Legitymacja służbowa dla pracowników Straży Leśnej.

Dzienniki resortowe

B.I.LP.2023.8/9.132

Akt obowiązujący
Wersja od: 4 lipca 2023 r.

ZARZĄDZENIE Nr 71
DYREKTORA GENERALNEGO LASÓW PAŃSTWOWYCH
z dnia 4 lipca 2023 r.
w sprawie legitymacji służbowej dla pracowników Straży Leśnej

GS.122.1.2023

Na podstawie art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2022 r. poz. 672) w związku z § 6 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, stanowiącego załącznik do zarządzenia nr 50 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 18 maja 1994 r. w sprawie nadania statutu Państwowemu Gospodarstwu Leśnemu Lasy Państwowe - zarządza się, co następuje:

§  1. 
W celu zagwarantowania jednolitych zasad identyfikacji, a przede wszystkim potwierdzenia posiadanych uprawnień pracowników Straży Leśnej, w trakcie wykonywanych obowiązków służbowych, w zakresie wynikającym z ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach i innych ustaw szczególnych, m.in. w zakresie uprawnień związanych z zapobieganiem i zwalczaniem przestępczości, posiadaniem broni palnej oraz środków przymusu bezpośredniego, wprowadza się nowy wzór legitymacji dla pracowników Straży Leśnej.
§  2. 
Zarządzenie określa, w szczególności:
1)
stanowiska w Służbie Leśnej uprawnione do posługiwania się legitymacją służbową pracownika Straży Leśnej, zwanej dalej "legitymacją";
2)
wzór legitymacji;
3)
szczegółowy sposób posługiwania się legitymacją przez pracownika Straży Leśnej, zwanego dalej "strażnikiem";
4)
sposób postępowania przy wydawaniu legitymacji, a także warunki i tryb jej wymiany, zwrotu oraz unieważniania;
5)
tryb postępowania w przypadku utraty legitymacji.
§  3. 
Legitymację wydaje się pracownikom Służby Leśnej zatrudnionym na stanowisku Głównego Inspektora Straży Leśnej, Inspektora Straży Leśnej, starszego strażnika leśnego, strażnika leśnego.
§  4. 
Wzór legitymacji określa załącznik do zarządzenia.
§  5. 
1. 
W legitymacji umieszcza się:
1)
aktualny wizerunek twarzy strażnika w taki sposób, że twarz zajmuje 70-80% pola przeznaczonego na wizerunek strażnika, sporządzony na podstawie zdjęcia o dobrej ostrości, o wymiarach 26 x 32 mm, wykonanego na jednolitym jasnym tle, przedstawiającego osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost, z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami;
2)
termin ważności legitymacji;
3)
jednostkę organizacyjną Lasów Państwowych, w której strażnik jest zatrudniony;
4)
imię i nazwisko oraz stopień służbowy;
5)
numer legitymacji - składający się z numeru oznaki identyfikacji indywidualnej oraz numeru ewidencyjnego legitymacji - blankietu;
6)
nazwę organu wydającego.
2. 
Legitymacja służbowa ma formę spersonalizowanej karty identyfikacyjnej, wykonanej z tworzywa sztucznego, w formacie ID-1.
3. 
Legitymacja może zawierać wbudowany układ elektroniczny.
4. 
Legitymacja jest ważna 10 lat od dnia jej wydania.
§  6. 
1. 
Organem właściwym do wydawania legitymacji jest Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.
2. 
Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, może upoważnić Głównego Inspektora Straży Leśnej, do wykonywania czynności, o których mowa w ust. 1.
3. 
ORWLP w Bedoniu we współpracy z Głównym Inspektorem Straży Leśnej zapewnia odpowiednią liczbę blankietów legitymacji oraz uczestniczy w ich obiegu oraz personalizacji.
4. 
