Obowiązki sprawozdawcze w zakresie badań statystycznych prowadzonych przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MPiPS.1995.2.3

Akt utracił moc
Wersja od: 31 października 1995 r.

ZARZĄDZENIE Nr 48
MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ
z dnia 18 maja 1995 r.
w sprawie obowiązków sprawozdawczych w zakresie badań statystycznych prowadzonych przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej.

Na podstawie art. 17 ust. 2 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o statystyce państwowej (Dz. U. z 1989 r. Nr 40, poz. 221) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustala się obowiązek przekazywania danych statystycznych na formularzach oznaczonych symbolami:
1)
MPiPS-01 - sprawozdanie miesięczne o rynku pracy wraz z załącznikami:

- sprawozdanie kwartalne - bezrobotni według wieku, poziomu wykształcenia, stażu pracy i czasu pozostawania bez pracy,

- sprawozdanie kwartalne - bezrobotni według europejskiej klasyfikacji działalności,

- sprawozdanie półroczne - bezrobotni według grup zawodów i zawodów,

2)
MPiPS-02 - sprawozdanie miesięczne o wpływach i wydatkach Funduszu Pracy,
3)
MPiPS-02a - sprawozdanie roczne o rozliczeniu Funduszu Pracy,
4)
MPiPS-03 - sprawozdanie roczne i półroczne z udzielonych świadczeń pomocy

społecznej - pieniężnych, w naturze i usługach,

według wzorów i na podstawie objaśnień stanowiących załączniki nr 1-4 do zarządzenia.

§ 2.
Obowiązek sprawozdawczy dotyczy:
1)
Krajowego Urzędu Pracy,
2)
wojewódzkich i rejonowych urzędów pracy,
3)
wojewódzkich zespołów pomocy społecznej,
4)
ośrodków pomocy społecznej.
§  3.
1.
Rejonowe urzędy pracy sporządzają i przekazują do wojewódzkich urzędów pracy:
1)
sprawozdanie miesięczne na formularzu MPiPS-01 o rynku pracy, nie później niż 5-go dnia roboczego każdego miesiąca, następującego po miesiącu sprawozdawczym,
2)
sprawozdanie kwartalne stanowiące załącznik nr 1 do formularza MPiPS-01 - o bezrobotnych według wieku, poziomu wykształcenia, stażu pracy i czasu pozostawania bez pracy oraz sprawozdanie kwartalne stanowiące załącznik nr 2 do formularza MPiPS-01 - o bezrobotnych według europejskiej klasyfikacji działalności, nie później niż 8-go dnia roboczego w miesiącu kwietniu, lipcu, październiku i styczniu każdego roku z danymi statystycznymi za poprzedni kwartał,
3)
sprawozdanie półroczne stanowiące załącznik nr 3 do formularza MPiPS-01 - o bezrobotnych według grup zawodów i zawodów, nie później niż 8-go dnia roboczego w miesiącu lipcu i styczniu każdego roku z danymi statystycznymi za poprzednie półrocze,
4)
sprawozdanie miesięczne na formularzu MPiPS-02 - o wpływach i wydatkach Funduszu Pracy, nie później niż 6-go dnia roboczego każdego miesiąca z danymi statystycznymi za miesiąc poprzedni i od początku roku,
5)
sprawozdanie roczne na formularzu MPiPS-02a - o rozliczeniu Funduszu Pracy, w terminie do dnia 18 stycznia każdego roku z danymi statystycznymi za rok poprzedni.
2.
Wojewódzkie urzędy pracy przekazują do wojewódzkich urzędów statystycznych, skontrolowane pod względem merytorycznym, sporządzone przez rejonowe urzędy pracy sprawozdania w następujących terminach:
1)
sprawozdanie miesięczne MPiPS-01 - 7-go dnia roboczego każdego miesiąca,
2)
załącznik nr 1 - Bezrobotni według wieku, poziomu wykształcenia, stażu pracy i czasu pozostawania bez pracy oraz załącznik nr 2 - Bezrobotni według europejskiej klasyfikacji działalności - 10-go dnia roboczego miesiąca kwietnia, lipca, października i stycznia,
3)
załącznik nr 3 - Bezrobotni według grup zawodów i zawodów - 10-go dnia roboczego miesiąca lipca i stycznia każdego roku.
3.
Wojewódzkie urzędy pracy dokonują kontroli merytorycznej otrzymanych sprawozdań MPiPS-02, sporządzają sprawozdanie zbiorcze i przekazują je do wojewódzkich urzędów statystycznych, Departamentu Planowania Krajowego Urzędu Pracy oraz Departamentu Zatrudnienia MPiPS w terminie do 8-go dnia roboczego każdego miesiąca.
4.
Krajowy Urząd Pracy sporządza sprawozdanie miesięczne MPiPS-02 (dysponent I-go stopnia Funduszu Pracy) i przekazuje go do Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego w Warszawie oraz Departamentu Zatrudnienia MPiPS w terminie do 8-go dnia roboczego każdego miesiąca.
5.
Wojewódzkie urzędy pracy dokonują kontroli merytorycznej otrzymanych sprawozdań MPiPS-02a, sporządzają sprawozdanie zbiorcze i przekazują je do Departamentu Planowania Krajowego Urzędu Pracy oraz Departamentu Zatrudnienia MPiPS w terminie do 31 stycznia każdego roku.
6.
Ośrodki pomocy społecznej realizujące zadania pomocy społecznej sporządzają i przekazują do wojewódzkich zespołów pomocy społecznej oraz wojewódzkich urzędów statystycznych sprawozdanie na formularzu MPiPS-03 w terminie:
1)
półroczne do dnia 25 lipca,
2)
roczne do dnia 25 stycznia.
7.
Wojewódzkie zespoły pomocy społecznej dokonują kontroli merytorycznej otrzymanych sprawozdań, sporządzają sprawozdanie zbiorcze i przekazują je do Departamentu Pomocy Społecznej MPiPS oraz wojewódzkich urzędów statystycznych w terminie:
1)
półroczne do dnia 10 sierpnia,
2)
roczne do dnia 10 lutego.
§  4.
Udział wojewódzkich urzędów statystycznych oraz Głównego Urzędu Statystycznego w opracowaniu danych statystycznych zawartych w sprawozdaniu MPiPS-01 wraz z załącznikami i w sprawozdaniu MPiPS-02 oraz termin i sposób przekazywania tych danych do odpowiednich Departamentów Krajowego Urzędu Pracy oraz do Departamentu Zatrudnienia MPiPS określi odrębnie Prezes Głównego Urzędu Statystycznego.
§ 5.
Traci moc zarządzenie Nr 26 Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 lutego 1994 r. w sprawie obowiązków sprawozdawczych w zakresie badań statystycznych prowadzonych przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej (Dz. Urz. MPiPS z 1994 r., Nr 2, poz. 3 oraz Nr 3, poz. 3).
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie do danych statystycznych począwszy od stycznia 1995 r., z wyjątkiem danych zawartych w:

