Nadanie statutu państwowemu przedsiębiorstwu użyteczności publicznej pod nazwą "Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych".

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MG.2014.6

Akt utracił moc
Wersja od: 31 stycznia 2014 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI 1
z dnia 31 stycznia 2014 r.
w sprawie nadania statutu państwowemu przedsiębiorstwu użyteczności publicznej pod nazwą "Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych"

Na podstawie art. 121 ust. 3 ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. - Prawo atomowe (Dz. U. z 2012 r. poz. 264 i 908) zarządza się, co następuje:
§  1.
Państwowemu przedsiębiorstwu użyteczności publicznej pod nazwą "Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych" nadaje się statut, stanowiący załącznik do zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania. 2

ZAŁĄCZNIK

STATUT

PAŃSTWOWEGO PRZEDSIĘBIORSTWA UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ POD NAZWĄ "ZAKŁAD UNIESZKODLIWIANIA ODPADÓW PROMIENIOTWÓRCZYCH"

Rozdział  1

Postanowienia ogólne

§  1.
1.
Państwowe przedsiębiorstwo użyteczności publicznej pod nazwą "Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych", zwane dalej "Zakładem", działa na podstawie:
1)
powszechnie obowiązujących przepisów prawa, w szczególności ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. - Prawo atomowe (Dz. U. z 2012 r. poz. 264 i 908) i aktów wykonawczych do tej ustawy;
2)
niniejszego statutu.
§  2.
1.
Państwowe przedsiębiorstwo użyteczności publicznej działa pod nazwą: "Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych".
2.
W kontaktach międzynarodowych Zakład może używać obcojęzycznych odpowiedników nazwy.
3.
Zakład może używać skróconej nazwy: "ZUOP".
4.
Siedzibą Zakładu jest miasto Otwock-Świerk.
5.
Zakład działa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i poza jej granicami.
6.
Zakład może prowadzić jednostki zamiejscowe.
§  3.
1.
Zakład posiada osobowość prawną i podlega wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego.
2.
Zakład został utworzony na czas nieoznaczony.
3.
Organy państwowe mogą podejmować decyzje w zakresie działalności Zakładu tylko w przypadkach przewidzianych ustawą.
4.
Nadzór nad Zakładem oraz funkcję organu założycielskiego sprawuje minister właściwy do spraw gospodarki.
§  4.
1.
Zakład zapewnia realizację zadań, do wykonywania których został utworzony, poprzez działalność wewnętrznych jednostek merytorycznych i jednostek obsługi.
2.
Jednostki merytoryczne zajmują się postępowaniem z odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym, a przede wszystkim zapewniają stałą możliwość składowania odpadów promieniotwórczych i wypalonego paliwa jądrowego. Wykonują również działalność polegającą na:
1)
odbiorze;
2)
transporcie;
3)
przechowywaniu i składowaniu, materiałów jądrowych, źródeł promieniotwórczych i innych substancji promieniotwórczych;
4)
postępowaniu z odpadami niebezpiecznymi, innymi niż promieniotwórcze.
3.
Jednostki obsługi zapewniają działanie jednostek merytorycznych poprzez wykonywanie zadań z zakresu obsługi: administracyjnej, technicznej, informatycznej, dozymetrycznej i inwestycyjnej Zakładu.
4.
Strukturę organizacyjną oraz szczegółowy zakres zadań i obowiązków poszczególnych jednostek merytorycznych i jednostek obsługi określa regulamin organizacyjny Zakładu, który zarządzeniem wprowadza dyrektor Zakładu.
5.
Jednostkę zamiejscową - w formie zarządzenia - tworzy i nadaje uprawnienia minister właściwy do spraw gospodarki na wniosek dyrektora Zakładu. Wniosek zawiera uzasadnienie konieczności utworzenia jednostki i zakres jej działania.
6.
W Zakładzie funkcjonuje jedna jednostka zamiejscowa - Krajowe Składowisko Odpadów Promieniotwórczych, z siedzibą w Różanie, pow. Maków Mazowiecki.
7.
W zakresie działania Krajowego Składowiska Odpadów Promieniotwórczych jest przechowywanie i składowanie przetworzonych, w jednostce merytorycznej Zakładu w Otwocku - Świerku, odpadów promieniotwórczych, materiałów jądrowych, źródeł promieniotwórczych i innych substancji promieniotwórczych oraz prowadzenie ich ewidencji.
8.
Krajowe Składowisko Odpadów Promieniotwórczych nie ma uprawnień do przyjmowania odpadów promieniotwórczych, materiałów jądrowych, źródeł promieniotwórczych i innych substancji promieniotwórczych pochodzących od podmiotów gospodarczych lub osób fizycznych innych niż Zakład.
9.
Utworzenie nowej jednostki zamiejscowej wymaga zmiany statutu Zakładu.

Rozdział  2

Przedmiot działalności

§  5.
1.
Przedmiotem działalności Zakładu jest:
1)
działalność w zakresie postępowania z odpadami promieniotwórczymi, materiałami jądrowymi, źródłami promieniotwórczymi i innymi substancjami promieniotwórczymi oraz wypalonym paliwem jądrowym, a przede wszystkim zapewnienie stałej możliwości ich składowania, w szczególności:
a)
odbiór odpadów promieniotwórczych i wypalonego paliwa jądrowego oraz materiałów jądrowych, źródeł promieniotwórczych, a także innych substancji promieniotwórczych od wszystkich ich użytkowników z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
b)
transport odpadów promieniotwórczych i wypalonego paliwa jądrowego oraz materiałów jądrowych, źródeł promieniotwórczych, a także innych substancji promieniotwórczych, w szczególności transport do miejsc przechowywania i składowania,
c)
przetwarzanie odpadów promieniotwórczych,
d)
przygotowywanie wypalonego paliwa jądrowego do przechowywania i składowania,
e)
kontrola jakości odpadów promieniotwórczych i wypalonego paliwa jądrowego oraz materiałów jądrowych, źródeł promieniotwórczych, a także innych substancji promieniotwórczych, kierowanych do przechowywania lub składowania,
f)
przechowywanie i składowanie odpadów promieniotwórczych, wypalonego paliwa jądrowego oraz materiałów jądrowych, źródeł promieniotwórczych, a także innych substancji promieniotwórczych,
g)
budowa obiektów do przechowywania i składowania odpadów promieniotwórczych i wypalonego paliwa jądrowego oraz materiałów jądrowych, źródeł promieniotwórczych, a także innych substancji promieniotwórczych,
h)
prowadzenie ewidencji w systemie informatycznym odbieranych, przetwarzanych, przechowywanych i składowanych odpadów promieniotwórczych i wypalonego paliwa jądrowego, oraz materiałów jądrowych, źródeł promieniotwórczych, a także innych substancji promieniotwórczych,
i)
opracowywanie technologii przetwarzania i składowania odpadów promieniotwórczych, materiałów jądrowych, źródeł promieniotwórczych i innych substancji promieniotwórczych oraz badanie prototypowych urządzeń i instalacji doświadczalnych przewidywanych do wdrożenia w tym zakresie,
j)
opracowywanie technologii przygotowywania wypalonego paliwa jądrowego do przechowywania i składowania,
k)
działalność inwestycyjna związana z postępowaniem z odpadami promieniotwórczymi i wypalonym paliwem jądrowym oraz materiałami jądrowymi, źródłami promieniotwórczymi a także innymi substancjami promieniotwórczymi,
l)
działalność inwestycyjna związana z poszukiwaniem lokalizacji oraz projektowaniem i budową nowych składowisk odpadów promieniotwórczych,
m)
działalność inwestycyjna związana z likwidacją obiektów jądrowych i zamknięciem składowisk odpadów promieniotwórczych,
n)
inicjowanie prac naukowo - badawczych w dziedzinie rozwoju technik unieszkodliwiania odpadów promieniotwórczych,
o)
inicjowanie i prowadzenie badań przemysłowych oraz prac rozwojowych związanych z unieszkodliwianiem odpadów promieniotwórczych i postępowaniem z wypalonym paliwem jądrowym;
2)
inna działalność wykonywana przez Zakład, jeżeli nie ogranicza działalności określonej w pkt 1, w szczególności:
a)
dekontaminacja skażonych obiektów, instalacji i urządzeń, zlecana przez użytkowników źródeł promieniotwórczych i materiałów jądrowych,
b)
likwidacja skutków zdarzeń radiacyjnych - dekontaminacja terenu, obiektów, instalacji i urządzeń na zlecenie uprawnionych organów państwowych,
c)
prowadzenie działalności szkoleniowo - informacyjnej dotyczącej zagadnienia unieszkodliwiania i składowania odpadów promieniotwórczych i wypalonego paliwa jądrowego oraz materiałów jądrowych, źródeł promieniotwórczych, a także innych substancji promieniotwórczych, na potrzeby ich użytkowników oraz opinii publicznej Rzeczypospolitej Polskiej,
d)
inicjowanie i prowadzenie współpracy międzynarodowej w zakresie działalności Zakładu,
e)
krajowe i zagraniczne usługi transportowe związane z przewozem materiałów promieniotwórczych oraz materiałów jądrowych,
f)
zadania na zlecenie uprawnionych organów państwowych w tym zadania o charakterze niejawnym;
3)
działalność w zakresie postępowania z odpadami niebezpiecznymi, o których mowa w przepisach dotyczących odpadów, w szczególności przetwarzanie odpadów niebezpiecznych innych niż promieniotwórcze.
2.
Działalność Zakładu wymieniona w ust. 1 pkt 1 i 2 objęta jest systemem zapewnienia jakości, ze szczególnym uwzględnieniem wymogów bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej.

Rozdział  3

Organy Zakładu

§  6.
1.
Organem Zakładu jest dyrektor.
2.
Dyrektor zarządza Zakładem i reprezentuje go na zewnątrz.
3.
Dyrektora Zakładu powołuje i odwołuje minister właściwy do spraw gospodarki, który dokonuje w stosunku do niego czynności z zakresu Prawa pracy.
4.
Dyrektor może powoływać i odwoływać zastępców dyrektora oraz pełnomocników Zakładu, którzy działają samodzielnie w granicach ich umocowania.
5.
Dyrektor Zakładu może powoływać organy doradcze i opiniotwórcze.
6.
Pracodawcą w rozumieniu Kodeksu pracy jest Zakład. Dyrektor Zakładu lub osoba przez niego wyznaczona dokonuje czynności z zakresu prawa pracy w stosunku do pracowników, z zastrzeżeniem ust 3.
7.
Wszelkie sprawy, nie zastrzeżone przepisami prawa i niniejszego statutu do właściwości organu założycielskiego, należą do kompetencji dyrektora Zakładu.

Rozdział  4

Gospodarka finansowa Zakładu

§  7.
1.
Zakład prowadzi samodzielną działalność na podstawie rocznych planów zatwierdzanych przez ministra właściwego do spraw gospodarki, w ramach posiadanych środków, zgodnie z zasadą racjonalizacji kosztów i efektywności ekonomicznej.
2.
Środki trwałe nie mogą służyć do zaspokojenia zobowiązań pieniężnych Zakładu.
3.
Zakład gospodarując majątkiem zapewnia jego ochronę.
§  8.
1.
Zakład występuje w obrocie we własnym imieniu i na własny rachunek.
2.
Zakład prowadzi rachunkowość oraz sporządza sprawozdanie finansowe zgodnie z obowiązującymi przepisami.
3.
Rokiem obrotowym Zakładu jest rok kalendarzowy.

Rozdział  5

System kontroli wewnętrznej

§  9.
1.
Funkcjonowanie Zakładu objęte jest systemem kontroli wewnętrznej.
2.
System kontroli wewnętrznej obejmuje kontrolę funkcjonalną oraz, w zależności od potrzeb, kontrolę instytucjonalną.
3.
Kontrolę funkcjonalną sprawuje dyrektor Zakładu, jego zastępcy oraz w zakresie posiadanych kompetencji kierownicy podległych im jednostek merytorycznych lub jednostek obsługi.
4.
Dyrektor Zakładu może w razie potrzeby utworzyć wyodrębnioną organizacyjnie komórkę lub samodzielne stanowisko do spraw wewnętrznej kontroli instytucjonalnej.

Rozdział  6

Postanowienie końcowe

§  10.
Statut obowiązuje od dnia podpisania.
1 Minister Gospodarki kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki (Dz. U. Nr 248, poz. 1478).
2 Niniejsze zarządzenie było poprzedzone zarządzeniem Nr 12 Ministra Skarbu Państwa z dnia 12 kwietnia 2006 r. w sprawie nadania statutu państwowemu przedsiębiorstwu użyteczności publicznej pod nazwą "Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych".