Kolegia nauczycielskie i nauczycielskie kolegia języków obcych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MEN.1991.3.15

Akt utracił moc
Wersja od: 10 czerwca 1991 r.

ZARZĄDZENIE NR 9
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ
z dnia 31 maja 1991 r.
w sprawie kolegiów nauczycielskich i nauczycielskich kolegiów języków obcych

Na podstawie art. 36a ust. 2 pkt 1, 4, 5, 6, 7, w związku z art. 34 ust. 2 ustawy z dnia 15 lipca 1961 r. o rozwoju systemu oświaty i wychowania (Dz. U. Nr 32, poz. 160, z 1971 r. Nr 12, poz. 115, z 1972 r. Nr 16, poz. 114, z 1975 r. Nr 45, poz. 234, z 1984 r. Nr 49, poz. 253, z 1989 r. Nr 29, poz. 155 i Nr 35, poz. 192 oraz z 1990 r. Nr 34, poz. 197 i 198)
zarządza się, co następuje:
§  1.
W celu kształcenia i doskonalenia nauczycieli mogą być tworzone kolegia nauczycielskie i nauczycielskie kolegia języków obcych, zwane dalej "kolegiami".
§  2.
1.
Warunkiem utworzenia kolegium, a także wprowadzenia w już istniejącym nowej specjalności lub innego niż dzienny systemu kształcenia jest:
1)
zapewnienie opieki naukowej uczelni (krajowej lub zagranicznej) kształcącej nauczycieli na kierunkach studiów odpowiadających specjalnościom prowadzonym w kolegium, na podstawie pisemnego porozumienia między założycielem a uczelnią oraz
2)
uzyskanie zgody Ministra Edukacji Narodowej.
2.
Porozumienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, powinno w szczególności określać zasady:
1)
sprawowania opieki naukowej oraz współpracy w nadzorowaniu procesu kształcenia w kolegium, w tym współdziałania uczelni w ustalaniu trybu i przeprowadzania egzaminów wstępnych i dyplomowych;
2)
współpracy z uczelnią w doborze nauczycieli kolegium, a także prowadzenia niektórych zajęć dydaktycznych przez nauczycieli akademickich;
3)
uzyskiwania przez słuchaczy kolegium dyplomu wyższych studiów zawodowych w systemie eksternistycznym;
4)
kontynuowania przez absolwentów kolegium nauki w uczelni;
5)
odbywania przez nauczycieli kolegium staży naukowych w uczelni;
6)
finansowania opieki naukowej.
§  3.
Nadzór pedagogiczny nad działalnością kolegium sprawuje właściwy kurator oświaty i wychowania, z uwzględnieniem postanowień § 2 ust. 2 pkt 1.
§  4.
1.
Zgoda, o której mowa w § 2 ust. 1 pkt 2, może być cofnięta na wniosek uczelni sprawującej opiekę naukową lub z własnej inicjatywy Ministra Edukacji Narodowej w przypadku:
1)
nierealizowania warunku określonego w § 2 ust. 1 pkt 1 lub
2)
nieodpowiedniego poziomu kształcenia.
2.
W odniesieniu do kolegiów prowadzonych przez kuratorów oświaty i wychowania zgoda, o której mowa w ust. 1, może być cofnięta również w razie braku zapotrzebowania na nauczycieli specjalności, w której kształci kolegium.
3.
W przypadkach określonych w ust. 1 i 2 cofnięcie zgody powoduje wstrzymanie naboru do klas pierwszych odpowiednio: kolegium, danej specjalności lub systemu kształcenia.
§  5.
1.
Nauka w kolegium trwa 3 lata (6 semestrów) i jest prowadzona w systemie dziennym. Może być również prowadzona w systemie wieczorowym, zaocznym lub eksternistycznym.
2.
Rok szkolny trwa od 1 października do 30 września i obejmuje 2 semestry zajęć dydaktycznych, sesje egzaminacyjne zimową i letnią, przerwy świąteczne oraz ferie zimowe i letnie.
3.
Nauczanie odbywa się w ramach specjalności odpowiadających przedmiotom nauczania lub rodzajom zajęć prowadzonych w szkołach oraz placówkach oświatowo wychowawczych i opiekuńczo wychowawczych. Jeżeli specjalnością kształcenia jest język obcy, wówczas jest on językiem wykładowym.
4.
Zajęcia w kolegium mogą być prowadzone w formach stosowanych w uczelniach; z wyjątkiem wykładów powinny one odbywać się w grupach nie większych niż 20 osobowe, a w nauczycielskich kolegiach języków obcych - nie większych niż 15 osobowe.
5.
Nauka każdego przedmiotu kończy się egzaminem lub zaliczeniem. Okresem zaliczeniowym jest rok lub semestr. Oceny wpisywane są do indeksu.
6.
Opanowanie przez słuchacza wiedzy i umiejętności określonych w programie nauczania ocenia się następująco:
stopieńskrót literowywartość liczbowa
celującycel.6
bardzo dobrybdb.5
dobrydb.4
dostatecznydst.3
niedostatecznyndst.2