- sprawozdaniach MPiPS-01 i MPiPS-02, które są sporządzane od czerwca 1995 r.,

- załączniku nr 2 do sprawozdania MPiPS-01, które dotyczą stanu na 31 grudnia 1995 r.

ZAŁĄCZNIK Nr 1 1

MPiPS-01

Sprawozdanie o rynku pracy

za m-c ........ 199... r.

(pominięty)

SZCZEGÓŁOWE ZASADY WYPEŁNIANIA SPRAWOZDANIA O RYNKU PRACY MPiPS-01

DZIAŁ  1.

STRUKTURA I BILANS BEZROBOTNYCH

Część 1.1. Struktura bezrobotnych

Wiersz 01. Ogółem. Należy tu podać liczbę wszystkich osób pozostających bez pracy, zarejestrowanych w rejonowym urzędzie pracy, spełniających warunki określone w art. 2 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz. U. z 1995 r. Nr 1, poz. 1). Wiersz ten stanowi sumę wierszy -02 "Liczba osób poprzednio pracujących" i 04 "Liczba osób dotychczas nie pracujących".

1) Rubryki 1 i 2 Bezrobotni rejestrowani w miesiącu sprawozdawczym.

W tych rubrykach należy podać liczbę bezrobotnych zarejestrowanych w miesiącu, za który sporządzane jest sprawozdanie. W populacji zarejestrowanych bezrobotnych w miesiącu sprawozdawczym należy uwzględnić zarówno zarejestrowanych po raz pierwszy, jak również po raz kolejny.

Do kategorii bezrobotnych zarejestrowanych po raz kolejny należy zaliczyć między innymi:

- osoby pozbawione statusu bezrobotnego np. z powodu 3-krotnej odmowy przyjęcia propozycji zatrudnienia, nie stawienia się w wyznaczonym terminie w urzędzie pracy, osiągnięcia dochodu w wysokości połowy najniższego wynagrodzenia lub wyższego, a następnie odzyskujące status bezrobotnego w wyniku ponownej rejestracji lub uchylenia decyzji o pozbawieniu statusu bezrobotnego,

- osoby, które utraciły pracę w ramach prac interwencyjnych, robót publicznych, pracy stałej lub sezonowej (krótkookresowej) i ponownie zostały zarejestrowane jako bezrobotne,

- osoby, które po otrzymaniu pożyczki z Funduszu Pracy na podjęcie działalności na własny rachunek, nie podjęły lub zaprzestały prowadzenia tej działalności, wyrejestrowały jej prowadzenie i ponownie zostały zarejestrowane jako bezrobotne,

- osoby pozbawione statusu bezrobotnego z powodu braku gotowości do podjęcia pracy trwającej powyżej 30 dni - ponownie rejestrujące się w urzędzie pracy.

Jeśli zarejestrowany w miesiącu sprawozdawczym bezrobotny zostanie wyłączony z rejestru bezrobotnych i ponownie w tym samym miesiącu zarejestruje się lub odzyska status bezrobotnego (np. uchylenie decyzji), wówczas taką osobę należy ponownie (dwukrotnie) uwzględnić w liczbie zarejestrowanych bezrobotnych w miesiącu sprawozdawczym.

Uwaga! Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w miesiącu sprawozdawczym wykazana w części 1.1. Struktura bezrobotnych, w wierszu 01 w rubrykach 1 i 2 powinna być zgodna z liczbą określającą tę samą populację, wykazaną w części 1.2. Bilans bezrobotnych w wierszu 16, w rubrykach 1 i 2.

2) Rubryki 3 i 4 Bezrobotni, którzy podjęli pracę w miesiącu sprawozdawczym. W rubrykach tych należy podać liczbę osób, które w okresie sprawozdawczym:

- podjęły zatrudnienie na podstawie stosunku pracy, stosunku służbowego, umowy o pracę nakładczą, umowy agencyjnej, umowy zlecenia, umowy o dzieło w okresie członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub spółdzielni kółek rolniczych, lub podjęły działalność gospodarczą na własny rachunek bez względu na okres, przez który praca ta będzie wykonywana,

- powiadomiły RUP o fakcie podjęcia pracy, chociaż pracę podjęły, wcześniej (w poprzednich miesiącach)

Do osób, które podjęły pracę w miesiącu sprawozdawczym nie należy zaliczać bezrobotnych, którym wydano skierowanie do pracy, jeżeli urząd pracy nie uzyskał potwierdzenia pracodawcy o ich zatrudnieniu lub informacji bezrobotnego o jej podjęciu.

Uwaga! Liczba osób, które podjęły pracę w miesiącu sprawozdawczym wykazana w części 1.1. w wierszu 01 w rubrykach 3 i 4 powinna być zgodna z liczbą określającą tę samą populację, wykazaną w części 1.2. w wierszu 23 w rubrykach 1 i 2.

3) Rubryki 5 i 6 Bezrobotni zarejestrowani - stan na koniec miesiąca sprawozdawczego. W rubrykach tych należy podać liczbę bezrobotnych zarejestrowanych w rejonowym urzędzie pracy według stanu w ostatnim dniu miesiąca, za który sporządza się sprawozdanie.

W liczbie tej powinni być ujęci bezrobotni odbywający przyuczenie do zawodu lub przekwalifikowanie.

W liczbie bezrobotnych nie należy ujmować osób, których karty rejestracyjne zostały wyłączone z ewidencji.

Uwaga! Liczba zarejestrowanych bezrobotnych wykazana w części 1.1. w wierszu 01, w rubrykach 5 i 6, powinna być zgodna z liczbą określającą tę samą populację, wykazaną w części 1.2. w wierszu 37, rubrykach 1 i 2.

4) Rubryki 7 i 8 Bezrobotni zarejestrowani nie posiadający prawa do zasiłku - stan na koniec miesiąca sprawozdawczego. W rubrykach tych należy podać liczbę bezrobotnych, którym nie przysługuje zasiłek za ostatni dzień miesiąca sprawozdawczego.

Uwaga! Liczba zarejestrowanych bezrobotnych wykazana w części 1.1. w wierszu 01, w rubrykach 7 i 8, powinna być zgodna z liczbą określającą tę samą populację, wykazaną w części 1.2. w wierszu 37, w rubrykach 3 i 4.

Wiersz 02 Osoby poprzednio pracujące. Należy tu zaliczyć wszystkie osoby, które kiedykolwiek wykonywały pracę na podstawie stosunku pracy, stosunku służbowego, umowy o pracę nakładczą, umowy agencyjnej, umowy zlecenia, umowy o dzieło w okresie członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub spółdzielni kółek rolniczych, lub prowadziły działalność gospodarczą na własny rachunek.

Wiersz 03 Osoby zwolnione z przyczyn dotyczących zakładu pracy. W tym wierszu należy podać liczbę bezrobotnych, którzy z ostatniego miejsca pracy zostali zwolnieni z przyczyn wymienionych w art. 1 lub art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy (Dz. U. z 1990 r., Nr 4, poz. 19 z późniejszymi zmianami).

Wiersz 04 Osoby dotychczas nie pracujące. Do osób dotychczas nie pracujących należy zaliczyć wszystkie osoby, które nigdy nie pracowały i w związku z tym nie posiadają stażu pracy. Do tej grupy należy również zaliczyć absolwentów szkół wykazanych w wierszu 05, nawet jeżeli wcześniej (przed, w trakcie lub po ukończeniu nauki) wykonywali pracę, o której mowa w art. 2 ust. 1 pkt 16 i 25 ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu. Nie należy tu wykazywać osób, które rezygnują ze statusu absolwenta na rzecz osoby poprzednio pracującej (art. 23 ust. 5).

Wiersz 05 Absolwenci. W tym wierszu należy podać ogólną liczbę absolwentów szkół ponadpodstawowych (suma wierszy 06 do 10), wymienionych w art. 2 ust. 1 pkt 1 lit. a-g ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu. W wierszu 10 należy wykazywać absolwentów określonych w lit. d, e oraz f wymienionego artykułu.

Uwaga! Absolwenci, którzy utracili status absolwenta po upływie 12 miesięcy od ukończenia szkoły lub uzyskania uprawnień do wykonywania zawodu, utrzymują nadal status bezrobotnego i w sprawozdaniu w części 1.1. winni być wykazani w dwóch pozycjach, tj.:

- w liczbie zarejestrowanych bezrobotnych - stan na koniec miesiąca sprawozdawczego - wiersz 01, rubryki 5 i 6 oraz 7 i 8,

- w osobach dotychczas nie pracujących - wiersz 04, rubryki 5 i 6 oraz 7 i 8.

Wiersz 11 Młodociani. Należy tu wykazać młodocianych absolwentów, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 lit. a.

Wiersz 12 Inwalidzi. W wierszu tym należy wykazać osoby, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 lit. g ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu.

Wiersz 13 Zamieszkali na wsi. Informacja ta winna być ustalona na podstawie stałego miejsca zameldowania lub pobytu osoby bezrobotnej i zakodowana zgodnie z "Wykazem symboli terytorialnych województw, gmin i miast - podział terytorialny z dnia 1 stycznia 1992 r." z późniejszymi zmianami (miejscowość uznana za wieś posiada kod 9 w 6 pozycji symbolu terytorialnego).

