1 i SP-2 - roczna ankieta przedsiębiorstwa za rok 1995, według wzorów stanowiących odpowiednio załączniki nr 1 i 2 do zarządzenia.
§  2.
Obowiązek sprawozdawczy wprowadzony zarządzeniem mają osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej (z wyłączeniem jednostek wchodzących w skład osób prawnych), w tym spółki jawne, komandytowe i cywilne oraz osoby fizyczne - prowadzące działalność gospodarczą (z wyłączeniem indywidualnych gospodarstw rolnych) i prowadzące księgi rachunkowe, których działalność według Europejskiej Klasyfikacji Działalności została zaklasyfikowana do sekcji od B do I oraz do sekcji K:
1)
w zakresie sprawozdania na formularzu SP-1, u których liczba pracujących przekracza 100 osób,
2)
w zakresie sprawozdania na formularzu SP-2, u których liczba pracujących jest większa niż 5 osób i nie przekracza 100 osób, z tym że podmioty, u których liczba pracujących jest większa od 5 osób i nie przekracza 20 osób nie wypełniają działu 2 w części I.

z zastrzeżeniem § 3.

§  3.
Sprawozdań, o których mowa w zarządzeniu, nie sporządzają: "Polskie Koleje Państwowe", P.P. Poczta Polska, Telekomunikacja Polska S.A., Polskie Linie Lotnicze LOT, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.
§  4.
1.
Podmioty gospodarcze objęte obowiązkiem sprawozdawczym, których rok obrotowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym, podmioty, które rozpoczęły działalność w drugiej połowie 1994 r. i sporządzają bilans i rachunek wyników w oparciu o rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 15 stycznia 1991 r. w sprawie zasad prowadzenia rachunkowości (Dz. U. Nr 10, poz. 35 z późn. zm. oraz podmioty gospodarcze, które w drugiej połowie 1995 r. i oparciu o prawo handlowe nie są zobowiązane do zamykania ksiąg na dzień 31 grudnia 1995 r., w części II sprawozdania SP-1 oraz SP-2 wypełniają tylko:
1)
w zakresie aktywów i pasywów w rubryce 2 według stanu na dzień 31 grudnia 1995 r. pozycje oznaczone literami i cyframi rzymskimi,
2)
w zakresie rachunku zysków i strat dane dotyczące roku kalendarzowego 1995 w pozycjach oznaczonych literami.
2.
Podmioty, o których mowa w ust. 1, podają w pozostałych częściach sprawozdania dane statystyczne za rok kalendarzowy, tj. od dnia 1 stycznia 1995 r. (lub od dnia powstania w 1995 r.) do dnia 31 grudnia 1995 r.
3.
Podmioty gospodarcze objęte obowiązkiem sprawozdawczym, które wykonują produkcję na rzecz obronności kraju (grupa 29.6 według Europejskiej Klasyfikacji Działalności) przesyłają sprawozdanie SP-1 do Głównego Urzędu Statystycznego - Kancelarii Tajnej Biura Spraw Obronnych z klauzulą "poufne".
§  5.
Liczbę pracujących dla określenia obowiązków sprawozdawczych wprowadzonych zarządzeniem ustala się na podstawie stanu w dniu 30 listopada 1995 r.; zmiana tej liczby w ciągu miesiąca grudnia 1995 r. nie powoduje zmiany ustalonych obowiązków.
§  6.
Wprowadzone zarządzeniem sprawozdania statystyczne przekazuje się do Urzędu Statystycznego, na terenie którego ma siedzibę podmiot zobowiązany, w terminie do dnia 31 marca 1996 r.
§  7.
Traci moc zarządzenie nr 3 Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 19 stycznia 1995 r. w sprawie obowiązków sprawozdawczych w zakresie działalności przedsiębiorstwa w roku 1994 oraz bilansu i rachunku wyników za 1994 r. (Dz. Urz. GUS Nr 2, poz. 10).
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

SP-1

ROCZNA ANKIETA PRZEDSIĘBIORSTWA

za rok 1995

grafika

OBJAŚNIENIA DO FORMULARZA SP-1

Część I. Podstawowe dane o przedsiębiorstwie

Objaśnienia do działu 1. Dane o sytuacji prawno-organizacyjnej przedsiębiorstwa

Pozycja 1. Wydrukowane na nalepce podstawowe informacje o jednostkach prowadzących działalność gospodarczą są zgodne z zapisami w rejestrze Regon. Jeśli jakakolwiek z podanych informacji ulega zmianie, prosimy o skreślenie jej na nalepce i podanie pod nalepką w odpowiednim miejscu informacji aktualnej w dniu 31 grudnia 1995 r.

W przypadku zmiany podstawowej formy prawnej bądź szczególnej formy prawnej należy wstawić jeden z niżej podanych symboli:

- dla określenia podstawowej formy prawnej (OP):

1 - Osoba prawna

2 - Samodzielna jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej

9 - Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą

- dla określenia szczególnej formy prawnej (FP):

16 - Spółki akcyjne

17 - Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

18 - Spółki jawne

19 - Spółki cywilne

20 - Spółki komandytowe

23 - Inne spółki (odrębne ustawy)

24 - Przedsiębiorstwa państwowe

25 - Przedsiębiorstwa komunalne

28 - Państwowe jednostki organizacyjne

29 - Komunalne jednostki organizacyjne

40 - Spółdzielnie

48 - Fundacje

49 - Fundusze

50 - Kościół Katolicki

51 - Inne kościoły i związki wyznaniowe

55 - Stowarzyszenia

60 - Organizacje społeczne oddzielnie nie wymienione

70 - Partie polityczne

72 - Związki zawodowe

73 - Organizacje pracodawców

76 - Samorząd gospodarczy i zawodowy

80 - Przedstawicielstwa zagraniczne

99 - Bez szczególnej formy prawnej (w tym przedsiębiorstwa drobnej wytwórczości).

Przedsiębiorstwa, które wypełniły pozycje 2, 3 i 5 w ankiecie za 1994 r. pozycji tych nie wypełniają.

W pozycji 7.1 należy wymienić symbole wszystkich zdarzeń, które nastąpiły w ciągu roku kalendarzowego oraz daty tych zdarzeń i tak, jeżeli w przedsiębiorstwie wystąpiło więcej niż jeden raz zdarzenie np. 08 należy wymienić to zdarzenie tyle razy, ile razy wystąpiło w ciągu roku kalendarzowego.

Pozycję 8 wypełnia się, jeżeli w pozycji 7.1 zaznaczono którekolwiek ze zdarzeń o symbolu od 02 do 09.

Jeżeli w pozycji 7.1 zaznaczono (poprzez otoczenie kółkiem i wpisanie daty) symbol zdarzenia:

- 02 (przedsiębiorstwo powstało w wyniku całkowitego przejęcia innego przedsiębiorstwa, w tym: zakup, dzierżawa, przejęcie w zarząd), to prosimy podać dane o przejętym przedsiębiorstwie,

- 03 (przedsiębiorstwo powstało z wydzielenia z innego przedsiębiorstwa), to prosimy podać dane o przedsiębiorstwie, którego badane przedsiębiorstwo zostało wydzielone,

- 04 (przedsiębiorstwo powstało z podziału innego przedsiębiorstwa), to prosimy podać dane o przedsiębiorstwie, którego podział był podstawą utworzenia badanego przedsiębiorstwa,

- 05 (przedsiębiorstwo powstało z połączenia przedsiębiorstw), to prosimy podać dane o przedsiębiorstwach, z których powstało badane przedsiębiorstwo,

- 06 (przedsiębiorstwo powstało z połączenia części przedsiębiorstw), to prosimy podać dane o przedsiębiorstwach, z części których powstało badane przedsiębiorstwo,

- 07 (z przedsiębiorstwa wydzielono nowe przedsiębiorstwa), to prosimy podać dane o przedsiębiorstwach wydzielonych,

- 08 (przedsiębiorstwo badane wchłonęło inne przedsiębiorstwa), to prosimy podać dane o przedsiębiorstwach wchłoniętych,

- 09 (przedsiębiorstwo wchłonęło części innych przedsiębiorstw), to prosimy podać dane o przedsiębiorstwach, z których części zostały wchłonięte.

Pozycję 7.2 wypełniają US-y, a w przypadku wystąpienia niżej podanych zdarzeń wypełniają załącznik w pozycji 8 i tak, gdy nastąpiło zdarzenie o symbolu:

- 14 (likwidacja przedsiębiorstwa w wyniku podziału przedsiębiorstwa), podają dane o przedsiębiorstwach, które powstały w wyniku podziału badanego przedsiębiorstwa,

- 15 (likwidacja przedsiębiorstwa w wyniku wchłonięcia przez inne przedsiębiorstwa), podają dane o przedsiębiorstwach, które je wchłonęły,

- 16 (likwidacja przedsiębiorstwa w wyniku połączenia z innymi przedsiębiorstwami), podają dane o przedsiębiorstwie, które powstało w wyniku połączenia przedsiębiorstwa zlikwidowanego i innych przedsiębiorstw.

W przypadku, gdy podanie danych o przedsiębiorstwie, o których mowa w poz. 7, zajmuje więcej niż jedną stronę, należy każdą dodatkową stronę zanumerować wstawiając obok numeru strony "2-" kolejny numer, np. 2-1, 2-2 itd.

Objaśnienia do działu 2. Dane o miejscu prowadzenia działalności przedsiębiorstwa na terenie kraju (tzw. jednostkach lokalnych)

W dziale tym należy podać dane o miejscach, w których przedsiębiorstwo prowadzi działalność i w których na rzecz przedsiębiorstwa pracuje jedna lub więcej osób (nawet w niepełnym wymiarze godzin pracy).

Za miejsca, w których przedsiębiorstwo prowadzi działalność należy uznać każdy wyodrębniony geograficznie teren zidentyfikowany konkretnym adresem (tzw. jednostki lokalne).

Przykładowo może to być: zakład, filia, magazyn, sklep, zajezdnia, biuro konstrukcyjne i technologiczne, laboratorium doświadczalne, biuro kompletacji dostaw. W tego typu formach zorganizowania przedsiębiorstwa może być prowadzona działalność gospodarcza związana z wytwarzaniem produktów sprzedawanych na zewnątrz przedsiębiorstwa, a także działalność pomocnicza.

W wykazie jednostek lokalnych należy umieścić również:

1)
budowę, na której inwestor zatrudnia pracowników, pomimo że nie jest tam prowadzona działalność gospodarcza - taką jednostkę lokalna należy oznaczyć w dz. 2 rubr. 4 symbolem 3,
2)
jednostkę lokalną, która została oddana w dzierżawę i w tym przypadku w dz. 2 w rubr. 4 należy taką jednostkę oznaczyć symbolem 4.

Dla jednostek, które sporządziły za 1994 r. sprawozdanie SP-1 (wprowadzone zarządzeniem nr 3 Prezesa GUS z dnia 19 stycznia 1995 r. - Dz. Urz. GUS Nr 2, poz. 10) i dostarczyły dane o posiadanych jednostkach lokalnych, dokonano w dz. 2 nadruku sporządzonych na tej podstawie list. W takim przypadku zadaniem przedsiębiorstwa jest skontrolowanie tej listy i jej uaktualnienie poprzez skreślenie jednostek zlikwidowanych i dopisanie jednostek nie uwzględnionych w liście.

Weryfikację nadrukowanych jednostek lokalnych należy dokonać na załączonym wykazie jednostek lokalnych wg niżej podanych zasad:

1)
jednostkę lokalną, która uległa likwidacji należy wykreślić, pozostawiając jednak nadany jej numer w polu NRLJ,
2)
dla nowo powstałej jednostki lokalnej należy podać wszystkie dane na przekazanym wzorze formularza, nadając jej kolejny numer (nie należy wykorzystywać numerów jednostek wykreślonych),
3)
w przypadku zmiany siedziby zarządu przedsiębiorstwa, tj. jednostki lokalnej zarejestrowanej w roku ubiegłym pod numerem 0001, należy wykreślić tę jednostkę z wykazu, a na formularzu wpisać nowy adres siedziby zarządu i odpowiednie dane statystyczne, nadając jej w polu NRJL numer 0001,
4)
jeżeli dla jednostki z załączonego wykazu uległ zmianie symbol w rubryce 3 lub 4 należy na wykazie przekreślić nadrukowane symbole i wstawić właściwe,
5)
na wykazie otrzymanych jednostek lokalnych - dla nadal aktualnych - należy wypełnić dane w rubryce 5 i 6.

Przed wypełnieniem pola "liczba wszystkich jednostek lokalnych" (LJ) należy przeanalizować zarówno formularz z dopisanymi jednostkami, jak i załączony wykaz po naniesieniu zmian.

Dział 2 wypełniają również te przedsiębiorstwa, których działalność zlokalizowana jest pod jednym adresem, traktując całe przedsiębiorstwo jako jedną jednostkę lokalną.

Jednostki lokalne należy wpisywać kolejno, nadając im numer w rubryce 0, wg czterocyfrowego kodu, zaczynając od siedziby zarządu z numerem 0001.

W przypadku gdy wyszczególnienie jednostek lokalnych zajmuje więcej niż jedną stronę należy każdą dodatkową stronę zanumerować wstawiając obok numeru strony "3" kolejny numer, np. 3-1, 3-2 itd.

Ponadto w dz. 2 należy umieścić wykaz adresów, pod którymi prowadzona inwestycyjna, w przypadku gdy pod tym adresem przedsiębiorstwo nie zatrudnia pracowników i nie prowadzi działalności gospodarczej.

Nie są to zatem jednostki lokalne (ewentualnie potencjalne jednostki lokalne), ale zadania inwestycyjne. Zadania inwestycyjne należy ponumerować wg dwucyfrowego symbolu rozpoczynając od 10, 11 itd.

Dla zadań inwestycyjnych w cz. IV "Podstawowe dane dla jednostki lokalnej" należy wypełnić poz. 3 oraz podać odpowiednie dane tylko w dz. 2 wiersz od 1 do 1.8 zgodnie z objaśnieniami zawartymi w cz. IV dla poz. 3 oraz dz. 2.

W rubryce 3 należy podać typ każdej jednostki lokalnej, tzn. wstawić symbol PR dla jednostek produkcyjnych oraz symbol PO dla jednostek pomocniczych. Przedsiębiorstwa, których cała działalność zlokalizowana jest pod jednym adresem w rubryce tej wstawiają symbol PR1.

Przedsiębiorstwa działające pod jednym adresem i posiadające ponadto sklepy stanowiące samodzielne jednostki lokalne w rubryce 3 powinny wstawić symbol PR.

Działalność pomocnicza realizowana w ramach danej jednostki to taka działalność, której celem jest umożliwienie lub ułatwienie produkcji wyrobów lub usług przez daną jednostkę na rzecz osób trzecich. Same produkty działalności pomocniczej nie są przekazywane osobom trzecim.

Za działalność pomocniczą należy więc uznać taką działalność, która spełnia wszystkie następujące warunki:

- służy jedynie jednostce, do której się odnosi; oznacza to, że wytworzone dobra lub usługi nie są sprzedawane poza przedsiębiorstwo,

- nie jest działalnością unikalną, tzn. że może być prowadzona w innych podobnych jednostkach produkcyjnych,

- zasadniczym jej efektem są usługi, a tylko wyjątkowo również wyroby nietrwałe, o ile nie wchodzą w skład produktu finalnego jednostki, np. stawianie rusztowań,

- koszty jej prowadzenia zaliczane są do kosztów działalności bieżącej, tzn. nie są związane z własną działalnością inwestycyjną przedsiębiorstwa.

Pojęcie działalności pomocniczej może być przybliżone na podstawie kilku następujących przykładów:

- produkcja drobnych narzędzi na potrzeby jednostki jest działalnością pomocniczą (spełnione są wszystkie kryteria),

- transport na potrzeby własne jest działalnością pomocniczą (spełnione są wszystkie kryteria),

- przyzakładowa działalność typu socjalnego (żłobek, dom wczasowy, przychodnia) jest traktowana jako działalność pomocnicza,

- sprzedaż własnej produkcji jest działalnością pomocniczą, ponieważ nie można produkować bez sprzedaży.

W szczególności jednostkami lokalnymi prowadzącymi działalność pomocniczą mogą być: siedziba zarządu przedsiębiorstwa, gdzie nie prowadzi się innej działalności niż zarządzanie całym przedsiębiorstwem, ośrodek obliczeniowy funkcjonujący wyłącznie lub w znacznym stopniu na potrzeby przedsiębiorstwa, magazyny służące do składowania wyprodukowanych wyrobów, magazyny rozdzielcze detalu, przychodnie przyzakładowe, dom wczasowy, przedszkole przyzakładowe, hotel robotniczy, a także punkty skupu mleka i punkty skupu żywca.

A zatem, za działalność pomocniczą nie powinny być uznawane:

a) produkcja dóbr lub wykonywane prace wchodzące w skład działalności inwestycyjnej prowadzonej systemem gospodarczym,

b) działalność, której efekty są wykorzystywane nie tylko w działalności podstawowej lub drugorzędnej, ale również znacząca (tj. powyżej 50%) ich część jest sprzedawana na zewnątrz przedsiębiorstwa,

c) produkcja wyrobów, które stają się później trwałą częścią produkcji finalnej działalności podstawowej lub drugorzędnej (np. produkcja skrzynek i pojemników służących w przedsiębiorstwie do zapakowania jego wyrobów),

d) produkcja energii (elektryczna lub ciepłownia) włączona do przedsiębiorstwa, niezależnie od tego, czy produkcja ta jest przekazywana w całości na rzecz działalności podstawowej lub drugorzędnych czy nie,

e) zakup towarów w celu ich odsprzedaży w nie zmienionym stanie.

Przytoczone wyżej przykłady (pkt. a ÷ e) to typowa działalność produkcyjne.

Za działalność produkcyjną należy uznać działalność sklepów stanowiących samodzielne jednostki lokalne, a także hurtownie, których działalność polega na zakupie, gromadzeniu, przechowywaniu i odsprzedaży zakupionych towarów.

Jednostki handlowe wykazują wszystkie swoje jednostki lokalne zlokalizowane pod innym niż siedziba przedsiębiorstwa adresem, tj. np.: samodzielne oddziały, wydzielone punkty gromadzenia towarów (np. magazyny, hurtownie, składy), punkty świadczeń i produkcji gastronomicznej (np. restauracje, bary, stołówki), bazy transportowe, zakłady produkcyjne, zakłady remontowe, ośrodki wypoczynkowe, oddziały konfekcjonowania towarów, oddziały reklamy i marketingu, punkty przyjmowania zamówień itp. Wyjątkiem są sklepy stanowiące samodzielne jednostki lokalne (a więc nie takie, które tworzą jednostki lokalne np. wraz z zakładem produkcyjnym), w odniesieniu do których w ostatnim wierszu wykazu jednostek lokalnych działu 2 wykazuje się ich łączną liczbę (wg stanu na 31 grudnia) w jednej pozycji z podaniem dla nich łącznej liczby zatrudnionych oraz wysokości wynagrodzeń brutto, z tym że w łącznej liczbie zatrudnionych oraz wysokości wynagrodzeń brutto należy uwzględnić również odpowiednie wartości dla sklepów, które zlikwidowane zostały w ciągu roku. Przeciętną liczbę zatrudnionych należy wyliczyć zgodnie z objaśnieniami podanymi dla rubryki 5.

W przedsiębiorstwach budowlanych nie należy traktować jako jednostek lokalnych poszczególnych placów budów, tj. miejsc, w których wykonywane są prace budowlano-montażowe.

W rubryce 4 należy wpisać: symbol 1 - gdy jednostka prowadzi działalność, symbol 3 - gdy jednostka jest w budowie, symbol 4 - gdy działalność w jednostce uległa zawieszeniu lub symbol 7 - gdy jednostka lokalna została zlikwidowana w ciągu roku.

W rubryce 5 należy wykazać przeciętną liczbę zatrudnionych po przeliczeniu osób niepełnozatrudnionych na osoby pełnozatrudnione, bez uczniów, osób wykonujących pracę nakładczą oraz bez osób zatrudnionych poza granicami kraju; wykazane w tej rubryce wielkości dla "ogółem przedsiębiorstwo" powinny być zgodne z wykazanymi w wierszu 01 rubryka 1 dział 1 sprawozdania Z-07.

Przy obliczaniu przeciętnej liczby zatrudnionych w roku należy dodać przeciętne liczby zatrudnionych w poszczególnych miesiącach i otrzymaną sumę podzielić przez 12. W przypadku gdy zakład nie przepracował pełnego roku, wówczas przeciętne zatrudnienie oblicza się dodając przeciętne zatrudnienie w miesiącach pracy danego zakładu i dzieląc otrzymaną sumę również przez 12.

W rubryce 6 należy wykazać wynagrodzenia osobowe łącznie z wypłatami z zysku do podziału i z nadwyżki bilansowej w spółdzielniach oraz z zakładowego funduszu nagród, bez wynagrodzeń dla pracowników obcych, wykazane w tej rubryce wielkości dla "ogółem przedsiębiorstwo" powinny być zgodne z wykazanymi w wierszu 01 rubryka 2 dział 1 sprawozdania Z-07.

W przypadku gdy przedsiębiorstwo ma tak dużo jednostek lokalnych, że podanie adresu ich siedziby i odpowiednich danych nie zmieści się na jednej stronie działu 2, prosimy o kontynuowanie listy na dalszych stronach, a liczbę posiadanych sklepów (jeśli przedsiębiorstwo takie posiada) i odpowiednie dla tej pozycji dane oraz dla pozycji "ogółem przedsiębiorstwo" należy wykazać tylko na ostatniej stronie działu 2.

Dodatkowe strony dla wypełnienia dz. 2 cz. I można odebrać we właściwym urzędzie statystycznym.

Objaśnienia do działu 3. Rodzaje działalności przedsiębiorstwa

W dziale tym należy podzielić całą działalność przedsiębiorstwa według poszczególnych jej rodzajów, ponieważ w praktyce przedsiębiorstwa prowadzą różnorodną działalność produkcyjną związaną z wytwarzaniem wyrobów, świadczeniem usług budowlanych, transportowych, handlowych i innych.

W rubryce 1 opis rodzaju produkcji, wykonywanych robót oraz świadczonych usług należy wypełnić w oparciu o Europejską Klasyfikację Działalności (EKD) wprowadzoną przez Prezesa GUS do stosowania w statystyce i ewidencji podmiotów gospodarczych od 1.01.1994 r. zastępując obowiązującą do końca 1993 r. Klasyfikację Gospodarki Narodowej (KGN).

Opis rodzaju działalności należy dokonać na poziomie klas oznaczonych symbolami czterocyfrowymi w rozdziale IV EKD. W przypadku wątpliwości w sprawie zaklasyfikowania rodzaju produkcji, wykonywanych robót, świadczonych usług należy posługiwać się rozdziałem V EKD zawierającym dodatkowe objaśnienia dotyczące zaliczania do poszczególnych rodzajów działalności: wyrobów, robót i usług; przypadki nietypowe należy konsultować z właściwym terytorialnie US.

W rubryce 3 należy wykazać uzyskane ze sprzedaży na zewnątrz przedsiębiorstwa przychody:

- ze sprzedaży produktów, tj. wyrobów gotowych i wykonanych usług,

- ze sprzedaży towarów

oraz koszt wytworzenia świadczeń na własne potrzeby jednostki, tj.: świadczeń na rzecz własnych inwestycji, funduszu świadczeń socjalnych, reprezentacji i reklamy, nieodpłatnie przekazanych produktów na potrzeby pracowników, a także nieodpłatnie przekazanych rzeczowych składników majątku, tzw. darowizny.

