Ewidencja, zakup, przerób i zużycie spirytusu czystego albo skażonego w jednostkach służby zdrowia.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MZiOS.1981.1.4

Akt utracił moc
Wersja od: 28 lutego 1981 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 24 grudnia 1980 r.
w sprawie ewidencji, zakupu, przerobu i zużycia spirytusu czystego albo skażonego w jednostkach służby zdrowia.

Na podstawie art. 2 ustawy z dnia 22 kwietnia 1959 r. o zwalczaniu niedozwolonego wyrobu spirytusu (Dz. U. Nr 27, poz. 169) oraz w związku z § 20 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 8 lutego 1978 r. w sprawie szczególnego nadzoru podatkowego oraz zasad i trybu wykonywania tego nadzoru (Dz. U. Nr 5, poz. 15) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie dotyczy ewidencjonowania zakupu, przerobu i zużywania spirytusu czystego albo skażonego w zakładach opieki zdrowotnej, w aptekach otwartych i zakładowych, laboratoriach galenowych, stacjach sanitarno-epidemiologicznych i w innych jednostkach organizacyjnych resortu zdrowia i opieki społecznej, zwanych dalej "jednostkami służby zdrowia".
§  2.
1.
Jednostki służby zdrowia zakupujące, przerabiające i zużywające spirytus czysty albo skażony, obowiązane są do prowadzenia szczegółowej ewidencji i kontroli przychodu i rozchodu spirytusu.
2.
Ewidencję i kontrolę przychodu i rozchodu należy prowadzić na bieżąco w księgach parafowanych i opatrzonych pieczęcią terenowo właściwych jednostek nadzorujących. Nie zachodzi potrzeba parafowania ksiąg przez okręgowe zarządy dochodów państwa i kontroli finansowej.
§  3.
1.
Księgi kontroli według wzorów podanych instrukcji Nr 2/PD Ministerstwa Finansów z dnia 22 czerwca 1978 r. w sprawie ustalenia wzorów dokumentów i ksiąg prowadzonych przez jednostki organizacyjne podlegające szczególnemu nadzorowi podatkowemu (Dz. Urz. Min. Fin. Nr 6, poz. 15) prowadzą:
1)
wytwórnie surowic i szczepionek oraz laboratoria galenowe,
2)
instytuty naukowo-badawcze i inne jednostki służby zdrowia - w odniesieniu do spirytusu zużywanego dla ich działalności usługowej na zlecenie.
2.
Zapisów rozchodu dokonuje się na podstawie kart przerobu.
§  4.
Jednostki służby zdrowia nie wymienione w § 3 ust. 1 lub zużywające spirytus do celów innych niż działalność usługowa na zlecenie, prowadzą odpowiednie księgi uproszczone, a mianowicie:
1)
uproszczoną księgę kontroli obrotu spirytusem czystym - według wzoru MZ/Pom. 78 podanego w "Katalogu Formularzy Specjalnych Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej 1961 r." oraz,
2)
uproszczoną księgę kontroli skażenia i obrotu spirytusem skażonym - według wzoru MZ/Pom. 79 podanego w "Katalogu Formularzy Specjalnych Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej 1961 r.", jeżeli dokonują skażenia i obrotu lub obrotu spirytusem skażonym.
§  5.
1.
Uproszczoną księgę kontroli obrotu spirytusem czystym należy prowadzić w jednostkach wagowych o mocy 95°.
2.
Zapisów przychodu spirytusu czystego dokonuje się na podstawie rachunków, a w jednostkach służby zdrowia, które nabywają spirytus luzem w zakładach przemysłu spirytusowego (bez opakowań fabrycznych) - na podstawie świadectw przywozowych i protokółów przyjęcia.
3.
Zapisów rozchodu w uproszczonej księdze kontroli obrotu spirytusem czystym dokonuje się na podstawie następujących danych:
1)
w aptekach otwartych - na podstawie zapisów w książce laboratoryjnej (przerób galenowy) oraz ilości spirytusu wydanego do receptury,
2)
w aptekach zakładowych - na podstawie zapisów w książce laboratoryjnej, a także na podstawie zapotrzebowań komórek organizacyjnych, które zużywają spirytus oraz ilości spirytusu wydanego na receptury,
3)
w instytutach naukowo-badawczych, stacjach sanitarno-epidemiologicznych i w pozostałych nie wymienionych w tym ustępie jednostkach służby zdrowia - na podstawie zapotrzebowań komórek organizacyjnych, które zużywają spirytus.
4.
Ilość spirytusu zużytego do przerobu i receptury powinny być zgodne z normami przewidzianymi w Farmakopei Polskiej lub innych obowiązujących przepisach.
5.
Zapotrzebowania na spirytus, o których mowa w ust. 3 pkt 2 i 3 powinny być podpisane przez kierownika (ordynatora) jednostki, zużywającej spirytus.
§  6.
1.
Uproszczoną księgę kontroli skażenia i obrotu spirytusem skażonym należy prowadzić w jednostkach wagowych dla spirytusu o mocy 95° lub 70° w zależności od dokonywanego rozchodu.
2.
Zapisów przychodu w uproszczonej księdze kontroli skażenia i obrotu spirytusem skażonym dokonuje się:
1)
w aptekach zakładowych - na podstawie zapisów w książce laboratoryjnej lub protokółu skażenia,
2)
w innych, poza wymienionymi w pkt 1, jednostkach służby zdrowia - na podstawie protokółu skażenia lub świadectwa przewozowego.
3.
Zapisów rozchodu w uproszczonej księdze kontroli skażenia i obrotu spirytusem skażonym dokonuje się w jednostkach służby zdrowia na podstawie zapotrzebowań komórek organizacyjnych zużywających spirytus skażony, podpisanych przez ich kierownika.
4.
Protokół skażenia (ust. 2) powinien określać ilość spirytusu czystego, który poddaje się skażeniu w celu stosowania go do dezynfekcji; przez dodanie odpowiedniego środka skażającego.
§  7.
1.
Stan spirytusu oblicza się jako różnicę między przychodem a rozchodem.
2.
Spirytus wydany z posiadanego przez jednostkę służby zdrowia zapasu magazynowego należy rozchodować, w zależności od rodzaju spirytusu, w uproszczonej księdze kontroli obrotu spirytusem czystym bądź w uproszczonej księdze kontroli skażenia i obrotu spirytusem skażonym.
3.
Ilość spirytusu czystego wydanego z zapasu magazynowego nie może przekraczać dziesięciodniowego zużycia przez komórkę organizacyjną lub stanowisko pracy, które pobiera spirytus.
4.
Ograniczenie ilościowe podane w ust. 3 nie dotyczy jednostek służby zdrowia położonych w znacznej odległości od magazynu, z którego pobierają spirytus; jednostki takie mogą pobierać spirytus w ilości odpowiadającej 1-3 miesięcznemu zużyciu.
§  8.
1.
Spirytusu czystego, znajdującego się w naczyniach na stanowiskach pracy, nie uważa się jako zapas magazynowany i jego rozchodu nie zapisuje się w uproszczonej księdze kontroli obrotu spirytusem czystym.
2.
Kierownicy oddziałów szpitali, ośrodków zdrowia, przychodni i innych jednostek służby zdrowia, a także ich komórek organizacyjnych i stanowisk pracy, które bezpośrednio zużywają spirytus czysty, mogą zarządzić prowadzenie zeszytu kontrolnego zużycia spirytusu, w którym odnotowuje się datę i ilość otrzymanego spirytusu oraz datę, ilość i cel zużycia tego spirytusu. Kierownik właściwej komórki powinien sprawdzać prawidłowość zapisów w tych zeszytach okresowo i doraźnie.
§  9.
W ostatnim dniu każdego miesiąca oraz przy rozpoczynaniu zapisów w nowej księdze należy podliczyć zapisy przychodu i rozchodu spirytusu. Ponadto na dzień 31 grudnia każdego roku należy w uproszczonych księgach kontroli obrotu spirytusem podliczyć roczne zapasy przychodu i rozchodu. Pozostałość spirytusu przenosi się na rok następny.
§  10.
Jednostki służby zdrowia podlegają kontroli przeprowadzanej przez:
1)
pracowników szczególnego nadzoru podatkowego - w zakresie przewidzianym w cytowanym na wstępie rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 8 lutego 1978 r. - w stosunku do wszystkich jednostek zakupujących, przerabiających i zużywających spirytus czysty i skażony,
2)
inspektorów nadzoru farmaceutycznego wydziałów zdrowia i opieki społecznej urzędów wojewódzkich - nad aptekami zakładowymi,
3)
pracowników terenowo właściwych PZF "Cefarm" - nad aptekami otwartymi oraz laboratoriami galenowymi.
§  11.
Nie podlegają kontroli szczególnego nadzoru podatkowego, obroty i zużycia spirytusu czystego, nabywanego w butelkach po cenie detalicznej oraz spirytusu czystego nabywanego luzem po najwyższej cenie zbytu ustalonej dla danego rodzaju spirytusu.
§  12.
W jednostkach służby zdrowia prowadzących zgodnie z § 4 uproszczoną księgę kontroli obrotu spirytusem czystym nie stosuje się instrukcji Nr 2/PD Ministerstwa Finansów z dnia 22 czerwca 1978 r. w sprawie ustalania wzorów dokumentów i ksiąg prowadzonych przez jednostki organizacyjne podlegające szczególnemu nadzorowi podatkowemu (Dz. Urz. M.F. Nr 6, poz. 15).
§  13.
Traci moc zarządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 11 sierpnia 1961 r. w sprawie ewidencji przerobu i zużywania spirytusu czystego i skażonego w jednostkach służby zdrowia (Dz. Urz. MZiOS Nr 17, poz. 107).
§  14.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.