Niektóre zasady wykonywania budżetów terenowych w 1976 roku.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MF.1976.1.1

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1977 r.

ZARZĄDZENIE Nr 181
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 29 grudnia 1975 r.
w sprawie niektórych zasad wykonywania budżetów terenowych w 1976 roku.

Na podstawie art. 91 ust. 1 pkt 2 i 5 ustawy z dnia 25 listopada 1970 r. – Prawo budżetowe (Dz. U. Nr 29, poz. 244), art. 10 ust. 2 i art. 11 ust. 5 ustawy budżetowej na rok 1976 z dnia 19 grudnia 1975 r. (Dz. U. Nr 44, poz. 225) oraz art. 9 ustawy z dnia 12 czerwca 1975 r. - Prawo bankowe (Dz. U. Nr 20, poz. 108) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o terenowych organach, należy przez to rozumieć organ administracji państwowej stopnia podstawowego i stopnia wojewódzkiego.

I.

Zasady finansowania wydatków

§  2.
Głównymi dysponentami kredytów budżetowych są terenowe organy. Terenowe organy ustalają dysponentów kredytów budżetowych trzeciego stopnia, a w uzasadnionych wypadkach dysponentów drugiego stopnia. W zakresie kredytów budżetowych przeznaczonych na finansowanie gospodarki komunalnej i mieszkaniowej dysponentami głównymi mogą być określone przez wojewodę (prezydenta, naczelnika) właściwe organizacje gospodarcze.
§  3.
1.
Wydatki wszystkich budżetów terenowych finansowane są w granicach otwieranych dwukrotnie w roku kredytów.
2.
Przed drugim otwarciem kredytów należy dokonać analizy dotychczasowego i przewidywanego wykonania budżetu w celu ustalenia wysokości otwieranych kredytów na poziomie zapewniającym zachowanie równowagi budżetowej na koniec roku.
§  4.
Terenowe organy oraz jednostki budżetowe obowiązane są dopilnować, aby wydatki budżetowe, z wyjątkiem typowo sezonowych, kształtowały się równomiernie w ciągu roku.

II.

Przekazywanie środków pieniężnych na rachunki podstawowe

§  5.
1. 1
Dotacje: wyrównawcza i celowe, z wyjątkiem wypadków określonych w ust. 2, będą przekazywane z budżetu centralnego na rachunek podstawowy budżetu województwa do dnia 20 każdego miesiąca w wysokości różnicy między kwotą dotacji należnej od początku roku, a kwotą dotacji udzielonej od początku roku. Przez dotację należną od początku roku rozumie się kwotę wynikającą z podzielenia rocznej planowanej dotacji po zmianach przez 12 i pomnożenia przez liczbę miesięcy od początku roku z uwzględnieniem miesiąca, w którym dokonuje się przelewu.

Dotacje z budżetu wojewódzkiego, w tym również dotacje pochodzące z budżetu centralnego, należne budżetom rad narodowych stopnia podstawowego, powinny być przekazywane w takim terminie, aby wpłynęły na rachunki podstawowe tych budżetów przed upływem miesiąca.

3. 2
Dotacja na inwestycje przekazana zostanie z budżetu centralnego na rachunek podstawowy budżetu województwa do dnia 20 marca w wysokości 25% kwoty wynikającej z ustawy budżetowej, a następnie uruchamiana będzie sukcesywnie w miarę przelewania z budżetów terenowych dotacji na fundusze inwestycyjne.
§  6.
Dochody określone w stosunku do wartości sprzedaży detalicznej i usług uspołecznionych jednostek handlowych i usługowych objętych planem centralnym i terenowym będą realizowane na zasadach określonych w § 7 i 8.
§  7.
Podstawą przekazywania w ciągu roku z budżetu centralnego dochodów, o których mowa w § 6, są kwoty wynikające ze sprawozdania Narodowego Banku Polskiego z wykonania planu kasowego dotyczące wpływów z utargu towarowego i opłat za usługi uspołecznionych jednostek handlowych i usługowych objętych planem centralnym i terenowym.
§  8.
1.
Właściwe oddziały wojewódzkie NBP przekazują w ciągu 20 dni po upływie miesiąca wydziałom finansowym urzędów wojewódzkich sprawozdania, o których mowa w § 7.
2.
Na podstawie sprawozdań, o których mowa w ust. 1, wydziały finansowe urzędów wojewódzkich obciążają w terminie do dnia 23 danego miesiąca własny rachunek wydatków budżetu centralnego (część 73, rozdział 0013, § 92) kwotą wynikającą z zastosowania obowiązującej stawki procentowej do wartości utargu towarowego i opłat za usługi i przekazują tę kwotę na rachunek podstawowy budżetu wojewódzkiego z zarachowaniem na dochody budżetowe w rozdziale 0013, § 92.
3.
Wydziały finansowe urzędów wojewódzkich pobierają do dnia 23 stycznia zaliczkę na poczet dochodów, o których mowa w § 6, w wysokości 1/12 planowanej rocznej kwoty tych dochodów. Zaliczka podlega potrąceniu z ostatniej należnej raty dochodów.
4.
Rozliczenie dochodów, o których mowa w § 6, dokonane na podstawie sprawozdania z wykonania planu kasowego za miesiąc grudzień, jest zarazem ostatecznym rozliczeniem rocznym.
5.
Wydziały finansowe urzędów wojewódzkich zaprzestają obciążania budżetu centralnego z tytułu dochodów, o których mowa w § 6, po uzyskaniu wpływów z tego źródła w wysokości 101% kwot planowanych.
6.
Jeżeli obliczenie należnych dochodów, o których mowa w § 6, za miesiąc grudzień wykaże, że roczne wpływy z tego źródła będą niższe od 99% kwot planowanych, wydział finansowy urzędu wojewódzkiego pobierze te dochody do wysokości 99% kwot planowanych.
§  9.
Rozliczeń udziałów w dochodach własnych rad narodowych dokonuje się, według stanu wpływów na 24 dzień miesiąca marca, czerwca, września, października i listopada, do końca każdego z tych miesięcy, a za miesiąc grudzień łącznie z okresem przejściowym do dnia 25 stycznia.

III.

Kontrola równowagi budżetowej w ciągu roku

§  10.
1. 3
Oddziały NBP sprawdzają równowagę budżetową w drodze porównania stanu środków na rachunku podstawowym i stanu dochodów na rachunkach dochodów każdego budżetu terenowego ze stanem rachunków wydatków budżetowych objętych tym budżetem. Porównania dokonuje się pięć razy w roku według stanu rachunków na dzień 31 marca, 30 czerwca, 30 września, 31 października i 30 listopada. W ciągu 7 dni po upływie tych miesięcy oddziały NBP informują terenowe organy o wynikach sprawdzenia, podając równocześnie stan rachunków funduszu zasobowego, przy czym informacje dotyczące równowagi budżetów stopnia podstawowego banki przekazują również właściwym terenowym organom stopnia wojewódzkiego.
2.
Jeżeli okaże się, że wydatki budżetowe są wyższe od zgromadzonych dochodów, terenowy organ obowiązany jest zbadać na podstawie okresowych sprawozdań z wykonania budżetu przyczyny tego stanu rzeczy i podjąć działania zmierzające do przywrócenia równowagi budżetowej.
3. 4
Wniosek o udzielenie zasiłku lub kredytu bankowego, o którym mowa w art. 10 ust. 3 i 4 ustawy budżetowej na rok 1977, powinien być przedstawiony w ciągu trzech dni od otrzymania wyników sprawozdania bankowego.
4.
Przepisu ust. 3 nie stosuje się, jeżeli do dnia, w którym terenowy organ byłby obowiązany przedstawić wniosek o udzielenie zasiłku kasowego lub kredytu bankowego, nastąpiło zrównoważenie budżetu terenowego.
5.
Naczelnicy gmin (miast i gmin) nie występują z wnioskami, o których mowa w ust. 3, jeżeli stwierdzony niedobór budżetowy mieści się w granicach należnej dotacji z tytułu udzielonych ulg inwestycyjnych w podatku gruntowym.
§  11.
Zasiłek kasowy wpływa na rachunek terenowego funduszu zasobowego i podlega spłacie z tego funduszu, gdy pozwoli na to odpowiednia poprawa wyników wykonania budżetu, nie później jednak niż do końca roku.
§  12.
1.
Kredyt bankowy zaciągnięty zarówno na zrównoważenie budżetu wojewódzkiego jak i na udzielenie zasiłków kasowych, wpływa na rachunek wojewódzkiego funduszu zasobowego i podlega spłacie z tego funduszu w warunkach określonych w § 11.
2.
Odsetki od kredytów bankowych ustala się w wysokości 8% w stosunku rocznym. Odsetki płatne są za okres od dnia udzielenia kredytu do dnia jego spłaty.

IV.

Rozliczenie ponadplanowych dochodów i nie wykorzystanych kredytów z 1976 r. 5

§  13. 6
1.
Po zakończeniu roku, a przed dokonaniem rozliczenia środków budżetów terenowych pochodzących z ponadplanowych dochodów i nie wykorzystanych kredytów budżetowych (§ 14), należy:
1)
zwrócić do budżetu centralnego środki z tytułu nie wykorzystanych dotacji celowych przyznanych z tego budżetu, bez względu na wysokość tych środków,
2)
przelać na właściwe rachunki (inwestycyjne lub finansowania czynów społecznych) środki z tytułu nie wykorzystanych kredytów budżetowych na inwestycje i inwestycyjne czyny społeczne.
2.
Zwrot środków, o których mowa w ust. 1 pkt 1, nie wymaga dokonania zmian w budżecie i następuje w drodze przelewu tych środków z rachunku podstawowego budżetu województwa na rachunek nadwyżki budżetu centralnego określony w § 14 ust. 2. Dokonanie przelewów, o których mowa w ust. 1 pkt 2, wymaga odpowiednich zmian w budżecie 1977 r. (zwiększenia dochodów w rozdziale 0071, § 95 oraz wydatków w podziałkach właściwych dla dokonywanych przelewów)
§  14. 7
1.
Terenowe organy stopnia podstawowego przekażą w terminie do dnia 28 lutego 1977 r. środki określone w art. 11 ust. 3 ustawy budżetowej na rok 1977 z rachunku podstawowego właściwego budżetu na rachunek podstawowy budżetu województwa. Równocześnie organy te prześlą terenowym organom stopnia wojewódzkiego rozliczenie ogółu ponadplanowych dochodów i nie wykorzystanych kredytów.
2.
Terenowe organy stopnia wojewódzkiego sprawdzą prawidłowość rozliczeń, o których mowa w ust. 1. Informację o wynikach tych rozliczeń oraz rozliczeń ogółu ponadplanowych dochodów i nie wykorzystanych kredytów jednostkowego budżetu województwa wraz z odpowiednimi danymi sprawozdania z wykonania tego budżetu terenowe organy stopnia wojewódzkiego przedstawią Ministerstwu Finansów oraz przekażą w terminie do dnia 31 marca 1977 r. środki, o których mowa w ust. 1, łącznie ze środkami wynikającymi z rozliczenia ponadplanowych dochodów i nie wykorzystanych kredytów jednostkowego budżetu województwa z rachunku podstawowego na rachunek nadwyżki budżetu centralnego otwarty dla Ministerstwa Finansów w V Oddziale NBP w Warszawie Nr 1052-3838-133-1 z zaliczeniem na część 99, rozdział 0071, § 95.
3.
Środki zwiększające zgodnie z art. 11 ust. 2 ustawy budżetowej na rok 1977 planowaną na rok 1977 rezerwę na nieprzewidziane wydatki zalicza się na dochody budżetowe w rozdziale 0071, § 95.
4.
W wypadku nieosiągnięcia planowanych dochodów budżetowych nie wykorzystane kredyty budżetowe podlegają rozliczeniu w granicach kwoty stanowiącej różnicę między osiągniętymi dochodami a zrealizowanymi wydatkami po zmniejszeniu jej o dochody, o których mowa w art. 11 ust. 1 pkt 1-3 ustawy budżetowej na rok 1977. Kwotę tę przeznacza się kolejno na:
1)
zwiększenie rezerwy na nieprzewidziane wydatki - w granicach nie wykorzystanych kredytów w działach gospodarka komunalna, gospodarka mieszkaniowa i niematerialne usługi komunalne oraz nie wykorzystanej w roku poprzednim rezerwy na nieprzewidziane wydatki,
2)
w równych częściach na zwiększenie rezerwy na nieprzewidziane wydatki oraz na terenowy fundusz zasobowy - w granicach połowy nie wykorzystanych kredytów w dziale administracja państwowa,
3)
wpłatę do budżetu centralnego - w pozostałej wysokości.
5.
Jeżeli łączna kwota ponadplanowych dochodów i nie wykorzystanych kredytów budżetowych podlegających przekazaniu do budżetu centralnego nie przekracza 25 tys. zł w budżecie rady narodowej stopnia podstawowego lub 100 tys. zł w jednostkowym budżecie województwa, nie dokonuje się rozliczeń z budżetem centralnym, a środki które podlegałyby przekazaniu do tego budżetu przeznacza się w połowie na zwiększenie rezerwy na nieprzewidziane wydatki i na fundusz zasobowy.

V.

Przepisy końcowe

§  15.
W § 2 ust. 1 instrukcji Nr 8/KS Ministerstwa Finansów z dnia 1 marca 1973 r. w sprawie rozliczania i wpływów zobowiązania pieniężnego (Dz. Urz. Min. Fin. Nr 4, poz. 10) zdanie pierwsze otrzymuje brzmienie:

"Podziału wpływów zobowiązania pieniężnego pomiędzy poszczególnych wierzycieli jednostka dokonuje za pierwszy, drugi i trzeci kwartał oraz za październik i listopad, według stanu na 24 dzień miesiąca kończącego każdy z trzech pierwszych kwartałów oraz na 24 dzień października i 24 dzień listopada w terminach do dnia 27 każdego z tych miesięcy".

§  16.
W zakresie unormowanym w niniejszym zarządzeniu nie stosuje się przepisów zarządzenia Nr 123 Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 1972 r. w sprawie zasad i trybu wykonywania budżetu Państwa (Dz. Urz. Min. Fin. z 1973 r. Nr 1, poz. 1).
§  17.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1976 r.
1 § 5 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) zarządzenia nr 175 z dnia 23 grudnia 1976 r. w sprawie niektórych zasad wykonywania budżetów terenowych w 1977 r. (Dz.Urz.MF.76.21.41) z dniem 1 stycznia 1977 r.
2 § 5 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 1 lit. b) zarządzenia nr 175 z dnia 23 grudnia 1976 r. w sprawie niektórych zasad wykonywania budżetów terenowych w 1977 r. (Dz.Urz.MF.76.21.41) z dniem 1 stycznia 1977 r.
3 § 10 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) zarządzenia nr 175 z dnia 23 grudnia 1976 r. w sprawie niektórych zasad wykonywania budżetów terenowych w 1977 r. (Dz.Urz.MF.76.21.41) z dniem 1 stycznia 1977 r.
4 § 10 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) zarządzenia nr 175 z dnia 23 grudnia 1976 r. w sprawie niektórych zasad wykonywania budżetów terenowych w 1977 r. (Dz.Urz.MF.76.21.41) z dniem 1 stycznia 1977 r.
5 Tytuł części IV zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 175 z dnia 23 grudnia 1976 r. w sprawie niektórych zasad wykonywania budżetów terenowych w 1977 r. (Dz.Urz.MF.76.21.41) z dniem 1 stycznia 1977 r.
6 § 13 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia nr 175 z dnia 23 grudnia 1976 r. w sprawie niektórych zasad wykonywania budżetów terenowych w 1977 r. (Dz.Urz.MF.76.21.41) z dniem 1 stycznia 1977 r.
7 § 14 zmieniony przez § 1 pkt 5 zarządzenia nr 175 z dnia 23 grudnia 1976 r. w sprawie niektórych zasad wykonywania budżetów terenowych w 1977 r. (Dz.Urz.MF.76.21.41) z dniem 1 stycznia 1977 r.