Nadanie statutów izbom celnym i urzędom celnym.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MF.2004.4.21

Akt utracił moc
Wersja od: 1 października 2008 r.

ZARZĄDZENIE Nr 8
MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 22 kwietnia 2004 r.
w sprawie nadania statutów izbom celnym i urzędom celnym

Na podstawie art. 1 d ust. 4 ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej (Dz. U. Nr 72, poz. 802, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Izby celne

§  1. 1
1.
Izby celne, zwane dalej "izbami", wykonują zadania określone w przepisach prawa celnego oraz w przepisach odrębnych, działając zgodnie z przepisami prawa, wytycznymi, decyzjami i poleceniami dyrektorów izb celnych.
2.
Izby prowadzą gospodarkę finansową na zasadach określonych dla państwowych jednostek budżetowych w ustawie z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 249, poz. 2104, z późn. zm.3)).
§  2.
1.
Izbą kieruje dyrektor izby, który jest odpowiedzialny za prawidłową i terminową realizację zadań izby i podległych urzędów celnych przed ministrem właściwym do spraw finansów publicznych.
2.
Dyrektor izby kieruje pracą izby przy pomocy zastępcy (zastępców), głównego księgowego, naczelników wydziałów, kierowników referatów i innych pracowników zatrudnionych na samodzielnych stanowiskach.
3.
Liczba stanowisk zastępcy dyrektora w poszczególnych izbach nie może być większa niż czterech.
4.
Szczegółowy zakres kompetencji zastępcy (zastępców) ustala dyrektor izby.
5.
Główny księgowy w izbie podlega bezpośrednio dyrektorowi izby i odpowiada za prawidłową i terminową realizację zadań z zakresu ewidencji i sprawozdawczości budżetowej, gospodarki własnej izby i urzędów celnych. Inne obowiązki głównego księgowego wynikają z przepisów odrębnych.
6.
Dyrektor izby może upoważnić podległych funkcjonariuszy celnych lub pracowników izby do podejmowania w jego imieniu decyzji i innych rozstrzygnięć w określonych kategoriach spraw.
§  3.
1.
W izbach mogą być tworzone następujące komórki organizacyjne:
1)
wydziały - składające się z co najmniej 12 osób, włącznie z kierującym;
2)
referaty - składające się z co najmniej 6 osób, włącznie z kierującym;
3)
wieloosobowe stanowiska pracy - składające się z co najmniej 2 osób, włącznie z kierującym;
4)
jednoosobowe stanowiska pracy.
2.
Komórki organizacyjne, o których mowa w ust. 1 pkt 2-4, mogą działać jako samodzielne komórki organizacyjne albo wchodzić w skład wydziału.
3.
Wydziałem kieruje naczelnik wydziału, referatem kierownik referatu, a wieloosobowym stanowiskiem pracy osoba wyznaczona przez bezpośredniego przełożonego.
§  4.
1. 2
W skład Izby Celnej w Warszawie, wchodzą z zastrzeżeniem ust. 4, wyodrębnione komórki organizacyjne realizujące zadania z zakresu:
1)
pozwoleń na korzystanie z procedury TIR;
2)
decyzji w sprawie ochrony praw własności intelektualnej;
3)
prowadzenia w pierwszej instancji postępowań w sprawach dotyczących wiążącej informacji taryfowej oraz wiążącej informacji o pochodzeniu towarów;
4)
prowadzenia postępowań w sprawach dotyczących agentów celnych;
5) 3
(uchylony);
6)
szkolenia przewodników psów służbowych oraz psów służbowych dla potrzeb Służby Celnej - Ośrodek Szkoleniowy w Kamionie;
7)
gromadzenia, przetwarzania i udostępniania danych o handlu międzynarodowym pomiędzy Polską, a krajami członkowskimi Unii Europejskiej oraz krajami trzecimi - Centrum Analityczne Administracji Celnej - CAAC;
8) 4
prowadzenia Centralnego Laboratorium Celnego oraz koordynacji i nadzoru nad funkcjonowaniem laboratoriów celnych;
9) 5
wydawania pozwoleń na stosowanie jako zgłoszenia tranzytowego manifestu lotniczego (procedura uproszczona - poziom 1), przesyłanego z wykorzystaniem systemu wymiany danych (procedura uproszczona - poziom 2) oraz prowadzenia procedury konsultacyjnej;
10) 6
wydawania świadectwa upoważniony przedsiębiorca - uproszczenia celne, świadectwa upoważniony przedsiębiorca - bezpieczeństwo i ochrona oraz świadectwa upoważniony przedsiębiorca - uproszczenia celne/bezpieczeństwo i ochrona, na wniosek przedsiębiorcy mającego siedzibę na obszarze właściwości Dyrektora Izby Celnej w Białymstoku, Białej Podlaskiej, Olsztynie, Toruniu lub Warszawie.
2. 7
W skład Izby Celnej w Gdyni wchodzi komórka organizacyjna realizująca zadania z zakresu:
1)
wydawania pozwoleń na regularną linię rejsową oraz prowadzenie procedury konsultacyjnej;
2)
wydawania pozwoleń na zwolnienie z obowiązku wystawiania manifestu służącego do potwierdzania wspólnotowego statusu towarów najpóźniej do następnego dnia po wypłynięciu statku i w każdym przypadku przed przybyciem statku do portu oraz prowadzenia procedury konsultacyjnej;
3)
wydawania pozwoleń na stosowanie procedur uproszczonych właściwych do przewozu towarów drogą morską we wspólnotowej procedurze tranzytu oraz prowadzenia procedury konsultacyjnej.
2a. 8
W skład Izby Celnej w Szczecinie wchodzi komórka organizacyjna realizująca zadania z zakresu:
1)
wydawania pozwoleń na regularną linię rejsową oraz prowadzenie procedury konsultacyjnej;
2)
wydawania pozwoleń na zwolnienie z obowiązku wystawiania manifestu służącego do potwierdzania wspólnotowego statusu towarów najpóźniej do następnego dnia po wypłynięciu statku i w każdym przypadku przed przybyciem statku do portu oraz prowadzenia procedury konsultacyjnej;
3)
wydawania pozwoleń na stosowanie procedur uproszczonych właściwych do przewozu towarów drogą morską we wspólnotowej procedurze tranzytu oraz prowadzenia procedury konsultacyjnej;
4)
wydawania świadectwa upoważniony przedsiębiorca - uproszczenia celne, świadectwa upoważniony przedsiębiorca - bezpieczeństwo i ochrona oraz świadectwa upoważniony przedsiębiorca - uproszczenia celne/bezpieczeństwo i ochrona, na wniosek przedsiębiorcy mającego siedzibę na obszarze właściwości Dyrektora Izby Celnej w Gdyni, Poznaniu, Rzepinie lub Szczecinie.
3. 9
W skład Izby Celnej we Wrocławiu wchodzą komórki realizujące zadania z zakresu:
1)
prowadzenia procedury konsultacyjnej, wymaganej w przypadku wydawania pojedynczych pozwoleń na korzystanie z gospodarczych procedur celnych;
2)
prowadzenia procedury konsultacyjnej, wymaganej w przypadku wydawania jednorazowych pozwoleń dla celów dozoru celnego ze względu na przeznaczenie towaru;
3) 10
przekazywania oraz analizy potwierdzonych przez polskie organy celne oryginałów kart kontrolnych T5 wystawionych w krajach Unii Europejskiej innych niż Polska oraz innych dokumentów związanych z obiegiem kart kontrolnych T5, do właściwych organów lub instytucji tych krajów;
4) 11
wydawania świadectwa upoważniony przedsiębiorca uproszczenia celne, świadectwa upoważniony przedsiębiorca - bezpieczeństwo i ochrona oraz świadectwa upoważniony przedsiębiorca - uproszczenia celne/bezpieczeństwo i ochrona, na wniosek przedsiębiorcy mającego siedzibę na obszarze właściwości Dyrektora Izby Celnej w Katowicach, Kielcach, Krakowie, Łodzi, Opolu, Przemyślu lub Wrocławiu;
5) 12
prowadzenie procedury konsultacyjnej w postępowaniu o wydanie świadectwa upoważniony przedsiębiorca - uproszczenia celne, świadectwa upoważniony przedsiębiorca - bezpieczeństwo i ochrona i świadectwa upoważniony przedsiębiorca - uproszczenia celne/bezpieczeństwo i ochrona.
4. 13
Komórki organizacyjne, o których mowa w ust. 1 pkt 1, 2, 4 i 10, ust. 2, 2a i 3 oraz 12 mogą wchodzić w skład innych komórek izby.
5.
W skład Izby Celnej w Białej Podlaskiej, Białymstoku, Gdyni, Przemyślu i we Wrocławiu wchodzi komórka laboratorium celne.
6. 14
(uchylony).
7. 15
W skład Izby Celnej w Krakowie wchodzą komórki administrujące:
1)
Systemem Rozliczeń Celno-Podatkowych ZEFIR;
2)
Systemem Obsługi Deklaracji CELINA;
3)
warstwą merytoryczną oraz modułami analitycznymi Systemu Statystyki Obrotów Handlowych pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej INTRASTAT/EXIRASTAT, a także Systemem Kontroli Eksportu ECS, przeznaczonym dla organów administracji skarbowej.
8. 16
W skład Izby Celnej w Łodzi wchodzi komórka administrująca ogólnopolskim Nowym Skomputeryzowanym Systemem Tranzytowym "NCST" oraz komórka Centralne Biuro Tranzytu realizująca zadania z zakresu tranzytu wspólnotowego/wspólnego i procedury TIR oraz zastosowania karnetu ATA w procedurze odprawy czasowej i procedurze tranzytu.
9. 17
W skład Izby Celnej w Rzepinie wchodzi komórka administrująca ogólnopolskimi systemami informatycznymi Zarządzania Zasobami Technicznymi "Machina", Systemem Europejskiej Wiążącej Informacji Taryfowej - EBTI-PL oraz prowadząca w systemie informatycznym SARP ogólnopolską bazę danych o wydanych pozwoleniach na prowadzenie składów celnych.
10. 18
W skład Izby Celnej we Wrocławiu wchodzi komórka realizująca zadania wynikające z art. 522 rozporządzenia Komisji (EWG) Nr 2454/93 z dnia 2 lipca 1993 r. ustanawiającego przepisy w celu wykonywania rozporządzenia Rady (EWG) Nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. Urz. WE L 253 z 11.10.1993, str. 1, z późn. zm.; Dz. Urz. WE Polskie wydanie specjalne, roz. 2, t. 6, str. 3) w tym administrująca informatycznym systemem wymiany informacji dotyczącym wydawania pozwoleń na gospodarcze procedury celne związane z uszlachetnianiem/przetwarzaniem towarów "ISPP" oraz komórka administrująca ogólnopolskim systemem analizy zgłoszeń celnych "ALINA.";
11. 19
W skład Izby Celnej w Toruniu wchodzi komórka sprawująca kontrolę prawidłowości przewozów towarowych transportem kolejowym realizująca zadania polegające w szczególności na:
1)
wzywaniu głównego zobowiązanego do uiszczania w urzędzie przeznaczenia należności celnych i podatków oraz należnych opłat - w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości związanych z przewozem towarów;
2)
przesyłaniu do urzędu przeznaczenia dokumentów dotyczących przewozu towarów transportem kolejowym, w celu wszczęcia postępowania celnego.
12. 20
W skład Izby Celnej w Katowicach wchodzi komórka organizacyjna realizująca zadania z zakresu:
1)
ogólnopolskiego Help-desku informatycznego i merytorycznego dla Systemu Statystyki Obrotów Handlowych pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej INTRASTAT;
2)
pierwszej linii wsparcia centrum Help-desku dla Systemu Kontroli Eksportu ECS.
§  5.
Izbom nadaje się statut stanowiący załącznik nr 1 do zarządzenia.