Wartość wyrobów gotowych sprzedawanych w sieci własnych sklepów należy wykazać wg rodzaju działalności w odpowiedniej klasie wytwarzania tego dobra, a nie jako działalność handlową.

Przychody ze sprzedaży produktów i towarów wykazane w rubryce 3 dla "ogółem przedsiębiorstwo" muszą być zgodne z sumą wartości wykazanych w dz. 2 cz. II w wierszach: w. 25 + w. 26 + (w. 50 - w. 51).

Podatek akcyzowy od wyrobów krajowych - pozycję tę wypełniają podmioty zobowiązane do składania deklaracji podatku akcyzowego (AKC-1), będące producentami wyrobów akcyzowych. W pozycji tej nie wykazuje się podatku akcyzowego od towarów importowanych.

Część II. Bilans i rachunek zysków i strat

Statystyczne sprawozdanie finansowe zawierające bilans i rachunek zysków i strat należy wypełniać zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości z dnia 29 września 1994 r. (Dz. U. Nr 121, poz. 591).

W związku z występującymi zmianami w obowiązującym układzie bilansu za 1994 i 1995 rok wynikającymi między innymi z innego układu składników bilansu i grup bilansowych należy sporządzić bilans zmian, który stanowić będzie podstawę bilansu otwarcia na 1.01.1995 r. Punktem wyjścia dla sporządzenia bilansu zmian powinien być bilans przekształcenia sporządzony przez jednostkę na dzień 1.01.1995 r. zgodnie z Instrukcją Ministra Finansów z dnia 26.08.1994 r. w sprawie dostosowania zasad prowadzenia rachunkowości do przepisów ustawy o denominacji złotego. Bilans zmian powinien ujmować wszystkie zmiany, które wynikają z wprowadzenia w życie z dniem 1.01.1995 r. ustawy o rachunkowości, jak też wyniki aktualizacji wartości środków trwałych na dzień 1.01.1995 r. Bilans zmian należy sporządzić zgodnie z zasadą: suma bilansowa z bilansu przekształcenia na 1.01.1995 r. według układu bilansu zamknięcia (B.Z.) na 31.12.1994 r. +, - zmiany = suma bilansowa stanowiąca bilans otwarcia (B.O.) na 1.01.1995 r. Różnice wynikające z tego tytułu należy wykazać w danych uzupełniających do bilansu.

Osoby prawne zobowiązane do składania bilansu i rachunku zysków i strat nie ujmują w zbiorczym sprawozdaniu po stronie aktywów i pasywów oraz rachunku zysków i strat wzajemnych rozliczeń pomiędzy zakładami wchodzącymi w skład tej samej osoby prawnej. Poszczególne pozycje bilansu, występujące zarówno po stronie aktywów jak i pasywów, wykazywane w kwotach zbiorczych (w wierszach oznaczonych literami lub cyframi rzymskimi) stanowią sumy poszczególnych składników.

Przy sporządzaniu bilansu obowiązuje metoda netto, a salda kont korygujących wykazuje się w danych uzupełniających do bilansu.

Struktura aktywów (suma składników majątkowych) w bilansie składa się z 3 części oznaczonych literami "A", "B", "C" przy czym:

A. Majątek trwały

B. Majątek obrotowy

C. Rozliczenia międzyokresowe

Część A obejmuje 4 grupy składników oznaczonych cyframi rzymskimi od I do IV, tj.: I - wartości niematerialne i prawne z wyszczególnieniem ich tytułów oraz zaliczek; II - rzeczowy majątek trwały, zawierający 5 pozycji klasyfikujących środki trwałe oraz inwestycje rozpoczęte i zaliczki na inwestycje; III - finansowy majątek trwały z wyszczególnieniem 4 ich rodzajów (udziały i akcje, papiery wartościowe, udzielone pożyczki długoterminowe i inne składniki) ; IV - należności długoterminowe (bez wyszczególnień).

Część B obejmuje 4 grupy składników oznaczonych cyframi rzymskimi od I do IV, tj.: I - zapasy z podziałem na 5 składników (materiały, półprodukty i produkty w toku, produkty gotowe, towary oraz zaliczki na poczet dostaw) ; II - należności i roszczenia (z podziałem na rodzaje w zależności od uzyskanego tytułu) ; III - papiery wartościowe przeznaczone do obrotu (z podziałem na składniki), udziały lub akcje własne do zdobycia i inne papiery wartościowe) ; IV - środki pieniężne z podziałem na 3 rodzaje (w kasie, w banku i inne, tj. czeki obce, weksle itp.).

Część C obejmuje 2 rodzaje rozliczeń międzyokresowych (czynne i inne).

Struktura pasywów w bilansie składa się z 5 części oznaczonych literami "A" do "E", przy czym:

A. Kapitał (fundusz) własny

B. Rezerwy

C. Zobowiązania długoterminowe

D. Zobowiązania krótkoterminowe i fundusze specjalne

E. Rozliczenia międzyokresowe i przychody przyszłych okresów

Część A obejmuje 7 grup składników kapitału własnego oznaczonych literami rzymskimi od I do VII, tj.: I - kapitał (fundusz) podstawowy; II - należne, lecz nie wniesione wkłady na poczet kapitału podstawowego (wielkość ujemna) ; III - kapitał (fundusz) zapasowy składający się z 5 pozycji klasyfikujących jego źródła pochodzenia; IV - kapitał (fundusz) rezerwowy z aktualizacji wyceny; V - pozostałe kapitały (fundusze) rezerwowe; VI - nie podzielony wynik finansowy z lat ubiegłych; VII - wynik finansowy netto roku obrotowego z wyodrębnieniem pozycji dotyczących zysku i straty oraz danych dotyczących odpisów z wyniku finansowego bieżącego roku obrotowego.

Część B - 2 rodzaje składników rezerw, tj. na podatek dochodowy od osób prawnych lub fizycznych oraz pozostałe.

Część C obejmuje 3 rodzaje składników, tj. 1 - długoterminowe pożyczki, obligacje i inne papiery wartościowe, 2 - długoterminowe kredyty bankowe, 3 - pozostałe zobowiązania długoterminowe.

Część D obejmuje 2 grupy składników oznaczonych symbolami od I do II, tj. I - zobowiązania krótkoterminowe z podziałem na 8 rodzajów zobowiązań, II - fundusze specjalne (bez podziału).

Część E obejmuje bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów i przychody przyszłych okresów.

Uwaga. Dane dotyczące aktywów i pasywów oraz elementów wyniku finansowego podaje się zgodnie z zasadą ostrożnej wyceny (zob. ustawa o rachunkowości z dnia 29 września 1994 r.).

Objaśnienia do pełnego wzoru statystycznego bilansu i rachunku zysków i strat

Dział 1. Bilans sporządzony na dzień 31.12

AKTYWA

W wierszu 01 wykazuje się (w wartości netto) majątek trwały, tzn.: wartości niematerialne i prawne, rzeczowy majątek trwały, finansowy majątek trwały oraz należności długoterminowe.

W wierszu 02 wykazuje się sumę wartości niematerialnych i prawnych ujętych w wierszach 03-07 wg wartości netto (wartość początkowa minus odpisy amortyzacyjne (umorzenie).

Przez "wartości niematerialne i prawne" rozumie się:

- nabyte przez jednostkę prawa majątkowe nadające się do gospodarczego wykorzystania na własne potrzeby jednostki lub przeznaczone do oddania w użytkowanie na podstawie umowy najmu, w szczególności:

- prawo wieczystego użytkowania gruntu (w tym również nadwyżkę pierwszej opłaty nad opłatą roczną),

- spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu,

- prawa autorskie

- prawa do projektów, wynalazków, patentów, znaków towarowych, wzorów zdobniczych, licencji,

- programy komputerowe;

- poniesione przez jednostkę:

- koszty organizacji przy założeniu lub późniejszym rozszerzeniu spółki akcyjnej,

- koszty wartości firmy,

- koszty zakończonych prac rozwojowych.

Do wartości niematerialnych i prawnych zalicza się tytuły, których przewidywany okres używania przekracza jeden rok (bez względu na wartość).

W wierszu 03 wykazuje się koszty organizacji poniesione przez spółkę akcyjną przy jej założeniu i ewentualnym rozszerzaniu jej działalności. Mogą to być: koszty analiz, studiów i ekspertyz, kompletowania pierwszych zespołów pracowniczych, wstępnej promocji działalności. Dotyczy tyko spółek akcyjnych.

W wierszu 04 wykazuje się koszty zakończonych prac rozwojowych, przez które rozumie się badania lub w inny sposób uzyskaną wiedzę, których wynik może być wykorzystany do produkcji nowych lub ulepszonych produktów lub technologii.

W wierszu 05 wykazuje się wartość firmy stanowiącej różnicę (dodatnią) między ceną nabycia określonej jednostki lub zorganizowanej jej części a niższą od niej wartością rynkową składników majątkowych nabytej jednostki lub jej zorganizowanej części przyjętych do ewidencji pomniejszoną o przejęte zobowiązania.

W wierszu 06 wykazuje się wartość pozostałych wartości niematerialnych i prawnych nie ujętych w wierszach 03-05.

W wierszu 07 wykazuje się równowartość środków pieniężnych wyrażonych w walucie polskiej i w walutach obcych przekazywanych kontrahentom na poczet transakcji nabycia składników wartości niematerialnych i prawnych.

Jeżeli ww. tytuły wartości niematerialnych i prawnych ujmowane były dotychczas przez jednostkę w pozycji "rozliczenia międzyokresowe kosztów", należy je wykazać zgodnie z niniejszym objaśnieniem.

W wierszu 08 wykazuje się wartość netto środków trwałych, inwestycji rozpoczętych oraz zaliczek na inwestycje.

W wierszach 09 do 13 wykazuje się wartość netto środków trwałych stanowiących własność lub współwłasność jednostki - nieruchomości (grunty, budynki, w tym także będące odrębną własnością lokale, budowle i inwestycje w obcych obiektach), maszyny, urządzenia, środki transportu oraz inne kompletne i zdatne do użytku w momencie przyjęcia do używania przedmioty, a także inwentarz żywy - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, przeznaczone na własne potrzeby jednostki lub do oddania w używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze.

Do środków trwałych zalicza się również obce środki trwałe, używane przez nią na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy, jeżeli z innych przepisów wynika prawo dokonywania od nich odpisów amortyzacyjnych (umorzeniowych) przez korzystającą z tych środków jednostkę.

Do środków trwałych nie zalicza się wartości gruntów otrzymanych od Skarbu Państwa lub gmin w użytkowanie wieczyste. Nie są również środkami trwałymi obiekty, które w danej jednostce są przedmiotem obrotu i sprzedaży, a więc nie są używane na własne potrzeby.

Środki trwałe wykazuje się według wartości netto, tzn. po pomniejszeniu ich wartości o dotychczasowe odpisy amortyzacyjne (umorzeniowe). Nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych (umorzeniowych) od gruntów (z wyjątkiem gruntów, które służą wydobywaniu kopalin metodą odkrywkową), dzieł sztuki i eksponatów muzealnych. Składniki majątkowe objęte dotychczasowym pojęciem "wyposażenie", jeżeli zostały zaliczone do środków trwałych, wykazuje się odpowiednio w tych wierszach.

Wartość środków trwałych wykazuje się po uwzględnieniu aktualizacji wyceny ich wartości dokonanej zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 20 stycznia 1995 r. (Dz. U. Nr 7).

W wierszu 14 wykazuje się koszty inwestycji nie zakończonych do dnia, na który sporządzany jest bilans. Do inwestycji rozpoczętych kwalifikuje się wszystkie poniesione koszty pozostające w bezpośrednim związku z nie zakończoną jeszcze budową, montażem lub przekazaniem do używania nowego lub już istniejącego, lecz ulepszonego środka trwałego. Do kosztów inwestycji rozpoczętych zalicza się także naliczone za czas trwania inwestycji odsetki, prowizje i różnice kursowe od pożyczek, kredytów, przedpłat i zobowiązań, służących sfinansowaniu zakupów lub budowy środków trwałych. Kosztem inwestycji jest również nie podlegający odliczeniu podatek od towarów i usług.

W wierszu 15 wykazuje się równowartość środków pieniężnych wyrażonych w walucie polskiej i w walutach obcych przekazanych kontrahentom na poczet dostaw lub usług o charakterze inwestycyjnym, a także przekazanych kwot odpowiadających udziałowi jednostki gospodarczej w inwestycjach wspólnych.

W wierszu 16 wykazuje się wartość finansowego majątku trwałego, którego składniki objęte są wierszami 17 do 20.

W wierszu 17 wykazuje się udziały i akcje w obcych jednostkach (również zagranicznych) w cenach nabycia pomniejszonych o odpisy z tytułu trwałej utraty ich wartości. Ponadto w wierszu tym wykazuje się również akcje i udziały opiewające na waluty obce.

W wierszu 18 wykazuje się papiery wartościowe długoterminowe mające charakter lokat o określonym przy emisji lub w umowie terminie wykupu i oprocentowaniu. Są to w szczególności obligacje, bony skarbowe, jednostki funduszów powierniczych itp. w wartości według cen nabycia pomniejszonych o odpisy z tytułu trwałej utraty ich wartości. W wierszu tym wykazuje się również papiery wartościowe wyrażone w walutach obcych.

W wierszu 19 wykazuje się tylko udzielone pożyczki długoterminowe w kwocie wymagającej zapłaty.

W wierszu 20 wykazuje się inne składniki finansowego majątku trwałego mające charakter lokat długoterminowych, jak skrypty dłużne, bony itp. w kwocie uwzględniającej odpisy spowodowane trwałą utratą ich wartości. W wierszu tym wykazuje się również finansowe składniki majątku trwałego wyrażone w walutach obcych.

W wierszu 21 wykazuje się należności (w walucie polskiej i obcej), których termin zapłaty (lub ostatniej raty) przypada po okresie dłuższym niż rok od dnia bilansowego.

W wierszu 22 wykazuje się wartość majątku obrotowego, na który składa się suma wartości zapasów, należności i roszczeń, papierów wartościowych przeznaczonych do obrotu i środków pieniężnych.

W wierszu 23 wykazuje się składniki zapasów, tj.: materiały, półprodukty i produkty w toku, produkty gotowe, towary oraz zaliczki na poczet dostaw.

W wierszu 24 wykazuje się nabyte od obcych kontrahentów i ewentualnie wyprodukowane przez własne komórki pomocnicze: surowce i inne materiały podstawowe, paliwa, materiały pomocnicze, opakowania, części zapasowe maszyn i urządzeń, które są przeznaczone do zużycia na potrzeby wszystkich rodzajów własnej działalności gospodarczej. W skład materiałów wchodzą również odpadki, produkty uboczne i odzyski powstałe w toku produkcji lub innej działalności. W wierszu tym ujmuje się również wartość:

- materiałów odpisanych uprzednio w koszty bezpośrednio po zakupie, a nie zużyte do końca roku obrotowego lub wydanych do produkcji, lecz nie zużytych do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych,

- materiałów w drodze, tj. tych, które jeszcze nie znajdują się fizycznie w posiadaniu jednostki gospodarczej, ale stanowią już jej własność,

- inwentarza żywego, np. zakupionego do uboju.

W wierszu 25 wykazuje się równowartość kosztów poniesionych na wytworzenie produktów (wyrobów i usług), które przeszły określone fazy produkcji, ale nie zostały zakończone - są w toku realizacji.

W wierszu 26 wykazuje się wyroby gotowe, tj. takie produkty, które przeznaczone są do sprzedaży, nie podlegają dalszemu przerobowi w jednostce, w której zostały wytworzone oraz odpowiadają określonym normom lub warunkom umownym, a także roboty i usługi odpisane w momencie wytworzenia w ciężar kosztu własnego, lecz jeszcze nie sprzedane do końca okresu sprawozdawczego, a także wartość inwentarza żywego w tuczu i hodowli.

W wierszu 27 wykazuje się rzeczowe składniki majątkowe nabyte z przeznaczeniem do dalszej odsprzedaży. W wierszu tym ujmuje się również wartość towarów w drodze.

Wartość materiałów i towarów wykazywana jest w zależności od przyjętych przez jednostkę zasad wyceny - według cen zakupu lub według cen nabycia (tzn. cen zakupu powiększonych o koszty związane z zakupem).

Wartość półproduktów i produkcji w toku oraz produktów wykazywana jest według kosztu ich wytworzenia, tj. bez uwzględniania kosztów ogólnego zarządu.

W wierszu 28 wykazuje się równowartość środków pieniężnych wyrażonych w walucie polskiej lub w walutach obcych przekazanych dostawcom, których rozliczenie nastąpi po zrealizowaniu zamówionych dostaw zapasów lub wykonaniu usługi.

W wierszu 29 wykazuje się stan krótkoterminowych należności i roszczeń jednostki, na który składają się należności z tytułu dostaw i usług, z tytułu podatków, dotacji i ubezpieczeń społecznych, pozostałe należności, należności i roszczenia dochodzone na drodze sądowej wraz z odsetkami ustalonymi na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych.

W wierszu 30 wykazuje się stan należności z tytułu dostaw i usług w walucie polskiej lub w walutach obcych od odbiorców za dostarczone wyroby, towary oraz wyświadczone usługi (łącznie z należnym podatkiem VAT) oraz ewentualne nadpłaty na rzecz dostawców.

W wierszu 31 wykazuje się stan należności z tytułu dotacji budżetowych i ewentualnych nadpłat z tytułu podatków oraz innych tytułów rozliczanych z budżetem centralnym, z budżetami terenowymi i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych w kwocie wymagającej zwrotu.

W wierszu 32 wykazuje się stan innych należności w walucie polskiej i w walutach obcych wyżej nie wymienionych, np. należności od pracowników, z tytułu wynagrodzeń, różnych rozliczeń (z tytułu funduszów specjalnych, pożyczek krótkoterminowych) w kwocie wymagającej zapłaty na dzień bilansowy.

W wierszu 33 wykazuje się stan należności krótko- i długoterminowych w walucie polskiej i w walutach obcych kwestionowanych, tj. będących przedmiotem sporu, dochodzonych w sądzie na drodze powództwa cywilnego.

Należności wykazywane w tych pozycjach nie obejmują zaliczek ujętych w w. 07, 15, 28 oraz należności z tytułu pożyczek długoterminowych ujętych w w. 19. Zgodnie z zasadą ostrożnej wyceny suma należności i roszczeń zostaje zmniejszona o równowartość utworzonych na nie rezerw.

W wierszu 34 wykazuje się krajowe i zagraniczne papiery wartościowe nabyte w celu odsprzedaży, w terminie nie dłuższym niż rok, takie jak: obligacje obce, akcje, skrypty dłużne, bony skarbowe, czeki i weksle obce o terminie płatności powyżej trzech miesięcy od daty ich wystawienia, a także udziały lub akcje własne do zbycia.

W wierszu 35 wykazuje się udziały lub akcje własne do zbycia.

W wierszu 36 wykazuje się inne papiery wartościowe, również czeki i weksle o terminie płatności powyżej 3 miesięcy od dnia ich wystawienia.

W wierszu 37 wykazuje się w szczególności: krajowe i zagraniczne środki pieniężne w kasach, ulokowane na bieżących rachunkach bankowych lub w formie lokat oraz czeki i weksle obce płatne w ciągu 3 miesięcy od daty ich wystawienia.

W wierszu 38 wykazuje się stan środków pieniężnych krajowych i zagranicznych oraz bonów pieniężnych w kasie.

W wierszu 39 wykazuje się stan środków pieniężnych krajowych i zagranicznych, ulokowanych na rachunkach bankowych.

W wierszu 40 wykazuje się wartość krajowych i zagranicznych weksli i czeków obcych, które mogą mieć termin płatności do 3 miesięcy od dnia ich wystawienia oraz środków pieniężnych w drodze, które dotyczą kwot przemieszczanych, np. z kasy na rachunek bankowy lub między różnymi rachunkami, a także metali szlachetnych.

W wierszu 41 wykazuje się równowartość kosztów poniesionych w okresie sprawozdawczym (lub w okresach poprzednich), a dotyczących przyszłych okresów.

W wierszu 42 wykazuje się koszty dotyczące przyszłych okresów sprawozdawczych. Są to głównie koszty zakupu, koszty remontu środków trwałych, czynsze i dzierżawy płatne z góry, ubezpieczenia majątkowe, podatki obciążające koszty, koszty przygotowania nowej produkcji, a także różnicę pomiędzy wartością otrzymanych kredytów lub wyemitowanych obligacji a wyższym zobowiązaniem do zapłaty za nie.

W wierszu 43 wykazuje się w szczególności ujemną różnicę między wyższym zobowiązaniem z tytułu podatku dochodowego a niższym podatkiem zarachowanym w ciężar obowiązkowych obciążeń wyniku finansowego spowodowaną odmiennością momentu uznania przychodu za osiągnięty lub kosztu za poniesiony w myśl przepisów ustawy i przepisów podatkowych.

PASYWA

W wierszu 45 wykazuje się łączną sumę kapitałów (funduszy) własnych jednostki, tzn. kapitału (funduszu) podstawowego, należnych, lecz nie wniesionych wkładów na poczet kapitału podstawowego (wielkość ujemna), kapitału (funduszu) zapasowego, kapitału (funduszu) rezerwowego z aktualizacji wyceny, pozostałych kapitałów (funduszy) rezerwowych, nie podzielonego wyniku finansowego z lat ubiegłych oraz wyniku finansowego netto roku obrotowego.

W wierszu 46 wykazuje się, w zależności od formy prawnej podmiotu gospodarczego, stan kapitału (funduszu) podstawowego. W pozycji tej wykazują:

- spółki akcyjne - kapitał akcyjny,

- spółki z o.o. - kapitał zakładowy,

- przedsiębiorstwa państwowe - fundusz założycielski,

- spółdzielnie - fundusz udziałowy,

- spółki komandytowe, jawne, cywilne - kapitał właściciela.

W wierszu 47 wykazuje się tę część kapitału podstawowego jednostki, która do dnia sporządzenia bilansu nie została wniesiona przez udziałowców lub akcjonariuszy.

W wierszu 48 wykazuje się kapitał (fundusz) zapasowy z wyszczególnieniem 5 pozycji stanowiących o jego pochodzeniu, tj.: ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej, tworzony ustawowo (np. z zysku), tworzony zgodnie ze statutem lub umową, z dopłat wspólników oraz innych źródeł; tu zalicza się fundusz przedsiębiorstwa przedsiębiorstw państwowych oraz fundusz zasobowy spółdzielni.

W wierszach 49-53 wykazuje się, w zależności od sposobu tworzenia, stan kapitału (funduszu) zapasowego (tzn. ze sprzedaży akcji powyżej ich wartości nominalnej, tworzony ustawowo, zgodnie ze statutem lub umową, z dopłat wspólników i z innych źródeł).

W wierszu 54 wykazuje się kapitał (fundusz) rezerwowy w wysokości różnicy wartości netto środków trwałych powstałej na skutek aktualizacji ich wyceny na 1.01.1995 r. W przedsiębiorstwach państwowych kapitał ten kwalifikowany jest jako część składowa funduszu założycielskiego i funduszu przedsiębiorstwa.

W wierszu 55 wykazuje się kapitał (fundusz) rezerwowy, tworzony z zysku do podziału lub z innych źródeł określonych w uchwałach o utworzeniu tego kapitału (funduszu), a także stan funduszu prywatyzacyjnego.

W wierszu 56 wykazuje się nie podzielony wynik finansowy z lat ubiegłych, stanowiący nie rozliczoną równowartość części (lub całości) wyniku finansowego netto pochodzącego z lat poprzedzających rok obrotowy, za który sporządzony jest bilans (tj. nie podzielony zysk lub nie pokrytą stratę).

W wierszu 59 wykazuje się wynik finansowy netto (zysk - wielkość dodatnia, strata - wielkość ujemna) zgodny z wynikiem finansowym netto z rachunku zysków i strat oraz różnicę (in plus lub in minus) wynikającą z zaokrągleń ustalonych przy denominacji złotego.

W wierszu 62 wykazuje się odpisy wyniku finansowego netto bieżącego roku obrotowego, wykazywane jako wielkość ujemna, korygująca wynik finansowy netto.

W wierszu 63 wykazuje się rezerwy tworzone na podstawie przepisów ustawy o rachunkowości (art. 37, ust. 3; art. 37, ust. 1, pkt. 4). Nie wykazuje się rezerwy na należności i roszczenia utworzonych zgodnie z art. 37, pkt. 1, ust, 1-3.

W wierszu 64 wykazuje się rezerwę na dodatnią różnicę między wyższym podatkiem dochodowym zaliczonym do obowiązkowych obciążeń a niższym zobowiązaniem podatkowym, spowodowaną odmiennością momentu uznania przychodu za osiągnięty lub kosztu za poniesiony w myśl przepisów ustawy i przepisów podatkowych.

W wierszu 65 wykazuje się rezerwy na pewne lub prawdopodobne straty z operacji w toku, a w szczególności z tytułu udzielonych gwarancji, poręczeń, operacji kredytowych, skutków toczącego się postępowania sądowego - w wysokości przewidywanej kwoty straty.

W wierszu 66 wykazuje się wyrażone w walucie polskiej i w walutach obcych zobowiązania długoterminowe z terminem spłaty (lub spłaty ostatniej raty) dłuższym niż jeden rok od dnia bilansowego

W wierszu 67 wykazuje się zobowiązania długoterminowe w kwocie wymagającej zapłaty dotyczące pożyczek (uzyskanych), zaciągniętych drogą wystawienia obligacji i innych papierów wartościowych (emitowanych przez jednostkę), łącznie z ewentualnymi odsetkami.

W wierszu 68 wykazuje się uzyskane długoterminowe kredyty bankowe w kwocie wymagającej zapłaty (wraz z ewentualnymi odsetkami).

W wierszu 69 wykazuje się pozostałe zobowiązania długoterminowe (wynikające z umownie odroczonych terminów płatności) nie wymienione w wierszach 67 i 68.

W wierszu 70 wykazuje się łączną sumę zobowiązań krótkoterminowych, tj. wymagających - na moment bilansowy - zapłaty w terminie nie dłuższym niż rok oraz funduszy specjalnych.

W wierszu 71 wykazuje się zobowiązania krótkoterminowe wyrażające rzeczywisty stan krajowych i zagranicznych krótkoterminowych zobowiązań jednostki gospodarczej, w tym także z tytułu kredytów i pożyczek.

W wierszu 72 wykazuje się zobowiązania z tytułu zaciągniętych pożyczek krótkoterminowych oraz z tytułu wyemitowanych obligacji lub innych papierów wartościowych o terminie płatności nie dłuższym niż 1 rok od dnia bilansowego w kwocie wymagającej zapłaty (wraz z ewentualnymi odsetkami).

W wierszu 73 wykazuje się zobowiązania z tytułu uzyskanych krótkoterminowych kredytów bankowych w kwocie wymagającej zapłaty (wraz z ewentualnymi odsetkami).

W wierszu 74 wykazuje się otrzymane od kontrahentów zaliczki na poczet przyszłych dostaw lub usług, które zostaną rozliczone po ich zrealizowaniu.

W wierszu 75 wykazuje się krajowe i zagraniczne zobowiązania w kwocie wymagającej zapłaty wobec dostawców za dostarczone i zafakturowane materiały i towary oraz wyświadczone usługi, łącznie z naliczonym VAT, obejmują również ewentualne nadpłaty odbiorców. W pozycji tej wykazuje się także zobowiązania z tytułu dostaw otrzymanych, ale nie zafakturowanych do dnia, na który sporządzony jest bilans (dostawy niefakturowane).

W wierszu 76 wykazuje się zobowiązania wynikające z wydanych weksli w walucie polskiej lub w walutach obcych w wartości nominalnej, na którą weksle opiewają.

W wierszu 77 wykazuje się zobowiązania z tytułu podatków (w tym VAT), opłat oraz innych rozrachunków o charakterze publicznoprawnym - wobec budżetów i Zakładu ubezpieczeń Społecznych w kwocie wymagającej zapłaty.

W wierszu 78 wykazuje się zobowiązania z tytułu wynagrodzeń za pracę.

W wierszu 79 wykazuje się wyrażone w walucie polskiej lub w walutach obcych inne zobowiązania krótkoterminowe, nie ujęte w wierszach 72-78, w kwocie wymagającej zapłaty.

W wierszu 80 wykazuje się stan funduszy specjalnych (na ogół Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych).

W wierszu 81 wykazuje się rozliczenia międzyokresowe i przychody przyszłych okresów - jest to pozycja zbiorcza biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów i przychodów przyszłych okresów.

W wierszu 82 wykazuje się bierne rozliczenia międzyokresowe stanowiące równowartość kosztów przypadających na bieżący okres sprawozdawczy lub rok obrotowy (ściśle określonych świadczeń wykonanych na rzecz jednostki, lecz jeszcze nie stanowiących zobowiązania oraz prawdopodobnych kosztów, których kwota bądź data powstania zobowiązania z ich tytułu nie są jeszcze znane, a w szczególności z tytułu napraw gwarancyjnych i rękojmi). Bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów ustala się w ich przewidywanej wysokości przypadającej na bieżący okres sprawozdawczy.

W wierszu 83 wykazuje się przychody przyszłych okresów stanowiące równowartość przychodów uzyskanych w okresie poprzednim lub bieżącym, a dotyczące przyszłych okresów. Przychody przyszłych okresów są wyodrębniane i zaliczane do pasywów, w celu zapewnienia realnej wysokości wyniku finansowego danego okresu lub roku obrotowego. Zalicza się do nich, stosowanie do ustawy o rachunkowości art. 41: otrzymane do kontrahentów zapłaty za świadczenia, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, kwoty podwyższające wartość należności lub roszczeń, na które uprzednio utworzono rezerwę, nadwyżkę dodatnich różnic kursowych nad ujemnymi, ustaloną przy wycenie na dzień bilansowy innych niż środki pieniężne i krótkoterminowe papiery wartościowe (przeznaczone do obrotu) aktywów i pasywów wyrażonych w walutach obcych - do czasu ich rozliczenia lub odpisania, nie rozliczoną różnicę wartości firmy (w przypadku gdy cena nabycia jednostki lub zorganizowanej jej części była niższa od jej wartości rynkowej - tzw. "ujemna wartość firmy"), dotacje, subwencje i dopłaty do inwestycji oraz prac rozwojowych, w wysokości rzeczywiście otrzymanych na nabycie lub wytworzenie środków trwałych albo finansowanie prac rozwojowych, jeżeli stosownie do innych ustaw nie zwiększają one funduszy własnych jednostek.

Dane uzupełniające do bilansu

W wierszu 85 wykazuje się wartość umorzenia rzeczowych składników majątku trwałego.

W wierszu 86 wykazuje się umorzenie wartości niematerialnych i prawnych.

W wierszu 87 wykazuje się udziały w obcych podmiotach zagranicznych w formie gotówki lub aportów rzeczowych, np. w postaci środków trwałych lub innych wartości wynikających z umowy spółki.

W wierszu 88 wykazuje się wynikający z wierszy 66 i 71 stan długo- i krótkoterminowych kredytów i pożyczek zagranicznych.

Uwaga. Wiersze od 89 do 97 wypełniają spółki i zagraniczne przedsiębiorstwa drobnej wytwórczości.

W wierszu 89 należy wykazać tylko kwotę kapitału zakładowego (akcyjnego) bez kapitału zapasowego i ewentualnie rezerwowego (podać kwotę figurującą w księgach w wysokości zgodnej z umową lub statutem spółki oraz wpisem do rejestru handlowego).

W wierszu 90 wykazuje się kwotę zaangażowanego kapitału osób fizycznych krajowych.

W wierszu 91 wykazuje się kwotę zaangażowanego kapitału będącego mieniem państwowych osób prawnych, bez mienia Skarbu Państwa.

Przez osoby państwowe osoby prawne (zobowiązane do sporządzania bilansu i rachunku zysków i strat) należy rozumieć przedsiębiorstwa państwowe, państwowe instytucje kultury i kinematografii, spółki prawa handlowego, w których wszystkie udziały stanowią mienie państwowe.

W wierszu 93 wykazuje się kwotę zaangażowanego kapitału będącego mieniem komunalnym wniesionym przez przedsiębiorstwa komunalne bądź spółki prawa handlowego z wyłącznym udziałem mienia komunalnego.

W wierszu 94 wykazuje się kwotę zaangażowanego kapitału wniesionego przez jednostki samorządu terytorialnego.

W wierszu 95 wykazuje się kwotę zaangażowanego kapitału będącego mieniem spółek z kapitałem mieszanym (np. państwowym, komunalnym, zagranicznym, osób fizycznych) oraz innych osób prawnych, takich jak fundacje, stowarzyszenia. W wierszu tym nie należy wykazywać kwoty bezpośrednio zaangażowanego kapitału spółdzielni.

W wierszu 96 wykazuje się kwotę zaangażowanego kapitału spółdzielni.

W wierszu 97 wykazuje się kwotę zaangażowanego kapitału zagranicznego, zarówno osób prawnych jak i fizycznych.

W wierszu 98 należy wykazać różnicę między bilansem zamknięcia B.Z. 1994 roku i bilansem otwarcia B.O. 1995 roku powstałą w bilansie przekształcenia.

Dział 2. Rachunek zysków i strat

Obejmuje zestawienie elementów, których suma algebraiczna pozwala na obliczenie wyniku finansowego netto jednostki.

Poszczególne pozycje działów należy wypełniać zgodnie z zamianowaniem wierszy. Należy zwrócić uwagę, że wartości dodatnie pośrednich wyników cząstkowych są zyskami, a ujemne - stratami.

Część A działu 2 zawiera wersję rachunku zysków i strat kalkulacyjną i porównawczą (dot. kosztów działalności operacyjnej, jak i przychodów ze sprzedaży i zrównanych z nimi).

Uwaga. Należy wybrać jedną z wersji i wypełnić odpowiednie wiersze według oznaczeń na formularzu.

Podmioty dla potrzeb sporządzania sprawozdania finansowego w części obejmującej rachunek zysków i strat (zgodnie z ustawą) wyodrębniają trzy grupy przychodów i kosztów wpływających na wynik finansowy, tj.:

1) grupy przychodów

a) przychody ze sprzedaży i zrównane z nimi (w. 24 dz. 2),

b) pozostałe przychody operacyjne (w. 30, dz. 2),

c) przychody finansowe (w. 35 dz. 2).

ad. a) przychody te obejmują: przychody ze sprzedaży produktów (tj. kwoty uzyskane lub należne z tytułu sprzedaży wyrobów gotowych w podmiotach wytwarzających, robót i usług w podmiotach prowadzących działalność usługową), towarów i materiałów. Przychody ze sprzedaży wpływające na wynik finansowy ustala się w wartości wyrażonej w rzeczywistych cenach sprzedaży - z uwzględnieniem opustów, rabatów i bonifikat - bez podatku od towarów i usług.

W wersji kalkulacyjnej obejmują: przychody ze sprzedaży produktów i przychody ze sprzedaży towarów i materiałów.

W wersji porównawczej obejmują: przychody ze sprzedaży produktów, przychody ze sprzedaży towarów i materiałów, zmianę stanu produktów oraz koszt wytworzenia świadczeń na własne potrzeby.

W wierszu 25 należy wykazać przychody ze sprzedaży (na zewnątrz przedsiębiorstwa) produktów (wyrobów i usług).

W wierszu 26 należy wykazać przychody ze sprzedaży towarów (łącznie ze sprzedażą wyrobów, tzw. towarów własnych, w sieci własnych punktów sprzedaży detalicznej), tj. obrót (bez podatku VAT).

W wierszu 27 należy wykazywać zmianę stanu zapasów produktów gotowych, produkcji nie zakończonej i rozliczeń międzyokresowych kosztów (bez rozliczanych w czasie kosztów finansowych); zmiana stanu produktów (zwiększenie - wartość dodatnia, zmniejszenie - wartość ujemna) należy wypełniać zgodnie z zamianowaniem.

W wierszu 28 wykazuje się koszt wytworzenia wyrobów własnej produkcji wydanych do sieci własnych sklepów detalicznych, świadczeń na rzecz własnych inwestycji i na rzecz własnego zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, zakończonych wynikiem pozytywnym prac rozwojowych zaliczonych do wartości niematerialnych i prawnych, zawinionych niedoborów, zaniechanej produkcji, nieuzasadnionych kosztów pośrednich, odpisanych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Nie uważa się natomiast za sprzedaż wszelkiego rodzaju przesunięć składników majątku pomiędzy zakładami (na pełnym wewnętrznym rozrachunku gospodarczym) przedsiębiorstwa oraz świadczenie usług na potrzeby własne, a także na potrzeby własnych inwestycji rozpoczętych czy działalności socjalnej (traktuje się je jako zrównane z przychodami w wersji porównawczej).

Uwaga. Przedsiębiorstwa przemysłu energetycznego i ciepłowniczego wytwarzające energię elektryczną i cieplną wykazują przychody ze sprzedaży energii elektrycznej lub cieplnej w wierszu 25 jako przychody ze sprzedaży produktów oraz odpowiednio koszty uzyskania tych przychodów, natomiast przesyłające energię elektryczną lub cieplną (jednostki sieci i zbytu) wykazują wartość zakupionej energii elektrycznej lub cieplnej w cenach zakupu (nabycia) w wierszu 26 i 02, a jako wartość swojej usługi w wierszu 25 różnicę między wartością energii elektrycznej lub cieplnej w cenach zakupu (nabycia) i odpowiednie do tej usługi koszty.

ad. b) pozostałe przychody operacyjne są to przychody nie związane bezpośrednio z podstawową działalnością podmiotu, co których zalicza się: przychody ze sprzedaży lub wpływy z likwidacji środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz inwestycji (z wyłączeniem spowodowanych zdarzeniami losowymi), uzyskanie z zaniechanej produkcji złomu i innych odpadków, rozwiązane rezerwy (z wyjątkiem dotyczących operacji finansowych), nadwyżki inwentaryzacyjne, odpisane przedawnione zobowiązania, otrzymane odszkodowania, wyegzekwowane kary i grzywny, darowizny, dotacje, subwencje i dopłaty, odpisy rat dotacji, subwencji i dopłat dokonywane równolegle do amortyzacji sfinansowanych z tych źródeł środków trwałych oraz prac rozwojowych, odpis ujemnej wartości firmy (występujący w przychodach przyszłych okresów), przychody uzyskiwane z czynszów i dzierżawy własnych obiektów socjalnych, dofinansowanie utrzymania obiektów socjalnych z ZFŚS, otrzymane przez jednostkę nieodpłatnie składniki majątku. Pozostałe przychody operacyjne obejmują zwroty nadpłaconych podatków.

ad. c) przychody finansowe są to wpływy lub kwoty należne z tytułu dokonanych przez podmiot operacji finansowych, tj. dywidendy i inne efekty z tytułu udziałów w zyskach innych osób prawnych, dywidendy z obcych akcji, przychody ze sprzedaży akcji, udziałów i innych papierów wartościowych (długoterminowych i krótkoterminowych), odsetki i prowizje od środków pieniężnych stanowiących lokaty na rachunkach bankowych (z wyjątkiem środków ZFŚS), odsetki od obligacji obcych, odsetki od udzielonych przez jednostkę pożyczek i kredytów (w tym także odsetki za zwłokę w spłacie rat), dyskonto potrącone przez jednostkę przy zakupie weksli i czeków obcych, dodatnie różnice kursowe ustalone przy spłacie należności i zobowiązań oraz różnice przy wycenie środków pieniężnych, udziałów i papierów wartościowych, rozwiązanie rezerw utworzonych w ciężar kosztów operacji finansowych.

2) grupy kosztów

a) koszty działalności operacyjnej (w. 01 dz. 2),

b) pozostałe koszty operacyjne (w. 08 dz. 2),

c) koszty finansowe (w. 12 dz. 2).

ad. a) koszty działalności operacyjnej w podmiotach gospodarczych obejmują wszystkie koszty proste związane z prowadzeniem działalności produkcyjnej, usługowej i handlowej poniesione w celu uzyskania określonych przychodów.

W wersji kalkulacyjnej obejmują: wartość sprzedanych towarów i materiałów, koszt wytworzenia sprzedanych produktów, koszty sprzedaży, koszty ogólnego zarządu.

W wersji porównawczej obejmują: wartość sprzedanych towarów i materiałów oraz koszty ogółem (wg rodzaju).

Uwaga. W wierszu 02 należy wykazać wartość sprzedanych towarów według cen zakupu (nabycia).

ad. b) pozostałe koszty operacyjne obejmują: koszty związane ze sprzedażą, likwidacją środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych (w wartości netto), odpisane koszty inwestycji rozpoczętych, które nie dały zamierzonego efektu gospodarczego, nie planowane odpisy amortyzacyjne, odpisane należności przedawnione, umorzone i nieściągalne, równowartość rezerw tworzonych na należności oraz pewne i prawdopodobne straty (z wyjątkiem tych, które dotyczą operacji finansowych), skutki aktualizacji wartości zasobów rzeczowych składników majątku obrotowego, zapłacone odszkodowania, kary i grzywny, koszty postępowania spornego, darowizny na rzecz osób prawnych i fizycznych, koszty utrzymania własnych obiektów socjalnych (bez kosztów bezpośrednich usług świadczonych w tych obiektach).

ad. c) koszty finansowe obejmują: wartość (w cenach nabycia) sprzedanych udziałów, akcji i papierów wartościowych oraz koszty związane z tą sprzedażą, odsetki od zaciągniętych kredytów, pożyczek i zobowiązań (w tym także odsetki za zwłokę w zapłacie), odsetki od emitowanych przez jednostkę obligacji i innych papierów wartościowych, prowizje od otrzymanych kredytów i pożyczek, odpisy aktualizujące wartość finansowego majątku trwałego oraz krótkoterminowych papierów wartościowych przeznaczonych do obrotu, odsetki i opłaty dodatkowe od środków trwałych przyjętych w leasing finansowy, dyskonto płacone przy sprzedaży weksli, czeków obcych i papierów wartościowych, ujemne różnice kursowe, rezerwy na pewne lub prawdopodobne straty dotyczące operacji finansowych.

W wierszu 14 "odsetki do zapłacenia" ujmuje się tylko wartość odsetek, jakie jednostka zobowiązana jest zapłacić od zaciągniętych kredytów i pożyczek (z wyjątkiem odsetek dotyczących inwestycji w okresie realizacji) od emitowanych przez jednostkę obligacji, od środków trwałych przejętych w leasing finansowy oraz z tytułu zwłoki.

Uwaga. Odsetki zapłacone należy wykazywać w w. 16 "pozostałe" koszty finansowe.

Wynik finansowy netto (w. 23 lub w. 43) obejmuje następujące elementy:

1.
Wynik na działalności gospodarczej (w. 17 lub w. 40):
a)
wynik na działalności operacyjnej (w. 11 lub w. 34):

– wynik na sprzedaży produktów oraz towarów i materiałów (w. 24 minus w. 01) większy od zera należy wykazać w wierszu 07, a mniejszy od zera - w wierszu 29,

– wynik na pozostałej działalności operacyjnej (w. 30 minus w. 08).

Wynik na działalności operacyjnej stanowi różnicę między sumą należnych przychodów ze sprzedaży produktów, towarów i innych składników majątku wyrażonych w rzeczywistych cenach sprzedaży, z uwzględnieniem dotacji, opustów, rabatów i innych zwiększeń lub zmniejszeń, bez podatku od towarów i usług oraz zrealizowanych pozostałych przychodów operacyjnych a wartością sprzedanych produktów, towarów i innych składników majątku wycenionych w kosztach wytworzenia lub cenach nabycia (zakupu), powiększoną o przypadające od sprzedaży podatki obciążające sprzedawcę oraz o całość poniesionych od początku roku obrotowego kosztów ogólnego zarządu, sprzedaży produktów, towarów i innych składników majątku oraz pozostałych kosztów operacyjnych;

b)
wynik na operacjach finansowych (w. 35 minus w. 12).

Wynik na operacjach finansowych stanowi różnicę między należnymi przychodami z operacji finansowych, a w szczególności z posiadania udziałów w innych jednostkach, papierów wartościowych, odsetek od pożyczek i należności, w tym także odsetek za zwłokę w zapłacie, z rozwiązania rezerwy, otrzymania dyskonta, zysków ze sprzedaży papierów wartościowych, uzyskania dodatnich różnic kursowych, oprocentowania lokat i rachunków bankowych a kosztami operacji finansowych, na które składają się w szczególności odsetki, w tym także za zwłokę w zapłacie, prowizje od pożyczek i zobowiązań, płacone dyskonto, straty na sprzedaży papierów wartościowych, ujemne różnice kursowe, z wyjątkiem odsetek, prowizji, dodatnich i ujemnych różnic kursowych, o których mowa w art. 28 ust. 3 pkt 2 ustawy o rachunkowości.

2.
Wynik na operacjach nadzwyczajnych (w. 41 minus w. 18).

Wynik na operacjach nadzwyczajnych stanowi różnicę między zrealizowanymi zyskami nadzwyczajnymi a poniesionymi stratami nadzwyczajnymi. Przez straty i zyski nadzwyczajne rozumie się skutki finansowe zdarzeń powstających niepowtarzalnie, poza zwykłą działalnością jednostki, a w szczególności spowodowane zdarzeniami losowymi, zaniechaniem lub zawieszeniem pewnego rodzaju działalności (w tym również istotną zmianą metod produkcji lub sprzedażą zorganizowanej części jednostki) oraz postępowaniem ugodowym lub naprawczym.

Do zysków nadzwyczajnych zalicza się: odszkodowania otrzymane za straty będące skutkiem zdarzeń losowych, przychody ze sprzedaży zorganizowanych części jednostki, równowartość odzyskanych składników majątkowych (lub ich części) utraconych w wyniku zdarzeń losowych lub w związku z zaniechaniem (zawieszeniem) określonego rodzaju działalności jednostki, skutki obniżenia zobowiązań wobec kontrahentów wynikające z postępowania układowego, ugodowego lub naprawczego - po uprawomocnieniu się tych postępowań.

