Komisja do Spraw Gwarancji, Poręczeń i Pożyczek w Ministerstwie Finansów.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MFFiPR.2021.51 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 20 kwietnia 2021 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 21 lipca 2014 r.
w sprawie Komisji do Spraw Gwarancji, Poręczeń i Pożyczek w Ministerstwie Finansów

Na podstawie art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2021 r. poz. 178) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Skład Komisji do Spraw Gwarancji, Poręczeń i Pożyczek oraz zakres jej zadań

§  1. 
1. 
Powołuje się w Ministerstwie Finansów Komisję do Spraw Gwarancji, Poręczeń i Pożyczek, zwaną dalej "Komisją".
2. 
Komisja jest stałym organem opiniodawczo-doradczym Ministra Finansów
3. 
W skład Komisji wchodzą:
1)
Przewodniczący Komisji, będący Członkiem Kierownictwa Ministerstwa Finansów nadzorującym zadania realizowane przez Departament Gwarancji i Poręczeń;
2)
Dyrektor Departamentu Gwarancji i Poręczeń;
3)
Dyrektor Departamentu Prawnego;
4)
Dyrektor Departamentu Długu Publicznego;
5)
Dyrektor Departamentu Finansowania Sfery Gospodarczej;
6)
Dyrektor Departamentu Polityki Makroekonomicznej;
7)
Dyrektor Departamentu Wspierania Polityk Gospodarczych;
8)
Dyrektor Departamentu Finansów Samorządu Terytorialnego;
9)
Dyrektor Departamentu Budżetu Państwa;
10)
Dyrektor Departamentu Finansowania Sfery Budżetowej;
11)
Dyrektor Departamentu Instytucji Płatniczej.
4. 
W pracach Komisji uczestniczą wymienieni w pkt 2-11 Dyrektorzy Departamentów, przy czym:
1)
Dyrektor Departamentu Finansów Samorządu Terytorialnego - wyłącznie w zakresie spraw dotyczących jednostek samorządu terytorialnego;
2)
Dyrektor Departamentu Budżetu Państwa i Dyrektor Departamentu Finansowania Sfery Budżetowej - wyłącznie w zakresie spraw, o których mowa w § 3 pkt 5 i 6;
2a)
Dyrektor Departamentu Finansowania Sfery Gospodarczej - wyłącznie w zakresie spraw, o których mowa w § 3 pkt 2, 5 i 6;
3)
Dyrektor Departamentu Instytucji Płatniczej - wyłącznie w zakresie spraw dotyczących projektów i programów finansowanych z udziałem środków europejskich.
5. 
W przypadku:
1)
wakatu na stanowisku dyrektora danego departamentu,
2)
nieobecności osób, o których mowa w ust. 3 pkt 2-11

- udział w pracach Komisji bierze osoba wyznaczona do kierowania danym departamentem.