Rozdział  2

Urzędy celne

§  6.
Urzędy celne, zwane dalej "urzędami", wykonują zadania określone w przepisach prawa celnego oraz w przepisach odrębnych, działając zgodnie z przepisami prawa, wytycznymi, decyzjami i poleceniami naczelników urzędów celnych.
§  7.
1.
Urzędem kieruje naczelnik urzędu, który jest odpowiedzialny za prawidłową i terminową realizację zadań urzędu przed dyrektorem izby.
2.
Naczelnik urzędu kieruje pracą urzędu przy pomocy zastępcy (zastępców) i kierowników podległych komórek organizacyjnych.
3.
Liczba stanowisk zastępcy naczelnika urzędu w poszczególnych urzędach nie może być większa niż trzech. Szczegółowy zakres kompetencji zastępcy (zastępców) ustala naczelnik urzędu.
4.
Naczelnik urzędu może upoważnić podległych funkcjonariuszy celnych lub pracowników urzędu do podejmowania w jego imieniu decyzji i innych rozstrzygnięć w określonych kategoriach spraw.
§  8.
1.
W urzędach mogą być tworzone następujące komórki organizacyjne:
1)
wewnętrzne komórki organizacyjne:
a)
referaty - składające się z co najmniej 5 osób, włącznie z kierującym,
b)
sekcje - składające się z co najmniej 2 osób, włącznie z kierującym,
c)
jednoosobowe stanowiska pracy;
2)
zewnętrzne jednostki organizacyjne - oddziały celne, do których pkt 1 stosuje się odpowiednio.
2.
Referatami i oddziałami kierują kierownicy, a sekcją osoba wyznaczona przez naczelnika urzędu.
3. 21
W urzędzie mogą funkcjonować terenowe komórki organizacyjne w zakresie kontroli przedsiębiorców, spraw karnych skarbowych, szczególnego nadzoru podatkowego i informatyki.
§  9.
Urzędom nadaje się statut stanowiący załącznik nr 2 do zarządzenia.

Rozdział  3

Przepisy końcowe

§  10.
Strukturę organizacyjną izb, urzędów i oddziałów celnych określa załącznik nr 3 do zarządzenia.
§  11.
Dyrektorzy izb celnych oraz naczelnicy urzędów celnych są zobowiązani do dostosowania regulaminów izb celnych oraz urzędów celnych do treści odpowiednio Statutu Izby lub Statutu Urzędu nie później niż w terminie 14 dni od wejścia w życie zarządzenia.
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 maja 2004 r.

________

1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 32, poz. 301, Nr 43, poz. 378 i Nr 93, poz. 834).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1999 r. Nr 110, poz. 1255, z 2002 r. Nr 41, poz. 365, Nr 89, poz. 804 i Nr 153, poz. 1271, z 2003 r. Nr 120, poz. 1122, Nr 137, poz. 1302, Nr 199, poz. 1934 i Nr 217, poz. 2124 oraz z 2004 r. Nr 29, poz. 257, Nr 68, poz. 623).

3) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2005 r. Nr 169, poz. 1420, z 2006 r. Nr 45, poz. 319, Nr 104, poz. 708, Nr 170, poz. 1217 i 1218, Nr 187, poz. 1381 i Nr 249, poz. 1832 oraz z 2007 r. Nr 88, poz. 587. 22

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1

STATUT IZBY CELNEJ

§  1.
1.
W skład izby celnej wchodzą następujące komórki organizacyjne:
1)
zwalczania przestępczości;
2) 23
(uchylony);
3) 24
nadzoru i koordynacji kontroli przedsiębiorców;
4)
zarządzania ryzykiem;
5)
środków i ograniczeń pozataryfowych;
6)
elementów kalkulacyjnych;
7)
przeznaczeń celnych;
8)
karna skarbowa;
9)
Wspólnej Polityki Rolnej;
10)
podatku akcyzowego;
11)
finansowo-księgowa;
12)
rozliczeń ceł i podatków;
13) 25
egzekucji;

13a)  26 likwidacji towarów;

