Obowiązki sprawozdawcze banków i instytucji ubezpieczeniowych w zakresie statystyki finansów.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.GUS.1991.4.31

Akt utracił moc
Wersja od: 27 marca 1991 r.

ZARZĄDZENIE Nr 5
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU STATYSTYCZNEGO
z dnia 21 marca 1991 r.
w sprawie obowiązków sprawozdawczych banków i instytucji ubezpieczeniowych w zakresie statystyki finansów

(znak: MD-7-01)

Na podstawie art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o statystyce państwowej (Dz. U. z 1989 r. Nr 40, poz. 221) zarządza się, co następuje:

§  1.
1.
W roku 1991 banki sporządzają i przekazują sprawozdania statystyczne F-01b - sprawozdanie o przychodach, kosztach i wyniku finansowym na formularzu w terminach i według zasad ustalonych zarządzeniem nr 79 Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 4 grudnia 1989 r. w sprawie obowiązków sprawozdawczych w zakresie statystyki finansów (Dz. Urz. GUS Nr 35, poz. 83 i z 1990 r. Nr 14, poz. 69).
2.
W przypadku decyzji Narodowego Banku Polskiego o zbieraniu zbliżonego do podanego w formularzu F-01b zakresu informacji, Główny Urząd Statystyczny zaniecha zbierania sprawozdania F-01b ograniczając zestaw informacji do informacji zbiorczych Narodowego Banku Polskiego.
§  2.
1.
Formularz sprawozdawczy F-01u wprowadzony zarządzeniem powołanym w § 1 otrzymuje brzmienie określone w załączniku do niniejszego zarządzenia.
2.
Obowiązek sporządzania i przekazywania sprawozdań na formularzu F-01u - sprawozdanie o przychodach, kosztach i wyniku finansowym mają ubezpieczyciele prowadzący działalność w zakresie ubezpieczeń majątkowych i osobowych.
3.
Zasady sporządzania i terminy składania sprawozdań F-01u określa zarządzenie powołane w § 1.
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK 

F-01/u

Sprawozdanie o przychodach, kosztach i wyniku finansowym za okres od początku roku do końca ... kwartału 199 ... r.

grafika

Objaśnienia do formularza F-01/U

Użyte w formularzu określenia oznaczają:

1)
przedsiębiorstwa zależne - podmioty gospodarcze zależne od ubezpieczyciela lub od których ubezpieczyciel jest zależny. Zależność określa pakiet akcji, udziałów lub wkładów uprawniający do więcej niż 25% liczby głosów, przywiązanych do wszystkich akcji, udziałów lub wkładów,
2)
reasekurator - inny ubezpieczyciel udzielający ubezpieczycielowi ochrony reasekuracyjnej (reasekurator, retrocesjonariusz),
3)
cedent - inny ubezpieczyciel, któremu ubezpieczyciel udziela ochrony reasekuracyjnej (cedent, retrocedent),
4)
ubezpieczenia bezpośrednie - ubezpieczenia ustawowe powstające z mocy ustawy i umowne zawierane na podstawie umowy,
5)
ubezpieczenia pośrednie - koasekuracja czynna i reasekuracja czynna - są to ubezpieczenia zagraniczne, odstępowane ubezpieczycielowi przez zagraniczne towarzystwa ubezpieczeniowe,
6)
rezerwa składek - przeniesienie na przyszłe lata części składek przypisanych w roku obrotowym, za okresy ubezpieczenia, które nie wygasają z końcem bieżącego roku obrotowego,
7)
komisarka awaryjna - ustalenie rozmiarów i przyczyn szkód, zabezpieczenie uzyskiwanie gwarancji dochodzenia roszczeń oraz wykonywanie innych czynności związanych z likwidacją szkód w imieniu i na rzecz zlecających te czynności osób fizycznych lub prawnych w kraju i za granicą.

Dział 1. Przychody

W wierszu 02 należy podać kwotę składek wynikających z bezpośrednich umów ubezpieczyciela z ubezpieczającym, należnych w okresie sprawozdawczym, łącznie ze wszystkimi dodatkami i uzupełnieniami za okresy zaległe po potrąceniu storn, zwrotów, upustów i wszelkich zniżek i bonifikat.

Wiersz 03 obejmuje kwotę składek przekazanych ubezpieczycielowi przez innych ubezpieczycieli krajowych i zagranicznych w ramach reasekuracji i koasekuracji czynnej. Wiersz ten jest sumą wierszy 04 i 05.

W wierszu 06 należy wpisać przychody netto uzyskane z tytułu prowizji i udziału w zyskach z ubezpieczeń i reasekuracji.

Wiersz 07 obejmuje kwotę odszkodowań i świadczeń przypadających na reasekurantów.

W wierszu 09 należy podać łączną kwotę przychodów uzyskanych z lokat kapitałowych. Kwota podana w wierszu 11 nie może być wyższa od kwoty z wiersza 10.

W wierszu 17 wykazana kwota powinna uwzględnić nie zainkasowane do końca okresu sprawozdawczego odsetki (prowizje), czynsze i tenuty należne ubezpieczycielowi.