§  2. 
1. 
W pracach Komisji może uczestniczyć, z prawem głosu, w miejsce osób, o których mowa w § 1 ust. 3 pkt 2-11 i ust. 5, wyznaczony przez te osoby pracownik danego departamentu.
2. 
W uzasadnionych przypadkach do udziału w pracach Komisji mogą być zapraszani, za zgodą Przewodniczącego Komisji, bez prawa głosu, przedstawiciele innych właściwych merytorycznie komórek organizacyjnych Ministerstwa Finansów, wnioskodawców lub beneficjentów poręczeń lub gwarancji.
§  3. 
Do zadań Komisji należy w szczególności opiniowanie:
1)
wniosków o udzielenie:
a)
poręczenia lub gwarancji Skarbu Państwa, w przypadku gdy są one udzielane w imieniu i na rachunek Skarbu Państwa przez Radę Ministrów lub ministra właściwego do spraw finansów publicznych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 1 lit. a, b i d oraz pkt 2 ustawy z dnia 8 maja 1997 r. o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne (Dz. U. z 2021 r. poz. 442), zwanej dalej "ustawą",
b)
pożyczki z budżetu państwa, o której mowa w art. 224 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 305),
c)
pożyczki z budżetu państwa, o której mowa w art. 3 ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. poz. 1609);
2)
wystąpień osób prawnych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy, o wyrażenie zgody Ministra Finansów na udzielanie przez te osoby poręczeń lub gwarancji do wysokości wyższej niż określona w art. 33 ust. 1 ustawy lub o ustalenie w inny sposób niż określony w art. 33 ust. 1 ustawy dopuszczalnej łącznej wysokości udzielanych przez nie poręczeń i gwarancji oraz o ustalenie dopuszczalnej wysokości poręczenia lub gwarancji za zobowiązania określonego podmiotu;
3)
wniosków w sprawach dotyczących czynności zmierzających do odzyskania wierzytelności Skarbu Państwa, podejmowanych na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 17 lutego 2004 r. w sprawie warunków i trybu sprzedaży wierzytelności Skarbu Państwa z tytułu udzielonych poręczeń i gwarancji, zamiany tych wierzytelności na akcje (udziały), rozłożenia ich spłaty na raty oraz umorzenia wierzytelności w całości lub w części (Dz. U. poz. 230 oraz z 2011 r. poz. 1407), zwanego dalej "rozporządzeniem";
4)
wniosków w sprawach dotyczących czynności zmierzających do odroczenia, rozłożenia na raty lub umorzenia całości lub części zadłużenia wobec Skarbu Państwa z tytułu wykonania umowy poręczenia w przypadkach, o których mowa w art. 5 ust. 1a i 1b ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. o objęciu poręczeniami Skarbu Państwa spłaty niektórych kredytów mieszkaniowych (Dz. U. poz. 1310, z 2003 r. poz. 1325, z 2009 r. poz. 594 oraz z 2015 r. poz. 1854), zwanej dalej "ustawą o objęciu poręczeniami Skarbu Państwa";
5)
wniosków podmiotów publicznych o wydanie zgody przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych na sfinansowanie przedsięwzięcia w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego z budżetu państwa w kwocie przekraczającej 100.000.000 zł, na podstawie art. 18 ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o partnerstwie publiczno-prywatnym (Dz. U. z 2020 r. poz. 711 i 2275);
6)
wniosków ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego o wydanie opinii przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych o planowanym przez podmiot publiczny sposobie realizacji inwestycji, w zakresie wpływu planowanych wydatków z budżetu państwa na bezpieczeństwo finansów publicznych, których planowana kwota finansowania z budżetu państwa tych inwestycji przekracza 300.000.000 zł, na podstawie art. 133c ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 305).

Rozdział  2

Tryb pracy Komisji

§  4. 
1. 
Obsługę organizacyjną i techniczną Komisji zapewnia Departament Gwarancji i Poręczeń.
2. 
Materiały dla Komisji przygotowuje i przedkłada Departament Gwarancji i Poręczeń.
§  5. 
1. 
Komisja obraduje na posiedzeniach, z zastrzeżeniem ust. 4.
2. 
Posiedzenie Komisji zwołuje, po uzgodnieniu z Przewodniczącym Komisji, Dyrektor Departamentu Gwarancji i Poręczeń.
3. 
W czasie nieobecności Przewodniczącego Komisji, pracom Komisji przewodniczy zastępujący go Członek Kierownictwa Ministerstwa Finansów.
4. 
W uzasadnionych przypadkach, za zgodą Przewodniczącego Komisji, a w przypadku, o którym mowa w ust. 3, zastępującego go Członka Kierownictwa Ministerstwa Finansów, do opiniowania spraw przez Komisję i dokonywania ustaleń, o których mowa w § 6 ust. 1, możliwe jest zastosowanie trybu uzgodnień korespondencyjnych, w tym z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej.
§  6. 
1. 
Ustalenia Komisji zapadają zwykłą większością głosów, w głosowaniu jawnym, w obecności co najmniej połowy składu Komisji.
2. 
W przypadku równej liczby głosów, rozstrzyga głos Przewodniczącego Komisji, a w przypadku, o którym mowa w § 5 ust. 3, zastępującego go Członka Kierownictwa Ministerstwa Finansów.
3. 
Z prac Komisji sporządza się protokół, który podpisuje Przewodniczący Komisji, a w przypadku, o którym mowa w § 5 ust. 3, zastępujący go Członek Kierownictwa Ministerstwa Finansów.
4. 
Propozycje sposobu rozwiązania spraw, o których mowa w § 3, przekazywane są Ministrowi Finansów który podejmuje ostateczną decyzję, zgodnie z trybem określonym w rozdziałach 3-6.

Rozdział  3

Opiniowanie wniosków o udzielenie poręczeń, gwarancji, pożyczek oraz wystąpień osób prawnych

§  7. 
Wnioski o udzielenie poręczenia Skarbu Państwa, o udzielenie gwarancji Skarbu Państwa oraz o udzielenie pożyczki, Departament Gwarancji i Poręczeń przekazuje departamentom, których dyrektorzy są członkami Komisji, a w uzasadnionych przypadkach również innym komórkom organizacyjnym Ministerstwa Finansów właściwym merytorycznie, które dokonują ich analizy i przekazują opinie na temat wniosków do Departamentu Gwarancji i Poręczeń.
§  8. 
1. 
Po pozytywnym zaopiniowaniu wniosku przez Komisję, Departament Gwarancji i Poręczeń przedkłada Ministrowi Finansów, parafowany przez Departament Prawny, projekt:
1)
uchwały Rady Ministrów w sprawie udzielenia poręczenia lub gwarancji - do akceptacji;
2)
umowy o udzielenie poręczenia lub gwarancji, umowy poręczenia lub gwarancji, umowy o udzielenie pożyczki lub inne umowy oraz jednostronne oświadczenia woli związane z poręczeniami, gwarancjami lub pożyczkami - do podpisania.
2. 
W przypadku negatywnego zaopiniowania wniosku przez Komisję, Departament Gwarancji i Poręczeń przedkłada Ministrowi Finansów do podpisu projekt pisma informującego wnioskodawcę o podjętej decyzji.
3. 
Do projektów uchwał Rady Ministrów w sprawie udzielenia poręczenia lub gwarancji nie stosuje się postanowień zarządzenia Dyrektora Generalnego Ministerstwa Finansów w sprawie trybu postępowania legislacyjnego w Ministerstwie Finansów.
§  9. 
1. 
Do wystąpienia, o którym mowa w § 3 pkt 2, przedkładanego Komisji jest dołączana opinia Departamentu Gwarancji i Poręczeń.
2. 
Po pozytywnym rozpatrzeniu wystąpienia przez Komisję, Departament Gwarancji i Poręczeń przedkłada, parafowany przez Departament Prawny, projekt pisma w sprawie wyrażenia przez Ministra Finansów odpowiednio zgody na udzielanie poręczeń lub gwarancji do wysokości wyższej niż określona w art. 33 ust. 1 ustawy lub ustalenia w inny sposób, niż określony w art. 33 ust. 1 ustawy, dopuszczalnej łącznej wysokości udzielanych poręczeń i gwarancji oraz dopuszczalnej wysokości poręczenia lub gwarancji za zobowiązania określonego podmiotu, Ministrowi Finansów do podpisania.
3. 
W przypadku negatywnego zaopiniowania wystąpienia przez Komisję, Departament Gwarancji i Poręczeń przedkłada Ministrowi Finansów do podpisu projekt pisma informującego osobę prawną o podjętej decyzji.
4. 
(uchylony).