14)
logistyki;
15)
informatyki;
16)
prawno-organizacyjna;
17)
kadr i szkolenia;
18)
kontroli wewnętrznej;
19)
ochrony informacji niejawnych;
20)
audytu wewnętrznego;
21)
Intrastat;
22)
bhp.
2.
Komórki organizacyjne izb celnych sprawują merytoryczny nadzór nad działalnością urzędów celnych w zakresie swojej właściwości oraz uczestniczą w kontrolach w ramach poleceń dyrektora izby celnej.
3.
Dyrektor izby celnej, za zgodą ministra właściwego do spraw finansów publicznych, może łączyć lub dzielić komórki organizacyjne, o których mowa w ust. 1, uwzględniając zakres ich zadań.
4.
Dyrektor izby celnej, za zgodą ministra właściwego do spraw finansów publicznych, może utworzyć komórkę organizacyjną inną niż te, o których mowa w ust. 1 lub która nie spełnia warunków określonych w § 3 ust. 1 zarządzenia, jeżeli przemawia za tym zakres i rozmiar zadań lub inne szczególne względy.
5.
W celu bezpośredniej obsługi osób dyrektor izby celnej wyodrębnia stanowiska obsługi klientów: informacyjne i kasowe, obsługiwane przez funkcjonariuszy lub pracowników właściwych komórek organizacyjnych, o których mowa w ust. 1.
6.
Dyrektor izby celnej ustala liczbę stanowisk obsługi klientów, o których mowa w ust. 5, stosownie do rozmiaru i zakresu realizowanych zadań oraz warunków technicznych i lokalowych izby celnej.
7.
Komórki, o których mowa w ust. 1 pkt 19 i 20 obejmują swoim działaniem urzędy celne podległe danej izbie celnej.
§  2.
1.
Do zakresu zadań komórek organizacyjnych izby celnej należy w szczególności:
1) 27
komórki zwalczania przestępczości:
a)
kontrola środków transportu, przewożonych towarów oraz dokumentów celnych, tranzytowych i transportowych im towarzyszących w miejscu zatrzymania lub w innym odpowiednim do tego celu miejscu,
b)
rozpoznawanie, zapobieganie i wykrywanie przestępstw i wykroczeń skarbowych, przestępstw i wykroczeń związanych z przywozem i wywozem towarów oraz ściganie sprawców, w zakresie określonym innymi ustawami,
c)
rozpoznawanie, wykrywanie, zapobieganie i zwalczanie przestępstw i wykroczeń związanych z naruszeniem przepisów dotyczących ochrony dóbr kultury oraz ochrony własności intelektualnej, a także przestępstw i wykroczeń związanych z wprowadzaniem oraz wyprowadzaniem towarów objętych ograniczeniami lub zakazami, w szczególności takich jak: odpady szkodliwe, substancje chemiczne, materiały jądrowe i promieniotwórcze, środki odurzające i substancje psychotropowe oraz broń, amunicja, materiały wybuchowe i technologie objęte kontrolą międzynarodową,
d)
kontrola przestrzegania legalności pobytu oraz wykonywania pracy przez cudzoziemców,
e)
kontrola paliw w zbiornikach pojazdów samochodowych,
f)
inicjowanie i prowadzenie działań wspólnie z Policją, Strażą Graniczną, Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego, urzędami kontroli skarbowej oraz innymi organami, w tym odpowiednimi służbami innych państw członkowskich Unii Europejskiej, w zakresie przeciwdziałania i zwalczania przestępczości,
g)
podejmowanie z innymi izbami celnymi, wspólnych działań zmierzających do przeciwdziałania i zwalczania przestępczości;
2) 28
(uchylony);
3) 29
komórki nadzoru i koordynacji kontroli przedsiębiorców:
a)
koordynacja i nadzór w zakresie kontroli celnych, kontroli podatku akcyzowego i szczególnego nadzoru podatkowego, prowadzonych przez podległe urzędy celne, w siedzibie przedsiębiorcy lub miejscu prowadzenia przez niego działalności gospodarczej,
b)
koordynacja pozostałych kontroli prowadzonych w siedzibie przedsiębiorcy lub miejscu prowadzenia przez niego działalności gospodarczej,
c)
opracowywanie, w porozumieniu z urzędami celnymi, planów kontroli dla podległych urzędów celnych,
d)
monitorowanie, a także ocena jakości i efektywności wykonania planów kontrolnych i kontroli doraźnych przez podległe urzędy celne oraz opracowywanie okresowych sprawozdań,
e) 30
(uchylona),
f)
przygotowywanie i wykonywanie kontroli wynikających z rozporządzenia Rady (EWG) Nr 4045/89 w oparciu o plan kontroli zatwierdzony przez Komisję Europejską oraz w ramach pomocy wzajemnej między Państwami Członkowskimi,
g)
gromadzenie i analiza danych oraz informacji o nieprawidłowościach stwierdzonych przy realizacji zadań wynikających z rozporządzenia Rady (EWG) Nr 4045/89 we współpracy z komórkami zarządzania ryzykiem,
h)
koordynacja działań kontrolnych podejmowanych w ramach współpracy z organami administracji rządowej lub na rzecz zagranicznych administracji celnych,
i)
współpraca w zakresie realizowanych zadań z organami skarbowymi oraz innymi organami państwowymi,
j) 31
kontrola dotycząca spełniania wymogów i kryteriów w postępowaniu w sprawie przyznania statusu upoważnionego przedsiębiorcy (AEO) oraz przedstawianie wyników tej kontroli;
4) 32
komórki zarządzania ryzykiem:
a)
ocena i prognozowanie możliwych zagrożeń ekonomicznych i pozaekonomicznych związanych z naruszaniem obowiązujących, w obrocie towarowym z zagranicą, środków taryfowych i pozataryfowych oraz innych środków i ograniczeń, poborem podatku akcyzowego, szczególnym nadzorem podatkowym, wykonywaniem pracy oraz legalnością pobytu cudzoziemców na terenie RP,
b)
analiza stanu zagrożenia przestępczością, a w szczególności przestępczością skarbową ze strony osób uczestniczących w obrocie towarowym z zagranicą, działających na obszarze właściwości miejscowej izby,
c)
ustalanie procedur działania przy zarządzaniu ryzykiem oraz obiegu i trybu wymiany informacji na obszarze właściwości miejscowej izby,
d)
pozyskiwanie, rejestrowanie, przetwarzanie i dystrybucja informacji niezbędnych do zarządzania ryzykiem, gromadzonych w jednostkach organizacyjnych administracji celnej oraz w innych instytucjach krajowych i zagranicznych,
e)
współdziałanie z odpowiednimi instytucjami krajowymi i zagranicznymi w pozyskiwaniu i przetwarzaniu informacji dotyczących rozpoznawania zagrożeń związanych z obrotem towarowym, w tym towarami objętymi Wspólną Polityką Rolną, akcyzą, szczególnym nadzorem podatkowym, wykonywaniem pracy oraz legalnością pobytu cudzoziemców na terenie RP,
f)
prowadzenie rejestru ryzyka,
g)
prowadzenie profili ryzyka;
5)
komórki środków i ograniczeń pozataryfowych:
a)
koordynacja działań podległych urzędów celnych na rzecz środków i ograniczeń pozataryfowych, w tym dotyczących: ochrony środowiska, środków polityki handlowej, nadzoru rynku, bezpieczeństwa żywności, dóbr kultury, ochrony gatunków zagrożonych wyginięciem i ochrony praw własności intelektualnej,
b)
wdrażanie zasad i trybu postępowania oraz nadzorowanie prawidłowości postępowania urzędów celnych w zakresie kontroli przestrzegania pozataryfowych ograniczeń przywozu i wywozu towarów,
c)
organizowanie, koordynowanie i nadzorowanie obrotu z zagranicą towarami i technologiami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa oraz rozpatrywanie spraw w postępowaniu administracyjnym, wniesionych w wyniku odwołań i zażaleń na decyzje lub postanowienia naczelników urzędów celnych, w zakresie obrotu z zagranicą tymi towarami i technologiami;
6)
komórki elementów kalkulacyjnych:
a)
prowadzenie postępowania odwoławczego i w trybach nadzwyczajnych z zakresu elementów kalkulacyjnych oraz podatków związanych z przywozem i wywozem towarów,
b)
przygotowywanie projektów odpowiedzi na skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego,
c)
reprezentowanie dyrektora izby celnej w postępowaniu sądowym przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w sprawach właściwych dla komórki,
d) 33
(uchylona),
e)
koordynowanie i nadzorowanie prawidłowości postępowania urzędów celnych w zakresie stosowania przepisów dotyczących taryfy celnej, podstawy naliczania należności pobieranych przez administrację celną, reguł pochodzenia towarów oraz podatków związanych z przywozem i wywozem towarów,
f)
występowanie do właściwych zagranicznych organów z wnioskiem o weryfikację dowodów pochodzenia oraz realizacja takich wniosków otrzymanych z zagranicy,
g)
wdrażanie zasad i trybu postępowania w podległych urzędach celnych dotyczących stosowania dodatkowych opłat celnych, środków ustanowionych w wyniku postępowania ochronnego i antydumpingowego;
7)
komórki przeznaczeń celnych:
a)
prowadzenie postępowania odwoławczego i w trybach nadzwyczajnych w zakresie nadawania towarom przeznaczenia celnego, operacji uprzywilejowanych, opłat w sprawach celnych oraz zwrotów i umorzeń należności celnych,
b)
przygotowywanie odpowiedzi na skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w zakresie właściwym dla komórki,
c)
reprezentowanie dyrektora izby celnej w postępowaniu sądowym przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w sprawach właściwych dla komórki,
d)
wydawanie, cofanie i zmiana pozwoleń na upraszczanie czynności przy obejmowaniu towarów procedurami celnymi,
e)
wydawanie, cofanie i zmiana pozwoleń na prowadzenie składu celnego,
f)
udzielanie pozwoleń dla upoważnionego nadawcy potwierdzającego wspólnotowy status towarów z wykorzystaniem dokumentu tranzytowego T2L lub innych dokumentów handlowych,
g)
uznawanie lub wyznaczanie miejsc, w których mogą być wykonywane czynności przewidziane w przepisach prawa celnego,
h)
nadzór na urzędami celnymi w zakresie stosowania procedury tranzytu wspólnotowego/wspólnego i procedury TIR oraz wydawania pozwoleń na korzystanie z gwarancji generalnej i zwolnień z obowiązku składania gwarancji,
i)
nadzór nad prawidłowością postępowania urzędów celnych w zakresie stosowania przepisów dotyczących przeznaczeń celnych, operacji uprzywilejowanych, procedur uproszczonych,
j)
prowadzenie postępowania odwoławczego i w trybach nadzwyczajnych w zakresie przewozów drogowych;
8) 34
komórki karnej skarbowej:
a)
rozpatrywanie zażaleń na postanowienia o umorzeniu dochodzenia, o odmowie wszczęcia dochodzenia, o uznaniu za dowód rzeczowy, o zawieszeniu postępowania, o odmowie wniesienia wniosku o udzielenie zezwolenia na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności,
b)
wydawanie postanowień o wznowieniu prawomocnie umorzonego dochodzenia w sprawach, w których organ nadrzędny nad finansowym organem postępowania przygotowawczego zatwierdził postanowienie o umorzeniu dochodzenia,
c)
przedłużanie terminu postępowania przygotowawczego w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe,
d)
zatwierdzanie postanowień o umorzeniu dochodzenia, o zawieszeniu postępowania, o odmowie wszczęcia dochodzenia w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe,
e)
rozstrzyganie sporów o właściwość miejscową miedzy podległymi urzędami celnymi,
f)
koordynowanie i nadzorowanie prawidłowości postępowań w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe, prowadzonych przez urzędy celne,
g)
współpraca z organami ścigania, prokuraturą i sądami,
h)
koordynowanie i nadzorowanie prawidłowości postępowania urzędów celnych w sprawach o wykroczenia;
9) 35
komórki Wspólnej Polityki Rolnej:
a)
nadzór nad prawidłowym stosowaniem przepisów dotyczących WPR w urzędach celnych i koordynacja prawidłowego stosowania tych przepisów w izbie celnej,
b)
zapewnienie prawidłowego funkcjonowania obiegu informacji i dokumentów związanych z WPR,
c)
zatwierdzanie uznanych miejsc załadunku, udzielanie pozwoleń na prowadzenie magazynów żywnościowych oraz udzielanie pozwoleń na stosowanie procedury planowej,
d) 36
wykonywanie kontroli producentów towarów objętych Wspólną Polityką Rolną, w tym w szczególności kontroli autoryzacyjnych i weryfikacyjnych oraz kontroli zgodności deklaracji zużycia lub zawartości surowców refundowanych,
e) 37
(uchylona),
f) 38
ocena możliwości wykonywania czynności dozoru i kontroli celnej w miejscach, w których towary są składowane lub przetwarzane, przed wywozem z refundacją,
g)
współpraca z innymi komórkami do spraw Wspólnej Polityki Rolnej, powołanymi w administracji celnej, w tym z komórką zajmującą się Wspólną Polityką Rolną w Ministerstwie Finansów oraz Agencją Rynku Rolnego,
h)
przeprowadzanie szkoleń z zakresu Wspólnej Polityki Rolnej;
10)
komórki podatku akcyzowego:
a) 39
nadzór nad prawidłowością postępowania urzędów celnych w zakresie stosowania przepisów dotyczących podatku akcyzowego,
b)
orzecznictwo w II instancji w sprawach objętych w I instancji właściwością urzędów celnych w zakresie podatku akcyzowego, w obrocie krajowym, transakcjach wewnątrzwspólnotowych oraz w zakresie opłaty paliwowej od paliw silnikowych ciążących na podmiotach innych niż importer,
c)
orzecznictwo w II instancji w zakresie norm dopuszczalnych ubytków oraz dopuszczalnych norm zużycia wyrobów akcyzowych zharmonizowanych, w przypadku ich zużycia do wytworzenia innych wyrobów,
d)
przygotowywanie projektów odpowiedzi na skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawach właściwych dla komórki,
e)
reprezentowanie dyrektora izby celnej w postępowaniu przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w sprawach właściwych dla komórki,