Koszty związane z wytworzeniem i obrotem legitymacją ponosi jednostka organizacyjna, w której strażnik jest zatrudniony.
5. 
Koszt wykonania fotografii na potrzeby wytworzenia legitymacji ponosi jednostka organizacyjna, w której strażnik jest zatrudniony.
§  7. 
1. 
Strażnik, otrzymuje legitymację służbową na okres zatrudnienia na stanowiskach w Straży Leśnej.
2. 
Legitymację wydaje się strażnikowi za pośrednictwem właściwej dla miejsca zatrudnienia regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych.
3. 
Wydanie oraz wymiana legitymacji, następuje na podstawie wniosku kierownika jednostki organizacyjnej, skierowanego, z zachowaniem drogi służbowej, do Głównego Inspektora Straży Leśnej. Wzór wniosku określa Główny Inspektor Straży Leśnej.
4. 
Kierownik jednostki organizacyjnej kieruje wniosek, o którym mowa powyżej najpóźniej w dniu objęcia przez strażnika obowiązków służbowych. Do czasu wydania legitymacji strażnik posługuje się legitymacją, której używał do dnia zatrudnienia na stanowisku zaliczanym do Straży Leśnej.
5. 
Strażnik potwierdza odbiór legitymacji swoim podpisem ze wskazaniem daty odbioru - w formie pokwitowania odbioru.
6. 
Główny Inspektor Straży Leśnej prowadzi rejestr legitymacji obejmujący informację o wydaniu, wymianie, unieważnianiu, utracie legitymacji.
7. 
Legitymacje można przesyłać za pośrednictwem wyznaczonego operatora pocztowego w rozumieniu ustawy Prawo pocztowe, wyłącznie przesyłkami przyjmowanymi za pokwitowaniem przyjęcia i doręczanymi za pokwitowaniem odbioru, przemieszczanymi i doręczanymi przez operatora w sposób zabezpieczający przed utratą, ubytkiem zawartości lub uszkodzeniem przesyłki.
§  8. 
1. 
Strażnik może posługiwać się legitymacją tylko podczas wykonywania czynności służbowych.
2. 
Strażnik podczas wykonywania czynności służbowych nosi legitymację przy sobie.
3. 
Strażnik posługuje się legitymacją w celu potwierdzenia swojej tożsamości oraz uprawnień wynikających z przepisów ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach i innych ustaw szczególnych.
4. 
Strażnik dba o należyty stan legitymacji, w szczególności chroni ją przed utratą, uszkodzeniem lub zniszczeniem, a także przed nieuprawnionym dostępem do niej innych osób.
5. 
Strażnik, okazując legitymację, jest obowiązany czynić to w sposób umożliwiający odczytanie umieszczonych w niej danych, bez przekazywania legitymacji do rąk osoby, której legitymacja jest okazywana.
6. 
Strażnik jest obowiązany zdeponować legitymację u kierownika jednostki organizacyjnej, w której jest zatrudniony w przypadku przeniesienia do wykonywania innych obowiązków niż związane z obowiązkami Straży Leśnej na czas powyżej jednego miesiąca.
7. 
Fakt zdeponowania legitymacji potwierdza się w Książce służbowej strażnika leśnego.
§  9. 
1. 
Strażnik, za pośrednictwem właściwej regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych, zwraca legitymację do Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych w przypadku ustania stosunku pracy lub też przeniesienia na stanowisko pracy poza Strażą Leśną. Jeżeli stosunek pracy ustał na skutek zgonu strażnika, legitymację zwraca członek jego rodziny lub też kierujący jednostką organizacyjną LP, w której strażnik był zatrudniony.
2. 
Strażnik obowiązany jest do zwrotu legitymacji na każde wezwanie Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych lub Głównego Inspektora Straży Leśnej.
§  10. 
1. 
Legitymacja podlega wymianie w przypadku:
1)
zmiany danych umieszczanych w legitymacji;
2)
uszkodzenia legitymacji przez naruszenie jej warstwy graficznej, które podważa wiarygodność legitymacji lub utrudnia identyfikację jej posiadacza, albo zniszczenia legitymacji;
3)
błędów w treści legitymacji lub wadliwego wykonania technicznego legitymacji;
4)
upływu terminu ważności legitymacji.
2. 
Wniosek o wymianę legitymacji z powodu upływu terminu jej ważności kierownik jednostki organizacyjnej, składa z wyprzedzeniem gwarantującym zachowanie ciągłości posiadania przez strażnika ważnej legitymacji.
3. 
Zwrot legitymacji, której termin ważności upłynął następuje niezwłocznie po wydaniu legitymacji z nowym terminem ważności. Zwrotu dokonuje strażnik za pośrednictwem właściwej regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych, w sposób przyjęty w niniejszym zarządzeniu.
§  11. 
1. 
Legitymacja podlega unieważnieniu, gdy:
1)
nie została zwrócona w przypadkach, o których mowa w § 9;
2)
została wymieniona albo utracona przez strażnika;
3)
strażnik zmarł lub został uznany za zmarłego.
2. 
Unieważnione legitymacje podlegają zniszczeniu za wyjątkiem legitymacji utraconych. Zniszczenia i udokumentowania zniszczenia dokonuje komisja powołana przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.
§  12. 
1. 
O utracie legitymacji strażnik niezwłocznie zawiadamia pisemnie z zachowaniem drogi służbowej Głównego Inspektora Straży Leśnej, podając w szczególności datę i okoliczności utraty legitymacji.
2. 
Legitymację unieważnia Dyrektor Generalny Lasów Państwowych przez ogłoszenie w Biuletynie Informacyjnym LP na pisemny wniosek właściwego kierownika jednostki organizacyjnej skierowany do Głównego Inspektora Straży Leśnej.
3. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, właściwy kierownik jednostki organizacyjnej zarządza czynności w sprawie ustalenia okoliczności utraty legitymacji. Ustalenia i wnioski z przeprowadzonych czynności przesyła z zachowaniem drogi służbowej do wiadomości Głównego Inspektora Straży Leśnej.
4. 
W razie odzyskania legitymacji strażnik niezwłocznie zwraca ją z zachowaniem drogi służbowej Głównemu Inspektorowi Straży Leśnej, wraz z pisemną informacją o okolicznościach oraz dacie jej odzyskania.
§  13. 
Do legitymacji inspektorów Straży Leśnej oraz Głównego Inspektora Straży Leśnej, przepisy zarządzenia stosuje się odpowiednio.
§  14. 
Niedokonanie zwrotu w terminie ustalonym w niniejszym zarządzeniu lub zatajenie faktu utraty legitymacji, skutkować może odpowiedzialnością strażnika na zasadach określonych w Kodeksie pracy.
§  15. 
Posiadane legitymacje służbowe strażników leśnych zachowują ważność do czasu wydania legitymacji zgodnych z wzorem ustalonym w niniejszym zarządzeniu.
§  16. 
Kierownicy jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych, składają do 1 stycznia 2024 r., wnioski o wydanie nowych legitymacji zgodnych z wzorem ustalonym w niniejszym zarządzeniu dla podległych pracowników Straży Leśnej.
§  17. 
Do pracowników zatrudnionych na stanowiskach zaliczanych do Straży Leśnej nie stosuje się Zarządzenia nr 59 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 27 listopada 1998 r. w sprawie wprowadzenia legitymacji służbowych dla pracowników Służby Leśnej w Lasach Państwowych (GK-125-2/98).
§  18. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR LEGITYMACJI SŁUŻBOWEJ STRAŻNIKA LEŚNEGO

grafika

Opis legitymacji

1. Legitymacja służbowa strażnika leśnego, zwana dalej "legitymacją", ma formę karty identyfikacyjnej, w formacie ID-1 o wymiarach 85,60 x 53,98 mm, wykonaną z tworzywa sztucznego, z wbudowanym układem elektronicznym, spersonalizowana metodą grawerunku laserowego.

2. Legitymacja składa się z następujących elementów:

a) układu elektronicznego, w którego pamięci koduje się dane identyfikacyjne tożsame z danymi umieszczonymi w warstwie graficznej,

b) tła reliefowego,

c) tła giloszowego z wykorzystaniem druku irysowego,

d) mikrodruków,

e) elementu graficznego wykonanego farbą optycznie zmienną,

f) linii giloszowych z mikrodrukiem,

g) nadruków widocznych w promieniowaniu UV,

h) nadruków widocznych w promieniowaniu IR,

i) tła zaprojektowanego z użyciem specjalnego rastra graficznego.

3. Elementami nanoszonymi trwale na podłoże legitymacji metodą grawerunku laserowego są:

a) Aktualny wizerunek twarzy strażnika leśnego w taki sposób, że zajmuje on 70-80% pola przeznaczonego na wizerunek strażnika, sporządzony na podstawie zdjęcia o dobrej jakości, o wymiarach 26 x 32 mm, wykonanego na jednolitym, jasnym tle, przedstawiającego osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost, z otwartymi oczami nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami,

b) "Nr legitymacji" (+ indywidualny numer),

c) "Ważna do" (+ data),

d) "Stanowisko" (+ stanowisko służbowe posiadacza legitymacji),

e) "Imię" (+ imię posiadacza kart),

f) "Nazwisko" (+ nazwisko posiadacza legitymacji),

g) "Jednostka organizacyjna" (+ nazwa jednostki organizacyjnej, w której zatrudniony jest strażnik),

h) "Organ wydający" (+ nazwa organu wydającego),

i) Powtórzony wizerunek posiadacza legitymacji,

j) Powtórzony nr legitymacji,

k) Kod QR.

Na awersie umieszcza się:

W orientacji pionowej, w kolejności od góry:

1. W lewym górnym rogu legitymacji znajduje się stylizowany wizerunek orła białego w koronie.

2. Wzdłuż lewej krawędzi legitymacji przebiega biało-czerwona wstęga.

3. W górnej części legitymacji, po prawej stronie orła znajdują się napisy wykonane w technice druku offsetowego: "STRAŻ LEŚNA" wykonany farbą optycznie zmienną w odcieniu zielonym, poniżej napis w kolorze czarnym "PAŃSTWOWE GOSDPODARSTWO LEŚNE LASY PAŃSTWOWE".

4. Pod napisem "PAŃSTWOWE GOSDPODARSTWO LEŚNE LASY PAŃSTWOWE" umieszony jest znak graficzny Straży Leśnej, poniżej, którego nanosi się techniką grawerunku laserowego elementy personalizacji tj.:

a) "NR LEGITYMACJI" np. XXX000000 grawerowany laserowo w postaci wypukłego numeru,

b) "WAŻNA DO",

5. Po lewej stronie znajduje się wybrane pole przeznaczone na wizerunek pracownika Straży Leśnej nanoszony metodą grawerunku laserowego.

6. Pod miejscem przeznaczonym na wizerunek znajdują się napisy w kolorze czarnym wykonane metodą grawerunku laserowego:

a) "STANOWISKO",

b) "IMIĘ",

c) "NAZWISKO".

7. Po prawej stronie od elementów personalizacji umieszone jest logo Lasów Państwowych nanoszone techniką druku offsetowego.

Na rewersie umieszcza się:

1. W orientacji poziomej, w kolejności od góry wyśrodkowane napisy w kolorze czarnym:

a) metodą druku offsetowego: "Strażnik Leśny, wykonując zadania służbowe, ma prawo żądania niezbędnej pomocy od instytucji państwowych, zwracania się o taką pomoc do jednostek gospodarczych, organizacji społecznych, jak również w nagłych przypadkach do każdego obywatela o udzielenie doraźnej pomocy, na zasadach określonych w ustawie o Policji",

b) metodą grawerunku laserowego: "JEDNOSTKA ORGANIZACYJNA", a pod nią "ORGAN WYDAJĄCY",

c) metodą druku offsetowego: "W przypadku znalezienia legitymacji należy zwrócić ją do najbliższej jednostki organizacyjnej Lasów Państwowych", po którego prawej stronie w wybranym polu umieszcza się kod QR metodą grawerunku laserowego.

2. Po prawej stronie napisów personalizacyjnych, w giloszu (bez wybranego pola), umieszcza się pomniejszony i powtórzony wizerunek posiadacza legitymacji oraz numer legitymacji.

3. Po lewej stronie napisów personalizacyjnych znajduje się trwale umieszony mikroprocesor.