Niektóre zasady wykonywania budżetów terenowych w 1983 r.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MF.1983.2.3

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1983 r.

ZARZĄDZENIE Nr 100
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 31 grudnia 1982 r.
w sprawie niektórych zasad wykonywania budżetów terenowych w 1983 r.

Na podstawie art. 91 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 25 listopada 1970 r. - Prawo budżetowe (Dz. U. Nr 29, poz. 244) oraz art. 3 ust. 3, art. 9 ust. 1, art. 12 ust. 2 i art. 13 ust. 2 ustawy budżetowej na rok 1983 z dnia 29 grudnia 1982 r. (Dz. U. Nr 44, poz. 288) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o terenowych organach, należy przez to rozumieć terenowe organy administracji państwowej stopnia podstawowego i stopnia wojewódzkiego.

I.

Zasady finansowania wydatków.

§  2.
Głównymi dysponentami kredytów budżetowych są terenowe organy. Terenowe organy ustalają dysponentów kredytów budżetowych trzeciego stopnia, a w uzasadnionych wypadkach dysponentów drugiego stopnia.
§  3.
Jednostki objęte budżetami terenowymi, w stosunku do których obsługę kasową i rozliczeniową wykonują banki spółdzielcze, nie mogą być dysponentami kredytów budżetu centralnego lub budżetu wojewódzkiego.
§  4.
1.
Wydatki budżetów terenowych dokonywane są w granicach otwieranych dwukrotnie w roku kredytów.
2.
Przed drugim otwarciem kredytów należy dokonać analizy dotychczasowego i przewidywanego wykonania budżetu w celu ustalenia wysokości otwieranych kredytów na poziomie zapewniającym zachowanie równowagi budżetowej na koniec roku.
§  5.
Terenowe organy oraz jednostki budżetowe są obowiązane dopilnować, aby wydatki budżetowe, z wyjątkiem typowo sezonowych, kształtowały się równomiernie w ciągu roku.
§  6.
Zaliczki ze środków budżetowych udzielone pod koniec roku kierowcom i dyspozytorom wojewódzkich kolumn transportu sanitarnego na zakup paliwa w stacji CPN mogą być rozliczone do dnia 8 stycznia następnego roku, a zwroty z tytułu nie wydatkowanych zaliczek zarachowuje się na zmniejszenie wydatków budżetowych roku, w których udzielono zaliczki.

II.

Przekazywanie środków pieniężnych na rachunki podstawowe.

§  7.
1.
Dotacje celowe, w tym na inwestycje i dotacje wyrównawcze będą przekazywane z budżetu centralnego na rachunek podstawowy budżetu województwa w terminie do dnia 20 marca, maja, czerwca, sierpnia, września, października i listopada w wysokości różnicy między kwotą dotacji należnej od początku roku a kwotą dotacji udzielonej od początku roku. Dotacje za grudzień oraz przyznane po dniu 20 listopada zostaną przekazane do dnia 31 grudnia.
2.
Przez dotację należną za dany okres rozumie się kwotę wynikającą z podzielenia przez 12 rocznej planowanej dotacji, z uwzględnieniem zmian i pomnożenia przez liczbę miesięcy od początku roku, wliczając miesiąc, w którym dokonuje się przelewu dotacji.
3.
Dotacje należne budżetom stopnia podstawowego powinny być przekazywane w takim terminie, aby zapewniały zachowanie równowagi budżetowej.
§  8.
1.
Podstawą naliczania w ciągu roku udziałów w dochodach budżetu centralnego jest kwota określona w ustawie budżetowej na 1983 rok, stawka procentowa ustalona przez Ministra Finansów do wartości sprzedaży detalicznej towarów i usług uspołecznionych jednostek handlowych i usługowych objętych planem centralnym i terenowym oraz kwoty wynikające z miesięcznych sprawozdań Narodowego Banku Polskiego z wykonania planu kasowego, dotyczące wpływów z utargu towarowego i opłat za usługi (wzór 3/M).
2.
Właściwe oddziały wojewódzkie NBP przesyłają sprawozdania, o których mowa w ust. 1 wydziałom finansowym urzędów wojewódzkich w terminie 18 dni po upływie miesiąca sprawozdawczego.
3.
Na podstawie sprawozdań, o których mowa w ust. 1, wydziały finansowe urzędów wojewódzkich obciążają w terminie do dnia 25 każdego miesiąca własny rachunek wydatków budżetu centralnego (część 82, dział 97, rozdział 9713, § 92) kwotą wynikającą z zastosowania obowiązującej stawki procentowej do wartości sprzedaży detalicznej towarów i usług i przekazują tę kwotę na rachunek podstawowy budżetu wojewódzkiego z zarachowaniem na dochody budżetowe w dziale 97, rozdział 9713, § 92.
4.
W wypadku, gdy kwota udziałów obliczona na podstawie sprawozdania NBP z wykonania planu kasowego za okres od początku roku do końca okresu sprawozdawczego za 3 kwartały i okresy następne jest niższa niż 99% należnej kwoty udziałów za ten okres, upoważnia się wydziały finansowe urzędów wojewódzkich do pobrania udziałów w wysokości 99% kwoty wynikającej z pomnożenia 1/12 planowanej rocznej kwoty udziałów przez liczbę miesięcy sprawozdawczych.
5.
Rozliczenie udziałów dokonane na podstawie sprawozdania z wykonania planu kasowego za grudzień, jest zarazem ostatecznym rozliczeniem rocznym.
6.
Wydziały finansowe urzędów wojewódzkich zaprzestają obciążania budżetu centralnego z tytułu udziałów po uzyskaniu wpływów z tego źródła w wysokości 101% kwot planowanych.
7.
Do czasu ustalenia stawek procentowych udziałów, wydziały finansowe urzędów wojewódzkich pobierają do dnia 25 stycznia, zaliczkę w wysokości 1/12 planowanej rocznej kwoty dochodów z tego źródła. Zaliczka ta podlega rozliczeniu na koniec roku.
§  9.
1.
Podstawą naliczenia dochodów z podatku od płac jest kwota oraz stawka procentowa ustalona w ustawie budżetowej na rok 1983.
2.
Urzędy skarbowe, w terminie do dnia 25 każdego miesiąca obciążają rachunek wydatków budżetu centralnego (część 82, dział 97, rozdział 9711, § 92) kwotą podatku od płac należną budżetom terenowym w wysokości 70% pobranego podatku i przekazują tę kwotę na rachunek podstawowy budżetu wojewódzkiego z zarachowaniem na dochody własne w dziale 97, rozdział 9711, § 92.
3.
W wypadku gdy kwota dochodów dla budżetu wojewódzkiego za okres od początku roku do końca okresu sprawozdawczego za 3 kwartały i okresy następne jest niższa niż 99% kwoty dochodów należnej za ten okres, upoważnia się urzędy skarbowe do pobrania dochodów w wysokości 99% kwoty wynikającej z pomnożenia 1/12 planowanej rocznej kwoty dochodów przez liczbę miesięcy sprawozdawczych.
4.
Urzędy skarbowe zaprzestają obciążania budżetu centralnego po uzyskaniu wpływów z tego źródła w wysokości 101% kwot planowanych.
§  10.
1.
Właściwe terytorialne urzędy skarbowe przekażą, według stanu wpływów na 25 dzień marca, czerwca, września, października i listopada, do końca każdego z tych miesięcy, a za grudzień łącznie z okresem przejściowym do dnia 25 stycznia, pobrane podatki i niepodatkowe należności budżetowe, ze szczegółowością do paragrafów klasyfikacji budżetowej:
1)
należne budżetom stopnia podstawowego - na rachunek podstawowy właściwego terytorialnie budżetu stopnia podstawowego,
2)
należne budżetom wojewódzkim - na rachunek podstawowy tych budżetów.
2.
Przez dochody należne budżetom stopnia podstawowego i budżetu wojewódzkiego należy rozumieć dochody określone w art. 7 ustawy budżetowej na rok 1983 jako dochody własne tych budżetów.
§  11.
Rozliczeń wpływów lub udziałów w dochodach własnych rad narodowych dokonuje się według stanu wpływów na 25 dzień marca, czerwca, września, października i listopada, do końca każdego z tych miesięcy, a za grudzień, łącznie z okresem przejściowym, do dnia 25 stycznia.
§  12.
1.
Urzędy skarbowe przekazują terenowym organom sprawozdania o wymiarze, wpływach i zaległościach w podatkach, opłatach i innych należnościach stanowiących dochody własne budżetów terenowych.
2.
W wypadku ustalenia zasady rozliczeń pobranych podatków i opłat w formie odpowiednich udziałów poszczególnych jednostek administracyjnych w pobranych kwotach, urzędy skarbowe uwzględniają te zasady w sprawozdaniach.
§  13.
Centrala NBP przesyła Ministerstwu Finansów, w terminie do końca każdego miesiąca po upływie okresu sprawozdawczego, łączne sprawozdanie z wykonania planu kasowego w zakresie wpływów z utargu towarowego i opłat za usługi - w przekroju województw.

III.

Kontrola równowagi budżetowej w ciągu roku.

§  14.
1.
Oddziały NBP i banki spółdzielcze (BS) sprawdzają równowagę budżetową w drodze porównania stanu rachunków dochodów i stanu środków na rachunku podstawowym każdego budżetu terenowego ze stanem rachunków wydatków budżetowych objętych tym budżetem. Porównania dokonuje się 5 razy w roku według stanu rachunków na dzień 31 marca, 30 czerwca, 30 września, 31 października i 30 listopada. W terminie 7 dni po upływie tych miesięcy oddziały NBP i BS informują terenowe organy o wynikach sprawdzenia, przy czym informacje dotyczące równowagi budżetów stopnia podstawowego banki przekazują również właściwym terenowym organom stopnia wojewódzkiego.
2.
Jeżeli okaże się, że stan rachunków wydatków budżetowych jest wyższy od stanu rachunków dochodów i stanu środków znajdujących się na rachunku podstawowym łącznie ze stanem funduszu zasobowego, terenowy organ jest obowiązany zbadać, na podstawie okresowych sprawozdań z wykonania budżetu przyczyny braku równowagi budżetowej i podjąć działania zmierzające do jej przywrócenia.
3.
Wniosek o udzielenie zasiłku, o którym mowa w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy budżetowej na rok 1983 powinien być przedstawiony w ciągu 3 dni od otrzymania wyników sprawdzenia bankowego.
4.
Przepisu ust. 3 nie stosuje się, jeżeli do dnia, w którym terenowy organ byłby obowiązany przedstawić wniosek o udzielenie zasiłku kasowego, nastąpiło zrównoważenie budżetu terenowego.
5.
Naczelnicy gmin (miast i gmin) nie występują z wnioskami, o których mowa w ust. 3, jeżeli wykazany niedobór budżetowy mieści się w granicach należnej dotacji z tytułu udzielonych ulg inwestycyjnych w podatku gruntowym.
§  15.
1.
Zasiłek kasowy podlega spłacie niezwłocznie, gdy pozwoli na to odpowiednia poprawa wyników wykonania budżetu, nie później jednak niż do końca roku.
2.
W razie niespłacenia zasiłku do końca roku bank - na podstawie zlecenia pokrycia należności budżetowych, wystawionego przez terenowy organ stopnia wojewódzkiego - dokonana przelewu odpowiedniej kwoty z rachunku podstawowego właściwego budżetu stopnia podstawowego na rachunek podstawowy budżetu wojewódzkiego.
§  16.
Terenowe organy dopilnują rozliczenia udziałów w dochodach własnych rad narodowych oraz podziału wpływów zobowiązania pieniężnego w ustalonych terminach tak, aby w okresach kontroli równowagi budżetowej na rachunku podstawowym nie pozostawały środki należne budżetom lub wierzycielom.

IV.

Inne przepisy dotyczące gospodarowania środkami budżetów terenowych.

