Nadanie regulaminu komitetu audytu.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MRiT.2021.7

Akt obowiązujący
Wersja od: 20 grudnia 2021 r.

ZARZĄDZENIE Nr 6
MINISTRA ROZWOJU I TECHNOLOGII 1
z dnia 20 grudnia 2021 r.
w sprawie nadania regulaminu komitetu audytu

Na podstawie art. 290 ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 305, z późn. zm. 2 ) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Nadaje się regulamin Komitetu Audytu dla działów administracji rządowej - budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo i gospodarka.
§  2. 
Regulamin Komitetu Audytu stanowi załącznik do zarządzenia.
§  3. 
Traci moc zarządzenie nr 33 Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 4 maja 2021 r. w sprawie nadania regulaminu Komitetu Audytu (Dz. Urz. Min. Roz. Prac. i Tech. poz. 34).
§  4. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIK

REGULAMIN KOMITETU AUDYTU DLA DZIAŁÓW ADMINISTRACJI RZĄDOWEJ - BUDOWNICTWO, PLANOWANIE I ZAGOSPODAROWANIE PRZESTRZENNE ORAZ MIESZKALNICTWO I GOSPODARKA

Rozdział  1

Postanowienia ogólne

§  1. 
Regulamin Komitetu Audytu, zwany dalej "regulaminem", określa:
1)
szczegółowy zakres zadań Komitetu Audytu, zwanego dalej "Komitetem";
2)
sposób działania Komitetu;
3)
sposób i tryb dostępu Komitetu do dokumentów, informacji i innych materiałów związanych z funkcjonowaniem kontroli zarządczej i audytu wewnętrznego w jednostkach w działach administracji rządowej - budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo i gospodarka, o których mowa w art. 2 pkt 7 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, zwanych dalej "jednostkami w działach";
4)
sposób i tryb współpracy członków Komitetu z kierownikami oraz pracownikami jednostek w działach;
5)
sposób i tryb współpracy członków Komitetu z kierownikami komórek audytu wewnętrznego;
6)
tryb postępowania w sprawach o wyrażenie zgody na rozwiązanie stosunku pracy oraz zmianę warunków płacy i pracy kierowników komórek audytu wewnętrznego;
7)
sprawozdawczość z realizacji zadań Komitetu.
§  2. 
Celem Komitetu jest doradztwo świadczone na rzecz Ministra Rozwoju i Technologii, zwanego dalej "Ministrem", w zakresie zapewnienia funkcjonowania adekwatnej, skutecznej i efektywnej kontroli zarządczej oraz skutecznego audytu wewnętrznego w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, zwanym dalej "Ministerstwem" oraz w jednostkach w działach.

Rozdział  2

Szczegółowy zakres zadań Komitetu

§  3. 
Do zadań Komitetu należy w szczególności:
1)
sygnalizowanie istotnych ryzyk;
2)
wyznaczanie priorytetów do rocznych i strategicznych planów audytu wewnętrznego;
3)
sygnalizowanie istotnych słabości kontroli zarządczej oraz przedstawianie Ministrowi propozycji jej usprawnień;
4)
przegląd istotnych wyników audytu wewnętrznego oraz monitorowanie ich wdrożenia;
5)
przegląd sprawozdań z wykonania planu audytu wewnętrznego oraz z oceny kontroli zarządczej;
6)
monitorowanie efektywności pracy audytu wewnętrznego, w tym przeglądanie wyników wewnętrznych i zewnętrznych ocen pracy audytu wewnętrznego;
7)
wyrażanie zgody na rozwiązanie stosunku pracy oraz zmianę warunków płacy i pracy kierowników komórek audytu wewnętrznego w Ministerstwie oraz w jednostkach w działach.
§  4. 
1. 
W związku z realizacją zadań, o których mowa w § 3 pkt 6 i 7, przewodniczący Komitetu, zwany dalej "przewodniczącym", może zwrócić się do Ministra lub kierowników jednostek w działach z umotywowanym wnioskiem o przeprowadzenie zewnętrznej oceny pracy komórki audytu wewnętrznego w Ministerstwie oraz w jednostkach w działach.
2. 
Komitet rozpatruje pisemne wnioski kierownika komórki audytu wewnętrznego w Ministerstwie oraz kierowników komórek audytu wewnętrznego w jednostkach w działach, dotyczące bieżących problemów w prowadzeniu audytu wewnętrznego. Komitet może opiniować funkcjonowanie komórki audytu wewnętrznego w Ministerstwie oraz komórek audytu wewnętrznego w jednostkach w działach.
3. 
Komitet w sprawach wynikających z realizowanych przez niego zadań współpracuje z Ministrem Finansów w zakresie koordynacji audytu wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych.
§  5. 
1. 
Pracami Komitetu kieruje przewodniczący.
2. 
Do zadań przewodniczącego należy w szczególności:
1)
zwoływanie posiedzeń Komitetu;
2)
prowadzenie posiedzeń Komitetu;
3)
ustalanie porządku posiedzeń Komitetu;
4)
planowanie i organizowanie prac Komitetu;
5)
podpisywanie protokołów z posiedzeń Komitetu oraz sprawozdania z realizacji zadań Komitetu.
3. 
Minister powołuje członków Komitetu na czas nieokreślony i ich odwołuje.
4. 
Członkowie niezależni wykonują swoje zadania za wynagrodzeniem ustalanym zgodnie z § 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 grudnia 2009 r. w sprawie komitetu audytu (Dz. U. z 2016 r. poz. 2049).
5. 
W przypadku odwołania ze składu Komitetu osoby pełniącej funkcję przewodniczącego albo niezależnego członka Komitetu powodującego zmniejszenie składu Komitetu poniżej wymaganej liczby, o której mowa w art. 290 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, Minister niezwłocznie uzupełnia skład Komitetu.

Rozdział  3

Sposób działania Komitetu

§  6. 
1. 
Komitet pracuje na posiedzeniach. W razie nieobecności przewodniczącego pracami Komitetu kieruje członek Komitetu, wyznaczony przez przewodniczącego.
2. 
Posiedzenia Komitetu odbywają się stosownie do potrzeb, nie rzadziej niż raz w kwartale.
3. 
Posiedzenia Komitetu zwołuje przewodniczący. W przypadku gdy przewodniczący nie może zwołać posiedzenia Komitetu, zwołuje je członek Komitetu, wyznaczony przez przewodniczącego.
4. 
Posiedzenia Komitetu mogą być zwoływane przez przewodniczącego z inicjatywy Ministra, a także na umotywowany pisemny wniosek członka Komitetu oraz kierownika komórki audytu wewnętrznego w Ministerstwie.
5. 
W posiedzeniu Komitetu uczestniczą wszyscy członkowie Komitetu. Członek Komitetu, który nie może wziąć udziału w posiedzeniu Komitetu powinien niezwłocznie zawiadomić o tym przewodniczącego.
6. 
Członek Komitetu, który nie może uczestniczyć w posiedzeniu Komitetu, może przesłać pisemne oceny lub opinie w zakresie objętym porządkiem obrad.
7. 
Każdemu z członków Komitetu przysługuje prawo wnioskowania o umieszczenie określonych spraw w porządku obrad.
8. 
Przewodniczący może zdecydować o zdjęciu sprawy z porządku obrad, w szczególności w celu uzupełnienia wniosku lub uzyskania opinii.
9. 
W posiedzeniach Komitetu mogą brać udział osoby zaproszone przez przewodniczącego lub na wniosek członków Komitetu po akceptacji przewodniczącego.
10. 
Osoby zaproszone uczestniczą w posiedzeniu Komitetu bez prawa głosu.
11. 
Przewodniczący jest odpowiedzialny za przygotowanie porządku obrad każdego posiedzenia Komitetu. Komórka audytu wewnętrznego w Ministerstwie przedstawia przewodniczącemu propozycje porządku obrad wraz z materiałami.
12. 
Przewodniczący lub wyznaczony przez niego członek Komitetu zawiadamia pozostałych członków Komitetu o terminie i formie zwołania posiedzenia Komitetu, co najmniej na pięć dni roboczych przed posiedzeniem, a w szczególnych przypadkach na dwa dni robocze przed posiedzeniem oraz przesyła porządek obrad wraz z materiałami.
13. 
Z posiedzeń Komitetu pracownik komórki audytu wewnętrznego w Ministerstwie sporządza projekt protokołu, który zawiera:
1)
kolejny numer protokołu;
2)
datę posiedzenia;
3)
porządek obrad;
4)
przebieg posiedzenia, zgłaszane uwagi/opinie/rekomendacje;
5)
ustalenia z posiedzenia;
6)
treść podjętych uchwał;
7)
wyniki głosowania;
8)
treść zdania odrębnego;
9)
inne postanowienia.
14. 
Projekt protokołu jest przesyłany za pośrednictwem poczty elektronicznej członkom Komitetu w celu zapoznania się z jego treścią oraz zgłoszenia ewentualnych uwag.
15. 
Protokół z posiedzeń Komitetu jest podpisywany przez przewodniczącego, a w przypadku jego nieobecności - przez wyznaczonego przez przewodniczącego członka Komitetu.
16. 
Posiedzenia Komitetu mogą odbywać się w formie stacjonarnej albo zdalnej, albo mieszanej. Forma zdalna i mieszana odbywa się przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej, z zastosowaniem, odpowiednio, przepisów ust. 2-15.
17. 
