Obowiązki sprawozdawcze o działalności zakładów służby zdrowia i pomocy społecznej za 1995 r.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.GUS.1995.22.123

Akt utracił moc
Wersja od: 30 października 1995 r.

ZARZĄDZENIE Nr 47
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU STATYSTYCZNEGO
z dnia 30 października 1995 r.
w sprawie obowiązków sprawozdawczych o działalności zakładów służby zdrowia i pomocy społecznej za 1995 r.

(znak: US-3-22-1/95)

Na podstawie art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o statystyce państwowej (Dz. U. z 1989 r. Nr 40, poz. 221) w związku z tematem 01.3.03 i 04 Programu badań statystycznych na lata 1991-1995, stanowiącego załącznik do uchwały nr 207/90 Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 1990 r. zarządza się, co następuje:

§  1.
Ustala się obowiązek przekazywania danych statystycznych o działalności zakładów służby zdrowia i pomocy społecznej w formie sprawozdań statystycznych na formularzach oznaczonych symbolami:
1)
ZD-1 - sprawozdanie szpitala ogólnego i sanatorium leczenia gruźlicy i chorób płuc, według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do zarządzenia,
2)
ZD-2 - sprawozdanie z lecznictwa uzdrowiskowego, sanatorium rehabilitacyjnego i prewentorium, według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do zarządzenia,
3)
ZD-3 - sprawozdanie ambulatoryjnej opieki zdrowotnej, według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do zarządzenia,
4)
ZD-3/a - sprawozdanie ambulatoryjnej opieki zdrowotnej przychodni (poradni) akademickiej, według wzoru stanowiącego załącznik nr 4 do zarządzenia,
5)
ZD-4 - sprawozdanie z pomocy doraźnej, według wzoru stanowiącego załącznik nr 5 do zarządzenia,
6)
ZD-5 - sprawozdanie apteki i punktu aptecznego, według wzoru stanowiącego załącznik nr 6 do zarządzenia,
7)
ZD-6 - sprawozdanie żłobka, według wzoru stanowiącego załącznik nr 7 do zarządzenia,
8)
ZD-7 - sprawozdanie zakładu stacjonarnego pomocy społecznej, według wzoru stanowiącego załącznik nr 8 do zarządzenia.
§  2.
1.
Obowiązek sporządzania i przekazywania sprawozdań, o których mowa w § 1, dotyczy:
1)
w pkt. 1 - osób prawnych, jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej i osób fizycznych prowadzących szpitale ogólne, samodzielne oddziały szpitalne, zamiejscowe oddziały szpitalne, sanatoria leczenia gruźlicy i chorób płuc oraz zakłady psychiatryczne nie podległe Ministerstwu Zdrowia i Opieki Społecznej,
2)
w pkt. 2 - osób prawnych, jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej i osób fizycznych prowadzących szpitale, sanatoria i przychodnie uzdrowiskowe, zakłady przyrodolecznicze, sanatoria rehabilitacyjne i prewentoria,
3)
w pkt. 3 - osób prawnych, jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej i osób fizycznych prowadzących przychodnie, ośrodki zdrowia i ambulatoria,
4)
w pkt. 4 - osób prawnych, jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej prowadzących przychodnie (poradnie) akademickie,
5)
w pkt. 5 - osób prawnych, jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej i osób fizycznych prowadzących działalność w zakresie pomocy doraźnej,
6)
w pkt. 6 - osób prawnych, jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej i osób fizycznych prowadzących apteki i punkty apteczne z wyłączeniem zaopatrujących lecznictwo stacjonarne,
7)
w pkt. 7 - osób prawnych, jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej i osób fizycznych prowadzących żłobki,
8)
w pkt. 8 - osób prawnych, jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej i osób fizycznych prowadzących domy pomocy społecznej, zakłady opiekuńczo-lecznicze, leczniczo-wychowawcze oraz inne zakłady.
2.
Podmioty określone w ust. 1 sporządzają odrębne sprawozdania statystyczne dla każdego zakładu prowadzącego dany rodzaj działalności.
3.
Obowiązek sprawozdawczy nie obejmuje działalności:
1)
zakładów stacjonarnych lecznictwa psychiatrycznego nadzorowanych przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej oraz izb chorych,
2)
przychodni przemysłowej służby zdrowia Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej,
3)
lekarzy i lekarzy dentystów prowadzących działalność w prywatnych gabinetach lekarskich.
§  3.
Podmioty, o których mowa w § 2 ust. 1, przekazują sprawozdania statystyczne do urzędu statystycznego, na którego terenie jest zlokalizowana placówka zdrowia lub opieki społecznej:
1)
określone w pkt. 7 - w terminie do dnia 5 stycznia 1996 r.,
2)
określone w pkt. 2, 3, 5 i 8 - w terminie do dnia 10 stycznia 1996 r.,
3)
określone w pkt. 1 i 6 - w terminie do dnia 15 stycznia 1996 r.,
4)
określone w pkt. 4 - w terminie do dnia 15 grudnia 1995 r.
§  4.
Tracą moc:
1)
zarządzenia nr 37 Prezesa GUS z dnia 10 września 1992 r. w sprawie obowiązków sprawozdawczych o działalności zakładów służby zdrowia i pomocy społecznej (Dz. Urz. GUS Nr 19, poz. 82),
2)
zarządzenia nr 39 Prezesa GUS z dnia 25 listopada 1993 r. zmieniające zarządzenie w sprawie obowiązków sprawozdawczych o działalności zakładów służby zdrowia i pomocy społecznej (Dz. Urz. GUS Nr 19, poz. 117),
3)
zarządzenia nr 44 Prezesa GUS z dnia 23 grudnia 1994 r. zmieniające zarządzenie w sprawie obowiązków sprawozdawczych o działalności zakładów służby zdrowia i pomocy społecznej (Dz. Urz. GUS Nr 24, poz. 129).
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

ZD - 1

Sprawozdanie szpitala ogólnego i sanatorium leczenia gruźlicy i chorób płuc za rok 1995

grafika

OBJAŚNIENIA DO FORMULARZA

Dział 1. Dane ogólne

- łóżka etatowe (pkt 6) - ogólna powierzchnia sal chorych podzielona przez normę (minimum 6m2).

- średnia liczba łóżek rzeczywistych (pkt 7) - suma liczby łóżek rzeczywistych według stanu na koniec poszczególnych miesięcy podzielona przez liczbę miesięcy (12).

- miejsca dla noworodków (pkt 8 i 9) - łóżka i inkubatory, umieszczone na stałe w salach z pełnym wyposażeniem, zajęte lub przygotowane na przyjęcie małych pacjentów. Wlicza się również łóżka i inkubatory czasowo nie wykorzystane z powodu remontu, trwającego krócej niż 1 rok. Nie wlicza się łóżek i inkubatorów czasowo dostawionych w okresie krótszym niż 1 rok.

Dział 2. Ruch chorych - dane należy podawać według zapisów w księdze głównej szpitala.

Dział 3. Działalność oddziałów szpitalnych

- łóżka rzeczywiste (rubr. 2) - umieszczone na salach chorych z pełnym wyposażeniem, zajęte przez chorych lub przygotowane na ich przyjęcie. Do łóżek rzeczywistych wlicza się również łóżka czasowo nie wykorzystane z powodu remontu, trwającego krócej niż 1 rok. Nie wlicza się łóżek czasowo dostawionych w okresie krótszym niż 1 rok.

- osobodni leczenia (rubr. 6) - łączna liczba dni pobytu leczonych w zakładzie. Dzień przyjęcia i wypisania liczy się jako jeden dzień pobytu. W liczbie tej uwzględnia się również dni pobytu chorych na łóżkach czasowo dostawionych.

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

ZD - 2

Sprawozdanie z lecznictwa uzdrowiskowego, sanatorium rehabilitacyjnego i prewentorium za rok 1995

grafika

OBJAŚNIENIA DO FORMULARZA

Dział 3. Działalność placówki

W.2 - średnia liczba łóżek rzeczywistych - suma liczby łóżek rzeczywistych według stanu na koniec poszczególnych miesięcy roku i podzielona przez 12.

W.3 - średnia liczba łóżek czynnych - suma liczby łóżek czynnych w poszczególnych turnusach i podzielona przez 14, bez względu na liczbę turnusów.

W.7 - osobodni leczenia - łączna liczba dni pobytu leczonych w zakładzie. Dzień przyjęcia i wypisania liczy się jako jeden dzień pobytu. W tej liczbie uwzględnia się również dni pobytu na łóżkach czasowo dostawionych.

