Obowiązki sprawozdawcze w zakresie działalności naukowo-badawczej i postępu naukowo-technicznego.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.GUS.1991.10.82

Akt utracił moc
Wersja od: 15 września 1991 r.

ZARZĄDZENIE Nr 25
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU STATYSTYCZNEGO
z dnia 12 września 1991 r.
w sprawie obowiązków sprawozdawczych w zakresie działalności naukowo-badawczej i postępu naukowo-technicznego.

(znak: PP-6-020-6)

Na podstawie art. 16 ust. 2 z dnia 26 lutego 1982 r. o statystyce państwowej (Dz. U. z 1989 r. Nr 40, poz. 221) w związku z tematem 06.3.01 do 06.3.06 Programu badań statystycznych na lata 1991-1995, stanowiącego załącznik do uchwały nr 207/90 Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 1990 r. zarządza się, co następuje:

§  1.
Znosi się obowiązek sporządzania i przekazywania sprawozdań statystycznych na dotychczas obowiązującym formularzu oznaczonym symbolem PNT - 05 - sprawozdanie o postępie technicznym.
§  2.
W zakresie działalności naukowo-badawczej i postępu naukowo-technicznego ustala się obowiązek sporządzania i przekazywania sprawozdań statystycznych na formularzach oznaczonych symbolami:
1)
PNT-01 - sprawozdanie o działalności naukowo-badawczej i rozwojowej, według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do zarządzenia,
2)
PNT-02 - sprawozdanie o wynalazczości, według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do zarządzenia,
3)
PNT-03 - karta statystyczna wykorzystania licencji, według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do zarządzenia,
4)
PNT-04 - sprawozdanie o wskaźnikach techniczno-produkcyjnych, jednostkowego zużycia i wykorzystania materiałów, według wzoru stanowiącego załącznik nr 4 do zarządzenia.
§  3.
Obowiązek przekazywania sprawozdań, o których mowa w § 1, dotyczy: osób prawnych lub samodzielnie bilansujących jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej wchodzących w skład osób prawnych w pełni dzielonych, samodzielnych jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej (np. spółek jawnych i cywilnych) oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, a w szczególności:
1)
na formularzu PNT-01:
a)
jednostek badawczo-rozwojowych,
b)
placówek naukowych Polskiej Akademii Nauk,
c)
zakładów doświadczalnych jednostek badawczo-rozwojowych oraz placówek naukowych PAN,
d)
jednostek, których przedmiot działalności obejmuje obsługę nauki,
e)
jednostek rozwojowych prowadzących prace badawczo-rozwojowe, tj. laboratoriów, biur konstrukcyjnych, ośrodków badawczo-doświadczalnych, zakładów doświadczalnych, jednostek projektowania budowlanego i technologicznego, gospodarstw doświadczalnych, stacji hodowli roślin, zakładów higieny weterynaryjnej, przedsiębiorstw doświadczalno-produkcyjnych, przedsiębiorstw państwowych posiadających komórki badawczo-rozwojowe (zakładowe zaplecze rozwojowe),
f)
szkół wyższych;
2)
na formularzu PNT-02 - przedmiotów, których przedmiot działalności obejmuje przemysł i budownictwo zatrudniających powyżej 50 pracowników oraz prowadzących działalność innego rodzaju niż przemysł i budownictwo zatrudniających powyżej 20 pracowników, w których:
a)
zostały zgłoszone i są realizowane projekty wynalazcze,
b)
poniesiono koszty rozwoju i realizacji wynalazczości,
c)
uzyskano efekty ekonomiczne z tytułu stosowania projektów wynalazczych;
3)
na formularzu PNT-03 - wykorzystujących przedmiot licencji;
4)
na formularzu PNT-04 - prowadzących działalność w zakresie przemysłu wybranych przez Główny Urząd Statystyczny metodą doboru celowego, do których zwrócą się wojewódzkie urzędy statystyczne.
§  4.
Urząd Patentowy udostępnia dane statystyczne w zakresie ochrony prawnej wynalazków i wzorów użytkowych do wzoru tablic przesyłanych corocznie przez Główny Urząd Statystyczny w terminie do dnia 30 kwietnia każdego roku za rok poprzedni.
§  5.
1.
Podmioty zobowiązane przekazują sprawozdania statystyczne w terminie:
1)
na formularzach oznaczonych symbolami: PNT-01, PNT-02 i PNT-04 do dnia 10 lutego każdego roku do wojewódzkiego urzędu właściwego dla siedziby podmiotu,
2)
na formularzu oznaczonym symbolem PNT-03 do dnia 12 lutego każdego roku do Centralnego Ośrodka Informatyki Statystycznej w Warszawie.
2.
Sprawozdania złożone na formularzu PNT-03 Centralny Ośrodek Informatyki Statystycznej zwraca podmiotom je składającym do uzupełnienia przy wykonywaniu obowiązku sprawozdawczego w kolejnym roku (sprawozdawczość wahadłowa).
§  6.
Przy wykonywaniu obowiązków sprawozdawczych wprowadzonych zarządzeniem stosuje się:
1)
Branżowe wskaźniki techniczno-produkcyjne przemysłu (zeszyty metodyczne GUS nr 35, 36, 37, 38, 39, 43 - wydanie 1980 r.),
2)
Branżowe wskaźniki techniczno-ekonomiczne przemysłu (zeszyt metodyczny GUS nr 72 - wydanie 1988 r.).
§  7.
Tracą moc:
1)
zarządzenie nr 63 Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 30 września 1989 r. w sprawie obowiązków sprawozdawczych w zakresie postępu naukowo-technicznego (Dz. Urz. GUS Nr 24, poz. 60),
2)
zarządzenie nr 26 Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 6 czerwca 1990 r. w sprawie ograniczenia obowiązków sprawozdawczych w zakresie postępu naukowo-technicznego (Dz. Urz. GUS Nr 10, poz. 41),
3)
zarządzenie nr 39 Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 1 sierpnia 1990 r. w sprawie dalszego ograniczenia obowiązków sprawozdawczych w zakresie postępu naukowo-technicznego (Dz. Urz. GUS Nr 14, poz. 70).
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

