Obliczanie i ewidencja oprocentowania środków trwałych przedsiębiorstw państwowych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MF.1971.4.8

Akt utracił moc
Wersja od: 29 maja 1971 r.

INSTRUKCJA Nr 10/KS
z dnia 5 lutego 1971 r.
w sprawie obliczania i ewidencji oprocentowania środków trwałych przedsiębiorstw państwowych.

W związku z zarządzeniem Ministra Finansów z dnia 31 grudnia 1970 r. w sprawie oprocentowania środków trwałych przedsiębiorstw państwowych (Monitor Polski z 1971 r. Nr 5, poz. 32) - zwanym dalej "zarządzeniem" - ustala się, następujące formy obliczania i ewidencji oprocentowania środków trwałych.
1.
Przedsiębiorstwa obowiązane do oprocentowania środków trwałych (tj. przedsiębiorstwa państwowe, które należą do działów, gałęzi i branż zaliczonych do sfery produkcji materialnej, według wydanej przez Główny Urząd Statystyczny obowiązującej "Klasyfikacji gospodarki narodowej" i które objęte zostały załącznikiem nr 1 do zarządzenia) obliczają miesięczne kwoty oprocentowania w oddzielnej na każdy rok tabeli oprocentowania środków trwałych - zwanej dalej "tabelą".
2.
Tabelę prowadzi się według wzoru załączonego do instrukcji. Służy ona do obliczania i wykazywania w rubrykach oznaczonych symbolem (lub nazwą) kolejnych miesięcy roku:
a)
w poz. od 1 do 7, wypełnianych w tysiącach złotych z jednym znakiem po przecinku (bez stosowania zaokrągleń) - podstawy oprocentowania,
b)
w poz. od 8 do 11, wypełnianych w pełnych złotych (bez stosowania zaokrągleń) - kwot oprocentowania:

– naliczonych w danym miesiącu (poz. 8 i 9),

– przyznanego przedsiębiorstwu, w danym miesiącu, częściowego zwrotu oprocentowania za terminowe lub przedterminowe osiągnięcie projektowanej zdolności produkcyjnej (poz. 10),

– podlegających wpłacie do budżetu za dany miesiąc (poz. 11),

c)
w poz. 12 i 13 - dat i numerów poleceń przelewu do organu finansowego kwoty oprocentowania, obliczonej w poz. 11, a w przypadku zwrotu oprocentowania - dat i numerów dowodów zawierających decyzję organu finansowego.

Prawidłowość dokonanych w poszczególnych miesiącach obliczeń stwierdzają swoim podpisem: pracownik, który tych obliczeń dokonał (poz. 14) i główny księgowy przedsiębiorstwa lub upoważniony przez niego pracownik (poz. 15).

3. 1
W treści tabeli podano w nawiasach, przy poszczególnych pozycjach, odpowiednie paragrafy i ustępy zarządzenia, określające zasady i tryb obliczania oprocentowania środków trwałych, które należy uwzględnić - łącznie z podanymi niżej dodatkowymi wyjaśnieniami - przy wypełnianiu poszczególnych pozycji tabeli.

W poz. 1 podaje się wartość początkową (brutto) wszystkich środków trwałych przedsiębiorstwa, wynikającą z ewidencji księgowej według stanu początkowego na pierwszy dzień miesiąca.

W pozycji tej podaje się zarówno wartość własnych środków trwałych księgowaną na koncie 000 "Środki trwałe" (lub na kontach od 001 do 009), jak też środków trwałych otrzymanych przez przedsiębiorstwo w trwały zarząd i użytkowanie, powiernictwo itp., ewidencjonowanych na koncie pozabilansowym 092 "Środki trwałe obce otrzymane w zarząd i użytkowanie". Są to środki trwałe amortyzowane w przedsiębiorstwie, za użytkowanie których nie ponosi się jednak opłat w formie czynszu dzierżawy.

Stan środków trwałych na dzień 1 stycznia 1971 r. nie powinien obejmować środków przekwalifikowanych do obrotowych.

W poz. 2 wykazuje się wartość początkową środków trwałych nie objętych oprocentowaniem, zgodnie z postanowieniem § 1 uchwały na 178 Rady Ministrów z dnia 9 listopada 1970 r. w sprawie oprocentowania środków trwałych przedsiębiorstw państwowych (Monitor Polski Nr 40, poz. 295), tj. środków trwałych:

- służących działalności o charakterze socjalno-bytowym,

- służących do ochrony powietrza i wód przed zanieczyszczeniem,

- uznanych w obowiązującym trybie za trwale nieczynne.

Do środków trwałych służących działalności socjalno-bytowej zalicza się obiekty majątku trwałego oraz wartość lokali użytkowych (własnych i wynajmowanych od innych jednostek), wydzielonych w przedsiębiorstwie dla celów zakładowej działalności socjalnej oraz usług bytowych, w rozumieniu przepisów §§ 3 i 12 uchwały nr 180 Rady Ministrów z dnia 9 listopada 1970 r. w sprawie funduszu socjalnego w przedsiębiorstwach państwowych (Monitor Polski Nr 40, poz. 297).

W poz. 3 wykazuje się część wartości obiektów majątku trwałego zwolnioną od oprocentowania w okresie osiągania projektowanej zdolności produkcyjnej.

Oblicza się ją według wzorów:

I) ST2 = ST0 - ST1

II) ST1 =

gdzie:

ST0 - wartość początkowa środków trwałych wchodzących w skład zakończonych i oddanych do użytku zadań inwestycyjnych, według stanu na początek tego miesiąca, od którego liczy się dla poszczególnych zadań dyrektywne cykle uruchomienia produkcji i osiągania projektowanej zdolności produkcyjnej; wartość ta powinna wynikać z ewidencji analitycznej majątku trwałego i raz ustalona dla pierwszych obliczeń nie może być później zmieniana (w tej samej wysokości stosuje się ją również przy obliczaniu zwrotów oprocentowania - por. omówienie do poz. 10),

ST1 - część wartości początkowej środków trwałych podlegająca oprocentowaniu w okresie osiągania projektowanej zdolności produkcyjnej,

ST2 - część wartości początkowej środków trwałych zwolniona od oprocentowania w okresie osiągania projektowanej zdolności produkcyjnej,

p - liczba określająca procent zdolności produkcyjnej, która zgodnie z założeniami techniczno-ekonomicznymi inwestycji powinna być osiągnięta w kwartale obejmującym miesiąc, za który liczy się oprocentowanie środków trwałych;

w każdym miesiącu, w którym - zgodnie z założeniami techniczno-ekonomicznymi - zmienia się wielkość "p" oblicza się nowy podział wartości "ST0" "ST1" i "ST2", na wartości według podanych wyżej wzorów.

W poz. 4 wykazuje się wartość lokali użytkowych wynajmowanych innym jednostkom, bez względu na to, czy najemcy są obowiązani do oprocentowania środków trwałych, czy nie.

Jeżeli przedsiębiorstwo wynajęło lub wydzierżawiło cały budynek, wówczas podaje w tej pozycji jego wartość początkową wynikającą z ewidencji majątku trwałego i ujętą w kwocie ogólnej, wykazanej w poz. 1.

O ile natomiast tylko część lokali użytkowych znajdujących się w budynkach przedsiębiorstwa wynajmowana jest innym jednostkom, wówczas wartość zmniejszającą podstawę oprocentowania stanowi iloczyn wynajmowanej powierzchni i odpowiedniej średniej ceny 1 m2 powierzchni, określonej w § 3 ust. 2 zarządzenia. Jeżeli jednak rzeczywista cena 1 m2 powierzchni lokali użytkowych różni się więcej niż o 20% od średniej ceny 1 m2 powierzchni określonej w § 3 ust. 2 zarządzenia, wówczas wartość zmniejszającą podstawę oprocentowania środków trwałych stanowi iloczyn wynajmowanej innym jednostkom powierzchni lokali użytkowych i rzeczywistej ceny 1 m2 tej powierzchni. Rzeczywistą cenę 1 m2 powierzchni oblicza się dzieląc wartość początkową budynku wynikającą z ewidencji księgowej, przez ogólną ilość m2 powierzchni lokali użytkowych w danym budynku. Tak wyliczona wartość lokali użytkowych nie może jednak przekroczyć wartości początkowej budynku, w którym one się znajdują, pomniejszonej - o wyliczoną w analogiczny sposób - wartość lokali użytkowych zajmowanych na własne potrzeby.

Nie ujmuje się w tej pozycji wartości wynajętych innym jednostkom lokali użytkowych znajdujących się w budynkach nie objętych obowiązkiem oprocentowania (ponieważ wartość tych budynków ujęto już w poz. 2) oraz w budynkach znajdujących się poza granicami kraju.

W poz. 5 wykazuje się wartość lokali użytkowych lub całych budynków wynajmowanych lub dzierżawionych przez przedsiębiorstwo - najemcę, od innych jednostek na cele użytkowe, związane z działalnością eksploatacyjną przedsiębiorstwa, bez względu na to, czy jednostki wynajmujące są obowiązane do oprocentowania środków trwałych, czy nie. Wartość tę oblicza się zawsze jako iloczyn wynajmowanej powierzchni i średniej ceny jej 1 m2, określonej w § 3 ust. 2 zarządzenia.

W poz. 6 wykazuje się różnicę, pomiędzy całkowitą wartością kosztorysową opóźnionego zadania inwestycyjnego, którego dyrektywny termin zakończenia i oddania do użytkowania nie został dotrzymany, a wartością początkową przyjętych z tego zadania do użytkowania środków trwałych, wykazaną w poz. 1 łącznie z wartością innych środków trwałych. Jeżeli z opóźnionego zadania inwestycyjnego nie przyjęto do użytkowania żadnych środków trwałych, wówczas jako różnicę wykazuje się całkowitą wartość kosztorysową takiego zadania. Pod pojęciem "całkowita wartość kosztorysowa" należy rozumieć, aktualną w dniu upływu terminu dyrektywnego, ogólną sumę zestawienia kosztów zadania inwestycyjnego (zkz), pomniejszoną jedynie o koszty inwestycji towarzyszących. Całkowita wartość kosztorysowa obejmuje zatem wartość wchodzących w skład danego zadania inwestycyjnego obiektów majątku trwałego, wartości niematerialnych i prawnych oraz pierwszego wyposażania w środki obrotowe.

W poz. 7 wykazuje się, wyliczoną na podstawie danych tabeli, wartość środków trwałych, stanowiących w danym miesiącu podstawę oprocentowania. Wartość ta wynika z odjęcia od kwoty z poz. 1, kwot wykazanych w poz. 2, 3 i 4 i dodania kwot z poz. 5 i 6.

W poz. 8 wykazuje się naliczoną, za dany miesiąc, kwotę oprocentowania środków trwałych. Stanowi ona 1/12 część iloczynu wartości podstawy oprocentowania i obowiązującej przedsiębiorstwo rocznej stawki oprocentowania.

W poz. 9 wykazuje się (obliczone według analogicznych zasad jak dla poz. 8) korekty oprocentowania naliczonego w miesiącach ubiegłych (np. na skutek opóźnionego ujęcia w księgach przychodu lub rozchodu środków trwałych, zmiany wyceny obiektów majątku trwałego itp.). Za podstawę obliczeń korekty przyjmuje się iloczyn wartości środków trwałych i liczby miesięcy, których korekta dotyczy. Jeżeli w wyniku korekty zmniejsza się kwota oprocentowania naliczona w ubiegłych miesiącach, wówczas kwotę korekty wykazuje się ze znakiem minus.

Do korekt oprocentowania środków trwałych mają zastosowanie te same zasady co do korekt odpisów amortyzacyjnych i umorzeń środków trwałych (okólnik nr 16/KS z dnia 10 grudnia 1969 r. - Dz. Urz. Min. Fin. Nr 16, poz. 40).

W poz. 10 ujmuje się przysługujący przedsiębiorstwu zwrot oprocentowania za terminowe i przedterminowe osiągnięcie projektowanej zdolności produkcyjnej, ustalonej na podstawie przepisów uchwały nr 132 Rady Ministrów z dnia 24 lipca 1969 r. w sprawie osiągania projektowanych zdolności produkcyjnych w zakładach i obiektach przemysłowych oddanych do użytku (Monitor Polski Nr 34, poz. 250).

Zwrot oprocentowania faktycznie naliczonego od wartości środków trwałych pochodzących z danego zadania inwestycyjnego, oblicza się: w wysokości 50% sumy naliczonej za cały rzeczywisty okres dochodzenia do projektowanej zdolności produkcyjnej, pod warunkiem że nie jest on dłuższy od okresu wynikającego z dyrektywnego cyklu osiągania zdolności produkcyjnej, oraz 75% sumy oprocentowania faktycznie naliczonego za okres (miesiące) skrócenia tego cyklu.

Sumę faktycznie naliczonego oprocentowania stanowi iloczyn 1/12 sumy wartości środków trwałych, obliczonych oddzielnie za każdy miesiąc w okresie osiągania zdolności produkcyjnej i obowiązującej przedsiębiorstwo w tych miesiącach stawki oprocentowania. Miesięczną wartość środków trwałych (ST1), o której mowa wyżej, oblicza się według wzoru II, podanego przy omawianiu poz. 3.

Zwroty oprocentowania dotyczące środków trwałych, których okres dochodzenia do projektowanej zdolności produkcyjnej rozpoczął się przed 1 stycznia 1971 r., ustala się:

- w części dotyczącej roku 1970 - w odpowiedniej wysokości (50% lub 50 i 25%) faktycznie naliczonego za ten rok oprocentowania,

- w części dotyczącej okresu po 1 stycznia 1971 roku - według zasad wyżej podanych.

Kwotę zwrotu oprocentowania wykazuje się w tabeli w rubryce tego miesiąca, w którym organ finansowy wydał decyzję zwrotu, bez względu na to czy dotyczy ona oprocentowania naliczonego w roku bieżącym, czy w latach ubiegłych. Jeżeli kwota zwrotu oprocentowania wykazana w poz. 10 przewyższa kwotę z poz. 8, powiększoną lub pomniejszoną o kwotę korekty wykazaną w poz. 9, wówczas należną przedsiębiorstwu nadwyżkę wpisuje się do poz. 11 w nawiasach, ze znakiem minus. Kwotę tej nadwyżki przenosi się do rubryki następnego miesiąca i wykazuje w nawiasach w poz. 10, pomniejszając o jej wartość kwotę naliczonego za ten miesiąc oprocentowania. Czynność tę powtarza się w następnych miesiącach, aż do całkowitego pokrycia przyznanego zwrotu oprocentowania.

Jeżeli jednak przedsiębiorstwo złożyło do organu finansowego wniosek o przekazanie na jego rachunek równowartości należnej mu różnicy (§ 5 ust. 2 zarządzenia), wówczas jej kwotę wykazuje się jedynie w poz. 11 ze znakiem minus, ale bez nawiasów i bez dalszego jej przenoszenia.

4.
W celu dostosowania analitycznej ewidencji środków trwałych do potrzeb obliczania oprocentowania, należy karty obiektów środków trwałych, przyjmowanych do użytkowania, oznaczać przy ich włączaniu do ewidencji majątku trwałego symbolem zadania inwestycyjnego, z którego środki te uzyskano.

Na tej podstawie sporządza się jednorazowe zestawienia środków trwałych (por. omówienie do poz. 3 tabeli, w ust. 3), objętych zakończonymi zadaniami inwestycyjnymi, dla których ustalono dyrektywne cykle osiągania projektowanej zdolności produkcyjnej.

Również na tej podstawie sporządza się i bieżąco uaktualnia zestawienia wartości początkowej obiektów majątku trwałego, uzyskanych z opóźnionych zadań inwestycyjnych częściowo oddanych do użytkowania.

W zestawieniach, których łączna suma wartości początkowej środków trwałych powinna umożliwić wyliczenie kwot wykazywanych w poz. 3 i 6 tabeli, podaje się:

a)
datę przyjęcia środków trwałych do użytkowania i włączenia do ewidencji majątku trwałego,
b)
symbolu zadania inwestycyjnego, z którego środki trwałe uzyskano,
c)
numery inwentarzowe poszczególnych środków trwałych,
d)
wartość początkową poszczególnych środków trwałych.

Dane ewidencji analitycznej powinny również umożliwić ustalenie wartości środków trwałych nie objętych obowiązkiem oprocentowania, wykazywanej w poz. 2 tabeli (np. w drodze ich wydzielenia w tabeli odpisów amortyzacyjnych i umorzeń środków trwałych lub odpowiedniego grupowania kart tych obiektów i wpisania ich wartości początkowej na karty przewodnie).

