Kredyt bankowy na zakup artykułów przemysłowych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.NBP.1985.2.3

Akt utracił moc
Wersja od: 30 grudnia 1985 r.

ZARZĄDZENIE Nr A/15/V/85
PREZESA NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO
z dnia 18 grudnia 1985 r.
w sprawie kredytu bankowego na zakup artykułów przemysłowych.

Na podstawie § 15 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 listopada 1982 r. w sprawie ogólnych zasad udzielania kredytów przez banki (Dz. U. Nr 45, poz. 293) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Powszechne kasy oszczędności mogą udzielać osobom fizycznym bezgotówkowego kredytu na zakup artykułów przemysłowych w jednostkach uspołecznionego handlu wewnętrznego, zwanego dalej "kredytem".
2.
Kredyt może być udzielony na zakup artykułów przemysłowych, których wykaz ustalany jest w odrębnym trybie **).
§  2.
Kredyt może być udzielony:
1)
pracownikom jednostek gospodarki uspołecznionej i nie uspołecznionej albo zatrudnionym przez osoby fizyczne na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania bądź spółdzielczej umowy o pracę,
2)
żołnierzom zawodowym, żołnierzom służby okresowej oraz funkcjonariuszom Milicji Obywatelskiej, Służby Więziennej i pożarnictwa,
3)
osobom wykonującym pracę nakładczą, zatrudnionym na podstawie umów agencyjnych albo prowadzącym punkty sprzedaży detalicznej, zakłady gastronomiczne bądź zakłady usługowe na podstawie umów na warunkach zlecenia,
4)
członkom związków twórczych oraz członkom zespołów adwokackich,
5)
osobom pobierającym emerytury lub renty.
§  3.
Kredyt może być udzielony wyłącznie osobom mającym pełną zdolność do czynności prawnych.
§  4.
1.
Osobom pozostającym w stosunku pracy kredyt może być udzielony, jeżeli przepracowały w zatrudniającym je zakładzie pracy co najmniej 3 miesiące.
2.
Do okresu pracy zalicza się zatrudnienie w poprzednich zakładach pracy, jeżeli zmiana pracy nastąpiła z zachowaniem prawa do ciągłości okresu zatrudnienia w rozumieniu przepisów art. 36 § 4 Kodeksu pracy i rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 września 1974 r. w sprawie zaliczania poprzedniego zatrudnienia do okresu pracy, od którego zależy długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę (Dz. U. Nr 37, poz. 216).
3.
Osobom wykonującym pracę nakładczą lub zatrudnionym na podstawie umów agencyjnych albo prowadzącym punkty sprzedaży detalicznej, zakłady gastronomiczne bądź zakłady usługowe na podstawie umów na warunkach zlecenia, kredyt może być udzielony po upływie 3 miesięcy od terminu zawarcia tych umów.
4.
Członkom związków twórczych i zespołów adwokackich kredyt może być udzielony po upływie 3 miesięcy przynależności do związku lub zespołu.
§  5.
1.
Kredyt nie może być udzielony osobom:
1)
pozostającym w okresie wypowiedzenia stosunku pracy, chyba że wypowiedzenie nastąpiło w związku z przejściem na emeryturę lub rentę,
2)
w wieku przedpoborowym lub poborowym, z wyjątkiem osób zwolnionych od obowiązku służby wojskowej,
3)
obciążonym zobowiązaniami w NBP z tytułu kredytów na zakup artykułów przemysłowych i usług albo kredytów gotówkowych, z wyjątkiem zobowiązań zawieszonych w spłacie z tytułu kredytów na zagospodarowanie udzielonych na podstawie odrębnych przepisów; lekarzom, lekarzom dentystom, magistrom farmacji, nauczycielom zatrudnionym na wsi i w małych miastach, nauczycielom akademickim i pracownikom placówek naukowo-badawczych oraz absolwentom szkół wyższych i szkół zawodowych w związku z podjęciem pracy w miejscowościach lub zakładach, w których występuje niedobór tych kadr,
4)
które nie wywiązywały się w okresach poprzednich z terminowej spłaty udzielonych kredytów dopuszczając do ściągania należności NBP w postępowaniu egzekucyjnym.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do osób wymienionych w § 2 pkt 2-5.
§  6.
Powszechne kasy oszczędności mogą odmówić udzielenia kredytu, gdy osoby ubiegające się o kredyt lub poręczyciele nie dają gwarancji terminowej jego spłaty.
§  7.
Osoby ubiegające się o udzielenie kredytu obowiązane są przedstawić:
1)
osoby pracujące - zaświadczenie zakładu pracy o zatrudnieniu, z uwzględnieniem w szczególności stażu pracy i wysokości miesięcznego wynagrodzenia,
2)
inne osoby - odpowiednie dokumenty stwierdzające, że spełniają warunki określone w § 2 i 4.
§  8.
1.
Kredyt może być udzielony w kwocie nie przekraczającej 6-miesięcznego wynagrodzenia, emerytury lub renty.
2.
Powszechne kasy oszczędności mogą obniżyć kwotę kredytu gdy wynagrodzenie osoby ubiegającej się o kredyt jest obciążone z tytułu wyroków sądowych lub z innych tytułów egzekucyjnych albo nie zapewnia ono terminowej spłaty wnioskowanej kwoty kredytu.
§  9.
1.
Zabezpieczenia spłaty kredytu dokonuje się przez zawarcie umowy poręczenia.
2.
Poręczycielami mogą być osoby zatrudnione w uspołecznionych zakładach pracy na czas nie określony, a także osoby wymienione w § 2 pkt 2, z wyjątkiem osób:
1)
pozostających w okresie wypowiedzenia umowy o pracę,
2)
w wieku przedpoborowym lub poborowym chyba, że osoby te zostały zwolnione z odbycia służby wojskowej,
3)
których wynagrodzenie zajęte jest w trybie egzekucji z tytułu wyroków sądowych lub z innych tytułów,
4)
które nie spłacały lub nie spłacają w ustalonych terminach należności NBP.
3.
Poręczenia dokonują w zasadzie dwie osoby.
§  10.
1.
Osoby poręczające spłatę kredytu składają pisemne oświadczenia o zatrudnieniu i wysokości pobieranego miesięcznie wynagrodzenia.
2.
Powszechne kasy oszczędności w uzasadnionych przypadkach mogą żądać przedstawienia przez poręczycieli zaświadczeń, o których mowa w § 7 pkt 1.
§  11.
1.
Kredyt może być realizowany w okresie 3 miesięcy od daty zawarcia umowy. W uzasadnionych przypadkach na wniosek kredytobiorcy realizacja kredytu może być wydłużona do 5 miesięcy.
2.
Za wydłużenie okresu realizacji kredytu pobiera się opłatę w wysokości przewidzianej w taryfie prowizji i opłat bankowych.
§  12.
Wysokość oprocentowania kredytu regulują odrębne przepisy.
§  13.
Spłata kredytu dokonywana jest w ratach miesięcznych w okresie nie przekraczającym 2 lat.
§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1986 r.
______

**) wykaz określa Minister Handlu Wewnętrznego i Usług.