f)
przygotowywanie danych do sprawozdawczości z zakresu udzielania pomocy podatnikom ze środków publicznych (udzielanie ulg w spłacie zobowiązań w zakresie podatku akcyzowego);
11)
komórki finansowo-księgowej:
a)
projektowanie, organizowanie i wykonanie pod względem finansowym budżetu izby celnej,
b)
finansowe rozliczanie poniesionych wydatków inwestycyjnych,
c) 40
prowadzenie rachunkowości wydatków budżetowych i pozabudżetowych, dochodów własnych oraz funduszy,
d)
prowadzenie sprawozdawczości finansowej,
e)
rozliczanie, inwentaryzacja i wycena aktywów i pasywów składników majątkowych,
f)
dokonywanie rozliczeń związanych z wynagrodzeniami i prowadzenie dokumentacji w tym zakresie;
12)
komórki rozliczeń ceł i podatków:
a)
rozliczanie należności celnych, podatków oraz opłat manipulacyjnych,
b)
prowadzenie rachunkowości dochodów budżetowych,
c)
przyjmowanie świadczeń, o których mowa w lit. a i przekazywanie ich w ustalonych terminach na właściwe konta,
d)
realizacja decyzji dotyczących zwrotu należności celnych i podatku akcyzowego,
e)
rozliczanie zabezpieczeń przyjętych w podległych urzędach celnych,
f)
prowadzenie postępowań w zakresie pozwoleń na stosowanie zabezpieczenia generalnego,
g)
prowadzenie postępowań w sprawie udzielania pozwoleń na odraczanie terminu płatności oraz udzielanie innych ułatwień płatniczych,
h)
przygotowywanie projektów odpowiedzi na skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawach właściwych dla komórki,
i)
reprezentowanie dyrektora izby celnej w postępowaniu przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w sprawach właściwych dla komórki;
13) 41
komórki egzekucji:
a)
prowadzenie postępowania zabezpieczającego i egzekucyjnego w zakresie powierzonym dyrektorowi izby celnej,
b)
zabezpieczanie roszczeń urzędów celnych w postępowaniu upadłościowym firm,
c)
przekazywanie do Krajowego Rejestru Sądowego wniosków o dokonanie wpisu w rejestrze dłużników niewypłacalnych,
d)
współpraca z innymi organami i instytucjami w zakresie prowadzonych postępowań egzekucyjnych,
e)
przygotowywanie projektów odpowiedzi na skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego oraz reprezentowanie dyrektora izby celnej w postępowaniu przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w sprawach właściwych dla komórki;
13a) 42
komórki likwidacji towarów:
a)
prowadzenie spraw związanych z przechowywaniem towarów zajętych w postępowaniu karnym skarbowym, celnym, podatkowym.
b)
prowadzenie spraw związanych z likwidacją towarów zajętych i przejętych przez organy celne w postępowaniu celnym, karnym skarbowym i sądowym,
c)
nadzór nad przechowywaniem towarów pozostających w dyspozycji organu celnego,
d)
prowadzenie postępowań w I i II instancji w sprawach dotyczących kosztów likwidacji,
e)
przygotowywanie projektów odpowiedzi na skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego oraz reprezentowanie dyrektora izby celnej w postępowaniu przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w sprawach właściwych dla komórki;
14)
komórki logistyki:
a)
administrowanie składnikami majątkowymi izby celnej i podległych jej urzędów celnych,
b)
prowadzenie spraw eksploatacyjno-remontowych izby celnej oraz podległych jej urzędów celnych,
c)
prowadzenie spraw w zakresie zamówień publicznych,
d)
prowadzenie spraw gospodarczo-zaopatrzeniowych,
e)
współdziałanie z zainteresowanymi instytucjami w zakresie rozwiązań infrastruktury przejść granicznych,
f)
prowadzenie archiwum izby celnej oraz nadzór nad składnicami akt podległych urzędów celnych,
g)
ochrona fizyczna obiektów izby celnej i podległych jej urzędów celnych,
h)
realizacja inwestycji na rzecz izby celnej i podległych jej urzędów celnych,
i)
rejestracja pojazdów służbowych;
15)
komórki informatyki:
a)
administrowanie siecią komputerową w izbie i nadzór nad sieciami w urzędach celnych,
b)
wdrażanie i doskonalenie systemów informatycznych oraz nadzór nad ich eksploatacją w izbie celnej oraz podległych jej urzędach,
c)
realizowanie polityki bezpieczeństwa systemów informatycznych, zapobieganie naruszaniom oraz nadzór nad archiwizowaniem i bezpieczeństwem gromadzonych i przesyłanych danych,
d)
zapewnienie poprawności funkcjonowania eksploatowanych systemów informatycznych,
e)
opiniowanie i wnioskowanie o modernizację infrastruktury teleinformatycznej w izbie i podległych urzędach celnych,
f)
ochrona elektroniczna obiektów izby celnej i nadzór nad elektronicznymi systemami bezpieczeństwa zainstalowanymi w podległych urzędach celnych;
16)
komórki prawno-organizacyjnej:
a)
obsługa prawna izby celnej oraz podległych jednostek,
b)
opracowanie wytycznych i opinii dla potrzeb izby celnej i urzędów celnych oraz udzielanie porad prawnych i wyjaśnień z zakresu stosowania prawa,
c)
reprezentowanie dyrektora izby celnej w postępowaniu sądowym oraz opracowywanie podań o wniesienie kasacji, apelacji, w sprawach szczególnej wagi,
d)
akceptowanie pod względem prawnym projektów odpowiedzi na skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego przygotowywanych przez inne komórki Organizacyjne oraz sporządzanie skarg kasacyjnych i reprezentowanie dyrektora izby celnej przed Naczelnym Sądem Administracyjnym,
e)
analizowanie i wdrażanie orzecznictwa sądów administracyjnych do postępowań prowadzonych w izbie celnej i urzędach celnych,
f)
prowadzenie spraw z zakresu organizacji struktury izby celnej,
g)
obsługa ewidencyjno-kancelaryjna,
i)
przyjmowanie, ewidencjonowanie skarg i wniosków oraz przygotowywanie materiałów do ich rozpatrzenia i udzielenia odpowiedzi,
j)
prowadzenie statystyki i sprawozdawczości,
k)
tworzenie, utrzymywanie i bieżąca aktualizacja baz danych i informacji w modułach Zintegrowanego Systemu Informacji Celnej "Corintia",
l)
obsługa prasowa;
17)
komórki kadr i szkolenia:
a)
prowadzenie spraw osobowych,
b)
prowadzenie spraw związanych z postępowaniami dyscyplinarnymi w II instancji,
c)
reprezentowanie dyrektora izby celnej w postępowaniu sądowym przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w sprawach właściwych dla komórki,
d)
przygotowywanie odpowiedzi na skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w zakresie właściwym dla komórki,
e)
prowadzenie spraw socjalnych,
f)
organizowanie szkolenia i doskonalenia zawodowego pracowników izby celnej oraz podległych urzędów celnych,
g)
gromadzenie materiałów do celów szkoleniowych,
h)
przygotowanie kadry rezerwowej;
18)
komórki kontroli wewnętrznej:
a)
prowadzanie planowych i doraźnych kontroli funkcjonowania komórek organizacyjnych podległych dyrektorowi izby celnej, jak i nadzorowanych przez niego naczelników urzędów celnych i podległych im komórek organizacyjnych,
b)
profilaktyka i eliminowanie zjawisk niepożądanych, w szczególności sprzyjających korupcji i nieprzestrzegania zasad etyki zawodowej,
c)
koordynacja i nadzór nad działaniami kontrolnymi komórek kontroli wewnętrznej w nadzorowanych przez dyrektora izby celnej urzędach celnych,
d)
współdziałanie z zewnętrznymi organami nadzoru i innymi instytucjami kontrolnymi w zakresie określonym przez dyrektora izby celnej;
19)
komórki ochrony informacji niejawnych:
a)
ochrona informacji niejawnych, w tym prowadzenie kancelarii tajnej,
b)
kontrola ochrony informacji niejawnych,
c)
szkolenie pracowników z zakresu ochrony informacji niejawnych,
d)
prowadzenie postępowań sprawdzających,
e)
prowadzenie spraw ochrony obiektów i ochrony przeciwpożarowej, ponadto komórka może wykonywać zadania z zakresu spraw obronnych;
20) 43
komórki audytu wewnętrznego:
a)
ocena zgodności prowadzonej działalności z przepisami prawa oraz obowiązującymi w izbie celnej i podległych urzędach celnych procedurami wewnętrznymi,
b)
ocena efektywności i gospodarności podejmowanych działań w zakresie systemów zarządzania i kontroli,
c)
ocena wiarygodności sprawozdania finansowego oraz sprawozdania z wykonania budżetu,
d)
czynności doradcze, w tym składanie wniosków, mające na celu usprawnienie funkcjonowania jednostki;
21)
komórki INTRASTAT:
a) 44
realizacja zadań związanych z poszerzaniem funkcjonalności oraz eksploatacją podsystemu INTRASTAT w ramach systemu CELINA,
b) 45
prowadzenie działań i wydawanie pozwoleń związanych ze stosowaniem wspólnotowego i krajowego prawa w zakresie statystyki dotyczącej obrotu towarowego pomiędzy krajami członkowskimi Wspólnoty,
c)
współpraca z innymi komórkami do spraw INTRASTAT, powołanymi w administracji celnej, w tym z komórką odpowiedzialną za INTRASTAT w Ministerstwie Finansów,
d)
prowadzenie szkoleń z zakresu INTRASTAT;
22)
komórki bhp:
a)
prowadzenie spraw związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy w izbie celnej i podległych urzędach celnych,
b) 46
prowadzenie szkoleń wstępnych ogólnych,
c) 47
koordynowanie oceny ryzyka zawodowego na stanowiskach pracy;
23)
komórki laboratorium celne:
a)
wykonywanie badań przesłanych próbek towarów zgodnie ze specjalizacją danego laboratorium celnego, na potrzeby wszystkich izb celnych i podległych im urzędów celnych, w celu dokonania klasyfikacji badanych towarów,
b)
doradztwo techniczne i chemiczne na rzecz administracji celnej, prowadzenie ekspertyz i wykonywanie badań specjalistycznych zgodnie z posiadanym zakresem badań,
c) 48
współpraca z innymi laboratoriami celnymi oraz komórkami celnymi i podatkowymi w zakresie koordynowania i sprawowania kontroli związanej z prowadzonymi badaniami,
d)
współpraca z laboratoriami innych służb, instytucjami, organami administracji państwowej w ramach zawartych porozumień,
e)
prowadzenie działań mających na celu wprowadzenie a następnie utrzymanie systemu jakości i akredytację metod badawczych.
2. 49
Komórki organizacyjne, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1, 9-11, 14, 16-18, powinny mieć status wydziału, bez względu na liczbę osób.
3.
Komórki organizacyjne, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 3, 4, 21, powinny mieć status co najmniej referatu.
4.
Komórki, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt. 16-20, podlegają bezpośrednio dyrektorowi izby celnej.
5.
W ramach komórek organizacyjnych, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 1:
1)
mogą zostać wyodrębnione grupy mobilne w formie referatów, z uwzględnieniem specyfiki obszaru działania oraz faktycznych potrzeb poszczególnych izb celnych;
2) 50
może zostać wyodrębniona komórka w formie referatu, realizująca zadania, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. d, z uwzględnieniem specyfiki obszaru działania oraz faktycznych potrzeb poszczególnych izb celnych;
3) 51
mogą zostać wyodrębnione graniczne komórki zwalczania przestępczości w formie referatów, z uwzględnieniem specyfiki obszaru działania oraz faktycznych potrzeb poszczególnych izb celnych.
5a. 52
W ramach komórki organizacyjnej, o której mowa w § 1 ust. 1 pkt 13, wyodrębnia się komórkę w formie wieloosobowego stanowiska pracy lub referatu, realizującą zadania wierzyciela.
6.
W ramach komórki prawno-organizacyjnej może zostać wyodrębniony Zespół Radców Prawnych, którego pracę koordynuje wyznaczony Radca Prawny.
7.
Zadanie, o którym mowa w ust. 1 pkt 16 lit. l, może realizować wyodrębniony rzecznik prasowy.
§  3.
1.
Dyrektor izby celnej nadaje na podstawie statutu, regulamin organizacyjny izby celnej.
2.
Regulamin organizacyjny izby celnej powinien określać:
1)
strukturę organizacyjną izby celnej;
2)
szczegółowy zakres zadań komórek organizacyjnych;
3)
zasady i rozkład czasu pracy izby celnej;
4)
zakres nadzoru sprawowanego przez dyrektora izby celnej i jego zastępców;
5)
zakres stałych uprawnień: zastępców dyrektora, głównego księgowego, naczelników wydziałów, kierowników komórek organizacyjnych i innych osób zatrudnionych lub pełniących służbę na stanowiskach samodzielnych - do wydawania decyzji, podpisywania pism i wyrażania stanowiska dyrektora izby celnej w określonych sprawach.
§  4.
1.
Dyrektor izby celnej przesyła regulamin organizacyjny izby celnej ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych.
1a. 53
Minister właściwy do spraw finansów publicznych stwierdza zgodność regulaminu organizacyjnego izby celnej ze statutem oraz innymi obowiązującymi przepisami.
2.
Minister właściwy do spraw finansów publicznych, w przypadku stwierdzenia niezgodności regulaminu organizacyjnego izby celnej ze statutem oraz innymi obowiązującymi przepisami, uchyla regulamin.
3.
Regulamin organizacyjny izby celnej wywiesza się w miejscu ogólnodostępnym w siedzibie izby celnej.
§  5.
1.
Dyrektor izby celnej ustala zakresy czynności dla osób, o których mowa w § 2 ust. 2 zarządzenia.
2. 54
Zakresy czynności dla pozostałych funkcjonariuszy celnych i pracowników izby celnej mogą ustalać zastępcy dyrektora izby celnej, główny księgowy bezpośrednio nadzorujący daną komórkę organizacyjną lub naczelnicy wydziałów bezpośrednio kierujący daną komórką organizacyjną.