Rozdział  4

Podejmowanie czynności zmierzających do odzyskania wierzytelności Skarbu Państwa

§  10. 
1. 
Departament Gwarancji i Poręczeń przedkłada Komisji materiały dotyczące czynności zmierzających do odzyskania wierzytelności Skarbu Państwa wraz z propozycją zastosowania jednej z następujących procedur:
1)
sprzedaży wierzytelności (Departament Gwarancji i Poręczeń proponuje wybór trybu sprzedaży);
2)
zamiany wierzytelności na akcje (udziały), w całości lub w części;
3)
rozłożenia spłaty wierzytelności, w całości lub w części, na raty;
4)
umorzenia wierzytelności w całości lub w części.
2. 
Materiały, o których mowa w ust. 1, powinny zawierać w szczególności:
1)
informację o sytuacji finansowej dłużnika;
2)
informację o planach restrukturyzacji i programach naprawczych dłużnika, o ile takie dłużnik posiada;
3)
propozycję Departamentu Gwarancji i Poręczeń, dotyczącą wyboru procedury zmierzającej do odzyskania wierzytelności, wraz z uzasadnieniem.
§  11. 
1. 
Po pozytywnym zaopiniowaniu przez Komisję i akceptacji przez Ministra Finansów procedury, jaką należy zastosować, Departament Gwarancji i Poręczeń podejmuje czynności zmierzające do realizacji wybranej procedury.
2. 
W przypadku podjęcia czynności w trybie określonym w § 28 ust. 1 i § 29 rozporządzenia oraz w przypadku określonym w art. 43a ustawy, Departament Gwarancji i Poręczeń przygotowuje i przedkłada Komisji projekty stosownych uchwał Rady Ministrów. Przepis § 10 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
3. 
Departament Gwarancji i Poręczeń przedkłada Ministrowi Finansów, parafowane przez Departament Prawny, projekty:
1)
uchwały Rady Ministrów w sprawie podjęcia czynności w trybie określonym w § 28 ust. 1 i § 29 rozporządzenia oraz w przypadku określonym w art. 43a ustawy - do akceptacji;
2)
umowy lub oświadczenia realizujących wybraną procedurę - do podpisania.
4. 
Do projektów uchwał Rady Ministrów w sprawie podjęcia czynności w trybie określonym w § 28 ust. 1 i § 29 rozporządzenia oraz w przypadku określonym w art. 43a ustawy nie stosuje się postanowień zarządzenia Dyrektora Generalnego Ministerstwa Finansów w sprawie trybu postępowania legislacyjnego w Ministerstwie Finansów.
§  12. 
1. 
W przypadku zastosowania procedury zmierzającej do odzyskania wierzytelności w trybie rokowań podjętych na podstawie publicznego zaproszenia, Przewodniczący Komisji może wyznaczyć osoby spośród składu Komisji do przeprowadzenia tych rokowań.
2. 
W przypadku sprzedaży wierzytelności w trybie przetargu Komisja przedstawia Ministrowi Finansów kandydatów na członków komisji do rozpatrzenia ofert.

Rozdział  5

Podejmowanie czynności zmierzających do odroczenia, rozłożenia na raty lub umorzenia całości lub części zadłużenia wobec Skarbu Państwa z tytułu wykonania umowy poręczenia

