Nadanie regulaminu komitetowi audytu.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MGMiŻŚ.2016.15

Akt utracił moc
Wersja od: 11 lipca 2016 r.

ZARZĄDZENIE Nr 16
MINISTRA GOSPODARKI MORSKIEJ I ŻEGLUGI ŚRÓDLĄDOWEJ 1
z dnia 5 lipca 2016 r.
w sprawie nadania regulaminu komitetowi audytu

Na podstawie art. 290 ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 885, z późn. zm.) w związku z § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 grudnia 2009 r. w sprawie komitetu audytu (Dz. U. Nr 226, poz. 1826) zarządza się, co następuje:
§  1.
Na wniosek Przewodniczącego komitetu audytu nadaje się regulamin określający organizację i tryb pracy komitetu audytu, dla działów administracji rządowej:
1)
gospodarka morska;
2)
rybołówstwo;
3)
żegluga śródlądowa.
§  2.
Regulamin komitetu audytu stanowi załącznik do zarządzenia.
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

Regulamin komitetu audytu

§  1.
Komitet audytu, zwany dalej "Komitetem", pełni funkcję doradczą na rzecz Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, zwanego dalej "Ministrem", w celu zapewnienia funkcjonowania adekwatnej, skutecznej i efektywnej kontroli zarządczej oraz skutecznego audytu wewnętrznego.
§  2.
1.
Do zadań Komitetu należy w szczególności:
1)
sygnalizowanie istotnych ryzyk w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, zwanym dalej "Ministerstwem" oraz w jednostkach w działach;
2)
sygnalizowanie istotnych słabości kontroli zarządczej oraz proponowanie jej usprawnień;
3)
wyznaczanie priorytetów do rocznych i strategicznych planów audytu wewnętrznego w Ministerstwie oraz w jednostkach w działach;
4)
przegląd istotnych wyników audytu wewnętrznego w Ministerstwie i w jednostkach w działach oraz monitorowanie ich wdrożenia;
5)
przegląd sprawozdań z wykonania rocznych planów audytu wewnętrznego oraz z oceny kontroli zarządczej w Ministerstwie oraz w jednostkach w działach;
6)
monitorowanie efektywności pracy audytu wewnętrznego w Ministerstwie oraz w jednostkach w działach, w tym przeglądanie wyników wewnętrznych i zewnętrznych ocen pracy audytu wewnętrznego;
7)
wyrażanie zgody na rozwiązanie stosunku pracy oraz zmianę warunków pracy i płacy kierownika komórki audytu wewnętrznego.
2.
Komitet składa do końca lutego każdego roku sprawozdanie z realizacji zadań w roku poprzednim - Ministrowi oraz Ministrowi Finansów, które podlega publikacji w Biuletynie Informacji Publicznej.
§  3.
1.
Posiedzenia Komitetu odbywają się co najmniej raz na kwartał.
2.
Posiedzenie Komitetu zwołuje Przewodniczący Komitetu, z własnej inicjatywy lub na wniosek członków niezależnych Komitetu.
3.
Zawiadomienie o terminie posiedzenia Komitetu wraz z porządkiem obrad oraz niezbędnymi materiałami są przekazywane członkom Komitetu pocztą tradycyjną lub elektroniczną, nie później niż 7 dni przed terminem posiedzenia.
§  4.
1.
Pracami Komitetu kieruje Przewodniczący Komitetu.
2.
W razie nieobecności Przewodniczącego Komitetu na posiedzeniu, zastępuje go członek Komitetu - przedstawiciel Biura Kontroli i Audytu Wewnętrznego.
3.
Jeśli przedstawiciel Biura Kontroli i Audytu Wewnętrznego, nie może wziąć udziału w posiedzeniu, Przewodniczącego Komitetu zastępuje, wyznaczony przez Przewodniczącego członek niezależny Komitetu.
4.
Do zadań Przewodniczącego Komitetu należy w szczególności:
1)
ustalanie planu pracy Komitetu;
2)
wyznaczanie terminów i miejsca oraz określanie porządku posiedzeń;
3)
informowanie Ministra o zadaniach realizowanych przez Komitet;
4)
podpisywanie protokołów z posiedzeń Komitetu oraz sprawozdania z realizacji zadań Komitetu.
§  5.
1.
Do obowiązków członków Komitetu należy w szczególności:
1)
udział w pracach Komitetu;
2)
współpraca z komórką audytu wewnętrznego w Ministerstwie w zakresie przewidzianym ustawą z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.
§  6.
1.
Obsługę organizacyjną Komitetu zapewnia Biuro Kontroli i Audytu Wewnętrznego.
2.
W posiedzeniach Komitetu, bierze udział przedstawiciel Biura Kontroli i Audytu Wewnętrznego - członek Komitetu oraz wyznaczony przez niego sekretarz Komitetu.
3.
W razie nieobecności przedstawiciela Biura Kontroli i Audytu Wewnętrznego - członka Komitetu, przedstawiciel ten może wyznaczyć do udziału w posiedzeniu pracownika Biura Kontroli i Audytu Wewnętrznego.
4.
W posiedzeniach Komitetu mogą uczestniczyć osoby zaproszone przez Przewodniczącego Komitetu lub członków Komitetu, niewchodzące w skład Komitetu.
5.
W przypadku braku możliwości udziału w posiedzeniu Komitetu, członek Komitetu powinien zawiadomić o tym Przewodniczącego Komitetu.
6.
Członek Komitetu, który nie może uczestniczyć w posiedzeniu Komitetu może nadesłać pisemne oceny lub opinie w zakresie objętym porządkiem obrad.
§  7.
1.
Po posiedzeniach Komitetu sporządzany jest protokół podpisywany przez Przewodniczącego lub zastępującego go przedstawiciela Biura Kontroli i Audytu Wewnętrznego - członka Komitetu.
