Obowiązki sprawozdawcze banków, instytucji ubezpieczeniowych i domów (biur) maklerskich w zakresie statystyki finansów.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.GUS.1995.5.23

Akt utracił moc
Wersja od: 28 lutego 1995 r.

ZARZĄDZENIE Nr 11
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU STATYSTYCZNEGO
z dnia 9 lutego 1995 r.
w sprawie obowiązków sprawozdawczych banków, instytucji ubezpieczeniowych i domów (biur) maklerskich w zakresie statystyki finansów

(znak: DF-GA-63/2/95)

Na podstawie art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o statystyce państwowej (Dz. U. z 1989 r. Nr 40, poz. 221) w związku z poz. 04.1.01., 04.2.02, 04.4.02 Programu badań statystycznych na lata 1991-1995, stanowiącego załącznik do uchwały nr 207/90 Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 1990 r. zarządza się, co następuje:

§  1.
Ustala się obowiązek przekazywania danych statystycznych na formularzach:

1) F-01/b - sprawozdanie o wyniku finansowym działalności banku, według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do zarządzenia,

2) F-01/u - sprawozdanie o wyniku finansowym działalności instytucji ubezpieczeniowej, według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do zarządzenia,

3) F-01/m - sprawozdanie o wyniku finansowym działalności domu (biura) maklerskiego, według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do zarządzenia.

§  2.
1.
Obowiązek sprawozdawczy wprowadzony zarządzeniem mają:
1)
w zakresie sprawozdania F-01/b - banki,
2)
w zakresie sprawozdania F-01/u - instytucje prowadzące ubezpieczenia gospodarcze (majątkowe i osobowe),
3)
w zakresie sprawozdania F-01/m - (domy) biura maklerskie zarówno posiadające osobowość prawną, jak i będące jednostkami organizacyjnymi nie posiadającymi osobowości prawnej wchodzącymi w skład osób prawnych.
2.
Centrale banków dodatkowo sporządzają odrębne roczne sprawozdania z działalności poszczególnych oddziałów banku oraz centrali na formularzu F-01/b. W przypadku gdy oddział banku obsługuje kilka województw do formularza dołącza się wykaz tych województw.
3.
Instytucje ubezpieczeniowe dodatkowo sporządzają odrębne roczne sprawozdania z działalności poszczególnych oddziałów tych instytucji oraz centrali na formularzu F-01/u. W przypadku gdy oddział obsługuje kilka województw do formularza dołącza się wykaz tych województw.
§  3.
Wprowadzone zarządzeniem sprawozdania statystyczne przekazuje się do Departamentu Finansów GUS w Warszawie w terminach:
1)
do dnia 25 kwietnia, 25 lipca i 25 października każdego roku - sprawozdania z danymi statystycznymi za okres od 1 stycznia danego roku do końca poprzedniego kwartału,
2)
do dnia 28 lutego każdego roku sprawozdania z danymi statystycznymi za rok poprzedni oraz sprawozdania, o których mowa w § 2 ust. 2 i 3.
§  4.
Po przekazaniu sprawozdań z danymi za rok 1994 traci moc zarządzenie nr 3 Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 17 lutego 1994 r. w sprawie obowiązków sprawozdawczych banków, instytucji ubezpieczeniowych, domów maklerskich w zakresie statystyki finansów (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 3) w części dotyczącej sprawozdania F-01/b, F-01/u, F-01/m.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i obowiązuje począwszy od danych statystycznych za I kwartał 1995 r.
ZAŁĄCZNIKI
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

F - 01/b

Sprawozdanie o wyniku finansowym działalności banku za okres od początku roku do końca

kwartału ....... 199... r.

grafika

OBJAŚNIENIA DO FORMULARZA F-01/b

Dział 1. Przychody, koszty i wyniki finansowe

Statystyczne sprawozdanie finansowe o wyniku finansowym działalności banku na formularzu F-01/b jest sprawozdaniem kwartalnym opracowanym w oparciu o Bankowy Plan Kont 1991, wprowadzony zarządzeniem Prezesa Narodowego Banku Polskiego nr 24/90 z dnia 31 grudnia 1990 r. i nr 4/91 z dnia 29 czerwca 1991 r.

Poszczególne rodzaje operacji bankowych w sprawozdaniu zostały pogrupowane według trzech kategorii podmiotów gospodarczych:

- podmiotów finansowych, których główną działalnością jest zarządzanie depozytami i udzielanie kredytów, pośredniczenie w emisji i wymianie środków płatniczych, prowadzenie ubezpieczeń gospodarczych i zarządzanie powierzonymi funduszami,

- podmiotów niefinansowych (klienci), obejmujących przedsiębiorstwa i spółdzielnie, osoby prywatne i inne podmioty niefinansowe,

- jednostek budżetowych i pozabudżetowych.

W kolejnych wierszach sprawozdania należy podać przychody, koszty i wyniki dotyczące operacji bankowych wymienionych podmiotów gospodarczych. Rubryki 2, 4 i 6 dotyczą operacji dewizowych przeliczonych na złote, według ustalonego przez NBP średniego kursu w ostatnim dniu roboczym okresu sprawozdawczego, przy czym rubryka 6 wynika z różnicy rubryk 2 i 4. Ponadto rubryka 5 wynika z różnicy rubryk 1 i 3, a rubryka 7 jest sumą rubryk 5 i 6.

W wierszu 01 wpisuje się sumę odsetek będących wynikiem należności lub zobowiązań z tytułu kredytów lub lokat i pożyczek w stosunku do podmiotów finansowych (wiersz 02) i prowizji (wiersz 09).

W wierszu 02 wykazuje się sumę odsetek będących wynikiem należności (konta 811) lub zobowiązań (konta 711) z tytułu kredytów, lokat i pożyczek w stosunku do podmiotów finansowych.

W wierszu 03 wykazuje się sumę odsetek należności z tytułu lokat i depozytów bieżących i terminowych ulokowanych w NBP i instytucjach finansowych oraz sumę odsetek zobowiązań od lokat zapłaconych NBP i innym podmiotom finansowym.

W wierszu 04 wykazuje się odsetki od operacji z NBP (konta 7111 i 8111).

W wierszu 05 wykazuje się odsetki po operacji z innymi podmiotami finansowymi (konto 7113 i 8113).

W wierszach 06 i 07 wykazuje się odsetki od operacji bieżących i terminowych z bankami krajowymi i podmiotami finansowymi zagranicznymi.

W wierszu 08 wykazuje się odsetki od operacji finansowych z organizacjami międzynarodowymi (konta 7112 i 8112).

W wierszu 09 wykazuje się prowizje w obrocie krajowym i zagranicznym:

- po stronie przychodów - od operacji refinansowych, operacji związanych z kredytem dokumentowym, operacji wymiany, operacji na papierach wartościowych i innych operacji, jak np. prowadzenie rachunków, przechowywanie depozytów, rozrachunki między bankowe (konto 812);

- po stronie kosztów - od operacji refinansowych, operacji związanych z kredytem dokumentowym (prowizje od akredytyw i inkasa, prowizje od operacji dewizowych), od operacji wymiany i innych kosztów dotyczących operacji z podmiotami finansowymi (prowizje płacone z tytułu obrotu bonami, inkasa czeków, usług banków zagranicznych, opłat telekomunikacyjnych i pocztowych z tytułu operacji bankowych) konto 712.

W wierszach 10 - 14 wykazuje się prowizje w podziale na poszczególne grupy podmiotów finansowych (NBP, inne podmioty finansowe - w tym banki krajowe, zagraniczne jednostki finansowe, organizacje międzynarodowe).

W wierszu 15 wykazuje się sumę odsetek i prowizji uzyskanych lub zapłaconych z tytułu operacji z podmiotami niefinansowymi (konta 72 i 82).

W wierszu 16 wykazuje się sumę odsetek uzyskanych lub zapłaconych przez bank z tytułu udzielonych kredytów lub zapłaconych odsetek od rachunków awista i terminowych oraz innych odsetek (konta 721 i 821).

W wierszu 17 wykazuje się odsetki od operacji z przedsiębiorstwami, spółkami, spółdzielniami oraz przedsiębiorstwami ubezpieczeniowymi i zakładami świadczącymi usługi rentowe posiadającymi osobowość prawną.

W wierszu 18 wykazuje się odsetki od operacji z osobami prywatnymi rozumianymi jako: osoby fizyczne (gospodarstwa domowe), osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą poza rolnictwem oraz rolnicy indywidualni. Zalicza się tu również osoby prowadzące wolne zawody (adwokaci, lekarze, stomatolodzy itp.).

W wierszach 19 i 20 wykazuje się odpowiednio odsetki od operacji z osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą poza rolnictwem i rolnikami indywidualnymi.

W wierszu 21 wykazuje się odsetki od operacji z innymi podmiotami niefinansowymi, do których zalicza się stowarzyszenia, związki zawodowe, fundusze (poza funduszami o charakterze budżetowym i pozabudżetowym), fundacje oraz jednostki prowadzące działalność w oparciu o statut inny niż spółek. Obejmują one w pozycji:

przychody - odsetki od operacji bieżących i terminowych; w tym odsetki od kredytów i pożyczek,

koszty - odsetki od rachunków bieżących (w tym czekowych) i odsetki od operacji terminowych, tzn. od lokat, certyfikatów depozytowych i inne odsetki.

W wierszu 22 wykazuje się sumy odsetek od kredytów podlegających ustawowemu kapitalizowaniu odsetek (po stronie dochodów) i odsetek od depozytów i kont podlegających ustawowemu kapitalizowaniu odsetek (po stronie kosztów). Wiersz ten dotyczy wszystkich klientów.

W wierszu 23 wykazuje się przychody z prowizji płaconych przez klientów od operacji związanych z kredytem dokumentowym, od uwierzytelnionych zobowiązań, od operacji na papierach wartościowych dokonywanych na rachunek klienta i od innych operacji (konto 822) oraz koszty i inne odsetki (np. koszty prowizji agentowskich wynikających z operacji z klientami) - konto 722.

W wierszu 24 wykazuje się operacje z jednostkami budżetowymi i pozabudżetowymi za wyjątkiem długów i wierzytelności o charakterze fiskalnym. Po stronie przychodów obejmują one odsetki od udzielonych kredytów, prowizje i opłaty z różnych tytułów, a po stronie wydatków - odsetki od lokat na rachunkach bieżących i terminowych oraz pozostałe koszty oprócz odsetek.

W wierszu 25 wykazuje się sumę odsetek pobieranych i płaconych od operacji z jednostkami budżetowymi i pozabudżetowymi. Dotyczy to w szczególności odsetek od lokat na rachunkach bieżących i terminowych oraz odsetek pobieranych od jednostek budżetu państwa z tytułu operacji bankowych.

W wierszach 26 -31 dezagreguje się sumy z wiersza 25 na jednostki budżetowe (z tego budżet państwa i budżet gmin) oraz jednostki pozabudżetowe budżetu państwa i budżetu gmin w tym fundusze celowe.

W wierszu 32 wykazuje się sumę prowizji i opłat z różnych tytułów otrzymanych i wypłaconych dotyczących operacji z jednostkami budżetowymi i pozabudżetowymi.

W wierszu 33 wykazuje się przychody i koszty związane z operacjami papierami wartościowymi przeprowadzanymi przez bank na własny rachunek, z wyjątkiem operacji związanych z emisją własnych akcji i obligacji (konta 74 i 84).

W wierszu 34 wykazuje się przychody w formie dywidendy od papierów wartościowych przedstawiających sobą udziały afiliacyjne i partycypacyjne podmiotów finansowych i niefinansowych od rezydentów i nierezydentów (konto 841).

W wierszu 35 wykazuje się dochody z papierów wartościowych pozostających w portfelu banku objętych gwarancją i do ulokowania, otrzymywanych w formie odsetek, dywidendy, ubiegłych kuponów i innych dochodów (konto 842).