Wiersz 14 Posiadający gospodarstwo rolne. W wierszu tym należy wpisać osoby będące właścicielami lub posiadaczami (samoistnymi lub zależnymi) nieruchomości rolnych oraz gospodarstw stanowiących dział specjalny produkcji rolnej.

Część 1.2. Bilans bezrobotnych

Wiersz 16 Bezrobotni rejestrowani w miesiącu sprawozdawczym stanowi sumę trzech wierszy, tj.:

- rejestrowani po raz pierwszy - wiersz 17

- powracających do rejestracji po raz drugi - wiersz 18

- powracających do rejestracji po raz trzeci i więcej - wiersz 19.

Osoby wykazywane w wierszach 18 i 19 należy wybierać z aktualnego rejestru bezrobotnych

Wiersz 22 Osoby wyłączone z ewidencji bezrobotnych w miesiącu sprawozdawczym.

W tym wierszu powinny być wykazane wszystkie osoby, które utraciły status osoby bezrobotnej.

Wiersz 27 Należy tu podać liczbę osób, które podjęły zatrudnienie na okres nie przekraczający 6 miesięcy.

Wiersz 35 W wierszu tym należy wykazać osoby, które nabyły prawo do emerytury lub renty inwalidzkiej.

Wiersz 37 Bezrobotni według stanu na koniec miesiąca sprawozdawczego. Zbiorowość tę należy ustalić na podstawie kart rejestracyjnych bezrobotnych, które pozostały w ewidencji rejonowego urzędu pracy na koniec miesiąca sprawozdawczego.

Uwaga! Dane wykazane w rubrykach 3 i 4 nie muszą stanowić sumy wierszy 15 i 16 pomniejszonej o wiersz 22.

DZIAŁ  2.

POŚREDNICTWO PRACY

Część 2.1. Oferty pracy

Oferty pracy są to zgłoszone przez zakład pracy wolne miejsca zatrudnienia i miejsca przygotowania zawodowego oraz przyjęte do realizacji miejsca zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych i robót publicznych a także w ramach umów zleceń i umów o dzieło.

Jedna oferta pracy oznacza jedno wolne miejsce zatrudnienia.

Część 2.2. Aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu

Wiersz 06 Należy wykazać bezrobotnych, którzy w okresie sprawozdawczym ukończyli szkolenie (art. 2 ust. 1 pkt 22), nawet w przypadku kiedy bezrobotny podjął pracę (po ukończeniu szkolenia) w okresie sprawozdawczym.

Wiersz 18 W wierszu tym należy wykazać osoby poszukujące pracy, określone w art. 2 ust. 1 pkt 15 ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu, z wyłączeniem osób mających status bezrobotnego.

Uwaga! Liczba wykazana w wierszu 08 w rubrykach 1 i 2 powinna być zgodna z liczbą wykazaną w Dziale 1 części 1.2. w wierszu 25, rubrykach 1 i 2. Liczba wykazana w wierszu 12 w rubrykach 1 i 2 powinna być zgodna z liczbą wykazaną w Dziale 1 części 1.2. w wierszu 26 rubrykach 1 i 2.

DZIAŁ  3.

ZGŁOSZENIA I ZWOLNIENiA Z PRZYCZYN DOTYCZĄCYCH ZAKŁADU PRACY

W dziale tym należy wykazać liczbę zakładów i osób, do których mają zastosowanie przepisy art. 1 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy.

Wiersz 01 Zgłoszenia zwolnień z przyczyn dotyczących zakładu pracy. Tryb dokonywania zgłoszeń i zwolnień z przyczyn dotyczących zakładów pracy reguluje art. 3 wyżej wymienionej ustawy.

Rubryki 5-8 dotyczą liczby zakładów i osób, których zgłoszenia według stanu na ostatni dzień miesiąca są aktualne (nie zrealizowane), pomniejszone o te, z których realizacji zrezygnowano.

Wiersz 02 Zwolnienia z przyczyn dotyczących zakładu pracy. W tym wierszu należy podawać liczbę osób i zakładów, które dokonały (w oparciu o wcześniejsze zgłoszenia) zwolnień, niezależnie od tego, czy osoby zwolnione zgłosiły się do rejonowego urzędu pracy.

Przez dokonane zwolnienie należy rozumieć wręczone wypowiedzenie.

Uwaga! W miesiącu styczniu liczby wykazane w rubrykach 1-4 powinny być równe liczbom wykazanym w rubrykach odpowiednio 5-8.

ZAŁĄCZNIK Nr 1 do sprawozdania MPiPS-01 - Bezrobotni według wieku, poziomu wykształcenia, stażu pracy i czasu pozostawania bez pracy

Załącznik ten należy sporządzać kwartalnie, czyli wg stanu na 31.03., 30.06., 30.09. i 31.12. każdego roku.

Czas pozostawania bez pracy (wykazany w główce załącznika) obejmuje aktualny okres pozostawania bez pracy, tj. od momentu ostatniego zarejestrowania się bezrobotnego w rejonowym urzędzie pracy, obliczony w pełnych miesiącach.

Wiek (wykazany w boczku). Podstawą zakwalifikowania do grupy wieku jest rok urodzenia. Na przykład bezrobotny:

a) w wieku 17 lat i 9 miesięcy, który pozostaje bez pracy 6 miesięcy powinien zostać wykazany w wierszu 01 i rubrykach 1 i 5,

b) w wieku 17 lat, który pozostaje bez pracy 6 miesięcy i 1 dzień powinien zostać wykazany w wierszu 01 i rubrykach 1 i 6.