2.
Uczestnicy posiedzenia Komitetu potwierdzają swoją obecność podpisem na liście obecności.
3.
Protokół zawiera:
1)
kolejny numer posiedzenia;
2)
datę posiedzenia;
3)
porządek obrad;
4)
imiona i nazwiska osób uczestniczących w posiedzeniu;
5)
przebieg posiedzenia, w tym podjęte ustalenia,
6)
datę sporządzenia protokołu.
4.
Protokoły z posiedzeń Komitetu przechowuje Biuro Kontroli i Audytu Wewnętrznego.
5.
Sporządzone przez Komitet - w związku z wykonywaniem zadań - analizy, oceny, informacje, wnioski z przeglądów oraz raporty, są dokumentowane w formie papierowej i akceptowane przez Przewodniczącego Komitetu.
6.
Dokumentację, o której mowa w ust. 5, gromadzi i przechowuje Biuro Kontroli i Audytu Wewnętrznego.
§  8.
1.
Komitet podejmuje decyzje w formie uchwał.
2.
Uchwały Komitetu są podejmowane zwykłą większością głosów, w głosowaniu jawnym. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos Przewodniczącego lub zastępującego go przedstawiciela Biura Kontroli i Audytu Wewnętrznego.
3.
Uchwały podpisuje Przewodniczący Komitetu lub zastępujący go przedstawiciel Biura Kontroli i Audytu Wewnętrznego.
4.
Członek niezależny Komitetu ma prawo zgłosić zdanie odrębne do uchwały, które jest odnotowane w protokole.
5.
Sekretarz Komitetu doręcza członkom Komitetu protokół z posiedzenia oraz podjęte uchwały w formie papierowej za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub pocztą elektroniczną, nie później niż 14 dni od dnia posiedzenia.
6.
Wynagrodzenie członków niezależnych Komitetu jest wypłacane na wniosek członka Komitetu - przedstawiciela Biura Kontroli i Audytu Wewnętrznego, na podstawie listy obecności na posiedzeniach Komitetu i informacji o liczbie posiedzeń Komitetu w danym kwartale, zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie komitetu audytu.
7.
Wynagrodzenie jest wypłacane nie później niż 14 dni po zakończeniu danego kwartału.
§  9.
1.
Komitet w sprawach wynikających z realizowanych przez niego zadań współpracuje z Ministrem Finansów w zakresie koordynacji audytu wewnętrznego w jednostkach w działach.
2.
Członkowie Komitetu, w związku z wykonywaniem zadań określonych w § 2 ust. 1, mają prawo dostępu do planów audytu wewnętrznego, sprawozdań z wykonania planów audytu wewnętrznego oraz innych dokumentów, informacji i materiałów związanych z funkcjonowaniem kontroli zarządczej i audytu wewnętrznego w Ministerstwie i w jednostkach w działach.
3.
Członkowie Komitetu, w związku z realizacją zadań wymienionych w § 2 ust. 1, współpracują z kierownikiem komórki audytu wewnętrznego i audytorami wewnętrznymi w Biurze Kontroli i Audytu Wewnętrznego.
4.
Pracownicy Biura Kontroli i Audytu Wewnętrznego oraz pozostali pracownicy Ministerstwa (w miarę potrzeb), a także audytorzy wewnętrzni i pozostali pracownicy w jednostkach w działach są obowiązani współpracować z Komitetem w związku z realizacją zadań wymienionych w § 2 ust. 1.
5.
Materiały, o których mowa w ust. 1, są przekazywane członkom Komitetu za pośrednictwem Biura Kontroli i Audytu Wewnętrznego.
6.
Komitet rozpatruje pisemne wnioski kierownika komórki audytu wewnętrznego.
§  10.
1.
Komitet, na pisemny wniosek Dyrektora Generalnego Ministerstwa lub kierowników jednostek w działach, wyraża zgodę na rozwiązanie stosunku pracy oraz zmianę warunków pracy i płacy kierownika komórki audytu w Ministerstwie oraz kierowników komórek audytu wewnętrznego w jednostkach w działach.
2.
Postępowanie w sprawach, o których mowa w ust. 1 prowadzi się z udziałem odpowiednio Dyrektora Generalnego Ministerstwa lub kierownika jednostki oraz kierownika komórki audytu w Ministerstwie oraz kierownika komórki audytu wewnętrznego w jednostce w dziale, którego sprawa dotyczy.
3.
Osoby biorące udział w postępowaniu w sprawach, o których mowa w ust. 1, mają zapewnioną możliwość swobodnego wyrażania opinii oraz przedstawiania stanowiska w sprawie.
4.
Członkowie niezależni Komitetu, przed przystąpieniem do rozpatrywania wniosku, o którym mowa w ust. 1, składają Przewodniczącemu oświadczenie o braku konfliktu interesów. Jeżeli uczestnictwo członka niezależnego Komitetu w sprawach, o których mowa w ust. 1, powoduje konflikt interesów, Przewodniczący wyłącza go z głosowania.
5.
Podejmując decyzję w sprawach, o których mowa w ust. 1, Komitet bierze pod uwagę, w szczególności opinie lub stanowisko, o którym mowa w ust. 3 oraz oceny, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 6, a także inne dokumenty, które mogą wpłynąć na ocenę pracy kierownika komórki audytu wewnętrznego w Ministerstwie oraz kierowników komórek audytu wewnętrznego w jednostkach w działach.
1 Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej kieruje działami administracji rządowej: gospodarka morska, rybołówstwo oraz żegluga śródlądowa na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej (Dz. U. poz. 1909 i 2091).