W wierszu 36 wykazuje się dochody z papierów procentowych, tj. umożliwiających otrzymanie stałego dochodu od wartości nominalnej (np. obligacje o stałym oprocentowaniu, listy zastawne, bony skarbowe - konto 8421).

W wierszu 37 wykazuje się dochody z dywidendy przynoszące dochód zmienny (np. akcje, udziały) oraz dochód z innych papierów wartościowych o zmiennym oprocentowaniu (konto 8422).

W wierszu 38 wykazuje się dochody wynikające ze zwyżki wartości uzyskanych przy sprzedaży papierów wartościowych i inne dochody z tej sprzedaży oraz koszty operacji subskrypcji, zakupu subskrypcji i koszty dotyczące emisji papierów wartościowych.

W wierszu 39 wykazuje się koszty operacji subskrypcji i zakupu subskrypcji, a w szczególności koszty kuponów ubiegłych w momencie wykupu, koszty uboczne (opłaty urzędowe, prowizje maklerskie i honoraria dla pośredników ponoszone w momencie zakupu) i inne koszty dotyczące subskrypcji.

W wierszu 40 wykazuje się koszty związane z rozliczeniem premii emisyjnych i rembusowych wraz z wydatkami z tytułu emisji papierów wartościowych (ogłoszenia, druki, prowizje lokacyjne itp. - konto 743).

W wierszu 41 wykazuje się koszty w formie obniżenia wartości przy sprzedaży papierów wartościowych wynikające z różnicy między wartością zakupu i zbytu.

W wierszu 42 wykazuje się pozostałe dochody i koszty z operacji na papierach wartościowych nie wykazane w poprzednich wierszach.

W wierszu 43 wykazuje się wyniki wymiany walut, które są księgowane:

- w kosztach jako całość strat (poniesionych lub ukrytych),

- w przychodach jako zyski oraz część wyników ukrytych, które mogą być uznane za pewne.

Wiersz 44 obejmuje wyniki bankowe netto, które stanowią sumę wierszy 01, 15, 24, 33 i 43.

W wierszu 45 wykazuje się przychody wynikające ze świadczenia usług nie związanych z podstawową działalnością banku, ale mające charakter regularny (pobierane czynsze, świadczenie usług informatycznych, technicznych z tytułu działalności leasingowej itp. konto 86).

W wierszu 46 wykazuje się koszty związane z personelem, podatki i opłaty od wynagrodzeń, odpisy na fundusz socjalny i mieszkaniowy, wydatki eksploatacyjne oraz koszty bieżącej działalności pozaeksploatacyjnej, przy czym wiersz ten stanowi sumę wierszy 47, 52, 58 i 59.

W wierszu 47 wykazuje się koszty osobowe bezpośrednie (wynagrodzenia) i pośrednie (odpisy na świadczenia socjalne, narzuty na wynagrodzenia itp.).

W wierszu 48 wykazuje się koszty z tytułu wynagrodzeń za prace, umów zlecenia oraz umów o dzieło. Dotyczy to zarówno wszelkich wypłat pieniężnych, jak i wypłat w naturze odpowiednio przeliczonych na pieniądze (konto 7611).

W wierszu 49 wykazuje się sumę wydatków (odpisów) na zakładowe fundusze socjalny i mieszkaniowy, sumę podatków i opłat od wynagrodzeń zaliczanych w koszty działalności banku oraz składniki na Fundusz Pracy i na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Z sumy tej wydziela się w wierszu 50 opłaty z tytułu ubezpieczeń społecznych, a w wierszu 51 wielkość odpisów na fundusz świadczeń socjalnych.

W wierszu 52 wykazuje się koszty związane z działalnością eksploatacyjną banku, tj. wydatki na zakup dóbr konsumpcyjnych, na podróże służbowe oraz na wszelkie usługi obce i czynsze (konto 762).

W wierszu 53 wykazuje się koszty opału, paliw i części zamiennych do samochodów, materiałów piśmienniczych i biurowych, materiałów reklamowych, materiałów do remontu pomieszczeń, koszty druków i formularzy, koszty prenumeraty, zakupu wydawnictw i książek oraz energii i inne.

W wierszu 55 wykazuje się koszty podróży służbowych krajowych i zagranicznych, w tym koszty zużycia własnych pojazdów samochodowych do celów podróży służbowych.

W wierszu 56 wykazuje się wszelkie usługi obce, jak: usługi komunalne, transportowe (bez opłat o charakterze sankcyjnym np. za przetrzymywanie środków transportu), usługi łączności, usługi informatyczne, remontowe i konserwacyjne (bez kosztów remontów pokrywanych przez instytucje ubezpieczeniowe), koszty reklamy, dopłaty do biletów, koszty szkoleń itp.

W wierszu 58 wykazuje się wydatki związane z działalności pozaeksploatacyjną nie ujęte w wierszu 52, a w szczególności wydatki reprezentacyjne, ekwiwalenty, odprawy i inne wypłaty nie zaliczone do wynagrodzeń, koszty żywienia przyzakładowego, koszty prowadzenia ambulatorium, żłobka, przedszkola, koszty usług pralniczych, opłaty za eksploatację środków trwałych w ramach umów leasingowych lub innych umów.

W wierszu 59 wykazuje się koszty dotyczące podatków i opłat związanych z działalności banku, np. podatki od środków transportowych, od nieruchomości, gruntów; opłaty na rzecz organów administracji centralnej i terenowej (np. opłaty skarbowe), opłaty notarialne i sądowe (nie związane z dochodzeniem roszczeń), opłaty administracyjne oraz składki na ubezpieczenia majątkowe i osobowe.

W wierszu 61 wykazuje się wyniki działalności eksploatacyjnej i pozaeksploatacyjnej, które stanowią różnicę między sumą przychodów (w. 44, rubr. 1, 2) powiększoną o przychody uboczne (w. 45, rubr. 1, 2) i sumą kosztów (w. 44, rubr. 3, 4) powiększoną o koszty ogólne (w. 46, rubr. 3, 4).

Wiersz 62 obejmuje:

- odpisy na amortyzację,

- odpisy na rezerwy celowe rozumiane jako odwracalne obniżenie wartości aktywów oraz utworzone fundusze powiększające pasywa,

- rozwiązania rezerw celowych oznaczające zmniejszenie rezerw na wypadek deprecjacji z tytułu likwidacji aktywu ryzykownego lub pokrycia stwierdzonej straty.

Wiersz 63 dotyczy odpisów na amortyzację rzeczowego majątku trwałego, wyposażenia (rzeczowego majątku trwałego nie zaliczonego do środków trwałych) oraz wartości niematerialnych i prawnych (konto 771). Amortyzacja określa nieodwracalny spadek wartości majątku trwałego.

W wierszach 64 i 68 wykazuje się (odpowiednio dla podmiotów finansowych i klientów):

- po stronie przychodów zmniejszenia rezerw tworzonych na wypadek deprecjacji z tytułu likwidacji aktywu ryzykownego lub pokrycia stwierdzonej straty. Jest to rozwiązanie rezerwy, które występuje po zapłaceniu należności, na którą została utworzona. Rozwiązanie rezerwy dotyczy zarówno rozwiązania rezerw na należności od sektora finansowego i niefinansowego,

- po stronie kosztów odpisy z tytułu rezerw zabezpieczających nieregularne należności do sektora finansowego i niefinansowego.

Sumy wierszy 64 i 68 dzieli się w wierszach 65, 66, 67 oraz w wierszach 69,70 i 71 odpowiednio na zabezpieczenia i rozwiązanie zabezpieczeń: poniżej standardu, wątpliwe i stracone.

W wierszu 72 wykazuje się odpisy związane z deprecjacją finansową papierów wartościowych przechowywanych przez bank oraz rozwiązania zabezpieczeń na deprecjację finansową papierów wartościowych.

W wierszu 73 wykazuje się ogólną sumę odpisów na fundusz ryzyka dokonanych w ciężar kosztów, służących pokryciu strat z tytułu udzielonych kredytów i pożyczek oraz na rezerwy celowe utworzone na nieprawidłowe zobowiązania pozabilansowe, a w wierszach 66, 67 i 68 dzieli się tę sumę odpowiednio na fundusze: ryzyka bankowego, inwestycyjne i inne wyodrębnione.

Wiersz 77 jest sumą wierszy 61 i 62.

W wierszu 78 wykazuje się sumę przychodów i kosztów nadzwyczajnych (konta 78 i 88). Do przychodów nadzwyczajnych można zaliczyć m.in. zwyżki wartości związane z odstąpieniem (sprzedaniem) majątku trwałego papierów wartościowych partycypacyjnych i afiliacyjnych oraz inne dochody nadzwyczajne. Do kosztów nadzwyczajnych zalicza się m.in. należności nieściągalne podmiotów finansowych i niefinansowych, zniżki wartości sprzedanego majątku trwałego oraz afiliacyjnych i partycypacyjnych papierów wartościowych i inne koszty nadzwyczajne.

W wierszu 79 wykazuje się straty wynikłe z należności przedawnionych oraz roszczeń i należności umownych względem podmiotów finansowych i niefinansowych.

W wierszu 80 wykazuje się dochody lub straty z tytułu sprzedaży majątku trwałego i udziałów partycypacyjnych lub afilacyjnych po cenie wyższej (niższej) od ceny zakupu (wartości początkowej) pomniejszonej o wartość umorzenia.

W wierszu 81 wykazuje się:

- po stronie przychodów: odszkodowania z tytułu zdarzeń losowych, przedawnione i odpisane zobowiązania oraz kary i grzywny, inwestycje otrzymane nieodpłatnie, dary, nadwyżki kasowe itp.,

- po stronie kosztów: straty w aktywach z tytułu zdarzeń losowych oraz koszty związane z usuwaniem skutków tych zdarzeń, odsetki i opłaty sądowe o charakterze sankcyjnym, darowizny majątku trwałego i inwestycji w toku itp.

W wierszu 82 lub 83 wykazuje się odpowiednio zysk brutto lub stratę brutto, która stanowi różnicę pomiędzy przychodami i kosztami (rubr. 1 - 3 i 2 - 4).

W wierszu 84 lub 85 wykazuje się odpowiednio sumę obowiązkowych odpisów zmniejszających zysk lub powiększających stratę (podatek dochodowy - w. 86, wpłata z zysku NBP do budżetu - w. 87, dywidenda od zysku odprowadzana od budżetu państwa przez banki - spółki akcyjne, w których Skarb Państwa ma swoje udziały - w. 88 i podatek od wzrostu wynagrodzeń - w. 89 oraz pozostałe zmniejszenia obowiązkowe - w. 90.

W wierszu 91 wykazuje się zysk netto, który otrzymuje się po pomniejszeniu zysku brutto o obowiązkowe odpisy (w. 84).

W wierszu 92 wykazuje się stratę netto, którą otrzymuje się powiększając stratę brutto o obowiązkowe zwiększenia (w. 85).

Dział 2. Podatek od towarów i usług

Dział 2 wypełniają banki obowiązane do składania deklaracji podatkowej podatku od towarów i usług "VAT".

W wierszu 01 - wykazuje się kwotę (zafakturowaną) należnego podatku ogółem z działalności gospodarczej obejmującej:

- sprzedaż towarów i innych rzeczowych składników majątku,

- odpłatne świadczenie usług na terytorium RP.

W wierszu 02 - wykazuje się kwotę naliczanego podatku ogółem, zgodnie z art. 19 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym z dnia 8 stycznia 1993 r. (Dz. U. Nr 11, poz. 50, Nr 28, poz. 127 i Nr 129, poz. 599).

Uwaga. Do kosztów działalności ubocznej banków, obowiązanych do składania deklaracji podatkowej podatku do towarów i usług "VAT" nie wlicza się naliczonego "VAT", który potrącany jest z należnego "VAT".