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

ZD - 3

Sprawozdanie ambulatoryjnej opieki zdrowotnej za rok 1995

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr 4

ZD - 3/a

Sprawozdanie ambulatoryjnej opieki zdrowotnej za rok akademicki 1994/1995

dla przychodni (poradni) akademickich

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr 5

ZD - 4

Sprawozdanie z pomocy doraźnej

za rok 1995

grafika

OBJAŚNIENIA DO FORMULARZA

Jednostka pomocy doraźnej to wyodrębniona komórka organizacyjna posiadające odpowiednie wyposażenie i kadrę medyczną, pracująca całą dobę i realizująca zadania pierwszej pomocy medycznej w formie wyjazdów do zachorowań i wypadków.

Dział 1. Dane ogólne

Karetka sanitarna czynna (dział 1, punkt 5) - to karetka przeznaczona do udzielania pomocy doraźnej z obsadą: kierowca, lekarz lub inny personel udzielający pomocy medycznej.

Zespół reanimacyjny (dział 1, punkt 6) - to karetka sanitarna wyposażona w specjalistyczną aparaturę i leki, z obsadą: lekarz anestezjolog (lub przeszkolony w zakresie reanimacji), pielęgniarka (lub felczer), noszowy i kierowca.

Dobokaretka (dział 1, punkt 7) - to karetka sanitarna z pełnym wyposażeniem, czynna przez 24 godziny (dobę) przy obsadzie: lekarz, sanitariusz i kierowca. Należy je wyliczyć jako sumę godzin pracy wszystkich karetek i podzielić przez 24 godziny.

Przykład:

są trzy karetki sanitarne. Pierwsza karetka pracowała 16 godzin, druga - 12 godzin, a trzecia 20 godzin. Suma godzin pracy karetek wynosi 16 + 12 + 20 = 48. Liczba dobokaretek wyniesie - 48: 24 = 2.

ZAŁĄCZNIK  Nr 6

ZD - 5

Sprawozdanie apteki i punktu aptecznego stan w dniu 31 XII 1995

grafika

OBJAŚNIENIA DO FORMULARZA

Dział 2. Pracujących w aptece, punkcie aptecznym I typu

W wierszu 1 - należy podać wszystkich pracujących w placówce.

Przy przeliczeniu na pełne etaty (rubr. 2) za pełny etat należy przyjąć 40 godzin pracy w tygodniu. Przeliczenia należy dokonać na podstawie czasu pracy w ostatnim tygodniu roku, tj. dodać godziny pracy wszystkich pracowników i podzielić przez 40 godzin.

Przykład:

jedna osoba pracowała 40 godzin, druga 30, a trzecia 20 godzin. Suma godzin pracy wyniosła 40 + 30 + 20 = 90, w przeliczeniu na pełne etaty - 90: 40 = 2,25 » 2,3.

ZAŁĄCZNIK  Nr 7

ZD - 6

Sprawozdanie żłobka

za rok 1995

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr 8

ZD - 7

Sprawozdanie zakładu stacjonarnego pomocy społecznej za rok 1995

grafika

OBJAŚNIENIA DO FORMULARZA

Placówka posiadająca oddziały dla różnych grup mieszkańców (np. dla ludzi starszych i przewlekle chorych) sporządza odrębne sprawozdanie dla każdego oddziału. Przy czym oddział o największej liczbie miejsc w zakładzie zakreśla w dziale 1, pkt 2, wiersz 1.

Pozostałe oddziały występujące w placówce zakreślają wiersz 2.

Dla filii zamiejscowych należy także sporządzić oddzielnie sprawozdania.

Dział 1. Dane ogólne.

- pkt 7, wiersz 1 - miejsce etatowe - norma powierzchni 6 m2 przypadająca na 1 łóżko w salach sypialnych.

- pkt 7, wiersz 2, - miejsce rzeczywiste - umieszczone na stałe w sali sypialnej, zajęte przez pensjonariusza lub gotowe do jego przyjęcia.

- pkt 8, wiersz 2 - należy wykazać osoby umieszczone po raz pierwszy w życiu w zakładzie pomocy społecznej.

Dział 2. Mieszkańcy.

- wiersz 14 - opłacający pobyt w pełnej wysokości - tzn. dla osoby dorosłej - 200% najniższej emerytury, dla dzieci - 150%.

- wiersz 15 - osobodni - suma liczby dni pobytu mieszkańców (przebywających, urlopowanych oraz skierowanych na leczenie).