Gospodarowanie uzbrojeniem i wyposażeniem w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.CBA.2014.14

Akt utracił moc
Wersja od: 13 listopada 2014 r.

ZARZĄDZENIE Nr 13/14
SZEFA CENTRALNEGO BIURA ANTYKORUPCYJNEGO
z dnia 13 listopada 2014 r.
w sprawie gospodarowania uzbrojeniem i wyposażeniem w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym

Na podstawie art. 78 ust. 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym (Dz. U. z 2014 r. poz. 1411) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1.

Przepisy ogólne

§  1.
Zarządzenie określa:
1)
zasady gospodarowania uzbrojeniem i wyposażeniem;
2)
zasady przyznawania, przechowywania i eksploatacji uzbrojenia i wyposażenia;
3)
normy uzbrojenia i wyposażenia dla funkcjonariuszy oraz komórek;
4)
dokumentację związaną z gospodarowaniem uzbrojeniem i wyposażeniem;

- w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, zwanym dalej "CBA".

§  2.
Użyte w zarządzeniu określenia oznaczają:
1)
funkcjonariusz - funkcjonariusza CBA;
2)
jednostka - jednostkę organizacyjną, o której mowa w § 3 statutu CBA;
3)
jednostka zaopatrzenia - jednostkę właściwą do spraw gospodarki materiałowej w CBA;
4)
komórka - wyodrębnioną organizacyjnie komórkę, wchodzącą w skład struktury organizacyjnej jednostki;
5)
książka ewidencyjna - dokument materiałowy, o którym mowa w § 41 ust. 1 pkt 2-6;
6)
uzbrojenie - broń palną i amunicję.

Rozdział  2.

Gospodarowanie uzbrojeniem i wyposażeniem

§  3.
Za gospodarowanie uzbrojeniem i wyposażeniem w CBA odpowiada kierownik jednostki zaopatrzenia, do której zadań należy w szczególności:
1)
zaopatrywanie w uzbrojenie i wyposażenie funkcjonariuszy oraz komórki;
2)
przechowywanie, obsługa i naprawa uzbrojenia i wyposażenia;
3)
wnioskowanie o wycofywanie uzbrojenia i wyposażenia z eksploatacji oraz jego zagospodarowanie lub brakowanie;
4)
opracowywanie norm techniczno-eksploatacyjnych i wskaźników zużycia uzbrojenia;
5)
ustalanie organizacji i warunków funkcjonowania zaplecza obsługowo-technicznego;
6)
opracowywanie informacji o stanie uzbrojenia i wyposażenia eksploatowanego w CBA;
7)
prowadzenie dokumentacji dotyczącej gospodarowania uzbrojeniem i wyposażeniem.
§  4.
1.
Kierownik jednostki zaopatrzenia wyznacza pisemnie funkcjonariusza odpowiedzialnego za gospodarowanie uzbrojeniem i wyposażeniem znajdującym się w magazynie głównym, zwanego dalej "magazynierem", oraz jego zastępcę.
2.
Funkcjonariusza odpowiedzialnego za gospodarowanie uzbrojeniem i wyposażeniem znajdującym się w depozycie, zwanego dalej "depozytariuszem", oraz jego zastępcę, wyznacza w drodze decyzji kierownik jednostki, w której znajduje się depozyt, z zastrzeżeniem § 30 ust. 3.
3.
Magazynierem lub zastępcą magazyniera może być funkcjonariusz, który:
1)
posiada służbową broń palną;
2)
odbył odpowiednie szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny służby.
4.
Magazynier i jego zastępca ponoszą odpowiedzialność za przechowywane w magazynie głównym uzbrojenie i wyposażenie.
5.
Depozytariuszem lub jego zastępcą może być funkcjonariusz posiadający służbową broń palną.
6.
Depozytariusz i jego zastępca ponoszą odpowiedzialność za przechowywane w depozycie uzbrojenie i wyposażenie.
§  5.
1.
Uzbrojenie i wyposażenie zbędne lub zużyte, którego naprawa jest niemożliwa albo nieopłacalna podlega brakowaniu.
2.
Kierownicy jednostek są obowiązani na bieżąco przekazywać do jednostki zaopatrzenia informacje dotyczące zbędnego lub zużytego uzbrojenia i wyposażenia.
3.
Kierownicy jednostek, co roku w terminie do 31 października, przekazują do jednostki zaopatrzenia zbędne lub zużyte uzbrojenie i wyposażenie celem zagospodarowania go lub zbrakowania.
4.
Brakowania i zagospodarowania uzbrojenia i wyposażenia, o którym mowa w ust. 1, dokonuje raz w roku komisja powołana, w drodze decyzji, przez Szefa CBA na wniosek kierownika jednostki zaopatrzenia.

Rozdział  3.

Przyznawanie, przechowywanie oraz eksploatacja uzbrojenia i wyposażenia

§  6.
1.
Funkcjonariusz uzyskuje uprawnienie do pobierania uzbrojenia lub wyposażenia na wniosek kierownika jednostki, w której pełni służbę, z dniem wyznaczenia na stanowisko służbowe, powierzenia czynności służbowych lub na wniosek kierownika jednostki właściwej do spraw szkolenia z dniem skierowania na szkolenie. Uprawnienie wygasa z dniem ustania stosunku służbowego, przeniesienia do dyspozycji Szefa CBA oraz zakończenia udziału w szkoleniu lub czynności służbowych, w związku z którymi przyznano uzbrojenie lub wyposażenie.
2.
Potwierdzeniem wydania z magazynu głównego oraz przyjęcia na stan osobisty uzbrojenia lub wyposażenia jest podpisany przez funkcjonariusza dokument wydania z magazynu.
3.
Dokument, o którym mowa w ust. 2, sporządza się w dwóch egzemplarzach, z których pierwszy otrzymuje funkcjonariusz, a drugi przechowuje jednostka zaopatrzenia.
4.
Na wniosek kierownika jednostki, w której funkcjonariusz pełni służbę, jednostka zaopatrzenia, sporządza dokument, o którym mowa w ust. 2, w trzech egzemplarzach, z których pierwszy otrzymuje funkcjonariusz, drugi przechowuje jednostka zaopatrzenia, a trzeci otrzymuje kierownik jednostki, o której mowa w ust. 1.
5.
Jednostka zaopatrzenia zwraca kierownikowi jednostki niepełny lub błędnie wypełniony wniosek, o którym mowa w ust. 1, bez jego realizacji.
§  7.
1.
Rodzaj i ilość przysługującego funkcjonariuszowi lub komórce uzbrojenia i wyposażenia oraz ich okresy używalności określają:
1)
normy uzbrojenia i wyposażenia funkcjonariuszy i komórek realizacyjno-obserwacyjnych, stanowiące załącznik nr 1;
2)
normy uzbrojenia i wyposażenia funkcjonariuszy i komórek wykonujących zadania Służby Ochrony, stanowiące załącznik nr 2;
3)
normy wyposażenia funkcjonariuszy wykonujących zadania instruktora szkolenia strzeleckiego, stanowiące załącznik nr 3;
4)
normy uzbrojenia i wyposażenia funkcjonariuszy i komórek wykonujących zadania inne niż wymienione w pkt 1-3, stanowiące załącznik nr 4.
2.
W przypadku zbiegu dwóch lub więcej norm wyposażenia przysługujących funkcjonariuszowi, otrzymuje on uzbrojenie i wyposażenie według wyższej normy oraz elementy uzbrojenia i wyposażenia w ilości stanowiącej różnicę pomiędzy tymi normami.
§  8.
1.
Okres używalności uzbrojenia i wyposażenia liczy się od dnia pierwszego ich wydania funkcjonariuszowi.
2.
Przyznane funkcjonariuszowi obuwie i bielizna przechodzą na własność funkcjonariusza i nie podlegają zwrotowi, z wyłączeniem przedmiotów trwale oznaczonych emblematami CBA oraz emblematów CBA.
3.
Przedmioty wyposażenia o nieustalonym okresie używalności użytkowane są do czasu utraty wartości użytkowych i podlegają zwrotowi.
4.
Przedmioty wyposażenia jednorazowego użytku o nieustalonym okresie używalności nie podlegają zwrotowi.
§  9.
1.
Jednostka zaopatrzenia może wydać funkcjonariuszowi nowy lub używany przedmiot uzbrojenia lub wyposażenia przed upływem okresu używalności uprzednio wydanego przedmiotu w przypadku:
1)
utraty wartości użytkowej przedmiotu lub utraty przedmiotu z przyczyn niezależnych od użytkownika, w związku z wykonywaniem czynności służbowych;
2)
utraty lub zniszczenia przedmiotu z winy funkcjonariusza.
2.
W przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, nowy przedmiot wydaje się nieodpłatnie przyjmując okres używalności od daty jego wydania. Używane przedmioty uzbrojenia lub wyposażenia, o ile posiadają wartość użytkową, mogą być wydane na połowę okresu używalności.
3.
W przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nowy lub używany przedmiot wydaje się po uiszczeniu przez funkcjonariusza kwoty, obliczonej na zasadach, o których mowa w § 12 ust. 2 i 3.
4.
Kierownik jednostki, w której funkcjonariusz pełni służbę, przeprowadza czynności wyjaśniające w przypadku utraty przez niego uzbrojenia lub wyposażenia. O wyniku czynności wyjaśniających kierownik jednostki informuje w formie pisemnej dyrektora Biura Kontroli i Spraw Wewnętrznych oraz kierownika jednostki zaopatrzenia.
5.
W przypadku utraty przez wydany przedmiot wartości użytkowej wskutek stwierdzonych wad produkcyjnych, jednostka zaopatrzenia może wydać nieodpłatnie nowy przedmiot wyposażenia przed terminem powstania uprawnienia do tego przedmiotu, przyjmując okres używalności od daty wydania przedmiotu.
6.
Amunicja przydzielona funkcjonariuszowi podlega wymianie raz na dwa lata.
§  10.
Na czas wykonywania okresowo lub incydentalnie czynności służbowych, których realizacja jest możliwa przy wykorzystaniu przyznanego wyposażenia, należy przydzielać używane przedmioty tego wyposażenia.
§  11.
1.
Przekazania uzbrojenia między jednostkami dokonuje się na podstawie decyzji kierownika jednostki zaopatrzenia, na wniosek kierowników jednostek, których przekazanie dotyczy.
2.
W decyzji, o której mowa w ust. 1, ustala się szczegółowy sposób i termin przekazania.
3.
Jednostka przekazująca sporządza protokół przekazania w trzech egzemplarzach, z których pierwszy pozostaje w tej jednostce, drugi otrzymuje jednostka przyjmująca, a trzeci jednostka zaopatrzenia.
4.
Protokół przekazania jest podstawą dokonywania zmian w ewidencji.
§  12.
1.
W przypadkach, o których mowa w § 9 ust. 1 pkt 2, funkcjonariusz uiszcza wartość wskazaną w nocie obciążeniowej wystawionej na wniosek kierownika jednostki zaopatrzenia przez Biuro Finansów CBA, do kasy CBA lub przelewem na wskazany rachunek bankowy, w terminie 14 dni od jej otrzymania.
2.
Wartość, o której mowa w ust. 1, wynosi:
1)
50% ceny zakupu - jeżeli przedmiot był użytkowany przez czas nieprzekraczający połowy okresu używalności;
2)
25% ceny zakupu - jeżeli przedmiot był użytkowany przez czas przekraczający połowę okresu używalności;
3)
równowartość poniesionych kosztów naprawy.
3.
Nie wystawia się noty obciążeniowej w przypadku, gdy upłynął okres używalności zagubionych lub zniszczonych przedmiotów uzbrojenia lub wyposażenia.
4.
Funkcjonariusz może odwołać się od wystawionej noty obciążeniowej do Szefa CBA, z zachowanie drogi służbowej.
5.
Przepisy ust. 1-4 stosuje się odpowiednio w przypadku uszkodzenia lub utraty z winy funkcjonariusza emblematów CBA o ile jest możliwe ustalenie ceny ich zakupu.
6.
Funkcjonariusz zwalniany ze służby jest obowiązany uregulować należności, o których mowa w ust. 2 i 5, najpóźniej w dniu ustania stosunku służbowego.
§  13.
1.
Funkcjonariuszowi zawieszonemu w czynnościach służbowych oraz nieobecnemu w służbie, nieprzerwanie, przez co najmniej 30 dni, nie wydaje się uzbrojenia i wyposażenia, które przysługiwałoby w związku z upływem okresu używalności uzbrojenia i wyposażenia uprzednio wydanego.
2.
Funkcjonariusz zwalniany ze służby jest obowiązany do zwrotu uzbrojenia i wyposażenia będącego na jego stanie do magazynu, z którego je pobrał.
3.
Funkcjonariusz zwalniany ze służby, w przypadku utraty lub zniszczenia z jego winy uzbrojenia lub wyposażenia, jest obowiązany do uiszczenia jego wartości zgodnie z zasadami, o których mowa w § 12.
§  14.
1.
Uzbrojenie i wyposażenie dla Szefa CBA przyznaje się na podstawie decyzji o powołaniu na stanowisko. Przepisu § 15 ust. 2 i 3 oraz § 18 ust. 4 nie stosuje się.
2.
Uzbrojenie i wyposażenie przyznaje:
1)
Szef CBA - zastępcom Szefa CBA oraz kierownikom jednostek;
2)
kierownik jednostki - podległym funkcjonariuszom oraz komórkom;
3)
kierownik jednostki właściwej do spraw szkolenia - funkcjonariuszom skierowanym na szkolenie.
§  15.
1.
Funkcjonariusz, któremu zostało przyznane uzbrojenie lub wyposażenie odpowiada za jego ochronę, stan techniczny i utrzymanie.
2.
Przed przyznaniem uzbrojenia bezpośredni przełożony sprawdza wiedzę funkcjonariusza w zakresie:
1)
budowy i działania broni palnej;
2)
zasad użycia broni palnej;
3)
zasad przenoszenia broni palnej oraz jej przechowywania;
4)
postępowania w przypadku użycia broni palnej;
5)
postępowania w przypadku utraty broni palnej.
3.
Sprawdzenie, o którym mowa w ust. 2, odnotowuje się na wniosku o przyznanie uzbrojenia i wyposażenia.
4.
Funkcjonariuszowi można przyznać więcej niż jedną jednostkę broni palnej, jeżeli jest to uzasadnione charakterem wykonywanych przez niego czynności służbowych.
5.
Do przyznanej broni palnej wydaje się amunicję w ilości niezbędnej do pełnego załadowania magazynków będących w jej ukompletowaniu oraz niezbędne wyposażenie.
§  16.
1.
Funkcjonariuszowi można przyznać na czas wykonywania obowiązków służbowych uzbrojenie i wyposażenie pozostające na wyposażeniu komórek CBA, jeżeli został on przeszkolony w zakresie, o którym mowa w § 15 ust. 2.
2.
Uzbrojenie i wyposażenie, o którym mowa w ust. 1, przydziela kierownik komórki lub osoba przez niego upoważniona.
§  17.
1.
Funkcjonariusz, który otrzymał broń palną jest obowiązany:
1)
posiadać ją przy sobie podczas wykonywania czynności służbowych, jeśli jest to uzasadnione realizowanymi zadaniami;
2)
zabezpieczyć ją przed utratą;
3)
przestrzegać zasad bezpieczeństwa;
4)
prowadzić bieżącą obsługę techniczną broni palnej.
2.
Zabrania się funkcjonariuszowi posiadającemu broń palną:
1)
udostępniania jej osobom nieuprawnionym, z wyjątkiem broni palnej przeznaczonej do szkolenia innych funkcjonariuszy;
2)
dokonywania w niej przeróbek;
3)
posiadania jej przy sobie:
a)
podczas prywatnego udziału w imprezach o charakterze masowym,
b)
podczas spożywania alkoholu oraz po jego spożyciu,
c)
podczas zażywania środków odurzających i psychotropowych oraz po ich zażyciu,
d)
podczas pobytu w ośrodkach leczniczych i rehabilitacyjnych,
e)
podczas prywatnych wyjazdów zagranicznych,
f)
w innych okolicznościach, mogących doprowadzić do jej utraty.
3.
W przypadku stwierdzenia rażącego naruszenia przez funkcjonariusza zasad, o których mowa w ust. 2, niezależnie od odpowiedzialności dyscyplinarnej, bezpośredni przełożony lub upoważniony przez niego funkcjonariusz jest obowiązany odebrać mu uzbrojenie i zdeponować je w depozycie.
§  18.
1.
Funkcjonariusz po zakończeniu czynności służbowych jest obowiązany deponować przyznane mu uzbrojenie w depozycie.
2.
Funkcjonariusz na czas urlopu oraz przebywania na zwolnieniu lekarskim, przekazuje uzbrojenie do depozytu. W przypadku braku możliwości przekazania uzbrojenia osobiście przez funkcjonariusza, za zdeponowanie uzbrojenia jest odpowiedzialny bezpośredni przełożony funkcjonariusza.
3.
Funkcjonariusz na czas zawieszenia w czynnościach służbowych oraz przeniesienia do dyspozycji Szefa CBA przekazuje uzbrojenie do magazynu, z którego pobrał uzbrojenie lub wyposażenie. W przypadku braku możliwości przekazania uzbrojenia osobiście przez funkcjonariusza, za przekazanie uzbrojenia jest odpowiedzialny bezpośredni przełożony funkcjonariusza.
4.
Funkcjonariusz jest obowiązany przekazać uzbrojenie do depozytu również na polecenie kierownika jednostki, w której pełni służbę.
5.
W uzasadnionych przypadkach, na podstawie pisemnej zgody kierownika jednostki, wydanej na wniosek funkcjonariusza, zaopiniowany przez bezpośredniego przełożonego, funkcjonariusz może:
1)
posiadać i przechowywać przyznane uzbrojenie po zakończeniu wykonywania zadań służbowych;
2)
posiadać przyznane uzbrojenie podczas urlopu wypoczynkowego, macierzyńskiego, wychowawczego, bezpłatnego, okolicznościowego, dodatkowego i szkoleniowego oraz przebywania na zwolnieniu lekarskim;
3)
przechowywać przyznane uzbrojenie i wyposażenie, w szafie metalowej, co najmniej klasy A, której jest wyłącznym dysponentem, znajdującej się w pomieszczeniu służbowym, wchodzącym w skład strefy ochronnej, o której mowa w art. 46 ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. Nr 182, poz. 1228), w budynku objętym całodobową ochroną.
6.
W odniesieniu do kierowników jednostek, zgodę o której mowa w ust. 5, wyraża Szef CBA, w oparciu o pisemny wniosek kierownika jednostki.
7.
Zgoda, o której mowa w ust. 5 pkt 1, nie jest wymagana, gdy przechowywanie przez funkcjonariusza przydzielonego mu uzbrojenia i wyposażenia, po zakończeniu czynności służbowych, ma miejsce podczas wyjazdu służbowego.
8.
W przypadku trwających nie dłużej niż 3 dni robocze, nieobecności w służbie z powodów, o których mowa w ust. 2, funkcjonariusz, po uzyskaniu zgody od bezpośredniego przełożonego, zwolniony jest z obowiązku przekazania uzbrojenia do depozytu.
§  19.
Funkcjonariusz wykonujący czynności służbowe może wywieźć za granicę uzbrojenie i wyposażenie na podstawie pisemnego zezwolenia Szefa CBA lub osoby przez niego upoważnionej.
§  20.
1.
W celu realizacji szkolenia strzeleckiego amunicję pobiera się z magazynu głównego lub z magazynu, o którym mowa w § 22 ust. 2, w dniu jego przeprowadzenia.
2.
W uzasadnionych przypadkach dopuszczalne jest:
1)
pobranie amunicji w terminie wcześniejszym, niż określony w ust. 1 oraz w ilości pozwalającej na realizację więcej niż jednego szkolenia strzeleckiego;
2)
rozliczenie amunicji w terminie późniejszym, niż określony w przepisach dotyczących szkolenia strzeleckiego funkcjonariuszy CBA.
3.
W przypadku, o którym mowa w ust. 2, pobraną amunicję przechowuje się w depozycie.
4.
Karta rozliczenia amunicji stanowi podstawę do dokonania zmian w ewidencji.
§  21.
1.
O utracie przyznanego uzbrojenia i wyposażenia funkcjonariusz niezwłocznie powiadamia bezpośredniego przełożonego, określając okoliczności tego zdarzenia, rodzaj oraz ilość utraconych przedmiotów.
2.
W przypadku utraty uzbrojenia, bezpośredni przełożony funkcjonariusza, o którym mowa w ust. 1, powiadania o tym fakcie kierownika jednostki, w której pełni służbę, a ten zawiadamia Szefa CBA lub osobę przez niego upoważnioną podając informacje, o których mowa w ust. 1.
3.
O zdarzeniu, o którym mowa w ust. 2, Szef CBA lub osoba przez niego upoważniona zawiadamia Policję.
4.
Niezależnie od powiadomienia, o którym mowa w ust. 1, funkcjonariusz składa bezpośredniemu przełożonemu notatkę służbową zawierającą szczegółowe informacje dotyczące utraty uzbrojenia.
§  22.
1.
W CBA tworzy się:
1)
magazyn główny - prowadzony przez jednostkę zaopatrzenia;
2)
depozyty - prowadzone przez funkcjonariuszy w jednostkach i komórkach.
2.
W uzasadnionych przypadkach Szef CBA, w celu zapewnienia efektywności wykonywanych zadań służbowych i właściwego przechowywania oraz wykorzystywania uzbrojenia i wyposażenia, może utworzyć, w drodze decyzji, magazyny inne niż określony w ust. 1 pkt 1.
3.
W decyzji, o której mowa w ust. 2, Szef CBA może określić odmienne, niż dla magazynu głównego, zasady funkcjonowania tych magazynów.
§  23.
W pomieszczeniu, w którym znajduje się magazyn główny zapewnia się:
1)
utrzymywanie parametrów technicznych przechowywanego uzbrojenia i wyposażenia z uwzględnieniem oddziaływania negatywnych czynników, w tym atmosferycznych;
2)
odpowiednie warunki środowiskowe;
3)
możliwość przeprowadzania przeglądów kontrolnych i obsługi technicznej uzbrojenia i wyposażenia;
4)
ochronę uzbrojenia i wyposażenia przed kradzieżą i pożarem;
5)
sprawne i bezpieczne gospodarowanie uzbrojeniem i wyposażeniem oraz swobodny dostęp do przechowywanego tam uzbrojenia i wyposażenia;
6)
zabezpieczenie zmagazynowanych przedmiotów m.in. przed uszkodzeniem, przewróceniem lub uderzeniem;
7)
wyposażenie przeciwpożarowe, zgodnie z odrębnymi przepisami.
§  24.
1.
Na magazyn główny wydziela się pomieszczenie w budynku murowanym, które:
1)
posiada drzwi obite blachą stalową o grubości, co najmniej 2mm, jest wyposażone w blokadę przeciwwyważeniową oraz zamknięcie, na co najmniej jeden zamek atestowany klasy C i zasuwę drzwiową zamykaną na kłódkę atestowaną; dopuszcza się zamiennie montaż atestowanych, antywłamaniowych drzwi metalowych;
2)
posiada okna osłonięte siatką stalową o wymiarach oczek 10x10 mm wykonaną z drutu o średnicy nie mniejszej niż 2,5 mm oraz zamocowane na stałe w murze kraty wykonane z prętów stalowych o średnicy nie mniejszej niż 12 mm lub z płaskowników stalowych o przekroju poprzecznym nie mniejszym niż 8x30 mm. Odstęp między prętami w kracie nie powinien przekraczać wymiarów 120x120 mm, a płaskowników 80 mm w poziomie i 240 mm w pionie. Dopuszcza się zamiennie montaż atestowanych szyb specjalnych, w szczególności kuloodpornych, w odpowiedniej klasie, odpornych na przebicie i rozbicie, zamocowanych trwale w otworach okiennych bez możliwości otwierania;
3)
jest wyposażone w urządzenia i systemy alarmowe lub urządzenia rejestrujące;
4)
jest objęte całodobową ochroną.
2.
Drzwi do magazynu głównego w czasie nieobecności w nim magazyniera muszą być zabezpieczone elektroniczne oraz zamknięte na zamek.
§  25.
1.
Uzbrojenie przechowuje się w fabrycznych opakowaniach, w szafach metalowych z zamkiem atestowanym minimum klasy A lub boksach przeznaczonych do przechowywania broni.
2.
Warunki przechowywania uzbrojenia i wyposażenia powinny uwzględniać wymagania jego producenta.
3.
W magazynie głównym opakowania z amunicją układa się w stosy do wysokości 3 m, podzielone na poszczególne rodzaje oraz numery partii i lata produkcji.
§  26.
Kierownik jednostki zaopatrzenia, w porozumieniu z właściwymi kierownikami jednostek, określa ilość i rodzaj amunicji przechowywanej w magazynie głównym, biorąc pod uwagę zapotrzebowania wynikające z realizacji czynności służbowych i szkoleń funkcjonariuszy.
§  27.
Przechowywanie w magazynie głównym uzbrojenia i wyposażenia nieujętego w ewidencji jest zabronione.
§  28.
Magazynier i jego zastępca prowadzą magazyn główny w godzinach ustalonych przez kierownika jednostki zaopatrzenia.
§  29.
Magazynier i jego zastępca prowadzą ewidencję uzbrojenia i wyposażenia w oparciu o dokumentację, o której mowa w § 41.
§  30.
1.
Depozyty dla jednostek lub komórek tworzą kierownicy jednostek w drodze decyzji, określając ich miejsce, w budynkach chronionych całodobowo, w pomieszczeniach wyposażonych w szafy metalowe z zamkiem atestowanym minimum klasy A lub boksy do przechowywania broni.
2.
W delegaturach CBA, w których funkcjonuje całodobowa służba ochrony, dyrektor delegatury może utworzyć depozyt uzbrojenia w pomieszczeniu służby ochrony.
3.
W przypadku, o którym mowa w ust. 2, depozytariuszem każdorazowo jest szef zmiany.
4.
W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się przechowywanie uzbrojenia w budynkach zajmowanych przez CBA, które nie posiadają całodobowej ochrony fizycznej, jeżeli budynki te są wyposażone w system nadzoru kamer i urządzenia sygnalizujące nieuprawnione wejście oraz posiadają bezpośrednie połączenie z podmiotem przewidzianym do realizacji interwencji w przypadku zdarzenia alarmowego.
5.
W razie braku możliwości spełnienia warunków, o których mowa w ust. 1, 2 i 4, funkcjonariusze mogą przechowywać przydzielone uzbrojenie i wyposażenie w instytucjach państwowych, posiadających magazyny lub depozyty broni.
§  31.
1.
W depozycie przechowuje się uzbrojenie przydzielone funkcjonariuszom oraz komórkom.
2.
W depozycie przechowuje się również uzbrojenie osób niebędących funkcjonariuszami, w czasie ich pobytu w obiektach CBA. Uzbrojenie takie przechowywane jest w odrębnym sejfie lub szafie metalowej.
3.
Za zgodą kierownika jednostki, w której utworzono depozyt, można w nim przechowywać uzbrojenie i wyposażenie funkcjonariuszy innej jednostki.
4.
W depozycie można również przechowywać wyposażenie przyznane funkcjonariuszom lub komórkom.
5.
Przepis § 27 stosuje się odpowiednio.
§  32.
1.
Przyjmując uzbrojenie do depozytu, odnotowuje się rodzaj, serię i numer broni palnej, liczbę i rodzaj amunicji, datę i godzinę zdania oraz imię i nazwisko osoby zdającej. Przyjęcie uzbrojenia do depozytu potwierdza depozytariusz czytelnym podpisem.
2.
Wydając broń palną z depozytu odnotowuje się datę i godzinę pobrania, imię i nazwisko osoby pobierającej oraz ewentualne uwagi. Pobranie uzbrojenia z depozytu potwierdza pobierający czytelnym podpisem.
§  33.
1.
Broń palną w depozycie przechowuje się w zamkniętej i zaplombowanej szafie metalowej z zamkiem atestowanym minimum klasy A lub boksie przeznaczonym do przechowywania broni, rozładowaną, ze zwolnionym kurkiem (w zależności od rodzaju broni palnej), z odłączonym magazynkiem, w opakowaniu fabrycznym lub na stojakach na broń.
2.
Amunicję w depozycie przechowuje się w zaplombowanej szafie metalowej z zamkiem atestowanym minimum klasy A lub boksie przeznaczonym do przechowywania broni, w pudełkach lub pojemnikach, ułożoną w sposób uniemożliwiający uderzenie w spłonkę naboju, w ilości, jaka przysługuje dla danego rodzaju broni palnej.
§  34.
1.
Magazynier i depozytariusz są obowiązani, co najmniej raz na dwa tygodnie skontrolować stan uzbrojenia oraz odnotowywać ten fakt w książce kontroli uzbrojenia.
2.
Osoby, o których mowa w ust. 1, w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości informują o tym właściwego kierownika jednostki.
3.
Osoby, o których mowa w ust. 1, przeprowadzają kontrolę stanu uzbrojenia również na polecenie kierownika jednostki lub komórki.
§  35.
Eksploatację uzbrojenia i wyposażenia stanowi całokształt działań obsługowo-naprawczych, obejmujących wszystkie rodzaje uzbrojenia i wyposażenia, znajdującego się na wyposażeniu funkcjonariuszy i komórek.
§  36.
Działania obsługowo-naprawcze obejmują:
1)
obsługę techniczną wykonywaną przez funkcjonariuszy posiadających odpowiednie przeszkolenie w zakresie technicznej obsługi uzbrojenia;
2)
naprawy i remonty wymagające wiedzy specjalistycznej, wykonywane przez funkcjonariuszy posiadających kierunkowe przeszkolenie zawodowe lub przez uprawnione podmioty;
3)
zabezpieczenie metrologiczne narzędzi kontrolno-pomiarowych.
§  37.
Obsługa techniczna polega na dokonaniu przez:
1)
funkcjonariusza lub uprawniony podmiot:
a)
przeglądu technicznego w zakresie oceny stanu technicznego zespołów, mechanizmów i części sprzętu,
b)
czyszczeniu oraz konserwacji;
2)
odpowiednio przeszkolonego funkcjonariusza lub uprawniony podmiot:
a)
usunięcia stwierdzonych niesprawności i usterek połączonego z wymianą części składowych sprzętu, wykazujących nadmierne zużycie,
b)
regulacji mechanizmów i zespołów uzbrojenia oraz wymiany i uzupełnienia materiałów konserwacyjnych.
§  38.
1.
Uzbrojenie i wyposażenie:
1)
którego parametry techniczne odbiegają od normy, uważa się za uszkodzone i kwalifikuje do naprawy względnie wycofuje się je z eksploatacji;
2)
którego naprawa przekracza możliwości jednostki zaopatrzenia, podlega przekazaniu do naprawy właściwemu podmiotowi;
3)
technicznie niesprawne brakuje się zgodnie z odrębnymi przepisami.
2.
Funkcjonariusz odpowiedzialny za uzbrojenie i wyposażenie, w przypadku jego uszkodzenia, informuje o tym, w formie pisemnej, magazyniera oraz, z zachowaniem drogi służbowej, kierownika jednostki, w której pełni służbę.
§  39.
1.
Za właściwą realizację zadań z zakresu obsługi technicznej oraz za przestrzeganie dyscypliny eksploatacji uzbrojenia i wyposażenia jest odpowiedzialny kierownik jednostki, w której są one użytkowane.
2.
Kierownik, o którym mowa w ust. 1, jest odpowiedzialny za zorganizowanie odpowiednich warunków do właściwego i bezpiecznego przechowywania uzbrojenia i wyposażenia, ich obsługę techniczną oraz zapewnienie nadzoru nad właściwym użytkowaniem.
§  40.
1.
W przypadku stwierdzenia braku podstaw do użytkowania uzbrojenia lub wyposażenia albo ich uszkodzenia lub niewłaściwego użytkowania, odpowiednio kierownik jednostki, magazynier, jego zastępca lub depozytariusz jest obowiązany wystąpić do kierownika jednostki zaopatrzenia z wnioskiem o wstrzymanie użytkowania uzbrojenia lub wyposażenia.
2.
W przypadku, gdy z wnioskiem, o którym mowa w ust. 1, występuje funkcjonariusz odpowiedzialny za gospodarowanie uzbrojeniem w depozycie, zobowiązany jest uczynić to za pośrednictwem kierownika jednostki, w której pełni służbę.