PNT-01

SPRAWOZDANIE O DZIAŁALNOŚCI NAUKOWO-BADAWCZEJ I ROZWOJOWEJ ZA ROK 199...

grafika

OBJAŚNIENIA

do sposobu sporządzania sprawozdania na formularzu PNT-01 o działalności naukowo-badawczej i rozwojowej

Dział 2. Sprzedaż i koszt własny działalności naukowo-badawczej i rozwojowej

W wierszu 4, rubryce 1 - podaje się przychody uzyskane ze sprzedaży wyników prac badawczych, wykonanych i sfinansowanych uprzednio na podstawie umów lub w trybie bezumownym, następnym nabywcom w drodze upowszechnienia. Zalicza się tu również przychody ze sprzedaży i licencji.

Dział 3. Dane uzupełniające

W wierszu 1 - podaje się liczbę udzielonych w roku sprawozdawczym patentów i patentów tymczasowych na wynalazki, natomiast w wierszu 2 liczbę uzyskanych w roku sprawozdawczym praw ochronnych na wzory użytkowe.

W wierszu 3 - podaje się liczbę zawartych w roku sprawozdawczym umów związanych z wdrożeniem wyników prac badawczych. W wierszu tym należy wykazać również umowy obejmujące łącznie wykonanie prac badawczych i wdrożeniowych.

W wierszu 4 - należy podać koszty prac związanych z uruchomieniem produkcji nowych i zmodernizowanych wyrobów lub zastosowaniem nowych metod wytwarzania, prowadzonych po zakończeniu prac naukowo-badawczych i rozwojowych, a przed rozpoczęciem produkcji nowych wyrobów lub zastosowaniem w produkcji nowych metod wytwarzania (nowej technologii, organizacji produkcji, mechanizacji i automatyzacji).

Do prac wdrożeniowych zalicza się w szczególności prace związane:

a) ze sporządzeniem pełnej dokumentacji technicznej,

b) z wykonaniem pierwszego kompletu narzędzi, oprzyrządowania oraz próbnych instalacji niezbędnych do sprawdzenia przyszłych rozwiązań z zakresu nowych metod wytwarzania,

c) z wykonaniem próbnej serii nowego wyrobu i przeprowadzeniem prób oraz wprowadzeniem poprawek po próbach.