Znak "+" przy ocenie zwiększa jej wartość liczbową o 0,5.

7.
Słuchacz zaliczył dany przedmiot, praktykę pedagogiczną lub zdał egzamin, jeśli otrzymał ocenę co najmniej dostateczną.
8.
Nie ustala się oceny zachowania słuchacza.
9.
Kryteria oceniania, zasady, tryb, terminy zdawania egzaminów (w tym egzaminu wstępnego) i uzyskiwania zaliczeń oraz warunki dopuszczania do egzaminu dyplomowego i zakres wymagań tego egzaminu określa regulamin kolegium.
10.
Nauka w kolegium kończy się egzaminem dyplomowym.
11.
Na zasadach określonych w regulaminie kolegium słuchacz ma prawo do zdawania egzaminu poprawkowego (w tym dyplomowego) i komisyjnego (sprawdzającego). Słuchacz może również uzyskać zgodę na powtarzanie roku, nie więcej jednak niż raz w trakcie nauki w kolegium.
§  6.
1.
Kolegium funkcjonuje na podstawie statutu stanowiącego załącznik Nr 1 do zarządzenia.
2.
Minister Edukacji Narodowej, na wniosek założyciela, może wyrazić zgodę na funkcjonowanie kolegium według odrębnego statutu.
§  7.
1.
Absolwenci kolegium otrzymują dyplom ukończenia kolegium według wzoru określonego odpowiednio w załączniku Nr 2 lub 3 do zarządzenia.
2.
Na dyplomie wpisuje się średnią ocen z zaliczeń, egzaminów i praktyk pedagogicznych oraz ocenę z egzaminu dyplomowego.
§  8.
Kurator oświaty i wychowania i słuchacz kolegium mogą zawrzeć umowę zobowiązującą słuchacza do przepracowania określonego czasu w szkole wskazanej przez kuratora w zamian za stypendium fundowane wypłacane słuchaczowi w okresie nauki w kolegium.
§  9.
1.
Nauczycielskie kolegia języków obcych działające w dniu wejścia w życie niniejszego zarządzenia stają się nauczycielskimi kolegiami języków obcych, o których mowa w zarządzeniu.
2.
Studia nauczycielskie działające na podstawie zarządzenia, o którym mowa w § 10 pkt 1, kończą działalność z dniem 31 sierpnia 1996 r.
3.
Wstrzymuje się w roku szkolnym 1991/92 nabór do klas pierwszych studium nauczycielskiego cyklu sześcioletniego.
4.
Wstrzymuje się w roku szkolnym 1992/93 nabór do klas pierwszych studium nauczycielskiego cyklu pomaturalnego.
§  10.
Z zastrzeżeniem § 11 tracą moc:
1)
zarządzenie Ministra Oświaty i Wychowania z dnia 27 marca 1984 r. w sprawie utworzenia studium nauczycielskiego (Dz. Urz. MOiW Nr 5, poz. 28),
2)
zarządzenie Nr 15 Ministra Edukacji Narodowej z dnia 6 czerwca 1990 r. w sprawie nauczycielskich kolegiów języków obcych (Dz. Urz. MEN Nr 4, poz. 21).
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 15 czerwca 1991 r., z tym że § 10 pkt 1 wchodzi w życie z dniem 31 sierpnia 1996 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1

STATUT KOLEGIUM NAUCZYCIELSKIEGO I NAUCZYCIELSKIEGO KOLEGIUM JĘZYKÓW OBCYCH

§  1.
1.
Kolegium jest zakładem kształcenia nauczycieli.
2.
Celem kolegium jest teoretyczne i praktyczne przygotowanie słuchaczy do wykonywania zadań nauczycieli przedszkoli, szkół podstawowych oraz innych placówek oświatowo wychowawczych i opiekuńczo-wychowawczych, a nauczycielskiego kolegium języków obcych - do wykonywania zadań nauczycieli języków obcych.
3.
Celem kolegium jest również doskonalenie czynnych zawodowo nauczycieli realizowane według zasad i programów określonych odrębnie.
§  2.
1.
Działalnością kolegium kieruje dyrektor.
2.
Zasady tworzenia innych stanowisk kierowniczych określają odrębne przepisy.
§  3.
1.
Dla zapewnienia odpowiedniego poziomu kształcenia w kolegium oraz właściwej realizacji porozumienia, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 1 zarządzenia, założyciel powołuje radę naukową kolegium, zwaną dalej radą naukową.
2.
W skład rady naukowej wchodzą: wskazani przez rektorów uczelni sprawujących opiekę naukową nauczyciele akademiccy, którzy stanowią nie mniej niż połowę jej składu, dyrektor kolegium, przedstawiciel rady kolegium, o której mowa w § 4 statutu i inne osoby zaproszone do udziału w jej pracach.
3.
Szczegółowy zakres kompetencji rady naukowej określa porozumienie, o którym mowa w § 2 ust. 2 zarządzenia.
§  4.
W kolegium działa rada kolegium, której skład i zadania określają przepisy o radzie pedagogicznej i niniejszy statut.
§  5.
Słuchaczem kolegium może być osoba, która posiada świadectwo dojrzałości i zdała egzamin wstępny oraz przedstawi zaświadczenie lekarskie o przydatności do zawodu nauczycielskiego.
§  6.
Szczegółową organizację i tok nauki w kolegium określa regulamin kolegium uchwalony przez radę kolegium, po pozytywnym zaopiniowaniu przez radę naukową i po zasięgnięciu opinii samorządu słuchaczy.
§  7.
Szczegółowe plany i programy nauczania w kolegium ustala rada kolegium po pozytywnym zaopiniowaniu przez radę naukową, na podstawie ramowych planów i programów nauczania określonych przez Ministra Edukacji Narodowej.
§  8.
1.
Słuchacze mają prawo do powołania samorządu słuchaczy.
2.
Zasady działania samorządu słuchaczy określa regulamin kolegium.
3.
Prawa i obowiązki słuchaczy w zakresie nie objętym odrębnymi przepisami i postanowieniami niniejszego statutu określa regulamin kolegium.
§  9.
Kolegium założone i prowadzone przez kuratora oświaty i wychowania jest jednostką budżetową finansowaną z budżetu tego organu.
§  10.
Kolegium ma prawo używania pieczęci okrągłej z godłem państwa w środku i napisem zawierającym nazwę kolegium w otoku.

ZAŁĄCZNIK Nr 2

GODŁO PAŃSTWOWE

DYPLOM UKOŃCZENIA

KOLEGIUM NAUCZYCIELSKIEGO

fot. 37x52 mm

bez nakrycia

głowy na jasnym tle

...............................................................

(imię i nazwisko)

urodzon..... dnia ............... 19...... r.

w .............................................................

ukończył... KOLEGIUM NAUCZYCIELSKIE

im. ...........................................................

w .............................................................

prowadzone pod opieką naukową

...............................................................

...............................................................

specjalność ...................................................

z wynikiem ogólnym ............................................

zdał.... egzamin dyplomowy na ocenę ...........................

i uzyskał... kwalifikacje do ..................................

...............................................................

Przewodniczący Dyrektor Kolegium

Rady Naukowej

............. .....................

pieczęć okrągła

Nr ............

....................... dnia .......... r.

ZAŁĄCZNIK Nr 3

GODŁO PAŃSTWOWE

DYPLOM UKOŃCZENIA

KOLEGIUM NAUCZYCIELSKIEGO

fot. 37x52 mm

bez nakrycia

głowy na jasnym tle

...............................................................

(imię i nazwisko)

urodzon..... dnia ............... 19...... r.

w .............................................................

ukończył... NAUCZYCIELSKIE KOLEGIUM JĘZYKÓW OBCYCH

im. ...........................................................

w .............................................................

prowadzone pod opieką naukową

...............................................................

...............................................................

specjalność ...................................................

z wynikiem ogólnym ............................................

zdał.... egzamin dyplomowy na ocenę ...........................

i uzyskał... kwalifikacje do ..................................

...............................................................

Przewodniczący Dyrektor Kolegium

Rady Naukowej

............. .....................

pieczęć okrągła

Nr ............

....................... dnia .......... r.