Rozdział  4.

Dokumentacja związana z gospodarowaniem uzbrojeniem i wyposażeniem oraz inwentaryzacja uzbrojenia i wyposażenia

§  41.
1.
Dokumentami materiałowymi w zakresie gospodarowania uzbrojeniem i wyposażeniem są:
1)
wniosek o przyznanie uzbrojenia i wyposażenia, którego wzór stanowi załącznik nr 5;
2)
książka stanu uzbrojenia, której wzór stanowi załącznik nr 6;
3)
książka stanu amunicji, której wzór stanowi załącznik nr 7;
4)
książka kontroli uzbrojenia, której wzór stanowi załącznik nr 8;
5)
książka wydawania uzbrojenia, której wzór stanowi załącznik nr 9;
6)
książka depozytu uzbrojenia, której wzór stanowi załącznik nr 10;
7)
karta uzbrojenia i wyposażenia funkcjonariusza, której wzór stanowi załącznik nr 11;
8)
druk "wydanie z magazynu", którego wzór stanowi załącznik nr 12.
2.
W depozycie uzbrojenia prowadzi się dokumentację materiałową, o której mowa w ust. 1 pkt 4 i 6.
3.
W zakresie bieżącego gospodarowania amunicją w ramach działań prowadzonych przez CBA wprowadza się następujące dokumenty:
1)
kartę zapotrzebowania amunicji, której wzór stanowi załącznik nr 13;
2)
kartę rozliczenia amunicji, której wzór stanowi załącznik nr 14.
4.
Dokumenty, o których mowa w ust. 1 pkt 2-6, ewidencjonuje się w jednostce w rejestrze dzienników, teczek i książek ewidencyjnych.
§  42.
1.
Ewidencję prowadzi się w celu:
1)
odzwierciedlenia w dokumentach ewidencyjnych czynności związanych z obrotem uzbrojeniem i wyposażeniem oraz bieżących stanów zaopatrzenia jednostek w uzbrojenie i wyposażenie;
2)
wykazania zgodności pod względem ilości i jakości uzbrojenia i wyposażenia będącego na stanie funkcjonariuszy i komórek;
3)
przekazywania jednostce zaopatrzenia informacji o potrzebach i stanach zaopatrzenia oraz sposobie wykorzystania przydzielonego uzbrojenia i wyposażenia.
2.
Ewidencją obejmuje się uzbrojenie i wyposażenie, którym gospodarują funkcjonariusze i komórki w jednostkach.
§  43.
1.
Za prawidłowe i terminowe prowadzenie ewidencji w jednostce jest odpowiedzialny funkcjonariusz wyznaczony w drodze decyzji kierownika jednostki.
2.
Książki ewidencyjne przed oddaniem do użytku podlegają przesznurowaniu, opisaniu liczby stron, opieczętowaniu oraz zaewidencjonowaniu. Data pierwszego wpisu do książki jest datą rozpoczęcia danej książki ewidencyjnej.
3.
Dokumenty materiałowe dotyczące ewidencji oraz rozliczania uzbrojenia i wyposażenia rejestruje i przechowuje się w jednostce do czasu ich archiwizacji na zasadach określonych w przepisach odrębnych.
§  44.
W dokumentach materiałowych zabrania się wydrapywania, wycierania i zamazywania treści. Błędny zapis należy przekreślić tak, aby był czytelny, a następnie kolorem czerwonym dokonać prawidłowego wpisu potwierdzonego czytelnym podpisem osoby go dokonującej, ze wskazaniem daty.
§  45.
1.
Wpisów do książek ewidencyjnych, o których mowa w § 41 ust. 1 pkt 2, 3 i 5, dokonuje się na podstawie innych wypełnionych dokumentów materiałowych.
2.
Wpisy w książkach ewidencyjnych podlegają okresowym zamknięciom poprzez podkreślenie w przypadku:
1)
zakończenia roku kalendarzowego;
2)
inwentaryzacji;
3)
zmiany na stanowisku osoby odpowiedzialnej za prowadzenie gospodarki uzbrojeniem;
4)
przenoszenia stanu ewidencyjnego do innej książki ewidencyjnej.
3.
Przed zamknięciem wpisów w książce ewidencyjnej sprawdza się prawidłowość dokonanych wpisów, a następnie ostatnią pozycję wpisu podkreśla.
4.
W rubryce pod podkreśleniem wpisuje się ilość sztuk uzbrojenia lub wyposażenia, z wyłączeniem książki ewidencyjnej, o której mowa w § 41 ust. 1 pkt 4 i 6.
§  46.
Pomocniczo można prowadzić ewidencję uzbrojenia i wyposażenia w postaci elektronicznej.
§  47.
Kierownik komórki, w której utworzono depozyt, jest obowiązany przeprowadzić raz na kwartał kontrolę uzbrojenia w depozycie, odnotowując ten fakt w książce kontroli uzbrojenia.
§  48.
1.
Kierownik jednostki wyznacza corocznie, w drodze decyzji, komisję, która do dnia 31 stycznia przeprowadza kontrolę uzbrojenia przyznanego funkcjonariuszom i komórkom, a w jednostkach, w których utworzono depozyt również prowadzonej w depozycie ewidencji.
2.
Komisja w czasie kontroli:
1)
sprawdza prawidłowość prowadzenia książek ewidencyjnych i innych dokumentów materiałowych, według stanu na dzień 31 grudnia poprzedniego roku;
2)
sprawdza sposób przechowywania uzbrojenia;
3)
sprawdza prawidłowość rozliczania zużytej amunicji, według stanu na dzień 31 grudnia poprzedniego roku;
4)
sprawdza stan faktyczny uzbrojenia znajdującego się w depozycie, według stanu na dzień przeprowadzenia kontroli;
5)
sprawdza stan faktyczny uzbrojenia przyznanego funkcjonariuszom i komórkom, według stanu na dzień przeprowadzenia kontroli;
6)
dokonuje spisu z natury uzbrojenia;
7)
podejmuje działania mające na celu wyjaśnienie rozbieżności pomiędzy stanem faktycznym, a stanem wynikającym z dokumentów.
3.
Co najmniej raz na trzy lata, kierownik, o którym mowa w ust. 1, zobowiązuje komisję, również do przeprowadzenia kontroli wyposażenia, z wyłączeniem wyposażenia będącego ubiorem i sprzętem sportowym.
4.
W skład komisji wchodzi dwóch funkcjonariuszy danej jednostki, z których co najmniej jeden spełnia warunek, o którym mowa w § 4 ust. 3 pkt 1.
§  49.
1.
Protokół kontroli, o której mowa w § 48 ust. 1, zatwierdza kierownik jednostki, który przekazuje jego kopię jednostce zaopatrzenia w ciągu 7 dni od dnia zakończenia kontroli, nie później niż do dnia 28 lutego roku następującego po roku, którego kontrola dotyczy.
2.
Kierownik jednostki zaopatrzenia przekazuje Szefowi CBA, sprawozdanie z przeprowadzonych kontroli, o których mowa w § 48 ust. 1, sporządzone na podstawie protokołów, o których mowa w ust. 1, w terminie do dnia 31 marca roku następującego po roku, którego sprawozdanie dotyczy.

Rozdział  5.

Przepisy końcowe

§  50.
1.
Wypełnione dokumenty, o których mowa w § 6 i 41, zgody udzielone na podstawie § 18 ust. 3 oraz decyzje wydane na podstawie § 4 i 22 ust. 2 zarządzenia nr 18/11 Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego z dnia 24 listopada 2011 r. w sprawie gospodarowania uzbrojeniem i wyposażeniem w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, pozostają w mocy.
2.
Książki prowadzone na podstawie § 41 zarządzenia, o którym mowa w ust. 1, prowadzi się do ich zamknięcia, nie później jednak niż do dnia 31 grudnia 2014 r.
§  51.
Kontrolę wyposażenia, o której mowa w § 48 ust. 3, należy przeprowadzić po raz pierwszy w 2015 r.
§  52.
Traci moc zarządzenie nr 18/11 Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego z dnia 24 listopada 2011 r. w sprawie gospodarowania uzbrojeniem i wyposażeniem w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym (Dz. Urz. CBA Nr 2, poz. 64 oraz z 2012 r. poz. 35).
§  53.
Zarządzenie wchodzi w życie w dniu następującym po dniu podpisania.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

Normy uzbrojenia i wyposażenia funkcjonariuszy i komórek realizacyjno-obserwacyjnych

