Księgowa ewidencja artykułów szczególnie atrakcyjnych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MF.1974.7.14

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1975 r.

OKÓLNIK Nr 8/KS
MINISTERSTWA FINANSÓW
z dnia 12 lutego 1974 r.
w sprawie księgowej ewidencji artykułów szczególnie atrakcyjnych.

W związku z uchwałą Nr 130 Rady Ministrów z dnia 1 czerwca 1973 r. w sprawie cen detalicznych artykułów nowo wprowadzanych na rynek, artykułów mody lub szczególnie atrakcyjnych z innych względów (Monitor Polski Nr 27, poz. 170) zwanej dalej uchwałą, Ministerstwo Finansów wyjaśnia, co następuje:
1.
W wypadku, gdy producent uzyska stosownie do § 2 ust. 2 i 3 uchwały zgodę właściwego ministra na rozliczanie w czasie kosztów, ponoszonych w okresie technicznego opanowywania produkcji artykułu nowo wprowadzanego na rynek, artykułu mody lub szczególnie atrakcyjnego z innych względów:
  1)
rozliczaniu w czasie może podlegać nadwyżka rzeczywistych kosztów wytwarzania przekraczająca poziom kosztów, zapewniający producentowi odpowiedni zysk na sprzedaży tego artykułu;
  2)
rozliczanie nadwyżki kosztów odbywa się za pośrednictwem konta 450 - "Rozliczenia międzyokresowe kosztów działalności operacyjnej" w korespondencji z kontem 500 - "Produkcja podstawowa". Na konto 450 odnosi się co miesiąc odpowiednie kwoty w okresie, w którym rzeczywisty poziom kosztów wytwarzania nie zapewnia osiągnięcia odpowiedniego zysku, a ich rozliczanie rozpoczyna się w ciężar kosztów produkcji (Wn 500 - Ma 450) w miesiącu następującym po miesiącu, w którym koszt rzeczywisty ukształtuje się po raz pierwszy poniżej poziomu zapewniającego ten zysk;
  3)
nadwyżka rzeczywistych kosztów wytwarzania podlega całkowitemu rozliczeniu najpóźniej do końca okresu, przewidzianego na techniczne opanowanie produkcji. W razie wcześniejszego zaniechania produkcji, nierozliczoną nadwyżkę odpisuje się w ciężar kosztów jednorazowo w ostatnim miesiącu produkcji.
2. 1
 Udzielane jednostkom handlowym obowiązujące marże handlowe, o których mowa w § 3 uchwały, producent traktuje jako pozycje zmniejszające wartość sprzedaży, to jest wykazuje - po stronie Ma konta 751 - "Sprzedaż wyrobów" - wartość sprzedaży artykułów według cen sprzedaży pomniejszonych o obowiązującą łączną marżę handlową (detaliczną i hurtową).

Udzielone jednostkom handlowym dodatkowe marże handlowe, o których mowa w § 4 uchwały, producent zalicza do kosztów sprzedaży i księguje po stronie Wn konta 408 - "Inne koszty materialne" (Ma konto 751 - "Sprzedaż wyrobów"), zarachowując je następnie w ciężar konta 700 - "Koszty sprzedaży" (Ma konto 410 - "Przeniesienie kosztów").

3.
Jeżeli stosownie do § 7 ust. 3 pkt 1 uchwały producent jest obowiązany rozliczać z budżetem dodatkowy podatek obrotowy, sposób ewidencji sprzedaży powinien umożliwić ustalenie kwot tego podatku.
4.
W razie prowadzenia sprzedaży artykułów szczególnie atrakcyjnych przez jednostki handlowe na zasadzie komisu stosownie do § 5 uchwały, producent ewidencjonuje artykuły przekazane do sprzedaży komisowej na koncie 606 - "Wyroby poza przedsiębiorstwem".

Podstawę przeksięgowania kosztu wytwarzania sprzedanych artykułów na właściwe konto sprzedaży stanowi faktura producenta wystawiona dla komisanta w oparciu o sporządzoną przez tego ostatniego deklarację sprzedaży wyrobów. Fakturę księguje się najpóźniej pod datą ostatniego dnia miesiąca, w którym artykuły zostały sprzedane. Koszty sprzedaży (wysyłki artykułów itp.) obciążają koszt własny sprzedanej produkcji w okresie, w którym je poniesiono.

1 Ust. 2 zmieniony przez § 5 instrukcji nr 1/KS z dnia 7 stycznia 1975 r. (Dz.Urz.MF.1975.2.6) zmieniającej nin. okólnik z dniem 1 stycznia 1975 r.