Staż pracy ogółem (wykazany w boczku). W wierszach od 13 do 18 podaje się bezrobotnych, poprzednio pracujących (zgodnie z definicją osoby poprzednio pracującej, wiersz 02 Działu 1 sprawozdania MPiPS-01) według lat stażu pracy w podziale zgodnie z formularzem.

W wierszu 19 (bez stażu) wpisuje się bezrobotnych dotychczas nie pracujących (zgodnie z definicją osoby dotychczas nie pracującej, wiersz 04 Działu 1 sprawozdania MPiPS-01).

Na przykład:

Bezrobotna kobieta, która pracowała:

a) 5 lat i 5 miesięcy, a obecnie pozostaje bez pracy 12 miesięcy powinna być wykazana w wierszu 15 i rubrykach 1, 2, 6, 12,

b) 5 lat, a obecnie pozostaje bez pracy 12 miesięcy i 1 dzień powinna być wykazana w wierszu 14 i rubrykach 1, 2, 7, 13.

Uwaga! Dane uzyskane z sumowania wierszy odpowiednio: 01-07, 08-12, 13-19 dla rubryk 1 i 2 powinny być równe i zgodne z danymi podanymi w Dziale 1 wierszu 01 rubrykach 5 i 6 sprawozdania o rynku pracy MPiPS-01 sporządzanego wg stanu na dzień: 31.03., 30.06., 30.09. i 31.12

ZAŁĄCZNIK Nr 2 do sprawozdania MPiPS-01 - Bezrobotni według Europejskiej Klasyfikacji Działalności

Załącznik nr 2 należy sporządzać kwartalnie uwzględniając Europejską Klasyfikację Działalności (EKD) wprowadzoną na zasadach i w trybie określonym w zarządzeniu nr 28 Prezesa GUS z dnia 27 czerwca 1990 r. i nr 83 Prezesa GUS z dnia 31 grudnia 1990 r.

Poszczególne wiersze (od 01 do 17) zawierają sekcje ustalone na podstawie EKD.

Uwaga! Liczba wykazana w wierszu 20 rubryce 1 powinna być zgodna z liczbą bezrobotnych zawartą w wierszu 01 rubrykach 5 i 6 Działu 1 sprawozdania MPiPS-01, sporządzanego wg stanu na dzień: 31.03., 30.06., 30.09. i 31.12. Liczba wykazana w wierszu 18 rubryce 4 powinna być zgodna z liczbą zawartą w wierszu 02 rubrykach 5 i 6 Działu 1 sprawozdania MPiPS-01 sporządzonego wg stanu na dzień: 31.03., 30.06., 30.09. i 31.12.

Liczba wykazana w wierszu 18 rubryce 12 powinna być zgodna z liczbą zawartą w wierszu 01 rubryce 4 Działu 2 sprawozdania MPiPS-01, sporządzanego wg stanu na dzień: 31.03., 30.06., 30.09 i 31.12.

Liczba podana w wierszu 19 rubryce 1 powinna być zgodna z liczbą bezrobotnych zawartą w wierszu 04 rubrykach 5 i 6 Działu 1 sprawozdania. MPiPS-01, sporządzanego wg stanu na dzień: 31.03., 30.06., 30.09. i 31.12. Szczegółowe zasady sporządzania tego załącznika zostaną podane przez Krajowy Urząd Pracy w odrębnym trybie.

ZAŁĄCZNIK Nr 3 do sprawozdania MPiPS-01 - Bezrobotni według grup zawodów i zawodów

Załącznik nr 3 należy sporządzać dwa razy w roku według stanu na koniec czerwca i grudnia danego roku. Szczegółowe zasady sporządzania tego załącznika wraz z wykazem grup zawodów i zawodów zostaną podane przez Krajowy Urząd Pracy w odrębnym trybie.

ZAŁĄCZNIK Nr 2

MPiPS-02

Sprawozdanie o wpływach i wydatkach Funduszu Pracy

za m-c ........ 199... r.

(pominięty)

Objaśnienia

do formularza sprawozdania MPiPS-02

Sprawozdanie MPiPS-02 o wpływach i wydatkach Funduszu Pracy należy sporządzać w układzie kasowym, z wyjątkiem zobowiązań (Dział 1 wiersz 03 i 04), które należy wykazywać w układzie kosztowym.

DZIAŁ  2.

Wiersz 06 i 07 - wypełnia dysponent Funduszu Pracy I stopnia - Krajowy Urząd Pracy (KUP)

1. W wierszu 06 należy podać kwotę "wpływów" - zebranych składek przez ZUS na Fundusz Pracy wynikającą z otrzymanych z Oddziałów ZUS "Zestawień saldowych rozliczeń zebranych składek na Fundusz Pracy oraz należnych składek od rejonowych urzędów pracy za bezrobotnych" - lp. 1.

2. W wierszu 07 należy podać kwotę dotacji na Fundusz Pracy otrzymaną w okresie sprawozdawczym z Ministerstwa Finansów.

3. W wierszu 08 podawane są przez wszystkich dysponentów Funduszu Pracy pozostałe wpływy Funduszu Pracy (poza wymienionymi w wierszach 06-07 oraz poza otrzymanymi od dysponenta Funduszu Pracy wyższego stopnia), w tym m.in. dochody z tytułu:

- spłaty rat i odsetek od udzielonych pożyczek z Funduszu Pracy,

- wpłat dokonywanych przez obywateli polskich podejmujących pracę za granicą u pracodawców zagranicznych,

- wpłaty pracodawców z tytułu wydania zezwolenia na zatrudnienie cudzoziemca,

- oprocentowania depozytów, dochody z tytułu udziałów wnoszonych do spółek, sprzedaży bonów skarbowych, obligacji itp.,

- wpłaty partnerów zagranicznych,

- inne dochody.