Lp.Rodzaj wyposażeniaJednostka miaryIlośćOkres używalności w latach
WYPOSAŻENIE I UZBROJENIE INDYWIDUALNE FUNKCJONARIUSZY WYKONUJĄCYCH ZADANIA REALIZACYJNO-OBSERWACYJNE
ŚRODKI PRZYMUSU BEZPOŚREDNIEGO
Kajdankikpl.wg potrzebdz.
Ręczny miotacz gazukpl.wg potrzebwg wskazań producenta/dz.
Pałka służbowakpl.wg potrzebdz.
SPRZĘT OCHRONY SPECJALNEJ
Kamizelka kuloodpornakpl.wg potrzebwg wskazań producenta/dz.
Hełm kuloodpornykpl.wg potrzebwg wskazań producenta/dz.
Zestaw płyt kuloodpornychkpl.wg potrzebwg wskazań producenta/dz.
Maska przeciwgazowakpl.wg potrzebwg wskazań producenta/dz.
Gogleszt.wg potrzeb3 lata/dz.
Ochronniki oczuszt.wg potrzeb3 lata/dz.
Ochronniki słuchuszt.wg potrzeb3 lata/dz.
Nakolannikkpl.wg potrzeb5 lat/dz.
Nałokietnikkpl.wg potrzeb5 lat/dz.
Suspensorszt.wg potrzeb5 lat/dz.
SPRZĘT SPECJALISTYCZNY
Nóższt.wg potrzebdz.
Nóż wielofunkcyjnyszt.wg potrzebdz.
Latarkaszt.wg potrzebdz.
Nasadka do latarkiszt.wg potrzebdz.
Zestaw łącznościkpl.wg potrzebdz.
WYPOSAŻENIE SPECJALNE
Apteczka osobista z wyposażeniemszt.wg potrzebwg wskazań producenta/dz.
Opatrunek osobistyszt.wg potrzebwg wskazań producenta/dz.
Plecak taktycznyszt.wg potrzebdz.
Śpiwórszt.wg potrzeb5 lat/dz.
Torba transportowaszt.wg potrzeb5 lat/dz.
Kabura do broni krótkiejszt.wg potrzebdz.
Pas kamuflowany typu "FBI"szt.wg potrzebdz.
Ładownica na magazynkiszt.wg potrzebdz.
Ładownica na amunicję do strzelbyszt.wg potrzebdz.
Ładownica na granaty błyskowo-hukoweszt.wg potrzebdz.
Kabura do RMGszt.wg potrzebdz.
Lonża do broni krótkiejszt.wg potrzebdz.
Pas taktycznykpl.wg potrzebdz.
Zestaw kieszeni na wyposażenie taktycznekpl.wg potrzebdz.
Kamizelka taktycznaszt.wg potrzebdz.
Panel na udoszt.wg potrzeb5 lat/dz.
UBIÓR
Bielizna termoaktywnakpl.wg potrzeb2 lata/dz.
Bielizna trudnopalnakpl.wg potrzeb2 lata/dz.
Odzież nieprzemakalnakpl.wg potrzeb5 lata/dz.
Strój sportowyszt.wg potrzeb2 lata/dz.
Ubiór taktyczny ćwiczebnykpl.wg potrzeb2 lata/dz.
Ocieplacz zimowy do odzieży nieprzemakalnejkpl.wg potrzeb3 lata/dz.
Czapkaszt.wg potrzeb2 lata/dz.
Kurtka taktyczna letniaszt.wg potrzeb3 lata/dz.
Kurtka taktyczna zimowaszt.wg potrzeb3 lata/dz.
Kominiarka trudnopalnaszt.wg potrzeb2 lata/dz.
Koszulka poloszt.wg potrzeb2 lata/dz.
Koszulka T-Shirtszt.wg potrzeb2 lata/dz.
Obuwie taktyczne letnieparawg potrzeb2 lata/dz.
Obuwie taktyczne zimoweparawg potrzeb2 lata/dz.
Obuwie sportoweparawg potrzeb1 rok/dz.
Skarpetyparawg potrzeb1 rok/dz.
Rękawice zimoweszt.wg potrzeb3 lata/dz.
Koszula taktycznaszt.wg potrzeb2 lata/dz.
Rękawice taktyczne z materiału niepalnegoparawg potrzebdz.
Pas skórzanyszt.wg potrzeb3 lata/dz.
Pas parcianyszt.wg potrzebdz.
SPRZĘT SPORTOWY
Kask bokserskiszt.wg potrzebdz.
Ochraniacz zębówszt.wg potrzebdz.
Rękawice piąstkówkiparawg potrzebdz.
Rękawice bokserskieparawg potrzebdz.
Judogaszt.wg potrzeb3 lata/dz.
UZBROJENIE
BROŃ PALNA
1.Pistoletkpl.wg potrzebdz.
AMUNICJA
1.9x19 mmszt.wg potrzebdz.
WYPOSAŻENIE I UZBROJENIE ZESPOŁOWE KOMÓREK WYKONUJĄCYCH ZADANIA REALIZACYJNO-OBSERWACYJNE
ŚRODKI PRZYMUSU BEZPOŚREDNIEGO
Kajdanki metalowekpl.wg potrzebdz.
Kajdanki jednorazowepaczkawg potrzebdz.
Ręczny miotacz gazuszt.wg potrzebwg wskazań producenta/dz.
Paralizator elektrycznyszt.wg potrzebdz.
Pas obezwładniającyszt.wg potrzebdz.
Kaftan bezpieczeństwaszt.wg potrzebdz.
Granat ręczny gazowyszt.wg potrzebdz.
Granat Hukowo-Błyskowyszt.wg potrzebdz.
Taranszt.wg potrzebdz.
Młotszt.wg potrzebdz.
Wielofunkcyjny przyrząd wyważeniowyszt.wg potrzebdz.
Nożyceszt.wg potrzebdz.
Hydrauliczny zestaw wyważeniowyszt.wg potrzebdz.
Pilarka kątowaszt.wg potrzebdz.
Piła łańcuchowaszt.wg potrzebdz.
SPRZĘT OCHRONY SPECJALNEJ
Tarcza balistycznaszt.wg potrzebwg wskazań producenta
Hełm kuloodpornyszt.wg potrzebwg wskazań producenta
Zestaw płyt kuloodpornychszt.wg potrzebwg wskazań producenta
Kamizelka kuloodporna kamuflowanakpl.wg potrzebwg wskazań producenta
Ochronniki słuchuszt.wg potrzebdz.
Gogleszt.wg potrzeb3 lata/dz.
Ochronniki wzrokuszt.wg potrzeb3 lata/dz.
SPRZĘT OPTYCZNY
Noktowizorkpl.wg potrzebwg wskazań producenta/dz.
Lornetkaszt.wg potrzebdz.
Aparat fotograficzny z osprzętemszt.wg potrzebdz.
Kamera z osprzętemszt.wg potrzebdz.
Luneta obserwacyjna z osprzętemszt.wg potrzebdz.
Dzienno-nocny przyrząd do obserwacji i lokalizacjikpl.wg potrzebdz.
Celownik do broni długiejszt.wg potrzebdz.
Laserowy wskaźnik celukpl.wg potrzebdz.
SPRZĘT PIROTECHNICZNY
Zestaw pirotechnicznykpl.wg potrzebdz.
SPRZĘT SPECJALISTYCZNY
Zestaw nawigacji GPSkpl.wg potrzebdz.
Latarkaszt.wg potrzebdz.
Nasadka do latarkiszt.wg potrzebdz.
Nóższt.wg potrzebdz.
Nóż wielofunkcyjnyszt.wg potrzebdz.
Torba/plecak medyczny z wyposażeniemkpl.wg potrzebdz.
Koc izotermicznyszt.wg potrzebdz.
Defibrylatorkpl.wg potrzebdz.
Pulsoksymetrkpl.wg potrzebdz.
Zestaw do tlenoterapiikpl.wg potrzebdz.
Noszekpl.wg potrzebdz.
Drabinaszt.wg potrzebdz.
Trap samochodowy do drabinszt.wg potrzebdz.
Pojemniki motocykloweszt.wg potrzebdz.
Sprzęt wysokościowykpl.wg potrzebwg wskazań producenta/dz.
Agregat prądotwórczyszt.wg potrzebdz.
Lampa halogenowaszt.wg potrzebdz.
Obcinacze do kajdanek jednorazowychszt.wg potrzebdz.
WYPOSAŻENIE SPECJALNE
Tłumik dźwiękuszt.wg potrzebdz.
Środki pozoracji/sygnalizacjiszt.wg potrzebdz.
Latarka taktyczna do pistoletuszt.wg potrzebdz.
Latarka taktyczna do broni długiejszt.wg potrzebdz.
Indywidualny znacznik w podczerwienikpl.wg potrzebdz.
Światło chemiczneszt.wg potrzebwg wskazań producenta/dz.
Laptop z osprzętemszt.wg potrzebdz.
Zestaw ochraniaczy do amunicji barwiącejszt.wg potrzebwg wskazań producenta/dz.
Plecakszt.wg potrzebdz.
Torba transportowaszt.wg potrzebdz.
Adapter do amunicji barwiącej do broni krótkiejkpl.wg potrzebdz.
Adapter do amunicji barwiącej do broni długiejkpl.wg potrzebdz.
Pistolet treningowy do amunicji barwiącejszt.wg potrzebdz.
UBIÓR
Rękawice motocykloweszt.wg potrzeb5 lat/dz.
Pas nerkowy motocyklistyszt.wg potrzeb5 lat/dz.
Kask motocyklowyszt.wg potrzeb5 lat/dz.
Kombinezon motocyklowyszt.wg potrzeb5 lat/dz.
Buty motocyklistyszt.wg potrzeb5 lat/dz.
SPRZĘT SPORTOWY
Kask bokserskiszt.wg potrzebdz.
Ochraniacze bokserskieparawg potrzebdz.
Tarcza bokserska dużaszt.wg potrzebdz.
Tarcza bokserska małaszt.wg potrzebdz.
Rękawice bokserskieparawg potrzebdz.
Rękawice piąstkówkiparawg potrzebdz.
Manekin treningowyszt.wg potrzebdz.
Worek bokserskiszt.wg potrzebdz.
Zestaw do ćwiczeń siłowychszt.wg potrzebdz.
UZBROJENIE
BROŃ PALNA
Pistoletkpl.wg potrzebdz.
Karabinekkpl.wg potrzebdz.
Karabinek wsparciakpl.wg potrzebdz.
Pistolet maszynowykpl.wg potrzebdz.
Strzelba gładkolufowakpl.wg potrzebdz.
Granatnikkpl.wg potrzebdz.
AMUNICJA
9 x 19mmszt.wg potrzebdz.
5,56 x 45 mmszt.wg potrzebdz.
12/70 Brenekaszt.wg potrzebdz.
12/70 niepenetracyjnyszt.wg potrzebdz.
12/70 CSszt.wg potrzebdz.
12/70 sproszkowana stalszt.wg potrzebdz.
Kartridż Taserszt.wg potrzebdz.
9 mm - amunicja barwiącaszt.wg potrzebdz.
5,56 mm - amunicja barwiącaszt.wg potrzebdz.
Nabój z pociskiem treningowym 40 x 46 mmszt.wg potrzebdz.
Nabój z pociskiem gazowym 40 x 46 mmszt.wg potrzebdz.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

Normy uzbrojenia i wyposażenia funkcjonariuszy i komórek wykonujących zadania Służby Ochrony

