Honorowe wyróżnienie - statuetka "Srebrny Skarbnik".

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.WUG.2006.16.86

Akt utracił moc
Wersja od: 23 października 2006 r.

ZARZĄDZENIE Nr 8
PREZESA WYŻSZEGO URZĘDU GÓRNICZEGO
z dnia 23 października 2006 r.
w sprawie honorowego wyróżnienia - statuetki "Srebrny Skarbnik"

Na podstawie art. 107 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. - Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. z 2005 r. Nr 228, poz. 1947 oraz z 2006 r. Nr 133, poz. 934, Nr 170, poz. 1217 i Nr 190, poz. 1399) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustanawia się honorowe wyróżnienie - statuetkę "Srebrny Skarbnik", zwane dalej "wyróżnieniem".
§  2.
1.
Wyróżnienie może być przyznane:
1)
pracownikom:
a)
zakładów górniczych, podmiotów wykonujących w zakresie swej działalności zawodowej powierzone im czynności w ruchu zakładu górniczego, jednostek ratownictwa górniczego, jednostek naukowych, organizacji zawodowych i społecznych oraz innych jednostek organizacyjnych działających w dziedzinie górnictwa,
b)
organów nadzoru górniczego oraz innych organów administracji państwowej nadzorujących działalność górniczą lub działających w dziedzinie górnictwa,
2)
zakładom górniczym, podmiotom wykonującym w zakresie swej działalności zawodowej powierzone im czynności w ruchu zakładu górniczego, jednostkom ratownictwa górniczego, jednostkom naukowym, organizacjom zawodowym i społecznym oraz innym jednostkom organizacyjnym działającym w dziedzinie górnictwa, zwanym dalej "jednostkami organizacyjnymi"

- w uznaniu ich szczególnych zasług dla bezpieczeństwa i higieny pracy w górnictwie, zwłaszcza w zakresie projektowania, wprowadzania i popularyzowania nowych rozwiązań technicznych oraz prac badawczych, a także działań mających na celu przestrzeganie prawa.

2.
Wyróżnienie może być przyznane również:
1)
innym osobom fizycznym szczególnie zasłużonym dla bezpieczeństwa i higieny pracy w polskim górnictwie;
2)
obywatelom państw obcych, szczególnie zasłużonym dla bezpieczeństwa pracy i higieny pracy w polskim górnictwie i umacniania współpracy międzynarodowej w tej dziedzinie.
3.
Wyróżnienie jest przyznawane w danym roku tylko jednej osobie fizycznej albo jednostce organizacyjnej.
4.
Wyróżnienie może być przyznane tej samej osobie fizycznej lub jednostce organizacyjnej tylko raz.
§  3.
1.
Wyróżnienie przyznaje Prezes Wyższego Urzędu Górniczego z własnej inicjatywy lub na wniosek:
1)
dyrektorów okręgowych urzędów górniczych lub specjalistycznych urzędów górniczych oraz innych terenowych organów administracji rządowej, a także organów jednostek samorządu terytorialnego;
2)
ogólnokrajowego związku zawodowego;
3)
ogólnokrajowego zrzeszenia związków zawodowych lub ogólnokrajowej organizacji międzyzwiązkowej;
4)
ogólnokrajowej federacji lub konfederacji pracodawców;
5)
jednostki naukowej, której statutową działalnością jest działalność na rzecz bezpieczeństwa pracy i ochrony środowiska w górnictwie;
6)
stowarzyszenia, fundacji oraz innej organizacji pozarządowej, której statutową działalnością jest działalność na rzecz bezpieczeństwa pracy i ochrony środowiska w górnictwie.
2.
Wniosek o przyznanie wyróżnienia zawiera dane osobowe - w przypadku osoby fizycznej, albo nazwę, adres i siedzibę - w przypadku jednostki organizacyjnej, oraz informacje o osiągnięciach uzasadniających przyznanie wyróżnienia.
3.
Wniosek o przyznanie wyróżnienia jest przedstawiany Prezesowi Wyższego Urzędu Górniczego nie później niż na dwa miesiące przed planowanym terminem jego wręczenia.
§  4.
1.
Powołuje się Kapitułę przyznawania honorowego wyróżnienia - statuetki "Srebrny Skarbnik", zwaną dalej "Kapitułą", stanowiącą organ opiniodawczy i doradczy Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego.
2.
W skład Kapituły wchodzą Przewodniczący oraz członkowie.
3.
Prezes Wyższego Urzędu Górniczego ustala, na okres 4 lat, skład osobowy Kapituły oraz dokonuje zmian w składzie osobowym Kapituły.
4.
Osoby wchodzące w skład Kapituły mogą być odwołane przez Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego przed upływem terminu, o którym mowa w ust. 3, w przypadku:
1)
pisemnego zrzeczenia się członkostwa w Kapitule;
2)
niemożności uczestniczenia osoby wchodzącej w skład Kapituły w jej posiedzeniach;
3)
umotywowanego wniosku Przewodniczącego Kapituły do Prezesa Wyższego Urzędu Górniczego o dokonanie zmiany składu Kapituły;
4)
utraty praw publicznych przez osobę, wchodzącą w skład Kapituły;
5)
skazania osoby wchodzącej w skład Kapituły prawomocnym wyrokiem za przestępstwo popełnione z winy umyślnej.
§  5.
1.
Zadaniem Kapituły jest wybór i przedstawienie Prezesowi Wyższego Urzędu Górniczego kandydatów do przyznania wyróżnienia spośród osób fizycznych lub jednostek organizacyjnych zgłoszonych przez wnioskodawców określonych w § 3 ust. 1.
2.
Kapituła wybiera i przedstawia Prezesowi Wyższego Urzędu Górniczego dwóch kandydatów do przyznania wyróżnienia.
§  6.
1.
Wyróżnienie stanowi statuetka "Srebrny Skarbnik", będąca rzeźbą ze stopu srebra o wymiarach 23 cm na 8 cm. Rzeźba przedstawia symboliczną postać legendarnego opiekuna górników, zwanego Skarbnikiem, w hełmie górniczym na głowie, z długimi włosami i brodą. Skarbnik w prawej dłoni trzyma kilof górniczy, a w lewej dłoni górniczą lampę - karbidówkę. Skarbnik prawym ramieniem podtrzymuje drewnianą obudowę wyrobiska górniczego. Pod nogami Skarbnika umieszczony jest napis "SZCZĘŚĆ BOŻE". Z prawej strony rzeźby umieszczono stylizowane logo Wyższego Urzędu Górniczego. W podstawie statuetki na wysokości 0,5 cm jest wyryty napis "BEZPIECZNE GÓRNICTWO" o wysokości liter 2 cm.
2.
Każdy egzemplarz wyróżnienia ma na podstawie wybity kolejny numer oraz rok nadania.
§  7.
1.
Wyróżnienie wręcza Prezes Wyższego Urzędu Górniczego lub osoba przez niego upoważniona.
2.
Wyróżnienie wręcza się podczas uroczystości obchodów "Dnia Górnika"; wręczenie wyróżnienia w innym terminie może nastąpić tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach.
3.
Wraz z wyróżnieniem wręczany jest dyplom stwierdzający przyznanie wyróżnienia; wzór dyplomu stanowi załącznik do zarządzenia.
§  8.
Informacja o laureatach jest ogłaszana w miesięczniku Wyższego Urzędu Górniczego "Bezpieczeństwo Pracy i Ochrona Środowiska w Górnictwie".
§  9.
Ewidencja wyróżnionych osób fizycznych i jednostek organizacyjnych jest prowadzona w rejestrze stanowiącym część Kroniki Wyższego Urzędu Górniczego.
§  10.
1.
Wyróżnienie i dyplom są przyznawane nieodpłatnie.
2.
Koszty związane z przyznawaniem wyróżnienia są pokrywane z budżetu państwa w części, której dysponentem jest Wyższy Urząd Górniczy.
3.
W razie zgubienia albo zniszczenia wyróżnienia lub dyplomu, stwierdzającego przyznanie wyróżnienia, wydaje się wtórny egzemplarz za zwrotem kosztów.
§  11.
Wnioski o przyznanie wyróżnienia w 2006 r. zostaną przedstawione Prezesowi Wyższego Urzędu Górniczego nie później niż do dnia 10 listopada 2006 r.
§  12.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK