Nadanie oraz określenie wzoru sztandaru Biura Ochrony Rządu.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MSWiA.2001.8.18

Akt utracił moc
Wersja od: 23 września 2005 r.

ZARZĄDZENIE NR 11
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 6 czerwca 2001 r.
w sprawie nadania oraz określenia wzoru sztandaru Biura Ochrony Rządu.

Na podstawie art. 5 ustawy z dnia 16 marca 2001 r. o Biurze Ochrony Rządu (Dz.U. Nr 27, poz. 298) zarządza się, co następuje:
§  1.
Sztandar Biura Ochrony Rządu składa się z płata, głowicy, drzewca i szarfy.
§  2.
1.
Płatem sztandaru jest tkanina w kształcie kwadratu o boku długości 100 cm, barwy karmazynu polskiego po stronie głównej, a barwy błękitnej po stronie odwrotnej. Jeden bok płata wszyty jest w białą skórę, przymocowaną do drzewca 7 gwoździami z białego metalu po każdej stronie płata. Boki płata, z wyjątkiem boku przytwierdzonego do drzewca, są obszyte złotą frędzlą długości 5 cm.
2.
Na stronie głównej płata znajduje się wizerunek orła białego o wysokości 44 cm, ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, haftowany srebrnym szychem, a korona, dziób i szpony - haftowane złotym szychem. Wokół godła umieszczony jest napis "BÓG HONOR OJCZYZNA" haftowany złotym szychem o średnicy 63 cm. Litery mają wysokość 6 cm.
3.
Wzory strony głównej płata sztandaru określa załącznik nr 1 i 1a do zarządzenia.
4.
Wzór haftu na stronie głównej płata sztandaru określa załącznik nr 1b do zarządzenia.
5. 1
Na stronie odwrotnej płata sztandaru we wszytym okręgu barwy granatowej o średnicy 66 cm, szerokości 8 cm o obrzeżach haftowanych złotym szychem, z umieszczonym w nim haftowanym złotym szychem napisie "BIURO OCHRONY RZĄDU" wysokości 4,5 cm. umieszczony jest pośrodku haftowany srebrno-brązowo-czarnym szychem wizerunek sokoła z rozpostartymi skrzydłami wysokości 50 cm, trzymającego w szponach haftowanych złotym szychem biało-czerwoną tarczę herbową o obrzeżu haftowanym złotym szychem. W rogach płata, są umieszczone wieńce z liści laurowych i dębowych, haftowane złotym szychem wysokości 22 cm. i szerokości 24 cm. W polach wieńców na przemian umieszczone są dwie daty "1924" i "2001" haftowane złotym szychem wysokości 4 cm oraz stylizowane inicjały "BOR" haftowane złotym szychem wysokości 4 cm.
6.
Wzory strony odwrotnej płata sztandaru określa załącznik nr 2 i 2a do zarządzenia.
7.
Wzór haftu emblematu Biura Ochrony Rządu oraz wieńców laurowo-dębowych na stronie odwrotnej płata sztandaru określa załącznik nr 2b i 2c do zarządzenia.
§  3.
1.
Głowica sztandaru składa się z orła i podstawy, wykonanych z białego metalu. Korona, dziób i szpony orła są koloru złotego.
2.
Na przedniej ścianie podstawy umieszczane są inicjały Biura Ochrony Rządu. Wewnątrz podstawy głowicy jest umieszczony zminiaturyzowany akt nadania sztandaru Biuru Ochrony Rządu.
3.
Wzór głowicy sztandaru określa załącznik nr 3 do zarządzenia.
§  4.
1.
Drzewce sztandaru o średnicy 4 cm i długości 200 cm jest wykonane z drewna toczonego. Drzewce jest dwudzielne, połączone tuleją z metalu białego. Na górnym końcu drzewca jest osadzona głowica, dolnym brzegiem tulei dochodząca do górnego brzegu płata, na dolnym stożkowe okucie z metalu białego.
2.
Na drzewcu mogą być umieszczone gwoździe pamiątkowe upamiętniające ważne wydarzenia. Gwoździe pamiątkowe mogą zawierać napisy z datami i wydarzeniami odnoszącymi się do historii i tradycji Biura Ochrony Rządu.
§  5.
1.
Szarfa o barwach Rzeczypospolitej Polskiej o szerokości 15 cm jest zawiązana w kokardę i umieszczona na tulei głowicy po stronie głównej płata sztandaru. Jej oba końce dochodzą do dolnego brzegu płata i są kończone frędzlą barwy złotej, taką jak płat sztandaru.
2.
Wzór szarfy sztandaru określa załącznik nr 4 do zarządzenia.
§  6.
1.
Sztandar Biuru Ochrony Rządu nadaje Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji aktem nadania, na wniosek Szefa Biura Ochrony Rządu.
2.
Wzór aktu nadania sztandaru określa załącznik nr 5 do zarządzenia.
§  7.
Zarządzenie wchodzi w życie 14 dni od dnia podpisania.

ZAŁĄCZNIKI

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK Nr 1

STRONA GŁÓWNA PŁATA SZTANDARU

ZAŁĄCZNIK Nr 1a

STRONA GŁÓWNA PŁATA SZTANDARU

ZAŁĄCZNIK Nr 1b

WZÓR HAFTU NA GŁÓWNYM PŁACIE SZTANDARU

ZAŁĄCZNIK Nr 2

STRONA ODWROTNA PŁATA SZTANDARU

ZAŁĄCZNIK Nr 2a

STRONA ODWROTNA PŁATA SZTANDARU

ZAŁĄCZNIK Nr 2b

WZÓR HAFTU EMBLEMATU BOR

ZAŁĄCZNIK Nr 2c

WZÓR HAFTU WIEŃCY LAUROWO-DĘBOWYCH

ZAŁĄCZNIK Nr 3

GŁOWICA SZTANDARU

ZAŁĄCZNIK Nr 4

SZARFA SZTANDARU

ZAŁĄCZNIK Nr 5

MINISTER

SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI

AKT NADANIA SZTANDARU

z dnia ........... 2001 r.

BIURU OCHRONY RZĄDU

Na podstawie art. 5 ustawy z dnia 16 marca 2001 r. o Biurze Ochrony Rządu.(Dz. U. Nr 27, poz. 298) stosownie do wniosku złożonego przez

SZEFA BIURA OCHRONY RZĄDU

gen. bryg. Mirosława GAWORA

z dniem ........... 2001 r. nadaję

BIURU OCHRONY RZĄDU

SZTANDAR

.................................

(podpis Ministra Spraw

Wewnętrznych i Administracji)

1 § 2 ust. 5 zmieniony przez pkt 2 obwieszczenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 29 lipca 2005 r. o sprostowaniu błędów (Dz.Urz.MSWiA.05.13.49).