Do prac wdrożeniowych nie zalicza się nowych inwestycji zapewniających pełne wykorzystanie zdolności produkcyjnych lub eksploatację maszyn i urządzeń.

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

PNT-02

Sprawozdanie o wynalazczości za rok 199 ...

grafika

OBJAŚNIENIA

do sposobu sporządzania sprawozdania na formularzu PNT-02 o wynalazczości

W wierszu 2 - podaje się łączną liczbę zastosowanych po raz pierwszy w jednostce sprawozdawczej projektów wynalazczych pracowników własnego zakładu pracy oraz projektów innych jednostek.

Przez zastosowanie projektu wynalazczego w produkcji rozumie się zakończenie realizacji, tzn. wykonanie pełnego zakresu zmian przewidzianych rozwiązaniem technicznym, techniczno-organizacyjnym lub o charakterze organizacyjnym według projektu wynalazczego w obiekcie jednostkowym lub w pierwszej jednostce produkcji powtarzalnej (wyrobie).

Jednostki badawczo-rozwojowe oraz szkoły wyższe, w wierszu 2 wykazują jedynie projekty faktycznie zastosowane w jednostce, tj. bez projektów wynalazczych zastosowanych (np. dokumentacji technicznej), jak też bez projektów wynalazczych, których właścicielami są wyżej wymienione jednostki, a które stosowane są wyłącznie przez inne jednostki gospodarki uspołecznionej.

W wierszu 3 - podaje się sumę następujących kosztów rozwoju i realizacji wynalazczości faktycznie poniesionych przez sprawozdawcę w roku sprawozdawczym:

- wynagrodzenia wypłacone twórcom projektów wynalazczych,

- nagrody (wynagrodzenia) za współudział przy opracowaniu, realizacji i rozpowszechnianiu projektów wynalazczych,

- koszty realizacji projektów wynalazczych wraz z kosztami udzielenia pomocy technicznej twórcom, z opłatami licencyjnymi na rzecz innych jednostek gospodarki uspołecznionej za wykorzystanie cudzych rozwiązań oraz opłatami za przeniesienie praw do patentu (prawa ochronnego) i przeniesienie patentu (prawa ochronnego),

- koszty opracowania i oceny projektów wynalazczych,

- koszty badań patentowych (poza wynagrodzeniem własnej służby wynalazczości),

- opłaty na konto UP RP za zgłoszenie i ochronę wynalazków i wzorów użytkowych, wraz z ewentualnym zwrotem poniesionych przez twórcę kosztów przy zgłoszeniu pracowniczego wynalazku lub wzoru użytkowego w Urzędzie Patentowym RP na rzecz jednostki uprawnionej,

- koszty działalności klubów techniki i racjonalizacji, reklamy, konkursów, giełd, propagandy, czasopism itp.

W wierszu 5 - podaje się wielkość rocznych efektów ekonomicznych netto dla wszystkich projektów wynalazczych zastosowanych po raz pierwszy w danej jednostce sprawozdawczej, dla których w roku sprawozdawczym kończą się okresy obliczeniowe (upłynął pierwszy rok stosowania), jak też roczne efekty ekonomiczne netto uzyskane w wyniku stosowania (drugi rok stosowania i ew. dalsze lata) wynalazków, wzorów użytkowych i projektów racjonalizatorskich zastosowanych po raz pierwszy w danej jednostce sprawozdawczej w latach poprzednich, za które w danym roku sprawozdawczym należne jest twórcy wynagrodzenie.

1.
Do okresu obliczeniowego nie należy zaliczać czasu przeznaczonego na próbne stosowanie projektu, w tym także rozruchu eksploatacyjnego. Jeżeli po rozpoczęciu stosowania projektu, badania i próby trwają nadal, okres obliczeniowy należy odpowiednio przesunąć.
2.
Jednostki badawczo-rozwojowe oraz szkoły wyższe podają wyłącznie efekty faktycznie uzyskane ze stosowania projektów wynalazczych u siebie, tj. nie uwzględniają np. efektów projektów wynalazczych zawartych w dokumentacji projektowej, które powinna wykazać jednostka stosująca taką dokumentację.
3.
W wyjątkowych przypadkach, gdy obliczenie efektów ekonomicznych ze stosowania projektów wynalazczych nie mogło być dokonane w ustawowym okresie np. ze względu na występujące trudności w ich ustaleniu, czy też konieczność prowadzenia trybu odwoławczego itp., wówczas wykazuje się w sprawozdaniu tego roku, w którym zostało dokonane ich ostateczne obliczenie.

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

PNT-03

KARTA

statystyczna wykorzystania licencji

grafika

OBJAŚNIENIA

do sposobu sporządzania karty statystycznej wykorzystania licencji o symbolu PNT-03

Kartę statystyczną wykorzystania licencji sporządza się w okresie ważności umowy licencyjnej oraz w ciągu 5 lat po jej wygaśnięciu.

W przypadku, gdy jedna umowa licencyjna obejmuje np. kilka różnych wyrobów lub ich odmian i realizowana jest przez więcej niż jednego licencjobiorcę, to każdy licencjobiorca realizujący produkcję poszczególnych wyrobów określonych wspólną umową licencyjną, sporządza odrębną kartę.

Dział 1. Ogólne dane o licencji.

Przez licencję rozumie się uzyskanie uprawnień do wykorzystania zagranicznych osiągnięć naukowo-technicznych.

W pkt. 3 - podaje się nazwę osoby fizycznej lub prawnej mającej swoją siedzibę za granicą, z którą zawarta została umowa licencyjna oraz nazwę kraju licencjodawcy.

W pkt. 4 - podaje się datę wejścia w życie i zakończenia umowy licencyjnej. W przypadku, gdy w umowie nie ma ustaleń dotyczących daty jej wejścia w życie, okres ważności należy liczyć od daty podpisania umowy.

W sytuacji, gdy w umowie nie określono terminu zakończenia jej ważności, za termin zakończenia ważności przyjmuje się najdalszy termin jakiegokolwiek zawartego w niej warunku ograniczającego licencjobiorcę np.: termin wygaśnięcia ochrony patentowej, termin spłaty ostatniej raty należności z tytułu opłat licencyjnych, datę wykonania produkcji wymienionej w umowie licencyjnej itp. bądź - w przypadku braku powyższych ograniczeń - licencjobiorca określa umownie, że kontrakt licencyjny ważny jest w ciągu 5 lat od daty wdrożenia przedmiotu licencji do praktyki gospodarczej.

Dział 2. Wykorzystanie licencji zagranicznych

Wartość importu (w tym także opłaty licencyjne) oraz eksportu należy podawać w złotych, wynikających z przeliczeń wartości w walutach obcych na złote przy pomocy obowiązujących kursów walut (według aktualnych tabel NBP) na bazie franco granica polska lub CIF (FOB) port polski.

W przypadku prowadzenia działalności postlicencyjnej, podaje się w formie załącznika do karty opis przebiegu prac prowadzonych nad doskonaleniem (rozwojem) przedmiotu umowy licencyjnej, wydatki na rozwój i doskonalenie licencji oraz uzyskane efekty działań na rzecz rozwoju licencji, np. poprawa jakości wyrobów, eliminacja importu, usprawnienie procesu produkcyjnego, uruchomienie produkcji nowych wyrobów, nowe procesy technologiczne itp.

ZAŁĄCZNIK  Nr 4

PNT-04

Sprawozdanie o wskaźnikach techniczno-produkcyjnych

------------------------------------------------------------------------------------- a

jednostkowego zużycia i wykorzystywania materiałów za rok 199...

grafika

OBJAŚNIENIA

do sposobu sporządzania sprawozdania na formularzu PNT-04 o wskaźnikach techniczno-produkcyjnych oraz jednostkowego zużycia i wykorzystania materiałów

1.
Sprawozdanie sporządza się na odrębnych formularzach obejmujących wskaźniki techniczno-produkcyjne oraz na drugim formularzu wskaźniki jednostkowego zużycia i wykorzystania materiałów. Przy czym oba formularze powinny mieć wypełnioną część adresową i odpowiednio oznaczony tytuł.
2.
Wskaźniki techniczno-produkcyjne oraz wskaźniki jednostkowego zużycia i wykorzystania materiałów obowiązujące w roku sprawozdawczym podane są w załączniku nr 1 i 2 do formularza.