Lp.Rodzaj wyposażeniaJednostka miaryIlośćOkres używalności w latach
WYPOSAŻENIE I UZBROJENIE INDYWIDUALNE FUNKCJONARIUSZY WYKONUJĄCYCH ZADANIA SŁUŻBY OCHRONY
ŚRODKI PRZYMUSU BEZPOŚREDNIEGO
Pałka służbowakpl.wg potrzebdz.
Kajdankikpl.wg potrzebdz.
Ręczny miotacz gazuszt.wg potrzebdz.
SPRZĘT OCHRONY SPECJALNEJ
Kamizelka kuloodpornakpl.wg potrzebwg zaleceń producenta
Hełm kuloodpornykpl.wg potrzebwg zaleceń producenta
Maska przeciwgazowakpl.wg potrzebwg zaleceń producenta
Ochronniki wzrokuszt.wg potrzebdz.
Ochronniki słuchuszt.wg potrzebdz.
Nakolannikikpl.wg potrzebdz.
Rękawice taktycznekpl.wg potrzebdz.
SPRZĘT OPTYCZNY
Celownik do bronikpl.wg potrzebdz.
SPRZĘT SPECJALISTYCZNY
Narzędzie wielofunkcyjneszt.wg potrzebdz.
Oświetlenie taktyczne broniszt.wg potrzebdz.
Latarkaszt.wg potrzebdz.
Zestaw łącznościkpl.wg potrzebdz.
WYPOSAŻENIE SPECJALNE
Kabura do broni krótkiejszt.wg potrzebdz.
Ładownica na magazynkiszt.wg potrzebdz.
Kabura do ręcznego miotacza gazuszt.wg potrzebdz.
Pas taktycznykpl.wg potrzebdz.
Pas parcianyszt.wg potrzebdz.
Panel udowyszt.wg potrzebdz.
Kieszeń na wyposażenie taktyczneszt.wg potrzebdz.
Plecakszt.wg potrzebdz.
Torba transportowaszt.wg potrzeb5 lat/dz.
Apteczka osobista z wyposażeniemkpl.wg potrzebwg zaleceń producenta
UBIÓR
Kurtka letniaszt.wg potrzeb3 lata
Kurtka zimowaszt.wg potrzeb3 lata
Strój służbowy letnikpl.wg potrzeb2 lata/dz.
Strój służbowy zimowykpl.wg potrzeb2 lata/dz.
Strój przeciwdeszczowykpl.wg potrzeb3 lata/dz.
Koszulka poloszt.wg potrzeb2 lata/dz.
Koszulka T-shirtszt.wg potrzeb2 lata/dz.
Czapkaszt.wg potrzeb2 lata
Obuwie taktyczne letnieparawg potrzeb2 lata
Obuwie taktyczne zimoweparawg potrzeb2 lata
Pas skórzanyszt.wg potrzebdz.
Bielizna termoaktywnakpl.wg potrzeb2 lata/dz.
Skarpetyparawg potrzeb1 rok
Szalikszt.wg potrzeb2 lata
Rękawice taktyczneparawg potrzeb2 lata
Strój sportowykpl.wg potrzeb2 lata
Obuwie sportoweparawg potrzeb2 lata
UZBROJENIE
BROŃ PALNA
Broń krótkakpl.wg potrzebdz.
Broń długakpl.wg potrzebdz.
AMUNICJA
Do broni krótkiejszt.do jednokrotnego pełnego załadowania magazynkówwg wskazań producenta
Do broni długiejszt.do jednokrotnego pełnego załadowania magazynkówwg wskazań producenta
WYPOSAŻENIE I UZBROJENIE WYPOSAŻENIE I UZBROJENIE ZESPOŁOWE KOMÓREK WYKONUJĄCYCH ZADANIA SŁUŻBY OCHRONY
ŚRODKI PRZYMUSU BEZPOŚREDNIEGO
Paralizatorkpl.wg potrzebdz.
Pałka służbowakpl.wg potrzebdz.
Wyrzutnik środków obezwładniającychkpl.wg potrzebdz.
Pociski niepenetracyjneszt.wg potrzebwg zaleceń producenta /dz.
Granat błyskowo-hukowyszt.wg potrzebwg zaleceń producenta
Pas obezwładniającyszt.wg potrzebdz.
Kaftan bezpieczeństwaszt.wg potrzebdz.
Środki do pokonywania zamknięć budowlanych i innych przeszkódkpl.wg potrzebdz.
SPRZĘT OCHRONY SPECJALNEJ
Kamizelka kuloodpornakpl.wg potrzebwg zaleceń producenta
Hełm kuloodpornykpl.wg potrzebwg zaleceń producenta
Maska przeciwgazowakpl.wg potrzebwg zaleceń producenta
Ochronniki wzrokukpl.wg potrzebdz.
Ochronniki słuchukpl.wg potrzebdz.
Tarcza balistycznakpl.wg potrzebwg zaleceń producenta
SPRZĘT OPTYCZNY
Celownik do broniszt.wg potrzebdz.
Aparat fotograficzny cyfrowyszt.wg potrzebdz.
Kamera cyfrowaszt.wg potrzebdz.
Lornetkaszt.wg potrzebdz.
Noktowizorkpl.wg potrzebdz.
SPRZĘT PIROTECHNICZNY
Lusterko do sprawdzeńszt.wg potrzebdz.
Ręczny detektor do wykrywania metaliszt.wg potrzebwg zaleceń producenta
Detektor materiałów radioaktywnychszt.wg potrzebwg zaleceń producenta
Zestaw pirotechnicznykpl.wg potrzebwg zaleceń producenta
Drabinaszt.wg potrzebdz.
SPRZĘT SPECJALISTYCZNY
Zestaw do nawigacji GPSkpl.wg potrzebdz.
Adapter taktyczny do broni krótkiejkpl.wg potrzebdz.
Torba/Plecak medyczny z wyposażeniemkpl.wg potrzebwg zaleceń producenta
Noszekpl.wg potrzebdz.
Defibrylatorkpl.wg potrzebwg zaleceń producenta
Adapter do amunicji barwiącejkpl.wg potrzebwg zaleceń producenta
Ochraniacze do amunicji barwiącejkpl.wg potrzebdz.
Pistolet treningowy do amunicji barwiącejszt.wg potrzebdz.
SPRZĘT SPORTOWY
Kask bokserskiszt.wg potrzebdz.
Rękawice bokserskiekpl.wg potrzebdz.
Ochraniacze nógkpl.wg potrzebdz.
Ochraniacze rąkkpl.wg potrzebdz.
Ochraniacz tułowiakpl.wg potrzebdz.
Tarcza bokserskaszt.wg potrzebdz.
Manekin treningowyszt.wg potrzebdz.
Worek bokserskiszt.wg potrzebdz.
Zestaw do ćwiczeń siłowychkpl.wg potrzebdz.
Timerszt.wg potrzebdz.
Gwizdekszt.wg potrzebdz.
Stoperszt.wg potrzebdz.
UZBROJENIE
BROŃ PALNA
Broń długakpl.wg potrzebdz.
Broń gładkolufowakpl.wg potrzebdz.
AMUNICJA
Do broni długiejszt.do jednokrotnego pełnego załadowania magazynkówwg zaleceń producenta
Do broni gładkolufowejszt.wg potrzebwg zaleceń producenta

ZAŁĄCZNIK Nr  3

Normy wyposażenia funkcjonariuszy wykonujących zadania instruktora szkolenia strzeleckiego

Lp.Rodzaj wyposażeniaJednostka miaryIlośćOkres używalności w latach
WYPOSAŻENIE I UZBROJENIE INDYWIDUALNE FUNKCJONARIUSZA WYKONUJĄCEGO INSTRUKTORA STRZELECKIEGO
SPRZĘT OCHRONY SPECJALNEJ
Ochronniki słuchuszt.wg potrzebdz.
Ochronniki wzrokuszt.wg potrzebdz.
Nakolannikiszt.wg potrzeb5 lat/dz.
Nałokietnikiszt.wg potrzeb5 lat/dz.
Rękawice taktycznekpl.wg potrzebdz.
Kamizelka kuloodpornakpl.wg potrzebwg zaleceń producenta
SPRZĘT OPTYCZNY
Luneta na stojakuszt.wg potrzebdz.
SPRZĘT SPECJALISTYCZNY
Narzędzie wielofunkcyjneszt.wg potrzebdz.
Adapter do amunicji barwiącejkpl.wg potrzebwg wskazań producenta
Ochraniacze do amunicji barwiącejkpl.wg potrzebwg wskazań producenta
Oświetlenie taktyczne bronikpl.wg potrzebdz.
Latarkaszt.wg potrzebdz.
WYPOSAŻENIE SPECJALNE
Stoperszt.wg potrzebdz.
Gwizdekszt.wg potrzebdz.
Timerszt.wg potrzebdz.
Taśma mierniczaszt.wg potrzebdz.
Kalibromierzszt.wg potrzebwg wskazań producenta
Torba transportowaszt.wg potrzeb3 lata/dz.
Pas taktycznyszt.wg potrzebdz.
Pas parcianyszt.wg potrzebdz.
Kabura na pas do broni krótkiejkpl.wg potrzebdz.
Ładownice na magazynki do każdego rodzaju kabur (w panelu)kpl.wg potrzebdz.
Torba/Plecak medyczny z wyposażeniemszt.wg potrzebwg wskazań producenta
UBIÓR
Kurtka taktyczna letniaszt.wg potrzeb3 lata/dz.
Kurtka taktyczna zimowaszt.wg potrzeb3 lata/dz.
Strój służbowy letnikpl.wg potrzeb2 lata/dz.
Strój służbowy zimowykpl.wg potrzeb2 lata/dz.
Strój przeciwdeszczowyszt.wg potrzeb3 lata/dz.
Koszulka T-shirtszt.wg potrzeb2 lata/dz.
Czapkaszt.wg potrzeb2 lata/dz.
Obuwie taktyczne letnieparawg potrzeb2 lata/dz.
Obuwie taktyczne zimoweparawg potrzeb2 lata/dz.
Pas skórzanyszt.wg potrzebdz.
Bielizna termoaktywnakpl.wg potrzeb2 lata/dz.
Skarpetyparawg potrzeb1 rok
Rękawice taktyczneparawg potrzeb2 lata/dz.
Strój sportowykpl.wg potrzeb2 lata/dz.
Obuwie sportoweparawg potrzeb2 lata/dz.
UZBROJENIE
BROŃ PALNA
1.Broń krótkakpl.wg potrzebdz.
2.Broń długakpl.wg potrzebdz.
AMUNICJA
1.Do broni krótkiejszt.do jednokrotnego pełnego załadowania magazynkówwg wskazań producenta
2.Do broni długiejszt.do jednokrotnego pełnego załadowania magazynkówwg wskazań producenta

ZAŁĄCZNIK Nr  4

Normy uzbrojenia i wyposażenia funkcjonariuszy i komórek wykonujących inne zadania

Lp.Rodzaj wyposażeniaJednostka miaryIlośćOkres używalności w latach
WYPOSAŻENIE I UZBROJENIE INDYWIDUALNE FUNKCJONARIUSZA
ŚRODKI PRZYMUSU BEZPOŚREDNIEGO
Kajdankiszt.wg potrzebdz.
Ręczny miotacz gazuszt.wg potrzebwg wskazań producenta/dz.
Pałka służbowaszt.wg potrzebwg wskazań producenta/dz.
SPRZĘT SPECJALISTYCZNY
Latarkaszt.wg potrzebdz.
WYPOSAŻENIE SPECJALNE
Kabura do pistoletuszt.wg potrzebdz.
Ładownica na magazynki do pistoletuszt.wg potrzebdz.
Kabura do RMGszt.wg potrzebdz.
Pas taktycznykpl.wg potrzebdz.
UBIÓR
Kurtka taktyczna letniaszt.wg potrzeb3 lata/dz.
Kurtka taktyczna zimowaszt.wg potrzeb3 lata/dz.
Strój służbowy letnikpl.wg potrzeb3 lata/dz.
Strój służbowy zimowykpl.wg potrzeb3 lata/dz.
Czapkaszt.wg potrzeb3 lata/dz.
Strój sportowyszt.wg potrzeb3 lata/dz.
Koszulka T-shirtszt.wg potrzeb3 lata/dz.
Koszulka poloszt.wg potrzeb3 lata/dz.
Obuwie taktyczne letnieparawg potrzeb3 lata/dz.
Obuwie taktyczne zimoweparawg potrzeb3 lata/dz.
Obuwie sportoweparawg potrzeb3 lata/dz.
Rękawice taktyczneszt.wg potrzeb3 lata/dz.
Pas skórzanyszt.wg potrzebdz.
Kominiarkaszt.wg potrzeb3 lata/dz.
UZBROJENIE
BROŃ PALNA
Broń krótkaszt.wg potrzebdz.
AMUNICJA
do broni krótkiejszt.do jednokrotnego pełnego załadowania magazynkówwg wskazań producenta
WYPOSAŻENIE I UZBROJENIE ZESPOŁOWE KOMÓREK
ŚRODKI PRZYMUSU BEZPOŚREDNIEGO
Paralizatorszt.wg potrzebdz.
Kajdankiszt.wg potrzebdz.
SPRZĘT OCHRONY SPECJALNEJ
Ochronniki słuchuszt.wg potrzebdz.
Ochronniki wzrokuszt.wg potrzebdz.
Kamizelka kuloodpornakpl.wg potrzebwg wskazań producenta
SPRZĘT SPECJALISTYCZNY
Narzędzie wielofunkcyjneszt.wg potrzebdz.
WYPOSAŻENIE SPECJALNE
Torba/Plecak medyczny z wyposażeniemszt.wg potrzebwg wskazań producenta
Torba transportowaszt.wg potrzeb5 lat/dz.

ZAŁĄCZNIK Nr  5

Wzór

WNIOSEK O PRZYZNANIE UZBROJENIA I WYPOSAŻENIA

............................. dnia ...................... 20 ... r.

(miejscowość) (data)

............................................................

(imię i nazwisko oraz numer

identyfikacyjny funkcjonariusza)

............................................................

(nazwa jednostki organizacyjnej)

L. dz. .....

Wnoszę o przyznanie:

Jednocześnie oświadczam, że zapoznałem się z zarządzeniem nr __/14 Szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego z dnia _____________________ 2014 r. w sprawie gospodarowania uzbrojeniem i wyposażeniem w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym

.....................................................

(podpis funkcjonariusza)

Dotyczy uzbrojenia:

Wniosek popieram i informuję, że w/w funkcjonariusz:

posiada/posiadał* na służbowym wyposażeniu broń palną,

jest absolwentem*: ...........................................................................................................

(nazwa szkoły, ośrodka szkolenia)

przeszedł udokumentowane przeszkolenie w zakresie uzbrojenia*.

Przed przyznaniem uzbrojenia sprawdziłem wiedzę funkcjonariusza w zakresie:

budowy i działania broni,

zasad użycia broni,

zasad przenoszenia broni oraz jej przechowywania,

postępowania w przypadku użycia broni,

postępowania w przypadku utraty broni.

................................................................

(podpis bezpośredniego przełożonego)

Decyzja Szefa CBA/kierownika jednostki organizacyjnej*:

................................................................

(pieczęć i podpis)

UWAGA: pozytywnie rozpatrzony wniosek podlega przekazaniu do jednostki zaopatrzenia. Decyzja kierownika jednostki zaopatrzenia

*- niepotrzebne skreślić

ZAŁĄCZNIK Nr  6

Wzór

Książka stanu uzbrojenia

...............................................................

(nazwa jednostki organizacyjnej CBA)

Rozpoczęto dnia ..........................................

Zakończono dnia .........................................

Spis treści

Lp.Rodzaj uzbrojeniaStrona
1.2.3.
L.p.Nazwa broniKaliberNumer/rok produkcjiIlość magazynkówDodatkowe wyposażeniePodstawa nabycia broni lub jej przejęciaNazwa jednostki do której broń przekazanoUwagi
1.2.3.4.5.6.7.8.9.

ZAŁĄCZNIK Nr  7

Wzór

Książka stanu amunicji

...............................................................

(nazwa jednostki organizacyjnej CBA)

Rozpoczęto dnia ..........................................

Zakończono dnia .........................................

Spis treści

Lp.Rodzaj amunicjiStrona
1.2.3.
L.p.DataKaliber/rodzajPrzychódRozchódPodstawa zmiany stanu amunicjiStan
1.2.3.4.5.6.7.

Strona...../.........

ZAŁĄCZNIK Nr  8

Wzór

Książka kontroli uzbrojenia

...............................................................

(nazwa jednostki organizacyjnej CBA)

Rozpoczęto dnia ..........................................

Zakończono dnia .........................................

L.p.Data kontroliNazwisko, imię, stanowisko kontrolującegoStwierdzony stan gospodarkiZalecenia do realizacjiPodpisAdnotacje o sposobie realizacji zaleceń
1.2.3.4.5.6.7.

Strona...../.........

ZAŁĄCZNIK Nr  9

Wzór

Książka wydania uzbrojenia

...............................................................

(nazwa jednostki organizacyjnej CBA)

Rozpoczęto dnia ..........................................

Zakończono dnia .........................................

Strona lewa

L.p.Rodzaj broniSeria i nrWyposażeniaIlość amunicjiRodzaj amunicjiWydanie uzbrojenia z magazynu
DataGodzinaImię i nazwisko pobierającegoPodpis
1.2.3.4.5.6.7.8.9.10.

Strona...../.........

Strona prawa

L.p.Zdanie do magazynuUwagi
DataGodzinaImię i nazwisko przyjmującegoPodpis
11.12.13.14.15.16.

Strona...../.........

ZAŁĄCZNIK Nr  10

Wzór

Książka depozytu uzbrojenia

...............................................................

(nazwa jednostki organizacyjnej CBA)

Rozpoczęto dnia ..........................................

Zakończono dnia .........................................

Strona lewa

L.p.Rodzaj broniSeria i nrWyposażenieIlość amunicjiRodzaj amunicjiPrzyjęcie uzbrojenia do depozytu
DataGodz.Imię i nazwisko zdającegoImię i nazwisko przyjmującegoPodpis przyjmującego
1.2.3.4.5.6.7.8.9.10.11.

Strona...../.........

Strona prawa

Wydanie uzbrojenia z depozytu
DataGodzinaUwagiImię i nazwisko pobierającego (czytelnie)Podpis pobierającego
1.2.3.4.5.

Strona...../.........

ZAŁĄCZNIK Nr  11

Wzór

Karta uzbrojenia i wyposażenia funkcjonariusza

...........................................................................................................

(imię i nazwisko funkcjonariusza, jednostka organizacyjna)

L.p.Rodzaj wyposażeniaNr inwentarzowy/ nr seryjnyIlośćPrzyjąłemZdałemOsoba przyjmującaUwagi
DataPodpisDataPodpisDataPodpis
1.2.3.4.5.6.7.8.9.10.11

ZAŁĄCZNIK Nr  12

Wzór druku wydania z magazynu

Nr egz.Wydanie z magazynuData wydania
wydający:

identyfikator:

jedn. org.:

przyjmujący:

identyfikator:

jedn. org.:

L.p.Nazwa

uzbrojenia/wyposażenia

Nr

inwentarzowy/seryjny

IlośćJedn. m.
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
UWAGI:

..................................................................... .......................................................................

(imię, nazwisko i podpis osoby wydającej) (imię, nazwisko i podpis osoby przyjmującej)

ZAŁĄCZNIK Nr  13

Wzór

Karta zapotrzebowania amunicji

ZATWIERDZAM

....................., dnia ................

(miejscowość)

Jednostka zamawiająca:

Termin zajęć:

Imię i nazwisko zamawiającego:

L.p.Data pobrania amunicjiDotyczy wydaniaUwagi
Rodzaj amunicjiIlość amunicjiPodpis zamawiającego

Imię, nazwisko i podpis bezpośredniego przełożonego

ZAŁĄCZNIK Nr  14

Wzór karty rozliczenia amunicji

ZATWIERDZAM
.................., dnia .........................
.....................................
KARTA ROZLICZENIA AMUNICJI
L.p.Data strzelaniaRodzaj strzelaniaRodzaj amunicjiIlość amunicjiUwagi
WydanoZużytoPozostało
Ogółem zużyto amunicji:
Prowadzący strzelanie: