Możliwość przyznania pracownikowi jednostki organizacyjnej Lasów Państwowych w okresie przedemerytalnym i emerytalnym podwyżki wynagrodzenia.

Dzienniki resortowe

B.I.LP.2024.4.31

Akt obowiązujący
Wersja od: 1 kwietnia 2024 r.

ZARZĄDZENIE Nr 18
DYREKTORA GENERALNEGO LASÓW PAŃSTWOWYCH
z dnia 12 marca 2024 r.
w sprawie możliwości przyznania pracownikowi jednostki organizacyjnej Lasów Państwowych w okresie przedemerytalnym i emerytalnym podwyżki wynagrodzenia

GK.100.2.2024

Na podstawie art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1356) 1  oraz § 6 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe 2 , stanowiącego załącznik do Zarządzenia nr 50 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 18 maja 1994 r. w sprawie nadania Statutu Państwowemu Gospodarstwu Leśnemu Lasy Państwowe, zarządza się, co następuje:

§  1. 
W uzgodnieniu z przedstawicielami central związków zawodowych działających w Lasach Państwowych wprowadzam do stosowania w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych wytyczne dotyczące możliwości przyznania podwyżki wynagrodzenia zasadniczego pracownikowi w okresie przedemerytalnym oraz emerytalnym.
§  2. 
1. 
Pracownik otrzymuje podwyżkę wynagrodzenia zasadniczego przez okres nie dłuższy niż 1 rok, na wniosek złożony nie wcześniej niż 12 miesięcy przed datą nabycia prawa do emerytury i nie później niż w dniu nabycia uprawnień emerytalnych, z terminem rozwiązania stosunku pracy wskazanym we wniosku nie późniejszym niż ostatni dzień dwunastego miesiąca następującego po terminie złożenia wniosku. Wzór wniosku stanowi załącznik do niniejszego Zarządzenia.
2. 
Wysokość miesięcznej podwyżki wynagrodzenia zasadniczego, o której mowa w ust. 1 wynosi 50% wysokości stawki wyjściowej obowiązującej w dniu złożenia wniosku.
3. 
Pracodawca rozpatruje wniosek negatywnie gdy:
a)
termin rozwiązania stosunku pracy wskazany we wniosku jest późniejszy niż 12 miesięcy licząc od dnia złożenia wniosku, zgodnie z § 2 ust. 1 lub
b)
termin złożenia wniosku jest wcześniejszy niż 12 miesięcy przed datą nabycia uprawnień emerytalnych, zgodnie z § 2 ust. 1.
4. 
Pracownik, który do dnia wejścia w życie niniejszego zarządzenia nabył uprawnienia emerytalne może złożyć wniosek, według wzoru stanowiącego załącznik do niniejszego Zarządzenia i otrzymać podwyżkę wynagrodzenia zasadniczego w wysokości 70% stawki wyjściowej obowiązującej w dniu wejścia w życie Zarządzenia, przy czym termin rozwiązania stosunku pracy wskazany we wniosku nie może być późniejszy niż 31 lipca 2024 r.
5. 
W przypadku, gdy kwota podwyżki powoduje przekroczenie maksymalnego współczynnika wynagrodzenia zasadniczego, pracodawca przyznaje podwyżkę do wysokości maksymalnego współczynnika, z zastrzeżeniem § 3 ust. 1.
§  3. 
1. 
Do dnia wejścia w życie Protokołu dodatkowego do Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy, który wprowadzi znowelizowaną tabelę miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego dla stanowisk poza Służbą Leśną, o której mowa w § 24 do PUZP, postanowienia niniejszego zarządzenia mają zastosowanie również do pracowników na stanowiskach poza Służbą Leśną posiadających w dniu składania wniosku maksymalny współczynnik miesięcznej stawki wynagrodzenia zasadniczego na zajmowanym stanowisku lub u których przyznanie podwyżki w wysokości, o której mowa w § 2 spowoduje jego przekroczenie.
2. 
Pracownik, który w dniu wejścia w życie niniejszego zarządzenia ma zawarte z pracodawcą porozumienie rozwiązujące stosunek pracy z tytułu przejścia na emeryturę na podstawie którego otrzymał podwyżkę wynagrodzenia, może złożyć wniosek na zasadach wynikających z przepisów niniejszego zarządzenia, przy czym wysokość podwyżki wynagrodzenia będzie stanowić różnicę pomiędzy podwyżką w wysokości, o której mowa w § 2 a kwotą podwyżki, którą otrzymał na podstawie innych regulacji.
§  4. 
Przepisy niniejszego zarządzenia nie mają zastosowania do pracowników, którzy pozostają w stosunku pracy nawiązanym na podstawie powołania.
§  5. 
Podwyżka wynagrodzenia zasadniczego, o której mowa w postanowieniach niniejszego zarządzenia przyznawana jest w ramach środków przewidzianych na wynagrodzenia w planie finansowo-gospodarczym na dany rok, poza awansami uruchamianymi odrębną decyzją Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych i nie obciąża puli osób i środków przewidzianych na ten cel.
§  6. 
Zobowiązuję Kierowników jednostek organizacyjnych LP do bieżącego wprowadzania stosownych zmian, wynikających z postanowień niniejszego Zarządzenia w Systemie Informatycznym Lasów Państwowych (SILP): P-Kadry-Płace_N-Dane personalne_1- Zatrudnienie, 3-Atrybuty.
§  7. 
Z dniem wejścia w życie niniejszego Zarządzenia tracą moc dotychczas obowiązujące "programy emerytalne", jeśli były zawierane na szczeblu regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych i nadleśnictw.
§  8. 
Zarządzenie wchodzi w życie od dnia 1 kwietnia 2024 r.

ZAŁĄCZNIK

1 Art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1356 ze zm.) stanowi, że: "Lasami Państwowymi kieruje Dyrektor Generalny przy pomocy dyrektorów regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych".
2 Statut Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe został nadany zarządzeniem nr 50 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 18 maja 1994 r. W § 6 Statut Lasów Państwowych stanowi, że w wykonaniu zadań określonych przez ustawę (o lasach) oraz przez przepisy wykonawcze do ustawy, a także innych przepisów prawnych, Dyrektor Generalny wydaje zarządzenia i decyzje obowiązujące w Lasach Państwowych.