Funkcjonowanie Sali Tradycji Straży Granicznej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.KGSG.2023.8

Akt obowiązujący
Wersja od: 20 marca 2023 r.

DECYZJA Nr 47
KOMENDANTA GŁÓWNEGO STRAŻY GRANICZNEJ
z dnia 17 marca 2023 r.
w sprawie funkcjonowania Sali Tradycji Straży Granicznej

Na podstawie § 5 ust. 2 zarządzenia nr 30 Komendanta Głównego Straży Granicznej z dnia 18 lipca 2019 r. w sprawie organizacji Komendy Głównej Straży Granicznej (Dz. Urz. KGSG poz. 26, z późn. zm.) ustala się, co następuje:

Rozdział  1

Postanowienia ogólne

§  1. 
Decyzja określa sposób przyjmowania, ewidencjonowania, udostępniania, zasad kontroli stanu ewidencyjnego i postępowania w przypadku zniszczenia lub utraty eksponatów w Sali Tradycji Straży Granicznej.
§  2. 
Użyte w decyzji określenia oznaczają:
1)
Komenda - Komendę Główną Straży Granicznej;
2)
Sala Tradycji - Salę Tradycji Straży Granicznej;
3)
eksponaty - rzeczy ruchome przekazane nieodpłatnie Straży Granicznej, wpisane do dokumentacji ewidencyjnej eksponatów oraz rzeczy ruchome udostępnione Komendzie do czasowej ekspozycji.

Rozdział  2

Przyjmowanie eksponatów do Sali Tradycji

§  3. 
1. 
Przekazywanie do Komendy rzeczy ruchomych do zbiorów Sali Tradycji dokumentuje się protokołem przyjęcia rzeczy ruchomych, jako eksponatów do Sali Tradycji, zwanym dalej "protokołem". Wzór protokołu określa załącznik nr 1 do decyzji.
2. 
Protokół sporządza się w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach jeden dla przekazującego i drugi dla Komendy.
3. 
Protokół podpisują ze strony Komendy:
1)
Naczelnik Wydziału Promocji i Historii Formacji Gabinetu Komendanta Głównego Straży Granicznej, zwany dalej "Naczelnikiem" oraz;
2)
funkcjonariusz lub pracownik, o których mowa w § 5 ust. 3.
4. 
Protokół podlega zatwierdzeniu przez Komendanta Głównego Straży Granicznej.
5. 
Po zatwierdzeniu protokołu funkcjonariusz lub pracownik, o którym mowa w § 5 ust. 3, sporządza protokół szacunkowej wyceny eksponatów przyjętych do Sali Tradycji, który przedstawia do zatwierdzenia Zastępcy Komendanta Głównego Straży Granicznej właściwemu w sprawach logistycznych, po wcześniejszej akceptacji dyrektora Biura Finansów Komendy lub upoważnionej przez niego osoby. Wzór protokołu określa załącznik nr 2 do decyzji.
6. 
Protokół, o którym mowa w ust. 2, stanowi podstawę do przyjęcia przekazanej rzeczy ruchomej na ewidencję Sali Tradycji z zachowaniem procedury określonej w rozdziale 3.
7. 
Po wpisaniu eksponatu do dokumentacji ewidencyjnej, umieszcza się go w Sali Tradycji lub w zabezpieczonych przed dostępem osób nieuprawnionych pomieszczeniach Wydziału Promocji i Historii Formacji Gabinetu Komendanta Głównego Straży Granicznej, zwanego dalej "Wydziałem", lub wydzielonych w tym celu miejscach.
§  4. 
1. 
W przypadku czasowego pozyskania eksponatu do Sali Tradycji Naczelnik za pośrednictwem dyrektora Gabinetu Komendanta Głównego Straży Granicznej, zwanego dalej "Dyrektorem", występuje do Komendanta Głównego Straży Granicznej z wnioskiem o przyjęcie eksponatu do czasowej ekspozycji w Sali Tradycji.
2. 
W przypadku wyrażenia zgody przez Komendanta Głównego Straży Granicznej na czasowe przyjęcie eksponatu do ekspozycji w Sali Tradycji, przekazanie dokumentuje się protokołem czasowego udostępnienia eksponatu do Sali Tradycji, którego wzór określa załącznik nr 3 do decyzji. Przepisy § 3 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.
3. 
Zwrot eksponatów, o których mowa w ust. 2 następuje na podstawie protokołu zwrotu czasowo udostępnionych eksponatów będących na ewidencji Sali Tradycji, którego wzór określa załącznik nr 4 do decyzji.

Rozdział  3

Sposób ewidencjonowania eksponatów Sali Tradycji

§  5. 
1. 
Ewidencjonowanie eksponatów polega na wpisie dokonanym w księdze eksponatów.
2. 
Księga eksponatów składa się:
1)
ze spisu eksponatów;
2)
z kart eksponatów.
3. 
Księgę eksponatów prowadzi funkcjonariusz lub pracownik Wydziału, wyznaczony przez Naczelnika.
4. 
Nadzór nad prowadzeniem księgi eksponatów sprawuje Naczelnik.
§  6. 
1. 
Wpis w karcie eksponatu zawiera następujące dane eksponatu możliwe do uzyskania:
1)
nazwę przedmiotu;
2)
autora;
3)
kraj, miejscowość wytworzenia;
4)
czas powstania eksponatu;
5)
materiał / technikę wytworzenia;
6)
wymiary (wysokość, szerokość, format, długość/głębokość);
7)
opis eksponatu;
8)
zdjęcie eksponatu;
9)
historyczne pochodzenie;
10)
miejsce ekspozycji eksponatu;
11)
stan zachowania eksponatu;
12)
numer inwentarzowy eksponatu;
13)
szacunkową wartość eksponatu na dzień sporządzenia protokołu szacunkowej wyceny eksponatu;
14)
inne dodatkowe dane identyfikacyjne.
2. 
Wzór karty eksponatu, określa załącznik nr 5 do decyzji.
§  7. 
1. 
Karty eksponatów sporządza się w wersji elektronicznej oraz papierowej.
2. 
Na podstawie dokumentacji w wersji elektronicznej, o której mowa w ust. 1, sporządza się wydruk komputerowy poszczególnych kart eksponatów (format A4) i dołącza się do nich dokumentację wizualną eksponatów, których te karty dotyczą.
3. 
Zgodność danych zawartych w kartach eksponatów z eksponatami umieszczonymi w Sali Tradycji potwierdza na tych kartach funkcjonariusz lub pracownik, o których mowa w § 5 ust. 3.
4. 
Dokumentacja ewidencyjna w wersjach elektronicznej i papierowej pozostaje na ewidencji Wydziału.

Rozdział  4

Udostępnianie eksponatów z Sali Tradycji poza siedzibę Komendy

§  8. 
1. 
Eksponaty znajdujące się w Sali Tradycji, z wyłączeniem eksponatów czasowo pozyskanych do Sali Tradycji, mogą być udostępnione poza siedzibę Komendy za pisemną zgodą Komendanta Głównego Straży Granicznej na ich udostępnienie.
2. 
W celu uzyskania zgody, o której mowa w ust. 1, zainteresowany podmiot winien wystąpić do Komendanta Głównego Straży Granicznej z wnioskiem o czasowe udostępnienie eksponatu.
3. 
Komendant Główny Straży Granicznej udziela zgody, o której mowa w ust. 1, po uzyskaniu opinii Naczelnika.
4. 
Przekazanie udostępnianego eksponatu, z zastrzeżeniem ust. 5, następuje na podstawie protokołu czasowego udostępnienia eksponatów będących na ewidencji Sali Tradycji, którego wzór określa załącznik nr 6 do decyzji. Przepisy § 3 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.
5. 
Przekazanie udostępnianego eksponatu o szczególnej wartości historycznej lub materialnej może zostać uzależnione od zawarcia umowy cywilnoprawnej oraz uprzedniego ubezpieczenia eksponatu przez wnioskującego o jego czasowe udostępnienie.
6. 
Zatwierdzony przez Komendanta Głównego Straży Granicznej protokół, o którym mowa w ust. 4 stanowi podstawę do udostępnienia eksponatów, o których mowa w ust. 1.

Rozdział  5

Zasady dokonywania kontroli zgodności wpisów w dokumentacji ewidencyjnej ze stanem faktycznym eksponatów w Sali Tradycji

§  9. 
1. 
Kontrola zgodności wpisów w dokumentacji ewidencyjnej ze stanem faktycznym eksponatów w Sali Tradycji odbywa się komisyjnie, raz w roku.
2. 
Komisję, do przeprowadzenia kontroli, o której mowa w ust. 1, powołuje Komendant Główny Straży Granicznej w drodze decyzji, na wniosek Naczelnika za pośrednictwem Dyrektora.
3. 
W skład komisji, o której mowa w ust. 2, wchodzi dwóch przedstawicieli z Wydziału oraz jeden przedstawiciel Biura Finansów Komendy. Komisja po przeprowadzeniu kontroli sporządza protokół, który przedstawia do zatwierdzenia Komendantowi Głównemu Straży Granicznej.

Rozdział  6

Zasady postępowania w przypadku zniszczenia lub utraty eksponatów z Sali Tradycji

§  10. 
1. 
W przypadku zniszczenia, zaginięcia lub kradzieży eksponatu z Sali Tradycji Naczelnik za pośrednictwem Dyrektora występuje do Komendanta Głównego Straży Granicznej z wnioskiem o powołanie komisji, w celu wyjaśnienia okoliczności zniszczenia lub utraty eksponatu.
2. 
Komisja, o której mowa w ust. 1, po zbadaniu okoliczności zniszczenia lub utraty eksponatu sporządza protokół, który przedstawia Komendantowi Głównemu Straży Granicznej.
3. 
Skreślenie z dokumentacji ewidencyjnej w razie zniszczenia lub utraty eksponatu następuje po zakończeniu czynności, o których mowa w ust. 2, na wniosek Naczelnika, po uzyskaniu zgody Komendanta Głównego Straży Granicznej.

Rozdział  7

Przepisy końcowe

§  11. 
Traci moc decyzja nr 117 Komendanta Głównego Straży Granicznej z dnia 4 lipca 2017 r. w sprawie sposobu przyjmowania, ewidencjonowania, udostępniania, zasad kontroli stanu ewidencyjnego i postępowania w przypadku zniszczenia lub utraty eksponatów w Sali Tradycji Straży Granicznej (Dz. Urz. KGSG poz. 39 oraz z 2019 r. poz. 60).
§  12. 
Decyzja wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

Protokół przyjęcia rzeczy ruchomych jako eksponatów do Sali Tradycji Straży Granicznej

grafika

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

PROTOKÓŁ SZACUNKOWEJ WYCENY EKSPONATÓW przyjętych do Sali Tradycji Straży Granicznej

grafika

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR

Protokół czasowego udostępnienia eksponatów do Sali Tradycji Straży Granicznej

grafika

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR

Protokół zwrotu czasowego udostępnienia eksponatów będących na ewidencji Sali Tradycji Straży Granicznej

grafika

ZAŁĄCZNIK Nr  5

WZÓR

KARTA EKSPONATU

grafika

ZAŁĄCZNIK Nr  6

WZÓR

Protokół czasowego udostępnienia eksponatów będących na ewidencji Sali Tradycji Straży Granicznej

grafika