Izolowanie w aresztach śledczych współuczestników przestępstwa.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MS.1997.1.6

Akt utracił moc
Wersja od: 11 kwietnia 1997 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 20 lutego 1997 r.
w sprawie izolowania w aresztach śledczych współuczestników przestępstwa

Na podstawie art. 212 § 1 kodeksu karnego wykonawczego zarządza się, co następuje:
§  1.
Przez użyte w zarządzeniu określenia należy rozumieć:
1)
areszt śledczy - również oddział aresztu śledczego w zakładzie karnym,
2)
organ dysponujący - sąd lub prokuratora, do którego dyspozycji tymczasowo aresztowany pozostaje,
3)
tymczasowo aresztowany - również skazanego lub ukaranego, wobec którego zastosowano tymczasowe aresztowanie w innej sprawie,
4)
współuczestnik przestępstwa - osobę, której przestępstwo pozostaje w związku z przestępstwem popełnionym przez inną osobę,
5)
skorowidz ruchomy - księgę rozmieszczenia tymczasowo aresztowanych.
§  2.
1.
Tymczasowo aresztowanych współuczestników przestępstwa podczas pobytu w areszcie śledczym izoluje się od siebie, jeżeli organ dysponujący tak zarządzi ze względu na zabezpieczenie prawidłowego toku postępowania karnego.
2.
O konieczności izolowania współuczestników przestępstwa organ dysponujący powiadamia dyrektora aresztu śledczego, zamieszczając ich dane osobowe na nakazie przyjęcia lub w odrębnym piśmie.
3.
Jeżeli w toku postępowania karnego okaże się, że dalsze izolowanie współuczestników przestępstwa jest zbędne, organ dysponujący niezwłocznie zawiadamia o tym dyrektora aresztu śledczego. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio.
4.
Przepisy ust. 1-3 stosuje się odpowiednio do tymczasowo aresztowanych nie będących współuczestnikami przestępstwa, jeżeli organ dysponujący zarządzi izolowanie ich od innych osób przebywających w areszcie śledczym.
§  3.
1.
W skład tej samej grupy tymczasowo aresztowanych może wchodzić tylko jeden współuczestnik przestępstwa, którego organ dysponujący zarządził izolowanie.
2.
Liczbę grup tymczasowo aresztowanych oraz ich rozmieszczenie w oddziałach i budynkach mieszkalnych ustala dyrektor aresztu śledczego.
3.
Jeżeli ze względu na liczbę współuczestników przestępstwa nie jest możliwe odpowiednie ich izolowanie w jednym areszcie śledczym, właściwy dyrektor okręgowy Służby Więziennej, dyrektorzy aresztów śledczych oraz organ dysponujący uzgadniają, w którym areszcie ma być osadzona określona osoba.
§  4.
1.
Grupy tymczasowo aresztowanych powinny być rozmieszczone w oddziałach i budynkach mieszkalnych w sposób uniemożliwiający przekazywanie informacji między tymi grupami.
2.
Podczas pobytu poza celą mieszkalną tymczasowo aresztowany nie może mieć możliwości nawiązania kontaktów z osobą spoza swojej grupy.
3.
W celu uniemożliwienia kontaktów, o których mowa w ust. 2, spacery, kąpiele, zajęcia kulturalno-oświatowe i inne zajęcia zbiorowe dla poszczególnych grup tymczasowo aresztowanych odbywają się według planów zatwierdzanych przez dyrektora aresztu śledczego.
4.
Jeżeli w skład poszczególnych grup tymczasowo aresztowanych nie wchodzą współuczestnicy przestępstwa, o których mowa w § 3 ust. 1, zasady wymienionej w ust. 2 nie stosuje się.
§  5.
1.
Grupy tymczasowo aresztowanych ewidencjonuje się w skorowidzu ruchomym.
2.
W skorowidzu ruchomym odnotowuje się:
1)
nazwisko, imię, imię ojca, datę urodzenia tymczasowo aresztowanego, a w wypadku osób młodocianych dodatkowo symbol "M",
2)
symbole oznaczające uprzednią karalność,
3)
nazwę organu dysponującego i sygnaturę akt,
4)
nazwisko, imię, imię ojca współuczestnika przestępstwa albo symbol grupy współuczestników przestępstwa,
5)
informację o używaniu przez tymczasowo aresztowanego wyrobów tytoniowych.
3.
Jeżeli liczba współuczestników przestępstwa osadzonych w areszcie śledczym uniemożliwia odnotowywanie w skorowidzu ruchomym ich danych osobowych, zamiast tych danych odnotowuje się symbol grupy współuczestników przestępstwa.
4.
W wypadku posługiwania się symbolem grupy współuczestników przestępstwa, dane osobowe tymczasowo aresztowanych wchodzących w skład tej grupy odnotowuje się w odrębnym rejestrze.
5.
Wzór skorowidza ruchomego określa załącznik do zarządzenia.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

Skorowidz ruchomy

(pominięto)

Uwaga:

1.
Symbole uprzedniej karalności:

– "K" dotyczy osób uprzednio odbywających karę pozbawienia wolności lub aresztu za umyślne przestępstwo lub wykroczenie albo przebywających w zakładach poprawczych,

– "N" dotyczy pozostałych osób.

2.
Symbol "M" oznacza osobę młodocianą.
3.
Symbol grupy współuczestników przestępstwa oznacza się cyfrą rzymską lub arabską, literą albo znakiem graficznym.