Finansowanie udziału wystawców krajowych w Międzynarodowych Targach Poznańskich.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MF.1973.8.22

Akt utracił moc
Wersja od: 17 maja 1973 r.

INSTRUKCJA Nr 18/ZG
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 17 maja 1973 r.
w sprawie finansowania udziału wystawców krajowych w Międzynarodowych Targach Poznańskich.

W związku z uchwałą Nr 144/72 Rady Ministrów z dnia 2 czerwca 1972 r. w sprawie zasad organizacji Międzynarodowych Targów Poznańskich, ustala się co następuje:
§  1.
Koszty związane z urządzeniem, eksploatacją i likwidacją stoisk oraz koszty działalności komitetów wystawców, powołanych zarządzeniem Nr 54 Ministra Handlu Zagranicznego z dnia 29 listopada 1972 r. w sprawie zasad organizacji Międzynarodowych Targów Poznańskich (Dz. Urz. M.H.Z. Nr 22, poz. 83) ponoszą przedsiębiorstwa będące wystawcami na targach.
§  2.
Wszystkie koszty związane z udziałem w targach, wystawcy zarachowują w ciężar kosztów sprzedaży.
§  3.
Komitety wystawców, o których mowa w § 1 - działające przy właściwych ministerstwach (urzędach centralnych) - opracowują plany finansowe na pokrycie kosztów udziału w Międzynarodowych Targach Poznańskich i przedkładają je ministrowi, sprawującemu nadzór nad działalnością komitetu wystawców, do zatwierdzenia. Odpisy zatwierdzonych planów finansowych przesyła się do Ministerstwa Finansów.
§  4.
1.
Gromadzenie środków pieniężnych, pokrywanie i rozliczanie wydatków związanych z udziałem wystawców krajowych w Międzynarodowych Targach Poznańskich wykonują jednostki organizacyjne lub przedsiębiorstwa wyznaczone przez właściwych ministrów, zwane dalej jednostkami finansującymi.
2.
W ramach kwot zatwierdzonych planów finansowych wystawcy krajowi dokonują wpłat na rachunek jednostek finansujących w Narodowym Banku Polskim w wysokości ustalonej w planie.
3.
Jednostki finansujące otwierają w Narodowym Banku Polskim dla każdych kolejnych targów rachunek bankowy pod nazwą "Udział w ... Międzynarodowych Targach Poznańskich w roku 19...", z którego pokrywają koszty związane z udziałem wystawców krajowych zgodnie z zatwierdzonym preliminarzem (§ 3).
4.
W księgowości jednostek finansujących otwiera się konta pod nazwami: "Rachunek bankowy środków na finansowanie udziału w ... Międzynarodowych Targach Poznańskich w roku 19..." i "Fundusz na finansowanie udziału w ... Międzynarodowych Targach Poznańskich w roku 19...", na których jednostki finansujące księgują wpływy od wystawców krajowych i poniesione koszty, określone w § 1 instrukcji, w układzie zgodnym z zatwierdzonym planem finansowym.
5.
W przypadku powierzenia obowiązków jednostki finansującej jednostce budżetowej, finansowanie i ewidencjonowanie, określone w ust. 1 instrukcji, odbywa się w trybie przewidzianym dla środków specjalnych.
6.
Wypłaty wynagrodzeń za pracę oraz wydatki reprezentacyjne związane z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi obciążają odpowiednie limity bezosobowego funduszu płac i wydatków reprezentacyjnych jednostek finansujących. Jednostki nadrzędne przy przydzielaniu limitów bezosobowego funduszu płac i wydatków reprezentacyjnych jednostkom finansującym uwzględniają potrzeby tych jednostek z tytułu dokonywania wypłat związanych z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi.
7.
Po zakończeniu imprezy targowej i rozliczeniu związanych z nią kosztów jednostki finansujące zwracają wystawcom krajowym nie wykorzystane środki finansowe odpowiednio do wpłat przewidzianych w planach finansowych z uwzględnieniem ewentualnych zmian wynikających z odrębnego przydziału powierzchni targowej, niż pierwotnie zakładano. W przypadku przekroczenia planów finansowych, wystawcy pokrywają odpowiednie kwoty przekroczeń. Rozliczenia jednostek finansujących z wystawcami powinny być zakończone w terminie do końca tego roku, w którym odbyły się Międzynarodowe Targi Poznańskie.
§  5.
Nadzór nad działalnością jednostek finansujących w zakresie objętym niniejszą instrukcją sprawują komitety wystawców.
§  6.
Koszty związane z obsługą i urządzeniem biur przedsiębiorstw handlu zagranicznego ponoszą przedsiębiorstwa handlu zagranicznego, zaliczając je do kosztów reklamy.
§  7.
Udzielanie zamówień na dostawy, roboty i usługi związane z przygotowaniem Międzynarodowych Targów Poznańskich odbywa się na zasadach przewidzianych w ustawie z dnia 28 grudnia 1957 r. o dostawach, robotach i usługach na rzecz jednostek państwowych (Dz. U. z 1958 r. Nr 3, poz. 7) oraz w wydanych na jej podstawie przepisach wykonawczych, a w szczególności w rozporządzeniu Ministra Handlu Zagranicznego z dnia 19 maja 1965 r. w sprawie zasad i trybu udzielania przez państwowe jednostki handlowe zamówień na dostawy, roboty i usługi dotyczące artykułów przeznaczonych na eksport (Dz. U. Nr 21, poz. 136).
§  8.
Po zakończeniu imprezy targowej, poszczególne komitety wystawców w porozumieniu z jednostkami finansującymi opracowują sprawozdania finansowe swojej działalności i prześlą je Prezesowi Polskiej Izby Handlu Zagranicznego w terminie do dnia 31 grudnia roku, w którym odbyły się kolejne Międzynarodowe Targi Poznańskie objęte sprawozdaniem, dla opracowania sprawozdania zbiorczego.

Polska Izba Handlu Zagranicznego przesyła sprawozdanie zbiorcze do Ministerstwa Finansów w terminie do dnia 31 stycznia następnego roku, w którym odbyły się kolejne Międzynarodowe Targi Poznańskie.

§  9.
Instrukcję stosuje się od dnia 17 maja 1973 r.