Członkowie Komitetu uczestniczący w posiedzeniu Komitetu w formie stacjonarnej potwierdzają podpisem swoją obecność. Potwierdzenie udziału w formie zdalnej jest odnotowywane przez przewodniczącego albo przez członka Komitetu wyznaczonego przez przewodniczącego na liście obecności lub w protokole z posiedzenia Komitetu. Członkowie Komitetu uczestniczący w posiedzeniu Komitetu w formie mieszanej potwierdzają swoją obecność adekwatnie do formy uczestnictwa.
18. 
Obsługę organizacyjną Komitetu zapewnia komórka audytu wewnętrznego w Ministerstwie.
19. 
Protokoły z posiedzeń Komitetu oraz wszelkie inne materiały posiadane przez Komitet przechowuje komórka audytu wewnętrznego w Ministerstwie.
20. 
Obsługę kancelaryjną Komitetu realizuje stanowisko właściwe do obsługi komórki audytu wewnętrznego w Ministerstwie.
§  7. 
1. 
Komitet w uzasadnionych przypadkach może podejmować uchwały.
2. 
Przewodniczący rozstrzyga, które sprawy wniesione przez członków Komitetu, wymagają podjęcia uchwały, z zastrzeżeniem § 11 ust. 5.
3. 
Uchwały Komitetu zapadają przez uzgodnienie przez wszystkich członków jednomyślnego stanowiska.
4. 
W przypadku braku jednomyślności, uchwały są podejmowane w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów.
5. 
Prawo głosu przysługuje przewodniczącemu i pozostałym członkom Komitetu.
6. 
W przypadku równej liczby głosów podczas głosowania, głos rozstrzygający przysługuje przewodniczącemu.
7. 
Członkowie Komitetu mogą głosować nad podjęciem uchwały wyłącznie osobiście.
8. 
Uchwały podpisuje przewodniczący.
9. 
Członek Komitetu informuje przewodniczącego o okolicznościach mogących budzić jego uzasadnione wątpliwości co do bezstronności swojej lub innego członka Komitetu.
10. 
Przewodniczący podejmuje decyzje o niebraniu udziału w głosowaniu członka, o którym mowa w ust. 9.
11. 
Na wniosek przewodniczącego uchwały mogą być podejmowane w trybie obiegowym.
12. 
W sprawach niewymagających podjęcia uchwały, w przypadku różnicy stanowisk członków Komitetu dotyczących zgłoszonego wniosku lub opinii, głos rozstrzygający przysługuje przewodniczącemu.

Rozdział  4

Sposób i tryb dostępu członków Komitetu do dokumentów, informacji i innych materiałów związanych z funkcjonowaniem kontroli zarządczej i audytu wewnętrznego w jednostkach w działach

§  8. 
1. 
Komitet ma dostęp do dokumentów, informacji i danych oraz do innych materiałów związanych z funkcjonowaniem Ministerstwa oraz jednostek w działach, w tym utrwalonych na elektronicznych nośnikach danych, jak również prawo do sporządzania kopii, odpisów, wyciągów, zestawień lub wydruków.
2. 
W celu realizacji zadań, o których mowa w § 3 pkt 4 i 6, Komitet w okresach kwartalnych, występuje do kierowników jednostek w działach oraz komórki audytu wewnętrznego w Ministerstwie o przekazanie informacji w zakresie wskazanym w tych przepisach.
3. 
Komitet prowadzi działania, o których mowa w ust. 1, z zachowaniem przepisów o tajemnicy ustawowo chronionej.
4. 
Po otrzymaniu wniosku kierownika komórki audytu wewnętrznego w Ministerstwie, kierownicy komórek organizacyjnych w Ministerstwie, kierownicy jednostek w działach lub kierownicy komórek audytu wewnętrznego w jednostkach w działach, przekazują dokumenty, informacje, dane oraz inne materiały, o których mowa w ust. 1.

Rozdział  5

Sposób i tryb współpracy członków Komitetu z kierownikami oraz pracownikami jednostek w działach

§  9. 
1. 
Członkowie Komitetu w związku z realizacją zadań, o których mowa w § 3, są uprawnieni do:
1)
odbywania spotkań z pracownikami Ministerstwa oraz z pracownikami jednostek w działach w zakresie działania Komitetu;
2)
występowania do dyrektorów komórek organizacyjnych w Ministerstwie oraz kierowników jednostek w działach o przedłożenie określonych dokumentów, informacji, planów, sprawozdań i innych materiałów - związanych z funkcjonowaniem danej komórki organizacyjnej Ministerstwie oraz jednostek w działach, w szczególności dotyczących kontroli zarządczej oraz audytu wewnętrznego.
2. 
Członkowie Komitetu podejmują działania, o których mowa w ust. 1 pkt 1, po uprzednim poinformowaniu przewodniczącego i dyrektora właściwej komórki organizacyjnej w Ministerstwie oraz kierowników jednostek w działach, a w przypadku działań wymienionych w ust. 1 pkt 2 w porozumieniu z przewodniczącym, za pośrednictwem kierownika komórki audytu wewnętrznego w Ministerstwie.
3. 
Tryb uzyskiwania informacji wymienionych w ust. 1 pkt 2, został uregulowany w § 8 ust. 4.

Rozdział  6

Sposób i tryb współpracy członków Komitetu z kierownikami komórek audytu wewnętrznego

§  10. 
1. 
Kierownicy komórek audytu wewnętrznego w jednostkach w działach kontaktują się z Komitetem za pośrednictwem kierownika komórki audytu wewnętrznego w Ministerstwie.
2. 
Komitet kontaktuje się z kierownikami komórek audytu wewnętrznego w jednostkach w działach za pośrednictwem kierownika komórki audytu wewnętrznego w Ministerstwie.

Rozdział  7

Tryb postępowania w sprawach o wyrażenie zgody na rozwiązanie stosunku pracy oraz zmianę warunków płacy i pracy kierowników komórek audytu wewnętrznego

§  11. 
1. 
W sprawach dotyczących wyrażenia zgody, o której mowa w art. 289 ust. 1 pkt 7 w związku z art. 281 ustawy o finansach publicznych, dotyczących zgody na rozwiązanie stosunku pracy oraz zmianę warunków płacy i pracy kierowników komórek audytu wewnętrznego w Ministerstwie oraz w jednostkach w działach, Komitet działa na pisemny wniosek pracodawcy.
2. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, jest rozpatrywany na pierwszym posiedzeniu Komitetu przypadającym po dniu jego złożenia.
3. 
Komitet może żądać dodatkowych informacji w przypadku, gdy informacje zawarte we wniosku, o którym mowa w ust. 1, są niewystarczające do podjęcia uchwały.
4. 
Postępowanie, o którym mowa w ust. 1, może być, za zgodą lub na wniosek przewodniczącego Komitetu, prowadzone z udziałem zainteresowanego kierownika komórki audytu wewnętrznego oraz pracodawcy, w sposób zapewniający tym osobom możliwość wyrażenia opinii lub przedstawienia stanowiska w sprawie.
5. 
Stanowisko Komitetu wyraża się w formie uchwały.

Rozdział  8

Sprawozdawczość z realizacji zadań Komitetu

§  12. 
1. 
Projekt sprawozdania Komitetu z realizacji zadań w roku poprzednim jest uzgadniany ze wszystkimi członkami Komitetu.
2. 
Sprawozdanie podpisuje przewodniczący.
3. 
Komitet składa do końca lutego każdego roku sprawozdanie z realizacji zadań z roku poprzedniego Ministrowi oraz Ministrowi Finansów. Sprawozdanie to podlega publikacji w Biuletynie Informacji Publicznej, za pośrednictwem komórki audytu wewnętrznego w Ministerstwie.
1 Minister Rozwoju i Technologii kieruje działem administracji rządowej - budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo i gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 października 2021 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju i Technologii (Dz. U. poz. 1945).
2 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2021 r. poz. 1236, 1535, 1773, 1927, 1981, 2054 i 2270.