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

F - 01/u

Sprawozdanie o wyniku finansowym działalności instytucji ubezpieczeniowej za okres od początku roku do końca kwartału ..... 199... r.

grafika

OBJAŚNIENIA DO FORMULARZA F-01/u

Użyte w formularzu określenia oznaczają:

1)
reasekurator - inny ubezpieczyciel udzielający ubezpieczycielowi ochrony reasekuracyjnej (reasekurator, retrocesjonariusz),
2)
cedent - inny ubezpieczyciel, któremu ubezpieczyciel udziela ochrony reasekuracyjnej (cedent, retrocedent),
3)
ubezpieczenia bezpośrednie - ubezpieczenia obowiązkowe powstające z mocy ustawy i dobrowolnie zawierane na podstawie umowy,
4)
ubezpieczenia pośrednie - koasekuracja czynna i reasekuracja czynna - są to ubezpieczenia krajowe i zagraniczne, odstępowane ubezpieczycielowi przez krajowej i zagraniczne towarzystwa ubezpieczeniowe,
5)
rezerwa składek - przeniesienie na przyszłe lata części składek przypisanych w roku obrotowym za okresy ubezpieczenia, które nie wygasają z końcem bieżącego roku obrotowego,
6)
komisarka awaryjna - ustalanie rozmiarów i przyczyn szkód, zabezpieczenie - uzyskiwanie gwarancji dochodzenia roszczeń oraz wykonywanie innych czynności osób fizycznych lub prawnych w kraju i za granicą.

Dział 1. Przychody

W wierszu 02 należy podać kwotę składek wynikających z bezpośrednich umów ubezpieczyciela z ubezpieczającym, należnych w okresie sprawozdawczym, łącznie ze wszystkimi dodatkami i uzupełnieniami za okresy zaległe po potrąceniu stron, zwrotów, upustów i wszelkich zniżek i bonifikat.

W wierszu 03 należy podać kwotę składek z ubezpieczeń objętych obowiązkiem ustawowym.

W wierszu 08 należy podać kwotę składek z ubezpieczeń zawartych na podstawie dobrowolnych umów między ubezpieczycielem a ubezpieczającym.

W wierszu 09 należy podać kwotę składek z ubezpieczeń dobrowolnych majątkowych. Do wiersza tego nie należy dodawać kwoty składek ubezpieczeń majątkowych wykazanych w ubezpieczeniach obowiązkowych.

Wiersz 25 obejmuje kwotę składek przekazanych ubezpieczycielowi przez innych ubezpieczycieli krajowych i zagranicznych w ramach reasekuracji i koasekuracji czynnej. Wiersz ten jest sumą wierszy 26 i 27.

W wierszu 28 należy podać kwotę składek z części ubezpieczeń krajowych cedowanych krajowym i zagranicznym towarzystwom ubezpieczeniowym, z części składek zagranicznych ubezpieczeń cedowanych innym ubezpieczycielom oraz koszty związane z reasekuracją bierną i retrocesją. Kwotę tę należy podać ze znakiem ujemnym.

W wierszu 31 należy podać kwotę innych przychodów technicznych na udziale własnym, do których można zaliczyć m.in. opłaty za wystawienie duplikatów polis ubezpieczeniowych, odsetki karne za nie uregulowane w terminie opłaty składek ubezpieczeniowych itp.

W wierszu 32 należy podać łączną kwotę przychodów uzyskanych z lokat kapitałowych.

W wierszu 44 należy podać kwotę obejmującą nie zainkasowane do końca okresu sprawozdawczego odsetek (prowizje), czynsze i tenuty należna ubezpieczycielowi.

W wierszu 45 należy podać łączną kwotę przychodów obejmujących:

- przychody ze sprzedaży wartości pieniężnych (pomniejszone o koszt własny ich osiągnięcia), np. dodatnie różnice kursowe walut obcych,

- przychody z tytułu wykonywanych czynności komisarza awaryjnego i pośrednika ubezpieczeniowego (wynik netto tej działalności),

- przychody z tytułu sprzedaży materiałów, likwidacji środków trwałych i inwestycji,

- zmniejszenie stanu rezerw składek.

Dział 2. Koszty

Uwaga. Instytucje ubezpieczeniowe, które są obowiązane do składania deklaracji podatkowej od towarów i usług "VAT", nie wliczają do kosztów naliczonego "VAT", który potrącany jest z należnego "VAT".

Powyższa uwaga odnosi się jedynie do części działalności instytucji ubezpieczeniowej objętej ustawą z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50, Dz. U. Nr 28, poz. 127, Dz. U. Nr 129, poz. 599 i z 1994 r. Dz. U. Nr 132, poz. 670) (przekazanie przez podatnika towarów i usług na potrzeby reprezentacji i reklamy).

W wierszu 02 należy podać kwotę obejmującą wszelkie wypłaty i zarachowania (rozliczenia w kompensacie z należnościami) z ubezpieczeń bezpośrednich, dokonane w okresie sprawozdawczym z tytułu odszkodowań i świadczeń za szkody i wypadki zaistniałe w okresie sprawozdawczym lub w okresach poprzednich. Do kwoty tej należy również zaliczyć wszystkie bezpośrednie i pośrednie koszty likwidacji szkód i windykacji regresów, zmniejszone o zwroty, regresy i wszelkie odzyski. Do kosztów likwidacji szkód i windykacji regresów zalicza się również koszty postępowania spornego.

W wierszu 03 należy wpisać kwotę obejmującą wszelkie wpłaty i zarachowania za szkody powstałe z ubezpieczeń obowiązkowych.

W wierszu 08 należy wpisać sumę obejmującą wszelkie wypłaty i zarachowania z ubezpieczeń dobrowolnych.

W wierszu 25 należy wpisać kwotę odszkodowań z tytułu koasekuracji w części przypadającej na udział ubezpieczyciela, rozliczone przez cedentów odszkodowania z tytułu reasekuracji czynnej oraz wszelkie koszty poniesione z tego tytułu zmniejszone o zwroty, regresy i odzyski.

W wierszu 28 należy podać kwotę odszkodowań i świadczeń przypadających na reasekuratorów. Kwotę tę należy wpisać ze znakiem ujemnym.