Pozostałe przychody przedstawione w wierszu 18 obejmują:

- przychody ze sprzedaży wartości pieniężnych (pomniejszone o koszt własny ich osiągnięcia), np. dodatnie różnice kursowe walut obcych,

- przychody z tytułu wykonywanych czynności komisarza awaryjnego i pośrednika ubezpieczeniowego (wynik netto tej działalności),

- odsetki bankowe od terminowych i bieżących wkładów bankowych, odsetki od depozytów rachunkowych,

- przychody z tytułu sprzedaży materiałów, likwidacji środków trwałych i inwestycji,

- zmniejszenie stanu rezerwy składek.

Dział 2. Koszty

W wierszu 02 należy podać kwotę obejmującą wszelkie wypłaty i zarachowania (rozliczenia w kompensacie z należnościami) z ubezpieczeń bezpośrednich dokonane w okresie sprawozdawczym z tytułu odszkodowań i świadczeń za szkody i wypadki zaistniałe w okresie sprawozdawczym lub w okresach poprzednich. Do kwoty tej należy również zaliczyć wszystkie bezpośrednie i pośrednie koszty likwidacji szkód i windykacji regresów, zmniejszone o zwroty, regresy i wszelkie odzyski. Do kosztów likwidacji szkód i windykacji regresów zalicza się również koszty postępowania spornego oraz zwiększenie stanu rezerw na nie wypłacone odszkodowania i świadczenia.

W wierszu 03 należy wpisać kwotę odszkodowań z tytułu koasekuracji w części przypadającej na udział ubezpieczyciela, rozliczone przez cedentów odszkodowania z tytułu reasekuracji czynnej oraz wszelkie koszty poniesione z tego tytułu zmniejszone o zwroty, regresy i odzyski.

W wierszu 06 wpisuje się kwotę składającą się z części ubezpieczeń krajowych cedowanych zagranicznym towarzystwom ubezpieczeniowym, części zagranicznych ubezpieczeń cedowanych innym ubezpieczycielom i kosztów związanych z reasekuracją bierną i retrocesją.

W wierszu 09 należy podać kwotę obejmującą dywidendy, premie (bonifikaty) i udziały w zyskach wypłacone osobom ubezpieczonym zgodnie z umowami ubezpieczeniowymi. W kwocie tej wykazuje się również przyrost lub zmniejszenie rezerwy na nie wypłacone dywidendy i udział w zyskach ubezpieczyciela.

W wierszu 12 należy podać kwotę zawierającą wszystkie koszty związane z działalnością lokacyjną, m.in. koszty dotyczące utrzymania nieruchomości stanowiących lokatę kapitału, ujemny wynik z tytułu rewaloryzacji lokat, dyskonto przy sprzedaży weksli, czeków obcych i papierów wartościowych, ujemne różnice kursowe itp.

Kwota w wierszu 18 dotyczy wszelkich kosztów bezpośrednich związanych z pozyskaniem i zawarciem ubezpieczenia oraz inkasem składki (prowizje ajencyjne i brokerskie, koszty badań lekarskich, koszty ekspertyz i atestów przy ocenie ryzyka itp.). Do kwoty tej nie wlicza się natomiast wynagrodzeń pracowniczych z tytułu umowy o pracę, nawet w przypadku gdy pracownicy ci zajmują się wyłącznie sprawami dotyczącymi akwizycji ubezpieczeń. W wierszu 17 należy uwzględnić również prowizje reasekuracyjne i udziały w zyskach płacone cedentom.

W wierszu 19 wykazana kwota obejmuje wszelkie koszty zarządu i administracji oraz wszelkie koszty o charakterze ogólnym dotyczące działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej.

Kwota podana w wierszu 26 nie może być większa od kwoty przedstawionej w wierszu 25.

Suma kwot z wiersza 28 i 29 nie może być większa od kwoty wykazanej w wierszu 27.

W wierszu 20 wykazana kwota powinna obejmować wynagrodzenia osobowe łącznie z wypłatami z zysku do podziału oraz nagrodami z zakładowego funduszu nagród.

Kwota w wierszu 32 powinna zawierać koszt wszystkich usług, jakie banki świadczą na rzecz ubezpieczyciela, łącznie z odsetkami od zaciągniętych kredytów i pożyczek.

W wierszu 33 podana kwota musi być wyższa lub równa sumie kwot z wierszy: 34, 35, 36, 37 i 38.

W wierszu 39 należy podać zmiany stanu wszystkich rezerw tworzonych przez ubezpieczyciela, jakie zanotowano na koniec okresu sprawozdawczego w porównaniu do stanu rezerw na początku okresu sprawozdawczego. Ewentualny przyrost rezerw należy zmniejszyć o udział reasekurantów w tych rezerwach. Zmniejszenie stanu rezerw na udziale własnym ubezpieczyciela w okresie sprawozdawczym stanowi zmniejszenie kosztów uzyskania przychodów i winno być wykazane ze znakiem ujemnym.