4. W wierszu 10 wypełnianym jedynie przez WUP, należy podać kwoty środków (przelewów redystrybucyjnych) otrzymanych od dysponenta pierwszego stopnia. Kwota wykazana w tym wierszu przez WUP powinna odpowiadać kwocie środków przekazanych przez KUP.

DZIAŁ  3.

5. W wierszu 11 - należy podać łączne wydatki Funduszu Pracy poniesione w okresie sprawozdawczym i od początku roku. Wiersz ten jest sumą wierszy 12 + 15 + 26 do 34.

6. W wierszach 12 i 13 - należy podać:

- w wierszu 12 rubr. 1 liczbę wypłaconych w okresie sprawozdawczym zasiłków dla bezrobotnych w przeliczeniu na pełny miesiąc,

rubr. 2 i 3 kwotę łącznych wypłat zasiłków dla bezrobotnych oraz kwot wykazanych w wierszu 13 i 14,

- w wierszu 13 RUP-y podają kwotę wypłaconych zasiłków rodzinnych, pielęgnacyjnych, za okres niezdolności do pracy, itp. podlegających rozliczeniu w ciężar składek na ubezpieczenie społeczne od zasiłków dla bezrobotnych oraz odprowadzonych bezpośrednio przez RUP składek na ubezpieczenie społeczne poza "saldowym" rozliczeniem z ZUS. W wierszu tym KUP podaje kwotę należnych ZUS składek na ubezpieczenie społeczne od zasiłków wynikającą z otrzymanych z Oddziałów ZUS "Zestawień saldowych rozliczeń zebranych składek na Fundusz Pracy oraz należnych składek od rejonowych urzędów pracy za bezrobotnych" - lp. 2 (kwotę potrąconą przez Oddziały ZUS).

7. W wierszach 17-26 należy podać w rubr. 1 liczbę osób lub miejsc pracy dla osób (wiersz 24), za które poniesiono wydatki ujęte w rubr. 2. Jeżeli wydatki w okresie sprawozdawczym dotyczą rozliczenia dłuższego niż 1 miesiąc, wówczas liczbę osób należy zwiększyć proporcjonalnie do okresu rozliczenia (podać w osobo-miesiącach - nie dotyczy to pożyczek).

W wierszu 17 w rubr. 2 i 3 należy podać kwoty wypłaconych zasiłków szkoleniowych oraz przekazanych zaliczek na podatek dochodowy od tych zasiłków.

8. W wierszu 18 należy podać kwotę wypłaconych zasiłków rodzinnych, pielęgnacyjnych, za okres niezdolności do pracy, itp. podlegających rozliczeniu w ciężar składek na ubezpieczenie społeczne od zasiłków szkoleniowych oraz odprowadzonych bezpośrednio przez RUP składek na ubezpieczenie społeczne od zasiłków szkoleniowych poza "saldowym" rozliczeniem z ZUS.

9. W wierszu 19 należy podać koszty szkolenia bezrobotnych i innych uprawnionych osób oraz pracowników, o których mowa w art. 15 ust. 5 i art. 16 ust. 10 ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu, zwanej dalej "ustawą".

10. W wierszu 22 należy podać koszty, o których mowa w art. 20 ust. 4 ustawy.

11. W wierszach 23 i 24 należy podać:

- rubr. 1 w liczniku liczbę osób, które otrzymały pożyczkę lub liczbę tworzonych miejsc pracy, a w mianowniku liczbę osób, które otrzymały kredyt z banku lub innej instytucji finansującej na zasadzie finansowania przez Fundusz Pracy różnicy stóp procentowych,

- w rubr. 2 i 3 kwoty wypłaconych pożyczek na podjęcie działalności gospodarczej, na utworzenie dodatkowych miejsc pracy oraz kwoty na finansowanie różnicy stóp procentowych.

12. W wierszu 26 należy podać kwoty zrefundowanych zakładom pracy wynagrodzeń i składek na ubezpieczenie społeczne z tytułu zatrudnienia młodocianych pracowników w celu przygotowania zawodowego oraz kwotę dodatków i premii dla opiekunów praktyk uczniowskich.

W rubr. 1 należy podać jedynie liczbę młodocianych, z zachowaniem wyjaśnienia z pkt 7.

13. W wierszu 27 należy podać kwoty wydatków, o których mowa w art. 57 ust. 1 pkt 9 ustawy.

14. W wierszu 28 należy podać kwoty wydatków, o których mowa w art. 57 ust. 1 pkt 11 ustawy.

15. W wierszu 29 należy podać kwoty wydatków, o których mowa w art. 57 ust. 1 pkt 15 ustawy, koszty obsługi pożyczek, itp. zleconych do realizacji bankom i innym instytucjom oraz koszty postępowania sądowego i egzekucyjnego, o których mowa w art. 57 ust. 1 pkt 4 ustawy.

16. W wierszu 30 należy podać kwotę wydatków, o których mowa w art. 57 ust 1 pkt 16 ustawy.

17. W wierszu 31 należy podać kwoty wydatków, o których mowa w art. 57 ust. 1 pkt 17 ustawy.

18. W wierszu 32 należy podać kwoty wydatków, o których mowa w art. 57 ust. 1 pkt 19 ustawy.

19. W wierszu 33 należy podać kwoty wydatków, o których mowa w art. 57 ust. 1 pkt 21 ustawy.

20. W wierszu 34 należy podać kwoty wydatków poniesionych z Funduszu Pracy nie ujętych w wierszach 12 + 15 + 26 do 33.

21. W wierszu 35 należy podać kwoty środków (przelewów redystrybucyjnych) przekazanych przez dysponenta pierwszego stopnia do WUP. Wiersz ten wypełnia tylko KUP i nie podlega sumowaniu z innymi wydatkami Funduszu Pracy.

ZAŁĄCZNIK Nr 3

MPiPS-02a

Sprawozdanie o rozliczeniu Funduszu Pracy

za 199 .... rok

(pominięty)

ZAŁĄCZNIK Nr 4

MPiPS-03

Sprawozdanie półroczne i roczne z udzielonych świadczeń pomocy społecznej - pieniężnych, w naturze i usługach

za .......... 199 ...

(pominięty)

Objaśnienia

DZIAŁ  I.

Pracownicy zatrudnieni w ośrodkach pomocy społecznej

W wierszu 1. - Liczbę zatrudnionych - ogółem (na podstawie umowy o pracę) należy podać na ostatni dzień okresu sprawozdawczego tj. 30.VI. lub 31.XII. Należy podać liczbę pracowników bez względu na wymiar czasu pracy bez przeliczenia na pełne etaty.

Do liczby zatrudnionych nie wlicza się pracowników przebywających na urlopach wychowawczych i opiekuńczych.

W wierszu 04. - należy podać liczbę wszystkich dyrektorów ośrodków pomocy społecznej i ich zastępców i liczbę wszystkich kierowników ośrodków pomocy społecznej i ich zastępców bez kierowników sekcji.

DZIAŁ  II.

Udzielone świadczenia

Dany wiersz np. 08 zasiłki okresowe w kolumnie 1, 2 i 3 wypełniamy bez względu na liczbę otrzymanych decyzji i świadczeń. Oznacza to, iż np. w gospodarstwie domowym 3-osobowym, w którym jedna osoba otrzymała decyzją zasiłek okresowy na 2 miesiące - styczeń i luty i następnie również decyzją na kolejne 3 miesiące - lipiec, sierpień i wrzesień, wiersz 08 wypełniamy w następujący sposób:
kolumna
123456
wiersz 081315x......
wyliczona łączna kwota w okresie sprawozdawczym

Przy zachowaniu tej zasady wypełniamy wiersze 01- 31.

Za świadczenie należy przyjąć w przypadku:

- zasiłku stałego wyrównawczego - 1 zasiłek miesięczny

- zasiłku stałego w pełnej wysokości -"-

- zasiłku okresowego -"-

- dodatku do zasiłku stałego -"-

- zasiłku na leki - 1 zasiłek miesięczny

- biletu kredytowanego - 1 bilet

- klęski żywiołowej - 1 decyzja przyznająca daną pomoc

- schronienia - 1 nocleg lub 1 zasiłek na nocleg

- posiłku - 1 posiłek lub 1 zasiłek na posiłek.

Za posiłek rozumiemy 1 danie gorące. Wyszczególniamy w tym wierszu posiłki wydawane w oparciu o art. 16.1 ustawy o pomocy społecznej i posiłki dla uczniów w szkole, przy czym w tym przypadku nie należy tych posiłków uwzględniać w wierszu 27 - zasiłki celowe.

Uwaga - Za osobę, której decyzją przyznano świadczenie w przypadku posiłków w szkole i kolonii należy liczyć dziecko lub dzieci, które korzystają z tego świadczenia, a nie matkę lub inną osobę na którą jest wystawiona decyzja.

- ubrania - 1 decyzja przyznająca to świadczenie

- usługi opiekuńcze - 1 godzina usługi

- pogrzeb - 1 pogrzeb

W wierszu 14 "Pomoc dla kobiet w ciąży oraz osób wychowujących dzieci" należy wymienić osoby otrzymujące pomoc zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 5 października 1993 r. w sprawie określenia zakresu i form oraz trybu udzielenia kobietom w ciąży oraz wychowującym dziecko, pomocy w zakresie opieki socjalnej i prawnej (Dz. U. Nr 97, poz. 441 z późn. zm.) przy zachowaniu zasady, iż osobę otrzymującą decyzją świadczenie bez względu na jego rodzaj i ilość należy wykazywać w sprawozdaniu tylko raz. Oznacza to, iż matkę otrzymującą decyzją zasiłek na siebie i dwoje dzieci należy wykazać w kolumnie 3 tylko raz, natomiast w kolumnie 4 "liczba świadczeń" - 3 świadczenia.

DZIAŁ  III.

Rzeczywista liczba osób i gospodarstw domowych objętych pomocą

W kolumnie 3, 4 i 5 należy podać liczbę osób, którym decyzją przyznano świadczenie, liczbę gospodarstw domowych oraz liczbę osób w tych gospodarstwach przy założeniu, że w danym wierszu np. B - zadania zlecone finansowane z budżetu centralnego, daną osobę wykazuje się tylko raz niezależnie od rodzaju otrzymanego świadczenia i liczby świadczeń. Oznacza to, iż w przypadku 5-osobowego gospodarstwa (mąż, żona i troje dzieci), w którym osoby otrzymały:

- mąż - zasiłek okresowy w styczniu, lutym i następnie w kwietniu i maju

- żona - zasiłek na leki w październiku i listopadzie, bilet kredytowany w czerwcu i lipcu, zasiłek celowy w maju

wiersze A, B, C i D należy wypełnić w sposób następujący:

kolumna
345
wiersz A2mąż

żona

korzystają z pomocy bez względu na źródło finansowania (zlecone-własne)15
wiersz B2mążzasiłek okresowy15
żonazasiłek na leki - bilet kredytowany
wiersz C1żonazasiłek celowy15
wiersz D---

Przy zachowaniu tej zasady należy wypełnić również wiersz C - zadania własne i wiersz A. Oznacza to, iż osoba, której decyzją przyznano np. zasiłek okresowy (przez okres 2 miesięcy i ponownie przez 3 miesiące), zasiłek celowy oraz świadczenie lecznicze powinna być wykazana tylko raz w wierszu B i tylko raz w wierszu C oraz tylko raz w wierszu A (dotyczy to również liczby gospodarstw domowych oraz liczby osób w tych gospodarstwach). W wierszu A - w kolumnie 3, 4 i 5 należy wykazać osoby, którym decyzją przyznano pomoc niezależnie od rodzaju, liczby i źródeł finansowania (zlecone-własne) oraz liczbę gospodarstw i liczbę osób w tych gospodarstwach.

Przykład

Gospodarstwo domowe 6-osobowe: mąż, żona, 2 dzieci, teść, teściowa otrzymujące:

mąż - zasiłek okresowy przez 5 miesięcy

żona - zasiłek okresowy przez 2 miesiące oraz zasiłek celowy

jedno dziecko - zasiłek celowy - kolonie w lipcu

drugie dziecko - zasiłek celowy - obiady w szkole przez 9 miesięcy

teściowa - świadczenia lecznicze oraz bilety kredytowane w maju i czerwcu

teść - zasiłek stały przez okres 12 miesięcy.

Sposób wypełnienia tabeli:

kolumna
346
wiersz B4mążzasiłek okresowy16
żonazasiłek okresowy
teśćzasiłek stały
teściowabilety kredytowane
wiersz C4żonazasiłek celowy16
1 dzieckozasiłek celowy - kolonie
2 dzieckozasiłek celowy - obiady w szkole
teściowaświadczenia lecznicze
wiersz A4mążzasiłek okresowy16
żonazasiłek okresowy - zasiłek celowy
teśćzasiłek stały
teściowaświadczenia lecznicze - bilet kredytowany
dzieckozasiłek celowy - kolonie
dzieckozasiłek celowy - obiady w szkole
wiersz D---

W przypadku pomocy w formie kolonii, obiadów w szkole za osobę otrzymującą decyzją świadczenie należy uznać osobę korzystającą z tego świadczenia, a więc dziecko ew. dzieci.

Podany powyżej sposób wypełniania tabeli pozwoli na wykazanie faktycznej liczby osób, którym decyzją przyznano świadczenie (a także liczby gospodarstw oraz liczby osób w tych gospodarstwach) w ramach zadań zleconych, własnych oraz korzystających z pomocy bez względu na sposób finansowania (zlecone-własne). Pozwoli to uniknąć w danym wierszu A, B, C lub D "sztucznego" zawyżenia liczby osób korzystających z danego rodzaju pomocy.

Wiersz A nie będzie więc sumą wiersza B i wiersza C.

Zarówno w wierszu A, B i C nie podajemy osób, którym pomoc została udzielona wyłącznie w formie pracy socjalnej. Osoby, gospodarstwa domowe, liczbę osób w tych gospodarstwach otrzymujące tę formę pomocy wykazujemy wyłącznie w wierszu D 05.

Oznacza to, iż osoba, która otrzymała pomoc w formie zasiłku okresowego, biletu kredytowanego, zasiłku celowego oraz której udzielono pomoc w formie pracy socjalnej zostanie wykazana raz w wierszu B (zasiłek okresowy, bilet kredytowany), raz w wierszu C (zasiłek celowy), raz w wierszu A (korzysta z pomocy społecznej) oraz raz w wierszu D 04 (otrzymała pomoc w formie pracy socjalnej).

DZIAŁ  IV.

Charakterystyka gospodarstw domowych objętych pomocą.

Charakteryzując gospodarstwo domowe należy podać wszystkie przyczyny trudnej sytuacji życiowej. Oznacza to, iż jedno gospodarstwo domowe może wystąpić w kilku wierszach.

Przykład:

Gospodarstwo domowe otrzymuje pomoc z powodu trudnej sytuacji życiowej spowodowanej np. alkoholizmem i wielodzietnością. Gospodarstwo to należy wykazać raz w wierszu 9 (wielodzietność) oraz raz w wierszu 10 (alkoholizm).

Za wielodzietność należy uznać posiadanie 4 i więcej dzieci.

DZIAŁ  V.

Typy gospodarstw domowych objęte pomocą społeczną.

Należy podać liczbę gospodarstw i liczbę osób w tych gospodarstwach, które otrzymały pomoc niezależnie od rodzaju, formy, liczby oraz źródła finansowania. Oznacza to, iż gospodarstwo domowe, dla którego przyznano pomoc w postaci np.: zasiłku stałego, okresowego, celowego lub w postaci pracy socjalnej wystąpi tylko raz w danym wierszu np. w wierszu 3. Wiersz 01 nie jest sumą wierszy 02-05.
1 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 143 z dnia 31 października 1995 r. (Dz.Urz.MPiPS.95.7.9) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 31 października 1995 r.