ZAŁĄCZNIK Nr 2

STATUT URZĘDU CELNEGO

§  1.
1.
W skład urzędu wchodzą następujące wewnętrzne komórki organizacyjne:
1) 55
kontroli przedsiębiorców;
2) 56
(uchylony);
3)
szczególnego nadzoru podatkowego;
4)
elementów kalkulacyjnych;
5)
karna skarbowa;
6)
przeznaczeń celnych;
7)
podatku akcyzowego;
8)
ogólna;
9)
kontroli wewnętrznej;
10)
informatyki.
2. 57
W ramach komórek, o których mowa w ust. 1, można wyodrębnić jednoosobowe stanowisko pracy bądź sekcję Wspólnej Polityki Rolnej, koordynującą działania z zakresu WPR na poziomie urzędu celnego.
3. 58
W skład urzędów celnych właściwych do spraw znaków akcyzy wchodzi komórka organizacyjna znaków akcyzy.
4.
Komórki organizacyjne urzędu celnego sprawują merytoryczny nadzór nad działalnością oddziałów celnych w zakresie swojej właściwości.
5.
Naczelnik urzędu celnego, za zgodą dyrektora izby celnej, może łączyć lub dzielić komórki organizacyjne, określone w ust. 1 i 3, uwzględniając zakres ich zadań.
6.
W celu bezpośredniej obsługi osób naczelnik urzędu celnego może wyodrębnić stanowisko informacyjne i kasowe, obsługiwane przez funkcjonariuszy lub pracowników właściwych komórek organizacyjnych wymienionych w ust. 1 i 3.
7. 59
Naczelnik urzędu celnego, za zgodą dyrektora izby celnej, może utworzyć komórkę organizacyjną inną niż te, o których mowa w ust. 1, jeżeli przemawia za tym zakres i rozmiar zadań lub inne szczególne względy.
§  2.
1.
Do zakresu zadań komórek organizacyjnych urzędu celnego należy w szczególności:
1) 60
komórki kontroli przedsiębiorców:
a)
organizowanie i wykonywanie kontroli celnych w trybie art. 78 Wspólnotowego Kodeksu Celnego, w siedzibie przedsiębiorcy lub miejscu prowadzenia przez niego działalności gospodarczej,
b)
organizowanie i wykonywanie kontroli w zakresie podatku akcyzowego i opłaty paliwowej oraz realizacja czynności sprawdzających,
c)
kontrola wolnych obszarów celnych, składów wolnocłowych, składów celnych, magazynów czasowego składowania oraz składów podatkowych,
d)
bieżąca kontrola magazynów żywnościowych, składowania lub przetwarzania w ramach prefinansowania oraz kontrola procedury planowej,
e)
kontrola realizacji procedur uproszczonych oraz procedur gospodarczych,
f)
kontrola upoważnionych eksporterów,
g)
kontrola towarów dopuszczonych do obrotu z zastosowaniem uprzywilejowanego traktowania taryfowego, zerowej lub obniżonej stawki celnej ze względu na ich przeznaczenie, podlegających dozorowi celnemu,
h)
kontrola prawidłowości stosowania zwolnień od podatku akcyzowego,
i)
wykonywanie kontroli przed udzieleniem pozwolenia na korzystanie z gospodarczej procedury celnej, procedury uproszczonej albo innego ułatwienia lub uprawnienia wynikającego z przepisów prawa celnego,
j) 61
(uchylona),
k)
wykonywanie działań podejmowanych na rzecz zagranicznych administracji celnych,
l)
współpraca w zakresie realizowanych zadań z organami skarbowymi oraz innymi organami państwa,
m)
współpraca w zakresie realizowanych zadań z organami ścigania w ujawnianiu przestępstw celnych i w zakresie wyrobów akcyzowych;
2) 62
(uchylony);
3)
komórki szczególnego nadzoru podatkowego:
a)
przyjmowanie zgłoszeń rozpoczęcia działalności podlegającej szczególnemu nadzorowi podatkowemu,
b)
wykonywanie szczególnego nadzoru podatkowego przez każdorazowe bezpośrednie uczestniczenie pracowników szczególnego nadzoru podatkowego w czynnościach związanych z działalnością objętą szczególnym nadzorem podatkowym,
c)
dokonywanie okresowo lub doraźnie kontroli obrachunkowych stanów zapasów i obrotu wyrobami oraz stosowania znaków akcyzy na podstawie dokumentacji prowadzonej przez podmiot gospodarczy,
d)
kontrola prawidłowości i terminowości wpłat podatku akcyzowego od wyrobów podlegających szczególnemu nadzorowi podatkowemu,
e)
kontrola stosowania znaków akcyzy,
f)
kontrola olejów opałowych i napędowych w zakresie zawartości w nich nieusuwalnego znacznika oraz czerwonego barwnika,
g)
kontrola urządzania gier w kasynach gry, salonach gier, w punktach gier na automatach o niskich wygranych,
h)
sporządzanie sprawozdań dotyczących przeprowadzanych kontroli w podmiotach prowadzących obrót wyrobami podlegającymi oznaczaniu znakami akcyzy, w zakresie zawartości nieusuwalnego znacznika i czerwonego barwnika w olejach opałowych i napędowych,
i)
sporządzanie sprawozdań dotyczących wielkości produkcji spirytusu surowego w gorzelniach rolniczych oraz z kontroli przeprowadzanych w podmiotach urządzających gry w kasynach gry, na automatach i na automatach o niskich wygranych,
j)
weryfikacja wniosków o utworzenie składów podatkowych pod kątem możliwości wykonywania szczególnego nadzoru podatkowego;
4)
komórki elementów kalkulacyjnych:
a)
rozpatrywanie spraw, przygotowywanie decyzji i postanowień oraz wszczynanie postępowań po zwolnieniu towaru, w zakresie uprawnień organu I instancji,
b)
prowadzenie postępowań w zakresie wydawania pozwoleń na uproszczone obliczenie niektórych elementów wliczanych bądź niewliczanych do wartości celnej towaru,
c)
wydawanie pozwoleń na stosowanie uproszczonego sposobu dokumentowania pochodzenia towarów,
d)
prowadzenie spraw z zakresu podatków związanych z przywozem lub wywozem towarów,
e)
wykonywanie zadań związanych ze stosowaniem ograniczeń pozataryfowych oraz innych ograniczeń w obrocie towarowym z zagranicą, wynikających z przepisów odrębnych,
f)
wykonywanie zadań w zakresie obrotu towarowego z zagranicą towarami o znaczeniu strategicznym,
g)
weryfikacja dowodów pochodzenie prowadzona na wniosek zagranicznych administracji,
h)
koordynowanie w urzędzie realizacji zadań z zakresu naruszeń przepisów dotyczących ochrony zabytków i materiałów archiwalnych, ochrony praw własności intelektualnej, obrotu towarami objętymi zakazami (np. odpady, materiały jądrowe i promieniotwórcze, środki odurzające i substancje psychotropowe, broń, amunicja, technologie objęte kontrolą międzynarodową);
5) 63
komórki karnej skarbowej:
a)
wszczynanie i prowadzenie śledztw oraz dochodzeń w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe,
b)
opracowywanie oraz wnoszenie do sądów środków zaskarżenia orzeczeń wydanych przez sądy w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe,
c)
występowanie przed sądami w charakterze oskarżyciela publicznego w postępowaniu w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe,
d)
prowadzenie postępowania mandatowego w sprawach o wykroczenia skarbowe,
e)
uzgadnianie ze sprawcą przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego warunków wystąpienia do sądu z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności,
f)
współpraca z innymi finansowymi organami postępowania przygotowawczego oraz z niefinansowymi organami postępowania przygotowawczego, a także z prokuraturą i sądami,
g)
przeprowadzanie czynności wyjaśniających w sprawach o wykroczenia,
h)
występowanie do sądów z wnioskami o ukaranie oraz występowanie przed sądami w charakterze oskarżyciela publicznego w sprawach o wykroczenia;
6)
komórki przeznaczeń celnych:
a)
rozpatrywanie spraw, przygotowywanie decyzji i postanowień oraz wszczynanie postępowań po zwolnieniu towaru w zakresie uprawnień organu pierwszej instancji w zakresie właściwości komórki,
b)
wydawanie, zmiana i cofanie pozwoleń na stosowanie gospodarczych procedur celnych,
c)
nadzorowanie realizacji przepisów dotyczących Wspólnej Procedury Tranzytowej i TIR w podległych oddziałach celnych,
d)
prowadzenie postępowania w sprawach pozwoleń na prowadzenie magazynu czasowego składowania i jego regulaminu oraz regulaminów składów celnych,
e)
prowadzenie postępowania związanego z udzieleniem pozwoleń na zniszczenie towarów,
f)
prowadzenie postępowania związanego z przejęciem towarów na rzecz Skarbu Państwa,
g)
prowadzenie postępowania na podstawie przepisów o międzynarodowym przewozie drogowym,
h)
prowadzenie postępowania wyjaśniającego w stosunku do towarów, wobec których procedura nie została zakończona zgodnie z określonymi warunkami i terminami,
i)
prowadzenie postępowań z zakresu zwrotu i umorzeń należności celnych,
j) 64
prowadzenie postępowania w sprawie przyznania statusu upoważnionego podmiotu dokonującego ważenia świeżych bananów;
7)
komórki podatku akcyzowego:
a)
dokonywanie rejestracji podatników podatku akcyzowego na podstawie zgłoszeń rejestracyjnych i aktualizacyjnych,
b)
prowadzenie ewidencji podatników podatku akcyzowego w zakresie właściwości miejscowej urzędu celnego,
c)
przyjmowanie i ewidencjonowanie składanych deklaracji podatku akcyzowego oraz informacji w sprawie opłaty paliwowej,
d)
prowadzenie podatkowych akt wymiarowych w zakresie podatku akcyzowego,
e)
orzecznictwo o odpowiedzialności osób trzecich lub następców prawnych podatnika za zobowiązania związane z podatkiem akcyzowym,
f)
rozpatrywanie środków odwoławczych i skarg oraz opracowywanie stanowiska urzędu celnego zawierającego analizę i ocenę zarzutów,
g) 65
udzielanie ulg w spłacie zobowiązań w zakresie podatku akcyzowego poprzez odraczanie terminów płatności lub udzielanie zgody na płatności w ratach,
h)
umarzanie zaległości podatkowych w zakresie podatku akcyzowego z wyłączeniem podatku akcyzowego w imporcie,
i)
orzecznictwo w zakresie wysokości zobowiązań z tytułu podatku akcyzowego i opłaty paliwowej,
j)
prowadzenie postępowania w sprawie wyrażenia zgody na stosowanie generalnego i ryczałtowego zabezpieczenia akcyzowego,
k)
prowadzenie postępowań w sprawach zezwoleń na utworzenie składu podatkowego, działalności zarejestrowanego i niezarejestrowanego handlowca oraz przedstawiciela podatkowego;
8)
komórki ogólnej:
a)
prowadzenie spraw z zakresu organizacji urzędu celnego i podległych komórek organizacyjnych,
b)
obsługa ewidencyjno-kancelaryjna,
c)
przyjmowanie skarg i wniosków oraz przygotowywanie materiałów niezbędnych do ich rozpatrzenia,
d)
prowadzenie statystyki i sprawozdawczości,
e)
prowadzenie składnicy akt,
f)
prowadzenie magazynu depozytowego;
9)
komórki kontroli wewnętrznej:
a)
prowadzenie planowych i doraźnych kontroli funkcjonowania komórek organizacyjnych urzędu celnego oraz nadzorowanych oddziałów celnych,
b)
profilaktyka i eliminowanie zjawisk niepożądanych, w szczególności sprzyjających korupcji i nieprzestrzeganiu zasad etyki zawodowej,
c)
badanie prawidłowości organizacji pracy w komórkach organizacyjnych oraz inicjowanie zmian w tym zakresie;
10)
komórki informatyki
a)
administrowanie siecią komputerową w urzędzie celnym i nadzór nad sieciami w podległych oddziałach celnych,
b)
realizowanie polityki bezpieczeństwa systemów informatycznych,
c)
wdrażanie systemów informatycznych w urzędzie celnym i podległych oddziałach celnych,
d)
zapewnienie prawidłowego funkcjonowania eksploatowanych systemów informatycznych,
e)
wnioskowanie o modernizacje infrastruktury teleinformatycznej w urzędach celnych i podległych oddziałach celnych;
11)
komórki znaków akcyzy:
a)
prowadzenie postępowań administracyjnych i przygotowywanie projektów decyzji administracyjnych dotyczących wniosków podmiotów obowiązanych do oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy w sprawie wydania, sprzedaży, zwrotu i zamiany znaków akcyzy podatkowych i legalizacyjnych,
b)
prowadzenie postępowań administracyjnych i przygotowywanie projektów decyzji administracyjnych dotyczących wniosków podmiotów obowiązanych do oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy o wskazanie sposobu nanoszenia banderol na opakowania jednostkowe wyrobów tytoniowych, spirytusowych i winiarskich,
c)
wydawanie zgody na zdjęcie znaków akcyzy z jednostkowych opakowań tytoniowych, spirytusowych i winiarskich wyrobów akcyzowych, na podstawie wniosku o zdjęcie banderol, złożonego przez podmiot obowiązany do oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy,
d)
wydawanie specjalnie zabezpieczonych upoważnień uprawniających do wydania (odbioru) znaków akcyzy z Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. w Warszawie,
e)
prowadzenie bieżącej współpracy z urzędami skarbowymi, urzędami kontroli skarbowej, urzędami celnymi oraz organami koncesyjnymi i rejestrowymi w celu m.in. ustalenia stanu zaległości podatkowych podmiotów obowiązanych do oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy ubiegających się o wydanie banderol, ich przedmiotu i zakresu działania tych podmiotów oraz ustalenia ich sytuacji prawnej,
f)
przyjmowanie, przechowywanie oraz wydawanie znaków akcyzy legalizacyjnych oraz podatkowych na krajowe i importowane wyroby tytoniowe, spirytusowe i winiarskie uprawnionym podmiotom obowiązanym do oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy, bezpośrednio ze skarbców znajdujących się w urzędach celnych,
g)
prowadzenie stałej współpracy z wytwórnią znaków akcyzy - Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych S.A. (PWPW S.A) oraz Departamentem Podatku Akcyzowego Ministerstwa Finansów w sprawach dotyczących systemu znaków akcyzy m.in. wydawania banderol z PWPW S.A. oraz ich bieżącego dostarczania konwojami do urzędów celnych.
2. 66
W ramach komórek organizacyjnych, o których mowa w § 1 ust. 1 pkt 3, mogą zostać wyodrębnione komórki stałego nadzoru działające na terenie podmiotu podlegającego szczególnemu nadzorowi podatkowemu.
§  3.
1.
W skład oddziału celnego wchodzą następujące komórki organizacyjne:
a)
zgłoszeń celnych,
b)
procedur uproszczonych,
c)
ogólna.
2.
W celu bezpośredniej obsługi osób naczelnik urzędu celnego może wyodrębnić stanowisko kasowe.
2a. 67
Naczelnik urzędu celnego może wyodrębnić stanowiska realizujące zadania określone w § 2 ust. 1 pkt 7 lit. c w zakresie przyjmowania deklaracji podatku akcyzowego z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodów osobowych.
3.
W przypadku oddziałów celnych usytuowanych na przejściach granicznych mogą zostać utworzone komórki kontroli osób.
4.
Uwzględniając zakres zadań poszczególnych oddziałów celnych, Naczelnik urzędu celnego, za zgodą dyrektora izby celnej, może łączyć lub dzielić komórki organizacyjne, określone w ust. 1.
§  4.
1.
Do zakresu zadań komórek organizacyjnych oddziału celnego należy w szczególności:
1)
komórki zgłoszeń celnych:
a)
kontrola danych zawartych w zgłoszeniach celnych oraz dołączonych do nich dokumentach,
b)
obejmowanie towaru wnioskowaną procedurą lub nadanie towarom innego przeznaczenia oraz określenie kwoty długu celnego,
c)
potwierdzenie dokumentów zamykających procedurę tranzytu,
d)
zdejmowanie i nakładanie zamknięć celnych,
e)
pobieranie próbek towaru,
f)
ustalenie rodzaju i ilości towaru,
g)
kontrola warunków i wymogów określonych w przepisach odrębnych dotyczących przywozu i wywozu towarów,
h)
kontrola środków przewozowych, w tym kontrola skrytek,
i)
wszczynanie postępowania karnego skarbowego,
j)
prowadzenie postępowania mandatowego,
k) 68
prowadzenie oględzin miejsc i opiniowanie wniosków dotyczących utworzenia składu celnego, magazynu czasowego składowania oraz miejsca wyznaczonego lub uznanego,
l) 69
monitorowanie i zatwierdzenie dla celów monitorowania wskaźników obowiązkowych kontroli towarów objętych Wspólną Polityką Rolną, protokołów z kontroli takich towarów w przywozie i wywozie;
2)
komórki procedur uproszczonych:
a)
obsługa powiadomień w procedurze uproszczonej,
b)
kontrola zgłoszeń celnych uzupełniających.
3)
komórki ogólnej:
a)
legalizacja świadectw pochodzenia i dokumentów potwierdzających status celny,
b)
prowadzenie spraw z zakresu organizacji oddziału celnego i podległych mu miejsc wyznaczonych i uznanych,
c)
obsługa ewidencyjno-kancelaryjna,
d)
przyjmowanie skarg i wniosków oraz przygotowywanie materiałów niezbędnych do ich rozpatrzenia,
e)
prowadzenie statystyki i sprawozdawczości;
4)
komórki kontroli osób:
a)
kontrola podróżnych szczególnie pod kątem pozaekonomicznych ograniczeń taryfowych,
b)
kontrola dewizowa;
2.
W skład oddziału celnego może wchodzić komórka postępowania celnego realizująca zadania z zakresu:
a)
prowadzenia postępowania celnego i wydawania rozstrzygnięć przed zwolnieniem towaru,
b)
wydawania, zmiany i cofania pozwoleń na stosowanie gospodarczych procedur celnych,
c)
wykonywania czynności związanych ze stosowaniem ograniczeń pozataryfowych oraz innych ograniczeń w obrocie towarowym z zagranicą wynikających z przepisów odrębnych,
3.
W przypadku wyodrębnienia komórki, o której mowa w ust. 2, może ona realizować inne zadania wymienione w ust. 1 pkt 1 i 3.
§  5.
1.
Czas pracy komórek organizacyjnych urzędu celnego innych niż określone w § 1 ust. 1 pkt 3 oraz § 3, wynosi 8 godzin na dobę.
2.
W uzasadnionych wypadkach naczelnik urzędu celnego może wydłużyć czas pracy komórek organizacyjnych innych niż określone w ust. 1.
3.
W wypadkach, o których mowa w ust. 1 i 2, praca może być wykonywana w systemie zmianowym. Podział na zmiany i ich liczbę ustala naczelnik urzędu celnego.
4.
W wypadku, o którym mowa w ust. 3, dyrektor izby na wniosek naczelnika urzędu celnego powołuje kierownika zmiany.
§  6.
1.
Naczelnik urzędu celnego nadaje na podstawie statutu regulamin organizacyjny urzędu celnego.
2.
Regulamin organizacyjny urzędu celnego powinien określać:
1)
strukturę organizacyjną urzędu celnego;
2)
szczegółowy zakres zadań komórek organizacyjnych;
3)
zasady i rozkład czasu pracy urzędu celnego i oddziałów celnych;
4)
zakres nadzoru sprawowanego przez naczelnika i jego zastępców;
5)
zakres stałych uprawnień zastępców naczelnika, kierowników podległych komórek organizacyjnych oraz innych osób zatrudnionych lub pełniących służbę na stanowiskach samodzielnych - do wydawania decyzji, podpisywania pism i wyrażania stanowiska naczelnika urzędu celnego w określonych sprawach.
§  7.
1.
Naczelnik urzędu celnego przesyła regulamin oranizacyjny urzędu celnego dyrektorowi izby celnej.
1a. 70
Dyrektor izby celnej stwierdza zgodność regulaminu organizacyjnego urzędu celnego ze statutem oraz innymi obowiązującymi przepisami, a następnie przesyła regulamin ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych.
2.
Dyrektor izby celnej w przypadku stwierdzenia niezgodności regulaminu organizacyjnego urzędu celnego ze statutem oraz innymi obowiązującymi przepisami uchyla regulamin.
3.
Regulamin organizacyjny urzędu celnego wywiesza się w miejscu ogólnodostępnym w siedzibie urzędu celnego.
§  8.
1.
Naczelnik urzędu celnego ustala zakresy czynności dla osób, o których mowa w § 7 ust. 2 zarządzenia.
2.
Zakresy czynności dla pozostałych funkcjonariuszy i pracowników urzędu celnego mogą ustalać zastępcy naczelnika urzędu celnego bezpośrednio nadzorujący daną komórkę organizacyjną.

ZAŁĄCZNIK Nr 3 71

Struktura organizacyjna izb, urzędów i oddziałów celnych

Lp.Izba

Urząd

Oddział

Kod identyfikacyjnyOddziały graniczne
1234
I.IZBA CELNA W BIAŁEJ PODLASKIEJ300000
1.Urząd Celny w Białej Podlaskiej301000
a)Oddział Celny w Białej Podlaskiej301010
b)Oddział Celny w Małaszewiczach301020przejście graniczne
c)Oddział Celny w Kowalewie301030przejście graniczne
d)Oddział Celny w Koroszczynie301040przejście graniczne
e)Oddział Celny w Terespolu301050przejście graniczne
f)Oddział Celny Drogowy w Terespolu301060przejście graniczne
g)Oddział Celny w Sławatyczach301070przejście graniczne
2.Urząd Celny w Lublinie302000
a)Oddział Celny w Lublinie302010
b)Oddział Celny w Puławach302020
c)Oddział Celny w Biłgoraju302030
3.Urząd Celny w Zamościu303000
a)Oddział Celny w Zamościu303010
b)Oddział Celny w Hrebennem303020przejście graniczne
c)Oddział Celny w Hrubieszowie303030przejście graniczne
d)Oddział Celny w Zosinie303040przejście graniczne
e)Oddział Celny w Chełmie303050
f)Oddział Celny w Dorohusku303060przejście graniczne
g)Oddział Celny Drogowy w Dorohusku303070przejście graniczne
h)Oddział Celny w Tomaszowie Lubelskim303080
II.IZBA CELNA W BIAŁYMSTOKU310000
1.Urząd Celny w Białymstoku311000
a)Oddział Celny w Białymstoku311010
b)Oddział Celny Kolejowy w Kuźnicy311020przejście graniczne
c)Oddział Celny Drogowy w Kuźnicy311030przejście graniczne
d)Oddział Celny w Czeremsze311040przejście graniczne
e)Oddział Celny w Siemianówce311050przejście graniczne
f)Oddział Celny w Połowcach311060przejście graniczne
g)Oddział Celny w Bobrownikach311070przejście graniczne
2.Urząd Celny w Łomży312000
a)Oddział Celny w Łomży312010
3.Urząd Celny w Suwałkach313000
a)Oddział Celny w Suwałkach313010
b)Oddział Celny w Augustowie313020
III.IZBA CELNA W GDYNI320000
1.Urząd Celny w Gdyni321000
a)Oddział Celny "Basen V" w Gdyni321010przejście graniczne
b)Oddział Celny "Dworzec Morski" w Gdyni321020przejście graniczne
c)Oddział Celny "Baza Kontenerowa" w Gdyni321030przejście graniczne
d)(uchylona)
e)Oddział Celny "Basen IV" w Gdyni321050
f)Oddział Celny we Władysławowie321060przejście graniczne
g)Oddział Celny "Nabrzeże Bułgarskie" w Gdyni321070przejście graniczne
2.Urząd Celny w Gdańsku322000
a)Oddział Celny "Opłotki" w Gdańsku322010
b)Oddział Celny "Nabrzeże Wiślane" w Gdańsku322020przejście graniczne
c)Oddział Celny "Basen im. Władysława IV" w Gdańsku322030przejście graniczne
d)Oddział Celny "Port Północny" w Gdańsku322040przejście graniczne
e)Oddział Celny Port Lotniczy Gdańsk-Rębiechowo322050przejście graniczne
f)Oddział Celny w Starogardzie Gdańskim322060
g)Oddział Celny w Kwidzynie322070
h)Oddział Celny "Terminal Kontenerowy" w Gdańsku322080przejście graniczne
i)Oddział Celny Pocztowy w Pruszczu Gdańskim322090
3.Urząd Celny w Słupsku323000
a)Oddział Celny w Słupsku323010
b)Oddział Celny w Chojnicach323020
c)Oddział Celny Ustce323030przejście graniczne
IV.IZBA CELNA W KATOWICACH330000
1.Urząd Celny w Katowicach331000
a)Oddział Celny w Chorzowie331010
b)Oddział Celny w Tychach331020
c)Oddział Celny w Sławkowie331030
d)Oddział Celny Port Lotniczy Katowice-Pyrzowice331040przejście graniczne
2.Urząd Celny w Rybniku332000
a)Oddział Celny w Gliwicach332010
b)Oddział Celny w Bytomiu332020
C)Oddział Celny w Raciborzu332030
3.Urząd Celny w Częstochowie333000
a)Oddział Celny w Częstochowie333010
4.(uchylony)
5.Urząd Celny w Bielsku-Białej335000
a)Oddział Celny w Czechowicach-Dziedzicach335010
b)Oddział Celny w Żywcu335020
c)Oddział Celny w Cieszynie335030
IVaIZBA CELNA W KIELCACH340000
1Urząd Celny w Kielcach341000
a)Oddział Celny w Kielcach341010
b)Oddział Celny w Starachowicach341020
c)Oddział Celny w Sandomierzu341030
V.IZBA CELNA W KRAKOWIE350000
1.Urząd Celny w Krakowie351000
a)Oddział Celny I w Krakowie351010
b)Oddział Celny II w Krakowie351020
c)Oddział Celny Port Lotniczy Kraków-Balice351030przejście graniczne
2.Urząd Celny w Nowym Targu352000
a)Oddział Celny w Nowym Targu352010
b)Oddział Celny w Andrychowie352020
3.Urząd Celny w Nowym Sączu353000
a)Oddział Celny w Nowym Sączu353010
b)(uchylona)
c)Oddział Celny w Tarnowie353030
4.(uchylony)
VI.IZBA CELNA W ŁODZI360000
1.Urząd Celny I w Łodzi361000
a)Oddział Celny I w Łodzi361010
b)(uchylona)
c)Oddział Celny w Sieradzu361030
2.Urząd Celny II w Łodzi362000
a)Oddział Celny II w Łodzi362010
b)(uchylona)
c)Oddział Celny w Kutnie362030
3.Urząd Celny w Piotrkowie Trybunalskim363000
a)Oddział Celny w Piotrkowie Trybunalskim363010
VII.IZBA CELNA W OLSZTYNIE370000
1.Urząd Celny w Olsztynie371000
a)Oddział Celny w Olsztynie371010
b)Oddział Celny w Korszach371020przejście graniczne
c)Oddział Celny w Bezledach371030przejście graniczne
d)Oddział Celny w Bartoszycach371040przejście graniczne
e)Oddział Celny w Ełku371050
f)Oddział Celny w Gołdapi371060przejście graniczne
2.Urząd Celny w Elblągu372000
a)Oddział Celny w Elblągu372010przejście graniczne
b)Oddział Celny w Braniewie372020przejście graniczne
c)Oddział Celny w Gronowie372030przejście graniczne
d)Oddział Celny w Iławie372040
VIII.IZBA CELNA W OPOLU380000
1.Urząd Celny w Opolu381000
a)Oddział Celny w Opolu381010
b)Oddział Celny w Nysie381040
c)Oddział Celny w Kędzierzynie-Koźlu381030
2.(uchylony)
IX.IZBA CELNA W POZNANIU390000
1.Urząd Celny w Poznaniu391000
a)Oddział Celny w Poznaniu391010
b)Oddział Celny "MTP" w Poznaniu391020
c)Oddział Celny Port Lotniczy Poznań-Ławica391030przejście graniczne
d)Oddział Celny w Gądkach391040
2.Urząd Celny w Pile392000
a)Oddział Celny w Pile392010
3.Urząd Celny w Lesznie393000
a)Oddział Celny w Lesznie393010
b)Oddział Celny w Nowym Tomyślu393020
4.Urząd Celny w Kaliszu394000
a)Oddział Celny w Kaliszu394010
b)Oddział Celny w Koninie394020
X.IZBA CELNA W PRZEMYŚLU400000
1.Urząd Celny w Przemyślu401000
a)Oddział Celny w Przemyślu401010
b)Oddział Celny Kolejowy w Przemyślu401020przejście graniczne
c)Oddział Celny w Medyce401030przejście graniczne
d)Oddział Celny Medyka - Żurawica401040przejście graniczne
e)Oddział Ceny w Jarosławiu401050
f)Oddział Celny w Korczowej401060przejście graniczne
g)Oddział Celny w Werchracie401070przejście graniczne
2.Urząd Celny w Rzeszowie402000
a)Oddział Celny w Rzeszowie402010
b)Oddział Celny Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka402020przejście graniczne
c)Oddział Celny w Leżajsku402030
d)Oddział Celny w Dębicy402040
e)Oddział Celny w Stalowej Woli402050
f)Oddział Celny w Mielcu402060
3.(uchylony)
4.Urząd Celny w Krośnie404000
a)Oddział Celny w Krośnie404010
b)Oddział Celny w Sanoku404020
c)Oddział Celny w Krościenku404030przejście graniczne
XI.IZBA CELNA W RZEPINIE410000
1.Urząd Celny w Zielonej Górze411000
a)Oddział Celny w Zielonej Górze411010
b)Oddział Celny w Olszynie411020
2.Urząd Celny w Gorzowie Wielkopolskim412000
a)Oddział Celny w Gorzowie Wielkopolskim412010
b)Oddział Celny w Świecku412020
3.(uchylony)
XII.IZBA CELNA W SZCZECINIE420000
1.Urząd Celny w Szczecinie421000
a)Oddział Celny w Szczecinie421010
b)Oddział Celny "Nabrzeże HUK" w Szczecinie421020przejście graniczne
c)Oddział Celny "Nabrzeże Łasztownia" w Szczecinie421030przejście graniczne
d)(uchylona)
e)Oddział Celny Port Lotniczy Szczecin-Goleniów421050przejście graniczne
f)Oddział Celny w Stargardzie Szczecińskim421060
g)(uchylona)
h)Oddział Celny w Świnoujściu421080przejście graniczne
i)Oddział Celny w Lubieszynie421090
2.Urząd Celny w Koszalinie422000
a)Oddział Celny w Koszalinie422010
b)Oddział Celny w Kołobrzegu422020przejście graniczne
c)Oddział Celny w Szczecinku422030
d)(uchylony)
XIII.IZBA CELNA W TORUNIU430000
1.Urząd Celny w Bydgoszczy431000
a)(uchylona)
b)Oddział Celny II w Bydgoszczy431020
c)Oddział Celny w Inowrocławiu431030
2.Urząd Celny w Toruniu432000
a)Oddział Celny w Toruniu432010
b)(uchylona)
c)Oddział Celny we Włocławku432030
d)Oddział Celny w Grudziądzu432040
XIV.IZBA CELNA W WARSZAWIE440000
1.Urząd Celny I w Warszawie441000
a)Oddział Celny I Pocztowy w Warszawie441010
b)(uchylona)
c)Oddział Celny III w Warszawie441030
d)Oddział Celny IV w Warszawie441040
2.Urząd Celny II w Warszawie442000
a)Oddział Celny V w Warszawie442010
b)Oddział Celny VI w Warszawie442020
c)Oddział Celny VII w Warszawie442030
d)Oddział Celny w Nowym Dworze Mazowieckim442040
3.Urząd Celny III "Port Lotniczy" w Warszawie443000
a)Oddział Celny Osobowy w Warszawie443010przejście graniczne
b)Oddział Celny Towarowy I w Warszawie443020przejście graniczne
c)Oddział Celny Towarowy II w Warszawie443030przejście graniczne
d)Oddział Celny Towarowy III w Warszawie443040przejście graniczne
4.Urząd Celny w Radomiu444000
a)Oddział Celny w Radomiu444010
b)Oddział Celny w Grójcu444020
5.Urząd Celny w Pruszkowie445000
a)Oddział Celny I w Pruszkowie445010
b)Oddział Celny II w Pruszkowie445020
c)Oddział Celny w Błoniu445030
d)Oddział Celny w Mszczonowie445040
e)Oddział Celny w Płocku445050
6.Urząd Celny w Siedlcach446000
a)Oddział Celny w Siedlcach446010
b)Oddział Celny w Garwolinie446020
7.Urząd Celny w Ciechanowie447000
a)Oddział Celny w Ciechanowie447010
b)Oddział Celny w Ostrołęce447020
XV.IZBA CELNA WE WROCŁAWIU450000
1.Urząd Celny we Wrocławiu451000
a)Oddział Celny I we Wrocławiu451010
b)Oddział Celny II we Wrocławiu451020
c)Oddział Celny Port Lotniczy Wrocław-Strachowice451030przejście graniczne
2.Urząd Celny w Legnicy452000
a)Oddział Celny w Legnicy452010
b)Oddział Celny w Polkowicach452020
c)Oddział Celny w Żarskiej Wsi452030
3.(uchylony)
4.Urząd Celny w Wałbrzychu454000
a)Oddział Celny w Wałbrzychu454010
b)Oddział Celny w Jeleniej Górze454040
c)(uchylona)
1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 16 z dnia 13 lipca 2007 r. (Dz.Urz.MF.07.8.45) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 sierpnia 2007 r.
2 § 4 ust. 1 zdanie wstępne zmienione przez § 1 pkt 1 lit. a) tiret pierwsze zarządzenia nr 24 z dnia 23 listopada 2007 r. (Dz.Urz.MF.07.12.69) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 2008 r.
3 § 4 ust. 1 pkt 5 uchylony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 18 z dnia 14 sierpnia 2007 r. (Dz.Urz.MF.07.9.48) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 2007 r.
4 § 4 ust. 1 pkt 8:

- dodany przez § 1 zarządzenia nr 27 z dnia 7 grudnia 2004 r. (Dz.Urz.MF.04.19.237) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 29 listopada 2004 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) zarządzenia nr 21 z dnia 25 października 2005 r. (Dz.Urz.MF.05.12.119) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 listopada 2005 r.

5 § 4 ust. 1 pkt 9 dodany przez § 1 pkt 1 lit. a) zarządzenia nr 11 z dnia 25 maja 2006 r. (Dz.Urz.MF.06.5.43) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 czerwca 2006 r.
6 § 4 ust. 1 pkt 10 dodany przez § 1 pkt 1 lit. a) tiret drugie zarządzenia nr 24 z dnia 23 listopada 2007 r. (Dz.Urz.MF.07.12.69) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 2008 r.
7 § 4 ust. 2 zdanie wstępne zmienione przez § 1 pkt 1 lit. b) zarządzenia nr 24 z dnia 23 listopada 2007 r. (Dz.Urz.MF.07.12.69) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 2008 r.
8 § 4 ust. 2a dodany przez § 1 pkt 1 lit. c) zarządzenia nr 24 z dnia 23 listopada 2007 r. (Dz.Urz.MF.07.12.69) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 2008 r.
9 § 4 ust. 3:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) zarządzenia nr 21 z dnia 25 października 2005 r. (Dz.Urz.MF.05.12.119) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 listopada 2005 r.

- zdanie wstępne zmienione przez § 1 pkt 1 lit. d) tiret pierwsze zarządzenia nr 24 z dnia 23 listopada 2007 r. (Dz.Urz.MF.07.12.69) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 2008 r.

10 § 4 ust. 3 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) zarządzenia nr 16 z dnia 13 lipca 2007 r. (Dz.Urz.MF.07.8.45) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 sierpnia 2007 r.
11 § 4 ust. 3 pkt 4 dodany przez § 1 pkt 1 lit. d) tiret drugie zarządzenia nr 24 z dnia 23 listopada 2007 r. (Dz.Urz.MF.07.12.69) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 2008 r.
12 § 4 ust. 3 pkt 5 dodany przez § 1 pkt 1 lit. d) tiret drugie zarządzenia nr 24 z dnia 23 listopada 2007 r. (Dz.Urz.MF.07.12.69) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 2008 r.
13 § 4 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. e) zarządzenia nr 24 z dnia 23 listopada 2007 r. (Dz.Urz.MF.07.12.69) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 2008 r.
14 § 4 ust. 6 uchylony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 12 z dnia 12 września 2008 r. (Dz.Urz.MF.08.10.75) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 października 2008 r.
15 § 4 ust. 7 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. f) zarządzenia nr 24 z dnia 23 listopada 2007 r. (Dz.Urz.MF.07.12.69) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 2008 r.
16 § 4 ust. 8 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) zarządzenia nr 29 z dnia 22 grudnia 2004 r. (Dz.Urz.MF.04.20.248) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.
17 § 4 ust. 9 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) zarządzenia nr 16 z dnia 13 lipca 2007 r. (Dz.Urz.MF.07.8.45) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 sierpnia 2007 r.
18 § 4 ust. 10 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) zarządzenia nr 29 z dnia 22 grudnia 2004 r. (Dz.Urz.MF.04.20.248) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.
19 § 4 ust. 11 dodany przez § 1 pkt 1 lit. b) zarządzenia nr 11 z dnia 25 maja 2006 r. (Dz.Urz.MF.06.5.43) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 czerwca 2006 r.
20 § 4 ust. 12 dodany przez § 1 pkt 1 lit. g) zarządzenia nr 24 z dnia 23 listopada 2007 r. (Dz.Urz.MF.07.12.69) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 2008 r.
21 § 8 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 21 z dnia 25 października 2005 r. (Dz.Urz.MF.05.12.119) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 listopada 2005 r.
22 Odnośnik nr 3 dodany przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 16 z dnia 13 lipca 2007 r. (Dz.Urz.MF.07.8.45) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 sierpnia 2007 r.
23 Załącznik nr 1 § 1 ust. 1 pkt 2 uchylony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 18 z dnia 24 lipca 2006 r. (Dz.Urz.MF.06.9.67) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 24 lipca 2006 r.
24 Załącznik nr 1 § 1 ust. 1 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) zarządzenia nr 21 z dnia 25 października 2005 r. (Dz.Urz.MF.05.12.119) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 listopada 2005 r.
25 Załącznik § 1 ust. 1 pkt 13 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) tiret pierwsze zarządzenia nr 24 z dnia 23 listopada 2007 r. (Dz.Urz.MF.07.12.69) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 2008 r.
26 Załącznik § 1 ust. 1 pkt 13a dodany przez § 1 pkt 2 lit. a) tiret drugie zarządzenia nr 24 z dnia 23 listopada 2007 r. (Dz.Urz.MF.07.12.69) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 2008 r.
27 Załącznik nr 1 § 2 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. b) tiret pierwsze zarządzenia nr 21 z dnia 25 października 2005 r. (Dz.Urz.MF.05.12.119) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 listopada 2005 r.
28 Załącznik nr 1 § 2 ust. 1 pkt 2 uchylony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 18 z dnia 24 lipca 2006 r. (Dz.Urz.MF.06.9.67) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 24 lipca 2006 r.
29 Załącznik nr 1 § 2 ust. 1 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. b) tiret pierwsze zarządzenia nr 21 z dnia 25 października 2005 r. (Dz.Urz.MF.05.12.119) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 listopada 2005 r.
30 Załącznik nr 1 § 2 ust. 1 pkt 3 lit. e) uchylona przez § 1 pkt 2 lit. a) zarządzenia nr 11 z dnia 25 maja 2006 r. (Dz.Urz.MF.06.5.43) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 czerwca 2006 r.
31 Załącznik nr 1 § 2 ust. 1 pkt 3 lit. j) dodana przez § 1 pkt 2 lit. b) tiret pierwsze zarządzenia nr 24 z dnia 23 listopada 2007 r. (Dz.Urz.MF.07.12.69) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 2008 r.
32 Załącznik nr 1 § 2 ust. 1 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. b) tiret pierwsze zarządzenia nr 21 z dnia 25 października 2005 r. (Dz.Urz.MF.05.12.119) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 listopada 2005 r.
33 Załącznik nr 1 § 2 ust. 1 pkt 6 lit. d) uchylona przez § 1 pkt 4 lit. a) tiret pierwsze zarządzenia nr 16 z dnia 13 lipca 2007 r. (Dz.Urz.MF.07.8.45) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 sierpnia 2007 r.
34 Załącznik nr 1 § 2 ust. 1 pkt 8 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) zarządzenia nr 11 z dnia 25 maja 2006 r. (Dz.Urz.MF.06.5.43) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 czerwca 2006 r.
35 Załącznik nr 1 § 2 ust. 1 pkt 9 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. b) tiret drugie zarządzenia nr 21 z dnia 25 października 2005 r. (Dz.Urz.MF.05.12.119) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 listopada 2005 r.
36 Załącznik nr 1 § 2 ust. 1 pkt 9 lit. d) zmieniona przez § 1 pkt 2 lit. c) tiret pierwsze zarządzenia nr 11 z dnia 25 maja 2006 r. (Dz.Urz.MF.06.5.43) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 czerwca 2006 r.
37 Załącznik nr 1 § 2 ust. 1 pkt 9 lit. e) uchylona przez § 1 pkt 2 lit. c) tiret drugie zarządzenia nr 11 z dnia 25 maja 2006 r. (Dz.Urz.MF.06.5.43) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 czerwca 2006 r.
38 Załącznik § 2 ust. 1 pkt 9 lit. f) zmieniona przez § 1 pkt 2 lit. b) tiret drugie zarządzenia nr 24 z dnia 23 listopada 2007 r. (Dz.Urz.MF.07.12.69) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 2008 r.
39 Załącznik nr 1 § 2 ust. 1 pkt 10 lit. a) zmieniona przez § 1 pkt 3 lit. b) tiret trzecie zarządzenia nr 21 z dnia 25 października 2005 r. (Dz.Urz.MF.05.12.119) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 listopada 2005 r.
40 Załącznik nr 1 § 2 ust. 1 pkt 11 lit. c) zmieniona przez § 1 pkt 4 lit. a) tiret drugie zarządzenia nr 16 z dnia 13 lipca 2007 r. (Dz.Urz.MF.07.8.45) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 sierpnia 2007 r.
41 Załącznik nr 1 § 2 ust. 1 pkt 13 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) tiret trzecie zarządzenia nr 24 z dnia 23 listopada 2007 r. (Dz.Urz.MF.07.12.69) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 2008 r.
42 Załącznik nr 1 § 2 ust. 1 pkt 13a dodany przez § 1 pkt 2 lit. b) tiret czwarte zarządzenia nr 24 z dnia 23 listopada 2007 r. (Dz.Urz.MF.07.12.69) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 2008 r.
43 Załącznik nr 1 § 2 ust. 1 pkt 20 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. a) tiret trzecie zarządzenia nr 16 z dnia 13 lipca 2007 r. (Dz.Urz.MF.07.8.45) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 sierpnia 2007 r.
44 Załącznik nr 1 § 2 ust. 1 lit. a) zmieniona przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 29 z dnia 22 grudnia 2004 r. (Dz.Urz.MF.04.20.248) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.
45 Załącznik nr 1 § 2 ust. 1 lit. b):

- zmieniona przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 29 z dnia 22 grudnia 2004 r. (Dz.Urz.MF.04.20.248) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.

- zmieniona przez § 1 pkt 4 lit. a) tiret czwarte zarządzenia nr 16 z dnia 13 lipca 2007 r. (Dz.Urz.MF.07.8.45) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 sierpnia 2007 r.

46 Załącznik nr 1 § 2 ust. 1 pkt 22 lit. b) zmieniona przez § 1 pkt 2 lit. b) tiret piąte zarządzenia nr 24 z dnia 23 listopada 2007 r. (Dz.Urz.MF.07.12.69) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 2008 r.
47 Załącznik nr 1 § 2 ust. 1 pkt 22 lit. c) zmieniona przez § 1 pkt 2 lit. b) tiret piąte zarządzenia nr 24 z dnia 23 listopada 2007 r. (Dz.Urz.MF.07.12.69) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 2008 r.
48 Załącznik nr 1 § 2 ust. 1 pkt 23 lit. c) zmieniona przez § 1 pkt 3 lit. b) tiret czwarte zarządzenia nr 21 z dnia 25 października 2005 r. (Dz.Urz.MF.05.12.119) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 listopada 2005 r.
49 Załącznik nr 1 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 18 z dnia 24 lipca 2006 r. (Dz.Urz.MF.06.9.67) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 24 lipca 2006 r.
50 Załącznik nr 1 § 2 ust. 5 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. b) tiret piąte zarządzenia nr 21 z dnia 25 października 2005 r. (Dz.Urz.MF.05.12.119) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 listopada 2005 r.
51 Załącznik nr 1 § 2 ust. 5 pkt 3 dodany przez § 1 pkt 3 lit. b) tiret szóste zarządzenia nr 21 z dnia 25 października 2005 r. (Dz.Urz.MF.05.12.119) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 listopada 2005 r.
52 Załącznik nr 1 § 2 ust. 5a dodany przez § 1 pkt 2 lit. c) zarządzenia nr 24 z dnia 23 listopada 2007 r. (Dz.Urz.MF.07.12.69) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 2008 r.
53 Załącznik nr 1 § 4 ust. 1a dodany przez § 1 pkt 4 lit. b) zarządzenia nr 16 z dnia 13 lipca 2007 r. (Dz.Urz.MF.07.8.45) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 sierpnia 2007 r.
54 Załącznik nr 1 § 5 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. c) zarządzenia nr 16 z dnia 13 lipca 2007 r. (Dz.Urz.MF.07.8.45) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 sierpnia 2007 r.
55 Załącznik nr 2 § 1 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. a) tiret pierwsze zarządzenia nr 21 z dnia 25 października 2005 r. (Dz.Urz.MF.05.12.119) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 listopada 2005 r.
56 Załącznik nr 2 § 1 ust. 1 pkt 2 uchylony przez § 1 pkt 4 lit. a) tiret drugie zarządzenia nr 21 z dnia 25 października 2005 r. (Dz.Urz.MF.05.12.119) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 listopada 2005 r.
57 Załącznik nr 2 § 1 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. a) tiret trzecie zarządzenia nr 21 z dnia 25 października 2005 r. (Dz.Urz.MF.05.12.119) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 listopada 2005 r.
58 Załącznik nr 2 § 1 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) zarządzenia nr 29 z dnia 22 grudnia 2004 r. (Dz.Urz.MF.04.20.248) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.
59 Załącznik nr 2 § 1 ust. 7 dodany przez § 1 pkt 4 lit. a) tiret czwarte zarządzenia nr 21 z dnia 25 października 2005 r. (Dz.Urz.MF.05.12.119) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 listopada 2005 r.
60 Załącznik nr 2 § 2 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. b) tiret pierwsze zarządzenia nr 21 z dnia 25 października 2005 r. (Dz.Urz.MF.05.12.119) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 listopada 2005 r.
61 Załącznik nr 2 § 2 ust. 1 pkt 1 lit. j) uchylona przez § 1 pkt 3 lit. a) tiret pierwsze zarządzenia nr 11 z dnia 25 maja 2006 r. (Dz.Urz.MF.06.5.43) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 czerwca 2006 r.
62 Załącznik nr 2 § 2 ust. 1 pkt 2 uchylony przez § 1 pkt 4 lit. b) tiret drugie zarządzenia nr 21 z dnia 25 października 2005 r. (Dz.Urz.MF.05.12.119) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 listopada 2005 r.
63 Załącznik nr 2 § 2 ust. 1 pkt 5 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) tiret drugie zarządzenia nr 11 z dnia 25 maja 2006 r. (Dz.Urz.MF.06.5.43) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 czerwca 2006 r.
64 Załącznik nr 2 § 2 ust. 1 pkt 6 lit. j) dodana przez § 1 pkt 3 lit. a) tiret trzecie zarządzenia nr 11 z dnia 25 maja 2006 r. (Dz.Urz.MF.06.5.43) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 czerwca 2006 r.
65 Załącznik nr 2 § 2 ust. 1 pkt 7 lit. g) zmieniona przez § 1 pkt 3 lit. b) tiret trzecie zarządzenia nr 29 z dnia 22 grudnia 2004 r. (Dz.Urz.MF.04.20.248) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.
66 Załącznik nr 2 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. b) tiret trzecie zarządzenia nr 21 z dnia 25 października 2005 r. (Dz.Urz.MF.05.12.119) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 listopada 2005 r.
67 Załącznik nr 2 § 3 ust. 2a dodany przez § 1 pkt 3 lit. c) zarządzenia nr 29 z dnia 22 grudnia 2004 r. (Dz.Urz.MF.04.20.248) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.
68 Załącznik nr 2 § 4 ust. 1 pkt 1 lit. k) dodana przez § 1 pkt 4 lit. c) zarządzenia nr 21 z dnia 25 października 2005 r. (Dz.Urz.MF.05.12.119) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 listopada 2005 r.
69 Załącznik nr 2 § 4 ust. 1 pkt 1 lit. l) dodana przez § 1 pkt 3 lit. b) zarządzenia nr 11 z dnia 25 maja 2006 r. (Dz.Urz.MF.06.5.43) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 czerwca 2006 r.
70 Załącznik nr 2 § 7 ust. 1a dodany przez § 1 pkt 5 zarządzenia nr 16 z dnia 13 lipca 2007 r. (Dz.Urz.MF.07.8.45) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 sierpnia 2007 r.
71 Załącznik nr 3:

- zmieniony przez obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 18 czerwca 2004 r. o sprostowaniu błędów (Dz.Urz.MF.04.7.45).

- zmieniony przez obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 13 lipca 2004 r. o sprostowaniu błędu (Dz.Urz.MF.04.9.64).

- zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia nr 29 z dnia 22 grudnia 2004 r. (Dz.Urz.MF.04.20.248) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 15 z dnia 7 lipca 2005 r. (Dz.Urz.MF.05.8.79) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 sierpnia 2005 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 17 z dnia 22 sierpnia 2005 r. (Dz.Urz.MF.05.9.90) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 2005 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia nr 11 z dnia 25 maja 2006 r. (Dz.Urz.MF.06.5.43) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 czerwca 2006 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 6 zarządzenia nr 16 z dnia 13 lipca 2007 r. (Dz.Urz.MF.07.8.45) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 sierpnia 2007 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 18 z dnia 14 sierpnia 2007 r. (Dz.Urz.MF.07.9.48) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 2007 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 12 z dnia 12 września 2008 r. (Dz.Urz.MF.08.10.75) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 października 2008 r.