Obowiązki sprawozdawcze dotyczące podatku od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń za I półrocze 1986.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.GUS.1986.6.28

Akt utracił moc
Wersja od: 5 września 1986 r.

ZARZĄDZENIE Nr 34
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU STATYSTYCZNEGO
z dnia 8 sierpnia 1986 r.
w sprawie obowiązków sprawozdawczych dotyczących podatku od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń za I półrocze 1986

(znak: PP-1-10 A-12)

Na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o statystyce państwowej (Dz. U. Nr 7, poz. 58) zarządza się, co następuje:

§  1.
Wprowadza się obowiązek przeniesienia na wzór załączonego formularza Z-30 informacji zawartych w deklaracji rozliczenia podatku od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń za I półrocze 1986 r.
§  2.
Obowiązek, o którym mowa w § 1 mają:
1)
przedsiębiorstwa państwowe, którym w systemie identyfikacji i klasyfikacji jednostek gospodarki narodowej REGON nadane zostały numery statystyczne o symbolu branży przemysłu od 011 do 289 (w członie E numeru statystycznego) oznaczone w zakresie szczebla organizacyjnego symbolami 2, 4, 5, 6, 7 (pierwsza cyfra w członie C numeru statystycznego) nadzorowane i koordynowane przez Ministrów: Górnictwa i Energetyki, Hutnictwa i Przemysłu Maszynowego, Przemysłu Chemicznego i Lekkiego, Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Żywnościowej, Budownictwa, Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej, Łączności, Handlu Wewnętrznego i Usług, Gospodarki Morskiej, Kultury i Sztuki, Zdrowia i Opieki Społecznej, Gospodarki Materiałowej i Paliwowej;
2)
przedsiębiorstwa budowlano-montażowe nadzorowane i koordynowane przez Ministrów: Budownictwa, Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej, Górnictwa i Energetyki, Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Żywnościowej oraz Komunikacji, zaliczone zgodnie z Klasyfikacją Gospodarki Narodowej do działu "Budownictwo" do branż od 311 do 348, oznaczone w zakresie szczebla organizacyjnego symbolem 2, 5, 6, i 7 (pierwsza cyfra w członie C numeru statystycznego, działające na zasadzie pełnego rozrachunku gospodarczego i oznaczone w zakresie formy finansowania symbolem 1 (druga cyfra w członie C numeru statystycznego;
3)
przedsiębiorstwa państwowe transportu i łączności, którym w systemie identyfikacji i klasyfikacji jednostek gospodarki narodowej REGON nadane zostały numery statystyczne branż transportu od 501 do 572 i łączności od 591 do 593 (w członie E numeru statystycznego) oznaczone w zakresie szczebla organizacyjnego symbolami 2, 5, 6 i 7 (pierwsza cyfra w członie C numeru statystycznego) nadzorowane i koordynowane przez Ministrów: Górnictwa i Energetyki, Hutnictwa i Przemysłu Maszynowego, Przemysłu Chemicznego i Lekkiego, Budownictwa, Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej, Komunikacji, Łączności, Handlu Wewnętrznego i Usług, Handlu Zagranicznego, Gospodarki Morskiej;
4)
w zakresie handlu wewnętrznego przedsiębiorstwa i spółdzielnie o symbolu branży od 611 do 613 w członie E numeru statystycznego oraz oznaczone w zakresie szczebla organizacyjnego pierwszą cyfrą 5 lub 6 i drugą cyfrą 1 nadzorowane przez Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług oraz zrzeszone w Centralnym Związku Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" i "Społem", Centralnym Związku Spółdzielni Spożywców, do których zwrócą się o wypełnienie formularza wojewódzkie urzędy statystyczne.
§  3.
Jednostki określone w § 2 zobowiązane są do przekazania wypełnionego formularza Z-30 za okres od 1 stycznia do 30 czerwca 1986 r. w terminie do 25 sierpnia 1986 r. do właściwego terytorialnie, według siedziby jednostki, wojewódzkiego urzędu statystycznego.
§  4.
1.
W formularzu Z-30 mogą być zamieszczone wyłącznie dane liczbowe wynikające z prawidłowo prowadzonej w jednostce dokumentacji podstawowej i sporządzonej na jej podstawie "Deklaracji podatku od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń" dotyczącej rozliczenia podatku od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń w ciężar kosztów od 1 stycznia 1986 r. do 30 czerwca 1986 r.
2.
Zgodność danych liczbowych z deklaracją złożoną we właściwym urzędzie skarbowym stwierdzają podpisami kierownicy jednostek sprawozdawczych oraz osoba wypełniająca formularz.
3.
W przypadku stwierdzenia, że złożone rozliczenie zawiera błędy lub usterki, jednostka obowiązana jest niezwłocznie wysłać sprostowanie do WUS. Wszelkie korekty powinny być przeprowadzone zgodnie z ogólnie obowiązującymi w sprawozdawczości statystycznej zasadami.
4.
Jednostki rozliczające podatek od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń według formuł: miernikowo-przyrostowej, progowej, udziałowej i zyskowej wypełniają działy od 0 do 4: jednostki stosujące opodatkowanie indywidualnych wynagrodzeń wypełniają poz. 001 w dziale 0 oraz dział 5.
5.
W wierszach 006, 113, 211, 313, 410, 510 należy podać sumę wierszy odpowiednio w każdym dziale, traktując liczby po przecinku jako liczby całkowite oraz sumując wartości "+" lub "-" bez względu na znak.
6.
Dział 0 należy wypełnić następująco:

W wierszu 001 należy wpisać rodzaj stosowanej formuły obciążeń, tj. symbol:

11 - przy formule miernikowo-przyrostowej i rozliczaniu przyrostu kwoty wynagrodzeń,

12 - przy formule miernikowo-przyrostowej i rozliczaniu przyrostu przeciętnych wynagrodzeń miesięcznych,

21 - przy formule progowej i rozliczaniu przyrostu kwoty wynagrodzeń,

22 - przy formule progowej i rozliczaniu przyrostu przeciętnych wynagrodzeń miesięcznych,

31 - przy formule udziałowej i rozliczaniu przyrostu kwoty wynagrodzeń,

41 - przy formule zyskowej i rozliczaniu przyrostu kwoty wynagrodzeń,

42 - przy formule zyskowej i rozliczaniu przyrostu przeciętnych wynagrodzeń miesięcznych,

50 - przy opodatkowaniu indywidualnych wynagrodzeń.

W wierszu 002 należy wpisać symbol odpowiadający rodzajowi stosowanego miernika produkcji:

1 - sprzedanej netto,

2 - końcowej netto,

3 - sprzedaż netto,

4 - jednostki naturalne.

W wierszu 003 jednostki, które ustalają wartość produkcji z doprowadzeniem do porównywalności cen wpisują "1", jednostki ustalające wartość produkcji bez doprowadzenia do porównywalności wpisują "2". Jeżeli jednostka uprawniona jest do stosowania cen bieżących tylko w odniesieniu do części produkcji wpisuje obydwa symbole, przy czym na pierwszym miejscu wymienia symbol cen odpowiadający więcej niż 50% wartości sprzedaży ogółem, a więc "12" lub "21". Przy stosowaniu cen bieżących należy wpisać w rubryce numer i datę pisma Ministra Finansów zezwalającego na ich stosowanie.

Wiersze 004-005 wypełniają tylko jednostki stosujące formułę miernikowo-przyrostową, oznaczoną w wierszu 001 symbolem 11 lub 12 oraz jednostki wymienione w § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 listopada 1985 r. (Dz. U. Nr 55, poz. 278). Jednostki stosujące formułę miernikowo-przyrostową wpisują współczynnik korygujący w wysokości wynikającej z § 2 rozporządzenia: jednostki zaliczane do branż, w których udział wynagrodzeń w kosztach działalności przekracza 15%, wpisują wysokość współczynnika ustalonego dla danej branży w wykazie opracowanym przez MPPiSS. W przypadku uprawnienia do stosowania dwóch współczynników korygujących (np. 04 i 1,0) wpisuje się w wierszu 004 średni współczynnik korygujący, wyliczony zgodnie z § 13 ust. 3 lub 6 rozporządzenia. Jeżeli przy stosowaniu dwóch współczynników korygujących kwotę wolną ustala się w sposób określony w § 13 ust. 1, to w wierszu 004 należy wpisać np. współczynnik 0,4 lub inny ustalony dla danej branży, a w wierszu 005,1,0 (drugi ze stosowanych współczynników).

§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.