§  13. 
Materiały dotyczące czynności zmierzających do odroczenia, rozłożenia na raty lub umorzenia całości lub części zadłużenia wobec Skarbu Państwa z tytułu wykonania umowy poręczenia w przypadkach, o których mowa w art. 5 ust. 1a i 1b ustawy o objęciu poręczeniami Skarbu Państwa, powinny zawierać w szczególności:
1)
wniosek kredytobiorcy, w przypadku o którym mowa w art. 5 ust. 1a ustawy o objęciu poręczeniami Skarbu Państwa;
2)
informacje o toczącym się postępowaniu egzekucyjnym, w przypadku, o którym mowa w art. 5 ust. 1b ustawy o objęciu poręczeniami Skarbu Państwa;
3)
informację o sytuacji finansowej kredytobiorcy;
4)
informację o planach restrukturyzacji i programach naprawczych kredytobiorcy, o ile takie kredytobiorca posiada;
5)
opinię Departamentu Gwarancji i Poręczeń, co do możliwości dokonania czynności zmierzających do odroczenia, rozłożenia na raty lub umorzenia całości lub części zadłużenia wobec Skarbu Państwa z tytułu wykonania umowy poręczenia w przypadkach, o których mowa w art. 5 ust. 1a i 1b ustawy o objęciu poręczeniami Skarbu Państwa;
6)
projekt umowy odroczenia, rozłożenia na raty lub umorzenia zadłużenia w całości lub części lub projekt oświadczenia woli Ministra Finansów o umorzeniu całości lub części zadłużenia, przygotowany przez Departament Gwarancji i Poręczeń i parafowany przez Departament Prawny.
§  14. 
Po pozytywnym zaopiniowaniu przez Komisję i akceptacji przez Ministra Finansów, Departament Gwarancji i Poręczeń przedkłada projekt umowy albo oświadczenia woli, parafowany przez Departament Prawny, Ministrowi Finansów do podpisania.

Rozdział  6

Opiniowanie wniosków o wydanie zgody na sfinansowanie przedsięwzięcia w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego z budżetu państwa oraz wniosków o wydanie opinii o planowanym przez podmiot publiczny sposobie realizacji inwestycji

§  15. 
1. 
Wniosek podmiotu publicznego o wydanie zgody przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych na sfinansowanie przedsięwzięcia w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego z budżetu państwa w kwocie przekraczającej 100.000.000 zł oraz wniosek ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego o wydanie opinii przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych o planowanym przez podmiot publiczny sposobie realizacji inwestycji, w zakresie wpływu planowanych wydatków z budżetu państwa na bezpieczeństwo finansów publicznych, których planowana kwota finansowania z budżetu państwa tych inwestycji przekracza 300.000.000 zł, Departament Gwarancji i Poręczeń przekazuje departamentom, których dyrektorzy są członkami Komisji, a w uzasadnionych przypadkach również innym komórkom organizacyjnym Ministerstwa Finansów właściwym merytorycznie, które dokonują ich analizy i przekazują opinie na temat wniosków do Departamentu Gwarancji i Poręczeń.
2. 
Do wniosków, o których mowa w § 15 ust. 1, przedkładanych Komisji dołączana jest opinia Departamentu Gwarancji i Poręczeń.
3. 
Po rozpatrzeniu przez Komisję wniosków, o których mowa w ust. 1, Departament Gwarancji i Poręczeń przedkłada Ministrowi Finansów do podpisu odpowiednio projekt pisma:
1)
w sprawie wydania zgody albo odmowy wydania zgody na sfinansowanie przedsięwzięcia w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego z budżetu państwa, parafowany przez Departament Prawny;
2)
w sprawie wydania opinii o planowanym przez podmiot publiczny sposobie realizacji inwestycji, w zakresie wpływu planowanych wydatków z budżetu państwa na bezpieczeństwo finansów publicznych.

Rozdział  7

Przepisy końcowe

§  16. 
Rozwiązuje się Komisję do Spraw Gwarancji i Poręczeń w Ministerstwie Finansów powołaną decyzją Nr 31/DG Ministra Finansów z dnia 6 sierpnia 2009 r. w sprawie Komisji do Spraw Gwarancji i Poręczeń w Ministerstwie Finansów, zmieniona decyzją Nr 16/DG Ministra Finansów z dnia 2 kwietnia 2012 r.
§  17. 
Traci moc decyzja Nr 31/DG Ministra Finansów z dnia 6 sierpnia 2009 r. w sprawie Komisji do Spraw Gwarancji i Poręczeń w Ministerstwie Finansów, zmieniona decyzją Nr 16/DG Ministra Finansów z dnia 2 kwietnia 2012 r.
§  18. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania, z mocą od dnia 9 lipca 2014 r.