Obowiązki sprawozdawcze w zakresie bazy noclegowej turystyki.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.GUS.1992.9.56

Akt utracił moc
Wersja od: 1 października 1991 r.

ZARZĄDZENIE Nr 23
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU STATYSTYCZNEGO
z dnia 14 lipca 1992 r.
w sprawie obowiązków sprawozdawczych w zakresie bazy noclegowej turystyki

(znak: DS-8t-22-1)

Na podstawie art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o statystyce państwowej (Dz. U. z 1989 r. Nr 40, poz. 221) w związku z tematem 01.7.02 Programu badań statystycznych na lata 1991-1995, stanowiącego załącznik do uchwały nr 207/91 Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 1990 r. zarządza się, co następuje:

§  1.
Ustala się obowiązek przekazania raz w roku danych statystycznych w zakresie bazy noclegowej turystyki za okres od 1 października do 30 września roku następnego, na formularzu oznaczonym symbolem K-T1 - sprawozdanie o obiektach noclegowych turystyki, według wzoru stanowiącego załącznik do zarządzenia.
§  2.
1.
Obowiązek przekazywania sprawozdania, o którym mowa w § 1, dotyczy podmiotów będących właścicielami, dzierżawcami lub użytkownikami obiektów wykorzystywanych dla turystyki, a w szczególności prowadzących hotele, motele, pensjonaty, domy wycieczkowe, schroniska i schroniska młodzieżowe, ośrodki: wczasowe, kolonijne, szkoleniowo-wypoczynkowe, domy pracy twórczej, zespoły ogólnodostępnych domków turystycznych, campingi, pola biwakowe spełniające warunki określone w zarządzeniu Przewodniczącego Głównego Komitetu Turystyki z dnia 24 czerwca 1985 r. (MP Nr 25, poz. 193), ośrodki wypoczynku sobotnio-niedzielnego i świątecznego, pokoje gościnne (kwatery prywatne).
2.
Obowiązek sprawozdawczy nie obejmuje:
1)
domów wczasów dziecięcych,
2)
zakładów uzdrowiskowych wykorzystywanych do prowadzenia działalności leczniczej,
3)
adaptowanych na cele zorganizowanego wypoczynku dla dzieci i młodzieży (szkół, internatów i innych placówek oświatowo-wychowawczych).
§  3.
1.
Podmioty określone w § 2 ust. 1 przekazują sprawozdanie do wojewódzkiego urzędu statystycznego województwa, na terenie którego obiekt jest zlokalizowany w terminie do dnia 9 października każdego roku.
2.
Podmioty zobowiązane do sporządzania sprawozdania statystycznego K-T1, prowadzące działalność w kilku rodzajach obiektów, sporządzają odrębne sprawozdania dla każdego obiektu, a prowadzące działalność w pokojach gościnnych oraz na polach biwakowych sporządzają odrębne sprawozdania dla każdej miejscowości, na terenie której są one zlokalizowane.
§  4.
Zasądzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i obowiązuje od danych statystycznych za okres od dnia 1 października 1991 r.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK 

K-T1

Sprawozdanie o obiektach noclegowych turystyki

grafika

OBJAŚNIENIA DO FORMULARZA

1. Obiekty nie posiadające własnego numeru statystycznego REGON wpisują pełny nr właściciela obiektu, np. zakładu pracy, przedsiębiorstwa turystycznego, organizacji społecznej itp.

2. Dział 1. Dane ogólne

- pkt 3 - należy wpisać pełną nazwę jednostki dysponującej danym obiektem, np. Przedsiębiorstwo "Orbis", Klub Sportowy "Orzeł" Huta Warszawa, Kopalnia Węgla Kamiennego "Marcel", Hotel Jana Kowalskiego itp.

3. Dział 2. Pokoje i miejsca noclegowe rzeczywiste

- rubrykę 1 wypełnia się dla obiektów kubaturowych, w tym także dla domków turystycznych;

- miejsce noclegowe rzeczywiste to miejsce przygotowane dla turysty bez względu na to czy jest zajęte czy też nie. Do liczby miejsc zalicza się również tzw. "miejsca dostawne". Nie zalicza się natomiast miejsce zajętych przez personel obiektu i inne osoby stałe zamieszkujące w obiekcie (np. gdy część obiektu wykorzystywana jest na tzw. "hotel robotniczy");

- do miejsc noclegowych całorocznych (rubr. 3) należy zaliczyć miejsca w obiektach, czynnych przynajmniej przez 5 miesięcy w roku i wyposażonych w stałe urządzenia ogrzewcze;

- domkiem turystycznym jest mały obiekt noclegowy, nie podpiwniczony, zbudowany z materiałów nietrwałych, posiadający co najwyżej 4 pokoje;

- dla pól biwakowych liczba miejsc noclegowych oznacza liczbę osób, które jednocześnie mogą korzystać z tego obiektu;

- dla obiektów oznaczonych w dziale 1, pkt 2 symbolem 16 wykazuje się wyłącznie miejsca przeznaczone do dyspozycji turystów.

4. Dział 3. Wykorzystanie według miesięcy

- do liczby dni działalności obiektu (rubr. 1) nie wlicza się przerw międzyturnusowych, z powodu remontu, dezynfekcji itp.;

- nominalna liczba noclegów w miesiącu (rubr. 2) to suma miejsc noclegowych przygotowanych w każdym dniu czynności obiektu. Np. obiekt czynny był w dniach od 1 do 15 czerwca, tj. 15 dni. W dniach od 1 do 5 VI przygotowano 10 miejsc noclegowych, od 6 do 10 VI 15 miejsc noclegowych, a od 11 do 15 VI było 20 miejsc noclegowych, nominalną liczbę noclegów w miesiącu czerwcu obliczamy w następujący sposób: 5 x 10 + 5 x 15 + 5 x 20 = 225;

- korzystający z noclegów (rubr. 3 i 4) to liczba osób, które rozpoczęły pobyt w obiekcie w danym miesiącu. Oznacza to, że osoby przebywające na przełomie dwóch miesięcy powinny być liczone jeden raz. Wyjątkiem od tej zasady są osoby przebywające na przełomie września i października. Ze względu na nowy okres sprawozdawczy, osoby te należy wykazać zarówno we wrześniu, jak i w październiku. Nie należy wykazywać osób, które wniosły opłatę, ale z usług nie skorzystały;

- udzielone noclegi (rubr. 5) to iloczyn liczby osób pomnożony przez liczbę dni (nocy) ich pobytu, np. 5 x 3 + 2 x 8 + 12 x 1 = 43;

- wczasy (wiersz 15) to forma zorganizowanego wypoczynku trwającego minimum 7 dni z zapewnionym co najmniej zakwaterowaniem. Wczasy prowadzone są głównie w systemie turnusowym;

- kolonie i obozy (wiersz 16) to forma grupowego wypoczynku dzieci i młodzieży z zapewnioną opieką wychowawczą, zakwaterowaniem i wyżywieniem; do formy tej należy zaliczyć również tzw. "zielone szkoły".