5.
Dane o aktualnej wartości kosztorysowej, terminie dyrektywnym i terminie rzeczywistym zakończenia zadań inwestycyjnych (por. omówienie do poz. 6 w ust. 3), powinny wynikać z wykazu zadań inwestycyjnych, o którym mowa w cz. V ust. 5 okólnika nr 10/KS z dnia 16 kwietnia 1970 r. w sprawie ewidencji inwestycji (Dz. Urz. Min. Fin. z 1970 r. Nr 4, poz. 6 i z 1971 r. Nr 2, poz. 4).
6.
Jeżeli kwoty wykazywane w poz. od 2 do 6 i w poz. 9 tabeli nie wynikają bezpośrednio z ewidencji środków trwałych zawierającej ich szczegółowe uzasadnienie (np. z tabeli odpisów amortyzacyjnych i umorzeń środków trwałych), wówczas należy załączyć do tabeli dokumenty zawierające takie uzasadnienie. Przykładowo będą to:

- zestawienia wartości początkowej środków trwałych,

- wyliczenia wartości środków trwałych zwolnionej od oprocentowania,

- wyliczenia wartości lokali użytkowych,

- wyliczenia korekty naliczonego oprocentowania.

7.
Kwotę obliczonego w tabeli za dany miesiąc oprocentowania środków trwałych (poz. 8 ± 9) księguje się: Wn konto 831 "Rozliczenia z budżetem z tytułu wyników", Ma konto 261 "Rozrachunki publicznoprawne", a przyznanego przedsiębiorstwu zwrotu części oprocentowania (poz. 10) - Wn konto 261, Ma konto 831.

Odsetki za zwłokę od nie przekazanych w terminie kwot oprocentowania księguje się, w momencie zapłaty, w ciężar konta 800 "Straty i zyski". Kwoty obliczonego za dany miesiąc oprocentowania środków trwałych oraz jego zwrotów wykazuje się w odpowiednich pozycjach sprawozdania, wzór J-23 "Sprawozdanie z wykonania planu akumulacji i wyników oraz rozliczenia z budżetem".

8.
Ustalenia instrukcji stosuje się do oprocentowania środków trwałych od dnia 1 stycznia 1971 r. Uchyla się okólnik nr 14/KS z dnia 4 grudnia 1969 r. w sprawie obliczania oprocentowania środków trwałych (Dz. Urz. Min. Fin. Nr 16, poz. 38).

ZAŁĄCZNIK 

(wzór)

TABELA OPROCENTOWANIA ŚRODKÓW TRWAŁYCH ZA ROK 19.....

TreśćMiesiąceRazemUwagi
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
Wartość, wg stanu początkowego na pierwszy dzień miesiącaśrodków trwałych przedsiębiorstwa

(§ 3, ust. 1)

ogółem1x
nie objętych oprocentowaniem2x
części środków trwałych zwolnionych od oprocentowania w okresie osiągania zdolności produkcyjnej (§ 3, ust. 5) 3x
środków trwałych i lokali użytkowanych, dzierżawionych i wynajmowanych (§ 3, ust. 1, 2 i 3) innym jednostkom4x
od innych jednostek5x
różnicy kosztorysowej opóźnionego zadania inwestycyjnego (§ 3, ust. 4) 6x
środków trwałych stanowiących podstawę oprocentowania (poz. 1 - 2 - 3 - 4 + 5 + 6) 7
Kwota oprocentowanianaliczona za miesiąc

(poz. 7 x stawka %): 12

8
korygująca naliczenia za ubiegłe miesiące9
zwrócona przedsiębiorstwu (§ 4)10
podlegająca wpłacie do budżetu (poz. 8 ± 9 - 10) 11
Dowód przekazania lub zwrotudata12x
numer13x
Podpisyobliczającego14
akceptującego15
1 Pkt 3 zmieniony przez instrukcję nr 24/KS z dnia 16 kwietnia 1971 r. (Dz.Urz.MF.71.8.15) zmieniającej nin. instrukcję z dniem 29 maja 1971 r.