Do strat nadzwyczajnych zalicza się: wartość netto składników majątkowych utraconych z powodu zdarzeń losowych oraz koszty ponoszone w związku z usuwaniem skutków tych zdarzeń, wartość netto składników majątkowych wchodzących w skład zorganizowanej części jednostki, która podlega sprzedaży, wartość netto rzeczowych składników majątku unieruchomionych trwale z powodu zaniechania określonego rodzaju działalności jednostki oraz koszty likwidacji lub sprzedaży tych składników, wartość sprzedanych lub złomowanych materiałów i półfabrykatów (wg cen sprzedaży ewidencyjnych) zbędnych z powodu zaniechania określonej działalności i nie nadających się do wykorzystania w ramach innej działalności, koszty postępowania układowego, ugodowego lub naprawczego oraz wartość utraconych w ich wyniku należności.

3.
Obowiązkowe obciążenia wyniku finansowego brutto (w. 20) obejmują: podatek dochodowy od osób prawnych i fizycznych i inne obowiązkowe obciążenia wyniku finansowego (np. podatek dochodowy od osób fizycznych obejmuje kwotę podatku od dochodu uzyskanego przez osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, a inne obowiązkowe obciążenia wyniku finansowego dywidendę kapitałową w jednoosobowej spółce Skarbu Państwa).

Wiersz 50 winien być zgodny z wierszem 28 dla podmiotów wypełniających wariant porównawczy w rachunku zysków i strat.

W wierszu 52 wykazuje się liczbę osób (bez uczniów), będących w stanie ewidencyjnym w dniu 31 XII, dla których jednostka sprawozdawcza jest głównym miejscem pracy, łączenie z pracującymi poza granicami kraju. Dane podaje się bez przeliczania zatrudnionych na pełne etaty.

Do pracujących zalicza się osoby zatrudnione na podstawie stosunku pracy (pracownicy najemni), osoby wykonujące pracę nakładczą, agentów oraz osoby zatrudnione przez agentów, członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych, właścicieli i współwłaścicieli zakładów prowadzących działalność gospodarczą łącznie z pomagającymi członkami ich rodzin.

W wierszu 53 należy podać liczbę członków spółdzielni (stan w dniu 31 XII) zgodnie z rejestrem członków (art. 30 ustawy z 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze - Dz. U. Nr 30, poz. 210 wraz późniejszymi zmianami).

Część III. Środki trwałe i inwestycje

W części III wykazuje się wartość brutto własnych środków trwałych jednostek sprawozdawczych (także czasowo nieczynnych, jak np. znajdujące się w rezerwie lub zapasie, będące w naprawie, zbędne, uznane za trwale nieczynne, wydzierżawione innym jednostkom) łącznie z wartością środków trwałych:

- Skarbu Państwa, otrzymanych do użytkowania na podstawie umów najmu lub dzierżawy (w tym również umów leasingu), z których wynika prawo ich zakupu przez najemcę lub dzierżawcę za ustaloną w tych umowach cenę, zawartych na podstawie przepisów ustawy z dnia 13 lipca 1990 r. o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych,

- przyjętych do użytkowania na podstawie umowy leasingu, z której wynika prawo do ich amortyzowania i umorzenia.

Podziału środków trwałych i nakładów inwestycyjnych na grupy należy dokonać zgodnie ze znowelizowaną w 1991 r. "Klasyfikacją Rodzajową Środków Trwałych" wprowadzoną zarządzeniem nr 51 Prezesa GUS z dnia 17 grudnia 1991 r. (Dz. Urz. GUS Nr 21, poz. 132).

Do wartości nakładów inwestycyjnych zalicza się poniesione w okresie sprawozdawczym nakłady na nabycie bądź wytworzenie dla własnych potrzeb środków trwałych, nakłady na inwestycje rozpoczęte (nie zakończone, tj. na przyszłe środki trwałe, na inwestycje w obcych obiektach oraz inne nakłady związane z realizacją inwestycji, a nie zaliczane do środków trwałych).

W przypadku realizacji wspólnych inwestycji przez kilku inwestorów, gdy jeden inwestor realizuje inwestycje, a inni inwestorzy partycypują w kosztach budowy, nakłady inwestycyjne powinny być wykazywane w zakresie całej inwestycji tylko w sprawozdaniach realizującego inwestycje tzw. "inwestora zastępczego". Inwestorzy, którzy biorą udział w kosztach budowy, nie wykazują wnoszonych udziałów jako zrealizowanych nakładów inwestycyjnych.

Podmioty, które nie mogą odliczać podatku VAT i podatek ten jest wliczany do wartości środka trwałego - wykazują nakłady inwestycyjne łącznie z podatkiem VAT. Również pozostałe podmioty, w przypadku gdy podatek VAT zwiększy wartość ujętego w ewidencji księgowej środka trwałego, podają wartość łącznie z podatkiem VAT (dotyczy to samochodów osobowych zakupionych na własne potrzeby oraz zakupionych dóbr inwestycyjnych służących działalności nie opodatkowanej).

Objaśnienia do działu 1. Wartość brutto środków trwałych i nakłady inwestycyjne

Dane w dziale 1 "Wartość brutto środków trwałych i nakłady inwestycyjne" w rubrykach 1-3 należy podać według wartości ewidencyjnej figurującej w księgach, tj. bez potrącenia umorzeń.

W rubryce 1 należy podać wartość brutto środków trwałych po uwzględnieniu skutków aktualizacji wyceny środków trwałych według ich stanu na 1 stycznia 1995 r. przeprowadzonej zgodnie z postanowieniami rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 stycznia 1995 r. w sprawie amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a także aktualizacji wyceny środków trwałych (Dz. U. Nr 7, poz. 34), zaś w poz. 1.1 wartość brutto środków trwałych przed aktualizacją.

W rubryce 1 wykazuje się również wartość brutto środków trwałych w momencie rozpoczęcia działalności w ciągu roku sprawozdawczego.

W rubryce 3 należy podać wartość środków trwałych, które zostały postawione w stan likwidacji na skutek zużycia w toku normalnego ich użytkowania oraz środków trwałych, które zostały wycofane z użytkowania (postawione w stan likwidacji) w wyniku zniszczenia (np. wypadków losowych, katastrof itp.) lub zmian sytuacyjnych (np. wyburzenia budynku nie zużytego całkowicie celem uzyskania miejsca na budowę innego obiektu). W rubryce tej podaje się również wartość środków trwałych postawionych w stan likwidacji przekazanych innej jednostce celem fizycznej ich likwidacji.

Wiersz 1 rubr. 4 stanowi sumę wartości podanych w rubr. 4 wierszy od 2 do 6 + wiersz 1.6 + wiersz 1.7.

W rubrykach od 4 do 6 wierszy 2 do 6 należy podać informacje o wartości poniesionych nakładów inwestycyjnych (łącznie z nakładami związanymi z ochroną środowiska i gospodarką wodną) - bez odsetek od kredytów i pożyczek na realizację inwestycji:

- w rubr. 4 - o nakładach poniesionych na obiekty produkcji krajowej, jak i z importu, które spełniają kryteria zaliczania ich do środków trwałych, wykazując nakłady na nowe środki trwałe, nakłady na ulepszenie istniejących środków trwałych (przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację, modernizację) oraz nakłady ponoszone przy nabyciu gruntów i innych używanych środków trwałych (bez wartości nakładów na zakupione używane środki trwałe),

- w rubr. 5 - nakłady na zakupy z importu. Nabycie używanych środków trwałych pochodzących z importu należy traktować jak zakup nowych środków trwałych i wykazywać je w rubr. 4 i 5, natomiast nabycie używanych środków trwałych pochodzących z importu, a użytkowanych dotychczas przez krajowych właścicieli - należy uważać za zakup krajowego używanego środka trwałego i wykazywać tylko w rubr. 6,

- w rubr. 6 - nakłady na nabycie używanych środków trwałych (także gruntów) bez nakładów ponoszonych przy ich nabyciu oraz zakup inwestycji nie zakończonych.

W wierszu 2 rubr. 1 i 2 wykazuje się objęte ewidencją księgową tylko grunty własne; zakup gruntów należy traktować jako nabycie używanego środka trwałego i nakłady inwestycyjne na jego zakup wykazywać w rubr. 6, a nakłady na poprawę walorów (ulepszenie) tego gruntu w rubr. 4.

W wierszu 6 wykazuje się łączną wartość pozostałych środków trwałych i nakładów inwestycyjnych nie wykazanych w wierszach 2 -5, tj.: zasadzeń wieloletnich, melioracji szczegółowych oraz inwentarza żywego.

W poz. 1.2 wykazuje się wartość brutto składników majątkowych, które do dnia 31 XII 1994 r. nie były uznawane za środki trwałe; zgodnie z ww. rozporządzeniem te składniki majątkowe nie podlegały aktualizacji wyceny.

W poz. 1.3a należy podać wartość budynków, których powierzchnia użytkowa w przeważającej części użytkowana jest na cele mieszkalne.

Uwaga. Nie należy w poz. 1.3a podawać wartości budynków burs, domów akademickich, internatów, hoteli miejskich, schronisk turystycznych oraz budynków użytkowanych jako obiekty kolonijne, domy wypoczynkowo-wczasowe itp.

W poz. 1.3b należy wykazać wartość ewidencyjną (brutto) środków trwałych zaliczonych zgodnie z Klasyfikacją Rodzajową Środków Trwałych do melioracji podstawowych, a więc:

- rodzaj 251-4 - Budowle piętrzące wodno-melioracyjne,

- rodzaj 253-5 - Kanały otwarte i kryte melioracyjne melioracji podstawowych w gospodarce rolnej i leśnej,

- rodzaj 257-3 - Wały i groble melioracji podstawowych

oraz z rodzaju 255 ujęcia i zrzuty wód dla potrzeb melioracji podstawowych.

W poz. 1.6 należy podać odsetki od kredytów i pożyczek za okres realizacji inwestycji (wartości tych nie należy zaliczać do wierszy od 2 do 6 w dz. 1).

Objaśnienia do działu 2. Finansowanie inwestycji

Wartość wykazana w wierszu 2 rubr. 1 powinna być zgodna z sumą wartości wykazanych w dz. 1 wierszu 1 rubr. 4 i w wierszu 1 rubr. 6, natomiast wartość wykazana w wierszu 3 rubr. 1 powinna być zgodna z wartością podaną w wierszu 1 rubr. 4 dz. 1.

W wierszu 4 należy wykazać wydatki poniesione w roku na nabycie wartości niematerialnych i prawnych. W wierszu tym nie należy wykazywać wydatków poniesionych na nabycie oprogramowania komputerów, zakupionego łącznie z komputerem.

W wierszu 5 należy wykazywać nabycie akcji, długoterminowych papierów wartościowych, wartości udzielonych długoterminowych pożyczek, wartości udziałów oraz innych finansowych składników majątku trwałego. Do długoterminowych papierów wartościowych, pożyczek itp. zalicza się te z nich, które uznane zostały za lokaty i których termin zapłaty przypada co najmniej po upływie roku od daty, na jaką jest sporządzone sprawozdanie finansowe.

Objaśnienia do działu 3. Ochrona środowiska

Jednostki realizujące inwestycje związane z ochroną środowiska i gospodarką wodną sporządzają dodatkowo dział 3.

W pozycji 3.1 podaje się inwestycje grupując je zgodnie z lokalizacją i kierunkiem inwestowania opisanym w wykazie 2:

- w rubr. 3 nakłady inwestycyjne (niezależnie od wykazania ich w pozostałych działach),

- w rubr. 7 uzyskane efekty.

Należy zaliczyć tu zarówno samodzielne zadania inwestycyjne jak i części inwestycji dotyczące gospodarki wodnej bądź ochrony środowiska w inwestycjach o innym charakterze, np. elektrofiltry przy kotle.

W rubr. 0 należy podać w pierwszej kolejności nazwy kierunków inwestowania podane w wykazie 2A, a następnie nazwy uzyskanych efektów inwestycyjnych podanych w wykazie 2B objaśnień ogólnych:

w rubryce 1 - symbol województwa, podany w wykazie 1 oraz nazwę gminy,

w rubryce 2 - symbole inwestycji zaklasyfikowane do ochrony środowiska bądź do gospodarki wodnej zgodnie z wykazem 2A,

w rubryce 3 - wartość nakładów inwestycyjnych poniesionych od początku roku do końca roku sprawozdawczego,

w rubrykach 4 - 6 - symbole uzyskanych efektów działalności inwestycyjnej zgodnie z wykazem 2B objaśnień ogólnych,

w rubryce 7 - ilości uzyskanych efektów z działalności inwestycyjnych.

W wierszu 01 rubr. 3 należy podać sumę wierszy od 02 do 10.

W poz. 3.2a należy podać wartość ewidencyjną środków trwałych ogółem (w poz. 3.2b budowli, w poz. 3.2c pozostałych) służących ochronie środowiska zaliczonych zgodnie z "Klasyfikacją Rodzajową Środków Trwałych" do następujących rodzajów:

- rodzaj 204 - Chłodnie kominowe i wentylatorowe,

- rodzaj 223 - Zbiorniki (doły gnilne, osadniki itp. budowle),

- rodzaj 258 - Budowle do oczyszczania ścieków,

- rodzaj 299-7 - Budowle do gromadzenia i przerobu odpadów przemysłowych i komunalnych,

- rodzaj 655 - Urządzenia do oczyszczania gazów,

- rodzaj 548 - Urządzenia do oczyszczania ścieków,

- ze zbioru 743-1 - Samochody asenizacyjne.

Część IV. Podstawowe dane o jednostce lokalnej, grupie jednostek lokalnych i zadaniach inwestycyjnych

Część IV należy wypełnić oddzielnie dla każdej jednostki lokalnej wymienionej w dz. 2 cz. I ewentualnie utworzonej grupy jednostek lokalnych (które utworzone mogą być z jednostek lokalnych wymienionych w dz. 2 cz. I).

Dodatkowe strony cz. IV (w przypadku większej ilości jednostek lokalnych) można odebrać we właściwym urzędzie statystycznym.

Każdą dodatkową kartkę należy numerować wstawiając obok numeru strony 9 i 10 kolejny numer 9-1 i 10-1, 9-2 i 10-2 itd.

Za lokalną jednostkę grupową można przyjąć kilka (kilkanaście) jednostek lokalnych umiejscowionych na terenie tej samej gminy, prowadzących ten sam rodzaj działalności.

Jednostki handlowe w części IV wykazują odpowiednie dane statystyczne dla poszczególnych jednostek lokalnych wymienionych w dz. 2 cz. I oraz dane łącznie dla sklepów stanowiących samodzielne jednostki lokalne.

W pozycji 1 "numer kolejny jednostki lokalnej" (NRJL) należy wstawić czterocyfrowy numer zgodny z numerem ustalonym dla jednostki lokalnej w dziale 2 cz. I.

W pozycji 2 "grupowa jednostka lokalna" należy wymienić kolejno czterocyfrowe numery ustalone w dziale 2 dla jednostek lokalnych wchodzących w skład jednostki grupowej.

Obok symbolu LJL należy podać liczbie jednostek lokalnych wchodzących w skład jednostki grupowej, obok symbolu NJG (numer jednostki grupowej) należy wstawić w odpowiedniej kolejności trzycyfrowy numer, zaczynając od 002, gdyż numer 001 zastrzeżony jest dla jednostki grupowej jaką są sklepy stanowiące samodzielne jednostki lokalne wykazane w dziale 2 cz. I. Dla jednostek grupowych o symbolu 001, tj. sklepów stanowiących samodzielne jednostki lokalne wykazanych w dz. 2, w poz. 2 wypełnia się tylko pole obok symbolu LJL (przenosząc dane z dz. 2 cz. II) oraz pole obok symbolu NJG wstawiając tam numer 001.

W pozycji 3 "liczba porządkowa zadania inwestycyjnego" (ZI) należy wstawić dwucyfrową liczbę porządkową zadania inwestycyjnego podaną w dziale 2 cz. I.

Objaśnienia do działu 1. Rodzaje działalności oraz poniesione koszty w produkcyjnej jednostce lokalnej (w grupie jednostek lokalnych)

Dział 1, tj. poz. 1-9 należy wypełnić tylko dla lokalnych jednostek produkcyjnych tzn. tych, dla których w rubryce 3 działu 2 części I wstawiono symbol PR lub PR1 oraz grupowej jednostki lokalnej oznaczonej numerem 001 i innych grupowych jednostek produkcyjnych utworzonych w wyjątkowych przypadkach po uzgodnieniu z Departamentem Przedsiębiorstw GUS.

W pozycji 1 rubryce 3 należy wykazać wartość wytworzonych produktów (wyrobów i usług) zarówno sprzedanych na zewnątrz przedsiębiorstwa, w skład którego wchodzi jednostka lokalna, jak i przeznaczonych do dalszego wykorzystania w procesach produkcyjnych realizowanych w innych jednostkach lokalnych przedsiębiorstw. W pozycji tej należy wykazać również wartość wytworzonych wyrobów gotowych przekazanych do własnych sklepów lub zakładów usługowych, świadczeń na rzecz własnych inwestycji i funduszu świadczeń socjalnych, świadczeń na potrzeby osobiste pracowników oraz reprezentacji i reklamy, a także nieodpłatnie przekazanych rzeczowych składników majątku.

Wartość wyżej wymienionych produktów należy podać zgodnie ze sposobem wyceny stosowanym w przedsiębiorstwie (np. technicznego kosztu wytworzenia, wg cen sprzedaży netto czy wg cen ustalonych dla wewnętrznych rozliczeń w ramach wielozakładowych przedsiębiorstw).

Do działalności handlowej należy podać wartość przychodów ze sprzedaży towarów.

Z wartości ogółem wykazanej w poz. 1 należy w poz. 2 wydzielić wartość wytworzonych produktów, a w poz. 4 wartość przychodów ze sprzedaży towarów.

W pozycji 3 należy wykazać:

- wartość sprzedaży produktów na zewnątrz przedsiębiorstwa, w skład którego wchodzi jednostka lokalna,

- wartość wytworzonych wyrobów gotowych przekazanych do własnych sklepów lub zakładów usługowych, świadczeń socjalnych, świadczeń na potrzeby osobiste pracowników oraz reprezentacji i reklamy, a także nieodpłatnie przekazanych rzeczowych składników majątku.

W pozycji 6 należy wykazać:

- dla wytworzonych produktów przeznaczonych do dalszego wykorzystania w przedsiębiorstwie, w skład którego wchodzi jednostka lokalna, całkowite koszty wytworzenie,

- dla produktów sprzedanych na zewnątrz przedsiębiorstwa, w skład którego wchodzi jednostka lokalna - koszt własny sprzedaży.

W pozycji 7 należy wykazać zużyte bezpośrednio w procesie technologicznym:

- materiały, na które składają się: zużycie surowców, materiałów pomocniczych, półfabrykatów obcej produkcji, opakowań itp.,

- paliwa i energia elektryczna, które obejmują: zużycie paliw ciekłych, stałych i gazowych, wszelkiego rodzaju energii, tj. elektrycznej, pary, ciepłej wody, sprężonego powietrza itp., zarówno nabytych od innych jednostek organizacyjnych, jak i wytworzonych we własnym zakresie.

W pozycji 9 należy wykazać wszelkie usługi obce, tj.:

- obróbkę obcą, a w odniesieniu do produkcji budowlanej - podwykonawstwo,

- usługi transportowe oraz sprzętu specjalistycznego w tym sprzętu budownictwa,

- usługi remontowe,

- usługi łączności (pocztowe, telekomunikacyjne, dalekopisowe itp.),

- informatyczne, wydawnicze itp.

Dla działalności handlowej poz. od 6 do 9 nie należy wypełniać.

Objaśnienia do działu 2. Inwestycje i środki trwałe

Objaśnienia związane z pojęciem "inwestycje" i "środki trwałe" zawarte są w części III ankiety.

Objaśnienia do wiersza 1.

Nakłady inwestycyjne dotyczące kontynuowanych inwestycji budownictwa inwestycyjnego i zakupów inwestycyjnych należy pogrupować wg kierunków inwestowania (jeżeli w jednostce lokalnej realizuje się kilka inwestycji jednego kierunku należy podać łączną wartość ich nakładów inwestycyjnych) opisując w rubryce 0 (począwszy od wiersza 1.2) w sposób czytelny i jednoznaczny rodzaje realizowanych inwestycje, np.: rozbudowa kopalni, budowa wodociągów, budowa sklepu, zakup samochodów, zakup komputerów, budowa budynków mieszkalnych itp. Nie należy wypełniać dla powyższych inwestycji danych w rubr. 3. Natomiast w przypadku nowo rozpoczynanych w okresie sprawozdawczym inwestycji budownictwa inwestycyjnego, należy każdą z inwestycji podać w oddzielnej pozycji, opisując w rubryce 0 w sposób czytelny i jednoznaczny rodzaj rozpoczętej inwestycji, podając w rubryce 1 nakłady poniesione w roku sprawozdawczym, a w rubryce 3 wartość kosztorysową.

Suma wartości nakładów inwestycyjnych ogółem poniesionych w jednostkach lokalnych podana w wierszu 1 rubr. 1 powinna być zgodna z wartością wykazaną dla "ogółem przedsiębiorstwo" w części III dz. 1 w. 1 rubr. 4 oraz z dz. 2 w. 3 rubr. 1. Natomiast suma wartości wykazanych w wierszu 1.1 powinna być zgodna z wartością wykazaną dla "ogółem przedsiębiorstwo" w części III dz. 1 w. 3 rubr. 4.

W wierszu 2 należy wykazać środki trwałe na dzień 31 XII według wartości ewidencyjnej figurującej w księgach, tj. bez potrącenia umorzeń.

Suma wartości brutto środków trwałych wykazana w w. 2 dla wszystkich jednostek lokalnych musi być równa wartości wykazanej dla "ogółem przedsiębiorstwo" w części III dz. 1 w. 1 rubr. 2, a suma wartości brutto budynków i budowli wykazana w poz. 2.1 dla wszystkich jednostek lokalnych musi być równa wartości wykazanej dla "ogółem przedsiębiorstwo" w części III dz. 1 w. 3 rubr. 2.

Wykaz symboli zastosowanych w formularzu

Rocznej Ankiety Przedsiębiorstwa

SP-1 za rok 1995 (wg kolejności ujętej w sprawozdaniach)

ID - numer identyfikacyjny - Regon

EKD - rodzaj działalności nadany zgodnie z Europejską Klasyfikacją Działalności

WO - numer województwa

OT - numer oddziału terenowego US-u

GD - symbol gminy

NP - nazwa pełna

AD1 - nazwa ulicy

AD2 - nazwa miejscowości

IMI - symbol miejscowości

TL - telefon

FX - telefax

OP - podstawowa forma prawna

FP - szczególna forma prawna

GE - stan gotowości eksploatacyjnej

KZ - kod zmian

LJ - liczba wszystkich jednostek lokalnych

LJL - liczba jednostek lokalnych wchodzących w skład jednostki grupowej

NRJL - numer jednostki lokalnej

NJG - numer jednostki grupowej

PO - symbol jednostki lokalnej prowadzącej działalność pomocniczą

PR - symbol jednostki lokalnej prowadzącej działalność produkcyjną

PR1 - symbol produkcyjnej jednostki lokalnej przedsiębiorstwa, gdy przedsiębiorstwo mieści się pod jednym adresem

ZI - zadania inwestycyjne

OBJAŚNIENIA OGÓLNE

Wykaz 1 - symbole województw

WojewództwoSymbol
Warszawskie01
Bialskopodlaskie03
Białostockie05
Bielskie07
Bydgoskie09
Chełmskie11
Ciechanowskie13
Częstochowskie15
Elbląskie17
Gdańskie19
Gorzowskie21
Jeleniogórskie23
Kaliskie25
Katowickie27
Kieleckie29
Konińskie31
Koszalińskie33
Krakowskie35
Krośnieńskie37
Legnickie39
Leszczyńskie41
Lubelskie43
Łomżyńskie45
Łódzkie47
Nowosądeckie49
Olsztyńskie51
Opolskie53
Ostrołęckie55
Pilskie57
Piotrkowskie59
Płockie61
Poznańskie63
Przemyskie65
Radomskie67
Rzeszowskie69
Siedleckie71
Sieradzkie73
Skierniewickie75
Słupskie77
Suwalskie79
Szczecińskie81
Tarnobrzeskie83
Tarnowskie85
Toruńskie87
Wałbrzyskie89
Włocławskie91
Wrocławskie93
Zamojskie95
Zielonogórskie97

Wykaz 2 - symbole inwestycji z zakresu ochrony środowiska oraz gospodarki wodnej

A - NAKŁADY INWESTYCYJNE

Symbol do wpisania w rubr. 2 dział 3Objaśnienia symboli
12
OCHRONA ŚRODOWISKA
OCHRONA WÓD
1.1Inwestycje związane z unieszkodliwianiem, oczyszczaniem, utylizacją, gromadzeniem ścieków oraz filtracją tych ścieków z sieci kanalizacyjnych,
1.2Inwestycje związane z zabezpieczaniem przeciw przenikaniu do rzek, mórz oraz innych akwenów - zanieczyszczeń powstających przy transporcie wodnym,
1.3Inwestycje związane z budową systemów obiegowego zasilania wodą,
1.4Inwestycje związane z utworzeniem strefy ochrony źródeł i ujęć wody,
1.5Inwestycje związane z badaniem (monitoringiem) ochrony wód,
1.6Inwestycje związane z pracami badawczo-rozwojowymi i wdrożeniowymi oraz szkolenia.
OCHRONA POWIETRZA
2.1Inwestycje związane z instalacją urządzeń do redukcji zanieczyszczeń wydalanych do powietrza,
2.2Pozostałe inwestycje związane z redukcją zanieczyszczeń wydalanych do powietrza,
2.3Inwestycje związane z badaniem (monitoringiem) zanieczyszczenia powietrza,
2.4Inwestycje związane z pracami badawczo-rozwojowymi i wdrożeniowymi oraz szkolenia.
OCHRONA POWIERZCHNI ZIEMI
3.1Inwestycje związane z likwidacją, unieszkodliwianiem i wykorzystaniem odpadów przemysłowych i komunalnych oraz budową składowisk,
3.2Inwestycje związane z rekultywacją składowisk i stawów osadowych,
3.3Inwestycje związane z badaniem (monitoringiem) gospodarki odpadami,
3.4Inwestycje związane z pracami badawczo-rozwojowymi i wdrożeniowymi oraz szkolenia w zakresie gospodarki odpadami,
3.5Inwestycje związane z zapobieganiem degradacji gleby i usuwaniem nierówności terenu,
3.6Inwestycje związane z prowadzeniem przeciwerozyjnych zasadzeń leśnych oraz organizowaniem stref ochrony leśnej,
3.7Inwestycje związane z badaniem (monitoringiem) ochrony gleby,
3.8Inwestycje związane z pracami badawczo-rozwojowymi i wdrożeniowymi oraz szkolenia w zakresie ochrony gleby.
OCHRONA BIORÓŻNORODNOŚCI I KRAJOBRAZU
4.1Inwestycje związane z tworzeniem i funkcjonowaniem obszarów o szczególnych walorach przyrodniczych i krajobrazowych,
4.2Inwestycje związane z przebudową stref zagrożeń lasów,
4.3Inwestycje związane z badaniem (monitoringiem) bioróżnorodności i krajobrazu,
4.4Inwestycje związane z pracami badawczo-rozwojowymi i wdrożeniowymi oraz szkolenia.
OCHRONA ŚRODOWISKA PRZED HAŁASEM
5.1Inwestycje związane z ochroną przed hałasem i wibracjami w okolicy źródła,
5.2Inwestycje związane z ochroną przed hałasem i wibracjami u "odbiorcy",
5.3Inwestycje związane z badaniem (monitoringiem) ochrony przed hałasem i wibracjami,
5.4Inwestycje związane z pracami badawczo-rozwojowymi i wdrożeniowymi oraz szkolenia.
OCHRONA PRZED PROMIENIOWANIEM
6.1Inwestycje związane z ochroną przed promieniowaniem,
6.2Inwestycje związane z badaniem (monitoringiem) ochrony przed promieniowaniem,
6.3Inwestycje związane z pracami badawczo-rozwojowymi i wdrożeniowymi oraz szkolenia.
GOSPODARKA WODNA
7.1Ujęcia i doprowadzenia wody,
7.2Zbiorniki wodne,
7.3Regulacja i przebudowa rzek i potoków,
7.4Obwałowania przeciwpowodziowe,
7.5Stacje pomp na zawalach i obszarach depresyjnych.

B - EFEKTY

Symbol do wpisania w rubr. 4 dział 3Objaśnienia symboliSymbol do wpisania w rubr. 5 dział 3Symbol do wpisania w rubr. 6 dział 3
1234
710Ujęcia wody: wydajność na dobęm3060
711Sieć wodociągowa (magistrala i rozdzielnia)km*043
712Zbiorniki wodne
obiektyszt020
pojemność całkowitam3060
713Regulacja i zabudowa rzek i potokówkm*043
714Obwałowania przeciwpowodziowekm*043
715Zabudowa potoków górskichkm*043
716Oczyszczalnie ścieków (urządzenia do unieszkodliwiania i oczyszczania ścieków)
obiektyszt020
wydajność na dobęm3060
z tego:
717mechaniczne
obiektyszt020
wydajność na dobęm3060
718chemiczne
obiektyszt020
wydajność na dobęm3060
719biologiczne
obiektyszt020
wydajność na dobęm3060
720Stopnie wodneszt020
721Stacje pomp na zawalachszt020
Zdolność zainstalowanych urządzeń i instalacji
722do zatrzymywania zanieczyszczeń pyłowych powietrza atmosferycznegota034
723do usuwania zanieczyszczeń gazowychta034
Zdolność zainstalowanych urządzeń do:
724wykorzystania odpadów przemysłowychta034
725unieszkodliwiania odpadów przemysłowychta034
726Kompostowanie (spalarnie) odpadów komunalnych (zdolność spalania)ta034
727Rekultywacja składowisk, hałd, wysypisk i stawów osadowychha*052

Jednostki miary literowe oznaczone "*" należy podać z jednym miejscem po przecinku; jednostki nie oznaczone - należy podać bez miejsca po przecinku.

a Dane należy podać w stosunku rocznym.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

SP-2

ROCZNA ANKIETA PRZEDSIĘBIORSTWA

za rok 1995

grafika

OBJAŚNIENIA DO FORMULARZA SP-2

Część I. Podstawowe dane o przedsiębiorstwie

Objaśnienia do działu 1. Dane o sytuacji prawno-organizacyjnej przedsiębiorstwa

Pozycja 1. Wydrukowane na nalepce podstawowe informacje o jednostkach prowadzących działalność gospodarczą są zgodne z zapisami w rejestrze Regon. Jeśli jakakolwiek z podanych informacji ulega zmianie, prosimy o skreślenie jej na nalepce i podanie pod nalepką w odpowiednim miejscu informacji aktualnej w dniu 31 grudnia 1995 r.

W przypadku zmiany podstawowej formy prawnej bądź szczególnej formy prawnej należy wstawić jeden z niżej podanych symboli:

- dla określenia podstawowej formy prawnej (OP):

1 - Osoba prawna

2 - Samodzielna jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej

9 - Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą

- dla określenia szczególnej formy prawnej (FP):

16 - Spółki akcyjne

17 - Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

18 - Spółki jawne

19 - Spółki cywilne

20 - Spółki komandytowe

23 - Inne spółki (odrębne ustawy)

24 - Przedsiębiorstwa państwowe

25 - Przedsiębiorstwa komunalne

28 - Państwowe jednostki organizacyjne

29 - Komunalne jednostki organizacyjne

40 - Spółdzielnie

48 - Fundacje

49 - Fundusze

50 - Kościół Katolicki

51 - Inne kościoły i związki wyznaniowe

55 - Stowarzyszenia

60 - Organizacje społeczne oddzielnie nie wymienione

70 - Partie polityczne

72 - Związki zawodowe

73 - Organizacje pracodawców

76 - Samorząd gospodarczy i zawodowy

80 - Przedstawicielstwa zagraniczne

99 - Bez szczególnej formy prawnej (w tym przedsiębiorstwa drobnej wytwórczości).

W pozycji 7.1 należy wymienić symbole wszystkich zdarzeń, które nastąpiły w ciągu roku kalendarzowego oraz daty tych zdarzeń i tak, jeżeli w przedsiębiorstwie wystąpiło więcej niż jeden raz zdarzenie np. 08 należy wymienić to zdarzenie tyle razy, ile razy wystąpiło w ciągu roku kalendarzowego.

Pozycję 8 wypełnia się, jeżeli w pozycji 7.1 zaznaczono którekolwiek ze zdarzeń o symbolu od 02 do 09.

Jeżeli w pozycji 7.1 zaznaczono (poprzez otoczenie kółkiem i wpisanie daty) symbol zdarzenia:

- 02 (przedsiębiorstwo powstało w wyniku całkowitego przejęcia innego przedsiębiorstwa, w tym: zakup, dzierżawa, przejęcie w zarząd), to prosimy podać dane o przejętym przedsiębiorstwie,

- 03 (przedsiębiorstwo powstało z wydzielenia z innego przedsiębiorstwa), to prosimy podać dane o przedsiębiorstwie, którego badane przedsiębiorstwo zostało wydzielone,

- 04 (przedsiębiorstwo powstało z podziału innego przedsiębiorstwa), to prosimy podać dane o przedsiębiorstwie, którego podział był podstawą utworzenia badanego przedsiębiorstwa,

- 05 (przedsiębiorstwo powstało z połączenia przedsiębiorstw), to prosimy podać dane o przedsiębiorstwach, z których powstało badane przedsiębiorstwo,

- 06 (przedsiębiorstwo powstało z połączenia części przedsiębiorstw), to prosimy podać dane o przedsiębiorstwach, z części których powstało badane przedsiębiorstwo,

- 07 (z przedsiębiorstwa wydzielono nowe przedsiębiorstwa), to prosimy podać dane o przedsiębiorstwach wydzielonych,

- 08 (przedsiębiorstwo badane wchłonęło inne przedsiębiorstwa), to prosimy podać dane o przedsiębiorstwach wchłoniętych,

- 09 (przedsiębiorstwo wchłonęło części innych przedsiębiorstw), to prosimy podać dane o przedsiębiorstwach, z których części zostały wchłonięte.

Pozycję 7.2 wypełniają US-y, a w przypadku wystąpienia niżej podanych zdarzeń wypełniają załącznik w pozycji 8 i tak, gdy nastąpiło zdarzenie o symbolu:

- 14 (likwidacja przedsiębiorstwa w wyniku podziału przedsiębiorstwa), podają dane o przedsiębiorstwach, które powstały w wyniku podziału badanego przedsiębiorstwa,

- 15 (likwidacja przedsiębiorstwa w wyniku wchłonięcia przez inne przedsiębiorstwa), podają dane o przedsiębiorstwach, które je wchłonęły,

- 16 (likwidacja przedsiębiorstwa w wyniku połączenia z innymi przedsiębiorstwami), podają dane o przedsiębiorstwie, które powstało w wyniku połączenia przedsiębiorstwa zlikwidowanego i innych przedsiębiorstw.

W przypadku, gdy podanie danych o przedsiębiorstwie, o których mowa w poz. 7, zajmuje więcej niż jedną stronę, należy każdą dodatkową stronę zanumerować wstawiając obok numeru strony "2-" kolejny numer, np. 2-1, 2-2 itd. (dodatkowe strony można odebrać we właściwym urzędzie statystycznym).

Objaśnienia do działu 2. Dane o miejscu prowadzenia działalności przedsiębiorstwa na terenie kraju (tzw. jednostkach lokalnych)

Dział ten wypełniają podmioty, w których liczba pracujących przekracza 20 osób.

W dziale tym należy podać dane o miejscach, w których przedsiębiorstwo prowadzi działalność i w których na rzecz przedsiębiorstwa pracuje jedna lub więcej osób (nawet w niepełnym wymiarze godzin pracy).

Za miejsca, w których przedsiębiorstwo prowadzi działalność należy uznać każdy wyodrębniony geograficznie teren zidentyfikowany konkretnym adresem (tzw. jednostki lokalne).

Przykładowo może to być: zakład, filia, magazyn, sklep, zajezdnia, biuro konstrukcyjne i technologiczne, laboratorium doświadczalne, biuro kompletacji dostaw. W tego typu formach zorganizowania przedsiębiorstwa może być prowadzona działalność gospodarcza związana z wytwarzaniem produktów sprzedawanych na zewnątrz przedsiębiorstwa, a także działalność pomocnicza.

W wykazie jednostek lokalnych należy umieścić również:

1)
budowę, na której inwestor zatrudnia pracowników, pomimo że nie jest tam prowadzona działalność gospodarcza - taką jednostkę lokalna należy oznaczyć w dz. 2 rubr. 4 symbolem 3,
2)
jednostkę lokalną, która została oddana w dzierżawę i w tym przypadku w dz. 2 w rubr. 4 należy taką jednostkę oznaczyć symbolem 4.

Dział ten wypełniają również te przedsiębiorstwa, których działalność zlokalizowana jest pod jednym adresem, traktując całe przedsiębiorstwo jako jedną jednostkę lokalną.

Jednostki lokalne należy wpisywać kolejno, nadając im numer w rubryce 0, wg czterocyfrowego kodu, zaczynając od siedziby zarządu z numerem 0001.

W przypadku gdy wyszczególnienie jednostek lokalnych zajmuje więcej niż jedną stronę, należy każdą dodatkową stronę zanumerować wstawiając obok numeru strony "3" kolejny numer, np. 3-1, 3-2 itd.

W rubryce 3 należy podać typ każdej jednostki lokalnej, tzn. wstawić symbol PR dla jednostek produkcyjnych oraz symbol PO dla jednostek pomocniczych. Przedsiębiorstwa, których cała działalność zlokalizowana jest pod jednym adresem w rubryce tej wstawiają symbol PR1.

Przedsiębiorstwa działające pod jednym adresem i posiadające ponadto sklepy stanowiące samodzielne jednostki lokalne w rubryce 3 powinny wstawić symbol PR.

Działalność pomocnicza realizowana w ramach danej jednostki to taka działalność, której celem jest umożliwienie lub ułatwienie produkcji wyrobów lub usług przez daną jednostkę na rzecz osób trzecich. Same produkty działalności pomocniczej nie są przekazywane osobom trzecim.

Za działalność pomocniczą należy więc uznać taką działalność, która spełnia wszystkie następujące warunki:

- służy jedynie jednostce, do której się odnosi; oznacza to, że wytworzone dobra lub usługi nie są sprzedawane poza przedsiębiorstwo,

- nie jest działalnością unikalną, tzn. że może być prowadzona w innych podobnych jednostkach produkcyjnych,

- zasadniczym jej efektem są usługi, a tylko wyjątkowo również wyroby nietrwałe, o ile nie wchodzą w skład produktu finalnego jednostki, np. stawianie rusztowań,

- koszty jej prowadzenia zaliczane są do kosztów działalności bieżącej, tzn. nie są związane z własną działalnością inwestycyjną przedsiębiorstwa.

Pojęcie działalności pomocniczej może być przybliżone na podstawie kilku następujących przykładów:

- produkcja drobnych narzędzi na potrzeby jednostki jest działalnością pomocniczą (spełnione są wszystkie kryteria),

- transport na potrzeby własne jest działalnością pomocniczą (spełnione są wszystkie kryteria),

- przyzakładowa działalność typu socjalnego (żłobek, dom wczasowy, przychodnia) jest traktowana jako działalność pomocnicza,

- sprzedaż własnej produkcji jest działalnością pomocniczą, ponieważ nie można produkować bez sprzedaży.

W szczególności jednostkami lokalnymi prowadzącymi działalność pomocniczą mogą być: siedziba zarządu przedsiębiorstwa, gdzie nie prowadzi się innej działalności niż zarządzanie całym przedsiębiorstwem, ośrodek obliczeniowy funkcjonujący wyłącznie lub w znacznym stopniu na potrzeby przedsiębiorstwa, magazyny służące do składowania wyprodukowanych wyrobów, magazyny rozdzielcze detalu, przychodnie przyzakładowe, dom wczasowy, przedszkole przyzakładowe, hotel robotniczy, a także punkty skupu mleka i punkty skupu żywca.

A zatem, za działalność pomocniczą nie powinny być uznawane:

a) produkcja dóbr lub wykonywane prace wchodzące w skład działalności inwestycyjnej prowadzonej systemem gospodarczym,

b) działalność, której efekty są wykorzystywane nie tylko w działalności podstawowej lub drugorzędnej, ale również znacząca (tj. powyżej 50%) ich część jest sprzedawana na zewnątrz przedsiębiorstwa,

c) produkcja wyrobów, które stają się później trwałą częścią produkcji finalnej działalności podstawowej lub drugorzędnej (np. produkcja skrzynek i pojemników służących w przedsiębiorstwie do zapakowania jego wyrobów),

d) produkcja energii (elektryczna lub ciepłownia) włączona do przedsiębiorstwa, niezależnie od tego, czy produkcja ta jest przekazywana w całości na rzecz działalności podstawowej lub drugorzędnych czy nie,

e) zakup towarów w celu ich odsprzedaży w nie zmienionym stanie.

Przytoczone wyżej przykłady (pkt. a ÷ e) to typowa działalność produkcyjne.

Za działalność produkcyjną należy uznać działalność sklepów stanowiących samodzielne jednostki lokalne, a także hurtownie, których działalność polega na zakupie, gromadzeniu, przechowywaniu i odsprzedaży zakupionych towarów.

Jednostki handlowe wykazują wszystkie swoje jednostki lokalne zlokalizowane pod innym niż siedziba przedsiębiorstwa adresem, tj. np.: samodzielne oddziały, wydzielone punkty gromadzenia towarów (np. magazyny, hurtownie, składy), punkty świadczeń i produkcji gastronomicznej (np. restauracje, bary, stołówki), bazy transportowe, zakłady produkcyjne, zakłady remontowe, ośrodki wypoczynkowe, oddziały konfekcjonowania towarów, oddziały reklamy i marketingu, punkty przyjmowania zamówień itp. Wyjątkiem są sklepy stanowiące samodzielne jednostki lokalne (a więc nie takie, które tworzą jednostki lokalne np. wraz z zakładem produkcyjnym), w odniesieniu do których w ostatnim wierszu wykazu jednostek lokalnych działu 2 wykazuje się ich łączną liczbę (wg stanu na 31 grudnia) w jednej pozycji z podaniem dla nich łącznej liczby zatrudnionych oraz wysokości wynagrodzeń brutto, z tym że w łącznej liczbie zatrudnionych oraz wysokości wynagrodzeń brutto należy uwzględnić również odpowiednie wartości dla sklepów, które zlikwidowane zostały w ciągu roku. Przeciętną liczbę zatrudnionych należy wyliczyć zgodnie z objaśnieniami podanymi dla rubryki 5.

W przedsiębiorstwach budowlanych nie należy traktować jako jednostek lokalnych poszczególnych placów budów, tj. miejsc, w których wykonywane są prace budowlano-montażowe.

W rubryce 4 należy wpisać: symbol 1 - gdy jednostka prowadzi działalność, symbol 3 - gdy jednostka jest w budowie, symbol 4 - gdy działalność w jednostce uległa zawieszeniu lub symbol 7 - gdy jednostka lokalna została zlikwidowana w ciągu roku.

W rubryce 5 należy wykazać przeciętną liczbę zatrudnionych po przeliczeniu osób niepełnozatrudnionych na osoby pełnozatrudnione, bez uczniów, osób wykonujących pracę nakładczą oraz bez osób zatrudnionych poza granicami kraju; wykazane w tej rubryce wielkości dla "ogółem przedsiębiorstwo" powinny być zgodne z wykazanymi w wierszu 01 rubryka 1 dział 1 sprawozdania Z-07.

Przy obliczaniu przeciętnej liczby zatrudnionych w roku należy dodać przeciętne liczby zatrudnionych w poszczególnych miesiącach i otrzymaną sumę podzielić przez 12. W przypadku gdy zakład nie przepracował pełnego roku, wówczas przeciętne zatrudnienie oblicza się dodając przeciętne zatrudnienie w miesiącach pracy danego zakładu i dzieląc otrzymaną sumę również przez 12.

W rubryce 6 należy wykazać wynagrodzenia osobowe łącznie z wypłatami z zysku do podziału i z nadwyżki bilansowej w spółdzielniach oraz z zakładowego funduszu nagród, bez wynagrodzeń dla pracowników obcych, wykazane w tej rubryce wielkości dla "ogółem przedsiębiorstwo" powinny być zgodne z wykazanymi w wierszu 01 rubryka 2 dział 1 sprawozdania Z-07.

W przypadku gdy przedsiębiorstwo ma tak dużo jednostek lokalnych, że podanie adresu ich siedziby i odpowiednich danych nie zmieści się na jednej stronie działu 2, prosimy o kontynuowanie listy na dalszych stronach, a liczbę posiadanych sklepów (jeśli przedsiębiorstwo takie posiada) i odpowiednie dla tej pozycji dane oraz dla pozycji "ogółem przedsiębiorstwo" należy wykazać tylko na ostatniej stronie działu 2.

W rubryce 7 należy wykazać wartość wytworzonych produktów (wyrobów i usług) zarówno sprzedanych na zewnątrz przedsiębiorstwa, w skład którego wchodzi jednostka lokalna, jak i przeznaczonych do dalszego wykorzystania w procesach produkujących realizowanych w innych jednostkach lokalnych przedsiębiorstw. W pozycji tej należy wykazać również wartość wytworzonych wyrobów gotowych przekazanych do własnych sklepów lub zakładów usługowych, świadczeń na rzecz własnych inwestycji i funduszu świadczeń socjalnych, świadczeń na potrzeby osobiste pracowników oraz reprezentacji i reklamy, a także nieodpłatnie przekazanych rzeczowych składników majątku. Wartość wyżej wymienionych produktów należy podać zgodnie ze sposobem wyceny stosowanym w przedsiębiorstwie (np. wg technicznego kosztu wytworzenia, wg cen sprzedaży netto czy wg cen ustalonych dla wewnętrznych rozliczeń w ramach wielozakładowych przedsiębiorstw). Dla działalności handlowej należy podać wartość przychodów ze sprzedaży towarów.

Suma wartości wszystkich jednostek lokalnych powinna być równa z wartością podaną dla "ogółem przedsiębiorstwo".

W rubryce 8 dla każdej jednostki lokalnej należy wykazać: w liczniku nakłady inwestycyjne ogółem, w mianowniku wartość nakładów inwestycyjnych na budynki i budowle (zgodnie z objaśnieniami do cz. III). Suma wartości nakładów inwestycyjnych ogółem dla wszystkich jednostek lokalnych wykazana dla "ogółem przedsiębiorstwo" powinna być zgodna z wartością wykazaną w cz. III dz. 1 rubr. 4 w wierszu 1. Suma wartości nakładów inwestycyjnych na budynki i budowle dla wszystkich jednostek lokalnych wykazana dla "ogółem przedsiębiorstwo" powinna być zgodna z wartością wykazana w cz. III dz. 1 rubr. 4 w wierszu 3.

W rubryce 9 dla każdej jednostki lokalnej należy wykazać: w liczniku wartość środków trwałych brutto według stanu na 31 grudnia, w mianowniku wartość środków trwałych na budynki i budowle (zgodnie z objaśnieniami do cz. III). Suma wartości środków trwałych brutto dla wszystkich jednostek lokalnych wykazana dla "ogółem przedsiębiorstwo" powinna być zgodna z cz. III dz. 1 rubr. 2 z wierszem 3.

Wartości wykazane w rubrykach 5÷9 dla "ogółem przedsiębiorstwo" muszą być sumą wartości wykazanych dla wszystkich jednostek lokalnych w poszczególnych rubrykach.

Liczba wszystkich jednostek lokalnych (LJ) powinna być równa liczbie wykazanych jednostek lokalnych w dz. 2.

W przypadku gdy przedsiębiorstwo ma tak dużo jednostek lokalnych, że podanie adresu ich siedziby i odpowiednich danych nie zmieści się na jednej stronie działu 2 prosimy o kontynuowanie listy na dalszych stronach, a liczbę posiadanych sklepów (jeśli przedsiębiorstwo takie posiada) i odpowiednie dla tej pozycji dane oraz dla pozycji "ogółem przedsiębiorstwo" należy wykazać tylko na ostatniej stronie działu 2.

Dodatkowe strony dla wypełnienia dz. 2 cz. I można odebrać we właściwym urzędzie statystycznym.

Objaśnienia do działu 3. Rodzaje działalności przedsiębiorstwa

W dziale tym należy podzielić całą działalność przedsiębiorstwa według poszczególnych jej rodzajów, ponieważ w praktyce przedsiębiorstwa prowadzą różnorodną działalność produkcyjną związaną z wytwarzaniem wyrobów, świadczeniem usług budowlanych, transportowych, handlowych i innych.

W rubryce 1 opis rodzaju produkcji, wykonywanych robót oraz świadczonych usług należy wypełnić w oparciu o Europejską Klasyfikację Działalności (EKD) wprowadzoną przez Prezesa GUS do stosowania w statystyce i ewidencji podmiotów gospodarczych od 1.01.1994 r. zastępując obowiązującą do końca 1993 r. Klasyfikację Gospodarki Narodowej (KGN).

Opis rodzaju działalności należy dokonać na poziomie klas oznaczonych symbolami czterocyfrowymi w rozdziale IV EKD.

W przypadku wątpliwości w sprawie zaklasyfikowania rodzaju produkcji, wykonywanych robót, świadczonych usług należy posługiwać się rozdziałem V EKD zawierającym dodatkowe objaśnienia dotyczące zaliczania do poszczególnych rodzajów działalności: wyrobów, robót i usług; przypadki nietypowe należy konsultować z właściwym terytorialnie US.

W rubryce 3 należy wykazać uzyskane ze sprzedaży na zewnątrz przedsiębiorstwa przychody:

- ze sprzedaży produktów, tj. wyrobów gotowych i wykonanych usług,

- ze sprzedaży towarów

oraz koszt wytworzenia świadczeń na własne potrzeby jednostki, tj.: świadczeń na rzecz własnych inwestycji, funduszu świadczeń socjalnych, reprezentacji i reklamy, nieodpłatnie przekazanych produktów na potrzeby pracowników, a także nieodpłatnie przekazanych rzeczowych składników majątku, tzw. darowizny.

Wartość wyrobów gotowych sprzedawanych w sieci własnych sklepów należy wykazać wg rodzaju działalności w odpowiedniej klasie wytwarzania tego dobra, a nie jako działalność handlową.

Przychody ze sprzedaży produktów i towarów wykazane w rubryce 3 dla "ogółem przedsiębiorstwo" muszą być zgodne z sumą wartości wykazanych w dz. 2 cz. II w wierszach: w. 17 "op" + w. 18 + (w. 35 - w. 36) rachunku wyników.

Podatek akcyzowy od wyrobów krajowych - pozycję tę wypełniają podmioty zobowiązane do składania deklaracji podatku akcyzowego (AKC-1), będące producentami wyrobów akcyzowych. W pozycji tej nie wykazuje się podatku akcyzowego od towarów importowanych.

Część II. Bilans i rachunek zysków i strat

Statystyczne sprawozdanie finansowe zawierające bilans i rachunek zysków i strat należy wypełniać zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości z dnia 29 września 1994 r. (Dz. U. Nr 121, poz. 591).

W związku z występującymi zmianami w obowiązującym układzie bilansu za 1994 i 1995 rok wynikającymi między innymi z innego układu składników bilansu i grup bilansowych należy sporządzić bilans zmian, który stanowić będzie podstawę bilansu otwarcia na 1.01.1995 r. Punktem wyjścia dla sporządzenia bilansu zmian powinien być bilans przekształcenia sporządzony przez jednostkę na dzień 1.01.1995 r. zgodnie z Instrukcją Ministra Finansów z dnia 26.08.1994 r. w sprawie dostosowania zasad prowadzenia rachunkowości do przepisów ustawy o denominacji złotego. Bilans zmian powinien ujmować wszystkie zmiany, które wynikają z wprowadzenia w życie z dniem 1.01.1995 r. ustawy o rachunkowości, jak też wyniki aktualizacji wartości środków trwałych na dzień 1.01.1995 r. Bilans zmian należy sporządzić zgodnie z zasadą: suma bilansowa z bilansu przekształcenia na 1.01.1995 r. według układu bilansu zamknięcia (B.Z.) na 31.12.1994 r. +, - zmiany = suma bilansowa stanowiąca bilans otwarcia (B.O.) na 1.01.1995 r. Różnice wynikające z tego tytułu należy wykazać w danych uzupełniających do bilansu.

Osoby prawne zobowiązane do składania bilansu i rachunku zysków i strat nie ujmują w zbiorczym sprawozdaniu po stronie aktywów i pasywów oraz rachunku zysków i strat wzajemnych rozliczeń pomiędzy zakładami wchodzącymi w skład tej samej osoby prawnej. Poszczególne pozycje bilansu, występujące zarówno po stronie aktywów jak i pasywów, wykazywane w kwotach zbiorczych (w wierszach oznaczonych literami lub cyframi rzymskimi) stanowią sumy poszczególnych składników.

Przy sporządzaniu bilansu obowiązuje metoda netto, a salda kont korygujących wykazuje się w danych uzupełniających do bilansu.

Struktura aktywów (suma składników majątkowych) w bilansie składa się z 3 części oznaczonych literami "A" do "C", przy czym:

A. Majątek trwały

B. Majątek obrotowy

C. Rozliczenia międzyokresowe.

Część A obejmuje 4 grupy składników oznaczonych cyframi rzymskimi od I do IV, tj. I - wartości niematerialne i prawne; II - rzeczowy majątek trwały, zawierający środki trwałe oraz inwestycje rozpoczęte i zaliczki na inwestycje; III - finansowy majątek trwały; IV - należności długoterminowe.

Część B obejmuje 4 grupy składników oznaczonych cyframi rzymskimi od I do IV, tj. I - zapasy z wyszczególnieniem 4 składników (materiały, półprodukty i produkty w toku, produkty gotowe, towary); II - należności i roszczenia (z podziałem na rodzaje w zależności od uzyskanego tytułu); III - papiery wartościowe przeznaczone do obrotu; IV - środki pieniężne.

Część C obejmuje rozliczenia międzyokresowe (czynne i inne).

Struktura pasywów w bilansie składa się z 5 części oznaczonych literami "A" do "E", przy czym:

A. Kapitał (fundusz) własny

B. Rezerwy

C. Zobowiązania długoterminowe

D. Zobowiązania krótkoterminowe i fundusze specjalne

E. Rozliczenia międzyokresowe i przychody przyszłych okresów.

Część A obejmuje 7 grup składników kapitału własnego oznaczonych literami rzymskimi od I do VII, tj. I - kapitał (fundusz) podstawowy; II - należne, lecz nie wniesione wkłady na poczet kapitału podstawowego (wielkość ujemna); III - kapitał (fundusz) zapasowy; IV - kapitał (fundusz) rezerwowy z aktualizacji wyceny; V - pozostałe kapitały (fundusze) rezerwowe; VI - nie podzielony wynik finansowy z lat ubiegłych; VII - wynik finansowy netto roku obrotowego.

Część B - obejmuje rezerwy, tj. na podatek dochodowy od osób prawnych lub fizycznych oraz pozostałe.

Część C obejmuje zobowiązania długoterminowe z wyodrębnieniem długoterminowych kredytów bankowych.

Część D obejmuje 2 grupy składników oznaczonych symbolami od I do II, tj. I - zobowiązania krótkoterminowe, II - fundusze specjalne.

Część E obejmuje bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów i przychody przyszłych okresów.

Uwaga. Dane dotyczące aktywów i pasywów oraz elementów wyniku finansowego podaje się zgodnie z zasadą ostrożnej wyceny.

Dział 1. Bilans sporządzony na dzień 31.12

AKTYWA

W wierszu 01 wykazuje się (w wartości netto) majątek trwały, tzn.: wartości niematerialne i prawne, rzeczowy majątek trwały, finansowy majątek trwały oraz należności długoterminowe.

W wierszu 02 wykazuje się sumę wartości niematerialnych i prawnych ujętych w wierszach 03-07 wg wartości netto (wartość początkowa minus odpisy amortyzacyjne (umorzenie).

Przez "wartości niematerialne i prawne" rozumie się:

- nabyte przez jednostkę prawa majątkowe nadające się do gospodarczego wykorzystania na własne potrzeby jednostki lub przeznaczone do oddania w użytkowanie na podstawie umowy najmu, w szczególności:

- prawo wieczystego użytkowania gruntu (w tym również nadwyżkę pierwszej opłaty nad opłatą roczną),

- spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu,

- prawa autorskie

- prawa do projektów, wynalazków, patentów, znaków towarowych, wzorów zdobniczych, licencji,

- programy komputerowe;

- poniesione przez jednostkę:

- koszty organizacji przy założeniu lub późniejszym rozszerzeniu spółki akcyjnej,

- koszty wartości firmy,

- koszty zakończonych prac rozwojowych.

Do wartości niematerialnych i prawnych zalicza się tytuły, których przewidywany okres używania przekracza jeden rok (bez względu na wartość).

W wierszu 03 wykazuje się wartość netto środków trwałych, inwestycji rozpoczętych oraz zaliczek na inwestycje.

W wierszu 04 wykazuje się wartość netto środków trwałych stanowiących własność lub współwłasność jednostki - nieruchomości (grunty, budynki, w tym także będące odrębną własnością lokale, budowle i inwestycje w obcych obiektach), maszyny, urządzenia, środki transportu oraz inne kompletne i zdatne do użytku w momencie przyjęcia do używania przedmioty, a także inwentarz żywy - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, przeznaczone na własne potrzeby jednostki lub do oddania w używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze.

Do środków trwałych zalicza się również obce środki trwałe, używane przez nią na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy, jeżeli z innych przepisów wynika prawo dokonywania od nich odpisów amortyzacyjnych (umorzeniowych) przez korzystającą z tych środków jednostkę.

Do środków trwałych nie zalicza się wartości gruntów otrzymanych od Skarbu Państwa lub gmin w użytkowanie wieczyste. Nie są również środkami trwałymi obiekty, które w danej jednostce są przedmiotem obrotu i sprzedaży, a więc nie są używane na własne potrzeby.

W wierszu 05 wykazuje się koszty inwestycji nie zakończonych do dnia, na który sporządzany jest bilans. Do inwestycji rozpoczętych kwalifikuje się wszystkie poniesione koszty pozostające w bezpośrednim związku z nie zakończoną jeszcze budową, montażem lub przekazaniem do używania nowego lub już istniejącego, lecz ulepszonego środka trwałego. Do kosztów inwestycji rozpoczętych zalicza się także naliczone za czas trwania inwestycji odsetki, prowizje i różnice kursowe od pożyczek, kredytów, przedpłat i zobowiązań, służących sfinansowaniu zakupów lub budowy środków trwałych. Kosztem inwestycji jest również nie podlegający odliczeniu podatek od towarów i usług.

W wierszu 06 wykazuje się równowartość środków pieniężnych wyrażonych w walucie polskiej i w walutach obcych przekazanych kontrahentom na poczet dostaw lub usług o charakterze inwestycyjnym, a także przekazanych kwot odpowiadających udziałowi jednostki gospodarczej w inwestycjach wspólnych.

W wierszu 07 wykazuje się wartość finansowego majątku trwałego, w skład którego wchodzą:

- udziały i akcje w obcych jednostkach (również zagranicznych) w cenach nabycie pomniejszonych o odpisy z tytułu trwałej utraty ich wartości,

- papiery wartościowe długoterminowe mające charakter lokat o określonym przy emisji lub w umowie terminie wykupu i oprocentowaniu. Są to w szczególności obligacje, bony skarbowe, jednostki funduszów powierniczych itp. w wartości według cen nabycie pomniejszonych o odpisy z tytułu trwałej utraty ich wartości,

- udzielone pożyczki długoterminowe w kwocie wymagającej zapłaty,

- inne składniki finansowego majątku trwałego mające charakter lokat długoterminowych, jak: skrypty dłużne, bony itp. w kwocie uwzględniającej odpisy spowodowane trwałą utratą ich wartości.

W wierszu 08 wykazuje się należności (w walucie polskiej i obcej), których termin zapłaty (lub ostatniej raty) przypada po okresie dłuższym niż rok od dnia bilansowego.

W wierszu 09 wykazuje się wartość majątku obrotowego, na który składa się suma wartości zapasów, należności i roszczeń, papierów wartościowych przeznaczonych do obrotu i środków pieniężnych.

W wierszu 10 wykazuje się składniki zapasów, tj.: materiały, półprodukty i produkty w toku, produkty gotowe, towary oraz zaliczki na poczet dostaw.

W wierszu 11 wykazuje się nabyte od obcych kontrahentów i ewentualnie wyprodukowane przez własne komórki pomocnicze: surowce i inne materiały podstawowe, paliwa, materiały pomocnicze, opakowania, części zapasowe maszyn i urządzeń, które są przeznaczone do zużycia na potrzeby wszystkich rodzajów własnej działalności gospodarczej. W skład materiałów wchodzą również odpadki, produkty uboczne i odzyski powstałe w toku produkcji lub innej działalności. W wierszu tym ujmuje się również wartość:

- materiałów odpisanych uprzednio w koszty bezpośrednio po zakupie, a nie zużyte do końca roku obrotowego lub wydanych do produkcji, lecz nie zużytych do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych,

- materiałów w drodze, tj. tych, które jeszcze nie znajdują się fizycznie w posiadaniu jednostki gospodarczej, ale stanowią już jej własność,

- inwentarza żywego, np. zakupionego do uboju.

W wierszu 12 wykazuje się równowartość kosztów poniesionych na wytworzenie produktów (wyrobów i usług), które przeszły określone fazy produkcji, ale nie zostały zakończone - są w toku realizacji.

W wierszu 13 wykazuje się wyroby gotowe, tj. takie produkty, które przeznaczone są do sprzedaży, nie podlegają dalszemu przerobowi w jednostce, w której zostały wytworzone oraz odpowiadają określonym normom lub warunkom umownym, a także roboty i usługi odpisane w momencie wytworzenia w ciężar kosztu własnego, lecz jeszcze nie sprzedane do końca okresu sprawozdawczego, a także wartość inwentarza żywego w tuczu i hodowli.

W wierszu 14 wykazuje się rzeczowe składniki majątkowe nabyte z przeznaczeniem do dalszej odsprzedaży. W wierszu tym ujmuje się również wartość towarów w drodze.

Wartość materiałów i towarów wykazywana jest w zależności od przyjętych przez jednostkę zasad wyceny - według cen zakupu lub według cen nabycia (tzn. cen zakupu powiększonych o koszty związane z zakupem).

Wartość półproduktów i produkcji w toku oraz produktów wykazywana jest według kosztu ich wytworzenia, tj. bez uwzględniania kosztów ogólnego zarządu.

W wierszu 15 wykazuje się stan krótkoterminowych należności i roszczeń jednostki, na który składają się należności z tytułu dostaw i usług, z tytułu podatków, dotacji i ubezpieczeń społecznych, pozostałe należności, należności i roszczenia dochodzone na drodze sądowej wraz z odsetkami ustalonymi na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych.

W wierszu 16 wykazuje się stan należności z tytułu dostaw i usług w walucie polskiej lub w walutach obcych od odbiorców za dostarczone wyroby, towary oraz wyświadczone usługi (łącznie z należnym podatkiem VAT) oraz ewentualne nadpłaty na rzecz dostawców.

W wierszu 17 wykazuje się stan należności z tytułu dotacji budżetowych i ewentualnych nadpłat z tytułu podatków oraz innych tytułów rozliczanych z budżetem centralnym, z budżetami terenowymi i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych w kwocie wymagającej zwrotu.

W wierszu 18 wykazuje się stan innych należności w walucie polskiej i w walutach obcych wyżej nie wymienionych, np. należności od pracowników, z tytułu wynagrodzeń, różnych rozliczeń (z tytułu funduszów specjalnych, pożyczek krótkoterminowych) w kwocie wymagającej zapłaty na dzień bilansowy, a także należności kwestionariuszowe, tj. będące przedmiotem sporu, dochodzone w sądzie na drodze powództwa cywilnego.

W wierszu 19 wykazuje się krajowe i zagraniczne papiery wartościowe nabyte w celu odsprzedaży, w terminie nie dłuższym niż rok, takie jak: obligacje obce, akcje, skrypty dłużne, bony skarbowe, czeki i weksle obce o terminie płatności powyżej trzech miesięcy od daty ich wystawienia, a także udziały lub akcje własne do zbycia.

W wierszu 20 wykazuje się:

- stan środków pieniężnych krajowych i zagranicznych oraz bonów pieniężnych w kasach,

- stan środków pieniężnych krajowych i zagranicznych, ulokowanych na rachunkach bankowych,

- wartość krajowych i zagranicznych weksli i czeków obcych, które mogą mieć termin płatności do 3 miesięcy od dnia ich wystawienia oraz środków pieniężnych w drodze, które mogą dotyczyć wyłącznie kwot przemieszczanych na inne konta, np. z kasy na rachunek bankowy lub między różnymi rachunkami bankowymi, a także metali szlachetnych.

W wierszu 21 wykazuje się równowartość kosztów poniesionych w okresie sprawozdawczym (lub w okresach poprzednich), a dotyczących przyszłych okresów.

PASYWA

W wierszu 23 wykazuje się łączną sumę kapitałów (funduszy) własnych jednostki, tzn. kapitału (funduszu) podstawowego, należnych, lecz nie wniesionych wkładów na poczet kapitału podstawowego (wielkość ujemna), kapitału (funduszu) zapasowego, kapitału (funduszu) rezerwowego z aktualizacji wyceny, pozostałych kapitałów (funduszy) rezerwowych, nie podzielonego wyniku finansowego z lat ubiegłych oraz wyniku finansowego netto roku obrotowego.

W wierszu 24 wykazuje się, w zależności od formy prawnej podmiotu gospodarczego, stan kapitału (funduszu) podstawowego. W pozycji tej wykazują:

- spółki akcyjne - kapitał akcyjny,

- spółki z o.o. - kapitał zakładowy,

- przedsiębiorstwa państwowe - fundusz założycielski,

- spółdzielnie - fundusz udziałowy,

- spółki komandytowe, jawne, cywilne - kapitał właściciela.

W wierszu 25 wykazuje się tę część kapitału podstawowego jednostki, która do dnia sporządzenia bilansu nie została wniesiona przez udziałowców lub akcjonariuszy.

W wierszu 26 wykazuje się kapitał (fundusz) zapasowy.

W wierszu 27 wykazuje się kapitał (fundusz) rezerwowy w wysokości różnicy wartości netto środków trwałych powstałej na skutek aktualizacji ich wyceny na 1.01.1995 r. W przedsiębiorstwach państwowych kapitał ten kwalifikowany jest jako część składowa funduszu założycielskiego i funduszu przedsiębiorstwa.

W wierszu 28 wykazuje się kapitał (fundusz) rezerwowy, tworzony z zysku do podziału lub z innych źródeł określonych w uchwałach o utworzeniu tego kapitału (funduszu), a także stan funduszu prywatyzacyjnego.

W wierszu 29 wykazuje się nie podzielony wynik finansowy z lat ubiegłych, stanowiący nie rozliczoną równowartość części (lub całości) wyniku finansowego netto pochodzącego z lat poprzedzających rok obrotowy, za który sporządzony jest bilans (tj. nie podzielony zysk lub nie pokrytą stratę).

W wierszu 30 wykazuje się wynik finansowy netto (zysk - wielkość dodatnia, strata - wielkość ujemna) zgodny z wynikiem finansowym netto z rachunku zysków i strat oraz różnicę (in plus lub in minus) wynikającą z zaokrągleń ustalonych przy denominacji złotego.

W wierszu 31 wykazuje się rezerwy tworzone na podstawie przepisów ustawy o rachunkowości (art. 37, ust. 3; art. 37, ust. 1, pkt. 4).

- rezerwy na dodatnią różnicę między wyższym podatkiem dochodowym zaliczonym do obowiązkowych obciążeń a niższym zobowiązaniem podatkowym, spowodowaną odmiennością momentu uznania przychodu za osiągnięty lub kosztu za poniesiony w myśl przepisów ustawy i przepisów podatkowych,

- rezerwy na pewne lub prawdopodobne straty z operacji w toku, a w szczególności z tytułu udzielonych gwarancji, poręczeń, operacji kredytowych, skutków toczącego się postępowania sądowego - w wysokości przewidywanej kwoty straty.

Nie wykazuje się rezerw na należności i roszczenia utworzonych zgodnie z art. 37, pkt 1, ust. 1-3.

W wierszu 32 wykazuje się wyrażone w walucie polskiej i w walutach obcych zobowiązania długoterminowe z terminem spłaty (lub spłaty ostatniej raty) dłuższym niż jeden rok od dnia bilansowego

W wierszu 33 wykazuje się uzyskane długoterminowe kredyty bankowe w kwocie wymagającej zapłaty (wraz z ewentualnymi odsetkami).

W wierszu 34 wykazuje się łączną sumę zobowiązań krótkoterminowych, tj. wymagających - na moment bilansowy - zapłaty w terminie nie dłuższym niż rok oraz funduszy specjalnych.

W wierszu 35 wykazuje się zobowiązania krótkoterminowe wyrażające rzeczywisty stan krajowych i zagranicznych krótkoterminowych zobowiązań jednostki gospodarczej, w tym także z tytułu kredytów i pożyczek.

W wierszu 36 wykazuje się zobowiązania z tytułu zaciągniętych pożyczek krótkoterminowych oraz z tytułu wyemitowanych obligacji lub innych papierów wartościowych o terminie płatności nie dłuższym niż 1 rok od dnia bilansowego w kwocie wymagającej zapłaty (wraz z ewentualnymi odsetkami).

W wierszu 37 wykazuje się zobowiązania z tytułu uzyskanych krótkoterminowych kredytów bankowych w kwocie wymagającej zapłaty (wraz z ewentualnymi odsetkami).

W wierszu 38 wykazuje się krajowe i zagraniczne zobowiązania w kwocie wymagającej zapłaty wobec dostawców za dostarczone i zafakturowane materiały i towary oraz wyświadczone usługi, łącznie z naliczonym VAT, obejmują również ewentualne nadpłaty odbiorców. W pozycji tej wykazuje się także zobowiązania z tytułu dostaw otrzymanych, ale nie zafakturowanych do dnia, na który sporządzony jest bilans (dostawy niefakturowane).

W wierszu 39 wykazuje się zobowiązania z tytułu podatków (w tym VAT), opłat oraz innych rozrachunków o charakterze publicznoprawnym - wobec budżetów i Zakładu ubezpieczeń Społecznych w kwocie wymagającej zapłaty.

W wierszu 40 wykazuje się zobowiązania z tytułu wynagrodzeń za pracę.

W wierszu 41 wykazuje się wyrażone w walucie polskiej lub w walutach obcych inne zobowiązania krótkoterminowe, nie ujęte w wierszach 36-40, w kwocie wymagającej zapłaty.

W wierszu 42 wykazuje się stan funduszy specjalnych (na ogół Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych).

W wierszu 43 wykazuje się rozliczenia międzyokresowe i przychody przyszłych okresów - jest to pozycja zbiorcza biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów i przychodów przyszłych okresów.

Dane uzupełniające do bilansu

W wierszu 45 wykazuje się wartość umorzenia rzeczowych składników majątku trwałego.

W wierszu 46 wykazuje się umorzenie wartości niematerialnych i prawnych.

W wierszu 47 wykazuje się udziały w obcych podmiotach zagranicznych w formie gotówki lub aportów rzeczowych, np. w postaci środków trwałych lub innych wartości wynikających z umowy spółki.

W wierszu 48 wykazuje się wynikający z wierszy 32 i 35 stan długo- i krótkoterminowych kredytów i pożyczek zagranicznych.

Uwaga. Wiersze od 49 do 57 wypełniają spółki i zagraniczne przedsiębiorstwa drobnej wytwórczości.

W wierszu 49 należy wykazać tylko kwotę kapitału zakładowego (akcyjnego) bez kapitału zapasowego i ewentualnie rezerwowego (podać kwotę figurującą w księgach w wysokości zgodnej z umową lub statutem spółki oraz wpisem do rejestru handlowego).

W wierszu 50 wykazuje się kwotę zaangażowanego kapitału osób fizycznych krajowych.

W wierszu 51 wykazuje się kwotę zaangażowanego kapitału będącego mieniem państwowych osób prawnych, bez mienia Skarbu Państwa.

Przez osoby państwowe osoby prawne (zobowiązane do sporządzania bilansu i rachunku zysków i strat) należy rozumieć przedsiębiorstwa państwowe, państwowe instytucje kultury i kinematografii, spółki prawa handlowego, w których wszystkie udziały stanowią mienie państwowe.

W wierszu 53 wykazuje się kwotę zaangażowanego kapitału będącego mieniem komunalnym wniesionym przez przedsiębiorstwa komunalne bądź spółki prawa handlowego z wyłącznym udziałem mienia komunalnego.

W wierszu 54 wykazuje się kwotę zaangażowanego kapitału wniesionego przez jednostki samorządu terytorialnego.

W wierszu 55 wykazuje się kwotę zaangażowanego kapitału będącego mieniem spółek z kapitałem mieszanym (np. państwowym, komunalnym, zagranicznym, osób fizycznych) oraz innych osób prawnych, takich jak fundacje, stowarzyszenia. W wierszu tym nie należy wykazywać kwoty bezpośrednio zaangażowanego kapitału spółdzielni.

W wierszu 56 wykazuje się kwotę zaangażowanego kapitału spółdzielni.

W wierszu 57 wykazuje się kwotę zaangażowanego kapitału zagranicznego, zarówno osób prawnych jak i fizycznych.

W wierszu 58 należy wykazać różnicę między bilansem zamknięcia B.Z. 1994 roku i bilansem otwarcia B.O. 1995 roku powstałą w bilansie przekształcenia.

Dział 2. Rachunek zysków i strat

Obejmuje zestawienie elementów, których suma algebraiczna pozwala na obliczenie wyniku finansowego netto jednostki.

Poszczególne pozycje działów należy wypełniać zgodnie z zamianowaniem wierszy. Należy zwrócić uwagę, że wartości dodatnie pośrednich wyników cząstkowych są zyskami, a ujemne - stratami.

Część A działu 2 zawiera wersję rachunku zysków i strat kalkulacyjną i porównawczą (dot. kosztów działalności operacyjnej, jak i przychodów ze sprzedaży i zrównanych z nimi).

Uwaga. Należy wybrać jedną z wersji i wypełnić odpowiednie wiersze według oznaczeń na formularzu.

Podmioty dla potrzeb sporządzania sprawozdania finansowego w części obejmującej rachunek zysków i strat (zgodnie z ustawą) wyodrębniają trzy grupy przychodów i kosztów wpływających na wynik finansowy, tj.:

1) grupy przychodów

a) przychody ze sprzedaży i zrównane z nimi (w. 16 dz. 2),

b) pozostałe przychody operacyjne (w. 22, dz. 2),

c) przychody finansowe (w. 24 dz. 2).

ad. a) przychody te obejmują: przychody ze sprzedaży produktów (tj. kwoty uzyskane lub należne z tytułu sprzedaży wyrobów gotowych w podmiotach wytwarzających, robót i usług w podmiotach prowadzących działalność usługową), towarów i materiałów. Przychody ze sprzedaży wpływające na wynik finansowy ustala się w wartości wyrażonej w rzeczywistych cenach sprzedaży - z uwzględnieniem opustów, rabatów i bonifikat - bez podatku od towarów i usług.

W wersji kalkulacyjnej obejmują: przychody ze sprzedaży produktów i przychody ze sprzedaży towarów i materiałów.

W wersji porównawczej obejmują: przychody ze sprzedaży produktów, przychody ze sprzedaży towarów i materiałów, zmianę stanu produktów oraz koszt wytworzenia świadczeń na własne potrzeby.

W wierszu 17 należy wykazać przychody ze sprzedaży (na zewnątrz przedsiębiorstwa) produktów (wyrobów i usług).

W wierszu 18 należy wykazać przychody ze sprzedaży towarów (łącznie ze sprzedażą wyrobów, tzw. towarów własnych, w sieci własnych punktów sprzedaży detalicznej), tj. obrót (bez podatku VAT).

W wierszu 19 należy wykazywać zmianę stanu zapasów produktów gotowych, produkcji nie zakończonej i rozliczeń międzyokresowych kosztów (bez rozliczanych w czasie kosztów finansowych); zmiana stanu produktów (zwiększenie - wartość dodatnia, zmniejszenie - wartość ujemna) należy wypełniać zgodnie z zamianowaniem.

W wierszu 20 wykazuje się koszt wytworzenia wyrobów własnej produkcji wydanych do sieci własnych sklepów detalicznych, świadczeń na rzecz własnych inwestycji i na rzecz własnego zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, zakończonych wynikiem pozytywnym prac rozwojowych zaliczonych do wartości niematerialnych i prawnych, zawinionych niedoborów, zaniechanej produkcji, nieuzasadnionych kosztów pośrednich, odpisanych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Nie uważa się natomiast za sprzedaż wszelkiego rodzaju przesunięć składników majątku pomiędzy zakładami (na pełnym wewnętrznym rozrachunku gospodarczym) przedsiębiorstwa oraz świadczenie usług na potrzeby własne, a także na potrzeby własnych inwestycji rozpoczętych czy działalności socjalnej (traktuje się je jako zrównane z przychodami w wersji porównawczej).

Uwaga. Przedsiębiorstwa przemysłu energetycznego i ciepłowniczego wytwarzające energię elektryczną i cieplną wykazują przychody ze sprzedaży energii elektrycznej lub cieplnej w wierszu 17 jako przychody ze sprzedaży produktów oraz odpowiednio koszty uzyskania tych przychodów, natomiast przesyłające energię elektryczną lub cieplną (jednostki sieci i zbytu) wykazują wartość zakupionej energii elektrycznej lub cieplnej w cenach zakupu (nabycia) w wierszu 18 i 02, a jako wartość swojej usługi w wierszu 17 różnicę między wartością energii elektrycznej lub cieplnej w cenach zakupu (nabycia) i odpowiednie do tej usługi koszty.

ad. b) pozostałe przychody operacyjne są to przychody nie związane bezpośrednio z podstawową działalnością podmiotu, co których zalicza się: przychody ze sprzedaży lub wpływy z likwidacji środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych oraz inwestycji (z wyłączeniem spowodowanych zdarzeniami losowymi), uzyskanie z zaniechanej produkcji złomu i innych odpadków, rozwiązane rezerwy (z wyjątkiem dotyczących operacji finansowych), nadwyżki inwentaryzacyjne, odpisane przedawnione zobowiązania, otrzymane odszkodowania, wyegzekwowane kary i grzywny, darowizny, dotacje, subwencje i dopłaty, odpisy rat dotacji, subwencji i dopłat dokonywane równolegle do amortyzacji sfinansowanych z tych źródeł środków trwałych oraz prac rozwojowych, odpis ujemnej wartości firmy (występujący w przychodach przyszłych okresów), przychody uzyskiwane z czynszów i dzierżawy własnych obiektów socjalnych, dofinansowanie utrzymania obiektów socjalnych z ZFŚS, otrzymane przez jednostkę nieodpłatnie składniki majątku. Pozostałe przychody operacyjne obejmują zwroty nadpłaconych podatków.

ad. c) przychody finansowe są to wpływy lub kwoty należne z tytułu dokonanych przez podmiot operacji finansowych, tj. dywidendy i inne efekty z tytułu udziałów w zyskach innych osób prawnych, dywidendy z obcych akcji, przychody ze sprzedaży akcji, udziałów i innych papierów wartościowych (długoterminowych i krótkoterminowych), odsetki i prowizje od środków pieniężnych stanowiących lokaty na rachunkach bankowych (z wyjątkiem środków ZFŚS), odsetki od obligacji obcych, odsetki od udzielonych przez jednostkę pożyczek i kredytów (w tym także odsetki za zwłokę w spłacie rat), dyskonto potrącone przez jednostkę przy zakupie weksli i czeków obcych, dodatnie różnice kursowe ustalone przy spłacie należności i zobowiązań oraz różnice przy wycenie środków pieniężnych, udziałów i papierów wartościowych, rozwiązanie rezerw utworzonych w ciężar kosztów operacji finansowych.

2) grupy kosztów

a) koszty działalności operacyjnej (w. 01 dz. 2),

b) pozostałe koszty operacyjne (w. 08 dz. 2),

c) koszty finansowe (w. 10 dz. 2).

ad. a) koszty działalności operacyjnej w podmiotach gospodarczych obejmują wszystkie koszty proste związane z prowadzeniem działalności produkcyjnej, usługowej i handlowej poniesione w celu uzyskania określonych przychodów.

W wersji kalkulacyjnej obejmują: wartość sprzedanych towarów i materiałów, koszt wytworzenia sprzedanych produktów, koszty sprzedaży, koszty ogólnego zarządu.

W wersji porównawczej obejmują: wartość sprzedanych towarów i materiałów oraz koszty ogółem (wg rodzaju).

Uwaga. W wierszu 02 należy wykazać wartość sprzedanych towarów według cen zakupu (nabycia).

ad. b) pozostałe koszty operacyjne obejmują: koszty związane ze sprzedażą, likwidacją środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych (w wartości netto), odpisane koszty inwestycji rozpoczętych, które nie dały zamierzonego efektu gospodarczego, nie planowane odpisy amortyzacyjne, odpisane należności przedawnione, umorzone i nieściągalne, równowartość rezerw tworzonych na należności oraz pewne i prawdopodobne straty (z wyjątkiem tych, które dotyczą operacji finansowych), skutki aktualizacji wartości zasobów rzeczowych składników majątku obrotowego, zapłacone odszkodowania, kary i grzywny, koszty postępowania spornego, darowizny na rzecz osób prawnych i fizycznych, koszty utrzymania własnych obiektów socjalnych (bez kosztów bezpośrednich usług świadczonych w tych obiektach).

ad. c) koszty finansowe obejmują: wartość (w cenach nabycia) sprzedanych udziałów, akcji i papierów wartościowych oraz koszty związane z tą sprzedażą, odsetki od zaciągniętych kredytów, pożyczek i zobowiązań (w tym także odsetki za zwłokę w zapłacie), odsetki od emitowanych przez jednostkę obligacji i innych papierów wartościowych, prowizje od otrzymanych kredytów i pożyczek, odpisy aktualizujące wartość finansowego majątku trwałego oraz krótkoterminowych papierów wartościowych przeznaczonych do obrotu, odsetki i opłaty dodatkowe od środków trwałych przyjętych w leasing finansowy, dyskonto płacone przy sprzedaży weksli, czeków obcych i papierów wartościowych, ujemne różnice kursowe, rezerwy na pewne lub prawdopodobne straty dotyczące operacji finansowych.

Wynik finansowy netto (w. 15 lub w. 28) obejmuje następujące elementy:

1.
Wynik na działalności gospodarczej (w. 11 lub w. 25):
a)
wynik na działalności operacyjnej (w. 09 lub w. 23):

– wynik na sprzedaży produktów oraz towarów i materiałów (w. 16 minus w. 01) większy od zera należy wykazać w wierszu 07, a mniejszy od zera - w wierszu 21,

– wynik na pozostałej działalności operacyjnej (w. 22 minus w. 08).

Wynik na działalności operacyjnej stanowi różnicę między sumą należnych przychodów ze sprzedaży produktów, towarów i innych składników majątku wyrażonych w rzeczywistych cenach sprzedaży, z uwzględnieniem dotacji, opustów, rabatów i innych zwiększeń lub zmniejszeń, bez podatku od towarów i usług oraz zrealizowanych pozostałych przychodów operacyjnych a wartością sprzedanych produktów, towarów i innych składników majątku wycenionych w kosztach wytworzenia lub cenach nabycia (zakupu), powiększoną o przypadające od sprzedaży podatki obciążające sprzedawcę oraz o całość poniesionych od początku roku obrotowego kosztów ogólnego zarządu, sprzedaży produktów, towarów i innych składników majątku oraz pozostałych kosztów operacyjnych;

b)
wynik na operacjach finansowych (w. 24 minus w. 10).

Wynik na operacjach finansowych stanowi różnicę między należnymi przychodami z operacji finansowych, a w szczególności z posiadania udziałów w innych jednostkach, papierów wartościowych, odsetek od pożyczek i należności, w tym także odsetek za zwłokę w zapłacie, z rozwiązania rezerwy, otrzymania dyskonta, zysków ze sprzedaży papierów wartościowych, uzyskania dodatnich różnic kursowych, oprocentowania lokat i rachunków bankowych a kosztami operacji finansowych, na które składają się w szczególności odsetki, w tym także za zwłokę w zapłacie, prowizje od pożyczek i zobowiązań, płacone dyskonto, straty na sprzedaży papierów wartościowych, ujemne różnice kursowe, z wyjątkiem odsetek, prowizji, dodatnich i ujemnych różnic kursowych, o których mowa w art. 28 ust. 3 pkt 2 ustawy o rachunkowości.

2.
Wynik na operacjach nadzwyczajnych (w. 26 minus w. 12).

Wynik na operacjach nadzwyczajnych stanowi różnicę między zrealizowanymi zyskami nadzwyczajnymi a poniesionymi stratami nadzwyczajnymi. Przez straty i zyski nadzwyczajne rozumie się skutki finansowe zdarzeń powstających niepowtarzalnie, poza zwykłą działalnością jednostki, a w szczególności spowodowane zdarzeniami losowymi, zaniechaniem lub zawieszeniem pewnego rodzaju działalności (w tym również istotną zmianą metod produkcji lub sprzedażą zorganizowanej części jednostki) oraz postępowaniem ugodowym lub naprawczym.

Do zysków nadzwyczajnych zalicza się: odszkodowania otrzymane za straty będące skutkiem zdarzeń losowych, przychody ze sprzedaży zorganizowanych części jednostki, równowartość odzyskanych składników majątkowych (lub ich części) utraconych w wyniku zdarzeń losowych lub w związku z zaniechaniem (zawieszeniem) określonego rodzaju działalności jednostki, skutki obniżenia zobowiązań wobec kontrahentów wynikające z postępowania układowego, ugodowego lub naprawczego - po uprawomocnieniu się tych postępowań.

Do strat nadzwyczajnych zalicza się: wartość netto składników majątkowych utraconych z powodu zdarzeń losowych oraz koszty ponoszone w związku z usuwaniem skutków tych zdarzeń, wartość netto składników majątkowych wchodzących w skład zorganizowanej części jednostki, która podlega sprzedaży, wartość netto rzeczowych składników majątku unieruchomionych trwale z powodu zaniechania określonego rodzaju działalności jednostki oraz koszty likwidacji lub sprzedaży tych składników, wartość sprzedanych lub złomowanych materiałów i półfabrykatów (wg cen sprzedaży ewidencyjnych) zbędnych z powodu zaniechania określonej działalności i nie nadających się do wykorzystania w ramach innej działalności, koszty postępowania układowego, ugodowego lub naprawczego oraz wartość utraconych w ich wyniku należności.

3.
Obowiązkowe obciążenia wyniku finansowego brutto (w. 14) obejmują: podatek dochodowy od osób prawnych i fizycznych i inne obowiązkowe obciążenia wyniku finansowego (np. podatek dochodowy od osób fizycznych obejmuje kwotę podatku od dochodu uzyskanego przez osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, a inne obowiązkowe obciążenia wyniku finansowego dywidendę kapitałową w jednoosobowej spółce Skarbu Państwa).

Wiersz 35 winien być zgodny z wierszem 20 dla podmiotów wypełniających wariant porównawczy w rachunku zysków i strat.

W wierszu 37 wykazuje się liczbę osób (bez uczniów), będących w stanie ewidencyjnym w dniu 31 XII, dla których jednostka sprawozdawcza jest głównym miejscem pracy, łączenie z pracującymi poza granicami kraju. Dane podaje się bez przeliczania zatrudnionych na pełne etaty.

Do pracujących zalicza się osoby zatrudnione na podstawie stosunku pracy (pracownicy najemni), osoby wykonujące pracę nakładczą, agentów oraz osoby zatrudnione przez agentów, członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych, właścicieli i współwłaścicieli zakładów prowadzących działalność gospodarczą łącznie z pomagającymi członkami ich rodzin.

W wierszu 38 należy podać liczbę członków spółdzielni (stan w dniu 31 XII) zgodnie z rejestrem członków (art. 30 ustawy z 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze - Dz. U. Nr 30, poz. 210 wraz późniejszymi zmianami).

Część III. Środki trwałe i inwestycje

W części III wykazuje się wartość brutto własnych środków trwałych jednostek sprawozdawczych (także czasowo nieczynnych, jak np. znajdujące się w rezerwie lub zapasie, będące w naprawie, zbędne, uznane za trwale nieczynne, wydzierżawione innym jednostkom) łącznie z wartością środków trwałych:

- Skarbu Państwa, otrzymanych do użytkowania na podstawie umów najmu lub dzierżawy (w tym również umów leasingu), z których wynika prawo ich zakupu przez najemcę lub dzierżawcę za ustaloną w tych umowach cenę, zawartych na podstawie przepisów ustawy z dnia 13 lipca 1990 r. o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych,

- przyjętych do użytkowania na podstawie umowy leasingu, z której wynika prawo do ich amortyzowania i umorzenia.

Podziału środków trwałych i nakładów inwestycyjnych na grupy należy dokonać zgodnie ze znowelizowaną w 1991 r. "Klasyfikacją Rodzajową Środków Trwałych" wprowadzoną zarządzeniem nr 51 Prezesa GUS z dnia 17 grudnia 1991 r. (Dz. Urz. GUS Nr 21, poz. 132).

Do wartości nakładów inwestycyjnych zalicza się poniesione w okresie sprawozdawczym nakłady na nabycie bądź wytworzenie dla własnych potrzeb środków trwałych, nakłady na inwestycje rozpoczęte (nie zakończone, tj. na przyszłe środki trwałe, na inwestycje w obcych obiektach oraz inne nakłady związane z realizacją inwestycji, a nie zaliczane do środków trwałych).

W przypadku realizacji wspólnych inwestycji przez kilku inwestorów, gdy jeden inwestor realizuje inwestycje, a inni inwestorzy partycypują w kosztach budowy, nakłady inwestycyjne powinny być wykazywane w zakresie całej inwestycji tylko w sprawozdaniach realizującego inwestycje tzw. "inwestora zastępczego". Inwestorzy, którzy biorą udział w kosztach budowy, nie wykazują wnoszonych udziałów jako zrealizowanych nakładów inwestycyjnych.

Podmioty, które nie mogą odliczać podatku VAT i podatek ten jest wliczany do wartości środka trwałego - wykazują nakłady inwestycyjne łącznie z podatkiem VAT. Również pozostałe podmioty, w przypadku gdy podatek VAT zwiększy wartość ujętego w ewidencji księgowej środka trwałego, podają wartość łącznie z podatkiem VAT (dotyczy to samochodów osobowych zakupionych na własne potrzeby oraz zakupionych dóbr inwestycyjnych służących działalności nie opodatkowanej).

Objaśnienia do działu 1. Wartość brutto środków trwałych i nakłady inwestycyjne

Dane w dziale 1 "Wartość brutto środków trwałych i nakłady inwestycyjne" w rubrykach 1-3 należy podać według wartości ewidencyjnej figurującej w księgach, tj. bez potrącenia umorzeń.

W rubryce 1 należy podać wartość brutto środków trwałych po uwzględnieniu skutków aktualizacji wyceny środków trwałych według ich stanu na 1 stycznia 1995 r. przeprowadzonej zgodnie z postanowieniami rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 stycznia 1995 r. w sprawie amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a także aktualizacji wyceny środków trwałych (Dz. U. Nr 7, poz. 34), zaś w poz. 1.1 wartość brutto środków trwałych przed aktualizacją.

W rubryce 1 wykazuje się również wartość brutto środków trwałych w momencie rozpoczęcia działalności w ciągu roku sprawozdawczego.

W rubryce 3 należy podać wartość środków trwałych, które zostały postawione w stan likwidacji na skutek zużycia w toku normalnego ich użytkowania oraz środków trwałych, które zostały wycofane z użytkowania (postawione w stan likwidacji) w wyniku zniszczenia (np. wypadków losowych, katastrof itp.) lub zmian sytuacyjnych (np. wyburzenia budynku nie zużytego całkowicie celem uzyskania miejsca na budowę innego obiektu). W rubryce tej podaje się również wartość środków trwałych postawionych w stan likwidacji przekazanych innej jednostce celem fizycznej ich likwidacji.

Wiersz 1 rubr. 4 stanowi sumę wartości podanych w rubr. 4 wierszy od 2 do 6 + poz. 1.6 + poz. 1.7.

W rubrykach od 4 do 6 wierszy 2 do 6 należy podać informacje o wartości poniesionych nakładów inwestycyjnych (łącznie z nakładami związanymi z ochroną środowiska i gospodarką wodną) - bez odsetek od kredytów i pożyczek na realizację inwestycji:

- w rubr. 4 - o nakładach poniesionych na obiekty produkcji krajowej, jak i z importu, które spełniają kryteria zaliczania ich do środków trwałych, wykazując nakłady na nowe środki trwałe, nakłady na ulepszenie istniejących środków trwałych (przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację, modernizację) oraz nakłady ponoszone przy nabyciu gruntów i innych używanych środków trwałych (bez wartości nakładów na zakupione używane środki trwałe),

- w rubr. 5 - nakłady na zakupy z importu. Nabycie używanych środków trwałych pochodzących z importu należy traktować jak zakup nowych środków trwałych i wykazywać je w rubr. 4 i 5, natomiast nabycie używanych środków trwałych pochodzących z importu, a użytkowanych dotychczas przez krajowych właścicieli - należy uważać za zakup krajowego używanego środka trwałego i wykazywać tylko w rubr. 6,

- w rubr. 6 - nakłady na nabycie używanych środków trwałych (także gruntów) bez nakładów ponoszonych przy ich nabyciu oraz zakup inwestycji nie zakończonych.

W wierszu 2 rubr. 1 i 2 wykazuje się objęte ewidencją księgową tylko grunty własne; zakup gruntów należy traktować jako nabycie używanego środka trwałego i nakłady inwestycyjne na jego zakup wykazywać w rubr. 6, a nakłady na poprawę walorów (ulepszenie) tego gruntu w rubr. 4.

W wierszu 6 wykazuje się łączną wartość pozostałych środków trwałych i nakładów inwestycyjnych nie wykazanych w wierszach 2 -5, tj.: zasadzeń wieloletnich, melioracji szczegółowych oraz inwentarza żywego.

W poz. 1.2 wykazuje się wartość brutto składników majątkowych, które do dnia 31 XII 1994 r. nie były uznawane za środki trwałe; zgodnie z ww. rozporządzeniem te składniki majątkowe nie podlegały aktualizacji wyceny.

W poz. 1.3a należy podać wartość budynków, których powierzchnia użytkowa w przeważającej części użytkowana jest na cele mieszkalne.

Uwaga. Nie należy w poz. 1.3a podawać wartości budynków burs, domów akademickich, internatów, hoteli miejskich, schronisk turystycznych oraz budynków użytkowanych jako obiekty kolonijne, domy wypoczynkowo-wczasowe itp.

W poz. 1.3b należy wykazać wartość ewidencyjną (brutto) środków trwałych zaliczonych zgodnie z Klasyfikacją Rodzajową Środków Trwałych do melioracji podstawowych, a więc:

- rodzaj 251-4 - Budowle piętrzące wodno-melioracyjne,

- rodzaj 253-5 - Kanały otwarte i kryte melioracyjne melioracji podstawowych w gospodarce rolnej i leśnej,

- rodzaj 257-3 - Wały i groble melioracji podstawowych

oraz z rodzaju 255 ujęcia i zrzuty wód dla potrzeb melioracji podstawowych.

W poz. 1.6 należy podać odsetki od kredytów i pożyczek za okres realizacji inwestycji (wartości tych nie należy zaliczać do wierszy od 2 do 6 w dz. 1).

Objaśnienia do działu 2. Finansowanie inwestycji

Wartość wykazana w wierszu 2 rubr. 1 powinna być zgodna z sumą wartości wykazanych w dz. 1 wierszu 1 rubr. 4 i w wierszu 1 rubr. 6, natomiast wartość wykazana w wierszu 3 rubr. 1 powinna być zgodna z wartością podaną w wierszu 1 rubr. 4 dz. 1.

W wierszu 4 należy wykazać wydatki poniesione w roku na nabycie wartości niematerialnych i prawnych. W wierszu tym nie należy wykazywać wydatków poniesionych na nabycie oprogramowania komputerów, zakupionego łącznie z komputerem.

W wierszu 5 należy wykazywać nabycie akcji, długoterminowych papierów wartościowych, wartości udzielonych długoterminowych pożyczek, wartości udziałów oraz innych finansowych składników majątku trwałego. Do długoterminowych papierów wartościowych, pożyczek itp. zalicza się te z nich, które uznane zostały za lokaty i których termin zapłaty przypada co najmniej po upływie roku od daty, na jaką jest sporządzone sprawozdanie finansowe.

Objaśnienia do działu 3. Ochrona środowiska

Jednostki realizujące inwestycje związane z ochroną środowiska i gospodarką wodną sporządzają dodatkowo dział 3.

W pozycji 3.1 podaje się inwestycje grupując je zgodnie z lokalizacją i kierunkiem inwestowania opisanym w wykazie 2:

- w rubr. 3 nakłady inwestycyjne (niezależnie od wykazania ich w pozostałych działach),

- w rubr. 7 uzyskane efekty.

Należy zaliczyć tu zarówno samodzielne zadania inwestycyjne jak i części inwestycji dotyczące gospodarki wodnej bądź ochrony środowiska w inwestycjach o innym charakterze, np. elektrofiltry przy kotle.

W rubr. 0 należy podać w pierwszej kolejności nazwy kierunków inwestowania podane w wykazie 2A, a następnie nazwy uzyskanych efektów inwestycyjnych podanych w wykazie 2B objaśnień ogólnych

w rubryce 1 - symbol województwa, podany w wykazie 1 oraz nazwę gminy,

w rubryce 2 - symbole inwestycji zaklasyfikowane do ochrony środowiska bądź do gospodarki wodnej zgodnie z wykazem 2A,

w rubryce 3 - wartość nakładów inwestycyjnych poniesionych od początku roku do końca roku sprawozdawczego,

w rubrykach 4 - 6 - symbole uzyskanych efektów działalności inwestycyjnej zgodnie z wykazem 2B objaśnień ogólnych,

w rubryce 7 - ilości uzyskanych efektów z działalności inwestycyjnych.

W wierszu 01 rubr. 3 należy podać sumę wierszy od 02 do 10.

W poz. 3.2a należy podać wartość ewidencyjną środków trwałych ogółem (w poz. 3.2b budowli, w poz. 3.2c pozostałych) służących ochronie środowiska zaliczonych zgodnie z "Klasyfikacją Rodzajową Środków Trwałych" do następujących rodzajów:

- rodzaj 204 - Chłodnie kominowe i wentylatorowe,

- rodzaj 223 - Zbiorniki (doły gnilne, osadniki itp. budowle),

- rodzaj 258 - Budowle do oczyszczania ścieków,

- rodzaj 299-7 - Budowle do gromadzenia i przerobu odpadów przemysłowych i komunalnych,

- rodzaj 655 - Urządzenia do oczyszczania gazów,

- rodzaj 548 - Urządzenia do oczyszczania ścieków,

- ze zbioru 743-1 - Samochody asenizacyjne.

Wykaz symboli zastosowanych w formularzu Rocznej Ankiety Przedsiębiorstwa SP-2 za rok 1995 (wg kolejności ujętej w sprawozdaniach)

ID - numer identyfikacyjny - Regon

EKD - rodzaj działalności nadany zgodnie z Europejską Klasyfikacją Działalności

WO - numer województwa

OT - numer oddziału terenowego US-u

GD - symbol gminy

NP - nazwa pełna

AD1 - nazwa ulicy

AD2 - nazwa miejscowości

IMI - symbol miejscowości

TL - telefon

FX - telefax

OP - podstawowa forma prawna

FP - szczególna forma prawna

GE - stan gotowości eksploatacyjnej

KZ - kod zmian

LJ - liczba wszystkich jednostek lokalnych

LJL - liczba jednostek lokalnych wchodzących w skład jednostki grupowej

NRJL - numer jednostki lokalnej

NJG - numer jednostki grupowej

PO - symbol jednostki lokalnej prowadzącej działalność pomocniczą

PR - symbol jednostki lokalnej prowadzącej działalność produkcyjną

PR1 - symbol produkcyjnej jednostki lokalnej przedsiębiorstwa, gdy przedsiębiorstwo mieści się pod jednym adresem

Załącznik  Nr 1 (2 wykazy)

OBJAŚNIENIA OGÓLNE

Wykaz 1 - symbole województw
WojewództwoSymbol
Warszawskie01
Bialskopodlaskie03
Białostockie05
Bielskie07
Bydgoskie09
Chełmskie11
Ciechanowskie13
Częstochowskie15
Elbląskie17
Gdańskie19
Gorzowskie21
Jeleniogórskie23
Kaliskie25
Katowickie27
Kieleckie29
Konińskie31
Koszalińskie33
Krakowskie35
Krośnieńskie37
Legnickie39
Leszczyńskie41
Lubelskie43
Łomżyńskie45
Łódzkie47
Nowosądeckie49
Olsztyńskie51
Opolskie53
Ostrołęckie55
Pilskie57
Piotrkowskie59
Płockie61
Poznańskie63
Przemyskie65
Radomskie67
Rzeszowskie69
Siedleckie71
Sieradzkie73
Skierniewickie75
Słupskie77
Suwalskie79
Szczecińskie81
Tarnobrzeskie83
Tarnowskie85
Toruńskie87
Wałbrzyskie89
Włocławskie91
Wrocławskie93
Zamojskie95
Zielonogórskie97

Wykaz 2 - symbole inwestycji z zakresu ochrony środowiska oraz gospodarki wodnej

A - NAKŁADY INWESTYCYJNE

Symbol do wpisania w rubr. 2 dział 3Objaśnienia symboli
12
OCHRONA ŚRODOWISKA
OCHRONA WÓD
1.1Inwestycje związane z unieszkodliwianiem, oczyszczaniem, utylizacją, gromadzeniem ścieków oraz filtracją tych ścieków z sieci kanalizacyjnych,
1.2Inwestycje związane z zabezpieczaniem przeciw przenikaniu do rzek, mórz oraz innych akwenów - zanieczyszczeń powstających przy transporcie wodnym,
1.3Inwestycje związane z budową systemów obiegowego zasilania wodą,
1.4Inwestycje związane z utworzeniem strefy ochrony źródeł i ujęć wody,
1.5Inwestycje związane z badaniem (monitoringiem) ochrony wód,
1.6Inwestycje związane z pracami badawczo-rozwojowymi i wdrożeniowymi oraz szkolenia.
OCHRONA POWIETRZA
2.1Inwestycje związane z instalacją urządzeń do redukcji zanieczyszczeń wydalanych do powietrza,
2.2Pozostałe inwestycje związane z redukcją zanieczyszczeń wydalanych do powietrza,
2.3Inwestycje związane z badaniem (monitoringiem) zanieczyszczenia powietrza,
2.4Inwestycje związane z pracami badawczo-rozwojowymi i wdrożeniowymi oraz szkolenia.
OCHRONA POWIERZCHNI ZIEMI
3.1Inwestycje związane z likwidacją, unieszkodliwianiem i wykorzystaniem odpadów przemysłowych i komunalnych oraz budową składowisk,
3.2Inwestycje związane z rekultywacją składowisk i stawów osadowych,
3.3Inwestycje związane z badaniem (monitoringiem) gospodarki odpadami,
3.4Inwestycje związane z pracami badawczo-rozwojowymi i wdrożeniowymi oraz szkolenia w zakresie gospodarki odpadami,
3.5Inwestycje związane z zapobieganiem degradacji gleby i usuwaniem nierówności terenu,
3.6Inwestycje związane z prowadzeniem przeciwerozyjnych zasadzeń leśnych oraz organizowaniem stref ochrony leśnej,
3.7Inwestycje związane z badaniem (monitoringiem) ochrony gleby,
3.8Inwestycje związane z pracami badawczo-rozwojowymi i wdrożeniowymi oraz szkolenia w zakresie ochrony gleby.
OCHRONA BIORÓŻNORODNOŚCI I KRAJOBRAZU
4.1Inwestycje związane z tworzeniem i funkcjonowaniem obszarów o szczególnych walorach przyrodniczych i krajobrazowych,
4.2Inwestycje związane z przebudową stref zagrożeń lasów,
4.3Inwestycje związane z badaniem (monitoringiem) bioróżnorodności i krajobrazu,
4.4Inwestycje związane z pracami badawczo-rozwojowymi i wdrożeniowymi oraz szkolenia.
OCHRONA ŚRODOWISKA PRZED HAŁASEM
5.1Inwestycje związane z ochroną przed hałasem i wibracjami w okolicy źródła,
5.2Inwestycje związane z ochroną przed hałasem i wibracjami u "odbiorcy",
5.3Inwestycje związane z badaniem (monitoringiem) ochrony przed hałasem i wibracjami,
5.4Inwestycje związane z pracami badawczo-rozwojowymi i wdrożeniowymi oraz szkolenia.
OCHRONA PRZED PROMIENIOWANIEM
6.1Inwestycje związane z ochroną przed promieniowaniem,
6.2Inwestycje związane z badaniem (monitoringiem) ochrony przed promieniowaniem,
6.3Inwestycje związane z pracami badawczo-rozwojowymi i wdrożeniowymi oraz szkolenia.
GOSPODARKA WODNA
7.1Ujęcia i doprowadzenia wody,
7.2Zbiorniki wodne,
7.3Regulacja i przebudowa rzek i potoków,
7.4Obwałowania przeciwpowodziowe,
7.5Stacje pomp na zawałach i obszarach depresyjnych.

B - EFEKTY

Symbol do wpisania w rubr. 4 dział 3Objaśnienia symboliSymbol do wpisania w rubr. 5 dział 3Symbol do wpisania w rubr. 6 dział 3
1234
710Ujęcia wody: wydajność na dobęm3060
711Sieć wodociągowa (magistrala i rozdzielnia)km*043
712Zbiorniki wodne
obiektyszt020
pojemność całkowitam3060
713Regulacja i zabudowa rzek i potokówkm*043
714Obwałowania przeciwpowodziowekm*043
715Zabudowa potoków górskichkm*043
716Oczyszczalnie ścieków (urządzenia do unieszkodliwiania i oczyszczania ścieków)
obiektyszt020
wydajność na dobęm3060
z tego:
717mechaniczne
obiektyszt020
wydajność na dobęm3060
718chemiczne
obiektyszt020
wydajność na dobęm3060
719biologiczne
obiektyszt020
wydajność na dobęm3060
720Stopnie wodneszt020
721Stacje pomp na zawalachszt020
Zdolność zainstalowanych urządzeń i instalacji do:
722zatrzymywania zanieczyszczeń pyłowych powietrza atmosferycznegota034
723usuwania zanieczyszczeń gazowychta034
Zdolność zainstalowanych urządzeń do:
724wykorzystania odpadów przemysłowychta034
725unieszkodliwiania odpadów przemysłowychta034
726Kompostowanie (spalarnie) odpadów komunalnych (zdolność spalania)ta034
727Rekultywacja składowisk, hałd, wysypisk i stawów osadowychha*052

Jednostki miary literowe oznaczone "*" należy podać z jednym miejscem po przecinku; jednostki nie oznaczone - należy podać bez miejsca po przecinku.

a Dane należy podać w stosunku rocznym.

Załącznik

do sprawozdania

F-02 / SP-1 / SP-2

grafika

OBJAŚNIENIA ZAŁĄCZNIKA DO SPRAWOZDANIA F-02, SP-1 i SP-2

Obowiązek sprawozdawczy w zakresie wypełniania załącznika dotyczy wszystkich spółek prawa handlowego z udziałem kapitału zagranicznego oraz zagranicznych przedsiębiorstw drobnej wytwórczości.

Spółki, które w roku sprawozdawczym sprzedały swoje udziały zagraniczne wypełniają dział 2 pkt 1.1 i 1.2 wykazując stan na początek roku kalendarzowego.

Spółki, które nie rozpoczęły jeszcze działalności, tzn., nie wystawiły żadnej faktury wypełniają dział 2 pkt 1.3. Udziałowcem zagranicznym jest osoba prawna mająca stałą siedzibę za granicą lub osoba fizyczna stale mieszkająca za granicą.

Załącznik dotyczy danych za rok kalendarzowy, tzn. wypełnia się go również wówczas, gdy rok obrotowy zaczyna się od innego dnia niż 1 stycznia.

Symbol kraju (literowy) należy podać zgodnie z wykazem kodów i symboli krajów (Monitor Polski z 1995 r. Nr 34, poz. 411).

Dział 1

W pytaniu 3 należy podać przynależność spółki do grupy kapitałowej. Przez grupę kapitałową rozumie się spółki powiązane kapitałowo, tj. poprzez udziały. Grupa kapitałowa obejmuje spółkę dominującą oraz spółki od niej zależne lub stowarzyszone, których siedziby mogą znajdować się zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Przez spółkę zależną rozumie się spółkę kapitałową, na którą jednostka dominująca wywiera taki wpływ, że może decydować o jej polityce finansowej, jak i działalności gospodarczej. Zależność taka ma miejsce, gdy jednostka dominująca posiada:

- większość całkowitej liczby głosów w organach jednostki zależnej,

- uprawnienia na podstawie ustawy, statutu lub umowy, do podejmowania decyzji o polityce finansowej i bieżącej działalności gospodarczej,

- prawo do powoływania lub odwoływania większości członków jej organów zarządzających lub nadzorujących (będąc akcjonariuszem lub udziałowcem),

- większość w organach kontrolnych jednostki zależnej, gdyż członkowie zarządu lub osoby pełniące funkcje kierownicze w jednostce dominującej stanowią jednocześnie więcej niż połowę składu zarządu jednostki zależnej.

Podmioty stowarzyszone to spółki, w których spółka dominująca wywiera znaczny wpływ, gdyż posiada nie mniej niż 20% i nie więcej niż 50% całkowitej liczby głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy (wspólników) lub w inny sposób wywierają wpływ, np. dzięki posiadaniu przedstawicieli w organach kontrolnych lub nadzorujących podmioty stowarzyszone.

W pytaniu 7 należy podać bezpośrednią sprzedaż eksportową produktów (wyrobów i usług) - na rachunek własny. Jeżeli zakreśliłeś odpowiedzi "tak" to w pytaniu 8 a) prosimy podać procentowy udział wartości sprzedaży produktów na eksport w wartości sprzedaży produktów, np. jeżeli przychody ze sprzedaży produktów na eksport wynosiły 50 tys. zł, a przychody ze sprzedaży na kraj i eksport 150 tys. zł, to procentowy udział wynosi 33%, tj. (50:150) x 100 = 33.

W pytaniu 8 b) należy podać 5 głównych rynków eksportu z podaniem symboli krajów i procentowego udziału eksportu do tych krajów.

Przy obliczaniu udziału poszczególnych rynków należy eksport do danego kraju odnosić do eksportu ogółem, np. jeżeli przychód ze sprzedaży eksportowej na rynek niemiecki wyniósł 20 tys. zł, a sprzedaż produktów na eksport wynosiła 50 tys. zł, to procentowy udział wynosi 40%, tj. (20:50) x 100.

Uwaga. Analogicznie ustalać procentowe udziały eksportu do poszczególnych rynków.

W pytaniu 10 należy podać procentowy udział materiałów (półfabrykatów) pochodzących z importu w materiałach wykazywanych w kosztach według rodzaju (kosztach ogółem), np. jeżeli zużyliśmy do produkcji w roku sprawozdawczym materiałów (półfabrykatów) na kwotę 200 tys. zł, z tego materiały (półfabrykaty) z importu wyniosły 100 tys. zł, to procentowy udział wynosi 50%, tj. (100:200) x 100.

W pytaniu 11 należy podać zmianę profilu rodzaju produkcji wyrobów (pytanie to dotyczy spółek wytwarzających wyroby, nie udzielają odpowiedzi na to pytanie spółki świadczące usługi).

W przypadku zmiany profilu rodzaju produkcji wyrobów w ciągu 1994 r. i 1995 r. - prosimy zaznaczyć 1 i 2.

Uwaga. Przez zmianę rodzaju wyrobów należy przyjąć zmianę produkcji wyrobu, a nie uszlachetnienie wyrobu poprzez dodatnie innych składników, np. inny typ regałów czy inny rodzaj serka. Przykładem zmiany rodzaju wyrobu jest np. zmiana produkcji zaworów na produkcję grzejników czy zmian produkcji regałów na produkcję krzeseł.

W pytaniu 12 należy określić, czy produkcja wyrobów jest pokryta zamówieniami rynku krajowego i zagranicznego.

(Jako pełne wykorzystanie należy przyjąć do dopuszczalny zapas wyrobów gotowych równy średniomiesięcznej ilości wytworzonych wyrobów).

W pytaniu 14 należy określić, czy poniesiono wydatki na pozyskanie majątku trwałego, tj. wartości niematerialnych i prawnych, rzeczowego majątku trwałego, finansowego majątku trwałego, np. udziały (część A aktywów bilansu) w części znajdującej się na terytorium Polski.

W pytaniu 15 należy podać wartość wydatków na cele inwestycyjne w Polsce ogółem, w tym rzeczowy majątek trwały.

W pytaniu 15a) należy podać sumę kwot wydatkowanych do końca 1994 r. na cele inwestycyjne w Polsce ogółem, w tym na rzeczowy majątek trwały, a w pytaniu 15b) kwot wydatkowanych w 1995 r.

Dział 2

W pozycji 1.1 wykazuje się kapitał podstawowy, tj. w zależności od formy prawnej spółki kapitał akcyjny w spółkach akcyjnych, kapitał zakładowy w spółkach z o.o. oraz kapitał właścicieli w zagranicznych przedsiębiorstwach drobnej wytwórczości.

Kwota kapitału podstawowego, wiersz 01, stan na początek jak i koniec roku, powinna być zgodna z bilansem. Część II.

W pozostałych wierszach należy dokonać podziału kapitału na krajowy i zagraniczny.

Przy podawaniu wartości w wierszu 05 w przypadku posiadania tylko procentowego udziału udziałowca zagranicznego należy dla tego wiersza wyliczyć wartość udziału wspólnika, np. kapitał podstawowy spółki wynosi 100 tys. zł, a udział wspólnika zagranicznego 60%. Oznacza to, że wartość kapitału zagranicznego w kapitale podstawowym wynosi 60 tys. zł (100 tys. zł x 0,60 - 60 tys. zł).

Uwaga. Analogicznie należy ustalić wartość udziału w pozostałych wierszach tego sprawozdania.

W pozycji 1.2 należy podać kwoty w części dotyczącej udziałowców zagranicznych, tj. ile z kapitału własnego (wykazanego w bilansie) spółki przypada na wspólników zagranicznych. W wierszu 2 należy wykazać zwiększenie, a w wierszu 3 zmniejszenie kapitału własnego wspólników zagranicznych.

W pozycji 1.3 należy wykazywać deklarowane wkłady udziałowca zagranicznego wnoszone w gotówce lub w postaci niepieniężnej do spółki (w poz. 1.3.1 należy wykazać wartość wkładów pieniężnych i niepieniężnych zadeklarowanych w dniu rejestracji przyjmując kurs USD w dniu rejestracji według NBP, a w poz. 1.3.2 tylko aporty rzeczowe).

W pozycji 1.4 należy podać wzrost i spadek zobowiązań z tytułu kredytów zagranicznych.

Uwaga. Stan zobowiązań z tytułu kredytów/pożyczek zagranicznych na 1.01.1995 r. plus wzrost zobowiązań z tytułu nowego kredytu/pożyczki pomniejszony o spadek zobowiązań z tytułu spłaty kredytu/pożyczki równa się stanowi zobowiązań z tych kredytów/pożyczek zagranicznych na 31.12.1995 r. (np. stan na BO=100 tys. zł, zwiększenie kredytu wynosi 50 tys. zł, a spłata wynosi 40 tys. zł, to stan na koniec roku wynosi 110 tys. zł (100 + 50 - 40 = 110).