W sprawozdaniu w części dotyczącej wskaźników techniczno-produkcyjnych należy wykazywać te wskaźniki, które wiążą się z działalnością produkcyjną prowadzoną przez jednostkę sprawozdawczą, np. przedsiębiorstwo zaliczone do przemysłu elektromaszynowego, które posiada piec martenowski, piec elektryczny lub kuźnię mechaniczną, sporządza sprawozdanie zarówno ze wskaźników obowiązujących przemysł elektromaszynowy (wymienione dla branży 060), jak również obowiązujących przemysł metalurgii żelaza i stali (branża 042).

W części dotyczącej wskaźników zużycia i wykorzystania materiałów wykazuje się również wskaźniki powiązane z działalnością jednostki np. przedsiębiorstwo zaliczone do branży 138 (przemysł kopalnictwa siarki) wykazuje wskaźniki z branży 121, 122 oraz 123 lub zaliczone do branży 042, 087, a posiadające odlewnie żeliwa i staliwa wykazuje wskaźniki branży 061.

W sprawozdaniu wykazuje się również te wskaźniki, które charakteryzują udział określonych wyrobów w ogólnej produkcji np. wyrobów z własnej syntezy w ogólnej produkcji wyrobów farmaceutycznych - wskaźnik 134-4-14, tarcicy sztucznie wysuszonej w ogólnej produkcji tarcicy - wskaźnik 171-4-10 nawet wtedy, gdy wyroby z własnej syntezy lub tarcica sztucznie wysuszona w jednostkach nie występują. W tym przypadku należy wykazać tylko dane w mianowniku.

3.
W wierszach oznaczonych literami "l" - licznik, "m" - mianownik wykazuje się dane odpowiadające ściśle treści tych wierszy. Wskaźniki, które posiadają w zeszycie metodycznym "Branżowe wskaźniki...", tylko oznaczenie "w", jak np. 191-1-23 "Liczba zainstalowanych wrzecion" w szt. powinny być wykazane w sprawozdaniu w wierszu "m".
4.
Sposób wypełniania formularza:

Rubr. 0 wypełnia wojewódzki urząd statystyczny.

W rubr. 1, 2 i 3 podaje się symbol, nazwę oraz jednostkę miary zgodnie z zeszytem metodycznym "Branżowe wskaźniki techniczno-produkcyjne przemysłu" oraz zeszytem metodycznym nr 72 "Branżowe wskaźniki techniczno-ekonomiczne przemysłu" wydanym w 1988 r.

W rubr. 5 podaje się w wierszu "l" i "m" wielkości podstawowe służące do wyliczenia wskaźnika. W sprawozdaniu należy wykazać dane w liczbach całkowitych bez znaku po przecinku, wyjątkowo dane do wskaźników o symbolach 031-1-27, 031-1-28, 031-2-56, 031-2-58 oraz 042-1-243 należy podać w liczbach całkowitych z jednym znakiem po przecinku.

Dane o produkcji wyrobów przyjmowane do obliczenia wskaźników powinny być zgodne z danymi wykazanymi w sprawozdaniu P-01.

Załącznik  Nr 1

Wykaz wskaźników techniczno-produkcyjnych według zakresu i układu podanego w zeszytach metodycznych nr 35, 36, 37, 38, 39, 43 pt. "Branżowe wskaźniki techniczno-produkcyjne przemysłu", GUS, 1980

Załącznik  Nr 2

Wykaz wskaźników z jednostkowego zużycia i wykorzystania materiałów według zakresu i układu podanego w zeszycie metodycznym nr 72 "Branżowe wskaźniki techniczno-ekonomiczne przemysłu", metoda obliczania, wydanym w 1988 r.

Załącznik  Nr 3

Wykaz literowych i cyfrowych jednostek miary, które powinny być podawane w rubr. 3 i 4