Obowiązek jednorazowego przekazania danych statystycznych w zakresie popytu na pracę.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.GUS.1995.19.113

Akt utracił moc
Wersja od: 26 października 1995 r.

ZARZĄDZENIE Nr 40
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU STATYSTYCZNEGO
z dnia 24 października 1995 r.
w sprawie obowiązku jednorazowego przekazania danych statystycznych w zakresie popytu na pracę

(znak: PR-3-020-1)

Na podstawie art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o statystyce państwowej (Dz. U. z 1989 r. Nr 40, poz. 221) w związku z poz. 06.1.07 Programu badań statystycznych na lata 1991-1995, stanowiącego załącznik do uchwały nr 207/90 Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 1990 r., zarządza się, co następuje:

§  1.
1.
Wprowadza się obowiązek przekazania danych statystycznych w zakresie popytu na pracę na formularz ankiety "Badanie popytu na pracę", którego wzór stanowi załącznik do zarządzenia.
2.
Obowiązek, o którym mowa w ust. 1, dotyczy podmiotów, do których urzędy statystyczne prześlą formularz ankiety, a w szczególności:

- osób prawnych,

- samodzielnych jednostek nie mających osobowości prawnej (z wyłączeniem jednostek i zakładów budżetowych oraz gospodarstw pomocniczych jednostek budżetowych),

- osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą,

jeśli spełniają one następujące warunki:

1)
liczba pracujących jest większa niż 50 osób, a prowadzona działalność gospodarcza jest zaklasyfikowana według EKD do działalności w zakresie górnictwa i kopalnictwa (sekcja C) oraz działalności produkcyjnej (sekcja D),
2)
liczba pracujących jest większa niż 20 osób, a prowadzona działalność gospodarcza jest zaklasyfikowana według EKD do działalności w zakresie leśnictwa, pozyskiwania drewna i pokrewnych działalności usługowych (dział 02), rybołówstwa w wodach morskich (podklasa 05.01.20), zaopatrywania w energię elektryczną, gaz i wodę (sekcja E), budownictwa (sekcja F), handlu hurtowego i detalicznego; napraw pojazdów mechanicznych, motocykli oraz artykułów przeznaczenia osobistego i użytku domowego (sekcja G), hoteli i restauracji (sekcja H), transportu, gospodarki magazynowej i łączności (sekcja I), obsługi nieruchomości (dział 70), wynajmu maszyn i sprzętu, bez obsługi operatorskiej oraz wypożyczania artykułów przeznaczenia osobistego i użytku domowego (dział 71), informatyki i działalności pokrewnej (dział 72), pozostałej działalności związanej z prowadzeniem interesów (dział 74), odprowadzania ścieków, wywozu śmieci, usług sanitarnych i pokrewnych (dział 90), działalności związanej z rekreacją, kulturą i sportem (dział 92), pozostałej działalności usługowej (dział 93).
§  2.
1.
Określone w § 1 ust. 2 podmioty składają wypełnioną ankietę, bezpośrednio lub za pośrednictwem poczty do urzędu statystycznego właściwego dla województwa, na terenie którego mają siedzibę - w terminie do 11 grudnia 1995 r.
2.
Przedsiębiorstwo "Polskie Koleje Państwowe" przekazuje ankietę w terminie do 15 grudnia 1995 r. do Departamentu Pracy Głównego Urzędu Statystycznego.
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK 

BADANIE POPYTU NA PRACĘ

grafika

Objaśnienia do sporządzenia ankiety

Do pracujących zalicza się wszystkie osoby pozostające w ewidencji jednostki badanej w określonym dniu (niezależnie od faktu, czy jednostka sprawozdawcza jest ich głównym miejscem pracy, czy nie), tj.: osoby zatrudnione na podstawie stosunku pracy (łącznie z sezonowymi i zatrudnionymi dorywczo), wykonujące pracę nakładczą, agentów we wszystkich systemach agencji (łącznie z osobami zatrudnionymi przez agentów) oraz właścicieli w współwłaścicieli.

W danych dotyczących ruchu zatrudnionych (przyjęcia i zwolnienia) nie należy ujmować tzw. ruchu wewnętrznego pracowników.

Za absolwentów należy uznać osoby, które uzyskały świadectwa ukończenia szkół wszelkiego typu, a praca w jednostce badanej będzie ich pierwszą pracą zawodową podjętą w okresie 12 miesięcy od ukończenia nauki.

Przy określaniu zawodu wykonywanego należy precyzyjnie podać jego nazwę (wraz z opisem podstawowych czynności) stosując klasyfikację funkcjonującą w badanej jednostce.

Zgodnie z zarządzeniem wypełnioną ankietę należy przekazać bezpośrednio lub przesłać do urzędu statystycznego województwa, na terenie którego ma siedzibę badana jednostka, w terminie do dnia 11 grudnia 1995 r.