Nadanie statutu Narodowemu Staremu Teatrowi im. H. Modrzejewskiej w Krakowie.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MKul.2002.3.45

Akt utracił moc
Wersja od: 17 czerwca 2002 r.

ZARZĄDZENIE NR 39
MINISTRA KULTURY
z dnia 17 czerwca 2002 r.
w sprawie nadania statutu Narodowemu Staremu Teatrowi im. H. Modrzejewskiej w Krakowie.

Na podstawie art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 2001 r. Nr 13, poz. 123 i z 2002 r. Nr 41, poz. 364) zarządza się, co następuje:
§  1.
Narodowemu Staremu Teatrowi im. H. Modrzejewskiej w Krakowie nadaje się statut stanowiący załącznik do zarządzenia.
§  2.
Traci moc zarządzenie Nr 34 Ministra Kultury i Sztuki z dnia 17 września 1993 r. w sprawie nadania statutu Państwowemu Staremu Teatrowi im. H. Modrzejewskiej w Krakowie.
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIK

STATUT

Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie

Rozdział  I

Postanowienia ogólne

§  1.
Narodowy Stary Teatr im. H. Modrzejewskiej w Krakowie, zwany dalej "Starym Teatrem", działa na podstawie:
1)
ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 2001 r. Nr 13, poz. 123 i z 2002 r. Nr 41, poz. 364),
2)
zarządzenia Ministra Kultury i Sztuki z dnia 21 listopada 1949 r. (M.P. Nr A-13, poz. 136),
3)
niniejszego statutu.
§  2.
Siedzibą Starego Teatru jest miasto Kraków.
§  3.
Terenem działania Starego Teatru jest terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i zagranica.
§  4.
Organizatorem Starego Teatru jest Minister Kultury.
§  5.
Stary Teatr jest instytucją kultury posiadającą osobowość prawną, wyodrębnioną pod względem organizacyjnym i ekonomiczno-finansowym oraz wpisaną do rejestru państwowych instytucji kultury prowadzonego przez Ministra Kultury.

Rozdział  II

Cel i zakres działania

§  6.
Celem Starego Teatru jest tworzenie, upowszechnianie i ochrona dóbr kultury, a w szczególności sztuki teatru i dyscyplin artystycznych teatr tworzących: sztuki aktorskiej, reżyserii, scenografii, kompozycji i choreografii.
§  7.
Cel, o którym mowa w § 6, realizowany jest poprzez zamawianie, przygotowywanie i publiczne przedstawianie utworów literackich i artystycznych w formie widowisk scenicznych oraz we wszystkich innych formach wyrażonych drukiem, dźwiękiem i obrazem, w tym również przy wykorzystaniu środków masowego przekazu.

Rozdział  III

Organy zarządzające i doradcze

§  8.
1.
Starym Teatrem kieruje i reprezentuje go na zewnątrz dyrektor naczelny współpracując z zastępcą dyrektora do spraw artystycznych, zwanym dalej "dyrektorem artystycznym".
2.
Działalnością artystyczną Starego Teatru kieruje samodzielnie dyrektor artystyczny, działając w uzgodnieniu z dyrektorem naczelnym w zakresie spraw prawnych, finansowych, organizacyjnych i technicznych.
§  9.
1.
Dyrektora naczelnego i dyrektora artystycznego powołuje Minister Kultury w trybie określonym ustawą.
2.
Dyrektora artystycznego powołuje się na wniosek dyrektora naczelnego.
§  10.
Szczegółową strukturę organizacyjną oraz zakres zadań komórek organizacyjnych i stanowisk samodzielnych określa regulamin organizacyjny, nadany przez dyrektora naczelnego, po zasięgnięciu opinii organizatora oraz opinii organizacji związkowych i stowarzyszeń twórczych działających w Starym Teatrze.
§  11.
Ustalenie porządku wewnętrznego oraz sposób organizacji pracy określi regulamin pracy nadany przez dyrektora naczelnego w uzgodnieniu ze związkami zawodowymi.
§  12.
1.
Organem doradczym dyrektora naczelnego i dyrektora artystycznego we wszystkich sprawach związanych z realizacją statutowego celu Starego Teatru jest rada artystyczna.
2.
Radę artystyczną powołuje dyrektor naczelny współpracując z dyrektorem artystycznym na okres dwóch pełnych sezonów teatralnych spośród pracowników i stałych współpracowników Starego Teatru.
3.
Posiedzeniom rady artystycznej przewodniczy dyrektor naczelny.

Rozdział  IV

Gospodarka finansowa

§  13.
Stary Teatr prowadzi gospodarkę finansową na zasadach określonych w ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.
§  14.
1.
Przychodami Starego Teatru są dotacje z budżetu Państwa, wpływy z prowadzonej działalności oraz najmu i dzierżawy składników majątkowych, środki otrzymane od osób fizycznych i prawnych oraz z innych źródeł.
2.
Przychodami Starego Teatru są również wpływy z działalności gospodarczej, która może być prowadzona w zakresie zbieżnym z działalnością podstawową.
§  15.
Uzyskiwane przychody, Stary Teatr przeznacza na pokrycie kosztów bieżącej działalności i zobowiązania.
§  16.
1.
Do dokonywania czynności prawnych w imieniu Starego Teatru upoważnieni są: dyrektor naczelny oraz działający w granicach ich umocowania dyrektor artystyczny i główny księgowy.
2.
Do samodzielnego dokonywania czynności prawnych w imieniu Starego Teatru upoważniony jest wyłącznie dyrektor naczelny.
§  17.
Dyrektor naczelny Starego Teatru zapewnia terminowe sporządzenie rocznych sprawozdań finansowych, ich coroczne obligatoryjne badanie przez biegłego rewidenta i przedkładanie do zatwierdzenia Ministrowi Kultury.

Rozdział  V

Przepisy końcowe

§  18.
Wszelkie zmiany statutu mogą być dokonywane w trybie właściwym dla jego ustalenia.