Minimalne wymagania podczas wykonywania skoków spadochronowych z drugą osobą podczepioną do skoczka spadochronowego, z kamerą przymocowaną do dłoni skoczka spadochronowego.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.ULC.2016.1

Akt obowiązujący
Wersja od: 5 stycznia 2016 r.

WYTYCZNE Nr 1
PREZESA URZĘDU LOTNICTWA CYWILNEGO
z dnia 5 stycznia 2016 r.
w sprawie minimalnych wymagań podczas wykonywania skoków spadochronowych z drugą osobą podczepioną do skoczka spadochronowego, z kamerą przymocowaną do dłoni skoczka spadochronowego

Na podstawie art. 21 ust. 2 pkt 15 i 16 oraz art. 23 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. - Prawo lotnicze (Dz. U. z 2013 r. poz. 1393, z późn. zm.) ogłasza się, co następuje:
§  1.
W celu podniesienia bezpieczaństwa wykonywania skoków spadochronowych z drugą osobą podczepioną do skoczka spadochronowego, z kamerą przymocowaną do dłoni skoczka spadochronowego, zgodnie z zaleceniami bezpieczeństwa skierowanymi do Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego przez Państwową Komisję Badania Wypadków Lotniczych zawartymi w raporcie końcowym ze zdarzenia lotniczego nr 1151/13, zaleca się stosowanie poniższych minimalnych wymagań.
§  2.
Zaleca się, aby skoczek spadochronowy przed przystąpieniem do wykonywania skoków z podczepioną drugą osobą, z kamerą przymocowaną do swojej dłoni wykonał co najmniej:
1)
sto skoków z drugą osobą po uzyskaniu uprawnienia do wykonywania skoków z pasażerem TANDEM, bez użycia kamery;
2)
dwa skoki bez pasażera na spadochronie osobowym jednomiejscowym z kamerą przymocowaną do swojej dłoni, aby poznać wpływ zamocowania kamery na swobodne spadanie i swobodne operowanie kamerą;
3)
jeden trening naziemny, podczas którego zostały przećwiczone umiejętności wykonywania procedur awaryjnych z kamerą przymocowaną do swojej dłoni, z założonym spadochronem, podczepioną drugą osobą i pełnym wyposażeniem; trening może być wykonany z użyciem podwieszonej uprzęży;
4)
jeden skok z kamerą przymocowaną do swojej dłoni wraz z drugą osobą - skoczkiem posiadającym świadectwo kwalifikacji skoczka spadochronowego (PJ) co najmniej z uprawnieniem klasy wyszkolenia C - PJ (C).
§  3.
Zaleca się, aby skoczek spadochronowy przed przystąpieniem do wykonywania skoków z podczepioną drugą osobą, z kamerą przymocowaną do swojej dłoni, po 90-dniowej przerwie w wykonywaniu tego rodzaju skoków wykonał co najmniej:
1)
jeden trening naziemny, podczas którego zostały przećwiczone umiejętności wykonywania procedur awaryjnych z kamerą przymocowaną do swojej dłoni, z założonym spadochronem, podczepioną drugą osobą i pełnym wyposażeniem; trening może być wykonany z użyciem podwieszanej uprzęży;
2)
jeden skok z kamerą przymocowaną do swojej dłoni wraz z drugą osobą - skoczkiem posiadającym świadectwo kwalifikacji skoczka spadochronowego (PJ) co najmniej z uprawnieniem klasy wyszkolenia C - PJ (C).
§  4.
Zaleca się, aby minimalne wymagania w zakresie skoków z drugą osobą, z kamerą przymocowaną do dłoni skoczka spadochronowego zawarte w § 2 i § 3 zostały wprowadzone do regulaminów organizatorów skoków spadochronowych, jako dodatkowe procedury opisujące sposób realizacji wymogów niektórych przepisów lub ustaleń organizatora, zgodnie z pkt 4.1.2 pkt 5 załącznika nr 4 do rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 26 marca 2013 r. w sprawie wyłączenia zastosowania niektórych przepisów ustawy - Prawo lotnicze do niektórych rodzajów statków powietrznych oraz określenia warunków i wymagań dotyczących używania tych statków (Dz. U. z 2013 r. poz. 440 oraz z 2014 r. poz. 1288).
§  5.
Tracą moc wytyczne nr 12 Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego z dnia 27 listopada 2015 r. w sprawie minimalnych wymagań podczas wykonywania skoków spadochronowych z drugą osobą z kamerą przymocowaną do dłoni skoczka spadochronowego (Dz. Urz. ULC poz. 65).
§  6.
Wytyczne wchodzą w życie z dniem ogłoszenia.