Należności przysługujące funkcjonariuszom Służby Więziennej z tytułu przeniesienia z urzędu albo delegowania do czasowego pełnienia służby w innej miejscowości.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MS.1997.3.25

Akt utracił moc
Wersja od: 21 lipca 1997 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 21 lipca 1997 r.
w sprawie należności przysługujących funkcjonariuszom Służby Więziennej z tytułu przeniesienia z urzędu albo delegowania do czasowego pełnienia służby w innej miejscowości

Na podstawie art. 109 ust. 2 ustawy z dnia 26 kwietnia 1996 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. Nr 61, poz. 283 i Nr 106, poz. 496 oraz z 1997 r. Nr 28, poz. 153) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie określa wysokość i warunki przysługujących funkcjonariuszom Służby Więziennej, zwanym dalej "funkcjonariuszami", należności z tytułu przeniesienia z urzędu do pełnienia służby do innej miejscowości albo delegowania do czasowego pełnienia służby.
§  2.
Funkcjonariuszowi delegowanemu do czasowego pełnienia służby w innej miejscowości przysługują należności według zasad określonych przepisami w sprawie zasad ustalania oraz wysokości należności przysługujących pracownikom z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju.
§  3.
1.
Funkcjonariuszowi przeniesionemu z urzędu do pełnienia służby w innej miejscowości przysługują:
1)
przejazd na koszt Ministerstwa Sprawiedliwości dla siebie i członków rodziny,
2)
diety dla siebie i członków rodziny za czas przejazdu do miejscowości pełnienia służby i za pierwszą dobę pobytu w tej miejscowości,
3)
ryczałt z tytułu przeniesienia na pokrycie kosztów związanych z przesiedleniem się i urządzeniem gospodarstwa domowego,
4)
zasiłek osiedleniowy,
5)
przewóz na koszt Ministerstwa Sprawiedliwości przedmiotów urządzenia domowego.
2.
Funkcjonariusz przeniesiony do miejscowości, w której jest zameldowany na pobyt stały, lub do miejscowości, w której zamieszkuje jego rodzina, otrzymuje tylko zwrot kosztów przejazdu i diety za czas przejazdu.
3.
Za członków rodziny, o których mowa w ust. 1, uważa się osoby wymienione w art. 86 ustawy z dnia 26 kwietnia 1996 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. Nr 61, poz. 283 i Nr 106, poz. 496 oraz z 1997 r. Nr 28, poz. 153), uwzględniane przy wydawaniu decyzji o przydziale lokalu mieszkalnego lub kwatery tymczasowej.
§  4.
1.
Funkcjonariuszowi przeniesionemu z urzędu do innej miejscowości, który dojeżdża do miejsca pełnienia służby i nie otrzymuje równoważnika pieniężnego z tytułu braku mieszkania lub nie korzysta z kwatery tymczasowej, przysługuje zwrot kosztów przejazdu do miejsca pełnienia służby i z powrotem, w wysokości miesięcznego biletu pracowniczego na przejazd publicznymi środkami komunikacji.
2.
Funkcjonariuszowi przeniesionemu, którego rodzina pozostała w miejscowości dotychczasowego zamieszkania, przysługuje ryczałt za jednokrotny w ciągu miesiąca przejazd do miejscowości zamieszkania rodziny i z powrotem, w wysokości ceny biletu 2 klasy pociągu pośpiesznego, a gdy na danej trasie lub jej odcinku nie ma połączeń kolejowych - w wysokości ceny biletu autobusu pośpiesznego.
§  5.
Na pokrycie kosztów przejazdu funkcjonariusza i członków jego rodziny do miejscowości, do której funkcjonariusz przesiedlił się w związku z przeniesieniem, przysługuje ryczałt w wysokości ceny biletów na przejazd tych osób, ustalonej według zasad określonych w § 4 ust. 2.
§  6.
1.
Diety przysługujące funkcjonariuszowi w razie przeniesienia do innej miejscowości wypłaca się w wysokości ustalonej przepisami wymienionymi w § 2.
2.
Diety dla członków rodziny wynoszą 75% diet przysługujących funkcjonariuszowi.
§  7.
1.
Ryczałt z tytułu przeniesienia przysługuje w razie przesiedlenia się funkcjonariusza do miejscowości, do której został on przeniesiony.
2.
Ryczałt z tytułu przeniesienia przysługuje również funkcjonariuszowi, który w związku z brakiem możliwości otrzymania lokalu mieszkalnego w miejscowości, do której został przeniesiony, przesiedlił się do miejscowości pobliskiej. Funkcjonariuszowi temu nie przysługuje prawo do drugiego ryczałtu w razie przesiedlenia się do miejscowości pełnienia służby.
3.
Za przesiedlenie się do określonej miejscowości uważa się zameldowanie w tej miejscowości na pobyt:
a)
stały,
b)
czasowy ponad 2 miesiące, jeżeli funkcjonariuszowi została przydzielona kwatera tymczasowa.
§  8.
1.
Ryczałt z tytułu przeniesienia ustala się w wysokości procentowej do miesięcznego uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym, zwanego dalej "uposażeniem", i wynosi:
1)
dla funkcjonariusza mającego rodzinę - 100% uposażenia,
2)
dla funkcjonariusza nie mającego rodziny - 50% uposażenia.
2.
Funkcjonariusz mający rodzinę, jeżeli przesiedlił się nie ze wszystkimi członkami rodziny do miejscowości, do której został przeniesiony, otrzymuje połowę ryczałtu określonego w ust. 1 pkt 1. Pozostałą część ryczałtu wypłaca się z chwilą przesiedlenia się pozostałych członków rodziny.
3.
W razie zbiegu uprawnień do ryczałtu z tytułu przeniesienia małżonków przysługuje im tylko jeden, wyższy ryczałt.
4.
Za stan rodzinny funkcjonariusza przyjmuje się liczbę członków jego rodziny w dniu jego przeniesienia.
§  9.
1.
Podstawę obliczenia ryczałtu z tytułu przeniesienia stanowi uposażenie przysługujące na nowym stanowisku służbowym, chyba że uposażenie przysługujące przed przeniesieniem było wyższe.
2.
Jeżeli przesiedlenie funkcjonariusza następuje w terminie późniejszym niż przeniesienie, za podstawę obliczenia ryczałtu przyjmuje się uposażenie przysługujące w chwili tego przesiedlenia, z zastrzeżeniem postanowień ust. 1.
§  10.
1.
Funkcjonariuszowi, który w związku z przeniesieniem przesiedla się do określonej miejscowości, przysługuje, niezależnie od ryczałtu z tytułu przeniesienia, zasiłek osiedleniowy.
2.
Jeżeli funkcjonariusz ma rodzinę, zasiłek osiedleniowy przysługuje pod warunkiem przesiedlenia się wraz ze wszystkimi członkami rodziny.
3.
Zasiłek osiedleniowy wynosi:
1)
dla funkcjonariusza mającego rodzinę - 200% uposażenia,
2)
dla funkcjonariusza nie mającego rodziny - 50% uposażenia.
4.
Przy ustalaniu uprawnień do zasiłku osiedleniowego oraz jego wysokości stosuje się odpowiednio przepisy § 7 ust. 2, § 8 ust. 3 i 4 oraz § 9.
§  11.
1.
Funkcjonariuszowi, który przesiedlił się do miejscowości, do której został przeniesiony, zwraca się koszty przewozu urządzenia domowego w wysokości stwierdzonej rachunkiem lub innym dokumentem wystawionym przez przewoźnika.
2.
Przepis § 7 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
3.
Zwrot kosztów przewozu urządzenia domowego obejmuje koszty: opakowania, prac załadunkowych i wyładunkowych oraz transportu.
§  12.
1.
Funkcjonariuszowi, który z tytułu przeniesienia otrzymał kwaterę tymczasową i pobrał należności określone w niniejszym zarządzeniu, nie przysługuje prawo do uzyskania ponownych świadczeń w razie otrzymania lokalu mieszkalnego w miejscowości pełnienia służby, do której został przeniesiony, z wyjątkiem przypadku określonego w ust. 2 i 3.
2.
Funkcjonariusz zwalniający kwaterę tymczasową może otrzymać zwrot kosztów przewozu urządzenia domowego, określonych w § 11 ust. 3, do miejscowości, w której jest zameldowany na stałe.
3.
Funkcjonariuszowi, który zamiast kwatery tymczasowej otrzymał lokal mieszkalny, zwraca się koszty przewozu urządzenia domowego, określone w § 11 ust. 3.
§  13.
Należności przysługujące z tytułu przeniesienia wypłaca jednostka organizacyjna Służby Więziennej, do której funkcjonariusz został przeniesiony.
§  14.
Traci moc zarządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 23 listopada 1977 r. w sprawie określenia należności przysługujących funkcjonariuszom Służby Więziennej oddelegowanym lub przeniesionym służbowo do innej miejscowości oraz ich wysokości (Dz. Urz. Min. Sprawiedl. Nr 7, poz. 31 i z 1993 r. Nr 2, poz. 9).
§  15.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.