W wierszu 29 należy podać kwotę obejmującą dywidendy, premie (bonifikaty) i udziały w zyskach wypłacone osobom ubezpieczonym lub uprawnionym zgodnie z umowami ubezpieczeniowymi. W kwocie tej wykazuje się również przyrost lub zmniejszenie rezerwy na nie wypłacone dywidendy i udział w zyskach ubezpieczyciela.

W wierszu 32 należy podać kwotę zawierającą wszystkie koszty związane z działalnością lokacyjną, m. in. koszty zakupu sprzedanych papierów wartościowych, odsetki od pobranych kredytów i obligacji, koszty utrzymania nieruchomości stanowiących lokatę kapitału, ujemny wynik z tytułu rewaloryzacji lokat, dyskonto przy sprzedaży weksli, czeków obcych i papierów wartościowych, ujemne różnice kursowe itp.

W wierszu 39 należy wpisać kwotę zawierającą wszystkie koszty bezpośrednie związane z pozyskaniem i zawarciem ubezpieczenia oraz inkasem składki (prowizje ajencyjne i brokerskie, koszty badań lekarskich, koszty ekspertyz i atestów przy ocenie ryzyka itp.). Do kwoty tej nie wlicza się natomiast wynagrodzeń pracowniczych z tytułu umowy o pracę, nawet w przypadku, gdy pracownicy ci zajmują się wyłącznie sprawami dotyczącymi akwizycji ubezpieczeń.

W wierszu 40 należy uwzględnić prowizje reasekuracyjne i udziały w zyskach uzyskane od reasekuratorów. Kwotę tę należy wpisać ze znakiem ujemnym.

W wierszu 41 należy wpisać kwotę obejmującą wszelkie koszty zarządu i administracji, w tym wydatki na personel i koszty eksploatacyjne oraz wszelkie koszty o charakterze ogólnym dotyczące działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej.

W wierszu 42 należy podać kwotę obejmującą wynagrodzenia osobowe brutto, łącznie z wypłatami z zysku do podziału oraz nagrodami z zakładowego funduszu nagród.

W wierszu 61 należy podać zmiany stanu wszystkich rezerw tworzonych przez ubezpieczyciela, jakie zanotowano na koniec okresu sprawozdawczego w porównaniu do stanu rezerw na początek okresu sprawozdawczego. Ewentualny przyrost rezerw należy zmniejszyć o udział reasekuratorów w tych rezerwach. Zmniejszenie stanu rezerw na udziale własnym ubezpieczyciela w okresie sprawozdawczym stanowi zmniejszenie kosztów uzyskania przychodów i winno być wykazane ze znakiem ujemnym.

Dział 3. Wynik finansowy

W wierszu 01 należy wpisać kwotę stanowiącą różnicę między przychodami (w. 01 dz. 1) i kosztami (w. 01 dz. 2).

W wierszu 02 należy wpisać kwotę zysków nadzwyczajnych dotyczących m.in. odszkodowań z tytułu zdarzeń losowych w zakresie gospodarki własnej ubezpieczyciela, przedawnione, odpisane lub umowne zobowiązania oraz kary i grzywny, inwestycje otrzymane nieodpłatnie, dary, nadwyżki kasowe itd.

W wierszu 03 należy wpisać kwotę strat nadzwyczajnych dotyczących m.in. strat z tytułu zdarzeń losowych w zakresie gospodarki własnej ubezpieczyciela oraz koszty związane z usuwaniem skutków tych zdarzeń, odsetki i opłaty sądowe o charakterze sankcyjnym, darowizny majątku trwałego i inwestycji w toku, wyniki obniżenia wartości składników majątku obrotowego itp.

W wierszu 04 lub 05 należy wpisać kwotę wynikającą z dodania do wyniku finansowego działalności gospodarczej (w. 01 dz. 3) sumy zysków nadzwyczajnych (w. 02 dz. 3) i odjęcia sumy strat nadzwyczajnych (w. 03 dz. 3).

W wierszu 10 lub 11 należy wpisać kwotę wynikającą z odjęcia od (lub dodatnia do) kwoty z wiersza 04 (lub 05) obowiązkowego zmniejszenia zysku (w. 06 dz. 3).

Dział 4. Podatek od towarów i usług (VAT)

Wiersze 1 - 7 wypełniają instytucje ubezpieczeniowe zobowiązane do składania deklaracji podatkowej od towarów i usług "VAT" (Dz. U. z 1993 r. Nr 11, poz. 50, Nr 28, poz. 127, Nr 129, poz. 599 i z 1994 r. Nr 132, poz. 670).

W wierszu 1 należy wykazać kwotę (zafakturowaną) należnego podatku ogółem z działalności gospodarczej obejmującej:

- sprzedaż towarów i innych rzeczowych składników majątku,

- odpłatne świadczenia usług na terytorium RP.

W wierszu 2 należy wykazać kwotę naliczonego podatku ogółem - zgodnie z art. 19, ust. 2 ustawy.

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

F - 01/m

Sprawozdanie o wyniku finansowym działalności domu /biura/ maklerskiego za okres od początku roku do końca kwartału .... 199... r.

grafika

OBJAŚNIENIA DO FORMULARZA F-01/m

Statystyczne sprawozdanie finansowe o wyniku finansowym działalności domu (biura) maklerskiego jest sprawozdaniem kwartalnym. Zakres podmiotowy sprawozdania obejmuje domy maklerskie (nie mające osobowości prawnej) działające w ramach struktur bankowych oraz samodzielne domy (biura) maklerskie prowadzone przez osoby prawne lub organizacje nie posiadające osobowości prawnej.

Poszczególne rodzaje danych o wyniku finansowym zostały pogrupowane w sprawozdaniu w trzy odrębne działy: przychody, koszty i wynik finansowy. Ponadto sprawozdanie zawiera dane uzupełniające wyodrębnione w dziale 4.

Dział 1. Przychody

W wierszu 02 wykazuje się sumę prowizji uzyskanych od operacji sprzedaży lub zakupu oznaczonych papierów wartościowych w imieniu własnym, lecz na rachunek dającego zlecenie oraz prowizji ze sprzedaży jednostek uczestnictwa funduszy powierniczych.

W wierszu 03 wykazuje się prowizje z tytułu oferowania akcji w pierwotnym obrocie z wyłączeniem przychodów z tytułów wymienionych w wierszach 15 i 16 działu 1.

W wierszu 04 wykazuje się prowizje z tytułu oferowania akcji w obrocie wtórnym z wyłączeniem prowizji pobieranych z tytułu czynności oferowania papierów wartościowych.

W wierszu 05 wykazuje się prowizje z tytułu oferowania obligacji w obrocie pierwotnym z wyłączeniem przychodów z tytułów wymienionych w wierszach 15 i 16 działu 1.

W wierszu 08 wykazuje się przychody uzyskane ze sprzedaży papierów wartościowych dokonywanej na własny rachunek według ceny zbytu.

W wierszu 09 - 13 wykazuje się przychody ze sprzedaży poszczególnych rodzajów papierów wartościowych wyszczególnionych w kolejnych wierszach.

W wierszu 14 wykazuje się przychody uzyskane z tytułu zarządzania cudzym pakietem papierów wartościowych na zlecenie, wykonywane w ramach prowadzenia działalności doradczej przez maklerów lub doradców w zakresie publicznego obrotu papierami wartościowymi.

W wierszu 15 wykazuje się wszelkie przychody z usług wykonywanych na rzecz emitenta lub wprowadzającego, związanych z oferowaniem papierów wartościowych w publicznym obrocie (np. opracowanie prospektu emisyjnego, gwarantowanie, emisji, organizowanie konsorcjum oferującego przygotowanie umów o gwarancji, organizowanie konsorcjów gwarantów).

W wierszu 16 wykazuje się przychody za udzielanie emitentowi gwarancji z tytułu emisji papierów wartościowych. Czynność ta nie musi być związana z pełnieniem funkcji oferującego. W wierszu tym nie uwzględnia się przychodów wynikających z nabycia przez dom (biuro) maklerskie części lub całości emisji po ustalonej cenie, a następnie sprzedaży tych papierów (w roli wprowadzającego) na własne ryzyko. Tego rodzaju przychody należy zaliczyć odpowiednio do wierszy 9, 11 lub 13.

W wierszu 17 wpisuje się przychody uzyskane z tytułu świadczenia na rzecz klientów zawodowych usług doradztwa w zakresie obrotu papierami wartościowymi.

W wierszu 18 wykazuje się przychody z usług dotyczących prowadzenia rachunków papierów wartościowych i rachunków pieniężnych klientów (np. opłaty za otwieranie i prowadzenie tych rachunków).

W wierszu 19 wykazuje się sumę przychodów uzyskanych z odsetek od obligacji i bonów będących własnością domu (biura) maklerskiego, z własnych lokat i depozytów bankowych oraz z odsetek od środków pieniężnych klientów.

W wierszu 23 wykazuje się sumę przychodów uzyskanych w ramach dywidendy z akcji posiadanych jako własne aktywa trwałe lub w ramach działalności dealerskiej.

W wierszu 24 wykazuje się dochody z działalności operacyjnej nie wymienione w poprzednich wierszach m. in. dochody uzyskiwane z tytułu pełnienia funkcji specjalisty na giełdzie.

W wierszu 25 wykazuje się przychody wynikające ze świadczenia usług nie wyszczególnionych w w/w wierszach a mające charakter regularny (np. czynsze).

Dział 2. Koszty

W wierszu 02 wykazuje się sumę kosztów nabycia sprzedanych papierów wartościowych oraz koszty nabycia innych papierów wartościowych.

Uwaga. Do kosztów nie wlicza się naliczonego "VAT", który potrącany jest z należnego "VAT". Powyższa uwaga odnosi się do innych wierszy dotyczących kosztów.

W wierszach 03 - 06 wpisuje się odpowiednio koszty nabycia wymienionych w poszczególnych wierszach rodzajów sprzedanych papierów wartościowych.

W wierszu 07 wpisuje się koszty nabycia nie wymienionych wyżej papierów wartościowych, w tym papierów wartościowych posiadanych jako własne aktywa trwałe.

W wierszu 08 wykazuje się pozostałe koszty operacji na papierach wartościowych, które nie zostały uwzględnione w powyższych wierszach dotyczących operacji papierami wartościowymi dokonywanymi na własny rachunek.

W wierszu 09 wykazuje się koszty, z tytułu naliczonych odsetek od środków zdeponowanych na rachunkach pieniężnych inwestorów.

W wierszu 10 wykazuje się wszelkie opłaty wynikające ze świadczonych przez giełdę usług m. in. za korzystanie z urządzeń giełdy, opłaty transakcyjne.

W wierszu 11 wykazuje się opłaty za usługi świadczone przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych.

W wierszu 12 wykazuje się koszty związane z personelem, podatki i opłaty od wynagrodzeń, wydatki administracyjne i pozostałe, przy czym wiersz ten stanowi sumę wierszy 13, 17, 23 i 24.

W wierszu 13 wykazuje się koszty osobowe bezpośrednie (wynagrodzenia) i pośrednie (odpisy na świadczenia socjalne, narzuty na wynagrodzenia itd.).

W wierszu 14 wykazuje się koszty z tytułu wynagrodzeń za prace, umów zlecenia oraz umów o dzieło. Dotyczy to zarówno wypłat pieniężnych jak i wypłat w naturze przeliczonych odpowiednio na złote.

W wierszu 15 wykazuje się sumę podatków i opłat od wynagrodzeń zaliczanych w koszty działalności domu (biura) maklerskiego. Z sumy tej wydziela się w wierszu 16 opłaty z tytułu ubezpieczeń społecznych.

W wierszu 17 wykazuje się koszty związane z działalnością administracyjną, tj. wydatki na zakup dóbr konsumpcyjnych, na podróże służbowe, usługi obce i czynsze.

W wierszu 18 wykazuje się koszty opału, paliw i energii, części zamiennych do samochodów, materiałów reklamowych, materiałów do remontu pomieszczeń, koszty druków i formularzy, zakupu wydawnictw, książek i czasopism itd.