§  17.
1.
Przeniesienie środków zaplanowanych w budżetach terenowych dla nowo uruchamianych jednostek, obiektów i urządzeń w istniejących jednostkach, o których mowa w art. 13 ust. 1 ustawy budżetowej na 1983 rok, powinno następować z nierozdzielonych przez jednostki nadrzędne kredytów budżetowych na te cele (we właściwych działach i rozdziałach), tworzonych stosownie do zaleceń podanych w tytule 2 "Zasady planowania jednostkowego" pkt 2.1.5. instrukcji Ministerstwa Finansów w sprawie podstawowych zasad planowania finansowego w jednostkach budżetowych przesłanej przy piśmie Ministra Finansów z dnia 29 września 1979 r. Nr BP 2-420-9/79.
2.
W wypadku uruchomienia jednostek, obiektów i urządzeń, o których mowa w ust. 1, w terminie późniejszym niż planowano, z budżetem centralnym podlegają rozliczeniu środki przeznaczone na zadania w:
1)
urządzeniach z zakresu gospodarki wodnej i melioracji w rolnictwie,
2)
zakładach opiekuńczo-wychowawczych,
3)
szpitalach oraz ośrodkach zdrowia na wsi,
4)
domach pomocy społecznej.
3.
Rozliczenie, o którym mowa w ust. 2, obejmuje środki:
1)
zabezpieczone bezpośrednio w budżetach terenowych dla jednostek budżetowych oraz dla poszczególnych form gospodarki pozabudżetowej,
2)
przekazane budżetom terenowym stosownie do postanowień § 19 uchwały Nr 246/82 Rady Ministrów z dnia 26 listopada 1982 r. w sprawie projektu ustawy budżetowej na rok 1983 oraz niektórych zasad wykonywania budżetu Państwa w 1983 r.
4.
Terenowe organy stopnia wojewódzkiego obejmują rozliczeniami, o których mowa w ust. 1, środki należne z budżetów stopnia podstawowego i budżetu wojewódzkiego oraz zapewnią, aby przelew środków z rachunku podstawowego budżetu wojewódzkiego nastąpił do dnia 31 grudnia 1983 r. Zwrot środków należy traktować jako zmniejszenie otrzymanej dotacji wyrównawczej z budżetu centralnego (bez zmiany planu) dokonane w drodze przelewu na rachunek wydatków budżetu centralnego, otwarty dla Ministerstwa Finansów w V Oddziale Miejskim NBP w Warszawie Nr 1052-7591-223-1 z zaliczeniem na wznowienie kredytów w części 82, rozdziale 9721, § 92.
5.
Terenowe organy stopnia wojewódzkiego w terminie, o którym mowa w ust. 4, przedstawią Ministerstwu Finansów informację o wysokości przekazanych do budżetu centralnego środków w układzie działowym, w wymienieniem zadań, w których nie nastąpiło wykorzystanie środków.
§  18.
1.
Po zakończeniu roku należy:
1)
zwrócić do budżetu centralnego środki z tytułu nie wykorzystanych dotacji celowych przyznanych z tego budżetu, bez względu na wysokość tych środków,
2)
dokonać odpisu na terenowy fundusz zasobowy w wysokości ustalonej przez radę narodową zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy budżetowej na rok 1983.
2.
Zwrot środków, o których mowa w ust. 1 pkt 1, nie wymaga dokonania zmian w budżecie i następuje w drodze przelewu tych środków z rachunku podstawowego budżetu wojewódzkiego w ciężar nadwyżki budżetowej na rachunek nadwyżki budżetu centralnego, otwarty dla Ministerstwa Finansów w V Oddziale NBP w Warszawie nr 1052-3838-133-1 z zaliczeniem na część 99, rozdział 9771, § 89.
3.
Nadwyżka budżetu terenowego - po dokonaniu rozliczeń, o których mowa w ust. 1, pozostaje na rachunku podstawowym budżetu terenowego i jest wprowadzana do budżetu w miarę jej rozdysponowania przez radę narodową.
§  19.
Środki terenowego funduszu zasobowego przeznaczone na cele, o których mowa w art. 15 ust. 3 pkt 2 ustawy budżetowej na rok 1983, podlegają włączeniu do budżetu terenowego z zaliczeniem w dochodach w rozdziale 9771, § 97 "Różne przelewy" oraz w wydatkach w podziałkach klasyfikacji właściwych ze względu na przeznaczenie środków.

V.

Przepisy końcowe.

§  20.
Do wyrównania ubytku dochodów budżetów terenowych powstałego w wyniku udzielenia ulg i umorzeń stosowanych na podstawie przepisów wymienionych w § 23 pkt 1 uchwały Nr 246/82 Rady Ministrów z dnia 26 listopada 1982 r. mają odpowiednie zastosowanie przepisy zarządzenia Ministra Finansów z dnia 23 września 1975 r. w sprawie wyrównania dochodów rad narodowych w związku z niektórymi ulgami w podatku gruntowym (Monitor Polski Nr 30, poz. 187).
§  21.
W zakresie nieuregulowanym zarządzeniem stosuje się przepisy zarządzenia Nr 123 Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 1972 r. w sprawie zasad i trybu wykonywania budżetu Państwa (Dz. Urz. Min. Fin. z 1973 r. Nr 1, poz. 1).
§  22.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1983 r.