W wierszu 20 wykazuje się koszty podróży służbowych krajowych i zagranicznych, w tym koszty użycia własnych pojazdów samochodowych do celów podróży służbowych.

W wierszu 21 wykazuje się koszty wszelkich usług obcych np. usługi komunalne, transportowe (bez opłat o charakterze sankcyjnym), łączności, informatyczne, remontowe i konserwacyjne (bez kosztów remontów pokrywanych przez instytucje ubezpieczeniowe), koszty reklamy, szkoleń, dopłaty do biletów itd.

W wierszu 23 wykazuje się wydatki dotyczące pozostałej działalności pozaeksploatacyjnej nie ujęte w wierszu 16, a głównie wydatki reprezentacyjne, ekwiwalenty, odprawy i inne wypłaty nie zaliczone do wynagrodzeń, koszty żywienia przyzakładowego, koszty usług pralniczych, opłaty za eksploatację środków trwałych w ramach umów leasingowych lub innych umów.

W wierszu 24 wykazuje się sumę podatków i opłat dotyczących działalności domu (biura) maklerskiego, jak podatki od środków transportu, od nieruchomości, gruntów, opłaty na rzecz organów administracji centralnej i terenowej, opłaty notarialne i sądowe (nie związane z dochodzeniem roszczeń) oraz składki na ubezpieczenia majątkowe i osobowe.

W wierszu 26 wykazuje się sumę odpisów na rezerwy tworzone przez dom (biuro) maklerskie a zaliczane w koszty działalności.

W wierszu 27 wykazuje się sumę odpisów na amortyzację rzeczowego majątku trwałego, wyposażenia (rzeczowego majątku trwałego nie zaliczonego do środków trwałych), wartości niematerialnych i prawnych.

Dział 3. Wynik finansowy

W wierszu 01 wpisuje się wynik działalności brutto, który stanowi różnicę między sumą przychodów (w. 01 dział 1) i sumą kosztów (w. 01 dział 2) pomniejszonych o odpisy na amortyzację i rezerwy (w. 26 i 27 dział 2).

W wierszu 02 wykazuje się wynik działalności netto, który stanowi różnicę między sumą przychodów (w. 01 - dział 1) i sumą kosztów (w. 01 dział 2).

W wierszu 03 wykazuje się zyski nadzwyczajne np. odszkodowania z tytułu zdarzeń losowych, przedawnione i odpisane zobowiązania oraz kary i grzywny, inwestycje otrzymane nieodpłatnie, dary, nadwyżki kasowe itp.

W wierszu 04 wykazuje się sumę strat nadzwyczajnych, do których zalicza się m. in. należności nieściągalne, zniżki wartości sprzedanego majątku trwałego oraz inne straty nadzwyczajne.

W wierszu 05 lub 06 wykazuje się zysk lub stratę brutto, które stanowią wynik działalności netto (w. 02 - dział 3) powiększony o zyski nadzwyczajne (w. 03 - dział 3) i pomniejszony o straty nadzwyczajne (w. 04 - dział 3).

W wierszu 07 wykazuje się sumę obowiązkowych odpisów zmniejszających zysk lub powiększających stratę (w. 08 - podatek dochodowy, w. 09 - podatek od wzrostu wynagrodzeń, w. 10 - inne zmniejszenia zysku lub zwiększenia straty).

W wierszach 11 i 12 wykazuje się zysk lub stratę netto, które wynikają z pomniejszenia zysku brutto lub powiększenia straty brutto o obowiązkowe odpisy z zysku.

Dział 4. Dane uzupełniające

a/ dotyczące podatku od towarów i usług (VAT)

Wiersze 1 - 7 wypełniają domy maklerskie obowiązane do składania deklaracji podatkowej podatku od towarów i usług "VAT" (Dz. U. z 1993 r. Nr 11, poz. 50 zm. Nr 28, poz. 127 i Nr 129, poz. 599 i z 1994 r. Nr 132, poz. 670).

W wierszu 1 wykazuje się kwotę (zafakturowaną) należnego podatku ogółem z działalności gospodarczej obejmującej:

- sprzedaż towarów i innych rzeczowych składników majątku,

- odpłatne świadczenie usług na terytorium RP.

W wierszu 2 wykazuje się kwotę naliczonego podatku ogółem - zgodnie z art. 19 ust. 2 ustawy.

b/ dotyczące inwestorów

W wierszu 01 wykazuje się w rubryce 1 liczbę rachunków inwestycyjnych założonych przez wszystkich inwestorów obsługiwanych przez dom (biuro) maklerskie, a w rubryce 2 wartość środków pieniężnych ulokowanych na tych rachunkach wg stanu na koniec okresu sprawozdawczego.

W wierszach 02 - 08 wpisuje się liczbę rachunków i stan środków pieniężnych na tych rachunkach wg podziału podmiotowego inwestorów wyszczególnionego w kolejnych wierszach.

W wierszu 09 w kolumnie 2 wykazuje się wartość posiadanych przez klientów biura maklerskiego papierów wartościowych wg stanu na koniec okresu sprawozdawczego. Wartość papierów wartościowych podaje się w cenach rynkowych wg notowań kursów na ostatniej sesji giełdowej przed końcem okresu sprawozdawczego.

W wierszach 10 - 16 wykazuje się wartość rynkową papierów wartościowych wg podziału podmiotowego inwestorów, wyszczególnionego w odpowiednich wierszach.

c/ dotyczące papierów wartościowych

W wierszu 1 wykazuje się wartość nabycia (rubryka 1) i wartość rynkową (rubryka 2) długoterminowych papierów wartościowych posiadanych jako własne aktywa trwałe oraz krótkoterminowych papierów wartościowych. Wartość rynkową papierów wartościowych ustala się wg objaśnień podanych w w. 9 - dział 4b.

W wierszach 2 - 8 podaje się wartość nabycia i wartość rynkową papierów wartościowych wg rodzaju wyszczególnionego w kolejnych wierszach.